• נחל פולג וחוף פולג. כמויות גדולות של ביוב זרמו לים. נובמבר 2020 (צילום: אביב לביא)
  אביב לביא
 • נחל פולג וחוף פולג (צילום: אביב לביא)
  אביב לביא
 • נחל פולג נשפך לחוף פולג. נובמבר 2020 (צילום: אורון קסל)
  אורון קסל
 • גולשים חוצים את האפיק החום של הפולג. נובמבר 2020 (צילום: אביב לביא)
  אביב לביא
 • נחל פולג וחוף פולג. נובמבר 2020 (צילום: אביב לביא)
  אביב לביא

כל הנחלים זורמים לים - והים מלא ביוב

בימים יפים, האפיק של נחל פולג שנשפך לים הוא מראה מושלם, אבל ימי המבול האחרונים היו הכל חוץ מיפים ● עם פרוץ הממטרים יצאו הודעות בהולות על סגירת כל חופי הרחצה בארץ מפאת זיהום ● הסיבות מוכרות: מערכות ניקוז עירוניות מיושנות, שמותאמות לממטרים נינוחים מהסוג שהיה נפוץ כאן פעם, לפני שהאקלים השתגע, לא עומדות במתכי הגשם מהסוג החדש ● חוף פולג כמשל

כבר מרחוק ניתן להבחין בזרם חום ורב עוצמה שוצף לעבר הים. בסתר ליבי אני עדיין מקווה שמדובר רק בבוץ שנסחף במורד הנחל בהשפעת גשמי הזעף האחרונים, אבל כשאני מתקרב האף מאותת שאפשר לגנוז את התקווה: הצחנה שעומדת באוויר מבהירה שהזרם הזה אינו תמים. מבט לעבר הים מגלה שגם הגלים שמסתערים על החוף צבועים בחום. מה שמתערבל שם זה לא רק החול מקרקעית הים. כל הנחלים זורמים לים, והים מלא ביוב.

חוף פולג, דרום נתניה, חמישי אחר הצהריים. אחד החופים היפים בישראל: מדרום תוחמת אותו גבעה שבראשה ניצב מכון וינגייט, מצפון מתנשא מצוק הכורכר ולמרגלותיו רצועת חוף רחבה וים פתוח. בתווך האפיק של נחל פולג נשפך לים. גולשים במים ורחפנים בשמיים משלימים את התפאורה. בימים יפים זה מראה מושלם, אבל ימי המבול האחרונים היו הכל חוץ מיפים לחופי ישראל.

עם פרוץ הממטרים יצאו הודעות בהולות על סגירת חופי תל אביב מפאת זיהום, אחר כך החלו לטפטף הודעות מחופים נוספים ברחבי הארץ, ולבסוף משרד הבריאות הודיע, קטגורית, על איסור כניסה למים בכל החופים במדינה בגלל זיהום.

חוף פולג. כמויות גדולות של ביוב זרמו לים, השבוע (צילום: אביב לביא)
חוף פולג. כמויות גדולות של ביוב זרמו לים, השבוע (צילום: אביב לביא)

הסיבות מוכרות: מערכות הניקוז העירוניות, שמותאמות לממטרים ישראלים נינוחים מהסוג שהיה נפוץ כאן פעם, לפני שהאקלים השתגע, לא עומדות במתכי הגשם מהסוג החדש. מי הגשמים מתערבבים עם מי הביוב וכולם ביחד דוהרים אל המקום הכי נמוך בסביבה – הים. אבל איך חוף פולג קשור לעניין? הוא לא סמוך לאזורים הבנויים והצפופים של מרכז נתניה, אז איך זה שאפילו לכאן מגיע כל הטוב הזה?

זיהום הים בחוף פולג השבוע מלמד שבעיית התשתיות הרעועות היא מכה לאומית – ולא רק במערכות הניקוז של הערים. מקור הביוב שהגיע לפולג הוא לא במערכת הניקוז של נתניה, אלא במתקן טיהור השפכים 'קולחי השרון' שממוקם קילומטרים רבים בעומק היבשה, סמוך לכביש מס' 4 ולמחלף הדרים. המתקן, שמופעל על ידי תאגיד המים 'מעיינות השרון', אחראי לטיהור השפכים של שורה ארוכה של יישובים בשרון המזרחי – קדימה/צורן, אבן יהודה, תל מונד ועוד.

עם פרוץ הגשמים החזקים, צינור גדול שמזרים את השפכים מהיישובים אל המתקן קרס. ברגע שהצינור נבקע, הביוב של כל האזור התחיל לזרום חופשי בשטח, שהוא בעיקר שטח פתוח וחקלאי, ומצא את דרכו אל המקום הכי נמוך – אפיק נחל פולג שעובר בסמוך. משם הדרך אל הים קצרה ומהירה.

אביב לביא
חוף פולג. נובמבר 2020

תשתיות ותיקות קורסות תחת העומס

מכון 'קולחי השרון' נבנה בשנות ה-90. רוב המכונים שהוקמו לפני 25-30 שנה עברו מאז הרחבות ושדרוגים בהתאם לגידול באוכלוסייה ולהתקדמות הטכנולוגיה. גם מט"ש קולחי השרון מצוי בעיצומה של תכנית שדרוג והשקעות כזאת.

"האירוניה היא שהאירוע הזה תפס את התאגיד בדיוק באמצע עבודות להחלפת אותו צינור שנשבר", אומר גורם בתחום. "אם היו מספיקים להחליף את הצינור יומיים קודם כל זה לא היה קורה". אפשר לראות בזה ביש מזל, ואפשר לראות בזה הזנחה אופיינית: תשתיות ותיקות צריך להחליף מבעוד מועד, ולא לחכות לרגע שבו יקרסו תחת העומס.

במשרד להגנת הסביבה אומרים שמרגע שהתקלה התרחשה היא טופלה במהירות, בוצע מעקף לחלק השבור של הצינור והופסקה הזרמת השפכים לשטח ולנחל. האם מישהו ייענש, ישלם מחיר על הפגיעה בסביבה ובציבור? מוקדם לדעת. בשלב ראשון מתרכזים בגידור הנזק, אחר כך ניגשים להליך של בדיקה, שימוע, אולי סנקציות. הניסיון בכל הנוגע לאכיפה בישראל מלמד שהאחראים יכולים להמשיך לישון בשקט.

במשרד להגנת הסביבה אומרים שמרגע שהתקלה התרחשה היא טופלה במהירות, בוצע מעקף לחלק השבור של הצינור והופסקה הזרמת השפכים. האם מישהו ייענש, ישלם מחיר על הפגיעה בסביבה ובציבור?

בינתיים, הבעיה היא שכמויות גדולות של ביוב כבר זרמו לשטח והגשמים שהמשיכו לרדת נמהלו בביוב וסחפו אותו אל הים. אז מבחינת הרשויות האירוע אולי מתוייג ככזה שטופל והסתיים – אבל יש כאלה שמבחינתם הוא רק מתחיל. כשרוצים לדעת מה באמת המצב בים, צריך לדבר עם הגולשים. הם חווים את איכות המים בכל חושיהם, אותם אי אפשר למרוח.

גולש כזה, שחי את הים ואת חוף פולג כבר עשרות שנים, הוא אורון קסל, שאחרי האירוע העלה רחפן לאוויר והתחיל לתעד. מלבד הגוון החום הסמיך, כדאי לשים לב בצילומים שלו לכתמים בגוון צהבהב/טורקיז שמתפשטים באזור השפך ועלולים להעיד על חומרים מזהמים שזרמו דרך הנחל. "אמרו לנו מי גשמים", הוא כתב בזעם בפוסט שהעלה באחת מקבוצות הפייסבוק של הגולשים, "אבל כבר כמה ימים הים מנסה להתאושש ממה שקרה פה ולא מצליח… הורגים את הים, הורגים את הדגים, הורגים אותנו".

נחל פולג נשפך לחוף פולג. נובמבר 2020 (צילום: אורון קסל)
נחל פולג נשפך לחוף פולג. נובמבר 2020 (צילום: אורון קסל)

"הטעם והריח לא משקרים", אומר קסל גם לזמן ישראל. "הבעיה יותר גדולה מעיריית נתניה או מכל גוף אחר, בגלל שאין להם מה לעשות עם כל הזרימה הזאת. אני גולש בחוף הזה 30 שנה וחליתי בכל מחלה אפשרית מהנחל הזה, אבל הצבע והריח שיוצאים בשנים האחרונות זה משהו חדש".

מה זאת אומרת משהו חדש? זה יותר גרוע מבעבר?

"בשנים האחרונות זה הרבה יותר גרוע. כשהייתי ילד גלשתי בשפך של הנחל, תמיד היה מסריח אבל לא ככה. וגם הצבע הזה חדש. זה הורג את כל הדגים. השבוע נפלט לחוף צב ים מת שאיבד את הדרך בתוך הזרם החום. הבעיה היא שלא עושים כלום כי אומרים שבחורף הים לא מעניין אף אחד. אין מתרחצים".

"כשהייתי ילד גלשתי בשפך של הנחל, תמיד היה מסריח אבל לא ככה. וגם הצבע הזה חדש. זה הורג את כל הדגים. השבוע נפלט לחוף צב ים מת. הבעיה היא שלא עושים כלום כי אומרים שבחורף הים לא מעניין אף אחד"

ערן פוס, דוקטורנט למדעי האטמוספירה במכון ויצמן וגולש יותר מעשור, פשוט החליט לוותר על הים בימים שהוא מזוהם. "זה מוריד לי משמעותית את מספר הימים שאני יכול לגלוש", הוא אומר. "חברים שלי עוברים דברים קשים. גירודים, קלקולי קיבה, הקאות, יש גם מקרים של אישפוזים, כל אחד עם המערכת החיסונית והתגובה של הגוף שלו. אני החלטתי שאני פשוט לא נכנס. מה שקורה פה פשוט לא הגיוני. זה עצוב שאם אין מי שיצעק אז לא מטפלים. פוגעים בדגה ובבעלי החיים הימיים, ובטווח הארוך מה שהכי פוגע זה המיקרופלסטיק, החלקיקים הקטנים שמתפרקים ונשארים שנים במים".

כדאי להקשיב לאמת של הגולשים. היא פשוטה אבל קולעת. אחת הסיבות שאין תמריץ להשקעה בתשתיות ולמניעת תקלות היא שיש בסביבה פח ענקי שאליו ניתן להזרים את כל הטינופת עם נזקים ציבוריים ופוליטיים מוגבלים. בקיץ כל תקלת ביוב קטנה מעוררת את זעם המתרחצים, אבל בחורף הים הוא של בעלי החיים והמערכות האקולוגיות – לקוחות אילמים שבישראל הרשויות לא סופרות אותם – ושל הגולשים, קבוצה קטנה שמתעלת את הזעם שלה לקבוצות פייסבוק ליודעי ח"ן אבל שם הוא גם נשאר.

רגע לפני שעזבתי את החוף, הבטתי לעבר קו המים וראיתי תמונה נוגעת ללב: קבוצת גולשים צעירים פוסעים בדממה על רקע הים החום, גלשניהם על כתפיהם, חוצים את האפיק החום של הפולג לעבר חלק הדרומי של החוף שמרוחק יחסית ממוקד הזיהום. שום דבר לא יעצור אותם, לא אזהרות משרד הבריאות, לא הצבע המטריד של המים וגם לא הסיפורים של גולשים וותיקים על המחלות שחטפו במהלך הזמן. הרי דווקא ימים כאלה, של רוחות וסערות, הם הימים המושלמים לתפוס גלים, אז מה אם יש להם ריח קצת מוזר.

גולשים חוצים את האפיק החום של הפולג. נובמבר 2020 (צילום: אביב לביא)
גולשים חוצים את האפיק החום של הפולג. נובמבר 2020 (צילום: אביב לביא)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,042 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 22 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / אפילוג

עידן טראמפ תם ולא נשלם

התחושה הכללית ביום ההשבעה של נשיא ארה"ב ה-46 ג'ו ביידן הייתה כי הדמוקרטיה האמריקאית הצליחה לעמוד במבחן הגדול ביותר שלה מאז 1865 ● אבל סיומה הפאתטי של כהונת טראמפ איננה הסוף לעידן הטראמפיזם, שהחל הרבה לפניו ● ביידן שאב השראה מלינקולן בנאום ההשבעה שלו, וכמוהו מביט קדימה לעבר השיקום ● המירוץ לבית הלבן הגיע לסופו אך הסיפור האמריקאי ימשיך להיכתב

עוד 1,221 מילים

מספרים במקום אנשים

״תביאי 100 ש״ח ונסגור את החשבון״, את המילים האלה שמעתי היום באגף הגבייה של אחד מבתי החולים המרכזיים בישראל.

אירנה (שם בדוי) היא חולה כרונית, ובעת ביקור שגרתי בבית החולים השבוע נאלצה להתאשפז. זו לא חוויה חדשה עבורה והיא קיבלה אותה בצער אך בהבנה. כשניגשה אליה המזכירה ודרשה ממנה לשלם חוב על סך 1500 ש"ח היא הבינה כבר הרבה פחות, ולא רק בגלל קשיי השפה.

כמה חודשים לפני כן, אירנה פגשה במקרה באדם שהיה מצוי בכאבים גדולים. הלסת שלו הייתה פרוקה, פניו מעוותים, הוא נאנק מכאבים והזיל ריר. בקושי רב אמר לה שהוא פוחד ללכת לבית החולים כי הוא גיי מהגדה המערבית ושוהה בעיר באופן בלתי חוקי מחשש לביטחונו.

אירנה פגשה במקרה באדם עם כאבים גדולים, לסתו פרוקה ופניו מעוותים, שנאנק מכאבים והזיל ריר. בקושי רב אמר לה שהוא פוחד ללכת לביה"ח כי הוא גיי מהגדה המערבית ושוהה בעיר באופן בלתי חוקי מחשש לביטחונו

אירנה לא היססה למראה סבלו ולקחה אותו מיד למיון. למרות שחל איסור על התניית טיפול חירום במעמד החוקי של המטופל, כשהגיעו למיון, אירנה נדרשה לחתום בשמה כדי לערוב לחשבונו. יותר מכך, המזכירה דרשה ממנה לשלם במזומן 400 ש"ח כמקדמה לפני קבלתו לטיפול. אירנה, שהייתה מבולבלת ולחוצה, חששה שהאדם שליוותה לא יקבל טיפול, פתחה את ארנקה ואמרה על סף בכי שיש לה רק 200 ש"ח. המזכירה התרצתה ולקחה ממנה את הכסף.

בתום הביקור בבית החולים, המטופל המשיך לדרכו ואירנה נותרה עם חוב שאין ידה משגת לשלם. כשפנתה למחלקת הגבייה של בית החולים בבקשה לבטל את החוב שהשיתו עליה הם סירבו. "את חתמת ואת אחראית", הם אמרו, "או שתשלמי או שתגשי למשטרה להגיש תלונה".

בשל קשיי השפה ותחושת חוסר האונים למול פקיד בית החולים, אירנה נותרה ללא מילים. כשליוויתי אותה למחרת למחלקת הגבייה הסברתי שוב לפקיד כי אין שום קשר בין אירנה לבין המטופל. היא עזרה לאדם בצרה, ובית החולים נהג בניגוד לנהלים כשלחץ עליה לחתום ולשלם מקדמה.

הפקיד השתכנע שאירנה נקלעה למצב ביש והציע פתרון: "תביאי 100 ש״ח ונסגור את החשבון". אירנה הופתעה לראות איך נוכחותי שינתה את הדין, נעצבה מכך שמחלקת הגבייה מתנהלת כדוכן בשוק, אך הבינה שאינה יכולה להסתכן בחוב פתוח בבית החולים אותו היא פוקדת דרך קבע. היא הוציאה 100 ש"ח מארנקה ומסרה לפקיד.

אך הסיפור של אירנה הוא תסמין למחלה מפושטת בהרבה במערכת הבריאות בישראל. לפי הנתונים שבידי 'רופאים לזכויות אדם', בתי החולים בישראל צוברים "חובות אבודים" של למעלה מ-70 מיליון ש"ח בשנה. חובות אלו נצברים על ידי מטופלים חסרי מעמד וביטוח רפואי.

המדינה מושכת ידיה מהאחריות לטיפול באנשים החיים בינינו, עד שאלו מגיעים למצבי קיצון ופוקדים את חדרי המיון בבתי החולים. בתי החולים מצדם נותרים עם החובות ונאלצים לצמצמם בדרכים לא דרכים. התמקחות על דמי מקדמה בהתאם למצוי בארנקה של המלווה, או סכום נוסף ל"סגירת החשבון" והחוב בן עשרות המיליונים צומצם בהצלחה ב-300 ש"ח נוספים. לרוב, כך הפקיד הודה, לאחר שהוא שולח את הקורבנות התורנים למשטרה להגיש תלונה הם מתייאשים ומשלמים.

לפי נתוני 'רופאים לזכויות אדם', בתיה"ח בישראל צוברים "חובות אבודים" של למעלה מ-70 מיליון ש"ח בשנה. חובות אלו נצברים ע"י מטופלים חסרי מעמד וביטוח רפואי

ערלות הלב של הברגים במערכת היא תוצאה של מדיניות אכזרית מונחית מלמעלה. הזכות לבריאות היא זכות יסוד של כל אדם ללא תלות במעמדו האזרחי. התנערות המדינה מזכות זו והזנחתם של אנשים לגורלם, לקושש טיפול במצב של חוסר ודאות, מובילה להשחתה מוסרית של המערכת כולה.

כשפקיד רואה לנגד עיניו את שורת המספרים התחתונה בחוב הנצבר של המוסד, ולא את אירנה, האישה שמולו, כל שקל שתוסיף לחשבון הסופי עולה על המוסר הבסיסי. בצומת שבין בני אדם ללא ביטוח רפואי, לפגיעה תקציבית חמורה בבתי החולים של כולנו, לקורבן אקראי שנהגה באנושיות כלפי האחר, עומד פקיד גביה. וכשטוב ליבה וחולשתה של מטופלת מנוצלים לתגרנות קטנונית, נראה שההשחתה כבר הושלמה.

ד"ר גיא שלו הוא אנתרופולוג רפואי בתכנית עמיתי בובר באוניברסיטה העברית. המחקר שלו עוסק בפוליטיקה של הרפואה ובתפקיד של הרפואה בפוליטיקה לאומית בישראל/פלסטין. גיא הוא חבר הועד המנהל בעמותת 'רופאים לזכויות אדם' ופעיל בארגון 'אקדמיה לשוויון'.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 577 מילים

מהנעשה בימים אלה במפלגת השלטון: לוי-אבקסיס טרם החליטה אם לפרוש מפוליטיקה או לקבל את הצעת ראש הממשלה, אך בקרב אנשי הליכוד היא מעוררת התנגדות גדולה וכבר יש קמפיין מושקע נגדה ● במקביל, נתניהו כופה על חברי המפלגה דממת קמפיין ● לסער עדיין יש השפעה אצל המתפקדים ● והאסטרטגיה החדשה של נתניהו היא להבטיח גוש של 56 מנדטים ● פרשנות

עוד 864 מילים ו-1 תגובות

ליצמן נגד המשטרה: "מסע נקמה פראי של שוטרים מוסתים"

הפשיטות על ישיבות שהפרו הוראות וההפגנות נגדן ממשיכות והתרחבו גם לאשדוד, מלווים באלימות קשה מצד המפגינים והשוטרים כאחד ובמעצרים ● רוה"מ ורוב הפוליטיקאים יצאו נגד המפגינים ● סמוטריץ' ובן גביר נגד התנהלות המשטרה" ● סקר בחירות: לפיד מתחזק ומשתווה לסער שנחלש ● משה יעלון הפגין עם תושבים נגד הקמת תחנת הכוח "קסם": "קרובה לבתים" ● מבצע "צור ישראל": מטוס שישי עם 162 עולים מאתיופיה נחת בנתב"ג

עוד 15 עדכונים

למקרה שפיספסת

רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים, ששבת-בשבתו נדחית אצלה מפני ספק-פיקוח-נפש בהבהלת חולים ויולדות לבית החולים, שהקימה את "יד שרה", "עזר מציון", "עזרא למרפא" (הרב פירר) ועוד עשרות מפעלים מצילי-חיים לטובת הכלל, הידרדרה להפקרות ולהפקרה של חייהם וחיי זולתם?

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים הידרדרה להפקרת חייהם וחיי זולתם?

המשבר הזה מוביל בהכרח לדיון רחב יותר על אחריותם של אדמו"רים ורבנים ולשאלות כגון:

 • מהי מהותה של חסידות בזמננו ומהן מטרותיה?
 • מי שומעים ל"דעת תורה" ומי אינם שומעים?
 • למי יש "אמונת חכמים" ולמי היא חסרה?
 • האם משמעותן התעוותה ואבדה ממשקלן ההלכתי והמוסרי?

מתחילת התפשטות המגפה יצאו פוסקים גדולים והודיעו ברבים הלכה פשוטה ומובנת מאליה:

"חמירא סכנתא מאיסורא" – חמורה סכנה שאדם מסכן עצמו ואחרים יותר מעבירה על איסור-תורה.

התורה ציותה על שמירת החיים:

"וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם". המצוות נתנו "אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם" ולא שימות בהם.

חובה הלכתית להימנע מקיום המצווה, חשובה ככל שתהיה, על מנת שלא להידבק או להדביק אחרים. חייבים להישמר, להימנע מהתקהלויות, לעטות מסכה ולשמור על מרחק והיגיינה. יש להתפלל ביחידות או במניין מצומצם תוך הקפדה על הזהירות הנדרשת, לסגור בתי כנסת ובתי מדרש, לקיים שמחות בצמצום וכו'.

גם כמה אדמו"רים נתנו דוגמא אישית, סגרו את החצר והורו לקהילתם להישמר. לכאורה דברים פשוטים וידועים, כמו לומר לציבור החרדי: שמרו שבת, כשרות וטהרת המשפחה. מסתבר שלא. רבים עברו על הנחיות הרבנים.

אדמו"רים לא מעטים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה ומיניה וביה חזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל והולך של חולים ונפטרים כמעט ולא שינה דבר. זילות של חיי אדם.

אדמו"רים רבים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה וחזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל של חולים ונפטרים כמעט לא שינה דבר. זילות של חיי אדם

האחריות לחולים ולמתים מוטלת על כל פרט שלא נשמר ולא שמר. יסוד בשמירת המצוות הוא שאין אדם בר-דעת שיוכל להפיל את האחריות על הרב או האדמו"ר שלו. הפרט נכשל בכך ששמע לרבותיו ועבר עבירה בשמירת הנפש. אחריותם של האדמו"רים והפוסקים נוגעת להכשלת הציבור.

א"ר אבהו אמר רב הונא אמר רב מאי דכתיב (משלי ז', כ"ו): כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ?

כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – זה תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה.
וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ – זה תלמיד חכם שהגיע להוראה ואינו מורה (סוטה כ"ב ע"א).

ועצומים – לשון עֹצֵם עֵינָיו (ישעיהו ל"ג, ט"ו) – שסוגרים פיהם ואינם מורים לצורכי הוראה (רש"י).

תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה – עליו נאמר: כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – יכול להיות באמת ידען גדול, מנהיג רוחני של קהילה או אדמו"ר של חצר חשובה. אלא שהוראותיו אינם מתוך הדיון ההלכתי אלא משיקולים אחרים. הוא בבחינת:

מְּגַלֶּה פָנִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַּהֲלָכָה, אַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ תּוֹרָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים (אבות ג', י"א).

ועל זה הזהיר אבטליון במשנה (שם, א', י"א):

וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל.

אך גם על מי שהגיעו להוראה ומצויים יום-יום בתהליך הפסיקה אמרו חז"ל שהם עלולים לסטות ולא להורות בדרך ההלכה. כך מסביר רש"י: הפוסקים הללו, גדולים ככל שהם, עוצמים עיניהם למציאות, דבר שאסור לפוסק לעשות. אם היו שותקים ולא אומרים דבר, ניחא. אבל הם סוגרים פיהם לדיון ההלכתי "ואינם מורים לצורכי הוראה" אלא לצרכים אחרים.

חלק מה"הוראות" האלה הוצגו בווידאו לציבור הרחב. מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. אין מרבותינו ז"ל מי שיחשיב תופעה כזו ל"דעת תורה" ואת הנענים לה לבעלי "אמונת חכמים". מכאן ואילך ישלוט הכאוס. פוליטיקאים ינסו ולעתים יצליחו לחלץ הוראות הפוכות. הרב מורה לסגור. חלק גדול מהמוסדות אינם נשמעים לו יותר. הורים אחראיים משאירים את הילדים בבית. אבדן-הדרך נגלה לעין-כל.

מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. מכאן ואילך ישלוט הכאוס

בחודשים האחרונים, כשנדמה שבני-ברק ניצחה את התחלואה וכי גל המתים נעצר, עוד הלעיטו דוברים חרדים את הציבור הרחב בהסברים סוציולוגים כמו צפיפות וחוסר-מודעות, אך לא הסבירו איך ייתכן שה"גדולים" אינם מודעים לכך.

היו שדברו על ה"סכנה הרוחנית" הגוברת על סכנת המוות והעזו להשוות את המצב לגזירות השמד תוך חילול זכרו של רבי עקיבא. ההצטדקות כללה גם השוואות מקוממות בין זלזול בשמירת הבריאות בריכוזים חרדיים לבין הצפיפות בהפגנות ומסיבות בתל-אביב, ואף טענות על אכיפת-יתר אצל חרדים והתעלמות מהערבים.

האם שומרי תורה ומצוות זקוקים להוראות המדינה כדי לשמור מצוות-יסוד כמו שמירת הנפש? זה לא מובן מאליו? האם לא היו חייבים להחמיר במצווה זו מלכתחילה, לשמש דוגמה חיה ליהדות שמקדשת את החיים ולהראות לכולם כיצד שמירה קפדנית על הלכות פיקוח-נפש יכולה לנצח את המגפה?

הסכנה עוד קיימת. שערי תשובה לא ננעלו ועדיין ניתן להציל חיים אם ינהג כל אדם באחריות המחויבת מדין תורה.

הרב נפתלי רוטנברג הוא רב המועצה המקומית הר אדר, עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, וחוקר בתוכניות על אהבה ודת וחוק ודת בריג'נט פארק קולג', באוניברסיטת אוקספורד. תחומי התעניינותו העיקריים: חוכמת האהבה; הלכה ומדרש; חינוך דמוקרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
התשובה ברורה. ה"גדולים" מעדיפים שהנוער יהיה תחת השגחתם בתלמודי התורה ולא יהיו בפלאפון (זה שמוצנע בכיס שאף אחד לא רואה) ובפורנו. המצב ממחיש את סדר העדיפויות של הרבנים. העדפת הכוח של הקהי... המשך קריאה

התשובה ברורה. ה"גדולים" מעדיפים שהנוער יהיה תחת השגחתם בתלמודי התורה ולא יהיו בפלאפון (זה שמוצנע בכיס שאף אחד לא רואה) ובפורנו.
המצב ממחיש את סדר העדיפויות של הרבנים. העדפת הכוח של הקהילה והמשכיותה, על פני כל דבר אחר.

עוד 750 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ביום עיון על גידולי שקד, הציג מומחה ממשרד החקלאות, ד"ר שאול בן יהודה, רשימה ארוכה של תכשירים רעילים הנמצאים בשימוש במטעי השקד ● הכימיקלים אמנם לא מגיעים אל הפרי שאנחנו אוכלים, אבל פוגעים בסביבה ובבריאות העובדים במטעים ● בשיחה עם זמן ישראל, בן יהודה דווקא אופטימי: לאחרונה הושלם פיילוט בהדברה מקיימת שעשוי לשפר מאוד את המצב

עוד 930 מילים

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

אוחנה: פשע של נבלים ברשות התורה, התגובה תבוא מהר

דרעי: לעצור את הפורעים ● דיווח: נתניהו מעוניין לבקר באמירויות ובבחריין בפברואר ● דוח העוני: רמת החיים בישראל ירדה לשפל של 20 שנה ● גורמים באוצר: החוב גדל לכטריליון שקל ● ביקורת במשרד הבריאות על תכנית נתניהו לפתיחת התרבות ● הספורט התחרותי ייפתח ממחר ● בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער ● גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

עוד 40 עדכונים

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה