צמחי מריחואנה תחת נורות לד. אילוסטרציה (צילום: chonticha wat/iStock)
תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס יפגע בצרכנים וייטיב עם הקרטלים

20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

לגליזציה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה של החומר בעל הסגולות הטיפוליות ועבור תרבות הפנאי. בישראל יש קרוב ל-80 אלף מטופלים שקיבלו במשורה את הרישיון לצרוך את החומר באופן חוקי וכל השאר נאלצים לפנות לשוק השחור כדי לגלגל את תלאות היום או למצוא מזור למכאוביהם.

התזכיר גובש על בסיס דו"ח מפורט של המלצות שניתנו על ידי צוות בין-משרדי בראשות המשנה ליועמ"ש עמית מררי ממשרד המשפטים, ופתוח להערות הציבור עד שבוע הבא, ב-11 בדצמבר. לאחר מכן החוק יחזור לגיבוש סופי בוועדה מיוחדת לנגע הסמים בראשות ח"כ מיכל קוטלר-וונש.

מי שיזם את המהלך הוא הוא שר המשפטים אבי ניסנקורן, שהעריך כי החוק יושלם בתוך תשעה חודשים. ספק גדול אם הממשלה הזו תוציא את ימיה ותאפשר את המשך החקיקה, אך המסמך נותן את הכיוון הכללי שאליו מכוונים המחוקקים בדרך ליעד.

אבי ניסנקורן (צילום: נועם ריבקין פנטון / פלאש 90)
אבי ניסנקורן (צילום: נועם ריבקין פנטון / פלאש 90)

הכוונה היא לבטל את האיסור על החזקת קנאביס ושימוש עצמי לבגירים, ולהימנע מתיוג פלילי של קטינים עד גיל 21 שייתפסו בשימוש. ככל שזה נשמע מוזר, ייאסר על צריכת הקנאביס מחוץ לבית, וכן על פרסום שלו, כדי לא לעודד את השימוש בסם מעבר ל-27% שהצהירו שעושים זאת כבר היום, לפי המחקר האחרון של הרשות לסמים ואלכוהול.

בשורה התחתונה, הייצור והשיווק של קנאביס יהיו תחת פיקוח ממשלתי שאמור למזער את נזקי השימוש בעיקר בקרב צעירים ולמנוע מעורבות של גורמי פשיעה.

בשורה למנהלים ולמשקיעים בלבד

השוק המקומי לצריכת קנאביס מוערך בכ-7 מיליארד שקל בשנה וצפוי לצמוח במאות אחוזים בשנים הקרובות. במקביל, התפתחה בישראל תעשיית קנאביס שעושה את צעדיה הראשונים בדרך לייצוא ואף זכתה בתחילת נובמבר לתת-ענף משלה בבורסה.

בין החברות האלה נמנות אינטרקיור, שהיו"ר שלה, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, קיבל אשתקד חבילת אופציות למניות בשווי 37 מיליון שקל, וכן טוגדר, שבה מכהן כיו"ר המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו.

אהוד ברק, במרכז, בכנס קנא-טק 2019 (צילום: Kam Global Strategies)
אהוד ברק, במרכז, בכנס קנא-טק 2019 (צילום: Kam Global Strategies)

חלום היצוא המסחרי התחיל להתגשם לפני מספר שבועות כאשר אחת החברות קיבלה את האישור המיוחל, אבל בסופו של דבר המגדלים הישראלים לא בונים על השוק האינסופי בחו"ל, שכן התחרות עם יצרנים זולים בעולם הופכת את העסק הזה לפחות ופחות כדאי.

בנוסף לכך, נכון לעכשיו הקנאביס שמיוצר בארץ לא עתיר מספיק THC (בעל האיכויות הפסיכו-אקטיביות) ו-CBD (בעל האיכויות התרופתיות), שאותם מבקשים לצרוך בעולם הגדול. כך שאת עיקר הרווחים המגדלים יעשו בישראל, והעובדה שאין אישור גורף לייבוא, מבטיחה להם בלעדיות.

בכל מקרה, עבור המנהלים והמשקיעים באותן חברות, הצעת החוק לאסדרת המכירה בישראל מהווה בשורה של ממש, שתעביר אליהם שוק שמגלגל את כל המיליארדים האלה. לכאורה, יש פה בשורה גם עבור 1.5 מיליון ישראלים שצורכים את החומר באופן לא חוקי.

"כמו ההלשנות במזרח גרמניה"

כדי להבטיח שאכן כל המיליארדים האלה יגיעו בסופו של דבר למספר חברות מקומיות מאושרות, תרתי משמע, התזכיר כולל גם נורת אזהרה חמורה למי שיעז להתחרות בהן ולגדל כמה עציצים בבית:

לכל אדם שאינו חברה שעברה את הרגולציה במשרד הבריאות, אסור לגדל, לייצר, להפיק, להכין, למצות מחומר אחר, לייצא, לייבא, לסחור או לספק את הקנאביס. מי שיעשה כן, "דינו עשרים שנות מאסר". לא פחות ולא יותר.

גלעד אלפר (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)
גלעד אלפר (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

"זה לגליזציה ולא באמת לגליזציה", אומר הכלכלן גלעד אלפר, פעיל ותיק בקמפיין ללגליזציה של הקנאביס.

"קובעים שהקנאביס חוקי ומוציאים את אי ההפללה מהנושא, אבל מי שיהיה מורשה לפעול זו כנראה חבורה קטנה מאוד של אנשים שמסיבות לא ברורות יקבלו רישיון למכור ולייצר. כבר עכשיו יש קרטל יצרנים שקיבלו בלעדיות לעסוק במכירה לשוק הקנאביס הרפואי", הוא מוסיף.

"מי שיגדל עציץ בבית למטרות עצמיות ייכנס לכלא ל-20 שנה ומי שיקנה קנאביס בשוק החוקי אבל ימצה אותו לשמן, גם ייכנס לכלא ל-20 שנה. הרי החומר חוקי, לאנשים מותר לזקק בירה בבית אז למה לא קנאביס?

"זה כאילו כל הלגליזציה הזאת היא לנסות להשתמש בשפה ליברלית כדי לייצר לחבורה של מקורבים בוננזה לא נורמלית של רשיונות בלעדיים ומוודאים את קיומה על ידי עונשים שגם לאנסים לא נותנים בישראל. יש לך סכסוך עם מישהו? אתה יודע שהוא מגדל עציץ קטן בבית, אז טלפון למשטרה ויאללה. זה כמו ההלשנות במזרח גרמניה", אמר עוד.

"זה כאילו כל הלגליזציה הזאת היא לנסות להשתמש בשפה ליברלית כדי לייצר לחבורה של מקורבים בוננזה לא נורמלית של רשיונות בלעדיים ומוודאים את קיומה על ידי עונשים שגם לאנסים לא נותנים בישראל"

אלפר בן ה-51 הוא לשעבר מספר 2 במפלגת זהות של משה פייגלין, אשר הניפה את דגל הלגליזציה והימין הכלכלי. זה היה הלהיט של בחירות סבב א'. שוחרי הקנאביס נהרו אחרי 'זהות' והחרדה מאובדן מצביעים אחזה בכל הקשת הפוליטית, עד כדי כך שאפילו בנימין נתניהו תפס טרמפ על הנושא והכריז שהוא בוחן את נושא האסדרה.

בבחירות האחרונות אלפר התמודד כיו"ר מפלגת "עוצמה ליברלית כלכלית", ו"השם הזה נוראי אז עשינו שינוי מיתוג למפלגת 'החופש'. אנחנו מפלגה ליברלית, בקיצור".

משה פייגלין (צילום: פלאש 90)
משה פייגלין (צילום: פלאש 90)

על פי תפיסת העולם שלו, המדכאת העיקרית של זכויות הפרט היא המדינה. אין כמו תזכיר חוק הקנאביס להמחיש את החרדה של הימין הכלכלי ממלתעות הרגולטור, שמבחינתם הוא האיום התמידי על הפעילות והיוזמה העסקית.

ואם צריך נבל בסיפור הזה, הרי שניסנקורן הוא כליא ברק מושלם לכוון אליו את חיצי המשטמה – כיו"ר ההסתדרות לשעבר וכמי שכאמור יזם את תזכיר החוק ללגליזציה, אחרי שהח"כים שרן השכל ורם שפע הביאו לקריאה טרומית הצעות דומות משלהם.

לא במקרה, אלפר משתמש במונחי המאה שעברה כדי לתאר את אסדרת הקנאביס של ניסנקורן שמסתמנת כמתן בלעדיות בייצור והשיווק לקומץ של חברות מקומיות:

"ברגע שאתה לא יכול לגדל בבית ואסור לייבא והמקום היחידי שאפשר לשווק את החומר הוא חנויות שקיבלו רישיון מהמדינה, אין תחרות ונוצר קרטל בידי מעט מאוד אנשים, 'חברינו'. אתה מכיר את הביטוי הזה? בתקופת מפא"י הייתה קליקה של 'שרינו וחברינו'.

"ברגע שאתה לא יכול לגדל בבית ואסור לייבא והמקום היחידי שאפשר לשווק את החומר הוא חנויות שקיבלו רישיון, אין תחרות ונוצר קרטל בידי מעט מאוד אנשים, 'חברינו'"

"גם אם הרגולציה תתיר למכור את החומר בחנויות שאינן בתי מרקחת, או לכל אחד שאין לו עבר פלילי ומחזיק פיצוצייה, וזו חצי צרה – זה לא יפתור את הבעיה, כי רק מתי מעט יהיו המגדלים. ייווצר כאן שוק שבוי וידפקו את הצרכן כמו כל מונופול מאז ומעולם. לא פורסמה הרגולציה למי יהיה מותר למכור, אבל יודע צדיק נפש בהמתו, אנחנו יודעים מה הולך להיות".

לשם השוואה, גידול עצמי מותר בחלק ממדינות אירופה וארה"ב שבהן נעשתה אסדרה של השוק, וכן בקנדה שבה כל אדם יכול לגדל עד ארבעה עציצים בביתו, לשימוש עבור עצמו או מקורביו. יתרה מכך, ברור שאלה שמגדלים ומוכרים כמויות מסחריות של החומר באופן לא מפוקח, ימשיכו בפעילות הזו בלי קשר לשאלה האם לאנשים פרטיים מותר לשים כמה עציצים במרפסת או לא.

הפגנה של מטופלי קנאביס רפואי. אוגוסט 2019 (צילום: Flash90)
הפגנה של מטופלי קנאביס רפואי. אוגוסט 2019 (צילום: Flash90)

הסעיף הזה, של איסור הגידול העצמי, מככב במאות תגובות נזעמות של משקיפים פרטיים מהציבור באתר החקיקה הממשלתי. "איפה המידתיות? 20 שנה על גידול ביתי? מדובר באנס או רוצח? איפה קרבן הפשע שיש צורך בעונש כזה כבד? ככל שתטילו יותר מגבלות ורגולציות כך תדירו את השחקנים הקטנים מהשוק, תעלו מחירים לחולים וצרכנים והרמה תהיה ירודה יותר", כתב אחד מהם.

"חיסול הטיפול בקנאביס רפואי בישראל"

החששות האלה לא נולדו בחלל ריק, שכן כבר עכשיו, צרכני הקנאביס הרפואי בישראל סובלים ממחירים יקרים, בעיות באספקה ואיכות ירודה של החומר, ובמקרים רבים מעדיפים לקנות את החומר בשוק השחור.

גם דנה בר-און, מנכ"לית עמותת הקנאביס שמקדמת את זכויות המטופלים בחומר, לא רק שאינה רואה תועלת באופן האסדרה שנרקם בממשלה, אלא אף חוששת שזה יבוא על חשבון המטופלים.

"הצעת החוק בנושא הלגליזציה לא רק שאינה מועילה בדבר ולא תתקן כלום מהנזקים שרפורמת ליצמן גרמה למטופלים, אלא שהלכה למעשה היא מהווה מכת מוות עבורנו", היא אומרת. "שוק הקנאביס כרגע נמצא בשפל מלאים שלא נודע כמותו מבחינת תוצר מקומי, ובאינפלציית מחירים דוהרת מזה שנתיים.

"הצעת החוק בנושא הלגליזציה לא רק שאינה מועילה בדבר ולא תתקן כלום מהנזקים שרפורמת ליצמן גרמה למטופלים, אלא שהלכה למעשה היא מהווה מכת מוות עבורנו"

"הוספתם באחת של מיליון צרכני פנאי, מבלי מתן כל עדיפות בזנים או במחיר לחולה הנזקק לקנאביס כתרופה, תגרום לנו החולים להיזרק מהשוק שנועד מלכתחילה עבורנו: לנו אין את הכסף לשלם, אנחנו לא מיליון איש עובדים ובריאים, ובמצב כזה הקנאביס יהיה זמין רק לבעל המאה.

"הצעת החוק בלא שתהיה הגנה על המטופלים, היא למעשה חיסול הטיפול בקנאביס רפואי בישראל והפיכתו למוצר פנאי שרק מי שיכול להרשות לעצמו ישיג, כמו חופשה בחו"ל או מלון יוקרתי".

קנאביס רפואי (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
קנאביס רפואי (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

לדעתה המטופלים זכאים לאספקה זמינה של החומר מהמדינה, אם כי אין לה בעיה אם חלקם יפנו לגידול עצמי.

"בעוד שאנחנו לא מתנגדים ככלל לזכות גידול עצמי לשם עצמה, אנחנו לא רואים בכך בשום צורה פתרון למצוקת המטופלים. אמא לילד אוטיסט לא תפתח חממה ומעבדה בבית כדי להפיק שמן לילד שלה, ואני כחולת ניוון שרירים – לא אתחיל לשחק בגננות חובבת כדי להיות מסוגלת להמשיך לאכול וללכת בכוחות עצמי.

"כך שמבחינתנו, זה שוב למל"ם במובן הרפואי, וככלל עוד מסמר בארון של אלו שעוד יכולים לדאוג לעצמם. זו עדות נוספת לכך שהצעת החוק הזו תיטיב רק עם בעלי ההון מלכתחילה, אלו שיוכלו להרשות לעצמם לקנות מפעלים ולעמוד ברגולציה המכבידה".

"בעוד שאנחנו לא מתנגדים ככלל לזכות גידול עצמי לשם עצמה, אנחנו לא רואים בכך בשום צורה פתרון למצוקת המטופלים. אמא לילד אוטיסט לא תפתח חממה ומעבדה בבית כדי להפיק שמן לילד שלה"

למרות העמדה של בר-און, מטופלים רבים כן מעדיפים לגדל קנאביס באופן לא חוקי בעצמם כבר כיום, ובאופן הזה מבטיחים לעצמם רציפות ועקביות בהשפעה ובטיפול בחומר, דבר שאותו הם מתקשים מאוד להשיג בהסתמכות על מגדלים חיצוניים. כך זה כיום, והקושי עלול רק להתגבר אם יידחקו לסוף התור כאשר יצטרכו להתחרות בשאר הצרכנים.

שתיל מריחואנה (צילום: iStock-Tinnakorn-Jorruang)
שתיל מריחואנה (צילום: iStock-Tinnakorn-Jorruang)

קרבנות נוספים של העונש המבהיל על גידול עצמי יהיו עשרות חנויות הציוד לגידול צמחים, ("הידרו"), שחלק גדול מלקוחותיהם משתמשים בציוד כדי לגדל את הקנאביס.

בנוסף לאמור לעיל, הצעת החוק לא מפרטת אלו זנים יותרו לשימוש וגידול תעשייתי ולא מתירה את השימוש ב-CBD, שהסגולות הפרמקולוגיות שלו מסייעות לשיכוך כאבים ומניעת דלקות בקרב מטופלי אפילפסיה, אוטיזם, חרדה ושלל מצבים רפואיים אחרים. במלים אחרות, לפי שעה אין כוונה לאפשר לקהל הרחב, (שאינו בעל רישיון קנאביס רפואי), צריכה של CBD בצורתו הטהורה, כפי שנהוג במקומות שעברו לגליזציה.

"איפה התורים בחדרי המיון?"

בעיה נוספת שמעוררת הצעת החוק קשורה לנהיגה. איזה כמות של שיירי קנאביס אדם יכול להכיל כדי להיות מסוגל לנהוג או מה משך הזמן שצריך לעבור בין הצריכה לנהיגה?

תזכיר החוק לא מתחבט בשאלה הזו כלל וכלל וההצעה היא להגדיר כ"שיכור" את מי שנוהג תחת השפעת החומר, אף שייצא מפקודת הסמים, "על מנת לשמר את איסור הנהיגה למי שקנאביס או תוצרי החילוף שלו מצויים בגופו". אין פירוט נוסף לגבי כמויות מותרות וכאלה שמעבר להן יש פגיעה בכושר המוטורי.

עישון ג'וינט. אילוסטרציה (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
עישון ג'וינט. אילוסטרציה (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

לדעת אלפר, הדבר הדחוף ביותר שצריך להשתנות בדרך לחקיקה הוא העונש הדרמטי שמוצע בה כרגע.

"צריך להוציא את כל הקטע של כלא, עזוב 20 שנה – גם אם זה היה 10 או 5 שנים זו שערורייה. או שזה חוקי או שזה לא חוקי. אם זה חוקי ומישהו נניח סוטה מהחוק ומוכר את הקנאביס לא לפי החוק, תן לו עונש כלכלי בהתאם לכמות הכסף שהרוויח. מה הקשר לכלא?

"אין לי באמת בעיה עם זה שאנשים יגדלו לבד, הרי 80% מהקנאביס שנצרך כיום בישראל הוא כזה שגדל בשוק השחור. החומר הזה הוא הרבה פחות רעיל ממה שאנשים חושבים.

"אין לי באמת בעיה עם זה שאנשים יגדלו לבד, הרי 80% מהקנאביס שנצרך כיום בישראל הוא כזה שגדל בשוק השחור. החומר הזה הוא הרבה פחות רעיל ממה שאנשים חושבים"

"יש אנשים שההשפעה הממסטלת של הקנאביס לא טובה להם, אנשים עם פרנויות וכאלה. הם לא צריכים לצרוך קנאביס, נקודה. אבל הקטע של מה הסיכון שמישהו יגדל עציץ בבית וימכור אותו ואיזה אסון יקרה, לא רלוונטי. שמעת על מי שקיבל הרעלת מזון או חומרי הדברה רעילים אחרי שצרך את זה בשוק השחור? איפה התורים בחדרי המיון? שום דבר".

חברת הכנסת שרן השכל (ליכוד), שכאמור יזמה הצעת החוק בעניין, לא הגיבה לשאלה האם תפעל לשינוי התזכיר הקיים ומה עמדתה בנוגע לגידול עצמי. כך גם סגן שר הבריאות יואב קיש (ליכוד).

שרן השכל נואמת בכנס קנא-טק 2017 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
שרן השכל נואמת בכנס קנא-טק 2017 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ תמר זנדברג, חושבת שצריך להתיר לאנשים פרטיים לגדל את החומר בעצמם. היא מסרה בתגובה לזמן ישראל כי "קידום לגליזציה הוא דבר מבורך. אני סבורה שגידול ביתי של קנאביס צריך להיות שווה להחזקה לשימוש עצמי, וזה גם האופן שבו זה עובד בכל העולם. כשהחוק יגיע לכנסת, אנחנו נפעל בנושא".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "הצוות הבין משרדי המליץ כי תיקבע הסמכה להתקין תקנות שיאפשרו גידול ביתי לצריכה עצמית, בכמות קטנה ובכפוף למגבלות נוספות שייקבעו, אך זאת רק בשלב שני של האסדרה, לאחר תקופה שתיקבע ותאפשר לבחון את אופן יישום האסדרה. בנוסף תיבחן הענישה בגין גידול ביתי לא חוקי. בנוגע לסחר בלתי חוקי וגידול שלא לצריכה עצמית המליץ הצוות כי הענישה תיוותר ברף המחמיר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אתם פשוט לא נורמלים.מצד אחד אתם מנסים לעשות פיילוט כמו שאר הארצות שעשו.כולם ( קנדה,ארצות הברית,הולנד,ועוד)מנסים לרצות את האזרחים ולהקל עליהם.ורק פה הכל חייב להיות כבד,מתיש,טראומתי. כמה ... המשך קריאה

אתם פשוט לא נורמלים.מצד אחד אתם מנסים לעשות פיילוט כמו שאר הארצות שעשו.כולם ( קנדה,ארצות הברית,הולנד,ועוד)מנסים לרצות את האזרחים ולהקל עליהם.ורק פה הכל חייב להיות כבד,מתיש,טראומתי. כמה אפשר להיות כאלה אטומים. תאשרו כבר כמו שאר העולם .ומספיק כבר להיות מרפאות כאב.ושוב אני מציין שזה ההפך הגמור מאלכוהול.

עוד 1,895 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 26 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קוטלת הגזענים

ראיון רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

עוד 2,224 מילים

מי אמר שאין תקציב?

מי אמר שלא אושר תקציב לישראל? לא ברור מדוע אנחנו הולכים לבחירות. למה גנץ התפתה לענייני פיזור הכנסת. לישראל יש תקציב ברור.

הוא אמנם לא מיועד לענייני חינוך, רווחה, בריאות, ומטרות אזוטריות נוספות מסוג זה, אבל אל תהיו קטנוניים. לישראל יש תקציב. תקציב השוחד הממשלתי.

פשוט. לא מסובך ומממן כל מה שמחייבות המשילות הארוכה של הממשלה.

תקציב השוחד השלטוני, לכאורה, מורכב מכל הסעיפים שבהם משמנים ומפטמים את השותפים הקואליציוניים החרדים.

ועובדה שזה עובד. הכוללים פתוחים. בתי המדרש ותלמודי התורה עובדים. מאות מיליוני שקלים מאושרים למגזר החרדי גם כשאין תקציב לשום בית חולים או ניצול שואה.

תקציב השוחד השלטוני, לכאורה, מורכב מכל הסעיפים שבהם משמנים ומפטמים שותפים קואליציוניים חרדים. ועובדה שזה עובד. הכוללים פתוחים. בתי המדרש ותלמודי התורה עובדים

תקציב השוחד לכאורה של ממשלת ישראל הוא לא המצאה ייחודית למקרה של בחירות מוקדמות או מגפת קורונה.

מיטב המוחות עובדים עליו במהלך השנה. מוחות פוליטיים מתוחכמים ומוחות משפחתיים נאמנים. שום בעיה לא נעלמת מעיני ממשלת תקציב השוחד השלטוני לכאורה.

עובדה. 6 מיליארד שקלים פוזרו על ראשם של האזרחים למרות שבכירי האוצר טענו שאין תקציב. רה"מ הוכיח שיש תקציב. בימים אלה שוב מפזר ראש הממשלה תקציב דומה של עוד 6 מיליארד ש"ח. הכל מתקציב השוחד של מדינת ישראל.

ישראל מתרסקת ממחדלי הקורונה? אין בעיה. רה"מ וממשלתו מאשרים 90 מיליארד ש"ח בקפסולות או ארגזי קרטון או אריזות שי חגיגיות.

מהיכן נלקחו המיליארדים לרכש הצוללות? עובדה שהשנה צה"ל קיבל עוד 3 מיליארד שקלים וגם ספינות המגן כבר החלו לעגון בנמל חיפה.

הכל מתקציב השוחד לכאורה של ישראל. אל דאגה.

תקציב השוחד לכאורה אמנם לא מעוגן עדיין בחוקי המדינה, אבל הוא מבוצע בכל בקר וערב. ביעילות. בנחישות. בהתמדה.

צריך לרכוש חיסונים במאות מיליוני דולרים? רה"מ מאשר. מיד. אתם רוצים לטוס לאמירויות? רק תגידו וכבר נפתח סעיף בתקציב השוחד לכאורה ומטוסינו ימריאו.

הנה ההתיישבות הצעירה מבקשת לאשר כמה עשרות יישובים ערב סיום תפקידו של טראמפ, ויש לזה כמובן מיליונים משוריינים.

צריכים מטוס חדש לראש הממשלה ורעייתו? שעלותו מתנפחת פלאים לכמעט מיליארד ש"ח? שום בעיה. תקציב השוחד לכאורה של ישראל ימצא מיד מקור למימון המטוס.

צריכים החזרי מס לראש הממשלה? גם לכך כבר הוכן בתכנון מראש תקציב מיוחד בתקציב השוחד לכאורה של מדינת ישראל.

צריכים מטוס חדש לרה"מ ורעייתו? שעלותו מתנפחת לכמעט מיליארד ש"ח? שום בעיה. תקציב השוחד לכאורה של ישראל ימצא מיד מקור למימון המטוס. צריכים החזרי מס לראש הממשלה? גם לכך כבר הוכן תקציב מיוחד

כל הבכי והנהי סביב תקציב המדינה, התפטרות הפקידים בכירים ויללות הפרשנים הכלכליים אינם רציניים.

למדינה שראש ממשלתה נאשם בשוחד משום מה, יש פשוט תקציב שוחד לכאורה. ואם חלילה הוא צריך ללכת שוב לבחירות בגלל שלא אישר תקציב רגיל למדינה,יש לו תקציב שוחד לכאורה.

זה עומד לרשותם 365 ימים בשנה. מפקדים עליו שר האוצר שלו וכל שומרי הסף, ממבקר המדינה ועד נגיד בנק ישראל, כולם מתיישרים מיד. והכל לפי תקציב השוחד לכאורה. למה צריך תקציב מסובך, שיעבור ביורוקרטיה מקצועית ושרשרת אישורים בכנסת? לא מובן.

בכל מדינת עולם שלישי מקובל להתנהל לפי תקציב השוחד לכאורה. כדאי שגם בג"ץ יכיר בעניין הזה. אם עוד לא גילו שם ניגוד עניינים, הם יגלו שגם תקציב בתי המשפט אמור לבוא השנה מתקציב השוחד המיוחד לכאורה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 477 מילים

נתניהו: יש למנות פרויקטור לנושא האלימות בחברה הערבית

בית המשפט דחה את בקשת נתניהו לעכב פתיחת שלב ההוכחות במשפטו ● בית המשפט העליון התיר לערוך חיפוש בטלפונים הניידים של יועצי ראש הממשלה ● כחול לבן בסרטון נגד מיקי זוהר: ״להקיא ממנו״ ● המגעים במשותפת: ברע״ם מסכימים להבטיח לא להמליץ על נתניהו אך דורשים לדעת עם איזה מפלגה כן אפשר יהיה לשתף פעולה ● מרידור על איומי התביעה של כ״ץ: ״אמת דיברתי״

עוד 36 עדכונים

בזמן שמבצע החיסונים בארץ מתקדם במהירות אימתנית, ברשות הפלסטינית הכול תקוע ● משלוחי החיסונים מתעכבים, הפלסטינים חוששים מהחיסון הרוסי, ומתקשים לעמוד בנטל הכלכלי ● עם כ-100 אלף שנכנסים דרך קבע לישראל לצורכי עבודה, אפידמיולוגים מזהירים כי אם ישראל לא נסייע לפלסטינים להתחסן מהר, לא תושג חסינות העדר המיוחלת ● פרופ' ברבש: "זה אינטרס שלנו לעזור להם"

עוד 1,769 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "אחמד טיבי הרבה יותר טוב מדרעי וליצמן"

דווקא הרב בועז נקי, אחד האנשים החשובים בפלג הירושלמי החרדי-ליטאי הקיצוני המכונה בדרך כלל "טרוריסטי", מגנה בחריפות את הארועים האלימים של הימים האחרונים ● "אלה פושעים, ברברים, מעשי ונדליזם. אנחנו לא שורפים אוטובוסים, לא עושים דברים כאלה", הוא מתקומם ● והוא יודע בדיוק את מי אשם במצב הנוכחי: "המשטרה שבאה לחסל חשבונות, בעזרת דרעי, ליצמן וגפני"

עוד 947 מילים

מסמוס, טרפוד וטינוף - יום הכיפורים של אגף התקציבים

לא מעט מאמרים נכתבו בשבוע האחרון על שידור התכנית "עובדה" שעסקה ביחסים שבין פקידי אגף התקציבים לבין השר הממונה. שר האוצר. שניים תפסו את עיני במיוחד.

"ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה מיוחדת – איפכא מסתברא – שכל מטרתה היא לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי לוודא שאיננו נתפסים לקונספציה. צה"ל הוא ארגון היררכי לחלוטין, אבל הלקח של מלחמת יום הכיפורים לימד אותו שרק שיח פתוח ומאתגר מביא לתוצאה המקצועית הראויה" (מרב ארלוזורוב).

אחד המאמרים על "עובדה", שעסקה ביחסי פקידי אגף התקציבים לשר הממונה, תפס את עיני: "ויש אפילו בתוך אמ"ן יחידה – איפכא מסתברא – שמטרתה לאתגר את החשיבה המקובלת בצבא, כדי שלא ניתפס לקונספציה"

"המדיניות הכלכלית בכל נושא מורכבת מארבעה שלבים – הראשון, קביעת היעדים. השני, בחינת חלופות למימוש היעד. בשלב השלישי נבחרת המדיניות הרצויה מבין החלופות ובשלב הרביעי היא מבוצעת. […] במציאות, תפקיד הפוליטיקאים הוא לקבוע את היעדים, ואילו תפקידו של הדרג המקצועי הוא לגבש חלופות להשגת היעדים הללו. לאחר שגובשו החלופות, הדרג הפוליטי אמור לבחור את החלופה הרצויה" (אבי בן בסט).

ולמה מדובר בציטוטים חשובים כלכך? פשוט כי הם מציגים בצורה מדוייקת את הכשל החמור שמתקיים לפחות בעשרים השנים האחרונות באגף התקציבים באוצר. כשל המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור אותו אמורים אנשי האגף לשרת. וגם החוסר במי שיהיה מחוייב באתגור המערכת והצגת הדברים בצורה שונה, אחרת, אולי אפילו יצירתית וחדשנית. אגב, כולנו יודעים שגם אם יש חלופות – ישנה דרך להציג את חומר בצורה כזו, שרק חלופה אחת, זו שהמציגים רוצים בה – תתקבל.

אנשי אגף התקציבים הם בראש ובראשונה פוליטיקאים. הם אמנם אנשי כלכלה מצויינים אבל הם עוסקים יום יום ושעה שעה בפוליטיקה, לעיתים קרובות במהלכים פוליטיים שמשאירים מאחור, מבחינת יחסי התן וקח והממכר הפוליטי גם את הפוליטיקאים המיומנים ביותר.

הם גם לא חסידי השקיפות. לא סתם ביקשה סתיו שפיר להקים עבורה את וועדת השקיפות המפורסמת, כלקח מחוסר היכולת לקבל נתונים אמיתיים בישיבות ועדת הכספים אליהן הובאו בקשות האוצר לאישור העברות, הקצבות ותכניות עבודה.

הדרישה הבסיסית, שרק לאחר עתירה לבג"ץ החלה להתקיים, היתה שהחומרים יועברו בצורה מסודרת, הכוללת הסבר, ובזמן סביר לפני הדיון, לפחות לחברי הועדה. זאת כדי שאלו יפסיקו לשמש, אחרי כלכך הרבה שנים כחותמת גומי לרצונות וגחמות אנשי האגף. היו סיבות טובות, עדיין יש, לכך שאנשי האגף מחזיקים את המידע, את הנתונים ואת הנימוקים לבקשות ולתוכניות שלהם קרוב לחזה. אחרת איך הם יכולים לשלוט.

יש כשל מתמשך באגף התקציבים באוצר, המבוסס על חשיבה אחידה, ללא הצגת חלופות אמיתיות, ודחיפת אג'נדה אישית המבוססת על תפישת עולם שאינה בהכרח מייצגת את צרכי הציבור

לא אשכח את אחד מהימים שלפני אישור תקציב המדינה וחוק התקציב, עוד בתקופה שוועדות הכנסת היו, כמעט כולן, במסדרון ארוך אחד בקומה התחתונה של המשכן. על שטיח הלבד הירוק התרכזו עשרות ומאות חברי כנסת, עוזרים פרלמנטרים, עיתונאים ואורחים אחרים ועסקו רק בדבר אחד, בדיוני תן לי ואתן לך.

ביום זה לפתע פתאום ראיתי את אחד מבכירי חברי הכנסת עומד כפוף ליד שולחן בסופו של המסדרון, לידו עמדה פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה במקום לרוץ ולצלם את הדברים. בערב הופיעו הצילומים במהדורה המרכזית.

התברר שאגף התקציבים הגיש לחבר הכנסת הבכיר הסכם להעברת תקציבים למפלגתו תמורת סידור של הצבעה בעד סעיפים בחוק ההסדרים. יש מקומות שהיו קוראים למעשה כזה שוחד. בספר העבודה של אגף התקציבים מדובר בנוהל סטנדרטי להביא את נבחרי העם להצביע בעד תוכניות תקציביות גם אם הם לא לגמרי משוכנעים שהן ראויות ויעילות.

"הם פעלו בשלושה שלבים כשלא רצו לעשות משהו שהפוליטיקאים ביקשו: מסמוס, טרפוד וטינוף״,

כך התבטא בתכנית "עובדה" מי שהיה במשך ארבע שנים לערך מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. הדברים לא נזרקו סתם לחלל האויר. מי כמוני זוכר ויודע איך הם עובדים.

המקרה האחרון הוא הקמתה של קרן ההלוואות ללקוחות מודרי אשראי, התחייבות שנתן שר האוצר לח"כ איתן כבל בתחילת הדיונים על חוק נתוני אשראי. במשך ארבע שנים כמעט הצליח אגף התקציבים למסמס את הקמת הקרן שאותה יזמתי יחד עם ח"כ כבל, וגם לאחרונה, כשסוף סוף יצא המכרז לדרך, הוא בנוי בצורה כלכך שגוייה שאין להתפלא כי אין קופצים עליו כדי להפעילו.

לפתע ראיתי את אחד מבכירי הח"כים עומד כפוף ליד שולחן בסוף המסדרון, לידו פקידה בכירה מאגף התקציבים שהגישה לו מסמך לחתימה. ביקשתי מצוות טלוויזיה שהיה שם לצלם זאת. בערב זה הופיע במהדורה המרכזית

אותו הליך בוצע גם מול מחאת האמהות החד-הוריות בשנת 2003. עיתונאים תודרכו נגד האמהות, שרובן נשים עובדות, שבסך הכל רוצות לפרנס את משפחתן בכבוד. תחת נימוקים מטופשים ולא ריאלים הם מנעו בשנת 2014 תוספת של 50 מיליון ש"ח, שאושרה על ידי שרי האוצר והרווחה, לתיקון עוולת חוק מזונות הילדים.

מטרת התיקון היתה ניתוק הקשר בין תשלום מזונות הילדים לבין גובה השכר שמשתכרת האם החד-הורית. בעברית קוראים לזה תמרוץ שלילי לצאת לעבוד. במילים אחרות אומרים באגף התקציבים, תהיו עניים, תהיו מסכנים, אל תשאפו למעלה.

קיים עוד כשל גדול ומבני בהתנהלות אגף התקציבים, והוא הכח הבלתי סביר שיש לו אל מול משרדי הממשלה עליהם הוא מפקח. תפקיד האגף הוא בהחלט לשמור על המסגרת התקציבית של כל משרד ומשרד, לסייע בהוצאתה לפועל ולשמור על מסגרת תקציב המדינה.

אבל ההחלטה המקצועית על התכניות חייבת להיות בראש ובראשונה של אנשי המקצוע במשרד. אחרת לא צריך אותם. זה תפקידה של הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה. להחליט על התוכניות שהם רוצים לבצע ולהפעיל אותן, תוך שהם מקפידים על מסגרת התקציב. האם אנחנו באמת מוכנים לקבל את העובדה שכלל הפקידות המקצועית הבכירה במדינת ישראל כפופה הלכה למעשה לפקידי אגף התקציבים באוצר? ברצותם יקרו דברים וברצותם לא?

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שלאחריה אגף התקציבים לא יכול ואסור לו להמשיך ולפעול כפי שהוא פועל מאז תכנית הייצוב הכלכלי של המשק בשנת 1985.

אגף התקציבים חייב לעבור שינוי מהותי שכולל חובת הצגת חלופות ריאליות לכל יעד מדיניות שנקבע על ידי השר הממונה וחובת הכנסת מערכת של איפכא מסתברא לתוך האגף.

אם מלחמת יום הכיפורים היתה נקודת היקיצה של צה"ל, הרי שמשבר הקורונה הוא ללא ספק יום הכיפורים של אגף התקציבים. מדובר בתקופה שאחריה אסור לאגף התקציבים להמשיך לפעול כפי שפועל מאז 85'

ואולי הדבר החשוב מכל, שעליו ארחיב ברשומות הבאות על אגף התקציבים באוצר, נוגע להפסקת הניהול הפוליטי של האגף מצד אחד והפחתה משמעותית של השליטה המקצועית של אגף התקציבים בהתנהלות היומיומית של משרדי הממשלה השונים. זאת תוך הפיכת שרי ומנכ"לי המשרדים, כמו גם את אנשי המקצוע בהם, למעין בובות בתיאטרון הבובות, שמפעיליו הם אנשי האגף.

פעיל חברתי, מומחה לקידום ושינוי מדיניות. לשעבר סמנכ"ל עמותת "ידיד", כיום מייסד נקודת מפנה-המרכז לקידום מדיניות של רווחה כלכלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הספין הכלכלי של נתניהו וכ"ץ

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכ"ץ שלשום היא לא יותר מתעמולת בחירות ● סעיף הרפורמות להגדלת השקעות נראה כאילו נכתב על ידי יח"צן ולא על ידי כלכלנים ● דמי אבטלה לעצמאים ממחזר הצעת חוק ישנה שבו העצמאים משלמים לעצמם דמי אבטלה ● וסעיף "מענק לכל אזרח" מלמד כי לכל הפחות, ראש הממשלה ושר האוצר לא לומדים מטעויות ● זו לא כלכלת בחירות, זו הונאת בחירות

עוד 780 מילים

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

עוד 1,211 מילים

ספר הג'ונגל בעיר הבירה

בשנה הבאה ייפתח בית ספר יער חדש בעמק הצבאים בירושלים ● בשלב הראשון בית הספר יכלול שתי כיתות א', בכל אחת 25 תלמידים, ולכל כיתה שני מורים ● "הרעיון הוא שהלמידה צריכה להיות רגשית-חברתית, חושית, שבה התנסות קודמת לתיאוריה", מסביר אמנון רבינוביץ', אחד ממייסדי בית הספר ● ההרשמה כבר בעיצומה ופתוחה לכל

עוד 929 מילים

ערוץ מורשת בלפור

תחקיר זמן ישראל ערוץ 20 יעבור בקרוב לאפיק 14, סמוך לערוצי המיינסטרים ● אולם שבע שנים אחרי שהוקם, הוא ממשיך לדשדש ● איך הפכה היומרה להקים פוקס ניוז מקומי לכלי תקשורת אזוטרי שמהדהד את דף המסרים של ראש הממשלה? ● למה המגיש הראשי כועס על תומכי הליכוד ש"שותקים כמו דגים"? ● איזה הטבות רגולטוריות קיצוניות קיבל בתמיכת נתניהו - ומדוע יש הקוראים לזה תיק 5000?

עוד 4,481 מילים

יותר ממחצית התלמידים המאומתים לקורונה - מהמגזר החרדי

משרד הבריאות ממליץ על הארכת הסגר בשבוע ● כ״ץ שלח לשאול מרידור מכתב התראה לפני תביעה; "דבריך נסתרים על ידי בכירים שנכחו בדיונים״ ● מרב מיכאלי הורתה לשמולי ופרץ להתפטר מהממשלה ● מחלוקת ברשימה המשותפת: רע״ם דורשים חופש הצבעה בכנסת הבאה ● מאמצי הרגעה: הרבנים קנייבסקי ואדלשטיין מזהירים את הציבור החרדי מהשתתפות בהפגנות

עוד 48 עדכונים

הפלג הקיצוני הפך לפופולרי - וסוחף אליו את הרחוב החרדי

הפלג הירושלמי, שבימים רגילים מושמץ גם בקרב החרדים עצמם, מצליח היום לשלהב ציבורים גדולים ומתונים בקהילה החרדית ● זו כבר לא מלחמה בין קבוצת קיצונים קטנה למשטרה - עכשיו זו המשטרה נגד כולם ● והבחירות ברקע רק מלבות את יצרים עוד יותר ● "אינתיפאדה חרדית", כינה זאת אתמול אריה דרעי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ו... המשך קריאה

טוב, מהיכן להתחיל? א. אכן הציבור החרדי כולו חש מאז ומתמיד וביתר שאת בתקופה זו שישנה כלפיו אכיפה בררנית וכשרואה את התמונות מחוף הים כשהוא נאלץ לוותר על בבת עינו דהיינו תפילות בבית כנסת ולימוד תורה תחושה זו מקבלת משנה תוקף.
ב. אין לזה שום קשר לפלג הירושלמי שהוא פלג מזערי וקיצוני ואינו גורם אלא לראקציה אצל הכלל החרדי ואני כותב זאת כחרדי מבטן השייך למינסטרים החרדי.
ג. להבא נא להבדיל בין ב האחים אדמורי"ם מויז'ניץ שחסידי האחד התפרעו-בצדק או שלא-לעומת השוטרים והאחר הוא אשר הורה לפתוח את מוסדות הלימוד אך הדגיש שאין להתעמת עם השוטרים כלל.
ד. ללא כל קשר לנ"ל אסיים בתפילה ותקווה שיוסר מעלינו נגע הקורונה ובעקבותיו הריחוק החברתי שהוא גורם בין איש לרעהו ובין מגזר זה לאחר.

עוד 824 מילים ו-1 תגובות

נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

עוד 1,137 מילים

בשנתיים האחרונות, אוחנה מנצל כל הזדמנות כדי להתנגש עם מנדלבליט ולערער על סמכויותיו ● הסבב האחרון הגיע אחרי שהשר לביטחון פנים החליט לחרוג מהוראות משרד הבריאות לחסן אסירים ● אחרי עתירות לבג"ץ, אוחנה התקפל - אבל מנדלבליט לא מוותר וחותר לפסק דין שיכריע בשאלת מעמדו אחת ולתמיד ● בהתחשב בהרכב השופטים שקיבל, לא בטוח שישיג את מבוקשו ● פרשנות

עוד 840 מילים

פרופיל שגריר נתניהו לענייני טראמפ

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

עוד 2,655 מילים

סקר: 65 מנדטים למתנגדי נתניהו; לראשונה זה חודשים העבודה מעל אחוז החסימה

מרב מיכאלי נבחרה ליושבת ראש מפלגת העבודה: "זה הרגע האחרון בו ניתן להציל את התנועה" ● הממשלה אישרה את סגירת נמל התעופה בן-גוריון ● מבלי להיוועץ באנשי משרד האוצר וללא קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, הציגו נתניהו וכ"ץ תוכנית לחלוקת מענקים כספיים לציבור ● לאחר שנתיים ללא נציב קבוע לשירות בתי הסוהר אישרה הממשלה את מינוי קטי פרי לתפקיד

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה