מריל סטריפ (צילום: Grant Pollard/Invision/AP)

מלכת הריקודים

ראיון

מריל סטריפ היא ככל הנראה השחקנית עטורת השבחים ביותר של דורה ● ועדיין, הכוכבת בת ה-71 מגדירה את עצמה כ"לא יותר מאשר שחקנית עובדת" ● כעת היא מככבת בסרטו החדש של ריאן מרפי, "הנשף", שיעלה בשבוע הבא בנטפליקס ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על המסר של הסרט, על המורה למוזיקה שהפך לאישה והשפיע עליה עמוקות - ועל תקוותיה לימים שאחרי עידן טראמפ

"היה לי קשה, הברכיים שלי כאבו, והן הציקו לי עוד חמישה חודשים אחרי שסיימנו", אומרת מריל סטריפ, בת 71, על הריקודים בפרויקט האחרון שלה, "הנשף" – קומדיה מוזיקלית בבימויו של ריאן מרפי, שעובדה למסך מהמחזמר המצליח בברודוויי.

"היו לי מדריכי ריקוד נהדרים", סטריפ ממשיכה, "ריאן נתן לי אנשים מוכשרים להדהים וסלחנים וסבלנים להדהים. אבל מה שהיה מעניין הוא שאנחנו לרוב לא נדרשים למאמץ כזה, במובן של קיבולת הריאות, הכמות שנדרשת כדי לעשות מחזמר.

"אם אתה משתתף במחזמר אמיתי, אתה עושה את זה במשך שעתיים בערב, וזהו. אבל אנחנו צילמנו שמונה שעות ביום ותרגלנו את הנאמברים שוב ושוב. הייתי צריכה סיבולת וכוח, אז שחיתי קילומטר וחצי כל יום, חמישה ימים בשבוע. פיניתי זמן בשביל זה, וזה ממש עזר, רק לשאוף ולנשוף, לגרום לריאות להכיל שאיפות עמוקות של אוויר".

בסרט שיעלה ב"נטפליקס" בשישי הבא, ה-11 בדצמבר, סטריפ מגלמת את דידי אלן, כוכבת במה ניו יורקית, שיחד עם עמיתה ברי גליקמן (ג'יימס קורדן), מתמודדת עם משבר בקריירה לאחר כישלון ההצגה האחרונה שלהם בברודוויי.

מעבר חד לעיירה קטנה באינדיאנה, שם תלמידת התיכון אמה נולן (ג'ו אלן פלמן) נאבקת עם זהותה. ראש אגודת ההורים והמורים, גברת גרין (קרי וושינגטון), אסרה עליה להגיע לנשף הסיום עם בת הזוג שלה אליסה (אריאנה דה בוסה).

דידי וברי מחליטים שהמצב של אמה הוא המטרה ה"נכונה" להיאבק למענה לצורך שיקום תדמיתם הציבורית, והם יוצאים לדרך. אבל כשהאקטיביזם הסלבריטאי שלהם, השקוע בעצמו, נתקל בהתנגדות, הדבר הופך את חייהם, והם נערכים להעניק לאמה לילה שתוכל לחגוג – ושאחרים יזכרו.

מסר של קבלה

סטריפ מספרת שנשף הסיום הראשון שלה לא היה נעים במיוחד: "הייתי בת 14, והלכתי עם נער בן 18. התרגשתי מאוד, והייתה לי שמלה יפה שאימא שלי תפרה לי, עם מה שמכונה כתפיות ספגטי, כתפיות קטנות ודקות מאוד.

ג'יימס קורדן, ניקול קידמן, אנדרו ראנל ומריל סטריפ בסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)
ג'יימס קורדן, ניקול קידמן, אנדרו ראנל ומריל סטריפ בסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)

"הדייט שלי בא לאסוף אותי, התסרוקת שלי הייתה מושלמת, והוא הוביל אותי למכונית ופתח לי את הדלת. אבל התיישבתי ממש חזק, ושתי הכתפיות התנתקו, ולא היה שום דבר שיחזיק את השמלה למעלה. אז כופפתי את הגו ורקדתי ככה כל הלילה, זה היה נורא".

היא נהנתה לגלם את דידי, מין דיווה מאופקת בעלת אגו נפוח, כמו שהיא עצמה הייתה רוצה להיות לפעמים בחיים האמיתיים. "תמיד רציתי להיכנס לחדר ולהרגיש כאילו הוא שייך לי", היא צוחקת. "אבל אין לי את הדבר הזה, אז זה באמת ממש כיף לגלם".

יחד עם זאת, היא מדגישה ש"המסר של הסרט, שטמון במחזה, ושבאמת מחייה אותו, הוא של קבלה. הכול הולך לקראת הרגע שבו קרי וושינגטון והבת שלה מתפייסות. זה פשוט גרם לי לבכות ביום שצילמנו את זה, ואני כל כך גאה להיות בסרט שיעודד הרבה משפחות. גם את הילדים שמרגישים מנוכרים וגם את ההורים שאולי ימצאו דרך לנהוג באהבה, בניגוד לאי-סובלנות".

"אני כל כך גאה להיות בסרט שיעודד הרבה משפחות. גם את הילדים שמרגישים מנוכרים וגם את ההורים שאולי ימצאו דרך לנהוג באהבה, בניגוד לאי-סובלנות"

היא חושבת ש"קל לצחוק על אנשים נרקיסיסטים מלאים בחשיבות עצמית, כי זה כל כך שקוף, וזה תמיד משעשע. הרבה קומדיות בנויות על ניקוב האגואים המנופחים האלה". מבלי להזכיר שמות, היא אומרת: "יש לנו כזאת דוגמה טובה לנרקיסיזם בחיים הפוליטיים שלנו, שלא כל כך קשה לעשות את זה, ולא צריך ללכת רחוק בשביל למצוא השראה".

מריל סטריפ (במרכז) בסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)
מריל סטריפ (במרכז) בסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)

"רוב האנשים בעסקי השעשועים אולי נראים נרקיסיסטים, אבל זה רק מסווה לחוסר ביטחון אדיר", היא ממשיכה. "אין לך מושג כמה שחקנים אומרים, 'בעצם אני בן אדם מאוד מאוד ביישן'. הם לא משקרים, פשוט הבמה נותנת להם את ההזדמנות לעשות את מה שהם לא יכולים לעשות בחיים. ויהיה אשר יהיה הפיצוי הזה, משם באה האמנות שלהם".

במהלך הקריירה שלה, סטריפ אומרת שקיבלה השראה מנשים גדולות על הבמה. "כשהייתי סטודנטית באוניברסיטת ייל עליתי על הרכבת, והיה קשה מאוד לעזוב את בית הספר בגלל העומס. הלכתי לראות את 'לייזה עם ז' (הופעת היחיד המצליחה של לייזה מינלי – ע"ל) בווינטר גארדן, מחזה שהיה שונה מהחינוך שקיבלתי בייל, שהיה מאוד רציני ואינטלקטואלי.

"ישבתי במושבים הכי זולים, אבל הרגשתי שלייזה מינלי נתנה הופעה אישית בשבילי בשורה האחרונה. זה לימד אותי משהו על תיאטרון, על משחק, על הופעה – את לא יכולה פשוט לשכפל את החיים האמיתיים, זה לא מספיק. חייב להיות אלמנט של נדיבות והנעה במה שאת נותנת לקהל.

"בהמשך חיי יצא לי לפגוש את לייזה, ואמרתי לה את זה. אני לא חושבת שהיא הבינה איזו חשיבות הייתה לה בשבילי, אבל ההופעה שלה הייתה מכוננת עבורי כשחקנית".

לייזה מינלי בהופעה של "לייזה עם ז" ב-1972 (צילום: AP Photo/Ap Newsfeature)
לייזה מינלי בהופעה של "לייזה עם ז" ב-1972 (צילום: AP Photo/Ap Newsfeature)

סטריפ אומרת שהיא מתחברת לנושא של זהות מינית וטרנסג'נדריות, שעומד במרכז המחזמר, באופן אישי. "כשהייתי בכיתה ו', בבית ספר קטן בניו ג'רזי, המורה שלי למוזיקה, פול גרוסמן, היה דמות רבת השפעה. וכשהוא הפך לאישה, הוא פוטר מבית הספר.

"הוא נשאר עם אשתו והילדים שלו, והם גדלו, והוא המשיך הלאה לדברים אחרים. הוא היה דמות חשובה מאוד בילדות שלי, זאת הייתה ממש רעידת אדמה, העובדה שהוא נענש. אבל בעיניי האנושיות שלו לא נפגעה, והוא היה אחד המורים הנפלאים ביותר שהיו לי אי פעם.

"כל הנושאים האלה נכנסו לחיי כילדה, והתחלתי להסתכל מסביב ולראות את העולם בצורה שונה".

"כשהייתי בכיתה ו', המורה שלי למוזיקה היה דמות רבת השפעה. וכשהוא הפך לאישה, הוא פוטר מבית הספר. זאת הייתה ממש רעידת אדמה, אבל בעיניי האנושיות שלו לא נפגעה, והוא אחד המורים הנפלאים ביותר שהיו לי"

קסם ריאן מרפי

"הנשף" הוא סרטו הראשון של מרפי מאז 2014 והראשון שהוא מביים עבור "נטפליקס", אחרי שורה של סדרות טלוויזיה מצליחות שהפכו אותו לאחד היוצרים החזקים והעסוקים ביותר בתעשייה.

"לריאן יש כוח עצום עכשיו", אומרת סטריפ על הבמאי. "הוא נמצא בקריירה שלו במקום שהוא יכול לעשות פחות או יותר מה שהוא רוצה. אבל למרות זאת, הוא עושה רק דברים שיש להם משמעות עבורו. המחזמר הזה היה משהו מאוד אישי, מבוסס על משהו שקרה לו כנער. הוא גדל באינדיאנה, והוא לא יכול היה ללכת לנשף הסיום עם האדם שהוא רצה, כך שהסיפור הזה קרוב ללבו.

ריאן מרפי ליד הכוכב שקיבל בשדרת הכוכבים בהוליווד, ב-4 בדצמבר 2018 (צילום: Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)
ריאן מרפי ליד הכוכב שקיבל בשדרת הכוכבים בהוליווד, ב-4 בדצמבר 2018 (צילום: Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

"אני אוהבת את זה שהוא רוצה להוציא סיפור מלא תקווה ושמחה מתוך דבר שגרם לו כל כך הרבה כאב. ריאן היה צריך לחכות לכלי הנכון כדי להעביר את המסר הזה בצורה חיה ומלאת דמיון. הוא הפעיל את 'קסם ריאן מרפי' שלו על יצירת התיאטרון והעצים אותה בצורה שרק סרטים יכולים לעשות.

"ריאן נמצא בקריירה שלו במקום שהוא יכול לעשות פחות או יותר מה שהוא רוצה. אבל למרות זאת, הוא עושה רק דברים שיש להם משמעות עבורו. המחזמר הזה היה משהו מאוד אישי, מבוסס על משהו שקרה לו כנער"

"אחד הדברים יוצאי הדופן אצל ריאן הוא האנרגיה ויכולת ההמצאה הבלתי נדלות שלו, והוא זוכר כל מה שאמרת לו אי פעם, שזה מאוד חריג בשביל במאי. הוא באמת יוצא מהכלל, ואני שמחה שיצא לי להשתתף בסרט הזה".

סטריפ עצמה, כמובן, הייתה ועודנה אחת השחקניות המשפיעות בהוליווד, וכוכבת הקולנוע עטורת השבחים ביותר בדורה – עם 21 מועמדויות לאוסקר ושלוש זכיות. מבחינתה, היא אומרת ביושר, לפרסים הללו יש חשיבות. "אף פעם לא נמאס לקבל תגמול על העבודה שלך. אף פעם לא נמאס להרגיש שאנשים ראו והעריכו את מה שאת מנסה לעשות.

"כשאני מסתכלת על שתי השחקניות הצעירות בסרט שלנו, אריאנה דה בוסה וג'ו אלן פלמן, ואני רואה את כל הכישרון היפה הזה שנובט ומתפתח, והכול כל כך רענן, אני יודעת שלפרסים שהן יזכו בהם תהיה משמעות עצומה בחייהן, ואני כבר לא יכולה לחכות שהן ירגישו את ההערכה הזאת".

מריל סטריפ בכניסה לטקס האוסקה בלוס אנג'לס, ב-4 במרץ 2018 (צילום: Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)
מריל סטריפ בכניסה לטקס האוסקה בלוס אנג'לס, ב-4 במרץ 2018 (צילום: Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

למרות השבחים הבלתי רגילים, היא טוענת שהתפיסה העצמית שלה לא השתנתה. "אני לא חושבת שהפסקתי אי פעם לחשוב על עצמי כלא יותר מאשר שחקנית עובדת. אני לא יודעת למה. אולי מפני שאני לא מאמינה למה שכותבים עליי בעיתונים.

"אני לא חושבת שהפסקתי אי פעם לחשוב על עצמי כלא יותר מאשר שחקנית עובדת. אני לא יודעת למה. אולי מפני שאני לא מאמינה למה שכותבים עליי בעיתונים"

"אני כן מרגישה שיש במאים שבהתחלה הם מאוד זהירים לידי. אבל זה משהו שצריך לעבור אותו מהר, בימים הראשונים, כי מהות המשחק היא באמת להקשיב ולהרגיש. והעבודה הזאת מאזנת, צריך ענווה אל מול כל זה, זאת הדרך היחידה לבצע את התפקיד".

כרגע, השחקנית הבלתי נלאית נמצאת בבוסטון, לצורך צילומי הסרט "אל תסתכל למעלה", סאטירה פוליטית בכיכובם של ג'ניפר לורנס ולאונרדו דיקפריו.

בנוגע למעמדה הנוכחי, סטריפ אומרת: "אני נמצאת עכשיו בדיוק במקום שבו אני צריכה להיות בחיים שלי. אני עושה משהו שאני אוהבת, ויש לי בגילי את האפשרות לבחור דברים שאני מרגישה שראוי להביא לעולם. הייתי מודעת לכך כל חיי, ואני אסירת תודה על כך".

סצנה מהסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)
סצנה מהסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)

וכמו רבים אחרים, היא לא יודעת איך ייראה חג המולד הקרוב עבורה, בעידן הקורונה. "אני חושבת שאני אבלה אותו בבידוד בבית מלון בבוסטון, מפני שאני מצטלמת לסרט", היא מספרת.

"אולי אוכל לנסוע לבית שלי, שנמצא בכפר לא רחוק מכאן. שתיים מהבנות שלי מופיעות בניו יורק, אז הן נבדקות על בסיס קבוע. שלושתנו יכולות להיפגש, מפני שאנחנו נמצאות כל הזמן תחת מעקב לאיתור הנגיף. שאר המשפחה (יש לה עוד בן ובת – ע"ל) נמצאת בקליפורניה, אז ככה זה הולך להיות".

"אני נמצאת עכשיו בדיוק במקום שבו אני צריכה להיות בחיים שלי. אני עושה משהו שאני אוהבת, ויש לי בגילי את האפשרות לבחור דברים שאני מרגישה שראוי להביא לעולם"

"קול ההיגיון תמיד גובר בסוף"

ימים ספורים לפני שדונלד טראמפ נכנס לבית הלבן בינואר 2017, הופיעה מריל סטריפ בטקס פרסי גלובוסס הזהב, שם קיבלה פרס מפעל חיים, והקדישה את כל נאומה לביקורת על הנשיא הנבחר.

מבלי לציין את שמו במפורש, סטריפ אמרה לקהל באולם – ולמיליונים ברחבי העולם שצפו בשידור: "הופעה אחת השנה הותירה אותי בהלם. הופעה שנעצה מסמרים בלבי. ולא בגלל שהיא הייתה טובה – לא היה בה שום דבר טוב. אבל היא הייתה אפקטיבית והיא עשתה את העבודה: היא הצליחה להצחיק את קהל היעד.

"זה היה הרגע שבו האדם שביקש לשבת בכס החשוב ביותר של המדינה חיקה עיתונאי נכה. מישהו שהוא חלש ממנו בפריבילגיה ובכוח וביכולת לענות בחזרה".

סטריפ התייחסה, כמובן, לארוע הבחירות שבו טראמפ לעג לעיתונאי בעל מוגבלות.

"זה די שבר לי את הלב כשראיתי את זה", המשיכה אז סטריפ. "ואני עדיין לא יכולה להוציא את זה מהראש, כי זה לא היה סרט. אלו היו החיים האמיתיים".

טראמפ, מצידו, לא נשאר חייב ומיהר לצייץ בטוויטר שסטריפ היא "מוערכת יתר על המידה" (overrated). הקווים המפרידים בין המלכה ההוליוודית והנשיא הבריון מעולם לא היו ברורים יותר.

עכשיו, כשטראמפ בדרכו החוצה אחרי שהפסיד בבחירות בחודש שעבר לג'ו ביידן, סטריפ מגיבה באיפוק אבל לא מסתירה את שביעות רצונה מהתוצאות.

"אני מאמינה באופטימיות, כי קול ההיגיון תמיד גובר בסוף. המדינה תחזור לזמנים ידידותיים שמתבססים על עובדות ומדע, ליחס של כבוד כלפי מומחיות, דברים שחסרו בארבע השנים האחרונות.

"אני מאמינה באופטימיות, כי קול ההיגיון תמיד גובר בסוף. המדינה תחזור לזמנים ידידותיים שמתבססים על עובדות ומדע, ליחס של כבוד כלפי מומחיות, דברים שחסרו בארבע השנים האחרונות"

"חיכינו הרבה זמן לכל מיני ביטויים של שחרור וסובלנות. בסוף המאה העשרים דברים התחילו להיפתח מכל מיני סיבות. ועכשיו אולי חווינו נסיגה – מפני שקשת הצדק היא ארוכה, וקשת ההיסטוריה היא ארוכה, אבל היא נוטה ומתכופפת כלפי הצדק.

"נגיע לשם, אבל זה מאבק תמידי. יש כרגע חוסר סובלנות מובנה, אבל אנחנו חייבים להתפתח לעצמי הכי טוב שלנו".

מריל סטריפ (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)
מריל סטריפ (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)

היא מקווה ש"עיתונות חופשית שנצמדת לאמת, למדע, לנתונים, תהיה שוב מרכזית", היא מוסיפה, "משום שחדשות שמבוססות על דעות לא שירתו אותנו בכלל – משני הצדדים. אני מקווה לחזור למקום שבו נוכל לסמוך על חדשות הגונות, דבר שמקודש בחוקה שלנו".

אבל, היא אומר בחיוך, הדבר שהכי חסר לה כרגע הוא דווקא לשיר עם אנשים אחרים.

"זה משהו שהפסיק ברגע הנורא הזה של הקורונה, ההנאה שבשירה עם אנשים אחרים באותו החדר". והיא מחכה בקוצר רוח לשובם של התיאטראות, "מפני שלאבד את זה, זה כמו לאבד דם. וכשהם יחזרו, נעריך את זה כל כך הרבה יותר, כמו שאנחנו מעריכים את האביב אחרי החורף. אנחנו פשוט צריכים לשרוד תקופה קשה, אבל נצא ממנה חכמים יותר".

היא מחכה בקוצר רוח לשובם של התיאטראות, "מפני שלאבד את זה, זה כמו לאבד דם. וכשהם יחזרו, נעריך את זה כל כך הרבה יותר, כמו שאנחנו מעריכים את האביב אחרי החורף"

וזו הסיבה לכך שהמסר של סובלנות וקבלה ב"נשף", שמועבר דרך ההנאה שבמוזיקה ובריקודים, מגיע מבחינתה בזמן הנכון: "זה בדיוק מה שאנחנו צריכים עכשיו. למרות שמחזות הזמר הגדולים נולדו בתקופת השפל הגדול, אנשים נמשכו אליהם מתוך צמא לאסקפיזם.

"אבל עם 'הנשף', אתה לא יכול לברוח מהמשמעות שלו. פשוט אי אפשר. הסרט שלנו הוא לא רק בידור קליל – יש מאחוריו כוונה, וזאת המעלה הכי גדולה שלו".

מריל סטריפ וג'יימס קורדן בסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)
מריל סטריפ וג'יימס קורדן בסרט "הנשף" (צילום: Melinda Sue Gordon/Netflix)
עוד 1,870 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות מהשבוע שעבר, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער

בגין: "להפסיק את ההתקפות החריפות והגסות, נגד המוסדות הממלכתיים, להחליף את השלטון" ● הליכוד: "סער יכול לצרף את מי שהוא רוצה, רונאלדו, קרדישיאן, אין לו ממשלה בלי לפיד והשמאל" ● הפרקליטות דוחה בקשת נתניהו לדחיית משפטו: "מופרכת וסוטה מהחוק" ● יאיר גולן: "הסכם גרעין של ביידן ישמור על בטחון ישראל" ● משרד החינוך יצא בשורת הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות ● פוגלמן: "לא לפרסם סקרים בשיטות לא מוכרות"

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

על חיסונים ופוליטיקת זהויות

לצד המילים הטובות שנכתבו, ובצדק, על פרויקט החיסונים של ישראל, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות רבות.

לצד המילים הטובות על פרויקט החיסונים הישראלי, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות

זה התחיל בפרסום מטריד אודות נתוני החיסונים לקורונה במנה הראשונה: ככל שאתה משתייך לקבוצה בעלות מדד סוציו-אקונומי גבוה יותר, כך גדל דרמטית הסיכוי שלך להתחסן, וזאת ביחס הפוך לאזרחיות ואזרחים המשתייכים לאשכול נמוך יותר. וכל זה על רקע נתוני התחלואה המעלים תמונת מצב הפוכה לגמרי ולפיה שיעורי התחלואה גבוהים מצויים בעיקר ביישובים המשתייכים לאשכול תחתון., במילים אחרות ופחות מכובסות: עניים מחוסנים פי כמה פחות מעשירים.

זה המשיך בהחלטתו של השר לביטחון הפנים – ובניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – שלא לאפשר לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך שהוא מעמיד בסכנה את חייהם של אסירים בקבוצות סיכון. השר אוחנה מעדיף להתעלם, כנראה, מהרעיון שעונשי מאסר אמנם שוללים חירות אך בשום אופן אינם פוגעים בזכות לבריאות. מעניין מה חושב על ההחלטה הזאת שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר אריה דרעי, להזכירכם, שותפו הקבוע והאוהד של הבוס של אוחנה.

ואז התבשרנו על החלטה אומללה נוספת של משרד הבריאות בנוגע לסדרי העדיפויות במתן החיסונים לעובדי בתי החולים. ע"פ ההחלטה, הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ועובדי המנהלה ואף דוברי בתי החולים יחוסנו מיד, יחד איתם יחוסנו שאר העובדים במחלוקות הקורונה, וזה מצוין. אך יתר עובדי הקבלן של בתי החולים לא זכאים כרגע להתחסן. וכך, בהחלטה שערורייתית ובלתי מתקבלת אחת, הופך שם המבצע "נותנים כתף"- לבדיחה עלובה ולא מצחיקה.

מעבר לציפייה מצוות הרופאים והרפואה לסרב להחלטה נוראית ולא הוגנת שכזאת, זועקת לשמיים ההבנה, כי בעיניהם של מקבלי ההחלטות, מדינת ישראל מחולקת לשווים יותר ושווים פחות, הרבה פחות.

עצם ראיית עובדי הקבלן כעובדים שקופים ותו לא, עבדים מודרניים, שגם בימי שיגרה לא זוכים ליותר ממינימום יחס ושכר, מעוררת חלחלה ותחושת גועל עצומה. אך לא פחות היא מעוררת שאלות לגבי רמת ההבנה של מקבלי ההחלטות במלחמה בנגיף – על, ובכן, היכולות של הנגיף עצמו.

זה המשיך בהחלטת השר לביטחון הפנים – בניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – לא לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך סיכון חייהם. מעניין מה חושב על זה שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר דרעי

כי מבחינת ההיגיון הפשוט, הקורונה כבר לימדה אותנו שיעור חשוב: היא איננה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגותו של הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה הזאת, להותיר עובדי בית חולים ללא חיסון, מה שמסכן בוודאות את חיי החולים, ובייחוד את אלה שעדיין לא חוסנו ואת שאר הצוותים הרפואיים?

הרי גם אם נניח את נושא המוסריות בצד, מדובר בלוגיקה בסיסית: מדובר בעובדים השוהים שעות ארוכות בבתי החולים, באים במגע עם חולים, גם אם אינם עובדים במחלקות קורונה. כשהם ייפגשו עם יתר העובדים הקבועים שהתמזל מעמדם וחוסנו, או עם הציוד הרפואי, או עם החולים שלא התחסנו או שאינם יכולים להתחסן מסיבות שונות, מה הועילו "חכמים" בתקנתם?

מקרים כאלו הינם מיקרוקוסמוס למה שבעיני ליברטאנים נתפס כעניין של בחירה ומקדש את חירות האדם. בסופו של דבר, בעיניהם, זה הכול עניין של יחסי עובד ומעביד ותו לא. אבל האמת היא שמדובר בהיררכיה מעמדית ברורה.

בסוף, מדובר בפוליטיקת זהויות ידועה, הרואה הבדל בין אדם לאדם גם בשיאה של מגיפה עולמית. הניאו-ליברלים מאמינים בחשיבות ההון לפני האדם, מרגישים בנוח לתעדף מתן חיסונים לישובים מבוססים עם אחוזי תחלואה אפסיים על חשבון כאלה שנולדו ביישוב הלא נכון, עם תחלואה גבוהה, למגזר הלא נכון, והמועסק, בד"כ, בתנאי עבדות של קבלן.

זה יכול להיות עובד ניקיון שלוקח חלק פעיל במלחמה הזו ושתפקידו למנוע זיהומים במקומות הכי רגישים לכך, וזה יכול להיות מאבטחים שעובדים שעות רבות מאוד תמורת מעט מאוד כסף בשמירה על כולנו. זה יכול להיות גם ההורים, הסבים והסבתות שלנו, תושבי ותושבות הפריפריה הגאוגרפית והמעמדית. זה הקופאיות, נהגי אוטובוס, עובדי רווחה (שלא נספרים כבר שנים). וזה גם הסרת האחריות על חיסונם של תושבי עזה והגדה, על כל ההשלכות שבדבר.

הקורונה לימדה אותנו שאינה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגות הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה להותיר חלק מעובדי בתי החולים ללא חיסון?

מה שמשותף לכל אלה, לכל המקרים האלה – היא ההבנה הפשוטה שההגנה עליהם, היא בסופו של דבר הגנה על כולנו.

והנה לכם, על רגל אחת, על מה שבאמת צריכות להיות הבחירות האלה.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 685 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה