אדולף היטלר, מוקף בשומרי ראש, מגיע לעיר זארבריקן, 3 במאי 1932 (צילום: AP)
AP
אסור להשוות

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

מחויבותם של קולנוענים רבים כל כך ליצירת סרטי תעודה, שחושפים את הגל החדש של האנטישמיות ושל הימין הקיצוני ומתעמתים איתו היא דבר טוב ואצילי. היחידים שסובלים מכך הם אנשים כמוני, שכותבים על קולנוע עבור גופי חדשות יהודיים.

צפיתי בהרבה מהסרטים הללו, ואם להיות כן, אני לא חש צורך בסרטים חדשים נוספים. אבל אחד הטובים ביותר שראיתי בנושא הזה הוא "המשמעות של היטלר", של הצמד פטרה אפרליין ומייקל טאקר. הסרט מומן בחלקו על ידי Play/Action Pictures, חברת הפקות חדשה, שהקים ג'פרי לורי, הבעלים של קבוצת הפוטבול פילדלפיה איגלס.

אפרליין וטאקר נולדו בקצוות שונים של העולם: היא בגרמניה המזרחית, הוא בהוואי. סרטם מ-2004, "ארמון התותחנים", הציג צילומים של חיילים אמריקאים בעיראק, שחסרו מאוד בחדשות הערב.

הקשר המתמשך שלהם עם עיתונאי עיראקי שנכלא אז באבו גרייב הוביל לפולו-אפ "האסיר או: איך תכננתי להרוג את טוני בלייר". אחרי שחלק מהחיילים מ"ארמון התותחנים" חזרו הביתה, הצמד צילם אותם שוב, הפעם לסרט "איך לקפל דגל" מ-2009.

DOC NYC Live: The Meaning of Hitler

DOC NYC Live: The Meaning of HitlerWriter Francine Prose joins the head of Hannah Arendt Center Roger Berkowitz and filmmakers Michael Tucker and Petra Epperlein for a conversation about Hitler’s legacy today.

Posted by DOC NYC on Monday, November 16, 2020

ב-2017 אפרליין נעשתה אוטוביוגרפית יותר בסרט ההיפר-מסוגנן והשחור-לבן "קרל מרקס סיטי", שבוחן את התאבדותו של אביה ואת האובססיה ההרסנית של גרמניה המזרחית למעקבים.

סגנון הצילום החד והנמרץ שלהם הגיע לגבהים חדשים עם נושא שנשמע בלתי סביר, "המשמעות של היטלר". ספרו התמציתי של סבסטיאן הפנר מ-1978, "המשמעות של היטלר", בוחן את האידיאולוגיה הנאצית מנקודות מבט שונות, והמכירות שלו ידעו עלייה חדה בעידן הברקזיט ודונלד טראמפ.

הסרט הוא לא ממש אדפטציה לספרו של הפנר, אלא יותר מה שמלחינים מכנים וריאציה. הוא לוקח רעיונות כבדים והופך אותם לוויזואליים בצורה נבונה כשהוא משחזר את עקבותיו של היטלר – תוך כדי צילום דרך סמל של מכונית מרצדס-בנץ – ומשמיע את דבריהם של אנשי אקדמיה מובילים.

בין המרואיינים בסרט נמנים סופרים ופרופסורים כמו מרטין איימיס, יהודה באואר, שאול פרידלנדר, דברה ליפשטדט, פרנסין פרוז וקלאוס תוולייט. ישנה גם הופעה מחליאה של שונא היהודים דייוויד אירווינג, שנהיה מזעזע יותר באופן ניכר מאז הפעם האחרונה שראיתם אותו.

הבמאים פטרה אפרליין ומייקל טאקר (צילום: Tim Freccia)
פטרה אפרליין ומייקל טאקר (צילום: Tim Freccia)

הסרט מותח קווים מקבילים בין שנות ה-40 של המאה הקודמת לימינו, בדרכים שאינן ניתנות ממש לוויכוח. הצגת הקטע על השימוש שעשה היטלר במיקרופונים חדשניים לצד הוורסטיליות של טראמפ בטוויטר פשוט מעניינת, ואפילו חבר'ה שהצביעו לבחור הזה יצטרכו להסכים.

שוחחתי עם אפרליין וטאקר דרך הזום, כשבועיים לפני הבחירות בארצות הברית ולפני הבכורה של הסרט, שהוקרן בחודש שעבר בפסטיבל הסרטים DOC NYC, שנערך השנה באופן וירטואלי.

במהלך הקריירה שלכם, סרט אחד לרוב מוביל היישר לסרט הבא. "קרל מרקס סיטי" היה מבט אישי מרתק על החיים בגרמניה המזרחית, אז אני תוהה, פטרה, האם ידעת, כקולנוענית גרמנייה, שיום אחד ודאי תצטרכי "להתעסק בהיטלר"?
אפרליין: "בתור גרמנייה היה קשה להימנע מזה, אבל בסופו של דבר זה קרה אחרי שקראתי את הספר [של סבסטיאן הפנר] לפני הרבה שנים, ואז נתקלתי בו שוב ב-2016, אחרי הבחירות בארצות הברית, וראיתי את תחיית האנטישמיות. ראיתי גם את מפלגת הימין הגרמנית החדשה, אלטרנטיבה לגרמניה, צוברת תנופה".

אחד המומחים שאתם מדברים איתם הוא פרופסור וינפריד נרדינגר, ב"בית החום", שהוא מרכז היסטורי במינכן, והוא אומר, "אנחנו לא רוצים להפוך את ההיסטוריה הנאצית למעניינת". אבל כקולנוענים, אתם צריכים לעורר עניין בקהל. לסרט שלכם יש אסתטיקה מיוחדת מאוד. יש בו אנרגיה, יש בו קצב, יש בו פופ ויזואלי. והנה מומחה בתחום אומר לכם פחות או יותר לא לעשות את זה.
טאקר: "כתבנו על הלוח שלנו את הביטוי 'בעיית היטלר'. הנה מישהו שהאידיאולוגיה שלו היא כל כך דוחה ופוגענית, ובכל זאת אנחנו נלהבים ממנה. כל כך הרבה אנשים נלכדו ב'תסביך תעשיית היטלר' או ב'עולם הקולנוע הנאצי'. כולנו אומרים שאנחנו מתנגדים לדבר הזה, אבל אנחנו מוקסמים מהאסתטיקה של זה.

"לפני כמה עשורים שאול פרידלנדר כתב על הבעיה הזאת. הייצוג של הנאצים ושל השואה יצר ז'אנר חדש של בידור – שזה באמת די מוזר.

"הבעיה הכי גדולה היא, כמובן, שרוב הסרטים בנושא הזה מלאים בצילומי ארכיון. יש בזה משהו חולני. הרבה אנשים לא יודעים שהצילומים האלה מגרמניה שמורים בארכיון הפדרלי הגרמני. הם עדיין מאשרים את החומרים האלה, והם יכולים לגבות 13 אלף אירו לדקה עבורם. במובן מסוים, זה בלתי ייאמן שהחומר הזה הוא למעשה סחורה.

"אז אנחנו נאבקים לעשות, אתה יודע, 'לא את הסרט על היטלר שאבא שלך היה עושה'".

יהודה באואר (צילום: (יונתן זינדל\פלאש90))
יהודה באואר, 2016 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אפרליין: "וצריך לזכור שכל הצילומים האלה של היטלר הופקו על ידי היטלר עצמו. הוא יצר אותם כדי להפיץ את האידיאולוגיה שלו ולשמר אותה לדורות הבאים. אז כשאנחנו יוצרים סרטי תעודה שמבוססים על החומר הזה, אנחנו במובן מסוים מפיצים את התעמולה. לא שאף אחד לא צריך להשתמש בזה, אבל חשוב לחשוב איך נעשה בזה שימוש, לא סתם לעוד סדרה של 'היטלר בצבע' או משהו כזה'".

קשה לעשות משהו כזה בלי לכלול את סרט התעמולה הנאצי "ניצחון הרצון", אבל אתם מתחילים בנרטיב שלכם, של מסע בעקבותיו של היטלר. אתם גם עושים את זה "קופצני" מבחינה ויזואלית, שזה גם האופן שבו שאתם מתארים את חוויית הקריאה בספר. עד כמה הספר הנחה את הבחירות שלכם מבחינה ויזואלית או עריכתית?
טאקר: "הספר הציב לנו אתגרים. הוא ממש קצר וממש חכם. אבל מה שהיה רע לעולם היה טוב לנו, במובן מסוים. רעיונות המפתח בטקסט של הפנר ממשיכים להתגשם. אף אחד לא אומר 'טראמפ הוא היטלר', אבל מהר מאוד מתברר איך אנשים שואבים מעקרונות הפשיזם. אנחנו יכולים להסתכל מסביב ולראות, אה, ככה מישהו כמו היטלר נהיה אפשרי.

"אנחנו מציגים את הרעיונות של הפנר על כאוס – איך שהיטלר לא עמד לבנות את המדינה, אלא להרוס אותה. ואז אתה רואה כל יום איך טראמפ מאיים להיפטר מראש ה-FBI. כל זה לגמרי מנוגד לאתיקה של הנורמות האמריקאיות הטיפוסיות. רצינו לשזור את זה בסרט בלי לטעון את זה בצורה מפורשת מדי".

"צריך לזכור שכל הצילומים של היטלר הופקו על ידי היטלר עצמו. הוא יצר אותם כדי להפיץ את האידיאולוגיה שלו. אז כשאנחנו יוצרים סרטי תעודה שמבוססים על החומר הזה, אנחנו במובן מסוים מפיצים את התעמולה"

אתם עושים עבודה טובה מאוד בלא לצעוק "זאב זאב" אלא להציג כמה השוואות לא קונבנציונליות בין שני המנהיגים. אחד המומחים שלכם, פרופסור יהודה באואר, מסכם בעיקרו של דבר שהפוטנציאל להיטלריזם קיים בכל אחד, ואחת ממטרות החיים היא להתנגד לזה. וכשהוא אומר את זה, הכול נשמע כל כך פשוט וכל כך מובן מאליו.
טאקר: "פגשנו את באואר בשלב מוקדם בתהליך העבודה. אנשים מדברים על היטלר והשואה כבר יותר מ-70 שנה. זה נושא כזה עצום. הנה אדם שהיה בן 93 כשדיברנו איתו, ויש בו כזאת בהירות.

"הוא דוחה לחלוטין את מה שיש מי שמכנים 'היטלרולוגיה' – ניסיון למצוא הסברים. והוא יגיד שהיטלר היה סתם אדם. היו לו בעיות כמו שלכולנו יש בעיות, כמו שלנאצים היו בעיות. הוא היה נורמלי לחלוטין. לא צריך לחפש אילו שהן סיבות 'אורגניות'".

הרבה אנשים לא אוהבים לשמוע את זה. הם מעדיפים לחשוב שהיו לו גנים מרושעים, ושזה לא יכול לקרות שוב, שהיטלר היה תופעה של אחת לאלף שנים.
טאקר: "תסתכל על היום, תסתכל על QAnon. היא זוכה עכשיו לתמיכה אדירה בגרמניה, אם היית מאמין. הייתה תהלוכת מחאה ענקית, כל הדרך לרייכסטאג, של חסידי תיאוריות קונספירציה ומתנגדים לעטיית מסכות, בהנהגתם של כמה ניאו-נאצים. תיאוריות הקונספירציה האלה הן פשוט תיאוריות קונספירציה ישנות שחודשו. בלבבות של אנשים יש פוטנציאל לאופל אמיתי".

זה מוזר, מפני שתמיד האמנתי שגרמניה, או לפחות גרמניה המערבית, עשתה עבודה טובה בהתמודדות עם האמת על מלחמת העולם השנייה. האם זה משהו שהשתנה בדור האחרון?
אפרליין: "בתור גרמנייה, הייתי אומרת שאנחנו מתעמתים עם החלק הזה בעבר שלנו, והמדינה עושה עבודה טובה. אבל אני חושבת שהדור שלי אולי מאמין ש'כבר התמודדנו עם זה' ושאיכשהו התגברנו על זה, וזה לא יחזור לעולם.

מפגינים נאו נאצים צועדים בפוטסדאם שבגרמניה, 30 באוקטובר 2004 (צילום: Markus Schreiber, AP)
מפגינים נאו נאצים צועדים בפוטסדאם שבגרמניה, 30 באוקטובר 2004 (צילום: Markus Schreiber, AP)

"אז זה חלק מהזעזוע שבלראות את האנטישמיות הערה ואת השנאה העמוקה כלפי זרים. וברגע שאנשים מקבלים במה, כמו מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה, זה מזעזע; הם קיבלו 25 אחוזים מהקולות בבחירות האחרונות. הם מיוצגים בפרלמנט.

"אבל אז אתה מדבר עם פרופסור באואר, שיש לו חוכמה של אדם בן 93, והוא מסביר שלרעיונות ולתנועות האלה תמיד יש נוכחות, וזה באחריותנו להיאבק בהם כל הזמן. זה אף פעם לא נגמר".

אם מדברים על מאבק, בואו נדבר על מכחיש השואה דייוויד אירווינג. כשהסרט שלכם עובר אליו לראשונה, אני אהיה כן, המחשבה הראשונה שלי הייתה, "אוי, שוב השמוק הזה?". אבל, כמו שאתם אומרים, הנקודה היא שאנחנו צריכים להתעמת עם האנשים האלה. באמת השגתם כמה קטעי צילום מקוממים שלו. אני פשוט סקרן, איך גרמתם לו להשתתף? וכמה קשה היה להימנע מפשוט לקרוא לו חזיר וללכת?
אפרליין: "היו לנו איתו יומיים או שלושה, ואלה היו הימים הכי איומים וקשים. וזה לא רק הוא, זאת קבוצת הסיורים הניאו-נאצית שלו. אנשים צעירים יותר. זה היה כל כך מחליא להיות בסביבתם".

אנחנו מציגים את הרעיונות של הפנר על כאוס – איך שהיטלר לא עמד לבנות את המדינה, אלא להרוס אותה. ואז אתה רואה איך טראמפ מאיים להיפטר מראש ה-FBI. רצינו לשזור את זה בסרט בלי לטעון זאת בצורה מפורשת מדי

טאקר: "בהחלט התלבטנו, בדיוק מהסיבה שציינת. 'למה אנחנו בכלל רוצים לפגוש את השמוק הזה?'. אבל הפנר היה אחד הראשונים שקראו תיגר על אירווינג, עוד ב-77' או 78'. היה ביניהם ויכוח מפורסם, אז חשבנו לפנות אליו. פטרה כתבה לו, והוא ענה שהוא יעשה את זה, 'למרות שאת אולי יהודייה'.

"זה מה שהוא עושה. הכול נועד לעורר תגובה. הוא עושה את זה במשך עשורים. הדברים שהוא אומר הם כל כך פוגעניים, אבל היה חשוב לראות דוגמה לשימוש בהיסטוריה כנשק. אנחנו לא צריכים לשלול את חופש הביטוי, אבל אנחנו צריכים להתייחס לשאלה מה הן העובדות. שם נמצא המדרון החלקלק".

והדיסאינפורמציה שלחה גרורות, כמובן. עם אירווינג, לפני שנים, היה המסווה של המחקר האקדמי. ועכשיו, עם ההטרלה בסגנון פפה הצפרדע, זה משחק של אירוניה, ולהיות עוקצני.
טאקר: "נכון, ה'חה חה, בדיחה על יהודים', כמו הנערה הגיימרית שאנחנו מראים קליפים שלה, שהשתתפה בעצרת בשרלוטסוויל. כשאנשים משלמים לה בערוץ הטוויץ' שלה, הם משלמים לה ב'שקלים'. הכול עטוף בשכבות של אנטישמיות אפלה, עד כדי כך שזה כבר איבד כל משמעות.

"אז אירווינג מסתובב, עורך סיורים ואומר דברים מזעזעים, ויש לך את העולם הדיגיטלי הזה, שזה נוּרמל בו במידה מסוימת".

תומך טראמפ עם שלט של QAnon ממתין להיכנס לכנס פוליטי עם הנשיא בפנסילבניה, אוגוסט 2018 (צילום: AP Photo/Matt Rourke)
תומך טראמפ עם שלט של QAnon בפנסילבניה, אוגוסט 2018 (צילום: AP Photo/Matt Rourke)

אפרליין: "ובשביל מישהו שהוא אולי בן 12, זו תהיה החשיפה הראשונה להיטלר, בהקשר של בדיחה בחדר גיימינג. כמה מהם ילכו אחר כך לחפש ידע היסטורי אמיתי?"

זה קצת מתחבר לתיאוריה על "המפסידן הקיצוני".
טאקר: "הרעיון הזה לקוח מהסופר הנס מגנוס אנצנסברגר. ההשוואה לתנועות העכשוויות היא התחושה הרווחת של קורבנוּת. 'אנחנו הקורבנות. הקול שלנו מושתק'. אחרי ניסיון ההפיכה הכושל במינכן (ב-1923) היו בכל מקום כרזות של היטלר עם נייר דבק על הפה.

"זה הוביל לאותם כוחות יהודיים זדוניים ואפלים שתוקעים לנו סכין בגב. היום זה הכול 'סורוס', נכון? שום דבר לא השתנה".

כללתם בסרט את אחת הגיבורות שלי, פרופסור דברה ליפשטדט.
טאקר: "יותר מכל אחד אחר, היא מדברת בבירור על אנטישמיות כעל תיאוריית קונספירציה. המצאה. הרבה אנשים לא מבינים את הפשטות הזאת. קיימת הנחה – ואני פשוט אגיד את זה כמו שמישהו מהימין היה אומר את זה – ש'יש משהו לא בסדר אצל היהודים, שאיכשהו עושה את כל זה קצת הגיוני'. וכל העניין שלה הוא פשוט לבטל את זה וליצור דרך חשיבה חדשה.

"היא מסבירה איך כל המטרה של אנטישמיות היא לפגוע. גם פגשנו אותה ממש אחרי הירי בפיטסבורג, אז זה היה כואב".

כמו שאתם אומרים, בכל רגע אפשר להדליק את ערוץ ההיסטוריה ולראות את היטלר, אבל באילו סרטים אחרים צפיתם כשעבדתם על הסרט שלכם?
טאקר: "כולם צריכים לצפות ב'שואה' של קלוד לנצמן. ניסינו לפגוש אותו בפריז, אבל הוא מת. הוא היה קצת, הממ, בעייתי, אבל הסרט הוא צפיית חובה".

מכחיש השואה דייוויד אירווינג אוחז בספרו "מלחמת היטלר" בבית משפט בווינה, 20 בפברואר 2006 (צילום: Hans Punz, AP)
דייוויד אירווינג אוחז בספרו "מלחמת היטלר" בבית משפט בווינה, פברואר 2006 (צילום: Hans Punz, AP)

אפרליין: "זה לא סרט תיעודי, אבל 'הבן של שאול'".

טאקר: "עוד סרט תיעודי הוא 'צלב קרס' משנות ה-70 המוקדמות. יוצר הסרט הוא פיליפ מורה, שהוא אוסטרלי, והוא עשה שימוש בכל צילומי הצבע של אווה בראון. הצוות מצא אותם במקרה, ואז שכר קוראי שפתיים כדי שינסו לקרוא את השפתיים של היטלר כשהוא עומד על המרפסת. זה היה חלק מאותו 'גל היטלר' של שנות ה-70, תחיית העניין בו, מה שסוזן זונטג כינתה 'פשיזם מרתק' (fascinating Fascism)".

אפרליין: "צפינו גם בסרטים סובייטיים, מהשנים שמיד אחרי המלחמה. מרתק לראות הפקה מ-1948, לראות איך הסובייטים ציירו את העולם ההוא".

טאקר: "הייצוג הסובייטי של היטלר היה מרתק. לסטלין היה את כל העניין הזה, שכללנו בסרט, עם איך שהוא לא ירה בעצמו, אלא הרעיל את עצמו, 'כמו כלבה'. כדי, בעצם, להגיד שהוא לא היה גבר אמיתי – נקודת מבט מצ'ואיסטית לחלוטין.

"כמובן, הרבה מההבנה שלנו על היטלר נעוצה בתעמולה מתקופת המלחמה – רעיונות כמו השורשים היהודיים שלו לכאורה, או ההתמכרות לסמים, או שהיה לו אשך אחד. במקרים רבים, גם אלה המצאות".

עוד 1,879 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 17 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

  • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
  • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
  • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
  • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
  • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
  • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 582 מילים

הפרויקטור אש: הסיכויים שנמליץ להאריך את הסגר בשבוע - גבוהים

דיווח: גבי ברבש מנהל מגעים על הצטרפות לימינה; ברבש: "אני רחוק מהחלטה להצטרף לפוליטיקה" ● חולדאי: בעוד 10 ימים אפתח את מוסדות התרבות למחוסנים במנה שנייה, אף שהדבר מנוגד להנחיות משרד הבריאות ● קיש: חולדאי ממשיך עם האנרכיה והפופוליזם ● הנדל: איילת שקד פנתה אליי בניסיון להקים ממשלת 61 בראשות נתניהו ● ועדת הכנסת תדון השבוע בפיצול ימינה

עוד 31 עדכונים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

עוד 1,077 מילים

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

סטטיסטים בהצגת יחיד

הכל מול העינים. שקוף כל כך.

העמידה מדושנת העונג לצד אביב גפן, לאחר חודשים של הפקרת אנשי התרבות בצורה מוחלטת (אנשי התיאטרון בשמם פניתי אליך לפני חודשיים, השר חילי טרופר, עדיין מחכים למענה רשמי, מסודר וקונקרטי בדבר פרנסתם וקיומם האנושי, להבדיל מהצגות נבובות ליד זמר שהוזמן כדי לשמש תפאורה בהצגת היחיד של נתניהו).

הכל שקוף כל כך. העמידה מדושנת העונג לצד אביב גפן, לאחר חודשים של הפקרת אנשי התרבות (אנשי התיאטרון בשמם פניתי אליך לפני חודשיים, השר חילי טרופר, עדיין מחכים למענה רשמי ומסודר בדבר פרנסתם וקיומם)

הבטחת פיזור 70 מיליון שקלים (הבטחה שנשלפת משרוול השקרים הקבוע כמו כלום) על עולם התרבות שהושמד בשיטתיות לאורך השנה האחרונה, מפי המנהיג הראשון בתולדות מדינת ישראל שלא העביר תקציב מדינה למען כולנו אך ורק בשל צרכיו האישיים, המשפטיים והפוליטיים הנכלוליים: אי העברת תקציב המדינה הייתה הדרך היחידה למנוע את הרוטציה עליה חתם נתניהו בלי טריקים ובלי שטיקים כדי לפרק את כחול לבן ותו לא.

עמידתם של השר לענייני ישראל כץ מצדו האחד של נתניהו ושל הזמר הבינוני מצדו השני, כשהם משמשים בתפקיד היחיד לו נועדים כל מי שמקיפים את נתניהו: להיות סטטיסטים בהצגת יחיד שקופה ומבישה שחוזרת על עצמה שוב ושוב.

החנופה הזולה, הכוזבת, הצינית, לאוזני הבוחרים הערבים, תוך יצירת הפרד ומשול מוכר ואהוב ברשימה המשותפת (כמה צפוי שתקלוט ששיחקו בך, חבר הכנסת עבאס. התפתית להבטחות השווא של נתניהו חרף אזהרות חבריך שמכירים אותו, כשם שבני גנץ התפתה להבטחות השווא שלו, חרף האזהרות האינסופיות שקיבל גדול משמידי הערך העצמי בפוליטיקה הישראלית. אזהרות שהגיעו מלפיד, יעלון, הורוביץ, עודה ושורה ארוכה של חברות וחברי כנסת בהווה ובעבר).

וביבי כזה: "אני אמרתי 'הערבים נעים בכמויות'? הרי סילפו את דבריי". אבל אי אפשר היה לסלף אותם, מפני שאמרת אותם במו פיך. הקלטת אותם. ביימת את הקליפ. דאגת שיעלה באתר וואלה. שיופץ ברשת. לא אמרת מילה על הצבעה לרשימה המשותפת. המצאת שקר בוטה על נהירה המונית לקלפיות מצד בני המיעוט נגדו אתה תמיד מסית כדי להדליק את הבייס ולהוציאו מהבית להצביע מחל.

"אני אמרתי 'הערבים נעים בכמויות'? סילפו את דבריי". אבל אי אפשר היה לסלפם, כי אמרת אותם במו פיך. הקלטת אותם. ביימת את הקליפ. דאגת שיעלה בוואלה. שיופץ ברשת. לא אמרת מילה על הצבעה למשותפת

בוא נסכם בפשטות: נחרדת בבחירות 2015 ממימוש המוני של זכות ההצבעה של האזרחים סוג ד' נגדם הסתת מאז ומעולם. רעדת מרוב חרדה להפסיד בבחירות. לכן הדלקת את הבייס באמירה גזענית פשוטה. בשקר גזעני פשוט על ערבים נוהרים באוטובוסים של עמותות שמאל שלא היו ולא נבראו. 2 ציפורים מסיתות וכוזבות במכה אחת: להדליק את הבייס נגד ערבים ונגד שמאלנים.

זוכרים את ההודעה בתפוצה ההמונית בקמפיין המפלגה שהיתה פעם הליכוד במרס 2019, לפיה הערבים בישראל רוצים להשמיד את כולנו? נתניהו התנצל מהר ואמר שמדובר באיזו טעות טכנית של איזה בוט או סטודנט. אהה. כמו הסטודנט של בנט שצייץ בטוויטר דברי נבלה על בני משפחות שכולות שבחרו להתאבל ביחד עם בני משפחות שכולות פלסטיניות.

נאום נתניהו בכנס הרצליה על האזרחים הערבים כאיום דמוגרפי? אזכורים אחרים של הסכנה הדמוגרפית שבקעו מפיו לאורך השנים? חוק קמיניץ שכל מהותו היתה להרוס אך ורק בתים של אזרחים ערבים שנבנו ללא היתר, כי רשויות התכנון לא מעניקות לאזרחים ערבים היתרי תכנון ובנייה פעמים רבות? הפקרת נושא אפשרות הרחבת בנייה מסודרת לאזרחים הערבים? הפקרת האזרחים הערבים לכנופיות פשע משתולל ורצחני שגבו 98 נרצחים במהלך 2020? הפקרת הכפרים הבלתי מוכרים אחרי 72 שנות עצמאות? השקעה כספית בלתי שוויונית באופן קיצוני בין תלמיד ערבי לתלמיד יהודי? הזנחת תשתיות ביישובים הערבים? הכל כמובן לא היה ולא נברא אלא משל מטורלל היה.

נאום הבלהות על פודיום ברחוב דיזנגוף בת"א בסוף שנת 2015, לאחר שאזרח ערבי ביצע שם טבח נורא ורצח 2 אזרחים יהודים, תוך שראש הממשלה המפקיר והמופקר פונה לבייס ומדליק אותו בכוונה באמירה ש"לא נרשה כאן מדינה בתוך מדינה" (רמז לכך שהאזרחים הערבים אינם שומרי חוק באופן גורף. הם בעצם קהילה עצומה של פושעים שמחזיקים בנשק לא חוקי) ובמקביל, אי נקיפת אצבע לצורך איסוף הנשק הלא חוקי ביישובים הערבים או מיגור ארגוני הפשע והחסות והאלימות במשפחה שמניבה קורבנות ערביות רבות וגם קורבנות יהודיות לא מעטות. מישהו בכלל זוכר את הזוועות?

דיבור חלול על ירושלים המאוחדת לנצח תוך מניעת אזרחות מהפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, שגם סובלים מהתעמרות קבועה מהרשויות ומחשש תמידי שעצם תושבותם תישלל. זכויות אזרח כמובן אין להם כי אינם אזרחים. אינם יכולים לבחור לפרלמנט ולממשלה ששולטים בחייהם.

דיבור חלול על ירושלים המאוחדת לנצח תוך מניעת אזרחות מהפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, שסובלים מחשש תמידי שעצם תושבותם תישלל. זכויות אזרח כמובן אין להם כי אינם אזרחים

קיום משטר אפרטהייד בעל 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני שונה בגדה, תוך שמירת משטר צבאי נורא בחיי הפלסטינים והתנגדות לכינון מדינה ריבונית משלהם מחד, אך גם התנגדות לסיפוח ולהענקת אזרחות ישראלית לפלסטינים מאידך. זוהי כמובן החרפה הכי גדולה שמונחת לפתחו של מי שהמית כל תהליך מדיני והעמיק כל היבט של אפליה, דיכוי והפרת זכויות אדם בגדה.

הגדרת נבחרי ונבחרות הרוב המכריע של האזרחים והאזרחיות הערבים במדינת ישראל כתומכי טרור, כבוגדים, וכמי שאפילו עצם תמיכתם החיצונית בממשלת שמאל-מרכז-ליברמן היא דבר מוקצה מחמת מיאוס וסכנה בדיונית. העיקר שלא תקום ממשלה ללא נתניהו. ללא הוא עצמו. ללא הנאשם שנמלט ממשפט. וגנץ ואשכנזי נכנעו לגזענות המבעיתה הזו.

הבטחות שווא אינסופיות לתגבור תקצוב היישובים הערבים תוך הימנעות ממימושן. ומעל הכל: חוק הלאום שהראה בדיוק מה חושב נתניהו על מעמד האזרחים הערבים. מעמדה הרשמי של השפה הערבית בוטל שם. עיקרון השוויון לא הוזכר שם בכוונת מכוון. והעדפת ההתיישבות היהודית בחוק הנבזי שימשה לפסיקה מבישה של רשם בבית משפט כדי למנוע תקצוב שוויוני בהסעות לתלמידים ערבים.

נתניהו מומחה בהפרד ומשול. בשיווק עצמי אינסופי ומתיש מרוב התפארות עצמית. בסילופים וכזבים שבהם הוא משכנע את עצמו להאמין. בכיבוש עלק-שרמנטי של פוליטיקאי זה או אחר רק כדי לנצלו וכדי לפרק את המפלגה שמולו. עכשיו עבאס למד זאת בדרך הקשה.

הוא חשב שהתחנפות לנתניהו תסייע בעדו להציג עצמו כמי שהביא לתכנית (שלא תתממש כמובן) למיגור הפשיעה בקרב הציבור הערבי. אבל ביבי הוא ביבי. לכן מיהר לנכס לעצמו את התכנית החלולה והשלופה משרוול הקסמים. מין תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית שתתפוגג דקה אחרי הבחירות. איפה היתה התכנית הזו לאורך 12 שנות שלטון נתניהו? היא לא היתה. כי זה פשוט לא עניין את הראיס.

ומנסור עבאס? נשאר עם המכנסיים למטה. כמו גנץ ועמיר פרץ. כמו גבי אשכנזי ואבי גבאי. כמו יצחק הרצוג וציפי לבני. כמו יעלון ולפיד בעבר. כמו מופז וברק. כמו מי לא?

ומנסור עבאס? נשאר עם המכנסיים למטה. כמו גנץ ועמיר פרץ. כמו גבי אשכנזי ואבי גבאי. כמו יצחק הרצוג וציפי לבני. כמו יעלון ולפיד בעבר. כמו מופז וברק. כמו מי לא?

הנה שלושה כללי יסוד שמומלץ מאד לכל מי ששוקל להתפתות ולגלם כמו אביב גפן ומנסור עבאס ובעיקר כמו בני גנץ וגבי אשכנזי את תפקיד שוטה הכפר המנוצל והסטטיסט בהצגת היחיד הנצחית והחלולה כמו קרטון ללא תקציב מדינה.

אלו 3 כללים פשוטים:

  1. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.
  2. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.
  3. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.

מדובר במי שמכונה בשפת מדע המדינה "מנהיג רעיל".

מדובר במי שמוכר בשפה הפסיכולוגית כנרקיסיסט שלילי או נרקיסיסט רעיל.

מדובר במי שמוכר בשפה המשפטית כנאשם בעבירות חמורות שעצם כהונתו כראש ממשלה היא ניגוד עניינים אחד, עצום וגדול. הפרת אמונים שיטתית ויומיומית.

לא מאמינים? תשאלו את נתניהו עצמו. נתניהו של 2008. זה שהצביע בעד הצעת חוק למנוע מראש ממשלה לכהן ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. זה שטען בלהט שאפילו ראש ממשלה תחת חקירות איבד את המנדט המוסרי והציבורי. בתנאי שלא קוראים לו נתניהו, כמובן.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה