מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים ב-1 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
AP Photo/Andrew Harnik
ג'ו ביידן במסיבת עיתונאים ב-1 בדצמבר 2020

הרשות המבצעת

צוות המעבר של ממשל ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שהספיק בינתיים לנקוע את רגלו, הציג עד כה סדרה של מנויים שנותנת אינדיקציה טובה למדי לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו.

המנויים הראשונים שביידן הכריז עליהם, מיד לאחר שנצחונו התבהר בסוף השבוע שלאחר הבחירות, היו של צוות הייעוץ לנושא הקורונה. זה לא ממש יהיה צוות ביצועי, אבל זו הצהרת כוונות משמעותית, הן מבחינת סדר העדיפויות של הממשל והן באיוש הצוות על ידי רופאים מנוסים ומומחים באפידמיולוגיה.

בסוף השבוע הזה ביידן צפוי להכריז על מינויו של ג'ף זינטס, אחד מראשי צוות המעבר ולשעבר ראש מועצת היועצים הכלכליים של ברק אובמה, לתפקיד "צאר קורונה" המתאם את פעילות הממשל; ושל ויוק מרת'י כקצין רפואה ראשי, האחראי על סוכנויות בריאות הציבור – המקבילה לשר הבריאות אצלנו. מרת'י שירת בתפקיד זה בממשל אובמה.

הניגוד עם ממשל טראמפ לא יכול להיות מובהק יותר. הצוות המיוחד שהקים הנשיא המכהן לענייני קורונה לא התכנס מאז הקיץ, והגורם המוביל שדונלד טראמפ מינה באוגוסט היה ד"ר סקוט אטלס – רופא ופרשן פוליטי שטראמפ ראה ב"פוקס ניוז", שהפיץ בתפקידו שקרים רבים אודות הווירוס ודחף ל"חסינות עדר", דהיינו להרג מאסיבי של קשישים ובעלי מחלות רקע. שלשום (רביעי),  הוא התפטר מתפקידו.

ד"ר סקוט אטלס בתדריך לעיתונאים עם דונלד טראמפ בחדר התקשורת בבית הלבן, ב-16 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
ד"ר סקוט אטלס בתדריך לעיתונאים עם דונלד טראמפ בחדר התקשורת בבית הלבן, ב-16 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

בתחומים יותר שגרתיים, ביידן הודיע על מנויים בכירים בתחומי חוץ וביטחון, כלכלה ובמשרות בבית הלבן.

המנויים הבכירים בבית הלבן הם רובם של אנשים לא מוכרים וכנראה שגם לא יהיו מוכרים במיוחד לקורא הישראלי: צוות החקיקה, היועץ המשפטי, צוות התקשורת ודומיהם, וכן סדרה של יועצים מיוחדים.

הלכה למעשה, המנויים האלה משמעותיים ביותר – הם ההבדל בין בית לבן אפקטיבי שמצליח להשיג תוצאות, כמו זה של ג'ורג' בוש הבן, למשל, אל מול בית לבן לא מתפקד, כמו זה של טראמפ. אבל אלה אנשי מאחורי הקלעים. אולי שתי הדמויות היחידות שעוד נשמע עליהן בישראל הן ראש הסגל רון קליין והדוברת ג'ן סאקי.

הדבר המאפיין ביותר את סדרת המנויים הזו כולה היא העדר ההפתעות שבה: אלה אנשים שמלווים את ביידן מהקמפיין, מתקופתו כסגן נשיא ואף עוד קודם לכן, כשהיה בסנאט. ההתנהלות של הקמפיין – רגועה אך נחושה, היעדר תזזיתיות ודבקות במטרה, והעדר מתיחויות פנימיות, לפחות לא כאלה שהגיעו לתקשורת – היא סיבה לאופטימיות בתחום זה.

הדבר המאפיין ביותר את סדרת המנויים הזו כולה היא העדר ההפתעות שבה: אלה אנשים שמלווים את ביידן מהקמפיין, מתקופתו כסגן נשיא ואף עוד קודם לכן, כשהיה בסנאט

בתחום הכלכלי, ביידן הציג שני מנויים משמעותיים: לשרת האוצר הוא מייעד את ג'נט ילן, מי שהייתה יו"ר הפדרל ריזרב בין 2014 ל-2018. לילן הייתה קדנציה מוצלחת בפדרל ריזרב, והיא בפירוש לא מייצגת קו של שנויים כלכליים מהפכניים בסגנון אליזבת וורן או ברני סנדרס.

ג'ו ביידן וג'נט ילן במסיבת העיתונאים שבה הכריז הנשיא הנבחר על מינוייה לתפקיד שרת האוצר בממשל שלו. 1 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
ג'ו ביידן וג'נט ילן במסיבת העיתונאים שבה הכריז הנשיא הנבחר על מינוייה לתפקיד שרת האוצר בממשל שלו. 1 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

עם זאת, עמדותיה הכלכליות הן בצד השמאלי של המפה ואחת המשימות המשמעותיות מבחינתה אחרי שטראמפ נבחר לתפקיד הייתה להגן על חוק דוד-פרנק, שערך רפורמה בבנקאות והגביר את הפיקוח על הבנקים.

אם ילן מועמדת קונצנזואלית ולא מעוררת מחלוקת, נירה טאנדן, המועמדת של ביידן למשרת הממונה על התקציבים, היא בדיוק ההיפך. טאנדן מנהלת את מכון המחקר Center for American Progress, אחד ממכוני המחקר הגדולים בוושינגטון. עם זאת, בניגוד למה ששמו מרמז, המרכז הוא דווקא בצד המתון יותר של המפלגה הדמוקרטית.

טאנדן נאמנה ותיקה של הקלינטונים ועבדה בכל הקמפיינים של ביל והילארי קלינטון. עם זאת, היא הייתה מהבודדים מקמפיין קלינטון 2008 שעבדו גם בבית הלבן של אובמה, שם בין השאר הייתה מהמעצבים המשמעותיים של אובמה-קייר.

טאנדן עבדה בכל הקמפיינים של ביל והילארי קלינטון. עם זאת, היא הייתה מהבודדים מקמפיין קלינטון 2008 שעבדו גם בבית הלבן של אובמה, שם בין השאר הייתה מהמעצבים המשמעותיים של אובמה-קייר

יש לה סיפור אישי מרשים – היא בת למהגרים מהודו ובילדותה אמה נאלצה להסתמך שנתיים על תשלומי רווחה עד שהצליחה למצוא עבודה לאחר גירושיה – אך היא גם יצרה הרבה אויבים לאורך הדרך, הן בצד הדמוקרטי – היא הייתה אולי המבקרת הבוטה ביותר של ברני סנדרס – והן מצד סנאטורים רפובליקאים אותם הרבתה לבקר בטוויטר.

ראש אגב התקציבים הוא לא תפקיד בולט כמו האחרים – השם מיק מולוואני, ראש אגב התקציבים ברוב שנות טראמפ, בוודאי לא מוכר לנו כמו שמות בולטים אחרים, אבל עדיין מבין מינויי ביידן, המינוי של טאנדן הוא בעל הסיכוי הגבוה ביותר להידחות בסנאט.

נירה טנדן, המועמדת של ג'ו ביידן לתפקיד הממונה על התקציבים, ב-1 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
נירה טנדן, המועמדת של ג'ו ביידן לתפקיד הממונה על התקציבים, ב-1 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

ולבסוף, בתחום חוץ וביטחון ביידן הציג את אנתוני בלינקן כשר החוץ, אלחנדרו מיורקאס כשר במשרד לביטחון פנים, ג'ייק סאליבן כיועץ לבטחון לאומי, אבריל היינס כראש סוכונויות המודיעין, ולינדה תומס-גרינפלד כשגרירת ארה"ב באו"ם.

כל אלה היו בכירים בתחומם בממשל אובמה – בלינקן היה סגן שר החוץ; מיורקאס היה סגן השר לביטחון פנים; סאליבן היה יועץ בבית הלבן של אובמה; היינס הייתה סגנית ראש המועצה לביטחון לאומי; וגרינפילד-תומס הייתה שגרירה בליבריה ובנציגות האו"ם בז'נבה, ולאחר מכן שרתה במספר תפקידים בכירים במחלקת המדינה.

עם זאת, אין כאן אף אחד מהבכירים המזוהים ביותר עם ממשל אובמה ומהלכיו במדיניות החוץ – סוזן רייס, סמנתה פאוור או בן רודס. נראה שיש כאן מאמץ מחושב לא לתת לרוב הרפובליקאי (אם יהיה כזה) בסנאט תירוצים לדחות את המנויים הללו או לעורר סביבם מחלוקת.

אין כאן אף אחד מהבכירים המזוהים ביותר עם ממשל אובמה ומהלכיו במדיניות החוץ. נראה שיש כאן מאמץ מחושב לא לתת לרוב הרפובליקאי בסנאט תירוצים לדחות את המנויים הללו או לעורר סביבם מחלוקת

בניגוד לרייס, למשל, שחודשים רבים של מתקפות רפובליקאיות הפכו את שמה למזוהה לחלוטין עם המתקפה בבנגאזי, השמות האלה כנראה לא היו מוכרים כלל לאמריקאי הממוצע עד שהוכרז מנויים.

סוזן רייס, לשעבר היועצת לביטחון לאומי של ברק אובמה (צילום: AP Photo/Mark Humphrey)
סוזן רייס, לשעבר היועצת לביטחון לאומי של ברק אובמה (צילום: AP Photo/Mark Humphrey)

מבחינת מדיניות סביר שנראה חזרה פחות או יותר למדיניות של אובמה – ביידן כבר הודיע שיחזור להסכם האקלים בפריז וינסה להגיע להסכם גרעין חדש עם איראן.

עם זאת, הנושא האחרון הוא גם דוגמה מעניינת לדגש מעט שונה של צוות ביידן: בעקבות ההתנקשות המיוחסת לישראל במדען האיראני בשבוע שעבר, בן רודס לדוגמה יצא בציוץ זועם על כך שיש כאן ניסיון לטרפד מהלכים דיפלומטיים של הממשל הנכנס. אנשי ביידן, לעומת זאת, שתקו: לא ברכו על ההתנקשות אבל גם לא ביקרו אותה.

בעקבות ההתנקשות המיוחסת לישראל במדען האיראני בשבוע שעבר, בן רודס יצא בציוץ זועם על כך שיש כאן ניסיון לטרפד מהלכים דיפלומטיים של הממשל הנכנס. אנשי ביידן, לעומת זאת, שתקו

בפינה הקטנה שלנו, ביידן הוא פוליטיקאי מהדור הוותיק ביותר במפלגה הדמוקרטית וככזה יש לו קשרים אישיים טובים עם ישראל. סגניתו קמלה האריס היא אולי הפוליטיקאית הדמוקרטית הכי פרו-ישראלית בדורה במפלגה הדמוקרטית ובלינקן ממשיך במסורת של מדלן אולברייט של שרי חוץ יהודים.

אבל בנימין נתניהו יגלה שוושינגטון של ביידן היא לא מה שהוא היה רגיל אליו, בוודאי לא בימי טראמפ אבל גם לא בימי ברק אובמה. בציבור האמריקאי, ראש ממשלת ישראל מזוהה עם טראמפ יותר מרבים מהרפובליקאים עצמם, וקדנציית טראמפ לא הותירה הרבה רצון טוב או תמימות בסגנון אובמה במפלגה הדמוקרטית.

בעוד שבצוות הבכיר של ביידן יש יחס טוב לישראל, נתניהו לא ימצא שם אף אחד לגנוב סוסים איתו. כך גם בקונגרס – בבית הנבחרים הדמוקרטי לנתניהו אין קשרים כלל, והדור הוותיק במפלגה, שלו פינה חמה לישראל עוד משנות ה-60, הולך ונעלם.

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ ב-2017 (צילום: US Embassy Jerusalem)
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ ב-2017 (צילום: US Embassy Jerusalem)

בבחירות האלה היה זה אליוט אנגל, יו"ר ועדת החוץ מטעם המחוז ה-16 של ניו יורק (אחד המחוזות היהודים ביותר בארה"ב) שהפסיד בפריימריז למועמד הפרוגרסיבי ג'מאל באומן – עוד תפקיד בכיר בבית הנבחרים שכבר לא נגיש לפניות אנשי נתניהו.

גם הרוב הרפובליקאי בסנאט – אם יישמר – צפוי להיות דחוק. ועם כל חיבתו של נתניהו לניסיונות איגוף של הנשיא מצד הקונגרס, היכולת של הקונגרס להשפיע על מדיניות חוץ מאוד נמוכה, ובעיקרה נוגעת לתיקצוב – נושא שללא תמיכת בית הנבחרים אין לנתניהו ממש סיכוי להשפיע עליו.

מופעים תיאטרליים דרמטיים כמו נאומו של נתניהו ב-2015 לא באמת משפיעים על המדיניות – אחרי הכול, הסכם הגרעין נחתם על אף אותו נאום. ואם התנהלותו של ביידן עד כה היא אינדיקטיבית, הדבר הכי גרוע לנתניהו יכול להיות לא שהוא יעורר את זעם הממשל – אלא שהממשל פשוט יתעלם ממנו, כפי שהתעלם מפארסת התנהלותו של טראמפ מאז הבחירות.

אם התנהלותו של ביידן עד כה היא אינדיקטיבית, הדבר הכי גרוע לנתניהו יכול להיות לא שהוא יעורר את זעם הממשל – אלא שהממשל פשוט יתעלם ממנו, כפי שהתעלם מפארסת התנהלותו של טראמפ מאז הבחירות

מינוי נוסף של ביידן הוא של ג'ון קרי כנציג מיוחד לענייני משבר האקלים. ייתכן שביידן התכוון ברצינות להקדיש מאמץ לנושא או שהוא הציג מינוי הצהרתי שמעניק לקרי סמכויות בכלום ושום דבר; בין כך ובין כך, סביר שהאנרגיה והאינטנסיביות של קרי (שהביאו את בוגי יעלון בזמנו לקרוא לו "אובססיבי") יעלו את משבר האקלים לראש סדר היום, בין אם זו הייתה הכוונה מלכתחילה ובין אם לאו.

ג'ון קרי, בעת ההכרזה על מינויו לתפקיד יועץ מיוחד לענייני האקלים בממשל ג'ו ביידן. 24 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster)
ג'ון קרי, בעת ההכרזה על מינויו לתפקיד יועץ מיוחד לענייני האקלים בממשל ג'ו ביידן. 24 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster)

חדי העין ישימו לב שאחת הקבוצות הכי פחות מיוצגות במנויי ביידן היא גברים נוצרים לבנים: מתוך 14 המנויים הבכירים שהוכרזו, רק שלושה הם גברים וואספים. שמונה מתוכם נשים – ביניהן ארבע נשים שחורות או בנות מהגרים, אליהן מצטרף גם גבר שחור; וכן ארבעה יהודים ויהודיות, במנויים הבכירים ביותר: בלינקן, קליין, מיורקאס וילן. זאת בנוסף לביידן עצמו, שהוא קתולי, והאריס, אישה שחורה.

הרשות המחוקקת

בסוף המאה ה-19, בשיאה של תקופת ג'ים קרואו, נישולם של שחורים מהאפשרות להצביע במגוון דרכים הביא לכך שהמפלגה הדמוקרטית שלטה ללא מצרים במדינות הדרום (כזכור, עמדותיהן של המפלגות בנושאי גזע היו הפוכות מעמדותיהן היום). עם זאת, בעשורים אלה הופיע איום חדש על המפלגה – המפלגה הפופוליסטית, שעמדותיה בנושאי גזע היו דומות לעמדות הדמוקרטים ולכן מקובלות על הרוב הלבן.

אחת התגובות של הממשלים הדמוקרטים במדינות הדרום היה לקבוע סיבובים שניים בכל הבחירות מלבד זו לנשיאות. אם אף אחד מהמועמדים לא זוכה בלמעלה מ-50% מהקולות, נערך סיבוב שני בין שני המועמדים שקיבלו הכי הרבה קולות. המטרה הייתה שגם אם יש פיצולים פנימיים בקרב הדמוקרטים שמביאים לכמה מועמדים, בסיבוב השני כל מצביעי המפלגה יתאחדו מאחורי מועמד אחד.

מאה שנים אחרי, הרבה מחוקי ג'ים קרואו לא איתנו אבל הסיבוב השני עדיין כאן, והשנה הוא דרמטי: בשני המושבים של מדינת ג'ורג'יה – האחד שבהן נערכו בחירות רגילות והשני שהתפנה בעקבות התפטרותו של ג'וני אייזקסון בשל בעיות בריאות – יערך בינואר סיבוב שני, ותוצאות הסיבוב השני יכריעו מי יחזיק ברוב בסנאט, הרפובליקאים או הדמוקרטים.

האחראי על הבחירות במחוז פולטון בג'ורג'יה ריצ'רד ברון באולם שבו נערכה הספירה מחדש של קולות ההצבעה. 25 בנובמבר 2020
האחראי על הבחירות במחוז פולטון בג'ורג'יה ריצ'רד ברון באולם שבו נערכה הספירה מחדש של קולות ההצבעה. 25 בנובמבר 2020

ג'ורג'יה היא מדינה שעברה שנויים משמעותיים בשנים האחרונות, ולכן לאף אחד אין באמת הערכה טובה לגבי מי ינצח בסיבובים השניים. לפי הסקרים, אלו מירוצים מאוד צמודים; בניגוד למערב התיכון, בג'ורג'יה הסקרים היו מאוד מדויקים בסיבוב הראשון במירוצים האלה, אם כי קשה לדעת אם הם ידייקו גם בבחירות בסיבוב שני, בהן יש לרוב שיעור השתתפות נמוך יותר.

בסיבוב הראשון המועמדים הדמוקרטים קיבלו מעט פחות קולות מהרפובליקאים, אבל התנהלותו של טראמפ ביחס לתוצאות הבחירות פועלת לטובתם: בניגוד למדינות המערב התיכון, שגם שם הפיץ טראמפ שקרים רבים, בג'ורג'יה כל דרגי הממשל נשלטים בידי רפובליקאים ולכן האשמתיו חסרות הבסיס של טראמפ עוררו מלחמה פנימית בתוך המפלגה.

בניגוד למדינות המערב התיכון, שגם שם הפיץ טראמפ שקרים רבים, בג'ורג'יה כל דרגי הממשל נשלטים בידי רפובליקאים ולכן האשמתיו חסרות הבסיס של טראמפ עוררו מלחמה פנימית בתוך המפלגה

חמור מכך, המועמדים הרפובליקאים חוששים שהמסר החוזר של טראמפ על כך ש"הבחירות מכורות" ישכנע בוחרים רפובליקאים רבים לוותר על ההצבעה; בוודאי לא עוזרת להם העובדה שסידני פאוול, עורכת הדין לשעבר במטה טראמפ ומפיצת העל של תיאוריות הקונספירציה בדבר הבחירות, קראה השבוע במפורש למצביעים בג'ורג'יה שלא לצאת להצביע עד שלא תתקיים חקירה בדבר תיאוריות הקונספירציה.

הרשות השופטת

איימי קוני בארט פסקה השבוע את הפסיקה המשמעותית הראשונה שלה לאחר מינוייה לבית המשפט העליון בארה"ב, כאשר הצטרפה לדעת הרוב שביטלה את הצו של מושל ניו יורק אנדרו קואומו שהטיל מגבלות של 10 או 25 מתפללים (בהתאם לרמת התחלואה) בבתי תפילה.

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב, איימי קוני בארט (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
שופטת בית המשפט העליון בארה"ב, איימי קוני בארט (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

באופן מפתיע, למרות הצעדים הדרמטיים שננקטו בניסיון להשתלט על התפרצות מגפת הקורונה, ולמרות שהייתה וישנה התנגדות לצעדים אלה בקרב חלק מהציבור האמריקאי, מעט מאוד ערעורים על מדיניות זו הגיעו לבתי המשפט.

בית המשפט העליון בוויסקונסין ביטל באביב את צו הסגר של המושל שם, ובית המשפט העליון האמריקאי דחה לפני מספר חודשים עתירה דומה לזו שהתקבלה השבוע מצד כנסיות בקליפורניה ונוואדה, ופחות או יותר זה הכול.

השבוע, אם כן, נפסקה הפסיקה הדרמטית הראשונה בתחום. דעת הרוב הלא חתומה (מפי קלרנס תומס, סמואל אליטו או בארט עצמה) נימקה את הפסיקה בכך שלא הוכח שבכנסיות ובבתי הכנסת הספציפיים שעתרו אכן התרחשו התפרצויות של נגיף קורונה, וכן כי ניתן להשיג את המטרה של השתלטות על הנגיף באמצעים מגבילים פחות (למשל, העלאת מספר האנשים המותרים להשתתף).

השופטים ברט קוואנו ובעיקר ניל גורסץ' כתבו חוות דעת נפרדות שבהן יצאו בזעם כנגד האפליה, לטענתם, בין חנויות לחיות מחמד או לממכר אלכוהול לבין בתי תפילה, ובעצם ניסחו בלשון משפטית את הדיון המאוס ביחס לקורונה בארץ, "למה הם כן ואני לא?".

נשיא בית המשפט ג'ון רוברטס והשופט סטיבן ברייר דחו את העתירה מסיבות טכניות; ואילו אלנה קייגן וסוניה סוטומאיור תקפו ישירות את הטיעון של דעת הרוב: ההבדל בין כנסיות לחנויות, למשל, הוא באופי הפעילות בהן, כתבו. פעילות בבתי תפילה מהווה שהות ממושכת, בקרבה רבה, הכוללת שירה ודיבור בקול רם – בדיוק הפעילות המסוכנת ביותר להפצת קורונה.

שוטרי משטרת ניו יורק בדיון עם יהודים אורתודוקסים בשכונת ברוקלין פארק, 7 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/John Minchillo)
שוטרי משטרת ניו יורק בדיון עם יהודים אורתודוקסים בשכונת ברוקלין פארק, 7 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/John Minchillo)

בין אם מסכימים עם נימוקיהם של גורסץ' וקוואנו או של סוטאמאיור וקייגן, בשורה התחתונה, פסק הדין מהווה התערבות של בית המשפט הן בשיקול דעת מקצועי והן בהכרעה חברתית של הרשויות המקומיות. קשה לראות בכך פסיקה שמרנית במיוחד.

עוד 1,980 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 17 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

מה הלקח לישראל מההתקוממות האלימה בגבעת הקפיטול?

המראות המחרידים מבית הנבחרים האמריקאי ממשיכים להדהד ברחבי העולם, ואת אדוות הגלים עוד ימשיכו להרגיש לאורך שנים בפוליטיקה האמריקאית והגלובלית. אבל בישראל כמו בישראל, הכול מועבר דרך הפריזמה המקומית הצרה, וכל מחנה מנסה להראות את דמיוננו לאמריקה לפי פרשנות המתאימה לו ולפי הפוזיציה הרלוונטית.

בבלפור מיהרו לפברק ספין נלעג, כאילו דיירי המעון היו אלה הנתונים למתקפת המון אלים, ואילו מצד מחנה 'רק לא ביבי' התפרסמו עשרות פרשנויות על איך זה יכול לקרות גם כאן, או שכבר בעצם כבר קרה כאן, וכיוצא באלה השוואות.

אלא שביבי איננו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי שהפוליטיקאים שלנו ילמדו מהמאורעות בוושינגטון, אבל כל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים אותם בהשוואותיהם הבעייתיות.

אלא שביבי אינו טראמפ, הטראמפיסטים אינם ביביסטים, וקריית הממשלה היא לא גבעת הקפיטול. יש לקח ואזהרה שראוי ללמוד מהמאורעות בוושינגטון, אבל הממהרים לגזור גזירה שווה מחטיאים

הקרבה היתרה בין ביבי לטראמפ מבחינה פוליטית-מדינית ואישית, והעובדה שמדובר בשני מנהיגים פופוליסטיים, גרמו לפרשנים רבים להתריע על קווי הדמיון שעלולים להוביל – לדעת אותם פרשנים, באופן כמעט וודאי – למראות דומים ברחובות ירושלים. גם פסיכולוגים ושאר מומחים לנפש התגייסו לנתח את תכונות האישיות הדומות בין המנהיגים. אלו ניתוחים שגויים.

למרות מאפייני המנהיגות הפופוליסטית המשותפים לשניהם – הכריזמה, הדמגוגיה והשימוש בחלוקת העולם ל"אנחנו" מול "הם" ובעיקר בהסתה – השוני בין טראמפ לביבי רב על הדמיון. טראמפ הוא בור, מגלומן, אנטי-פוליטיקאי הן בתדמיתו הציבורית והן בפועל, ואין לו כל עניין בעשייה פוליטית ממשית. נתניהו הוא ההיפך המוחלט בכל התכונות הללו, למעט – אולי – שגעון הגדלות (וגם זה נובע אצלו ממקורות אחרים). יתרה מכך, נתניהו מתוחכם עשרות מונים מטראמפ, שממשיך גם ממושב נשיאותו לנהוג ככוכב ריאליטי, ולחלופין כבריון שכונתי, כפי שהוכיחו שיחות הטלפון המוקלטות שלו (עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה, למשל. אך גם זו עם נתניהו, לאחר חתימת ההסכם עם סודן, שבה ניסה טראמפ בגסות מביכה לגרום לנתניהו להטיל דופי בביידן. נתניהו לא נפל בפח). כך נהג הנשיא גם בנאומו מול קהל תומכיו בעצרת בשבוע שעבר.

תומכי הנשיא טראמפ אף הם שונים עד מאוד מקהל הביביסטים, וגם כאן ההשוואה הנפוצה ביניהם חוטאת למציאות. בגרעין הקשה של המכונים טראמפיסטים ישנה תנועה עממית בעלת שורשים עמוקים ויכולות ארגון מוכחות. תנועה זו, המאכלסת את הימין הקיצוני האמריקאי, הקדימה את טראמפ, ובמידה רבה היא זו שבראה אותו. אף שבתקשורת מצטייר תדיר כאילו טראמפ הוא הגורם שסחף את ההמון, נכון יותר לומר שהוא רכב על הגל הפופוליסטי אל הבית הלבן.

אותם גורמי ימין קיצוני וסהרורי הם בעלי מסורת של ארגון ושימוש באלימות פוליטית. מהשנים האחרונות אפשר להזכיר את המצעד בשארלוטסוויל ואת תוכניות החטיפה של מושלת מדינת מישיגן. מבחינה זו, הגורם המקביל בישראל הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים.

גורמי הימין הסהרורי בארה"ב בעלי מסורת ארגון ושימוש באלימות פוליטית. כמו במצעד בשארלוטסוויל ותוכניות חטיפת מושלת מישיגן. הגורם המקביל כאן הוא נערי הגבעות והשוליים הקיצוניים של יש"ע – לא הביביסטים

אלה האחרונים מושפעים ואולי אף סרים למרותו ופקודתו של המנהיג הפופוליסטי, אבל הגרעין הקשה שלהם מונה ככל הנראה מאות ספורות של אנשים אם לא פחות, לא עשרות אלפים. ואפילו אם אלה בגרעין הקשה לא יבחלו בנקיטת אלימות בתגובה לשיסוי – למשל, נגד ערבים או (עיתונאים) שמאלנים – זו כנראה לא תופנה כלפי סמלי שלטון או כוחות הביטחון.

מעורבותם של כוחות הביטחון בהתקוממות היא הנקודה האחרונה להבחנה בין ישראל לארצות הברית. המחדל האבטחתי בגבעת הקפיטול עדיין נחקר, וימים יגידו אם הייתה זו רשלנות נפשעת בלבד שגרמה לכך שקהל המתקוממים פרץ בקלות יחסית למתחמים המאובטחים של בית הנבחרים, או שהיה שיתוף-פעולה של ממש מבפנים. כך או כך, אין ספק שברקע להצלחת ההתקוממות עומדת ההטייה הימנית המוכחת של המשטרה האמריקאית. גם כאן, הקשר בין כוחות השיטור לבין תנועת העליונות הלבנה הוא קשר היסטורי, ובשנים האחרונות גורמי ימין קיצוני אמריקאי עושים מאמצים מכוונים להשתלב בכוחות הביטחון.

בישראל, גם אם ישנה הטייה ימנית ואפילו ביביסטית בקרב שוטרים – ואולי גם בקרב מפקדיהם, בעקבות הפוליטיזציה שהכנס נתניהו למשרד לביטחון פנים – עדיין אין מדובר במגמה רווחת ומסוכנת כמו בארצות הברית. נוסף על כך, ישנו שוני בין ישראל לארה"ב גם בשרשרות ההיררכיה בקרב כוחות הביטחון השונים.  בארצות-הברית, כוחות המשמר הלאומי של וושינגטון הבירה כפופים ישירות לנשיא – וגם משום כך, פחותים הסיכויים לחזות בירושלים בתמונות כגון אלה שנראו בוושינגטון.

לפיכך, כל הפרשנויות השונות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה הרווחת והבעייתית בישראל לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. עם זאת, ישנו לקח אחד חשוב שהאירועים בארצות הברית מלמדים, והוא הדבר המרכזי עליו יש לחזור באוזני הפוליטיקאים שלנו, ובפרט פוליטיקאי מסויים: כאשר משלהבים את ההמונים בהסתה ובליבוי יצרים, קשה לשלוט בגובה הלהבות.

הפרשנויות שצופות ש"זה יכול לקרות גם כאן" מבוססות בעיקר על הנטייה לדמיין כל אירוע פוליטי מרכזי בעולם במושגים מקומיים. אבל יש לקח חשוב: כשמשלהבים את ההמונים קשה לשלוט בגובה הלהבות

גם אם תמונות דומות של פריצה למוסד שלטון ישראלי אינן תרחיש סביר, אי-אפשר לדעת מה תהיה התוצאה של התפרעות של המון משולהב או של בודדים בעלי כוונות הרס. זהו לקח שמלווה את ישראל ואת נתניהו ספציפית כבר 25 שנים. עם זאת, דומה שהוא עדיין לא נלמד.

יניב רון-אל הוא דוקטורנט לסוציולוגיה. משפטן בהשכלתו ועורך-דין להוותו. עוסק בסוציולוגיה פוליטית וכלכלית ובסוציולוגיה של המשפט. מחקרו מתמקד בסוציולוגיה של חברת הצריכה. חובב היסטוריה וארכיטקטורה. לומד ומתגורר בשיקגו. ממשיך לעקוב אחר הפוליטיקה הישראלית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 788 מילים

המשנה ליועמ״ש קובע: רשות מקומית אינה רשאית לעשות דין לעצמה

קיש: חולדאי ממשיך עם האנרכיה והפופוליזם ● הפרויקטור אש: הסיכויים שנמליץ להאריך את הסגר בשבוע - גבוהים ● דיווח: גבי ברבש מנהל מגעים על הצטרפות לימינה; ברבש: "אני רחוק מהחלטה להצטרף לפוליטיקה" ● הנדל: איילת שקד פנתה אליי בניסיון להקים ממשלת 61 בראשות נתניהו ● ועדת הכנסת תדון השבוע בפיצול ימינה

עוד 34 עדכונים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

עוד 1,077 מילים

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

  • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
  • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
  • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
  • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
  • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
  • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 582 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה