שביתת עובדי ההוסטלים לנוער בסיכון נכנסת ליומה הרביעי

"לבני נוער בסיכון אין משפחות שיעשו רעש"

שבעה הוסטלים של משרד הרווחה בסכנת סגירה בעקבות סכסוך על תנאי ההעסקה בין העובדים לעמותה שמפעילה את המסגרות ● אבל משרד הרווחה נמנע מלהתערב ומפקיר את בני הנוער שהוא עצמו הוציא מהבית ולקח תחת חסותו ● "עצם העובדה שהמשרד מעביר את כל הטיפול בנוער לגופים חיצוניים, מאפשר לו להתנער מאחריות" ● משרד הרווחה: אין תקציב מדינה, ולכן אין איך לשנות תעריפים

אילוסטרציה. סיוע לבני נוער במצוקה (צילום: iStock)
iStock
אילוסטרציה. סיוע לבני נוער במצוקה

על השביתה הזו לא כותבים בכותרות הראשיות של העיתונים ולא שומעים עליה במהדורת החדשות. איש גם לא יוצא להפגין ברחובות או לספר את סיפורם של הנפגעים העיקריים מסכסוך העבודה הזה – כמאה בני ובנות נוער שהמדינה הוציאה מבית הוריהם ולקחה תחת חסותה, אך עתה מתנערת מאחריותה לגורלם.

מדובר בשבעה הוסטלים שמהווים בית לבני ובנות נוער שאינם יכולים להתגורר בבית הוריהם מסיבות של הזנחה, התעללות ומצבי סיכון אחרים. ההוסטלים מופעלים על ידי עמותת "אותות" עבור רשות חסות הנוער, האחראית על הטיפול החוץ-ביתי של נוער בסיכון.

אחרי חצי שנה של משא ומתן ושבועות של עיצומים, בימים האחרונים פתחו עובדי העמותה שמפעילים את ההוסטלים בשביתה. המדריכים, הרכזים והעובדים הסוציאליים – שמחזיקים בתפקיד המבוגר האחראי במסגרות האלה ונמצאים באופן קבוע עם בני הנוער בימים ובלילות – לא מגיעים למשמרות.

240 העובדים המאוגדים תחת ארגון כוח לעובדים מוחים על סחבת במו"מ מולם ועל תנאי העסקתם. לטענת מדריכי ההוסטלים, שכרם מסתכם ב-30 שקל לשעה – 88 אגורות בלבד מעל לשכר המינימום. לדבריהם, לתנאי ההעסקה יש השפעה ישירה על תחלופה גבוהה של העובדים במסגרות, שפוגעת גם בבני הנוער החוסים.

אוראל חסקל
אוראל חסקל

"מאוד קשה לי שלא להתייצב למשמרת, כי אני יודעת שהנערות מחכות לי. אבל אני מזכירה לעצמי שהמאבק על תנאי ההעסקה שלנו הוא לטובתן", אומרת אוראל חסקל, בת 23, מדריכה בהוסטל נאות אביב, שבו מתגוררות 13 נערות במצוקה.

"אני נמצאת פה רק שנה אחת וכבר עזבו אותנו שלוש חברות צוות. הנערות כבר רגילות שעובדי הצוות עוזבים, ומתקשות לפתח אמון במדריכות חדשות. תחילה הן כועסות, ולוקח להן זמן לקבל אותן. עד שהן כבר יוצרות קשר ומפתחות מערכת יחסים, רוב הסיכויים שגם המדריכה שנקשרו אליה תעזוב".

דרוכים גם בלילה

בהעדר בית ומשפחה ותומכת, מדריכות ההוסטל הזה, כמו גם מדריכי הוסטלים אחרים, משמשים כאבא ואמא של בנות ובני הנוער. הם אלה שעוזרים להם לשמור על סדר יום, מספקים להם תמיכה רגשית, ומלמדים אותם את מיומנויות החיים.

"אני נמצאת פה רק שנה אחת וכבר עזבו אותנו שלוש חברות צוות. הנערות כבר רגילות שעובדי הצוות עוזבים, ומתקשות לפתח אמון במדריכות חדשות"

"אנחנו מעירות אותן בבוקר, שואלות לשלומן, משוחחות איתן ומספקות תמיכה רגשית. אנחנו אלה שרואות אותן, כי בבית הן היו שקופות, ואף אחד לא התעניין בהן. אנחנו יודעות מה הן אוהבות לאכול, ומלמדות אותן גם לבשל. אנחנו גם לוקחות אותן לרופא ולבית מרקחת אם יש צורך. זו עבודה שלא מתרחשת רק בין כותלי ההוסטל. הטלפון לא משתתק, והעט לא נופלת כשאני מסיימת משמרת.

כרמל סיביליה
כרמל סיביליה

"זו עבודה עם הלב, אבל יש בה הרבה התמודדות נפשית וקשה להסתדר כלכלית. ללא תגמול כלכלי ראוי קשה להישאר בתפקיד כזה לאורך זמן".

כרמל סיביליה, בת 27, היא מדריכה בבית דרור, הוסטל בתל אביב לבני ובנות נוער גאה, שנפלטו מבתיהם בשל האוריינטציה המינית או המגדרית שלהם. בשיחה עם זמן ישראל היא מספרת על הקושי במילוי תפקידה ועל היחסים עם הנערים והנערות.

"השביתה מערערת ומפחידה אותם. הם מפחדים שזה יגיע למצב שנעזוב אותם ומרגישים שהקרקע נשמטת להם מתחת לרגליים. מצד שני, הם יודעים שמגיע לנו תשלום מכבד על העבודה שאנו עושים, ותומכים במאבק שלנו במאה אחוז.

"אני למדתי לימודי תעודה במשך שנתיים בתחום הטיפול בדגש על מיניות, ואני נמצאת פה בשביל הנערים והנערות ביום ובלילה. בלילות אני מתמודדת עם מצבי מצוקה שונים. פתאום מישהו מתעורר עם התקף חרדה ואני צריכה להיות שם ולהרגיע אותו, או שיש דפיקה בדלת כי הגיע ילד חדש, שנמלט מהבית וצריך לקלוט אותו קליטת חירום להוסטל. אנחנו יודעים שייתכנו גם מצבים של ניסיונות אובדנות ופגיעה עצמית. אני תמיד נמצאת שם ערה ודרוכה בשבילם".

עבור עבודה במשמרות הלילה מקבלים המדריכים שכר זהה לזה שניתן ביום – 30 שקלים לשעה. עתה דורשים העובדים לעלות את שכר היום ל-35 שקל לשעה ואת שכר הלילה ל-43.75 שקל – 125% מהשכר השעתי היומי.

הוסטל אבני דרך לנוער להט"בי בחולון
הוסטל אבני דרך לנוער להט"בי בחולון

שיבושים בעבודת הצוות

השיבושים בעבודת הצוות מתרחשים גם בהוסטלים מקום אחר תל אביב, אתנחתא בירושלים, בן גלים בהרצליה. נוסף לבית דרור, עוד שני הוסטלים לנוער הגאה משתתפים בשביתה – הגג הוורוד בתל אביב ואבני דרך בחולון.

"שלושת ההוסטלים מהווים מענה יחיד מסוגו עבור הנוער הגאה ללא עורף משפחתי בכל הארץ. זו הסיבה שנושא השביתה זוכה לתמיכה בקרב הקהילה הלהט"בית בישראל, אבל זו בערך תשומת הלב היחידה שהמאבק הזה מקבל", אומר יניב בר-אילן, דובר ארגון הכוח לעובדים.

"שלושת ההוסטלים מהווים מענה יחיד עבור נוער גאה ללא עורף משפחתי בכל הארץ. זו הסיבה שנושא השביתה זוכה לתמיכה בקרב הקהילה הלהט"בית בישראל, אבל זו בערך תשומת הלב היחידה שהמאבק הזה מקבל"

"לבני נוער בסיכון אין משפחות שיצאו לעשות רעש. הרי אם היינו משביתים את מערכת החינוך הכללית היה לזה סיקור נרחב והיו מוצאים פתרון מהר, כי להורים ודעת הציבור יש כוח. אף אחד לא נלחם בשביל בני הנוער האלה".

עו"ד שירן רייכנברג
עו"ד שירן רייכנברג

בימים האחרונים, כאשר המדריכים לא הגיעו לחלק מהמשמרות נאלצו למלא את מקומם מנהלי ההוסטלים ועובדי ההנהלה של עמותת אותות, שהיא המעסיקה הרשמית של העובדים השובתים. גורם בעמותת אותות אמר לזמן ישראל כי העיצומים פוגעים קשות בסדר היום של ההוסטלים ובאמון של בני הנוער בצוות המטפל.

"חלק בלתי נפרד מהגישה הטיפולית שלנו היא סדר ויציבות בהוסטלים. בני הנוער תמיד יודעים מראש מה סדר היום שלהם ומי הם אנשי הצוות שנמצאים איתם בכל רגע נתון. השיבושים מערערים אותם ואת ההליך הטיפולי שהם עוברים. מצד אחד הם לומדים פה שיעור בדמוקרטיה, מצד שני מדובר בחיים שלהם. חלקם לא מבינים מדוע הם ננטשים ושואלים שאלות כמו – האם האהבה אלינו נמדדת בכסף? האם כל מה שאתם עושים בשבילנו נמדד רק בשכר?

"אין לנו ספק שמגיע לאנשי הצוות לקבל יותר שכר עבור העבודה החשובה שהם עושים, והיינו שמחים לקבל את הכספים ממשרד הרווחה ולהעביר אותם לעובדים. אבל אנחנו נמצאים כעת מול שוקת שבורה, כי אין לנו יכולת להציע יותר ממה שכבר הצענו. בלא התערבות של משרד הרווחה, אם השביתה תימשך, אנו חוששים מאוד מסכנת סגירה של ההוסטלים האלה, והתמוטטות העמותה".

העמותה נמצאת תחת הסכם קיבוצי עם העובדים שנחתם בשנת 2016, ותוקפו פג בסוף יוני 2020. החל מתאריך זה הוכרז על סכסוך עבודה. משא ומתן בין "הכוח לעובדים" לבין העמותה הגיע למבוי סתום לפני כשלושה שבועות.

הוסטל הוסטל אבני דרך לנוער להט"בי בחולון
הוסטל הוסטל אבני דרך לנוער להט"בי בחולון

"השתיקה של משרד הרווחה רועמת"

העמותה פנתה לממונה על המעונות בחסות הנוער וגם למנכ"ל משרד הרווחה, אך תשובתם העיקרית הייתה כי בתקופה קשה זו לא ניתן לפתוח את כלל ההסכמים עם העמותות המפעילות, ולתקצב אותם בצורה שונה.

התכתבות ווטסאפ עם שר הרווחה איציק שמולי (צילום מסך)
התכתבות ווטסאפ עם שר הרווחה איציק שמולי (צילום מסך)

"עצם העובדה שמשרד הרווחה מעביר את כל נושא הטיפול בנוער לגופים חיצוניים כמו עמותות, מה שמאפשר לו להתנער מאחריות, ועצם העובדה שבמשך שנים הוא מתקצב את המסגרות בתקצוב חסר, מצביעה על מדיניות המשרד בכל הנוגע לנוער בסיכון", אומר בר-אילן.

העובדים השובתים יצרו קשר ישיר עם שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי. השר השיב בניסוח הבא: "ננסה לבחון כיצד ניתן לסייע בפתרון המשבר, אם כי עקרונית פורמלית אין לנו מעמד מיוחד בקשר ביניכם לבין המפעיל (העמותה)".

"השתיקה של משרד הרווחה ורשות חסות הנוער במקרה הזה רועמת", אומרת לזמן ישראל ד"ר עו"ד שירן רייכנברג, מהקליניקה לזכויות הילדים ונוער באוניברסיטה העברית שבמשך שנים מלווה בני נוער החוסים במסגרות של רשות חסות הנוער, ומכירה מקרוב את פועלה של עמותת אותות.

"בני הנוער משלמים מחיר כבד מאוד על סחבת וחוסר התערבות של המשרד. אני יודעת שהעמותה מצדה מכירה בערך העובדים שלה, במסירות שלהם והייתה שמחה לשלם להם יותר אם היה לה את התקציב. זו עמותה שמשקיעה בעובדים עם הכשרות וימי עיון. זו עמותה עם הרבה ניסיון וידע ושנים של עבודה בתחום. מצד שני גם "הכוח לעובדים" צודקים בכך שהם רוצים לקדם את זכויות העובדים. מי שאמור היה להושיב את הצדדים, לגרום להם להבנות ולתת את המענה הסופי זה כמובן משרד הרווחה".

תגובת משרד הרווחה: "מדובר בסכסוך עבודה בין עובדי המסגרות לעמותת אותות. המשרד עומד במלוא התחייבויותיו ומעבר לכך במסגרת המכרז.

"המשרד רואה לנגד עיניו את טובת הנערים השוהים במסגרות ואחראי לכך שהם לא ייפגעו, ועל כן ההכרח לפתור את הסכסוך מצוי בראש סדרי העדיפויות של המשרד, ומטופל אישית על ידי המנכ"ל. גם השר ביקר עד כה בכמה וכמה מסגרות שמפעילה העמותה שם עלה, בין היתר, גם נושא זה. לאחרונה אף הגישה העמותה הצעה משופרת, גם בזכות מעורבות זו.

"יודגש כי בשנה שבה אין תקציב מדינה, גם אם המשרד היה רוצה בכך, אין שום דרך משפטית ותקציבית לשנות את התעריפים של הגופים המפעילים, ביניהם עמותת אותות והסכסוך חייב להיפתר בין הצדדים".

איציק שמולי, שר הרווחה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
איציק שמולי, שר הרווחה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
עוד 1,247 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות מהשבוע שעבר, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער

בגין: "להפסיק את ההתקפות החריפות והגסות, נגד המוסדות הממלכתיים, להחליף את השלטון" ● הליכוד: "סער יכול לצרף את מי שהוא רוצה, רונאלדו, קרדישיאן, אין לו ממשלה בלי לפיד והשמאל" ● הפרקליטות דוחה בקשת נתניהו לדחיית משפטו: "מופרכת וסוטה מהחוק" ● יאיר גולן: "הסכם גרעין של ביידן ישמור על בטחון ישראל" ● משרד החינוך יצא בשורת הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות ● פוגלמן: "לא לפרסם סקרים בשיטות לא מוכרות"

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

על חיסונים ופוליטיקת זהויות

לצד המילים הטובות שנכתבו, ובצדק, על פרויקט החיסונים של ישראל, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות רבות.

לצד המילים הטובות על פרויקט החיסונים הישראלי, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות

זה התחיל בפרסום מטריד אודות נתוני החיסונים לקורונה במנה הראשונה: ככל שאתה משתייך לקבוצה בעלות מדד סוציו-אקונומי גבוה יותר, כך גדל דרמטית הסיכוי שלך להתחסן, וזאת ביחס הפוך לאזרחיות ואזרחים המשתייכים לאשכול נמוך יותר. וכל זה על רקע נתוני התחלואה המעלים תמונת מצב הפוכה לגמרי ולפיה שיעורי התחלואה גבוהים מצויים בעיקר ביישובים המשתייכים לאשכול תחתון., במילים אחרות ופחות מכובסות: עניים מחוסנים פי כמה פחות מעשירים.

זה המשיך בהחלטתו של השר לביטחון הפנים – ובניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – שלא לאפשר לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך שהוא מעמיד בסכנה את חייהם של אסירים בקבוצות סיכון. השר אוחנה מעדיף להתעלם, כנראה, מהרעיון שעונשי מאסר אמנם שוללים חירות אך בשום אופן אינם פוגעים בזכות לבריאות. מעניין מה חושב על ההחלטה הזאת שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר אריה דרעי, להזכירכם, שותפו הקבוע והאוהד של הבוס של אוחנה.

ואז התבשרנו על החלטה אומללה נוספת של משרד הבריאות בנוגע לסדרי העדיפויות במתן החיסונים לעובדי בתי החולים. ע"פ ההחלטה, הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ועובדי המנהלה ואף דוברי בתי החולים יחוסנו מיד, יחד איתם יחוסנו שאר העובדים במחלוקות הקורונה, וזה מצוין. אך יתר עובדי הקבלן של בתי החולים לא זכאים כרגע להתחסן. וכך, בהחלטה שערורייתית ובלתי מתקבלת אחת, הופך שם המבצע "נותנים כתף"- לבדיחה עלובה ולא מצחיקה.

מעבר לציפייה מצוות הרופאים והרפואה לסרב להחלטה נוראית ולא הוגנת שכזאת, זועקת לשמיים ההבנה, כי בעיניהם של מקבלי ההחלטות, מדינת ישראל מחולקת לשווים יותר ושווים פחות, הרבה פחות.

עצם ראיית עובדי הקבלן כעובדים שקופים ותו לא, עבדים מודרניים, שגם בימי שיגרה לא זוכים ליותר ממינימום יחס ושכר, מעוררת חלחלה ותחושת גועל עצומה. אך לא פחות היא מעוררת שאלות לגבי רמת ההבנה של מקבלי ההחלטות במלחמה בנגיף – על, ובכן, היכולות של הנגיף עצמו.

זה המשיך בהחלטת השר לביטחון הפנים – בניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – לא לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך סיכון חייהם. מעניין מה חושב על זה שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר דרעי

כי מבחינת ההיגיון הפשוט, הקורונה כבר לימדה אותנו שיעור חשוב: היא איננה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגותו של הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה הזאת, להותיר עובדי בית חולים ללא חיסון, מה שמסכן בוודאות את חיי החולים, ובייחוד את אלה שעדיין לא חוסנו ואת שאר הצוותים הרפואיים?

הרי גם אם נניח את נושא המוסריות בצד, מדובר בלוגיקה בסיסית: מדובר בעובדים השוהים שעות ארוכות בבתי החולים, באים במגע עם חולים, גם אם אינם עובדים במחלקות קורונה. כשהם ייפגשו עם יתר העובדים הקבועים שהתמזל מעמדם וחוסנו, או עם הציוד הרפואי, או עם החולים שלא התחסנו או שאינם יכולים להתחסן מסיבות שונות, מה הועילו "חכמים" בתקנתם?

מקרים כאלו הינם מיקרוקוסמוס למה שבעיני ליברטאנים נתפס כעניין של בחירה ומקדש את חירות האדם. בסופו של דבר, בעיניהם, זה הכול עניין של יחסי עובד ומעביד ותו לא. אבל האמת היא שמדובר בהיררכיה מעמדית ברורה.

בסוף, מדובר בפוליטיקת זהויות ידועה, הרואה הבדל בין אדם לאדם גם בשיאה של מגיפה עולמית. הניאו-ליברלים מאמינים בחשיבות ההון לפני האדם, מרגישים בנוח לתעדף מתן חיסונים לישובים מבוססים עם אחוזי תחלואה אפסיים על חשבון כאלה שנולדו ביישוב הלא נכון, עם תחלואה גבוהה, למגזר הלא נכון, והמועסק, בד"כ, בתנאי עבדות של קבלן.

זה יכול להיות עובד ניקיון שלוקח חלק פעיל במלחמה הזו ושתפקידו למנוע זיהומים במקומות הכי רגישים לכך, וזה יכול להיות מאבטחים שעובדים שעות רבות מאוד תמורת מעט מאוד כסף בשמירה על כולנו. זה יכול להיות גם ההורים, הסבים והסבתות שלנו, תושבי ותושבות הפריפריה הגאוגרפית והמעמדית. זה הקופאיות, נהגי אוטובוס, עובדי רווחה (שלא נספרים כבר שנים). וזה גם הסרת האחריות על חיסונם של תושבי עזה והגדה, על כל ההשלכות שבדבר.

הקורונה לימדה אותנו שאינה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגות הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה להותיר חלק מעובדי בתי החולים ללא חיסון?

מה שמשותף לכל אלה, לכל המקרים האלה – היא ההבנה הפשוטה שההגנה עליהם, היא בסופו של דבר הגנה על כולנו.

והנה לכם, על רגל אחת, על מה שבאמת צריכות להיות הבחירות האלה.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 685 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה