משמאל: הרב לוי שם-טוב, ראש המועצה הלאומית לכלכלה גארי כהן, ורבי אברהם שם-טוב מדליקים את החנוכייה באליפסה שבסמוך לבית הלבן, בוושינגטון.  12 בדצמבר 2017 (צילום: אל דראגו / גטי אימג'ס)
אל דראגו / גטי אימג'ס
"אני רב בזירה הפוליטית, אני לא פוליטיקאי בזירה הרבנית"

הרב של ג'ארד ואיוונקה מצפה למערכת יחסים חמה עם ביידן

ג'ו ביידן מזג לו דרינק, ואת ג'ארד קושנר הוא העלה לתורה ● הוא נפגש עם מלך בחריין כבר ב-2008 והיה משושביני "הסכמי אברהם" ● הרב לוי שם-טוב, נציג חב"ד בוושינגטון, שוחה בביצה הפוליטית בארה"ב כבר 30 שנה ● והוא אינו מופתע מהמזימות שרוקח ממשל טראמפ בדרכו החוצה אבל מצהיר כי הוא אופטימי בעניין העברת השלטון ● ראיון

כמה מהחברים הבולטים ביותר בקהילה של הרב לוי שם-טוב יעזבו ככל הנראה את בית הכנסת שלו בקרוב, אבל הרב הוותיק מוושינגטון הבירה לא מתרגש מזה.

אחרי הכול, שם-טוב, הנציג הבכיר של חב"ד בוושינגטון, כבר חווה עשרות שנים של חילופי נשיאים, ואף על אף שחילופי הנשיאים רחוקים הפעם מלהתנהל באופן שגרתי, הוא משוכנע שיוכל להמשיך ולהציע בית רוחני לאנשים משני צידי המתרס הפוליטי.

"אני רב בזירה הפוליטית, אני לא פוליטיקאי בזירה הרבנית", אמר שם-טוב. "יש הבדל בין שני הדברים".

שם-טוב מנהל את בית הכנסת American Friends of Lubavitch (ידידי לובביץ' האמריקנים, חב"ד), המשמש גם כמרכז קהילתי ומרכז גיוס כספים של התנועה החסידית העולמית. כילד הוא צפה בחב"ד מנהלת משא ומתן עם מקבלי ההחלטות בוושינגטון, כשאביו, אברהם שם-טוב, השיק לראשונה את מסורת הדלקת החנוכייה בחזית הבית הלבן. זה היה בתקופת ממשל קרטר בשנת 1979.

לוי שם טוב נואם במהלך טקס הדלקת החנוכייה בבית הלבן בעת כהונתו של הנשיא ברק אובמה. דצמבר 2015 (צילום: AP Photo/Jose Luis Magana)
לוי שם טוב נואם במהלך טקס הדלקת החנוכייה בבית הלבן בעת כהונתו של הנשיא ברק אובמה. דצמבר 2015 (צילום: AP Photo/Jose Luis Magana)

לוי שם-טוב החל לנהל את מרכז חב"ד בוושינגטון ב-1992, בשנה שבה הנשיא הרפובליקני, שכיהן קדנציה אחת בלבד (ג'ורג' בוש האב), הפסיד למתמודד הדמוקרטי (ביל קלינטון). עשרים ושמונה שנים אחר כך, נשיא רפובליקני נוסף הפסיד למתמודד דמוקרטי אחרי קדנציה אחת – אך הפעם, בני משפחת הנשיא היוצא הם חברים בבית הכנסת של שם-טוב.

איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר גרים במרחק שבע דקות הליכה מבית הכנסת, המשמש גם כביתו של שם-טוב, והם משתתפים באופן קבוע בתפילות בו. יחסיו הקרובים של שם-טוב עם בני המשפחה הראשונה היוצאת אינם מסתיימים בכך: הוא מילא גם תפקיד קטן בהסכמים שנחתמו לאחרונה בין ישראל לבין מדיניות ערביות.

כילד צפה לוי שם-טוב בחב"ד מנהלת משא ומתן עם מקבלי ההחלטות בוושינגטון, כשאביו, אברהם שם-טוב, השיק לראשונה את מסורת הדלקת החנוכייה בחזית הבית הלבן. זה היה בתקופת ממשל קרטר בשנת 1979

במשך שנים שימש שם-טוב כשדכן בין ארגונים יהודיים לבין מדינות ערביות, ששגרירותיהן נמצאות בסמיכות למטה שלו בכיכר דופונט שבוושינגטון. חלק מזרעי פריצת הדרך של הסכמי אברהם, שנחתמו בספטמבר בין ישראל, בחריין ואיחוד האמירויות הערביות, נזרעו במפגש בין שם-טוב למלך בחריין באירוע ב-2008, אירוע שפתח פתח לשיתוף פעולה יהודי-ערבי נוסף.

איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר. אוקטובר 2019 (צילום: סוכנות הידיעות האמריקאית/אנדרו הרניק)
איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר. אוקטובר 2019 (צילום: סוכנות הידיעות האמריקאית/אנדרו הרניק)

אורח קבוע בהתכנסויות פוליטיות

בימים אלה, לא רק שג'ו ביידן מבטיח שינוי של 180 מעלות בכל מדיניות שהנהיג הנשיא דונלד טראמפ בארבע שנות כהונתו, אלא שטראמפ גם מפר למעשה את כל הנורמות שנועדו להקל על העברת השלטון. הנשיא היוצא גם ממהר לחתום על צווים נשיאותיים שעלולים לשתק את ביידן בחודשיו הראשונים בתפקיד.

שם-טוב אינו מופתע מהמזימות שרוקח ממשל טראמפ, שנועדו לחבל באג'נדה הליברלית שעה שהממשל הנוכחי בדרכו החוצה, וגם לא מקריאות הנקם של הליברלים המכוונות לטראמפ ואנשיו.

הוא מדגיש שהוא אינו פוליטיקאי. שם-טוב פעל למען נושאים החשובים לחב"ד – כמו למשל רפורמות בבתי כלא, או הענקת מדליית הזהב של הקונגרס לרבי מלובביץ' המנוח – מנחם מנדל שניאורסון – אך באופן כללי הוא משאיר את נושאי המדיניות לטיפולם של אחרים. ובשעה שהוא אורח קבוע בהתכנסויות פוליטיות, שם-טוב מזכיר שדחה הזמנות לשאת את דברי הפתיחה בעצרות בעלות אופי מפלגתי, מפני שאם יעשה כן, הוא יצטייר כשחקן פוליטי.

"כשיש לנו אירוע ובו משתתפת דמות בולטת מצד אחד, או שנזמין נציג של הצד השני בו זמנית, או שנדלג בין אירועים של שני הצדדים", אמר שם-טוב. "לפעמים אני מתבקש להשתתף באירוע שעשוי להיראות כמפלגתי, ואני אעשה זאת רק אם יש הסכמה שאני יכול לעשות את אותו דבר גם עם הצד השני".

"לפעמים אני מתבקש להשתתף באירוע שעשוי להיראות כמפלגתי, ואני אעשה זאת רק אם יש הסכמה שאני יכול לעשות את אותו דבר גם עם הצד השני"

שם טוב אמר כי הוא מצפה למערכת יחסים חמה עם הממשל החדש בבית הלבן. הוא נזכר איך ביידן שלף, ללא הכנה מוקדמת, ציטוט של שניארסון, ואיך הנשיא הנבחר פעם מזג לו משקה בבר. לפני שנים, נהג אביו של שם-טוב לנסוע ברכבת עם ביידן – אז סנטור מטעם מדינת דלוור.

הרבי מלובביץ (משמאל) במהלך תפילת שחרית בברוקלין, ניו יורק. מרץ 1992 (צילום: AP Photo/Mike Albans)
הרבי מלובביץ (משמאל) במהלך תפילת שחרית בברוקלין, ניו יורק. מרץ 1992 (צילום: AP Photo/Mike Albans)

הכשרת המטבח הנשיאותי

שם-טוב נמצא בכל מקום בעיר, תהיה מפלגת השלטון אשר תהיה, במיוחד (לפני עידן הקורונה) בתקופת חג החנוכה, שבה הוא נוהג לפקח על הכשרת המטבח למסיבות חנוכה שמארח הנשיא וכשהוא מדליק את החנוכייה מול הבית הלבן. שם-טוב ניצב שם מדי שנה, על עגורן ענק הנושא אותו לראש החנוכייה המסיבית, כשלצידו כמעט תמיד עומדים אביו ונציג יהודי בכיר מהממשל.

שם-טוב גם משתתף במסיבות הרבות האחרות שמתקיימות בבירת ארצות הברית. הוא באלמנט שלו בעיקר כשהוא משעשע קבוצות קטנות של אנשים במעשיות יהודיות הקשורות בוושינגטון הבירה.

"הוא גולש בצורה חלקה בין וושינגטון הדמוקרטית לוושינגטון הרפובליקנית", אמר וויליאם דארוף, מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית. "הוא היה אורח קבוע בבית הלבן של אובמה בדיוק במידה שהיה בבית הלבן של טראמפ".

הדלקת החנוכייה בחדר המזרחי של הבית הלבן. 11 בדצמבר 2019, בוושינגטון (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
הדלקת החנוכייה בחדר המזרחי של הבית הלבן. 11 בדצמבר 2019, בוושינגטון (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

אבל מעל לכל, שם-טוב הוא רב, שמושקע עמוק בסיוע לקהילה היהודית בוושינגטון, אשר רבים מחבריה הם צעירים יהודים רווקים ושאפתנים המחפשים עבודה בתחום הפוליטיקה והמדיניות. וכמו רבני חב"ד אחרים, הוא רוצה שחבריו ילמדו יותר תורה. במקרה שלו, החברים האלה הם חיות פוליטיות – שמות שמרגשים וזוכים לתשומת לב בקרב יודעי דבר בוושינגטון, בשל היותם המושכים בחוטים הפוליטיים מאחורי הקלעים, אנשים שהם מפורסמים בקרב המפורסמים, אך שמם בקושי מוכר בקרב הציבור הרחב.

שם-טוב מספר שלכמה מהם הוא נותן שיעורי תורה אחד על אחד. עם התלמידים הנוכחיים נמנים גם מארק פן, הסוקר של ביל קלינטון, שזכה בשנים האחרונות ללא מעט הרמות גבה כשהפך לתומך גלוי בטראמפ, וכן ביל נאפ, אחד מבעלי SKDK, חברת יחסי ציבור וייעוץ פוליטי ידועה, שמסייעת בהרכבת ממשל ביידן המתגבש.

מה הם רוצים לדעת? שם-טוב לא נכנס לפרטים, אך מתאר באופן כללי את המסר שלו לחבריו ללימודים.

"כשאנחנו לומדים פרקי אבות, אנחנו נוגעים בנושאים כמו כוח פוליטי, ואיך שכוח פוליטי יכול להיות בר חלוף, ואיך אדם בעולם הפוליטי צריך להיות זהיר בכל הקשור לטבעם האמיתי של בני בריתו. ואיך נוכחנו שלאורך זמן, יריבים מרים הופכים לחברים ולהיפך", הוא מספר. "בכל פעם שאני רואה אנשים בעלי תפיסת עולם שונה שמעריכים את נקודת המבט של האחר, מבחינתי זהו רגע מקודש בזירה הפוליטית".

"בשיעורים שלו יש מורכבות מסוימת שאני נהנה ממנה", סיפר נאפ. "השיעורים שבהם אתה לומד על אנושיות, השיעורים שבהם אתה לומד על טוב ורע והשיעורים שבהם אתה לומד על הקשבה לאחרים, כבוד לאחרים. התורה היא מדריך לחיים", הוא הוסיף. "השיעורים משמעותיים מבלי להיות נדושים".

הדלקת חנוכייה בבית הלבן. דצמבר 2003 (צילום: (AP Photo/Lawrence Jackson)
הדלקת חנוכייה בבית הלבן. דצמבר 2003 (צילום: (AP Photo/Lawrence Jackson)

חברים קבועים בקהילה

בני משפחת טראמפ-קושנר נותרו חברים קבועים בקהילה של שם-טוב, עובדה ראויה לציון בהתחשב בכך שלאחרונה הביעו הורים יהודים זעם על התנהלות המשפחה בתקופת המגפה וגרמו להוצאת ילדי משפחת קושנר מבית הספר היהודי המקומי.

בני משפחת טראמפ-קושנר נותרו חברים בקהילה של שם-טוב, עובדה ראויה לציון בהתחשב בכך שלאחרונה הביעו הורים זעם על התנהלות המשפחה במגפה וגרמו להוצאת ילדי משפחת קושנר מבית הספר היהודי

"כמה אנשים חששו", סיפר שם-טוב. "אמרתי לחברי בית הכנסת שלי דבר אחד. שתי שורות. אמרתי שראשית, כולם מוזמנים להגיע לבית הכנסת הזה, למעט אנשים שאומרים שאנשים אחרים אינם מוזמנים. הדבר השני הוא שזה לא בית הכנסת שלי או של מישהו אחר. זהו בית הכנסת של אלוהים. נפלה בחלקי הזכות לנהל אותו. וכל מי שרוצה לבוא הנה ולהתפלל, מוזמן".

הוא נותן קרדיט לג׳ארד ואיוונקה על שנותרו נאמנים לעצמם, לפחות בבית הכנסת שלו.

"יש סיפור מפורסם על אישה מבוגרת שנכנסה לבית הכנסת ואיש לא נעמד. כל המושבים היו תפוסים, וחלק מהאנשים השתתפו בתפילה בעמידה. ברגע שאיוונקה ראתה את האישה היא נעמדה ונתנה לה את מקומה, וגם לא התיישבה באף אחד ממקומות הישיבה האחרים שהוצעו לה. היא עמדה בצד עד שהתפילה הסתיימה. לא היו מצלמות, לא הייתה תקשורת. רק כ-150 נשים יהודיות שהסתכלו ואמרו שהיא מענטש אמיתית".

שם-טוב סיפר שג׳ארד קושנר, צאצא משבט לוי, פונה לבני לוי אחרים אם הם נוכחים בעליה לתורה השנייה, שבאופן מסורתי מופנית ללויים. "היה אפילו רגע שקושנר הוזמן לעלייה לתורה המיוחדת של הלוויים", הוא סיפר. "לצידו עמד מישהו שלמעשה כתב מאמר נוקב נגד קושנר. וכל הרעיון של בית הכנסת הוא, ברוך השם, שלפחות לרגע אחד יתעלו על כל המחלוקות בשם קדושת בית הכנסת".

מימין: לוי שם טוב וג׳ון ביידן בטקס הדלקת חנוכייה בבית הלבן. דצמבר 2014 (צילום: AP Photo/Cliff Owen)
מימין: לוי שם טוב וג׳ון ביידן בטקס הדלקת חנוכייה בבית הלבן. דצמבר 2014 (צילום: AP Photo/Cliff Owen)

שם-טוב רואה בג׳ו ביידן אדם שרוחש חיבה ליהודים. הנשיא הנכנס, הוא סיפר, הפתיע אותו פעם כשנזכר באמרה של הרבי מלובביץ' בזמן שנאם בכנס של חב"ד. שם-טוב הבין מכך שביידן ספג מחוכמתו של הרבי במהלך אותן נסיעות ברכבת עם אביו.

"הוא נשא את הנאום שהכין מראש, אבל חרג מהם למשך כחצי שעה", סיפר שם-טוב. "ואז באמצע הדברים הוא פנה לאבי. 'רבי שם-טוב, האם לא לימדת אותי שהרבי אמר שמה שאתה עושה ביום אחד אינו מספיק ביום שלאחריו, ושכל יצור חי חייב לגדול?' זה לא היה כתוב בנאום שהוא כתב מראש. זה משהו שהוא למד במשך הרבה, הרבה שנים".

"היה אפילו רגע שקושנר הוזמן לעלייה לתורה המיוחדת של הלוויים. לצידו עמד מישהו שלמעשה כתב מאמר נוקב נגד קושנר. וכל הרעיון של בית הכנסת הוא, ברוך השם, שלפחות לרגע אחד יתעלו על כל המחלוקות"

והיה גם המפגש בשנת 2011, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בקונגרס.
"אני רואה את ג'ו ביידן הולך לעבר הבר", הוא מספר. "אז פיניתי את מקומי ואמרתי, 'בבקשה אדוני סגן הנשיא׳. הוא ענה, 'לא, רבי, מה אתה שותה?' עניתי לו 'אחריך'. ביידן ענה 'לא, לא, לא, אני אירי, ואתה כעת בבית שלי, אז אני אמזוג לך משקה. אמור לי מה אתה רוצה'. אז כשסגן הנשיא מוזג לך דרינק בבר, זו חוויה מעניינת למדי עבור יהודי אמריקני צעיר כמוני".

שם-טוב מסתדר בלי בעיה עם שגרירים ערביים המשרתים בוושינגטון. לדבריו הוא מוצא מכנה משותף בין שתי האמונות העתיקות, יהדות ואסלאם, ואומר שבני שיחו לעתים קרובות 'מוקסמים' מהעיסוק שלו.

יכולתו של שם-טוב להסתדר עם אחרים לא תמיד תקפה כשמדובר בעמיתיו. בינו לבין רב באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון התפתחה מלחמת טריטוריות, שהסתיימה בבית המשפט. הצדדים הגיעו להסדר. ומחלוקת אחרת בינו לבין רב של חב"ד במרילנד הסתיימה בפסיקה של בית דין רבני לפיה שם-טוב הוא המנהיג הרשמי של כל פעילויות חב"ד באזור וושינגטון הבירה.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מכריז על הסכם נירמול היחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות. מאחוריו, משמאל: בריאן הוק, אבי ברקוביץ, דיוויד פרידמן, ג'ארד קושנר וסטיב מנושין. 12 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מכריז על הסכם נירמול היחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות. מאחוריו, משמאל: בריאן הוק, אבי ברקוביץ, דיוויד פרידמן, ג'ארד קושנר וסטיב מנושין. 12 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

הדבר היחיד ממנו שם טוב חרד בימים אלה – והפעם היחידה בראיון שהוא גלש לפרשנות פוליטית – הוא עתידם של הסכמי אברהם שג׳ארד קושנר סייע להשיג.

"יש סיפור מפורסם על אישה מבוגרת שנכנסה לבית הכנסת ואיש לא נעמד. כל המושבים היו תפוסים, וחלק מהאנשים השתתפו בתפילה בעמידה. ברגע שאיוונקה ראתה את האישה היא נעמדה ונתנה לה את מקומה"

ההסכמים קידמו את הרעיון שארצות הברית אינה צריכה להגיע תחילה לשלום ישראלי-פלסטיני לפני נירמול של היחסים עם מדינות ערביות אחרות. ביידן ככל הנראה ימקם את השיחות בין ישראל לפלסטינים גבוה יותר בסדר העדיפויות. אבל שם-טוב רואה בהסכמים שהושגו לאחרונה הוכחה לצדקת הפילוסופיה שלו – שאנשים יכולים להסתדר גם אם הם באים מרקע שונה, ומחזיקים באידיאולוגיות שונות.

"מה שיש לנו כרגע הוא נתח משמעותי מהאוכלוסייה הערבית והמוסלמית שמכיר יותר ויותר בכך שהעם היהודי אינו מתכוון לפגוע באיש. ושאנחנו יכולים לחיות בשלום די בקלות. ראיתי בכאב איך ישראל נלחצה לעוד ועוד ויתורים שלא ממש הביאו לתוצאות הרצויות. אני חושב שכשאנשים עובדים יחד ניתן להשיג את התוצאות הטובות ביותר".

עוד 1,617 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

"ונהפוך הוא" - האתגר האמיתי

פאולו פריירה, פילוסוף החינוך הברזילאי הנודע, עסק רבות בסוגיית הדיכוי והשחרור ממנו. פריירה לא הכיר כנראה את מגילת אסתר וחג הפורים, אך ממשנתו אני למד שיש שני סוגים של "ונהפוך הוא". הסוג האחד הוא הנפוץ והמוכר מכולם – המדוכא הופך למדכא.

"כמעט תמיד, בשלב המאבק הראשון, נוטים המדוכאים עצמם להפוך למדכאים או 'מדכאים לחצאין', תחת שישאפו לשחרור. עצם מבנה מחשבתם הותנה בסתירות הטמונות במצב הקיומי הנתון, שעיצב אותם. האידיאל שלהם הוא להיות 'גבריים'; אולם 'גבר' מצטייר בעיניהם, בדמותו של המדכא. זהו דגם האנושיות שלהם".

כאשר מתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית גם נאבק במדכא וגם רוצה לחקות אותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח. אם מצליח המדוכא במאבקו הצודק, הוא עלול להשתמש בכוחו החדש באותו אופן שבו השתמשו בעבר בכוח כלפיו. כך הוא למד כל חייו.

כשמתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית נאבק במדכא וגם רוצה לחקותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח

דומני שזה מה שקרה לעמנו במגילה.

"בַּיּוֹם אֲשֶׁר שִׂבְּרוּ אֹיְבֵי הַיְּהוּדִים לִשְׁלוֹט בָּהֶם וְנַהֲפוֹךְ הוּא אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשֹׂנְאֵיהֶם. נִקְהֲלוּ הַיְּהוּדִים בְּעָרֵיהֶם בְּכָל מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ אֳחַשְׁוֵרוֹשׁ לִשְׁלֹחַ יָד בִּמְבַקְשֵׁי רָעָתָם וְאִישׁ לֹא עָמַד לִפְנֵיהֶם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עַל כָּל הָעַמִּים… וַיַּכּוּ הַיְּהוּדִים בְּכָל אֹיְבֵיהֶם מַכַּת חֶרֶב וְהֶרֶג וְאַבְדָן וַיַּעֲשׂוּ בְשֹׂנְאֵיהֶם כִּרְצוֹנָם… וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לְאֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה בְּשׁוּשַׁן הַבִּירָה הָרְגוּ הַיְּהוּדִים וְאַבֵּד חֲמֵשׁ מֵאוֹת אִישׁ וְאֵת עֲשֶׂרֶת בְּנֵי הָמָן בִּשְׁאָר מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ מֶה עָשׂוּ וּמַה שְּׁאֵלָתֵךְ וְיִנָּתֵן לָךְ וּמַה בַּקָּשָׁתֵךְ עוֹד וְתֵעָשׂ. וַתֹּאמֶר אֶסְתֵּר אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב יִנָּתֵן גַּם מָחָר לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּשׁוּשָׁן לַעֲשׂוֹת כְּדָת הַיּוֹם" (מגילת אסתר, פרק ט, פס' א-יג).

המגילה מספרת שמרחץ הדמים הצודק והבעייתי הזה נגמר בקרוב ל-76,000 הרוגים. הצד המשמח של "ונהפוך הוא", הוא שהנרדפים על לא עוול בכפם ניצלו, והשונאים הכוחניים הפכו למפוחדים וחלשים. הצד העצוב הוא שנתקענו בשלב הראשון של המהפכה, השלב הבעייתי. פריירה מסביר:

"כדי שלמאבק זה תהיה משמעות, אסור שבמאמציהם להשיב את אנושיותם יהפכו המדוכאים עצמם למדכאיהם של המדכאים, אלא עליהם לשקם את אנושיותם של אלה ושל אלה גם יחד. זוהי אפוא משימתם ההומניסטית וההיסטורית של המדוכאים, לשחרר את עצמם ואת מדכאיהם גם יחד".

השלב השני של "ונהפוך הוא", שלב השחרור האמיתי והעמוק מדיכוי ומאימת הרדיפה, אינו הפיכת המדוכא למדכא, כי אם שחרור ממושגי הדיכוי. המהפכה העמוקה אינה בהפיכת הנרדף לרודף, אלא בהפסקת הרדיפות. "ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני.

אנו זוכים לחיות בתקופה מופלאה בה הצלחנו, בני ובנות עם ישראל, לבצע את השלב הראשון של "ונהפוך הוא". יש לנו מדינה ריבונית. האתגר האמיתי המונח כעת לפתחנו הוא שנזכה להגשים ולחגוג בכל פורים את השלב השני והעמוק של "ונהפוך הוא". אמן.

"ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני

(הציטוטים של פאולו פריירה לקוחים מספרו "פדגוגיה של מדוכאים" ומופיעים בספר: "כל שצריך להיות אדם" – אנתולוגיה בעריכת נמרוד אלוני, בעמודים 472-3. להרחבה על משנתו של פריירה האזינו לפרק "חינוך משחרר" בהסכת "קולות של רוח" בהגשת ליאור טל שדה)

סמנכ"ל תוכן ומנחה בקולות, מגיש הפודקאסט ''קולות של רוח'', פובלציסט ופעיל חברתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 517 מילים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

ועדת הפנים תקיים דיון דחוף באסון הזפת בחופים ובים

גנץ: "נתניהו, כ"ץ והסייען אמסלם מעכבים אישור סל תרופות וקצבאות נכים" ● רון חולדאי: "מי שחגג אתמול במסיבות רחוב מזלזל בבריאות הציבור" ● צחי הנגבי: "ישראל בדרך לעימות דיפלומטי עם כמעט כל מעצמות העולם בצל ההתפייסות עם איראן" ● ישראל כ"ץ: "גנץ מונע אישור סל תרופות ומענקים לנכים. פשוט בושה" ● הסגר הלילי ייכנס לתוקף הערב ב-20:30 ויימשך עד שבת

עוד 13 עדכונים

למקרה שפיספסת

בעקבות החלטת שופטי נתניהו השבוע

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע השבוע כי דיוני ההוכחות במשפט נתניהו ייפתחו שבועיים אחרי הבחירות ויימשכו שלוש פעמים בשבוע במשך כשש שעות בכל פעם. השופטים דחו את בקשת נתניהו לביטול כתב האישום בתיקים 1000 ו-4000, אך הסכימו כי נפל פגם בהתנהלות מנדלבליט בענין האישור לפתיחת החקירה. סנגורי נתניהו מתעתדים לזמן את מנדלבליט לעדות בענין בהמשך.

מתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה (וכן נגד נשיא המדינה, שר, חבר כנסת, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור וכן נגד בעלי משרה שיפוטית סתם כך.

מתן אישור היועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד רה"מ (וכן נגד הנשיא, שר, ח"כ, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור או בעלי משרה שיפוטית סתם כך

מדובר בדרישה שמעוגנת בחוקי יסוד. ואכן, סעיף 17 לחוק יסוד: הממשלה אינו מותיר מקום לשום ויכוח: חלה חובה מוחלטת וחד משמעית לקבל אישור מטעם היועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן. זוהי דרישה קריטית מאין כמוה.

בפרשות נתניהו, כך קבעו השופטים, ניתן אישור פתיחת חקירה מראש בידי היועץ המשפטי לממשלה הן בפרשת 1000, הן בפרשת 2000 (על כך אין מחלוקת בין הצדדים) והן בפרשת 4000, כלומר בכל 3 פרשות האישום נגד נתניהו.

הדבר הובהר בצורה חדה בהחלטת השופטים.

לכן דרישת חוק היסוד למתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד נתניהו, היא דרישה שמולאה. הדרישה המהותית מולאה.

אלא שהדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. אני סבור שהיה על מנדלבליט לאשר באופן רשמי מראש, בצורה כתובה ובאופן בהיר וחד, פתיחה בכל חקירה.

היה עליו לעשות כן הן בפרשת 1000 והן בפרשת 4000 (כאמור, אין מחלוקת בין התביעה להגנה לגבי אישור פתיחת החקירה מראש בפרשת 2000).

עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000. ואני מדגיש שוב: העניק אישור מראש.

מאחר שהעניק אישור מראש לפתיחת חקירה בכל פרשה אך לא בצורה כתובה ורשמית וסדורה, מדובר בפגם טכני רציני אך לא בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

לו הייתה נפתחת חקירת משטרה נגד נתניהו ללא אישורו של מנדלבליט, אז היה מדובר בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

מאחר ש-3 פרשות האישום נחקרו באישורו של מנדלבליט, לא קיים כאן פגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

הדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000

מנדלבליט פיקח בצורה הדוקה על פעולות החקירה. עם זאת, אני מעריך שלא ידע על הלחץ המחפיר לכאורה (שיכול להגיע עד כדי סחיטה באיומים) על ניר חפץ מטעם מי מהחוקרים בטרם הפך לעד מדינה.

על פניו, נראה שהחלטת ניר חפץ להפוך לעד מדינה, לא התקבלה אך ורק בעטיו של לחץ זה, אלא באופן מנותק ממנו, אך הלחץ המתואר אכן חמור מאין כמוהו. ייתכן שמי שהפעיל אותו, ביצע עבירה פלילית לכאורה.

בניגוד לטענות מפי מדבררי נתניהו בתקשורת, לא התרשמתי שהתביעה שיקרה לבית המשפט בנדון. ככל שקראתי את הדברים, אני מתרשם שלא נטענה שום טענה כוזבת מפי התביעה.

מאידך, כן התרשמתי כמובן שמנדלבליט אכן לא העניק אישור כתוב ומסודר ורשמי מראש כאמור לעיל – וזה פשוט לא תקין.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם (תוכלו לראות זאת בהלכת יששכרוב מ-2006 שנקבעה בידי הנשיאה בייניש וכן בהלכת חיימטוב מ-2018 שנוסחה בידי השופט אורי שהם וכן בהלכות נוספות).

על פניו, גם טענת אלוביץ' בדבר הלחץ מטעם מי מחוקריו להחלפת סנגור (כי סנגורו סבר שאין מקום שיהפוך לעד מדינה) היא טענה חמורה שיש לבדוק אותה לעומק. היא אינה משפיעה בהכרח על קבילות הראיות נגד נתניהו, מפני שאלוביץ' לא הפך לעד מדינה נגדו, אך היא יכולה להשפיע על היבטים אחרים. יש לבחון אותה לעומק.

אם ידע מנדלבליט על הליקויים הללו – זה חמור מאד. אם לא ידע (וכנראה שלא ידע), זה עדיין חמור כמובן.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם

נדגיש שהשופטים הבהירו שיבחנו בהמשך הדרך את טענות הסנגורים לגבי קבילות ראיות כאלה ואחרות. וטוב שכך. יש לשמור על זכויות הנאשמים מכל משמר.

ומספר משפטים לסיום בסוגיית האפשרות לכהן כראש ממשלה וכן כנאשם במשרה מלאה.

נטען שנתניהו יוכל לוותר על נוכחות בדיונים רבים במשפטו ולכן המשפט לא יפגע בתפקודו כראש ממשלה.

אז ככה:

א. ראשית, שופטים אינם פוטרים נאשמים באופן אוטומטי וגורף מנוכחות במשפטיהם הפליליים.

ב. קרוב לוודאי שנתניהו עצמו יבקש להיות נוכח בדיונים הרבים שבהם יעידו עדי התביעה החשובים והרבים שממוקדים בו. כלומר, אלו שעדותם עשויה להניח תשתית אפשרית להפללתו.

ג. הוא ירצה להביט בעיניהם. הוא ירצה שהם יחושו לחץ פסיכולוגי (לחץ שהוא מפעיל גם כיום בדרכים שונות. כולל הגילוי המדהים ששוחח עם עד תביעה מרכזי במשפטו: מילצ'ן. קיים חשש שהוא שיבש הליכי משפט. מדהים שהדבר לא נחקר). הוא ירצה לדבר עם סנגוריו במהלך הדיונים או לכתוב להם הערות כאלה ואחרות.

ד. אך גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות. יותר מזה: הוא יהיה חייב לשבת עימם ולסייע בעדם במשך שעות להתכונן לקראת החקירות הנגדיות של העדים הבאים.

ה. לא ניתן לנהל כך מדינה. פשוט לא ניתן.

ו. חמור מכך: נתניהו מקבל שוב ושוב הכרעות בנושאים קיומיים על סמך האינטרס הפרטי, הפוליטי והמשפטי שלו, ולא על סמך שיקולי אינטרס הציבור.

לכן הצביע בעד הצעת החוק למניעת כהונת ר"מ תחת כתב אישום ב-2008.

לכן אף אמר שראש ממשלה תחת חקירות (חשוד. לא נאשם) איבד את המנדט הציבורי והמוסרי, מאחר שקיים חשש רציני שישקול שיקולי הישרדות אישיים ולא שיקולים לאומיים.

גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות

אי אפשר. פשוט אי אפשר שראש ממשלה יכהן גם כנאשם במשרה מלאה. שלא לדבר על החלטתו להטיל אימה על התביעה הכללית, למנוע מינויים בכירים בשירות הציבורי, להפר את התחייבותו לבג"צ לחתום על הסדר ניגוד עניינים, לשלוח נציגות צייתניות כמו מירי רגב ואסנת מארק לוועדה למינוי שופטים, למנות מבקר מדינה שהוא יס מן, ולעשות כל שניתן כדי לסרס את הכנסת, להפחיד את מערכת המשפט, לעקר את הפרקליטות מכוחה, לרדוף את החלקים בתקשורת שאינם סוגדים לו, ולהפוך את מדינת ישראל למדינה בלתי דמוקרטית בתהליך זוחל של ארדואניזציה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,178 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה