הפרעות אכילה בילדים. אילוסטרציה (צילום: iStock)
עלייה חדה במספר בני הנוער שפיתחו הפרעות אכילה בתקופת הקורונה

דור הקורונה: אובססיית משקל ואוכל כבר בגיל 12

בריאות

כ-80% מהמטופלים במערך לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר פיתחו הפרעות אכילה מאז שהחל משבר הקורונה, מרביתם מעל גיל 12, ורובן בנות ● גם מנהלת מרפאת מתבגרים בבי"ח דנה מדווחת על עליה בפניות ● אבל כל המסגרות לטיפול בהפרעות אכילה כבר מלאות, והמתנה לתור יכולה להימשך עד חצי שנה ● משרד הבריאות: "פועלים לתוספות תקצוב ונפרסם סטנדרט של זמני המתנה"

עוד 1,742 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 16 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאחר שהנביטה את הזרע העתיק בעולם ובייתה את עץ הארגן, האילנאית איליין סולווי, זוכרת פרס בן-גוריון לפיתוח הנגב, בוחנת עכשיו דרכים להשאיר את המדבר ההולך ומתייבש פורח

עוד 1,286 מילים

אנדריאה גז, סגיטריוס A, זיווג משונה וזיווג שבועות

הפיזיקאית האמריקאית אנדריאה גז קיבלה פרס נובל לפיזיקה לשנת 2020 יחד עם רוג'ר פנרוז וריינהארד גנצל. גז היא הפיזיקאית הרביעית בהיסטוריה שקיבלה את הפרס היוקרתי. גז עוסקת כבר 25 שנים בחקר החור השחור של גלקסיית שביל החלב, סגיטריוס A.

הפיזיקאית האמריקאית אנדריאה גז, העוסקת כבר 25 שנים בחקר החור השחור של גלקסיית שביל החלב, סגיטריוס A, קיבלה פרס נובל לפיזיקה ב-2020. היא הפיזיקאית הרביעית בהיסטוריה שקיבלה את הפרס היוקרתי

גז הוכיחה את קיומו על ידי מדידת מסלולים של כוכבים הנעים סביבו ובעיקר כוכב בשם 2-SO שמשלים הקפה אליפטית של סגיטריוס A בכ-16 שנים. הכוכב מגיע למהירויות אדירות של כ-7,000 קמ"ש כשהוא חולף ביעף בקרבת החור השחור, כפי שנראה בתמונת המסך למטה. מיקום החור השחור מסומן בכוכב בתחתית האליפסה. משקלו כ-4.3 מיליון מסות שמש ורדיוס משטח האופק שלו מוערך כגודל מערכת השמש שלנו.

מסלול אליפטי של הכוכב SO-2 סביב החור השחור שמרכז גלקסית שביל החלב (צילום: צילום מסך, יוטיוב, https://www.youtube.com/watch?v=GmXB7IqbM1o&t=1726s)
מסלול אליפטי של הכוכב SO-2 סביב החור השחור שמרכז גלקסית שביל החלב (צילום: מסך יוטיוב, https://www.youtube.com/watch?v=GmXB7IqbM1o&t=1726s)

מדידת המסלול של הכוכב סביב החור השחור קשה. גז היתה צריכה להתגבר על ההפרעות של האטמוספירה למדידה ולעקוב במשך שנים אחר מיקום הכוכב, כדי לקבל את המסלול האליפטי שהיווה את ההוכחה הסופית לקיומו של החור השחור במרכז הגלקסיה. המדידות רועשות מאוד ודרשו יכולת חישוב ועיבוד רב. לדוגמה, נראה למטה תמונה אופיינית של 6 כוכבים שנעים בקרבת סגיטריוס A ונראים ככתמי אור סתמיים ומרוחים.

כוכבים בקרבת החור השחור של גלקסיית שביל החלב. צילום מסך מיוטיוב
כוכבים בקרבת החור השחור של גלקסיית שביל החלב. צילום מסך מיוטיוב

החור השחור של גלקסית שביל החלב נמצא במרחק של 26 אלף שנות אור מכדור הארץ, המדידות של גז נעשות על ידי צמד טלסקופי חלל ששטח הגלאי של כל אחד מהם הוא כמגרש טניס והם מודדים סיגנלים באורך גל בתחום האינפרא אדום.

זוג טלסקופי החלל של אנדריאה גאז צופים לחור השחור שבמרכז גלקסית שביל החלב מאוניברסיטת קליפורניה של לוס-אנג'לס UCLA. צילום מסך מיוטיוב
זוג טלסקופי החלל של אנדריאה גאז צופים לחור השחור שבמרכז גלקסית שביל החלב מאוניברסיטת קליפורניה של לוס-אנג'לס UCLA. צילום מסך מיוטיוב

החור השחור של גלקסית שביל החלב נמצא במרחק 26 אלף שנות אור מכדור הארץ. המדידות של גז נעשות על ידי צמד טלסקופי חלל ששטח הגלאי של כל אחד מהם הוא כמגרש טניס

ספינים מזווגים – מעקרון פאולי לון-אלסטיין וקרייטר

וקפיצה "קטנטנה" ממיליוני מסות שמש של סגיטריוס A לחלקיקים התת-אטומיים של המכניקה הקוונטית. שנתיים לאחר שפול דירק פירסם את משוואת הגלים שלו בשנת 1927 וחזה את קיום חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, אדינגטון וגאנט ולאחר מכן בראיט ניסו לטפל בבעייה של שני אלקטרונים מזווגים.

משואת דירק הספינורית מתארת אלקטרון יחיד, אבל הוספת אלקטרון שני למערכת כמו באטום ההליום או במולקולת המימן מציגה בעייה קשה ללא פתרון מדוייק עד היום. הספין האלקטרוני הוא תופעה קוונטית לא לגמרי מובנת ולכן גם לא ידוע מהו מנגנון הזיווג של שני אלקטרונים בעלי ספינים הפוכים, אבל כבר לפאולי ב-1925 היה ברור שמשהו בסיסי גורם לכך ששני אלקטרונים בעלי ספין הפוך מייצרים זיווג מושלם ושלא ניתן להוסיף לזוג האלקטרונים המזווג אלקטרון נוסף.

האלקטרון הנוסף יאלץ להידחף לרמה אנרגטית גבוהה יותר, ויחפש לעצמו בן זוג עם ספין הפוך לשלו, שייצור עימו את הזיווג המושלם, שהוא המהות של הקשר הכימי באטומים ומולקולות בטבע.

כ-60 שנים לאחר הניסיונות שלא צלחו של אדינגטון, גאנט ובראיט, פיטר ואן-אלסטיין והוראס קרייטר הציעו מערכת משוואות מתוקנת לזיווג של שני חלקיקים, לה הם קראו משוואות דירק של שני גופים. הפתרון של ון-אלסטיין וקרייטר מתאר את התנועה של כל אחד מהחלקיקים על ידי משוואת דירק, כשהוא נע בשדה הממוצע שיוצר בן זוגו ומקיים מספר אילוצים דינמיים. הפתרון מייצר בקירוב טוב את רמות האנרגיה של הפוזיטרוניום (זיווג של אלקטרון ופוזיטרון) וקווארקוניום (זיווג של קווארק ואנטי-קווארק).

האלקטרון הנוסף יאלץ להידחף לרמה אנרגטית גבוהה יותר, ויחפש לעצמו בן זוג עם ספין הפוך לשלו, שייצור עימו את הזיווג המושלם, שהוא המהות של הקשר הכימי באטומים ומולקולות בטבע

מולקולת הפוזיטרוניום והזיווג המשונה

בשנת 2014 קרייטר וואנג מצאו פתרון חדש למשוואות דירק של שני הגופים שמניח שהגורם הדומיננטי ביצירת הקשר הוא הצימוד הנקודתי בין שני הספינים ההפוכים של שני החלקיקים.

קרייטר וואנג קיבלו פתרון חדש למשוואות דירק של שני הגופים עם קשר חזק ועמוק יותר באנרגיה, לו הם קראו הפוזיטרוניום במצב המשונה. כבר ב-1946 ווילר הציע ששני אטומי פוזיטרוניום יכולים ליצור מולקולה דמויית מולקולת מימן (עם החלפת הפרוטונים בפוזיטרונים) אבל קיום מולקולת הפוזיטרוניום הוכח בניסוי רק כ-60 שנים לאחר מכן על ידי קסידי ומילס. אם פתרון המצב המשונה של קרייטר וואנג מ-2014 תקף, מולקולות הפוזיטרוניום יכולות להיות יציבות הרבה יותר ואולי גם אפשר ללמוד מהפתרון עוד משהו על מנגנון הקשר של הספינים הקוונטיים המזווגים.

מולקולת פוזיטרוניום ומימן (צילום: אילוסטרציה)
מולקולת הפוזיטרוניום והמימן (אילוסטרציה)

מדוע שהמרחב הריק, הוואקום הקוונטי, לא יהיה מלא בזוגות ומולקולות של פוזיטרוניום וקווארקוניום במצב המשונה? אולי זו הסיבה שהוואקום הקוונטי יכול לייצר פלוקטואציות אקראיות על פי עקרון אי-הודאות, שמאפשרות את התהליכים הקוונטיים הבסיסיים של הטבע, ככוח קזימיר לדוגמה? ומצד שני, אם הזוגות של החלקיקים והאנטי-חלקיקים המזווגים במצב המשונה קשורים חזק בוואקום הקוונטי, איזה כוח בטבע יכול לשבור את הזיווג ואת הסימטריה של החלקיקים והאנטי-חלקיקים הקשורים?

זיווג שבועות

ללא קשר לפיזיקה הקסומה של הזיווג של החומר והאנטי-חומר, בספר הזוהר זיווג שבועות מתואר כך:

"רבי שמעון בר יוחאי היה יושב ועוסק בתורה בלילה ההוא שבו הכלה, היא המלכות, מתחברת ומתקדשת לבעלה".

כך פותח הזוהר את המאמר: "לילה דכלא" (ליל הכלה) אותו נוהגים לקרוא בליל שבועות. מסופר כי בחג השבועות היו מראים לעולי הרגל את הכרובים המעורים זה בזה:

"בשעה שהיו ישראל עולין לרגל מגללין להם את הפרוכת ומראין להם את הכרובים שהיו מעורים זה בזה ואומרים להן ראו חיבתכם לפני המקום כחיבת זכר ונקבה".

ברור שלא נכון לתאר את הקשר החזק והקסום של החומר והאנטי-חומר בלשון זו של חיבת זכר-ונקבה, או אלוהים ושכינה, אבל אין ספק שהם מעורים זה בזה וכנראה שאין משיכה חזקה יותר בטבע מאשר המשיכה הקסומה בין האלקטרון לפוזיטרון ובין הקווארק לאנטי-קווארק.

לא נכון לתאר את הקשר החזק והקסום של החומר והאנטי-חומר בלשון חיבת זכר ונקבה, או אלוהים ושכינה, אבל הם מעורים זה בזה, וכנראה שאין משיכה חזקה יותר בטבע מהמשיכה הקסומה ביניהם

אז מה בכל זאת יכול לשבור את הזיווג המשונה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים?

שבירת הזיווג

מה הקשר בין אנדריאה גז וסגיטריוס A לזיווג המשונה שמתקבל מפתרון משוואות דירק של שני חלקיקים?

מה יכול לשבור את הזיווג והסימטריה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים, שלכאורה משמידים זה את זה כשהם נפגשים, על ידי פליטת זוג פוטונים (על בסיס התכונה הזו בנוי מכשיר סורק הפוזיטרונים הטומוגרפי ה-PET)?

גם תיאוריית המיתרים לא מנסה להסביר את התהליך הקסום ואולי המופרך של היעלמות החומר כשהוא נפגש עם האנטי-חומר, או יצירת חומר יש מאין באופן אקראי לשברירי שניות על פי עקרון אי-הוודאות.

סביר יותר להניח שמשהו נשאר לאחר שהפוטונים נפלטים, ואולי מה שנשאר זה הפוזיטרוניום או הקווארקוניום במצב הזיווג המשונה של קרייטר וואנג. על פי קרינת הוקינג, זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים מופרדים בקרבת משטח האופק של חורים שחורים.

האנטי-חלקיקים נופלים מתחת למשטח האופק והחלקיקים מצליחים להימלט. כך יכול להיסגר המעגל על משטח האופק של חור שחור כמו סגיטריוס A, שאנדריאה גז הוכיחה שקיים במרכז הגלקסיה.

ייתכן שלכל חלקיקי החומר שאנחנו רואים בגלקסיה, בכוכבים, בכוכבי הלכת ובכל החי עליהם, יש בני זוג אנטי-חלקיקים שהופרדו מהם ונעלמו מתחת לאופק של החורים השחורים.

ייתכן שלכל חלקיקי החומר שאנחנו רואים בגלקסיה, בכוכבים, בכוכבי הלכת ובכל החי עליהם, יש בני זוג אנטי-חלקיקים שהופרדו מהם ונעלמו מתחת לאופק של החורים השחורים

ואולי בגלקסיה שלנו הם שוכנים שם במרכז הגלקסיה מתחת למשטח האופק של סגיטריוס A.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,046 מילים

אחרי שעות של שקט יחסי, מטחים נורו אל הדרום; שתי רקטות נפלו בנתיבות

משרד הבריאות בעזה: מתחילת הלחימה נהרגו 181 פלסטינים, 52 מהם ילדים ● דיווח: גורמים בכירים בדרג המדיני אומרים שעל ישראל לחתור לסיום המבצע ● הבחירות לנשיאות: יהורם גאון החל לאסוף חתימות של חברי כנסת; הליכוד יאפשר לחבריו חופש הצבעה ● לפיד: "אילו הייתה ממשלה השיקולים הביטחוניים לא היו מתערבים בשיקולים הפוליטיים"

עוד 23 עדכונים

בסוף שנות ה-20 הוקם בית הספר היהודי הראשון בסיאטל ● אולם בחלוף השנים השתנו צרכי הקהילה היהודית, והבניין נמכר לבית הספר האסלאמי בעיר ● לאחרונה מצבו של המבנה הדרדר - הגג החל לדלוף, וטחב כיסה את הקירות ● אך במקום למכור את הבניין לקבלני בנייה החליטה הקהילה המקומית להתגייס ולשמר את המבנה

עוד 935 מילים

למקרה שפיספסת

עשור לכיפת ברזל כיפת ברזל הצילה חיים רבים, אך האם היא הפכה את ישראל לבטוחה יותר?

אף על פי שמבחינה טקטית מדובר בהצלחה מזהרת, מערכת ההגנה האווירית האקטיבית של ישראל הקהתה את התעוזה הצבאית מסורתית שלה, ואפשרה לדרג המדיני להניח לנושא עזה להמשיך לבעבע ● פרשנות

עוד 1,842 מילים ו-1 תגובות

מיומנה של פסיכולוגית בשירות הציבורי

העזתי לקחת השבוע יום מחלה. ביום הזה, נתתי מענה לאורך כל היום לשני מקרים של בני נוער עם מצוקה אובדנית, האחד התגלגל לחירום קיצוני עד הלילה. אני עובדת שם בחצי משרה וזה אפילו לא היה יום העבודה שלי. זה היה בנוסף. כמובן שלא אקבל על כך תשלום.

העזתי לקחת השבוע יום מחלה. לאורך היום הזה נתתי מענה לשני מקרים של בני נוער עם מצוקה אובדנית, האחד התגלגל לחירום קיצוני עד הלילה. אני עובדת שם בחצי משרה וזה היה בנוסף. כמובן שלא אקבל על כך תשלום

אלו היו שני מקרים מתוך שלושה השבוע. כבר הספקתי לפני כן לבצע הערכת סיכון אובדנית לתלמיד ביסודי. כך זה בכל שבוע כבר חודשים ארוכים. יש בעיקר חירום שהולך ומתגבר ובקושי מצליחים להגיע גם אליו. אני לא מצליחה להגיע לכלום והיועצות טובעות בים של מקרי מצוקה מכל הסוגים והמינים. זה צונמי שנמשך כבר שנה.

כמובן שאין מה לדבר על עבודה שוטפת ומניעה. איך אפשר כשאת אחת על יותר מ-1000 ילדים ולמעלה מ-100 אנשי צוות חינוכי?

אבל עולם כמנהגו נוהג ולא עוצר לרגע. שם למעלה לא שמעו על המצב כנראה והבירוקרטיה בשיאה, יחד עם המצאות חדשות שמונחתות חדשות לבקרים. רפורמה חדשה עם שם מכובס לצורך קיצוצים ובעקבותיה עוד ועוד וועדות ששותות את ימי ושעותיי.

מבזבזים ימים שלמים של דיונים על דיונים כדי לתת כלום שעות לילדים שזקוקים למענה ועכשיו כבר קורסים. הימים האלו, היקרים מפז, הם על חשבון שעות בהן יכולתי לסייע לצוותים חינוכיים, לילדים ולהורים, להתערב, לטפל, לאבחן, לייעץ, לפעמים ממש להציל! אבל הבירוקרטיה לא יודעת שובע ורוצה עוד.

הצוות החינוכי שיושב איתי באותן וועדות, מורות שילוב, יועצות, מנהלות, מחנכות,  גם הוא נאלץ להשחית את שעותיו היקרות. במקום לשבת ולעזור, ללמד, לקדם, למנוע, לטפל באירועים וליזום. אבל כמעט שאין מתי לעזור. מפלצת הבירוקרטיה שועטת ולאף אחד לא באמת אכפת.

יש לי המון לתת, המון. אני גם עושה המון.

אלו היו שני מקרים מתוך שלושה השבוע. כבר הספקתי לפני כן לבצע הערכת סיכון אובדנית לתלמיד ביסודי. כך זה בכל שבוע כבר חודשים ארוכים. יש בעיקר חירום שהולך ומתגבר ובקושי מצליחים להגיע גם אליו

אך אני יכולה לעשות עוד הרבה יותר, לעזור לכל כך הרבה, ובעיקר אני יכולה לעזור במניעה, להתערב לפני שהנזק כל כך גדול ובהתאם המחירים וההשלכות שמגיעים בעקבותיו. אבל אני לא מצליחה. לרוב אני מגיעה רק כשהעסק הגיע לרתיחה ולקריסה. טובעת בים של הזדקקות ונאלצת להדוף ולדחות את כל מה שלא בהול.

את כל זאת אני עושה באהבה גדולה. אני אוהבת את העבודה שלי ומאמינה בכל ליבי בנחיצותה ובחשיבותה. אני גם יודעת כמה שיניתי ולכמה ילדים והורים הצלחתי להגיע, בין אם באופן ישיר ובין אם עקיף. אני יודעת כמה שזה משמעותי, גם כאשר לרוב איני יכולה להגיע לכל מי שהייתי רוצה ובאופן שבו אני יכולה.

את כל זאת אני גם עושה בתמורה לכ-50 ש"ח לשעה ועוד שעות עבודה רבות על חשבון זמני הפרטי שאינן משולמות. לאחר שני תארים בפסיכולוגיה, התמחות תובענית וארוכה ולמעלה מעשור של ניסיון בעבודה. אני מאמינה בכל ליבי בצורך בשירות פסיכולוגי ציבורי, מאוד אוהבת את אופי העבודה ולכן נשארתי עד כה. רבים מחבריי התייאשו קודם ונטשו, עייפו מהעומס, מהתמודדות עם מערכות אטומות ומשכר מבזה.

ישנו מחסור עצום של פסיכולוגים בשירות הציבורי. אין מספיק תקנים ואת הקיימים קשה לאייש מפני שרבים מתייאשים ועוזבים למגזר הפרטי, הם אינם מוכנים להמשיך ולהתבזות ולעבוד כמעט בהתנדבות.

אני יכולה לעזור במניעה, להתערב לפני שהנזק כ"כ גדול ובהתאם המחירים וההשלכות. אבל אני לא מצליחה. לרוב אני מגיעה רק כשהעסק ברתיחה ולקריסה. טובעת בים של הזדקקות ונאלצת להדוף ולדחות כל מה שלא בהול

אני עדיין שם, נלחמת ומאמינה גדולה בצורך, וכדי להצליח לשנות, גם מייחלת לממשלה חדשה ומתפקדת עם אנשים טובים, קשובים, שליבם לא ערל. אני מייחלת ומתפללת לממשלה עובדת עם שרים רעננים, אכפתיים וערכיים במשרדים הרלוונטיים וכל כך חשובים, חינוך, בריאות ורווחה.

מחכה שסוף סוף יראו גם את צורכיהם ואת בריאותם הנפשית של ילדים ומבוגרים ויפעלו כדי לשנות. זה מה שמחזיק אותי בינתיים. אם זה לא יקרה, גם אני לא אוכל עוד להמשיך ואפנה לעשות לביתי.

החל מיום ג' השבוע, הפסיכולוגים החינוכיים בכל הארץ החלו בעיצומים. לאחר שזעקנו והתרענו בלי סוף, ואף אחד לא מקשיב. אנחנו "רק" יוצאים לעיצומים ולא שביתה כדי להמשיך לתת את המענה למצוקות הרבות. הנשק היחידי שלנו הוא הוועדות. בהן לא נשתתף ובלעדינו הן לא חוקיות.

אילו היינו מפסיקים לעזור, סביר שזה לא היה מזיז לקובעי המדיניות. לנבחרי הציבור ולממשלה לא באמת אכפת ממה שקורה כעת. ממחלקות פסיכיאטריות מלאות בבני נוער עד אפס מקום, ילדים, הורים, מורים ומנהלים במצוקה קשה, שמחמירה עכשיו כפליים בעקבות המצב הביטחוני. מכך שאין דרך אפילו איך להתחיל לסייע. לא אכפת. אז אנו עוצרים את הוועדות. כדי שמפלצת הבירוקרטיה תיבהל.

לנבחרי הציבור ולממשלה לא באמת אכפת ממה שקורה כעת. ממחלקות פסיכיאטריות מלאות בבני נוער עד אפס מקום, ילדים, הורים, מורים ומנהלים במצוקה קשה, שמחמירה עכשיו כפליים בעקבות המצב הביטחוני

לרוב אנחנו שקופים. אנחנו עובדים בשקט ומרבית האנשים לא יודעים מה אנחנו באמת עושים. זוהי העבודה, היא נעשית בשקט, בצניעות ובדיסקרטיות. אנחנו שם כדי לעזור ולהיטיב במישרין ובעקיפין, ועושים זאת מתוך שליחות. אבל זו גם הטרגדיה שלנו, כי גם לא שומעים את הזעקה של אלו שנפגעים ויפגעו כשלא נהיה שם לתת מענה.

נותר רק לאחל לנו ולמאבקנו על הפסיכולוגיה הציבורית, ועל הבריאות הנפשית, בהצלחה.

אביגל בר היא פסיכולוגית חינוכית, עובדת מעל עשור בשירות הפסיכולוגי החינוכי הציבורי ומלווה מסגרות חינוכיות מגילאי הגן ועד התיכון, מטפלת, מאבחנת, מייעצת ומדריכה לילדים, הורים וצוותים חינוכיים. מאמינה גדולה במתן מענה פסיכולוגי ציבורי איכותי ובהנגשה של שירותי בריאות הנפש לכל מי שזקוק להם

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 803 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ישראל לא תשרוד אם לא יתקיים כאן שלטון החוק

ישראל אינה יכולה להתקיים אלא כמדינת חוק ● ללא שלטון החוק, היא לא תשרוד - לא כדמוקרטיה ולא כמדינת היהודים ולא בכלל ● מה שנדרש כעת הוא קור רוח, ופעולות לחיזוק שלטון החוק והדמוקרטיה ● העוצמה הגדולה ביותר הנתונה בידי המדינה והציבור, היא עוצמת השגרה - גם תחת מטחי רקטות, גם תחת ממשלה שאיבדה כיוון ורסן ומשטרה מוחלשת ובלתי מתפקדת ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כשיש פרעות חבלניות בהיקף נרחב המשטרה איננה יכולה, כפי שאנו רואים, להשליט סדר. כרגע יש אנרכיה בערים המעורבות. אנחנו במלחמה, בתוך הערים. אם לא נציב כוח שמסוגל לבלום את הפרעות אני מרסקים א... המשך קריאה

כשיש פרעות חבלניות בהיקף נרחב המשטרה איננה יכולה, כפי שאנו רואים, להשליט סדר. כרגע יש אנרכיה בערים המעורבות. אנחנו במלחמה, בתוך הערים. אם לא נציב כוח שמסוגל לבלום את הפרעות אני מרסקים את הדמוקרטיה. אני לא מבין את הטיעון שלך שחייל רואה דרך כוונות, יורים עלינו אדוני!!!!!
חייבים לחשוב מחוץ למסגרת. הבעיה שהשלטון מחבל בעצמו בשלטון

עוד 831 מילים ו-3 תגובות

חמאס: נחזור לשגר רקטות לתל אביב אחרי חצות

נתניהו: המבצע יימשך ככל שיידרש ● דיווח: שרי קבינט קוראים לסיום המבצע ● ליברמן: נתניהו יאריך את המבצע כל עוד המנדט אצל לפיד ● דו״צ לכתבים הזרים: לא השתמשנו בכם להטעיה ● נתניהו לביידן: עושים הכל כדי לא לפגוע בחפים מפשע ● עבאס: בניגוד לעמדתי, הפגנות ערביי ישראל יימשכו ● השתפר מצב הילד שנפצע מבקבוק תבערה ● חשד: נזרק ע״י ערבים עקב טעות בזיהוי

עוד 34 עדכונים

יום אחד אמא עולה למטוס, ומודיעה שתשוב עד סוף הקיץ ● הילדות עוברות לגור עם אבא בבית עתיר מקקים. אמא מצטרפת לכת של הגורו ההודי ● "ארץ פראית מאוד" הפך את הקומונה של אושו ללהיט נטפליקס ● עבור רונית פלנק, שגדלה בקיבוץ להב, אלה היו החיים עצמם ● עכשיו היא מוציאה ספר שסוגר עבורה מעגל גדול וחשבון גדול עוד יותר

עוד 1,059 מילים ו-3 תגובות

חיסונים מסע ליישוב הכי פחות מחוסן בארץ

כמעט חמישה חודשים מאז תחילת מבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה, רק 38% מהאזרחים במגזר הבדואי התחסנו ● על הפרק: חשש גדול מפני התפרצות גל תחלואה נוסף בפזורה ● "יש כאן אנשים שמעדיפים למות מאשר לקבל חיסון", מסביר אחד התושבים ● "אני פוחד מהמצב", אומר חבר הכנסת סעיד אלחרומי ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,811 מילים

ההתלקחות השבוע הייתה רק עניין של זמן, ועדייף אף גורם בישראל לא השקיע שום מאמץ להרגיע את הרוחות ולמנוע את מלחמת הברירה הזו ● לחזבאללה, בינתיים, אין שום עניין להצטרף למערכה או לתמוך בחמאס ● ובמדינות המפרץ בינתיים לא יוצאים בתקיפות נגד ישראל ● אולם, ככל שהמבצע הצבאי יימשך או יסתבך, כך יהיה לידידות החדשות שלנו קשה יותר להגן על עמדתן

עוד 1,274 מילים

אי אפשר יהיה להעלים את הסיוט שמתרחש כעת בערי ישראל ביום אחד, אבל כדי להתחיל להשתלט על הלהבות חייבים קודם כל להנמיך אותן ● וזה לא יקרה כל עוד החזית החיצונית בוערת ● גנץ ואנשיו הצליחו פעם אחר פעם לעצור בגופם את הרס הדמוקרטיה הישראלית ● הם חייבים להתפכח ולהבין שהמשך המלחמה בעזה עלול למוטט ולהעלים את כל מה שהשיגו בתקופה הזו ● דעה

עוד 811 מילים ו-2 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לִינְץ' 85

זו שעתם הגדולה של התולעים. שעתם של מחרחרי השנאה ואנשי המדון הששים אלי נקמה. שעתם של אלה שנושאים את שם אלוהים לשווא, כי אין להם אלוהים

עוד 1,121 מילים

מאז 2014 התרחשו מתקפות טילים מעזה ב-166 ימים, אבל רק בשתיים מהן הותקפו גוש דן ואזור ירושלים ● בראשונה, במהלך ניסיונו של גנץ להרכיב ממשלה ב-2019 ● ובפעם השנייה השבוע, כשלפיד ניסה להרכיב ממשלה ● עוד קודם לכן, ההסלמה בנובמבר 2018 באה אחרי המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס - ומבצע "חגורה שחורה" בזמן שנתניהו התקשה להקים ממשלה, אחרי בחירות 2019

עוד 1,048 מילים ו-1 תגובות

לישראל הזדמנות נדירה להשיב את הנעדרים. חסר לה ראש ממשלה שיעשה את זה

גופותיהם של סרן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול מוחזקות בידי חמאס מאז צוק איתן ● אברה מנגיסטו נמצא בשבי הארגון מאז ספטמבר 2014 ● הישאם א-סייד מוחזק בעזה מאז אפריל 2015 ● אם הדרישה להחזרתם לא תועלה ביממה הקרובה, כחלק מהסכמות על עצירת הלחימה, אי אפשר לדעת מתי זה יהיה שוב על הפרק אי-פעם ● הבעיה היא שהנושא פשוט לא מעניין את נתניהו ● פרשנות

עוד 525 מילים

המהומות נמשכות, כבישים ראשיים נחסמו

עימותים אלימים בין יהודים וערבים בירושלים, לוד, רמלה וואדי ערה ● שלוש רקטות נורו לישראל מסוריה ● אזעקות באשדוד, אשקלון ובאר שבע ● מעזה שוגרו היום 140 רקטות ● 126 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה ו-10 ביו"ש ● 950 נפצעו בעזה ו-474 ביו"ש ● מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלמית נעצר בחשד להסתה ● אוחנה מתגונן: "גם צה"ל לא מצליח להגיע לאפס טילים" ● מיכאלי: "נתניהו מטפח את הקיצונים בגזרה הפנימית והחיצונית"

עוד 73 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה