משמאל – אנטולי דווידוביץ' דרון; מימין למעלה – דגם של לוויין הספוטניק 1, מימין למטה – משגר ווסטוק, מהסוג ששימש את יורי גגרין, כששוגר לחלל. (צילום: נחלת הכלל, סוכנות AP ובאדיבות המשפחה)
נחלת הכלל, סוכנות AP ובאדיבות המשפחה
חייו ומותו של מהנדס לוויין הספוטניק

האיש שרצה להגיע למאדים

הוא נמלט מהנאצים והתמודד עם אנטישמיות בברית המועצות ● הוא חי בדוחק וחלק חדר עם אשתו, בתו ואמו ● אבל באותה עת, אנטולי דרון הגה את הרעיון שאיפשר לשלוח אדם לירח ואת הלוויין הראשון לחלל ● בקיץ האחרון מת בגיל 94 ללא כל אזכור בתקשורת מחוץ לרוסיה ● כעת מבקשים קרוביו להנציח את זכרו של המדען היהודי-הסובייטי הצנוע

שמו של המהנדס היהודי-סובייטי אנטולי דווידוביץ' דרון אולי לא מוכר כמו זה של הקוסמונאוט הסובייטי יורי גגרין או מהנדס הטילים סרגיי קורולב, אבל בלי המנוע שתכנן דרון, לא היה טיל רוסי שישלח את האדם הראשון לחלל ב-1961 – ולא את הלוויין הראשון, הספוטניק, ב-1957.

דרון, שמת ביוני האחרון, מאירוע לבבי, בגיל 94, היה המתכנן הראשי של המנוע ששלח את הלוויין הראשון לחלל.

"הוא היה מהנדס, מדען, מעצב, שמצא פתרון יצירתי להפליא לבעיה מאוד מסובכת", אומר אסיף סידיקי, פרופסור באוניברסיטת פורדהם בניו יורק, שמתמחה בהיסטוריה של תוכנית החלל הסובייטית. "הוא אחת הדמויות הפחות מוכרות בהיסטוריה של המירוץ לחלל".

ורה טמקינה-דרון ואנטולי דווידוביץ' דרון (צילום: באדיבות המשפחה)
בני הזוג ורה טמקינה-דרון ואנטולי דווידוביץ' דרון (צילום: באדיבות המשפחה)

מותו של דרון פורסם בסוכנות הידיעות הגדולה ביותר ברוסיה, TASS, כמו גם על ידי סוכנות החלל הרוסית, רוסקוסמוס. יחד עם זאת לא נכתב עליו הרבה באנגלית, למרות העובדה שמת בארצות הברית – למעט מודעת אבל באתר של בית הקבורה היהודי בבוסטון.

אלמנתו של דרון, ורה טמקינה-דרון, שחיה בבוסטון, זוכרת היטב את ה-4 באוקטובר, 1957, היום שבו שוגר הלווין ספוטניק. חייה מעולם לא חזרו להיות אותו הדבר אחרי היום הזה, סיפרה לזמן ישראל בשיחה טלפונית.

לפני השיגור חיה משפחת דרון בדירה קומונלית, משותפת. דרון תכנן את המנוע שאיפשר את הטיסה לחלל בעודו גר בחדר קטן עם אשתו, בתו בת החמש ואמו. המשפחה חלקה את המטבח ואת חדר השירותים שם שתי משפחות נוספות.

"הוא אחת הדמויות הפחות מוכרות בהיסטוריה של המירוץ לחלל", מספר עליו אסיף סידיקי, שמתמחה בהיסטוריה של תוכנית החלל הסובייטית

"איך הסתדרנו?", מהרהרת טמקינה-דרון, "איכשהו כולנו הסתדרנו, אחד עם השני וכולנו עם השכנים".

אמו של דרון הייתה עזרה משמיים: היא עשתה את עבודות הבית ושמרה על הילדה, כך שדרון לא "הוכבד ממטלות היומיום", מספרת טמקינה-דרון.

רק אחרי שהספוטניק טס לחלל הציעה הממשלה הסובייטית למשפחת דרון דירה בת שני חדרים, עם מרפסת ומטבח. הממשלה איפשרה לדרון לקנות מכונית, מקרר ומכשיר טלוויזיה.

העתק של הלוויין ספוטליק, ששיגרה ברית המועצות לחלל, בבריסל שבבלגיה, 15 באפריל 1958 (צילום: AP)
העתק של הלוויין ספוטליק, ששיגרה ברית המועצות לחלל, בבריסל שבבלגיה, 15 באפריל 1958 (צילום: AP)

"מהאושר הבלתי צפוי הזה, חמותי כמעט חטפה התקף לב", אומרת טמקינה-דרון. "בזמנו, דירה חדשה הייתה שוות ערך לנס. נבנו מעט מאוד בתים חדשים, ורכישת דירה ממישהו אחר הייתה בלתי אפשרית".

היא זוכרת גם שדרון חשב על הרעיון של מנוע לטיל כשהיה חולה ושכב במיטה במשך שלושה שבועות, עם חום גבוה וגרון כואב. מהמיטה המשיך לחשוב איך לבנות את הטיל – מספרת טמקינה-דרון – עד שלבסוף מצא פתרון.

"שיטת הקירור החדשה איפשרה להגיע לטמפרטורות גבוהות יותר, בלי חימום יתר של הכלי", מסבירה טמקינה-דרון, פרופסור לכימיה. "עד היום, רק המנועים האלה משמשים להטיס בני אדם לחלל".

"מאות אנשים עבדו על המנוע הזה, אבל דרון עמד בראש צוות של עשרה מהנדסים שעיצבו את התוכנית הבסיסית של המנוע. הרעיון הראשוני היה שלו", מספר סידיקי.

למרות הצלחתו ב-1957, חייו של דרון לא התקדמו על מי מנוחות.

אנטולי דווידוביץ' דרון בצעירותו (צילום: באדיבות המשפחה)
אנטולי דווידוביץ' דרון בצעירותו (צילום: באדיבות המשפחה)

כמה שנים קודם לכן, גל של אנטישמיות פופולרית שטף את ברית המועצות, אחרי שרופאים יהודים הואשמו בכך שקשרו קשר לרצוח את יוזף סטאלין. קריקטורות אנטישמיות התפרסמו בעיתונים, רופאים יהודים נעצרו ומהנדסים יהודים פוטרו ממקומות העבודה שלהם, במה שנודע לימים כ"משפט הרופאים".

"הוא איבד את עבודתו. הוא ניסה להשיג עבודה אחרת והיה מובטל זמנית", מספר סידיקי. "רק אחרי שסטאליו מת הוא הצליח לקבל את עבודתו בחזרה. אם סטאליו היה חי, יכול להיות שדרון מעולם לא היה עושה את מה שעשה".

אבל זה לא היה הדבר הכי גרוע שקרה לו.

מפגש עם המוות

דרון נולד באודסה שבאוקראינה, וכילד אהב מוזיקה ולנגן בפסנתר. כולם חשבו שהוא יהפוך למוזיקאי, מספרת טמקינה-דרון. אבל בגיל 12 הוא קרא ספר על מהנדס הטילים הרוסי קונסטנטין ציולקובסקי והתחיל לחלום על היום שבו יבנה טיל ויטוס למאדים. "הוא תמיד אמר שהוא מוכן לטוס למאדים ולא לחזור לעולם", היא אומרת.

כשפרצה מלחמת העולם השנייה נמלט דרון מאודסה במעבורת וברכבת, והצטרף לאביו בעיר קיסלובודסק, שם עבד האב כרופא בבית חולים צבאי. זו הייתה בריחה מתוזמנת היטב: אחרי שפשיסטים רומנים כבשו את אודסה, הם רצחו את כל האוכלוסייה היהודית שנותרה בעיר.

אחרי שהספוטניק טס לחלל הציעה הממשלה הסובייטית למשפחת דרון דירת שני חדרים, עם מטבח. "מהאושר הבלתי צפוי הזה, חמותי כמעט חטפה התקף לב", מספרת אלמנתו

בשנת 1942 הוא ברח מהנאצים פעם נוספת, והצליח לסיים את התיכון בדרך. טמקינה-דרון מספרת את הסיפור בפרטי פרטים.

בדיוק כשהכוחות הרומנים והגרמנים התקדמו לקיסלובודסק, דרון סיים את בחינות הגמר של התיכון. הוא הצליח לקבל ציון מושלם בבחינה האחרונה וקיבל את תעודת הסיום שלו, בזמן שהתחילו לפנות את בית החולים הצבאי. החיילים הפצועים הועמסו על עגלות רתומות לסוסים, בזמן שהרופאים והאחיות צעדו לידם.

טיל ווסטוק על משגר מהסוג ששיגר את יורי גגרין לחלל ב-12 באפריל 1961 (צילום: AP)
טיל ווסטוק על משגר מהסוג ששיגר את יורי גגרין לחלל ב-12 באפריל 1961 (צילום: AP)

"תעודת הסיום שלו היא מזכרת חשובה במשפחה שלנו – היא כתובה ביד על פיסת נייר שנקרעה ממחברת של בית ספר, עם חתימות וחותמות. אנטולי בקושי הצליח לתפוס את ההורים שלו, שברחו משם ברגל", מספרת אלמנתו.

נשק גרעיני

מנקודת המבט של התקשורת ברוסיה, דרון היה מדען מבריק שאיפשר את הטיסות לחלל. אבל היסטוריונים אמריקאים ממהרים להצביע על כך שהטיל שאת המנוע שלו הוא עיצב נועד בתחילה למטרות צבאיות.

"טיל R7 שעליו הוא עבד היה מתוכנן להוביל את הפצצה הגרעינית אל האויב – אמריקה. הוא עיצב את המנוע של ראש החץ הגרעיני", מספר סידיקי. "ב-1957, מספר מדענים סובייטים אמרו להנהגה הסובייטית שהם יכולים להשתמש באותו טיל כדי לשגר לוויין. הלוויין היה בגודל של כדורסל. הם שיגרו אותו על גבי טיל שפותח כדי לשגר פצצת מימן לארצות הברית".

אנטולי דרון (צילום: באדיבות המשפחה)
אנטולי דרון (צילום: באדיבות המשפחה)

לפי האתר של נאס"א, לספוטניק היו מספר מטרות מדעיות, ביניהן בדיקת האפשרות של מיקום לוויין במסלול מסביב לכדור הארץ, כדי שיספק מידע על צפיפות האטמוספירה, יבדוק שיטות מעקב אופטיות ולווייניות, ויברר את ההשפעות של ריבוי גלי רדיו דרך האטמוספירה.

רק אחרי שספוטניק שוגר יכלו בני האדם, לראשונה בהיסטוריה, לחשב את הגודל המדויק של כדור הארץ, כך אומר היסטוריון החלל האמריקאי רוג'ר לוניוס.

"ספוטניק השפיע על אמריקה במידה רבה, בגלל שהם התחילו להקדיש כסף למחקר חלל, והם הקימו את סוכנות החלל האמריקאית, את נאס"א", מספרת טמקין-דרון. "כמה אסטרונאוטים אמריקאים אמרו לאנטולי – 'אם לא היית אתה, לא הייתי הופך לאסטרונאוט'".

המתקת העונש האמריקאי

ב-1998 הורשה דרון להגר לארצות הברית מטעמים הומניטריים, אחרי התקף לב רציני. הרופאים במוסקבה הניחו שיש לו שנה לחיות, מספרת טמקינה-דרון, והוא טס לארצות הברית בתקווה לעבור ניתוח לב. הרופאים האמריקאים הצליחו להאריך את חייו ב-21 שנים נוספות, בלי ניתוח.

רק אחרי שספוטניק שוגר יכלו בני האדם, לראשונה בהיסטוריה, לחשב את הגודל המדויק של כדור הארץ – כך אומר היסטוריון החלל האמריקאי רוג'ר לוניוס

לאנטישמיות היה תפקיד משמעותי בהחלטה של בני הזוג להגר לאמריקה, אומרת אלמנתו. "עברנו את הריאיון בשגרירות האמריקאית ושאלו אותנו למה אנחנו רוצים להגיע לאמריקה. ענינו שאנחנו חיינו את משפט הרופאים. אחרי זה לא היו להם עוד שאלות", מספרת טמקינה-דרון. "כל החיים שלנו היינו צריכים להתגבר על מכשולים".

עוד 988 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 8 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

תגובות אחרונות

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה