ראש המוסד לשעבר בראיון על ג'ון לה קארה וההשראה לגיבורי ספריו

סמיילי ואני? לא, לא, לא!

אפרים הלוי, יליד בריטניה, התקדם במוסד עד שעמד בראשו ב-1995 ● ג'ורג' סמיילי, הסוכן הבדיוני מספריו של ג'ון לה קארה, טיפס במעלה היררכיית "הקרקס" הבריטי ● בעקבות מותו של לה קארה השבוע, הלוי מספר מנין סופר מותחני הריגול האגדי קיבל את ההשראה ● הוא גם מעריך מי תהיה המדינה הבאה שתחתום עם ישראל על הסכם נורמליזציה

אפרים הלוי, מימין, וסר אלק גינס בתפקיד ג'ורג' סמיילי, משמאל (צילום: פלאש90, Acorn Media)
פלאש90, Acorn Media
אפרים הלוי, מימין, וסר אלק גינס בתפקיד ג'ורג' סמיילי, משמאל

"…המלך זימן את אפרים הלוי. חוסיין למד לבטוח בישראלי השקט, הממושקף הזה שחתימת ההיכר שלו הייתה קווצת השיער שהוא סירק לרוחב קרקפתו המקריחה, ושכמי שגדל בלונדון, דיבר אנגלית בריטית. להלוי, בעל דמיון מצמרר לדמותו של מרגל העל של לה קארה, ג'ורג' סמיילי, הייתה יכולת אדירה לדיסקרטיות, מצרך נדיר אצל ישראלים".

מרטין אינדיק, לשעבר שגריר ארצות הברית בישראל, בספרו מ-2014, "תמים בחו"ל"

ג'ון לה קארה הכיר לקוראים את ג'ורג' סמיילי הממושקף, הנחבא אל הכלים, קצין המודיעין הבריטי החריף שמשרת מעבר לים, ברומן שלו "חיוג אל השאול", שפורסם ב-1961. בדיוק באותו הזמן, בעולם האמיתי, אפרים הלוי, הממושקף, הנחבא אל הכלים, קצין המודיעין החד כתער שנולד בבריטניה, החל את הקריירה שלו במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים של מדינת ישראל.

כשהאנטי-גיבור הבדיוני של לה קארה – שמאוחר יותר הונצח בטלוויזיה על ידי השחקן האגדי סר אלק גינס – עשה את דרכו אל ראש "הקרקס" (המסווה הדק של המחבר ל-MI6, השירות החשאי הבריטי), הלוי עשה התקדמות דומה כלפי מעלה במוסד, אם כי נינוחה יותר באופן משמעותי.

ג'ון לה קארה (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
ג'ון לה קארה (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

סמיילי החל לנהל את "הקרקס" בסוף המותחן "החפרפרת" מ-1973; הלוי, שעזב את המוסד כסגן ראש הארגון ב-1995, נקרא בדחיפות על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לשוב ולעמוד בראשו ב-1998, כדי להציל את יחסיה של ישראל עם ירדן. המלך חוסיין הזועם איים לסגת מהסכם השלום, שהיה אז בן ארבע שנים, לאחר שסוכני המוסד יצאו למבצע, כשלו, וגרוע מכול – נתפסו, בניסיון להתנקש בחייו של מנהיג חמאס ח'אלד משעל לאור היום ברחובות עמאן.

מצאתי את עצמי פעם עומד מאחורי הלוי בתור לביקורת דרכונים בנמל התעופה הית'רו, מגחך לעצמי לנוכח הרושם שמעורר הג'נטלמן החביב וכסוף השיער הזה שנכנס בשקט לארץ הולדתו – איש לא בולט ועדין למראה, בעל עבר נסתר שפרטיו אולי לא ייחשפו במלואם למשך עוד כמה עשורים.

אפרים הלוי (צילום: Yaakov Naumi / Flash90)
אפרים הלוי (צילום: Yaakov Naumi / Flash90)

במשך זמן רב גם תהיתי אם היה קשר כלשהו בין הלוי ולה קארה (ששמו האמיתי היה דיוויד קורנל), אשר ספרו "המתופפת הקטנה" מ-1983 עסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני. האם משהו מסמיילי המעודן, הקודר והמחושב הגיע מראש המוסד לשעבר שלנו?

בעקבות מותו של יוצרו של סמיילי בגיל 89, שוחחתי ביום שני האחרון עם הלוי, בן 86 ופורח, כדי לדון בקווי דמיון כלשהם בין מרגל העל הבדיוני של לה קארה לבינו.

התשובה הקצרה לשאלה הזאת, אמר לי הלוי בנחישות, היא לא. ועדיין, הוא הודה, אני בהחלט לא האדם הראשון שעושה את הקישור הזה.

רציתי לדעת מה חשבת על לה קארה, כמה הכרת אותו ומה הוא ביסס עליך.
"לא, לא, לא! קודם כול, סמיילי לא היה מבוסס עליי. שנית, פגשתי אותו [את לה קארה] רק פעם אחת לזמן קצר מאוד. אז אני בטוח שהוא מעולם לא זכר אותי.

"לה קארה היה תוצר של המלחמה הקרה. הוא שירת בעמדה לא מאוד בכירה ב-MI6. בספריו, הוא שיקף את הנושא של פעילות חשאית במלחמה הקרה, שהייתה חלק מאוד מאוד חשוב במלחמה בין המערב למזרח, בדגש, כמובן, על ברלין והסיפור של ברלין המחולקת.

"העבודה שלו שיקפה היטב את הלך הרוח של התקופה, אף על פי ששום דבר ממה שהוא כתב לא היה אלא בדיוני. עדיין, הוא היה מאוד חסכן במתן קרדיט על הצלחה אמיתית לשני הצדדים. ודאי לא לצד המערבי.

"כשהוא התחיל לעסוק בתחומים שבהם הייתה לו פחות מעורבות אישית, כמו מלחמת הטרור – היה לו הספר הזה שהוא כתב על הטרור הפלסטיני, "המתופפת הקטנה" – ובכן, זה היה, בעיניים של ישראלי, שיקוף מאוד דל של מה שהתרחש באמת.

"כשהוא התחיל לעסוק בתחומים שבהם הייתה לו פחות מעורבות אישית, כמו מלחמת הטרור – היה לו הספר הזה, "המתופפת הקטנה" – ובכן, זה היה, בעיניים של ישראלי, שיקוף מאוד דל של מה שהתרחש באמת"

"אבל השם סמיילי הוא, כמובן, מעניין. בשנה שעברה פורסמה ביוגרפיה, "חייו החשאיים של קולונל דיוויד סמיילי", שנכתבה על ידי אדם בשם קלייב ג'ונס, שהוא פרופסור להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת דורהאם, ודרך אגב, חבר מאוד קרוב שלי.

"דיוויד סמיילי היה במידה מסוימת הדמות שלה קארה השתמש בה כהשראה לדמותו של ג'ורג' סמיילי – משום שדיוויד סמיילי היה במלחמת העולם השנייה, הוא היה באלבניה, ולאחר מכן הוא גם פעל למען הבריטים לקראת מלחמת העצמאות. הוא נמנה עם קבוצת אנשים שניסו ללא הצלחה למקש את אחת האוניות שעמדו להביא עולים לישראל. אבל מאוחר יותר הוא שינה את הגישה שלו.

דיוויד סמיילי, במרכז, באלבניה, בסביבות 1943 (צילום: Imperial War Museum)
דיוויד סמיילי, במרכז, באלבניה, בסביבות 1943 (צילום: Imperial War Museum)

"כשהאירועים בתימן קיבלו פתאום בולטות בשנות ה-60, כשהרוסים נכנסו לתימן והקימו את הרפובליקה העממית בדרום תימן, כפי שהיא נקראה, ותומכי המשטר בתימן מרדו נגד הרוסים, ישראל התערבה וסיפקה למורדים ציוד צבאי. חיל האוויר הישראלי הוציא 14 גיחות של מטוסי תובלה צבאיים, שהצניחו אמצעי לחימה, שהיה להם ערך רב עבור כוחות תומכי המשטר.

"ודיוויד סמיילי היה שם בשטח. ואחד הדברים המעניינים הוא שלא רק שסמיילי היה שם, במסווה של עיתונאי, אלא שהוא פגש שם חבר אחר במסווה של עיתונאי. אותו אדם היה רוסי צעיר בשם יבגני פרימקוב, ששנים לאחר מכן הפך לראש הקג"ב.

"אז יש לך את סמיילי מצד אחד, מדבר עם פרימקוב מהצד השני, ואת ישראל שמצניחה אמצעי לחימה למחנה של תומכי המשטר.

יבגני פרימקוב (צילום: ויקיפדיה)
יבגני פרימקוב (צילום: ויקיפדיה)

"ויש לך את צבא מצרים שמנהל קרב אבוד בחצי האי ערב ומשתמש בלוחמה כימית בניסיון שווא לשנות את מהלך המלחמה. הצבא המצרי ספג שם תבוסה רצינית מאוד, שהייתה לה השפעה משמעותית על היכולת שהם הפגינו במלחמת ששת הימים נגד ישראל. אז יש לך עכשיו את כל זה בחבילה אחת.

"דיוויד סמיילי גם שירת בעומאן, בתפקיד בכיר. ובסופו של דבר הוא הפך למפקד חיל הפרשים שמלווה את מלכת אנגליה בנסיעות הרשמיות שלה מארמון בקינגהאם לפרלמנט. תמיד יש ליווי של כוחות המשמר, והקולונל שפיקד עליהם היה דיוויד סמיילי.

"דיוויד סמיילי גם היה חלק מהמקבילה הבריטית של סיירת מטכ"ל".

"דיוויד סמיילי הפך בסופו של דבר למפקד חיל הפרשים שמלווה את מלכת אנגליה בנסיעות הרשמיות שלה מארמון בקינגהאם לפרלמנט. תמיד יש ליווי של כוחות המשמר, והקולונל שפיקד עליהם היה דיוויד סמיילי"

קח אותי חזרה ללה קארה ולמפגש הקצר שלך איתו.
"זה היה רק כמה דקות. פגשתי אותו באירוע קבלת פנים, והוא לא הראה הרבה עניין בי. למיטב ידיעתי, לשום ישראלי לא היה קשר ממש קרוב איתו. הוא לא היה ציוני גדול או משהו כזה, לא כמו לורנס איש ערב, לדוגמה".

דיוויד סמיילי עם סולטן עומאן, סעיד בן טימור, בינואר 1958 (צילום: ויקיפדיה)
דיוויד סמיילי עם סולטן עומאן, סעיד בן טימור, בינואר 1958 (צילום: ויקיפדיה)

אבל הוא היה די חיובי ביחס לישראל בחלק מהדברים שהוא אמר.
"אולי הוא הרגיש חרטה" (צוחק).

תמיד חשבתי שיש משהו ממך בג'ורג' סמיילי.
"לא, לא. הרבה פעמים כשהייתי מגיע לכל מיני מקומות ומתחיל לדבר, כל מיני אנשים היו אומרים לי, 'אתה כמו סמיילי', אבל אני לא חושב… יש ספר שכתב מרטין אינדיק, שכיהן פעמיים כשגריר ארצות הברית בישראל, 'תמים בחו"ל', שמתייחס לזה".

מאופק, נחבא אל הכלים, רגוע – אלה הן תכונות שאני רואה אצלך, והן ללא ספק מאפיינות את סמיילי. וישנו, כמובן, העניין הבריטי.
"נכון. אתה יכול לצטט את אינדיק".

עטיפת ספרו של מרטין אינדיק, "תמים בחו"ל", שיצא בהוצאת סיימון ושוסטר ב-2014
עטיפת ספרו של מרטין אינדיק, "תמים בחו"ל", שיצא בהוצאת סיימון ושוסטר ב-2014

אתה עצמך לא רואה את זה?
"ובכן, קשה לי להעריך את עצמי (צוחק), אבל אני יודע שהרבה אנשים… הדרך שבה פעלתי, תמיד דיברתי בשקט, תמיד ניסיתי למזער את נוכחותי ואת התפקיד שלי, וניסיתי להשפיע על בן שיחי באמירת דברים שהיו בעלי ערך עבורו. לא בצורה שתלטנית, ועם הרבה סבלנות.

"סבלנות זה משהו שחייב להיות לך. דיוויד סמיילי לא היה אדם דברן. הוא לא התרברב בכלום. הוא היה המודל הטוב ביותר לדיסקרטיות.

"כמו שאינדיק אמר, אני חושב שדיסקרטיות היא חשובה. אם אתה דיסקרטי, אתה מעורר אמון. הרבה מהדברים שהמלך חוסיין אמר לי, לא סיפרתי מעולם לראש הממשלה דאז יצחק רבין, כי לא חשבתי שזה חשוב לרבין לדעת שהמלך חולק איתי סודות כאלה. אתה צריך לפתח יחסים שמעודדים את השותף שלך לבטוח בך".

העולם החשאי שלה קארה כתב עליו בצורה בדיונית, ושאתה חיית אותו בפועל במשך עשורים – כמה חיוני הוא היה באירועים עולמיים, ובייחוד כאלה שנוגעים לישראל?
"ביחסים בינלאומיים, יש לך קשרים בפסגה, בין מנהיגים פוליטיים – ראש הממשלה, הנשיא, מה שזה לא יהיה – וחוץ מזה צריך מישהו שיוכל לייצג את המנהיג במגוון של נושאים…"

לסיום, בוא נדבר על תהליכי הנורמליזציה שמתרחשים עכשיו, שבהם ראש המוסד המכהן, יוסי כהן, אחד היורשים שלך, מילא תפקיד משמעותי למדי.
"חלק מהדמויות שמעורבות בזה הם אנשים שהכרתי במשך זמן רב. הכרתי את המנהיג הנוכחי של בחריין. פגשתי אותו לפני 20 שנה. היו בינינו יחסים טובים מאוד.

"פגשתי את קאבוס בן סעיד [המנוח] בעומאן ב-1975, כשהוא שימש כמפקד קדמי בדרום עומאן, על גבול עומאן-תימן. פגשתי אותו בחום לוהט; נפגשנו על מדשאה. למעשה, הוא הלך לאקדמיה הצבאית סנדהרסט כשהוא היה בלונדון, כמו רבים אחרים מהמזרח התיכון, והוא תיחזק מדשאה שעליה הוא נהג לשתות תה אחר הצהריים. אני הגעתי אחר הצהריים וישבנו על המדשאה, והוא הגיש כריכים כאלה משולשים. הייתי צריך לשתות תה עם חלב, אחרת זה לא היה כמו שצריך.

"קאבוס בן סעיד תיחזק מדשאה שעליה הוא נהג לשתות תה אחר הצהריים. אני הגעתי אחר הצהריים וישבנו על המדשאה, והוא הגיש כריכים כאלה משולשים. הייתי צריך לשתות תה עם חלב, אחרת זה לא היה כמו שצריך"

סולטן עומאן המנוח קאבוס בן סעיד (צילום: Andrew Caballero-Reynolds/Pool)
סולטן עומאן המנוח קאבוס בן סעיד (צילום: Andrew Caballero-Reynolds/Pool)

"כשהיה הסכם השלום עם ירדן, רבין התקשר אליי ואמר, 'אני רוצה עוד מדינה. אני לא רוצה שירדן תהיה לבד'. טסתי לפגוש את הסולטן, והוא הסכים לקבל את רבין. הטיסה הישירה מישראל, דרך אגב, עברה מעל המרחב האווירי הסעודי – ללא ידיעתם וללא אישורם של הסעודים.

"והוא הסכים שברגע שהפגישה תסתיים, אפשר יהיה לפרסם את זה, וזה מה שקרה".

אז אנחנו יכולים להניח שעומאן תצטרף לתהליך הנורמליזציה?
"אני חושב ככה, כן. זה ייקח זמן, אבל כן".

עוד 1,398 מילים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ: יש להכיר ביהדותם, לצורך חוק השבות, של מי שעברו בארץ גיור רפורמי או קונסרבטיבי

דרעי: זו החלטה מוטעה ומצערת; לפיד: מברך על הפסיקה ● מבלי לעדכן את גלנט - סיכמו נתניהו ואדלשטיין שתלמידי ז'-י' ישובו לבתי הספר בשבוע הבא ● לוין: הירי בחבר הכנסת מחייב בדיקה מיוחדת ● שגריר איחוד האמירויות בישראל הגיש את כתב האמנה שלו לנשיא ריבלין ● הממשלה החליטה להעניק אות מערכה לחיילי צה"ל וצד"ל שלחמו בלבנון

עוד 34 עדכונים

ביטחון תזונתי - מי אחראי?

הגיעה העת להעלות את נושא הביטחון התזונתי על סדר היום הלאומי. מזון הוא "הדלק" שלנו, ולכל אזרח הזכות לנסוע לפחות באוקטן 98, למרות שרבים נוסעים על אוקטן 70 עם נזק ל"מנוע" שלהם, לפעמים בלתי הפיך. במיוחד אם הם ילדים או קשישים.

ברור לכל בר דעת כי זה צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי ויעדי הצמיחה הלאומיים. היעדר ביטחון תזונתי פוגם בתפקוד כלל אזרחי המדינה וביכולת לממש את הפוטנציאל שלהם. הדבר נכון במיוחד באוכלוסיות מוחלשות מרקע חברתי-כלכלי נמוך ובמיוחד אצל ילדים וקשישים.

ברור לכל כי ביטחון תזונתי צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי

בטחון תזונתי לאומי מוגדר כמצב בו קיים מזון בריא ומזין, הזמין לכלל אזרחי המדינה, בדרך שנותנת כבוד לנזקק ולוקחת בחשבון העדפות תרבותיות. בכדי להבטיח בטחון תזונתי במצבי משבר, כמו עכשיו – זמנים של אי-יציבות קשרי הסחר ואספקת מזון הגלובלית – יש לנקוט במספר פעולות חיוניות. אנו קוראים להבטיח את בריאות האוכלוסייה ע"י קביעת המזונות הבסיסיים, הבריאים והחיוניים לשמירה על בטחון תזונתי לאומי ולדאוג לאספקתם הרציפה במחיר שווה לכל נפש.

החוסן הלאומי תלוי, בין היתר, בהקניית ביטחון תזונתי. מדינת ישראל הינה "מדינת אי" שאינה יכולה להיות תלויה בשכנותיה. על כן הינה מחויבת להבטיח חקלאות מקומית וייבוא סדיר שבכוחם לספק למזון באיכות ובכמות ראויה לתקופות ממושכות, וזאת בכדי להתמודד עם תקופות משבר, כמו גם לאפשר הנגשת מזון לכלל תושביה באופן קבוע.

כמה נתונים שצריך לדעת. לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. הסקר האחרון שערך הביטוח הלאומי (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. סקר חדש יפורסם בקיץ אבל ברור שהיום המספרים האלו הם תת-אומדן.

מי שחי בתקציב מצומצם, מצמצם גם באיכות המזון ובריאותו נפגעת. לפני הקורונה משפחה ממוצעת בשני העשירונים התחתונים (אחד מחמש משפחות) הייתה צריכה להוציא כ-65% מהכנסתה על מזון כדי לרכוש את "סל המזון" הבריא המומלץ ע"י משרד הבריאות. בפועל משפחות אלו מוציאות בממוצע רק 42% מההכנסה על מזון, משום שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לצרוך מספיק פירות וירקות יקרים או מקורות חלבון איכותיים (קטניות, בשר ומוצרי חלב). במקום זה מעדיפים מזון זול, מעובד, עתיר קלוריות ודל בערכים תזונתיים. התוצאה היא השמנה, ותחלואה בשיעור גבוה פי כמה מחלקם באוכלוסייה.

לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. סקר הבט"ל האחרון (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. היום ברור שהמספרים האלו הם תת-אומדן

בעקבות משבר הקורונה המצב רק החמיר: 13% מהאוכלוסייה דיווחו כי הם מצמצמים במזון או בארוחות, ו-45% נזקקים לעזרה בהבאת מזון, תרופות ועוד. בכלל האוכלוסייה נצפתה עליה של 40%-70% בדרישה לסיוע במזון מעמותות; כ-50% אוכלים יותר חטיפים וממתקים, ואילו בין 13%-20% אוכלים פחות וחווים מחסור במזון.

לפי נתונים מעמותת "לתת", כ-656,000 משקי בית (22.6%) חווים כעת אי-ביטחון תזונתי, וזה כולל כ-799,000 ילדים (32%), מתוכם 395,000 (15.8%) חווים אי ביטחון תזונתי חמור. עוד לפני הקורונה, סקר בין לאומי של ארגון הבריאות העולמי ואוניברסיטת בר אילן דיווח שכ-10% מילדי ישראל בכיתות ו'-י' דיווחו שיש שהם הולכים לבית הספר או לישון רעבים משום שאין מספיק כסף לאוכל בבית, ולכן – כן, ילדים הולכים לישון רעבים.

מאז הקורונה, מאות אלפי ילדי גן ובית ספר יסודי, שבשגרה מקבלים ארוחה חמה ומזינה בבית הספר, בין השאר כדי לאבטח את תזונתם, הפסיקו לקבל הזנה בשל הסגירות הממושכות של מוסדות החינוך. ממצאים ראשוניים של מחקר שלנו בקרב הורים לילדי בית ספר מוצאים שעל כל משפחה שמקבלת סיוע בהזנה, יש עו שלא מקבלים משום שלא יודעים כיצד לבקש או שנמנעים מלפנות לסיוע בשל תחושת בושה.

האיוולת היא, שלמרות שקיים תקציב הוא לא יושם, משום שאין מנגנון להפעיל את המיזם כאשר בתי הספר סגורים, ולשון החוק לא מזכירה את מטרתה: מתן ביטחון תזונתי לילדים. ככל שלא מציעים פתרונות, הילדים צוברים פערים בריאותיים התפתחותיים וחברתיים שעלולים להיות בלתי הפיכים.

עוד דיווח כי מאז פרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו50% מדווחים על קשיים כלכליים. 25% מדווחים שמצבם סביר לעומת 45% שדיווחו כך לפני שנה. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו. ידוע לפי חוק אנגל (Engel) שככל שיש ירידה בהכנסות, יש עלייה באחוז התקציב המשפחתית שיוצא לצורכי מזון.

מפרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו-50% מדווחים על קשיים כלכליים. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו

מה הממשלה עשתה להסדיר את בעיית אי-ביטחון תזונתי ורעב של ילדים? מי אחראי על הנושא העגום הזה? ומדוע הוא אינו בראש סדר היום הלאומי? בפועל, המצב מזכיר את ימי השופטים, "איש הישר בעיניו יעשה", כשאין יד מכוונת.

בין המשרדים השונים שמעורבים בטיפול בהבאת מזון לנזקקים יש למנות את הרווחה, הבריאות, החינוך, האוצר, הפנים, הביטחון, החקלאות, הכלכלה, המשפטים, המשרד לקידום קהילתי ועוד היד נטויה. משרדים אלה מקיימים ישיבות רבות משותפות עם הרבה רצון טוב אבל אין מנהיגות.

ולמה? ההיסטוריה מלמדת על תפיסות שונות אידיאלוגיות ומערכתיות. האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי ביטוח לאומי והבטחת הכנסות. לעומת אלה, אנשי בריאות הציבור והממונים על תזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלה של  של משרד ממשלתי אחד. כתוצאה מכך, נושא אי הביטחון התזונתי נותר יתום, ואף גורם לא לוקח אחריות.

מה צריך לעשות? קבוצה רחבה של אנשי אקדמיה וארגונים בחברה האזרחית  מציעים את המסגרת האופרטיבית הבאה:

1

להקים ועדת מנכ"לים המשותפת למשרדי הממשלה הרלוונטיים (כנ"ל) לשם קביעת מדיניות ממשלתית סדורה שתדאג לאבטחת הביטחון התזונתי, לזיהוי מכשולים המובילים לאי ביטחון תזונתי, ולמצוא את הדרכים להתמודד עימם. כמו כן, בדיוני הוועדה ישתתפו, לפי העניין, ראש רח"ל (רשות חרום לאומי) נציגים מהשלטון המקומי והרשויות המקומיות כולל מהחברה הערבית, פיקוד העורף, המרכז לביטחון לאומי, קופות החולים, נציגים מהאקדמיה ומהמגזר השלישי.

האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי בט"ל והבטחת הכנסות. אנשי בריאות הציבור והתזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלת משרד ממשלתי אחד

2

הוועדה תוסמך על ידי הממשלה להציע פתרונות מעשיים לטפל בבעיית הביטחון התזונתי כדלקמן:

א. קביעת מנגנוני מיפוי לקבוצות אוכלוסייה בסיכון וגיבוש המלצות לסיוע להן, ותוכניות מניעה ושיקום במצבי אי בטחון תזונתי.

ב. גיבוש תכנית עבודה לאומית רוחבית שתכלול תקציב ייעודי רב-שנתי. יקבעו אבני דרך ויעדים לצמצום אי הביטחון התזונתי.

ג. פיתוח מנגנוני בקרה ומעקב אחר יישום התוכניות, כולל מדדי הצלחה ותפוקה, כדי להבטיח את ביצוע ההמלצות.

ד. הקמת מנגנון הסברה על בחירה ואכילה מזון בריא, מונגש ומותאם לכלל קבוצות האוכלוסייה , וכן שימוש במחקר מלווה שיסייע בגיבוש ההמלצות ואופן ההסברה, ובפרסום מדדים עדכניים (dashboard).

לכולנו עניין בשינוי המצב הנוכחי. אומה הניזונה היטב היא אומה בריאה, היא אומה משגשגת ובת-קיימא.

פרופ' אהרון טרואן הוא חבר סגל בביה"ס למדעי התזונה ובמכון לביוכימיה מדעי המזון ותזונה, בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' טרואן חוקר את השפעת התזונה והמטבוליזם על בריאות המוח ותפקוד קוגניטיבי ובכלל זה את יישום התובנות ממדעי התזונה הבסיסיים והקליניים במדיניות תזונה, בריאות הציבור וביטחון תזונתי. צילום: לואי וייל Louis Weijl

פרופ' (אמריטוס) אליוט בארי, מנהל לשעבר של בית ספר לבריאות הציבור ע''ש בראון של האוניברסיטה העברית. הוא יועץ ל-FAO של ה-UN רומא, בנושא ביטחון תזונתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,046 מילים

ההופעות חוזרות, אבל האמנים בקונפליקט גדול

פרסום ראשון שובם של המופעים מול קהל מצית ויכוח חריף ● מצד אחד, המעריצים ששמחים לרגל הקאמבק ● מצד שני, יש המבקרים את העובדה שמדובר בהופעות למתחסנים בלבד ● וכך נקלע אסף אמדורסקי ללב הסערה כשהחליט להופיע רק בפני בעלי תו ירוק ● אמנים בכירים, ביניהם קורין אלאל, זאב נחמה, רשף לוי וטונה, מפרסמים היום עצומה הקוראת לממשלה לאשר בדיקות מהירות בכניסה לאולמות

עוד 872 מילים

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

למקרה שפיספסת

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 815 מילים

משהו רקוב בממלכת סקוטלנד

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד. ביום שני ה-22.02 פורסם כי סלמונד, יו"ר "המפלגה הלאומית הסקוטית" — להלן SNP — והשר הראשון של סקוטלנד לשעבר,  מאשים בכירים במפלגתו ומקורבים ליורשתו בתפקידים, השרה הראשונה ניקולה סטרג'ון, בקשירת קשר ובתפירת תיקים נגדו במטרה להפיג את השפעתו הפוליטית.

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד

האשמה של סלמונד היא הפיתול האחרון בעלילה סבוכה במילא, אשר תוסיף דלק לתיאוריות קונספירציה קיימות ועשויה להכתים את ה-SNP חודשים ספורים טרם הבחירות הסקוטיות. בחירות שבסופן אם וכאשר ה-SNP תזכה ברוב בפרלמנט, יש בכוונתה לערוך משאל עם שני על עצמאות מהממלכה המאוחדת.

הסיפור מתחיל באוגוסט 2018, כאשר אלכס סלמונד הוא כבר פוליטיקאי בדימוס, לאחר שהתפטר מהובלת ה-SNP ב-2014, לאחר ההפסד במשאל עם שנערך בספטמבר, ולאחר שהפסיד את מושבו קצר הימים בפרלמנט הבריטי בבחירות 2017. לעיתונות מודלף שממשלת סקוטלנד פתחה בחקירה משמעתית בגין שתי טענות להטרדה מינית נגד סלמונד מצד שתי עובדות במשרדו, המתוארכות לשנת 2013, כשהוא היה השר הראשון של סקוטלנד — לצורך העניין תפקיד המקביל למושל בארה"ב.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות שהשיקה ניקולה סטרג'ון, זכרו את השם, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP אשר נחשבה לבת טיפוחיו. המדיניות החדשה מאפשרת לממשלה לחקור טענות של הטרדה מינית נגד שרים לשעבר, לרבות שרים של ממשלות קודמות, מדיניות שסלמונד טוען שנכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו.

כאשר עצם קיום החקירה מתפרסם, החקירה כבר פועלת מספר חודשים. בעתיד יתגלה שסטרג'ון וגורמים בכירים נוספים, כגון בעלה פיטר מורל מזכ"ל המפלגה וראש הסגל שלה ליז' לויד, היו מעורבים בחקירה וקיימו דיונים לא מתועדים בביתם של סטרג'ון ומורל.

התקנון המיניסטריאלי של סקוטלנד מחייב שכל השיחות הרשמיות עם השרה הראשונה יתועדו בפרוטוקול או בזיכרון דברים, שבהערת צד מעלה שאלות על האם ומתי בני הזוג סטרג'ון ומורל צריכים לדאוג לתיעוד כשהם מדברים ביניהם על עבודה.

שבוע לאחר מכן סלמונד פותח בקמפיין לגיוס כספים להגשת תביעה נגד הממשלה הסקוטית, שלטענתו זיהמה את התהליך ומנעה מצוות ההגנה שלו גישה למידע במטרה להבטיח את אשמתו. תוך יומיים הוא גייס 100 אלף פאונד.

ב-8 ינואר 2019 בית המשפט פוסק לטובת סלמונד וקובע שהממשלה הסקוטית אכן קיימה חקירה מזוהמת ושהיא מינתה חוקר בעל היכרות מוקדמות עם המתלוננות. לסלמונד הוענקו פיצויים בסך חצי מיליון פאונד. במקום סוף הסיפור העלילה מכאן מסתבכת.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות, שהשיקה ניקולה סטרג'ון, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP שנחשבה לבת טיפוחיו. מדיניות שלטענת סלמונד נכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו

ב-24 בינואר סלמונד נעצר על ידי המשטרה והואשם ב-14 עבירות ביניהן: 9 עבירות של תקיפה מינית, 2 עבירות של תקיפה מגונה — מדרג נמוך יותר של תקיפה מינית, ו-2 עבירות של ניסיון לביצוע אונס. 9 מהעבירות, כולל שני הניסיונות לביצוע אונס, בוצעו לכאורה במעון הרשמי.

המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020 וב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת. לאחר הזיכוי הפרלמנט הסקוטי הקים ועדת חקירה פרלמנטרית, במטרה לחקור את תפקודם ומעורבותם של הממשלה הסקוטית, של ניקולה סטרג'ון,  פיטר מורל, ליז' לויד אנשי מטה ועובדי מדינה נוספים, בחקירות סלמונד.

במסגרתה התגלו הדיונים הלא רשמיים בביתם של סטרג'ון ומורל, ובנוסף להם התגלו הודעות ווטסאפ של מורל בהן, לכאורה, הוא היה מעורב בתכלול מאמצים להפעלת לחץ על המשטרה לחתור לכתב אישום, ובשימוש בחומרי חקירה לקמפיין תקשורתי, כשחלק מחומרי החקירה הפלילית הגיעו מהחקירה המשמעתית, ושלכאורה אנשי מנגנון של ה-SNP עסקו בליקוט שמועות ובחיפוש אחר מקרים להבאה למשטרה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית עדיין פעילה וגובה עדויות, ובמקביל מנהלת מלחמה עם הממשלה ומערך התביעה, שמתנהלים בכבדות מעוררת חשד בכל הנוגע להעברת חומרים משפטיים.

מצפייה בחלק מדיוני הוועדה אני יכול לומר שלראות פוליטיקאים, אנשי מנגנון ועובדי מדינה בכירים טוענים באופן סדרתי לחוסר זיכרון, מתבטאים בהסתייגות בלי מסויגת, ומסיטים את כובע "מקבל ההחלטות" לאנשים שונים, היא לא פחות ממדהימה.

גם אם לא הייתה קנוניה, ואכן חסרה מסה קריטית של מידע כדי לבסס שהייתה כזו, יש די והותר מידע כדי להסיק שיש משהו רקוב בממלכת סקוטלנד. המעורבות שאיננה שנויה במחלוקת בהקשר לחקירה המשמעתית נגד סלמונד, מציגה מיזוג שגרתי בין התפקידים והאינטרסים המפלגתיים לממלכתיים.

ב-6 במאי תושבי סקוטלנד ילכו לקלפיות ויבחרו פרלמנט חדש, במערכת בחירות שעשויה להיות גורלית. תוצאותיה יקבעו האם פניה של סקוטלנד לחמש השנים הקרובות יהיו לכיוון עצמאות מהממלכה המאוחדת. אין צל של ספק שה-SNP היא הפייבוריטית להיות הסיעה הגדולה ביותר. השאלה היא האם היא תזכה ברוב מוחלט שיאפשר לה לקדם משאל עם שני, או שמא תאלץ להסתפק בממשלת מיעוט ולספוג עיכוב למשך 5 שנים.

ב-24 בינואר סלמונד נעצר והואשם ב-14 עבירות, בהן: 9 עברות תקיפה מינית, 2 עברות של תקיפה מגונהו-2 עברות של ניסיון לביצוע אונס. המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020. ב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת

שאלה בה דווקא הפרשה סביב אלכס סלמונד, מי שהפך את ה-SNP ממפלגה שולית ואזוטרית למפלגה מרכזית אשר מטרותיה נלקחות ברצינות גמורה והוביל אותה עד סף הניצחון, עם נראטיב "מלחמת האזרחים" העוטף אותה, עשויה להטות את הכף.

יניב בן דוד הוא סטודנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. מתעניין בהיסטוריה והמסורות של הפוליטיקה הבריטית, במערכת הפוליטית לרבות הפוליטיקה הפנימית של ארצות המלכה המאוחדת, הפרישה מהאיחוד האירופי, והמיקצוע של הפוליטיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 776 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-4 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה