מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 33 ימים להשבעה

ארה"ב מתחילה להתחסן מהקורונה - ומטראמפ

שני ארועים סימבוליים התרחשו בארה"ב ביום שני, המייצגים את תחילת הסוף של המגפה המשתוללת במדינה בעת האחרונה ● בניו יורק, אחות טיפול נמרץ הייתה הראשונה להתחסן נגד קורונה ● ובערי הבירה של המדינות, האלקטורים בחרו בג'ו ביידן לנשיא הבא ● במקביל, השינוי החברתי נותן אותותיו באחוזי הצפייה של פוקס ניוז

חיסון נגד הקורונה בפרובידנס, רואד איילנד, 15 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/David Goldman)
AP Photo/David Goldman
חיסון נגד הקורונה בפרובידנס, רואד איילנד, 15 בדצמבר 2020

ביום שני התרחשו שני מאורעות שמסמלים מעין אקורד סיום – או לפחות את תחילת הסוף – של שני הסיפורים העיקריים שליוו את ארצות הברית בשנה האחרונה.

בניו יורק, סנדרה לינדזי, אחות טיפול נמרץ, הייתה האמריקאית הראשונה להתחסן בחיסון של חברת פייזר נגד קורונה. ובבירות המדינות השונות, התכנסו האלקטורים והצביעו פיזית בעד מועמדם לנשיאות. כצפוי ג'ו ביידן זכה בקולותיהם של 306 אלקטורים אל מול 232 לדולנד טראמפ.

סנדרה לינדזי, אחות במרכז הרפואי היהודי בלונג איילנד, מקבלת חיסון נגד קורונה מד"ר מישל צ'סטר ברובע קווינס שבניו יורק, 14 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan, Pool)
סנדרה לינדזי, אחות במרכז הרפואי היהודי בלונג איילנד, מקבלת חיסון נגד קורונה מד"ר מישל צ'סטר ברובע קווינס שבניו יורק, 14 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan, Pool)

אבל אירועים אלה הסתירו במעט התפתחויות תקשורתיות וטכנולוגיות שדווקא עשויות להיות משמעותיות ביותר בשנים הקרובות.

מגפת הקורונה

העובדה שהאנושות הצליחה לפתח שני חיסונים לנגיף חדש בתוך פחות משנה היא הישג מדעי בלתי נתפס. עד כה, הזמן הקצר ביותר שלקח לפתח חיסון היה בסביבות ארבע שנים – בחיסונים לחזרת ולצהבת נגיפית B. את רוב החיסונים לקח עשורים לפתח, וישנם וירוסים, כמו HIV, שלא הצליחו לפתח נגדם חיסון עד היום.

אישור ה-FDA (מנהל התרופות הפדרלי, האחראי על אישור תרופות וחיסונים) בשבוע שעבר לחיסון של פייזר והמלצת הוועדה המייעצת השבוע לאשר גם את החיסון של מודרנה הם חותם רשמי להישג המדהים הזה, אבל גם השלב שבו ההתחסנות עוברת לשלבים הקשים יותר – הלוגיסטיים והחברתיים.

ראשית, הלוגיסטיים: כבר מתחילת המגפה נכשל ממשל טראמפ כישלון משמעותי בהיבטים הלוגיסטיים של ההתמודדות עמה. כל מערך הבדיקות בארצות הברית בחודשים הראשונים נסתם לחלוטין בשל תקלה בערכת הבדיקה של ה-CDC (הסוכנות הפדרלית להתמודדות עם מגפות), וחסרים גדולים בציוד מגן התגלו בבתי חולים ברחבי ארה"ב. בשיאו של המשבר הלוגיסטי שלח טראמפ את מושלי המדינות לדאוג איש למדינתו.

צוות רפואי בבית חולים בניו יורק (צילום: AP Photo/John Minchillo)
צוות רפואי בבית חולים בניו יורק (צילום: AP Photo/John Minchillo)

ובכן, גם בתחום החיסונים ממשל טראמפ הצליח להגניב עוד כישלון אחרון כאשר מסמס הצעה מצד פייזר במהלך הקיץ לקנות חיסונים מעבר לכמות הראשונית של 100 מיליון חיסונים, וכעת יתכן שאחרי הגל הראשון של ההתחסנויות, ארה"ב תמצא את עצמה בחוסר.

אבל מעבר לכך, עצם האתגר הלוגיסטי במבצע התחסנות של כלל האוכלוסייה הוא עצום. זה נכון בכל מדינה ובמיוחד בארצות הברית.

זו מדינה ענקית שגודלה ופיזור האוכלוסייה שבה הם אתגר הפצה בפני עצמו. זו מדינה הטרוגנית מאוד וכידוע אין בה ביטוח בריאות ממלכתי, ולכן למיליוני אמריקאים אין כלל ביטוח רפואי. גם אם הממשל הפדרלי יממן באופן מלא את כל מבצע ההתחסנות והחיסון יהיה בחינם, עשרות מיליוני אנשים לא נמצאים במעקב רפואי כלל ואין מנגנון זמין להגיע אליהם (כמו קופות החולים בארץ).

גם אם הממשל הפדרלי יממן באופן מלא את כל מבצע ההתחסנות והחיסון יהיה בחינם, עשרות מיליוני אנשים לא נמצאים במעקב רפואי כלל ואין מנגנון זמין להגיע אליהם

וזאת עוד לפני שהתייחסנו לקהילות עם היסטוריה של חשד מוצדק, כלפי הממסד ככלל, כמו הקהילה השחורה; מיליוני אמריקאים שלא דוברים אנגלית או ספרדית; ועשרות מיליוני המהגרים הלא חוקיים שחוששים, בצדק, מכל מגע עם השלטונות.

מתחסנים נגד קורונה בניו ג'רזי, 17 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
מתחסנים נגד קורונה בניו ג'רזי, 17 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

ושנית, השלב החברתי. לפי סקרים שנערכו לאחרונה, כ-60% מהציבור האמריקאי מוכן להתחסן נגד קורונה. משום מה, פרשנים מתייחסים לנתון זה כמעודד. נתון זה אמנם מראה עליה מספטמבר – אז רק כחצי מהמשיבים היו מוכנים להתחסן – אבל הוא עדיין נמוך משמעותית מהנדרש כדי להגיע לחסינות עדר אמינה, במיוחד לאור העובדה שלא ניתן לחסן ילדים או נשים בהריון.

יתכן שהנתון הזה לא באמת מייצג את ההיענות בפועל לחיסון, בין אם בשל טעות בסקרים (כפי שלמדנו, סקרים נוטים לטעות ולא מעט) ובין אם מכיוון שהיחס בקרב האוכלוסייה ישתנה. אבל נכון לעכשיו, נראה שמבצע ההתחסנות ידרוש גם פעולות הסברה משמעותיות.

באופן טראגי, אולי הנימוק החזק ביותר יהיה מצבת המתים. הגל השלישי שמשתולל כעת ברחבי ארצות הברית עולה על הגלים הקודמים לו, ובימים האחרונים מספר המתים היומי חצה את רף ה-3,000.

פוסט פייסבוק פופולרי מלפני כשבוע הראה כי מבין שמונת הימים הקטלניים ביותר בהיסטוריה האמריקאית – אסון התאומים, ההוריקן בגלבסטון ב-1900, קרב אנטיאטם (הקרב הקטלני ביותר במלחמת האזרחים) וכו' – ארבעה מהם ארעו בנובמבר-דצמבר 2020, בשל הקורונה.

Deadliest days in American history. ????

Posted by Katelynn Zoellner on Thursday, December 10, 2020

הפוסט כמובן מטעה במקצת. ראשית, ברור שבכל יום מתים הרבה יותר אמריקאים מסיבות "רגילות" ולכן ההשוואה היא לאירועים ספציפיים ולאו דווקא ל"ימים קטלניים". ושנית, גם מבין אלה הסטטיסטיקה הזו השמיטה כמה אסונות קטלניים יותר, כמו קרב גטיסברג, שיאה של השפעת הספרדית או רעידת האדמה בסן פרנסיסקו ב-1906.

ועדיין, דצמבר הוא חודש קשה ביותר מבחינת התמותה מהמגפה בארצות הברית, וינואר עומד להיות קשה עוד יותר.

מקור מעט יותר מעודד לאופטימיות הוא העובדה שההיענות לנהלי ריחוק חברתי מסוימים גדלה בארצות הברית. לפי סקרי גאלופ, כ-90% מהאמריקאים מעידים שהם עוטים מסכה מחוץ לבית, עליה ניכרת ביחס לאביב שעבר. מאידך אחוז האמריקאים שנמנעים מהתכנסויות התייצב על בין 45% (נמנעים מהתכנסויות קטנות) ל-70% (נמנעים מהתכנסויות גדולות), ירידה משמעותית מ-80% שנמנעו מהתכנסויות, אפילו קטנות, בקיץ.

 כ-90% מהאמריקאים מעידים שהם עוטים מסכה בחוץ – עליה ניכרת ביחס לאביב. מאידך אחוז האמריקאים שנמנעים מהתכנסויות התייצב על 45% (נמנעים מהתכנסויות קטנות) ו-70% (נמנעים מהתכנסויות גדולות)

באליטה הרפובליקאית, ההתכחשות העקבית לחומרת המגפה מעט נחלשה, כנראה בגלל ההתפרצויות בבית הלבן ובקרב סנאטורים וחברי קונגרס רפובליקאים. ארוחות הצהרים של הסנטורים הרפובליקאים עברו סוף-סוף לפורמט וירטואלי.

קבלת פנים שאירגן מזכיר המדינה מייק פומפיאו ל-900 מוזמנים באולם סגור גררה לאזהרות מצד מומחי בריאות הציבור שהיא עשויה להיות אירוע הדבקה המוני והפכה למעין "הקיץ של אביה", כאשר רק 70 מוזמנים אישרו את הגעתם. פומפיאו, שהיה אמור לנאום, ויתר על התענוג.

טראמפ עצמו, העסוק באובססיביות בהכחשת הפסדו בבחירות, חדל להתעניין בקורונה באופן מוחלט, אבל לפחות אפשר להתנחם בכך שהוא הפסיק להפיץ דיסאינפורמציה לגבי המגפה.

טראמפ עצמו, העסוק באובססיביות בהכשרת הפסדו בבחירות, חדל להתעניין בקורונה באופן מוחלט, אבל לפחות אפשר להתנחם בכך שהוא הפסיק להפיץ דיסאינפורמציה לגבי המגפה

מאידך, סימן מדאיג באמת הוא העובדה שסוכני דיסאינפורמציה רבים ברשת, וביניהם עורכת הדין סידני פאוול, עברו מלהפיץ שקרים ותיאוריות קונספירציה על הבחירות להפצת שקרים ותיאוריות קונספירציה על החיסונים.

בהקשר זה, הבחירה בסנדרה לינדזי כמחוסנת הראשונה איננה מקרית. לינדזי היא אישה שחורה, ייצוג של שתי קבוצות דמוגרפיות אשר לפי הסקרים פחות מוכנות להתחסן. כנראה שהדרך האפקטיבית לשכנע סקפטיים, לפחות לדעת האמריקאים, איננה בחיסון המנהיג במסיבת עיתונאים הוגבלת בפולחן אישיות אלא בשידור תמונה של אדם רגיל, הדומה למי שמנסים לשכנע.

בנימין נתניהו נואם לצד המטוס שהביא את חיסוני הקורונה, 9 בדצמבר 2020 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
בנימין נתניהו נואם לצד המטוס שהביא את חיסוני הקורונה, 9 בדצמבר 2020 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

יותר מקמצוץ מזל תזמן לביידן את אישור החיסונים בדיוק בין הבחירות להשבעתו לנשיאות. אבל השלבים הבאים, הלוגיסטי והחברתי, הם האתגר האמיתי העומד בפניו, וזהו אתגר לא פשוט בכלל.

חבר האלקטורים

השבוע שעבר נחתם עם עתירת מדינת טקסס לבית המשפט העליון בדרישה לבטל את תוצאות הבחירות בפנסילבניה וארבע מדינות נוספות. לטקסס הצטרפו בסיכומו של דבר 17 מדינות נוספות ו-126 חברי קונגרס רפובליקאים, ביניהם קווין מקארת'י, מנהיג הסיעה הרפובליקאית בבית הנבחרים.

בנוסף, קבוצות רפובליקאיות בדלניות קיקיוניות בקליפורניה ובנוואדה הגישו בקשה להצטרף לתביעה בשם מדינות "קליפורניה החדשה" ו"נוואדה החדשה". במיטב המסורת של תביעות תומכי טראמפ לאחר הבחירות, תביעתן הייתה רצופה בשגיאות כתיב, בין השאר איות שגוי באופן עקבי של שמו של מושל קליפורניה גווין ניוסם.

מכל מקום, כצפוי, בית המשפט העליון זרק במהירות את העתירה מכל המדרגות.

ביום שני התכנסו האלקטורים והצביעו. בדרך כלל זה הליך פורמלי בלבד, וב-10 מ-18 מערכות הבחירות מאז מלחמת העולם השנייה, אלקטור אחד או יותר הצביעו בניגוד למועמד בו התחייבו לתמוך, במחאה כזו או אחרת. אלקטורים כאלה מכונים faithless electors. התוצאות ממילא לא משתנות בעקבות כך, כך שאף אחד לא שם לב. מכל מקום, השנה לא היה גם faithless elector אחד.

בעקבות ההצבעה, מיץ' מקונל, מנהיג הסנאט הרפובליקאי, הודה סוף סוף בניצחונם של ביידן והאריס, בירך אותם ואף בירך על המאורע ההיסטורי של בחירת אישה ושחורה ראשונה למשרת סגנית הנשיא. ראיתי כבר אנשים המדברים במעט יותר עליצות ושמחת חיים. נניח בלוויות.

מכל מקום, זהו המנהיג הרפובליקאי החשוב ביותר כיום פרט לטראמפ, כך שלאמירה זו יש משמעות; מקארת'י ובכירים רפובליקאים אחרים בבית הנבחרים כמו סטיב סקאליס טרם הגיעו לכך.

בחזית התקשורתית, קרייני ניוזמקס, רשת התעמולה המתחרה בפוקס ניוז מימין, החלו לכנות את ביידן בתואר president elect.

האם ניסיונותיו של טראמפ להפוך את הבחירות הסתיימו? לא ולא. טראמפ מעודד רפובליקאים במדינות המתנדנדות לשלוח אלקטורים מטעם עצמם, וכך לכאורה ההחלטה באלקטורים של מי להתחשב תתקבל בסנט ב-6 בינואר. זה לא חוקי, בשל חוק הנמל הבטוח, וגם חסר סיכוי לאור הכרזתו של מקונל. אבל זה לא מונע מטראמפ ותומכיו הקנאים ביותר להמשיך לקוות.

בעקבות הצטרפותם של 126 חברי הקונגרס הרפובליקאים לתביעתה של טקסס, קרא חבר הקונגרס הדמוקרט ביל פסקרל ליו"ר הבית ננסי פלוסי שלא להושיב את אותם 126 חברים, כלומר לגרש אותם מהקונגרס.

בעקבות הצטרפותם של 126 חברי הקונגרס הרפובליקאים לתביעתה של טקסס, קרא חבר הקונגרס הדמוקרט ביל פסקרל ליו"ר הבית ננסי פלוסי שלא להושיב את אותם 126 חברים, כלומר לגרש אותם מהקונגרס

לפי הפרק הראשון, סעיף 5 של החוקה, לכל בית יש את הסמכות לדחות חבר בו. גם לאחר הפסיקה המצמצמת ביותר מ-1969, לכל בית בקונגרס יש סמכות לסרב לקבל חבר שמפר את הכללים הקבועים בחוקה.

ראש הרפובליקאים בקונגרס קווין מקארת'י (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
ראש הרפובליקאים בקונגרס קווין מקארת'י (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

לרוב מדובר בדרישות גיל או מקום מגורים (חבר קונגרס לא יכול לייצג מחוז שהוא לא גר בו). אבל, ישנו גם התיקון ה-14, שתוקן ב-1868, לאחר מלחמת האזרחים.

זהו אחד התיקונים הכי מפורסמים, בעיקר בשל הסעיף הראשון בו המבטיח אזרחות לכל מי שנולד בארה"ב ושוויון לכל אזרחי ארה"ב – רובן המוחלט של התביעות בנושאי אפליה מסתמכות על סעיף זה. אבל יש בו גם סעיפים נוספים, בפרט הסעיף השלישי, שקובע:

" אדם לא יכול להיות סנאטור או נציג בקונגרס… אם נשבע בעבר, כחבר הקונגרס …. לתמוך בחוקת ארצות הברית, והיה פעיל במרד נגד החוקה, או סייע לאויביה…"

סעיף זה נועד למנוע מאנשים ששירתו בזרועות השונות של הקונפדרציה הדרומית לשוב ולכהן בקונגרס או בגופים אחרים של הממשל הפדרלי, ולכאורה הפך ארכאי וחסר רלוונטיות. אבל, טוען פסקרל, בהצטרפותם לתביעת טקסס, 126 חברי הקונגרס תמכו הלכה למעשה בביטול בחירות דמוקרטיות והשלטת דיקטטורה, וזה בדיוק מהווה מרד לפי התיקון ה-14.

באותו הקשר, מייקל פלין, היועץ הראשון לבטחון לאומי של טראמפ שהורשע בעדות שקר ל-FBI ונחון על-ידי טראמפ לפני כשבועיים, חזר אתמול על קריאתו לטראמפ להחיל ממשל צבאי. אם זו לא המרדה הראויה לדין פלילי, אני לא יודע מה כן.

הסיכוי שפלין יועמד לדין נמוך, והסיכוי שבית הנבחרים יגרש מעל רבע מחבריו אפסי. אבל באופן מהותי, ייתכן שיש ממש בטיעוניו של פסקרל.

מייקל פלין (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
מייקל פלין (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

תיק תקשורת

ומתחת לכסוי הנרחב שזכו לו הן הליכי הבחירות והן התפשטות הקורונה, שתי התפתחויות תקשורתיות-טכנולוגיות משמעותיות אירעו בשבוע הקודם, ואחת אתמול.

באחת, לראשונה מזה 19 שנה, CNN זכתה מאז הבחירות למספר צופים יומי גבוה מזה של פוקס ניוז, הן בקרב כלל הצופים והן בקרב גילאי 24-55. בימי חול, MSNBC גברה מאז הבחירות על פוקס ניוז בשתי הקטגוריות.

בראייה שנתית, פוקס ניוז עדיין מובילה – אבל מאז הבחירות הרייטינג שלה בקריסה, בעקבות מעבר צופים לאלטרנטיבות קונספירטיביות יותר כמו ניוזמקס. מאידך, סי-אן-אן בהתחזקות משמעותית בעיקר בשל הקו האגרסיבי בנושא בדיקת העובדות.

ישנן שלל מטאפורות למה שקרה לפוקס ניוז: המהפכה שאוכלת את גיבוריה, הרוכבים על הנמר שבסוף טרף אותם; אבל החביב עלי מכולן הוא משפטו של הלל במסכת אבות, לגולגולת שראה צפה בנהר: עַל דַּאֲטֵפְתְּ אַטְפוּךְ וְסוֹף מְטַיְּפַיִךְ יְטוּפוּן ("על שהצפת הציפוך, וסופם של מציפיך לצוף").

ההתפתחות השנייה היא תביעת הגבלים עסקיים שהגישו סוכנות הסחר הפדרלית ולמעלה מ-40 פרקליטי מדינות נגד פייסבוק, בעיקר כנגד האינטגרציה עם ווטסאפ ואינסטגרם.

על אף שחלק מהמומחים סבורים שהתביעה תתקבל בקלות, אחרים סבורים שהיא תתקל בקשיים לא מעטים, שכן התובעים צריכים להוכיח במפורש שפייסבוק קנתה חברות אלה בניסיון להרוג תחרות.

עם זאת, בדומה לתביעות ההגבלים העסקיים נגד מיקרוסופט בשנות ה-90, גם אם התביעה לא תתקבל בסוף, היא יכולה לסמן את סוף עידן השליטה הבלתי מעורערת של פייסבוק.

ולבסוף, אתמול הודיע ה-FBI כי התגלתה פריצת ענק לרשתות המחשבים של כמעט כל סוכנויות הממשל הפדרלי ולעשרות חברות אמריקאיות, ככל הנראה על-ידי המודיעין הרוסי. הפרטים עוד ראשוניים, אבל זה נשמע כמו ארוע משמעותי שעוד ילווה אותנו למשך תקופה ארוכה.

עוד 1,731 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 9 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

תגובות אחרונות

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה