ג'ורג' קלוני (צילום: Grant Pollard/Invision/AP)
"חרטה זה דבר מסוכן, ואם זו חרטה עמוקה - זה סרטן בגוף שלך"

ג'ורג' קלוני מחפש גאולה

ראיון

בפעם השלישית בקריירה שלו, ג'ורג' קלוני נכנס לעולם המדע הבדיוני - והפעם בסרט "שמי חצות", שיעלה השבוע בנטפליקס ● בראיון לזמן ישראל הוא מסביר למה ביקש גם לביים את הסרט, על המפגש שלו עם שמעון פרס, על חיי המשפחה ואבהות, על "הזקן הארוך והמכוער" שגידל - ועל הלקחים שלמד ממגפת הקורונה

מבין שבעת הסרטים שביים, "שמי חצות", מותחן המד"ב הפוסט-אפוקליפטי של ג'ורג' קלוני שיעלה השבוע בנטפליקס, הוא ללא ספק הפרויקט השאפתני ביותר שלו במונחים של לוגיסטיקה טכנית וגם של העברת מסר כן.

קלוני מגלם את אוגוסטין, האדם האחרון על פני כדור הארץ, מדען החולה בסרטן סופני שחי לגמרי לבדו ומאייש מצפה בחוג הארקטי. הדברים משתנים עם הופעתה של ילדה אילמת (קאווילין ספרינגל), שמעוררת בו מוטיבציה להציל אותה באמצעות מסע רגלי משותף בתנאים קשים, סופת קרח רדיואקטיבית, לתחנה בטוחה יותר.

זו היא הגיחה השלישית של קלוני לז'אנר המדע הבדיוני, לאחר שהופיע ב"סולאריס" של סטפן סודרברג מ-2002, רימייק מאכזב ליצירת המופת של אנדריי טרקובסקי מ-1972, וב"כוח משיכה" של אלפונסו קוארון מ-2013, שהיה להיט ביקורתי ומסחרי.

ועדיין, למרות ההפקה הגדולה, הוא תופס את "שמי חצות" כאפוס אינטימי, וטוען: "אני אוהב את הרעיון של סיפור קטן על גאולה וחרטה שממוקם בתוך יריעה קיומית גדולה יותר".

השחקן רב ההישגים, עם שמונה מועמדויות לאוסקר ושתי זכיות – כשחקן המשנה הטוב ביותר ב"סוריאנה" מ-2006 וכמפיק שותף בסרט הטוב ביותר לשנת 2012, "ארגו" – זכה לעיטורים רבים, בכללם פרס מכון הסרטים האמריקאי על מפעל חיים.

לאחרונה, באוקטובר, קלוני קיבל את אות הכבוד הגבוה ביותר של מרכז שמעון ויזנטל, הפרס ההומניטרי, יחד עם אשתו אמל קלוני, בערב ההוקרה הלאומי השנתי ה-40 של הארגון, הראשונה אי-פעם שהתקיים באופן וירטואלי. את האירוע, שגייס 1.9 מיליון דולר כדי לתמוך במוזיאון הסובלנות בלוס אנג'לס ובמוזיאון הסובלנות בירושלים שנמצא בבנייה, הנחו ראש מרכז ויזנטל, הרב מרווין האייר, וחבר הדירקטוריון ויושב הראש השותף של ערב הגאלה, ג'פרי קצנברג.

קלוני אומר שהוא חש כבוד: "הכרתי את הארגון ואת המטרות שלו, היות שלאחרונה שימשתי כקריין בסרט 'לעולם אל תפסיק לחלום: חייו ומורשתו של שמעון פרס' (סרט תיעודי בהפקת סרטי מוריה של מרכז ויזנטל – ע"ל). היה לי העונג לפגוש את פרס לפני שנים. אבל אני חייב להודות שהיה מוזר לשאת נאום וירטואלי במקום להיות בחדר עם אלף אנשים שאתה מכיר ואוהב".

בימים אלה, קלוני בררן לגבי הבחירות שלו: "אתה לא זוכה לקרוא חומר טוב לעתים קרובות כל כך, אז די נטיתי לזה".

הוא משחזר את תחילת הפרויקט: "נטפליקס שלחו לי את זה כדי שאשחק, וחשבתי שזה תפקיד מצוין. אבל היה לי מבט מעניין על הסיפור, אז התקשרתי לסקוט סטובר (ראש חברת ההפקות Original Films – ע"ל) ואמרתי, 'אני יודע איך לעשות את זה כבמאי', והוא אמר, 'באמת?', אז אמרתי, 'כן, אנחנו צריכים להוציא הרבה מהדיאלוגים, כי הסיפור צריך להיות מין התבוננות פנימית מלנכולית'. אם אתה באינטראקציה עם ילדה שלא יכולה לדבר, אתה לא צריך להגיד הרבה".

הוא שאב השראה מהסרט "ג'יגוט" עם ג'קי גליסון: "אין לי מושג אם זה טוב, אבל אני זוכר שצפיתי בזה בתור ילד, והוא מגלם ליצן אילם, או אולי הומלס אילם, אבל הנקודה היא שחל בו שינוי כשהוא מטפל בילדה קטנה ובאימא שלה, שהיא יצאנית" (הסרט בוים על ידי ג'ין קלי, וגליסון למעשה גילם שרת עני ושקט שסובל התעללויות).

ג'ורג' קלוני וקאווילין ספרינגל בסרט "שמי חצות" (צילום: נטפליקס)
ג'ורג' קלוני וקאווילין ספרינגל בסרט "שמי חצות" (צילום: Philippe Antonello/NETFLIX)

קלוני הכיר מיד במעלות שבגילומו של גבר מבוגר וזעוף אך עם זאת אדיב מטבעו: "ב-ER (סדרת הטלוויזיה הרפואית הממושכת שהשיקה את הקריירה המצליחה שלו – ע"ל) גילמתי רופא ילדים, שלפעמים היה רודף נשים ושתוי, אבל הוא תמיד דאג לילדים, כזה מין 'אל תיגע בילד הזה! תעזוב את הילד הזה!' וברגע שיש לך את זה, אתה יכול לעשות כמעט הכול – אתה יכול להיות כעוס ופגום – כי תמיד יגידו, 'אבל הוא עדיין אוהב ילדים!'".

לא היו הרבה שחקנים היו יכולים לעשות סרט כזה ולהתאים לתפקיד: "החבר'ה שעבדתי לידם, פחות או יותר, כמו בראד (פיט) ומאט (דיימון), צעירים מדי לתפקיד הזה. וגם אני בצד הצעיר יותר, אבל מצאתי דרך לעשות את זה. ממש אהבתי את מה שהסרט אומר על גאולה. חשבתי, 'אם אתה הולך לעשות משהו שהוא די אפל ולא עושה לך חור גדול בלב, לפחות יש הרגשה שלמרות שאולי לא נצא מזה בחיים, אולי לפחות נצא שלמים".

הוא מרחיב: "לא קראתי את הספר, אבל חשבתי שהתסריט הוא סיפור יפהפה על מה שאנחנו מסוגלים לעשות אחד לשני אם אנחנו לא זהירים, אם אנחנו לא מקדישים תשומת לב, אם אנחנו לא מקשיבים למדע, אם אנחנו לא מודאגים מפילוג ושנאה. אם נעשה את זה במשך 40 שנה, אנחנו ככל הנראה מסוגלים להרוס את עצמנו, אנחנו יודעים שהמין האנושי הוא דבר די שברירי".

ג'ורג' קלוני בסרט "שמי חצות" (צילום: נטפליקס)
ג'ורג' קלוני בסרט "שמי חצות" (צילום: Philippe Antonello/NETFLIX)

רוחב הפרויקט נראה מאיים בתחילה, הוא אומר. "הפרויקט כלל יותר מ-300 אנשים, כי בעיקרו של דבר צילמנו שני סרטים שונים. סרט אחד היה בחוג הארקטי וסרט אחר על כדור הארץ, והיינו צריכים לבנות את כל הסטים האלה. ידעתי שהצילומים הולכים להיות קשים, אבל לא אכפת לך מזה אם זה פרויקט שבאמת מלהיב אותך.

"כשקראתי לראשונה את התסריט (שכתב מארק ל' סמית, על בסיס הרומן "בוקר טוב, חצות" מאת לילי ברוקס-דלטון – ע"ל), הוא הזכיר לי גרסה מודרנית של 'על החוף'" – אותו סרט של סטנלי קריימר מ-1959, בכיכובם של גרגורי פק ואווה גרדנר – "היה יותר ניהיליסטי וקודר מ'שמי חצות', שיש בו תקווה וגאולה בסוף, ומעל הכול, חרטה".

הוא מוסיף ואומר על המסר של הסרט: "חרטה היא באמת דבר מסוכן, ואם זו חרטה עמוקה – זה סרטן בגוף שלך. כולנו מתחרטים על כמה דברים טיפשיים שעשינו. אבל חרטה אמיתית נוגעת לשאלות כמו 'האם היית שם בשביל המשפחה שלך? האם בחרת בעבודה הנכונה? האם ניצלת את ההזדמנויות שרצית?'.

"חרטה זה דבר מסוכן, ואם זו חרטה עמוקה – זה סרטן בגוף שלך. חרטה אמיתית נוגעת לשאלות כמו 'האם היית שם בשביל המשפחה שלך? האם בחרת בעבודה הנכונה? האם ניצלת את ההזדמנויות שרצית?'"

"כשאתה מזדקן, הדברים האלה יכולים לאכול אותך, ואז עובדת המוות שלך יום אחד נראית כמו אירוע נורא כי אתה מרגיש, 'כל השנים האלה פשוט חלפו, ולא השגתי את הדברים שרציתי'.

"הדמות שלי מחפשת גאולה כי כבר מאוחר מדי. הוא רוצה לתקן הכול בגלל הדברים שהוא לא עשה. החיפוש הזה אחר גאולה נמצא עמוק בכולנו, לא חשוב בגלל אילו צרות, והסרט שלנו הוא על אחת די גדולה".

ג'ורג' קלוני בכנס על דרום סודאן שנערך בלונדון ב-19 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Alastair Grant)
ג'ורג' קלוני בכנס על דרום סודאן שנערך בלונדון ב-19 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Alastair Grant)

ההפקה הסתיימה בדיוק כאשר מגפת הקורונה הכתה בארצות הברית בעוצמה והפכה את הממדים האנושיים של הסרט לדוחקים אף יותר. "כשהמגפה התפשטה, נהיה עוד יותר ברור שמה שהכי חשוב בסיפור הוא היכולת לתקשר אחד עם השני והצורך להיות עם האנשים שאנחנו אוהבים", אומר קלוני.

"זה הדהד לא רק בסרט אלא גם בחיים האמיתיים שלנו. רגעים כאלה, שנה כזאת, גורמים לנו להבין שאנחנו צריכים להיות מחוברים, אנחנו צריכים לוודא שאנחנו מנצלים כל יום בדרך הטובה ביותר שאפשר".

"כשהמגפה התפשטה, נהיה עוד יותר ברור שמה שהכי חשוב הוא היכולת לתקשר אחד עם השני. רגעים כאלה גורמים לנו להבין שאנחנו צריכים להיות מחוברים, שאנחנו מנצלים כל יום בדרך הטובה ביותר שאפשר"

המשבר גם השפיע על קביעת סדר היום של קלוני: "לאחרונה, הפוקוס שלי היה על כל כך הרבה דברים אחרים. נולדו לי תאומים, אלה ואלכסנדר, ואשתי אמל (עורכת דין לענייני זכויות אדם – ע"ל) ואני מנהלים קרן, ויש המון עבודה לעשות בעולם חוץ מרק לשחק ולביים.

"אני בהחלט לא משחק באותו קצב שהייתי רגיל לו. אני מרגיש די נוח עם המקום שהקריירה שלי נמצאת בו, אז קל לי יותר להגיד, 'אני הולך לבלות יותר זמן עם הילדים שלי ולעבוד על דברים שיכולים לעזור לאנשים אחרים'".

ג'ורג' ואמל קלוני (צילום: Grant Pollard/Invision/AP)
ג'ורג' ואמל קלוני (צילום: Grant Pollard/Invision/AP)

קלוני אומר שהוא נהנה לבלות בבית בימים אלה: "בחג ההודיה בישלתי ארוחה נחמדה לארבעתנו בלוס אנג'לס, ואולי אני אעשה את זה גם בחג המולד. באמת לא נסענו לשום מקום מאז סוף פברואר. קל יותר להיות בלוס אנג'לס במהלך המגפה, לא יורד גשם או שלג, אז אנחנו יכולים לצאת מהבית".

גם הפילוסופיה שלו על הורות הפכה לברורה יותר: "הבנתי שאני צריך להחדיר בילדים שלנו את הערך של עבודה, החשיבות שבגיבוש עמדה משלך בחיים, החשיבות שבדאגה לאחרים.

"מאז שהייתי ילד, בכל בוקר חג המולד היינו הולכים לבית של משפחה זרה כלשהי. לא היה לנו כסף, אבל היינו מביאים מתנות לכל המשפחה. היינו מבלים את חג המולד עם אנשים שמעולם לא פגשתי קודם לכן, שהמצב שלהם היה רע, יותר משלנו. הייתי צריך לגזום מדשאות ולגרוף עלים כדי שיהיה לנו כסף לקנות מתנות לילדים שלא פגשתי קודם לכן. זה משהו שאני אחדיר בילדים שלנו, שאנחנו אחראים זה לזה, ולא רק בתוך המשפחה המיידית שלנו".

ג'ורג' קלוני ואישתו אמל בגאלה של מכון הסרטים האמריקאי, בו קיבל קלוני פרס מפעל חיים. 7 ביוני 2018 (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)
ג'ורג' קלוני ואישתו אמל בגאלה של מכון הסרטים האמריקאי, בו קיבל קלוני פרס מפעל חיים. 7 ביוני 2018 (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)

קלוני מאמין בתחושת ייעוד: "הייעוד העליון שלך תלוי במי אתה ואיפה אתה בחיים. הרבה מהאנשים שאני מכיר, הייעוד העליון שלהם הוא להניח אוכל על השולחן של המשפחה שלהם, זאת המציאות שלהם. אבל אני מאמין שמי שיש לו הרבה, מצפים ממנו להרבה.

"התפקיד שלנו הוא לפעול בצורה הטובה ביותר שאנחנו יכולים – שזה קל לי להגיד, כי אני בא ממקום נוח בחיים שלי עכשיו. היה לי הרבה מזל, ויש לי את האפשרות להקדיש יותר זמן לנושאים שחשובים לי, ושאני מקווה שחשובים לעולם".

זה החל בילדות שלו ובחינוך שהוא קיבל מאביו, מגיש הטלוויזיה ניק קלוני. "תמיד נאמר לי שיש לי אחריות לשרת. חונכתי להאמין שכולנו נמצאים בזה ביחד, ואנחנו נצא מזה ביחד. המגפה הזאת הראתה לנו יותר מכול שאין גבולות; לנגיף לא אכפת ממדינות או ממעמדות".

ג'ורג קלוני ואביו, ניק, בטקס הענקת פרס מפעל חיים של מכון הסרטים האמריקאי ב-7 ביוני 2018 (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)
ג'ורג קלוני ואביו, ניק, בטקס הענקת פרס מפעל חיים של מכון הסרטים האמריקאי ב-7 ביוני 2018 (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)

הריאיון התקיים ימים ספורים לפני שה-FDA אישר את החיסון של פייזר/ביונטק נגד קורונה, שממלא את קלוני תקווה: "מה שאני רוצה כל הזמן להגיד לכולם הוא 'אנחנו כמעט שם, אנחנו ממש קרובים'. זה נס, חברות התרופות עשו עבודה מדהימה. זה יהיה ממש טיפשי לפשל כשנותרו חודשיים-שלושה לפני שאפשר יהיה להביא את החיסונים האלה לאוכלוסייה הכללית".

השאלה אם הוא השתנה מאז שהפך לאב ב-2017 עולה מדי פעם. בתחילה תשובתו נחושה: "תסריט טוב הוא תסריט טוב. אני לא צריך להיות מכור להרואין כדי לגלם מכור להרואין, ואני לא צריך להיות אב כדי לגלם אב, כמו שעשיתי" (בסרטו של אלכסנדר פיין מ-2011, "היורשים", שזיכה אותו במועמדות שלישית לפרס האוסקר לשחקן הטוב ביותר).

אבל מאוחר יותר הנימה משתנה והוא מודה: "אהבתי את הרעיון לגלם איש זעוף שפתאום צריך לדאוג לילדה. אני לא כזה זעוף עם הילדים שלי, אבל יש לי הבנה טובה יותר – יותר מכפי שהייתה לי קודם לכן – של האחריות שלי לדור הבא. לאבהות בהחלט הייתה השפעה מסויימת על קבלת ההחלטות שלי".

ג'ורג' קלוני בסרט "שמי חצות" (צילום: Philippe Antonello/NETFLIX)
ג'ורג' קלוני בסרט "שמי חצות" (צילום: Philippe Antonello/NETFLIX)

על מנת לגלם את התפקיד בצורה משכנעת, קלוני היה צריך להקריב את מראה האליל השרמנטי המפורסם שלו ולהשיל מספר לא מבוטל של קילוגרמים. "הייתי באיטליה כשהייתי צריך להוריד במשקל, שזה היה פשוט אכזרי, כי במקום ערימות של פסטה הייתי צריך לאכול מרק עדשים בקערה קטנה".

הוא גם היה צריך לגדל "זקן גדול ומכוער, שהבן שלי אהב, כי הוא היה מחביא בו דברים שלא ידעתי עליהם עד שהייתי מגיע לעבודה, ואז הייתי כאילו, 'הו, יש לי מקל של ארטיק בזקן'. אבל אשתי והבת שלי שמחו מאוד כשהורדתי אותו, כי היה קשה מאוד למצוא את הפנים שלי מתחת לכל הבלגן הזה".

קלוני, שידוע בהומור שלו, מספר בחיוך גדול אנקדוטה על היותו אב עובד: "זה היה מצחיק, כי הייתי צריך לעשות את הסצנות המעצבנות האלה שבהן אני נופל למים. עשינו את זה באמבט ענקי באולפנים בלונדון, ובאותו היום הילדים שלי באו לבקר. הייתי צריך לצאת ברגע הנורא הזה, ואיבדתי את הדבר שמחזיק אותי בחיים, והבת שלי אומרת, 'אבא, אני רוצה לבוא לשחות איתך!', ואני הייתי כאילו, 'את מאוד עוזרת, ילדונת'.

"אז עכשיו, כשאני אומר לילדים שלי שאני צריך ללכת לעבודה, הם חושבים שאני הולך לשחות".

ג'ורג' קלוני (צילום: Grant Pollard/Invision/AP)
ג'ורג' קלוני (צילום: Grant Pollard/Invision/AP)
עוד 1,691 מילים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

הבחירה בין הגרוע לגרוע ביותר

ישראל החלה בניסיון לתאם עמדות עם ממשל ביידן בנושא הגרעין האיראני. הממשל החדש דוהר לעבר דיאלוג עם איראן וספק גדול אם הוא יאמץ את עמדות ישראל. היחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן עכורים. לראש הצוות הישראלי לקשר עם המעצמות אין ידע בנושא הגרעין והוא איננו דובר אנגלית. נתניהו קיצץ את כנפיו של ראש המוסד יוסי כהן וישראל בדרך למצוקה אסטרטגית.

השיחה הטלפונית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא ג'ו ביידן הייתה טובה. היא עסקה בשורה של נושאים אזוריים שהחשוב בהם הינו הנושא האיראני. ישראל כבר החלה בהעברת עמדותיה בנושא הסכם הגרעין לממשל החדש. ראש המל"ל מאיר בן שבת שוחח בוידאו קונפרנס על הנושא האיראני עם ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי, ובישראל משלימים את הקמת הצוות המדיני-ביטחוני שאמור לצאת לוושינגטון לשיחות עם הממשל בנושא.

הכל נראה תקין כביכול, אולם אסור לטעות, גורמים אמריקנים אומרים כי הנשיא ביידן איננו יכול לסבול את ראש הממשלה נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים שיש לו כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו.

גורמים אמריקאים אומרים כי ביידן איננו יכול לסבול את נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית.

ההתמחות של מאיר בן שבת כראש אגף בשב"כ הייתה תנועת חמאס ברצועת עזה.

נתניהו הרחיק מקרבתו את ראש המוסד יוסי כהן, שהיה מיועד להיות הפרויקטור לנושא. יוסי כהן הוא מומחה גדול בנושא הגרעין האיראני ויש לו קשרים מצויינים בוושינגטון, גם עם ממשל ביידן. מדובר באיש מוכשר מאוד גם מבחינה דיפלומטית שיכול היה להביא תוצאות חשובות עבור ישראל.

גורמים בכירים בליכוד אומרים כי עבר "חתול שחור" בין נתניהו ליוסי כהן. נתניהו חושש שיוסי כהן יצבור עוצמה מדינית וכוח פוליטי ובהמשך הדרך התיאבון הפוליטי שלו יגבר והוא ינסה להאפיל על נתניהו במערכת הפוליטית בנושא האיראני. לדברי הגורמים, נתניהו לא אוהב את הקשר של יוסי כהן עם התקשורת הישראלית והוא נרתע מהפירסומים המתארים את יוסי כהן כ"ג'יימס בונד החדש" הכל יכול.

בליכוד אומרים כי בשבועות האחרונים הריץ ראש המוסד יוסי כהן את עצמו בתקשורת הישראלית, באמצעות כתבי חצר, כמועמד המוביל לתפקיד ה"פרויקטור" לנושא הגרעין, נתניהו התרגז ומינה לתפקיד את ראש המל"ל מאיר בן שבת.

עם הצוות הזה ועם השגריר הכושל בוושינגטון גלעד ארדן, שעובד בחצי משרה, ישראל צריכה לרתום את ממשל ביידן לצידה בנושא סכנת הגרעין האיראני. זו תהיה משימה קשה מאוד, ועדיין לא דיברנו על עמדותיהם של שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, שסבורים בניגוד לנתניהו שיש להגיע להסכם גרעין משופר עם איראן.

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית

נתניהו מתנגד לכל הסכם, והוא בטוח שבעוד חודש, לאחר הבחירות לכנסת, הוא ייפטר מגנץ ואשכנזי ולא יצטרך להתחשב בעמדותיהם בנושא הגרעין. יש לו את צוות המומחים שלו שעמו הוא מתייעץ ושצורפו אליו באחרונה גם יעקוב עמידרור ויעקוב נגל, שהיו יועצים לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה.

ממשל ביידן דוהר לעבר דיאלוג עם איראן

גורמים מדיניים בכירים מביעים דאגה מההתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין. ארה"ב הודיעה בסוף השבוע שעבר כי תסיר את הסנקציות המוטלות על תנועת דיפלומטים איראניים באו"ם. הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ מגבילות את תנועת הדיפלומטים האיראנים, כולל את זו של שר החוץ האיראני, לכמה רחובות בניו יורק באזור מטה האו"ם, עם ציר מיוחד לשדה התעופה קנדי. הסנקציות יוסרו והמצב יחזור לקדמותו.

כמו כן ארה"ב הודיעה על היענותה לקריאה של האיחוד האירופי להשתתף בשיחות להחייאת הסכם הגרעין עם איראן, שיחות שאיראן תשתתף בהן, שיחות בהשתתפות חברי הקבוצה 5+1 (ארה"ב, גרמניה, סין, צרפת, בריטניה ורוסיה).

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי "ממשל ביידן דוהר לעבר משא ומתן עם איראן", אשר כבר הביעה בסוף השבוע שעבר אופטימיות כלפי אפשרות הסרת הסנקציות בקרוב וחזרה להסכם הגרעין מ-2015. זאת למרות ההתכתשויות הדיפלומטיות עם ארה"ב. לדבריהם, הנשיא ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית, ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג עם איראן מכיוון שהיא מתנגדת להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015.

לדברי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית. ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג, בגלל התנגדותה להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015

האיראנים הם אלופי המשא ומתן ומשחקים משחק פוקר צמוד לחזה. הם מתנהגים באדישות לצעדי ממשל ביידן, ושר החוץ האיראני ג'וואד זריף קרא להסרה מלאה של כל הסנקציות שהוטלו על ארצו ללא שום הגבלה, כאילו שום דבר לא אירע.

בירושלים חוששים שהחולשה של הממשל החדש והלהיטות שלו לפתוח בדיאלוג עם איראן יהיו בעוכריו. שאיראן תתחיל לסחוט אותו אט אט עד שייענה לתנאיה ויסיר את הסנקציות במלואן ואף יחזור להסכם הגרעין משנת 2015 ללא שום שינוי.

חילופי הממשל בוושינגטון הביאו לאובדן התקווה בישראל כי הסנקציות הכבדות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן יביאו בסופו של דבר לקריסת המשטר האיראני. התרחיש כי הסנקציות האלה יביאו לאינתיפדה עממית ברחוב האיראני נגד המשטר התבדו. ההערכה בירושלים היא כי איראן עברה בהצלחה את השלב הקשה ביותר שלה בעימות עם ארה"ב וכי המשטר האיראני שרד את הסנקציות הקשות ועכשיו הוא עומד בפני הסרתן. הכל רק עניין של זמן, והמשטר האיראני אופטימי.

היוצרות התהפכו, החזרה להסכם הגרעין מ-2015 היא מסוכנת לישראל. החשש בישראל הוא שהנשיא ביידן לא יעמוד בלחץ האיראני ויסיר את הסנקציות או את חלקן. איראן תוכל להתאושש כלכלית, למכור נפט ולשוב ולהשתמש במערכת הבנקאות העולמית. היא תתחיל לפרוח מבחינה כלכלית ותמשיך, בעזרת הכסף, לפתח את יכולותיה הטיליות והגרעיניות ולתמוך בשלוחותיה בסוריה, לבנון, עיראק, תימן ורצועת עזה.

האופציה של החזרה להסכם הגרעין היא גרועה לישראל. על פי ההסכם בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 היא תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 היא תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה.

אופצית החזרה להסכם הגרעין גרועה לישראל. על פי ההסכם, בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה

משמעות הדברים היא כי בסוף ההסכם איראן תוכל לייצר נשק גרעיני.

לקראת מצוקה אסטרטגית

חילופי הממשל בארה"ב יביאו אט אט את ישראל למצוקה אסטרטגית. ממשל ביידן נחוש לבחור בדרך הדיאלוג המדיני ולא בדרך הצבאית בכל הקשור לטיפול בסכנת הגרעין האיראני.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני חדש ומשופר עם איראן ולא להסתבך במלחמה עם איראן.

אולם האיראנים מסרבים לדון בכל הסכם חדש והם מגלים נחישות רבה בכל הקשור לכך. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ על איראן שהוריש לו ממשל טראמפ. החשש בדרג המדיני הוא כי הנשיא ביידן יתקפל בסופו של דבר, יסיר את הסנקציות ויחזור להסכם הגרעין משנת 2015 מבלי לשנות בו דבר.

ישראל מכינה את האופציה הצבאית לתקיפת מתקני הגרעין באיראן, אולם האופציה הזו היא מסוכנת מאוד. היא עלולה להביא למלחמה אזורית וממשל ביידן מתנגד לה. אין כל ודאות שהיא יכולה לעצור לגמרי את סכנת הגרעין האיראני. האיראניים עברו להעשרת אורניום באופן מואץ עמוק באדמה במתקני הגרעין בנתנז ופורדו וקשה מאוד לפגוע בצנטרפוגות בהפצצה מהאוויר.

הסכם גרעין משופר עם איראן הוא האופציה הפחות גרועה מבחינתה של ישראל. הוא עשוי לדחות בעשור או שניים את היכולת של איראן לייצר נשק גרעיני. כפי שהדברים נראים כעת, נוכח הההתנגדות האיראנית העזה לכל הסכם גרעין חדש והחולשה של ממשל ביידן, הסיכויים להשגת הסכם כזה הם קלושים.

ישראל חוששת מאיראן גרעינית. ההשלכות על הביטחון הלאומי שלה הן קשות. נשק גרעיני בידי איראן הוא סכנה קיומית עבור ישראל והיא לא תוכל להשלים עמה.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני משופר עם איראן ולא להסתבך איתה במלחמה. אך האיראנים מסרבים בנחישות לדון בכל הסכם חדש. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ עליה

ישראל עומדת בפני אופציות קשות. המשימה הראשונה שלה היא לנסות ולשכנע את ממשל ביידן שלא להסיר את הסנקציות ולא להסכים לשוב להסכם הגרעין מ-2015. המטרה היא לשכנעו לחתור להסכם גרעין משופר ועד אז לא להסיר את הסנקציות מעל איראן. מדובר במשימה קשה ביותר, במיוחד נוכח היחסים האישיים הקשים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן, אך יש כאלה במערכת המדינית-ביטחונית שמביעים בכל זאת אופטימיות ושסבורים שהדבר אפשרי בהתנהלות נכונה וסבלנית מול ממשל ביידן. ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,272 מילים

״לא מקדם ולא חוסם חוקי חסינות - לא עוסק בעניין כלל״

ראש הממשלה התראיין הבוקר גם לגלי צה״ל וגם לרשת ב׳ ● לדבריו דנים בממשלה בהקדמת החזרה של תלמידי ז'-י' ליום רביעי ● על מתי הקורונה אמר כי זה באשמת ה-״פאקה פאקה והשאשא שאשא״ ● שגריר איחוד האמירויות יגיע היום לראשונה לישראל ● סמוטריץ׳: בנט בחר ללכת לשמאל בגלל עלבונות אישיים ● סקר: גוש נתניהו יחד עם בנט ב-58 מנדטים

על פי סקר מנדטים ב-103fm, לו הבחירות היו נערכות היום, לגוש נתניהו גם אם יחבור לבנט, אין קואליציה והוא על 58 מנדטים. הגוש מולו: 62.

על פי הסקר ישנם עוד 14% מתלבטים שלא החליטו עבור מי יצביעו.

בצלאל סמוטריץ׳ בראיון: "כשהשמאל שותף בממשלה, הוא מוביל את הטון שלה. בגלל זה עזבתי את בנט, שבגלל עלבונות אישיים בחר ללכת לשמאל. אז בגלל שנתניהו לא מנהל מספיק טוב את משבר הקורונה נלך עם השמאל וניתן לו לקבוע את הטון? הוא אמר שהוא ירכיב ממשלה עם סער, לפיד, מרב מיכאלי והורוביץ – אין אף מטרה חשובה מזו כרגע".

ראש הממשלה נתניהו בבליץ ראיונות בתוכניות בוקר ברדיו – בגל״צ וברשת ב׳.

על נושא החיסונים למדינות בחו״ל אמר ראש הממשלה בגל״צ: ״לקחנו 20 אלף חיסונים מתוך מיליונים – אז מה קרה? מה קרה? זה אלפית והממשלה ידעה. במדינת ישראל אם שר החקלאות רוצה למכור זרעים הוא לא מכנס קבינט".

נתניהו הוסיף: אני הבאתי 12 מיליון חיסונים. יש להיערך למבצע חיסונים בכל חצי שנה כי צריך לחדש את מלאי הנגיף בגוף ואני מנהל מו״מ כדי להביא 36 מיליון חיסונים בשנה. הרי תהיה תחרות ענקית על החיסונים ואני עובד על זה. אני כראש הממשלה עשיתי משהו שאף ראש ממשלה לא עושה״.

עוד אמר ראש הממשלה: ״אני הבאתי את החיסונים ואתם בתקשורת זלזלתם. יאיר לפיד אמר – הוא יביא 5 חיסונים!״.

ברשת ב׳ אמר על העניין:

"נתנו 30-25 אלף חיסונים, אפילו פחות, ואני גאה בזה. זה לא על חשבון אזרחי ישראל, זה לא מהווה אפילו שעה של חלוקה. יש לנו מיליוני חיסונים, די והותר לכל אזרח, אפילו חיסון אחד לא נגרע, זה סתם עוד נה נה נה".

נתניהו מאמין שהוא האדם היחיד בישראל שיכול לקנות חיסונים:

מדוע התמותה מקורונה עדיין גבוהה? נתניהו אמר ברשת ב׳: "תשאל את השאשות והפקות והפקה, את הפקה פקה ושאשא שאשא. תשאל את כל האנשים שאמרו שזה כלום, שזה שפעת. אין שום סיבה שמישהו ימות, הבאתי מיליוני חיסונים".

נתניהו התחמק מלענות על הליכים נגד משפטו המתנהל שיבוצעו בכנסת ובממשלה על ידי מישהו אחר. לדבריו הוא ״לא מקדם ולא חוסם. אני לא אתעסק בזה בשום צורה. אני לא עוסק בזה בכלל. לא יהיה צורך בחוק צרפתי. אני מתעסק בחיסונים ולא בחסינות, בכלל״.

https://twitter.com/GLZRadio/status/1366257167309897729

ברשת ב׳ אמר על העניין הזה: "אנחנו לא מבקשים דחיות, אלא רק את מה שמקובל בחוק. אלו תיקים תפורים שמתפוררים לנגד עינינו, וגם מזה נצא יפה מאוד".

ברשת ב׳ דיבר נתניהו על החזרה ללימודים ואמר: "אנחנו דנים בהקדמת החזרה של תלמידי ז'-י' ליום רביעי, יש גם שיקולים שאומרים לחכות. נאריך באופן התנדבותי את הלימודים גם בחודש יולי, יש לנו את הכסף לעשות את זה, אנחנו הכלכלה כמעט הכי חזקה בעולם לפי דירוג האשראי ומצב השקל"

בגלי צה״ל אמר: מקווה שנוכל לפתוח השבוע או בשבוע הבא.

על יריביו אמר ברשת ב׳: "סער אמר שהוא הולך עם לפיד, ולפיד חייב ללכת עם העבודה ומרצ – אין להם דרך אחרת. גם בנט קשר את עצמו ללפיד בהסכם עודפים".

היום: שגריר איחוד האמירויות יגיע לישראל לביקור הראשון עליו הודיע בסוף השבוע. השגריר ישהה פה כמה ימים ויחזור לארצו.

 

עוד 4 עדכונים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה