ברגע האחרון, שלושה ח"כים מכחול-לבן ומיכל שיר מהליכוד חזרו והצביעו נגד

דרמה בכנסת: הצעת חוק דחיית מועד התקציב נפלה

הבחירות יתקיימו ב-23 במרץ 2021 ● מיכל שיר התפטרה מהכנסת ותצטרף לגדעון סער ● דיווח: גנץ וניסנקורן לא צפויים לרוץ יחד בבחירות הקרובות ● נתניהו: "בגלל לחץ במפלגתו, גנץ חזר בו מהסיכומים שהושגו, וזה גורר את המדינה לבחירות מיותרות" ● מיום רביעי בלילה - כל מי שייכנס לארץ מחו"ל יידרש לשהות בבידוד במלונית ● שוטר מנע מסמוטריץ' לפקוד זירת תאונה

מיקי חיימוביץ' חוזרת למליאת הכנסת להצבעה,21 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת)
דני שם טוב/דוברות הכנסת
מיקי חיימוביץ' חוזרת למליאת הכנסת להצבעה,21 בדצמבר 2020
07:07 עריכה

אביגדור ליברמן קורא ליו"ר כחול לבן בני גנץ "לתקן את כל הטעויות שהוא עשה בדרך. הוא עשה כל טעות אפשרית, וכרגע יש לו אפשרות לתקן ולפרק את הקואליציה הזו, שהיא בלתי נסבלת ובלתי סבירה, ולהקים משהו חדש אחרי הבחירות".

ליברמן שהתראיין לפודקאסט של וואלה אמר גם "גנץ לא מבין הרבה בפוליטיקה, אחרת לא היה מגיע למצבו הנוכחי היום. אני רוצה לקוות שהוא למד והפיק לקחים – והלקח הראשון הוא שנתניהו לא מתכוון בשום צורה לקיים רוטציה, ודבר שני זה כל מה שמעניין את נתניהו זה למנות אנשים נאמנים לו, גם כיועצים משפטיים, גם בפרקליט מדינה, גם שופטים וחוץ מזה לא מעניין אותו שום דבר. והוא כמובן לא רוצה לפנות את בלפור – אפילו לא לדקה אחת".

07:38 עריכה

מיקי זוהר דיבר ברשת ב׳ על המאמצים למנוע את פיזור הכנסת והליכה לבחירות:

לדבריו, צריך לבדוק איך הממשלה הזו ממשיכה לתפקד ולא כממשלה בתוך ממשלה. זוהר מסמן את הבעיה העיקרית מבחינת הליכוד ואמר כי ״הדבר הנכון זה שניסנקורן לא ימשיך כשר משפטים. הוא לא יודע לעבוד עם הליכוד, למשל כראש ועדת השרים לעניני חקיקה, ובנושאים אקוטיים של הליכוד זה יצר הרבה משברים אז מנסים לנטרל את הקשיים. הוא יכל לעשות תפקיד אחר – הם מתעקשים – אז מנסים לחשובעל פתרון יצירתי.

יו״ר הקואליציה סיכם ואמר שהוא היה מציע לניסקורן ״ללכת על תפקיד חברתי״.

זוהר הסביר כי הסיבה להתנגדות לניסנקורן היא כי ״ברור שמה שבסמכות שר משפטים לא משליך רק עליו. אנחנו מכירים את האקטיביזם השיפוטי – בית המשפט חוצה גבולות, וזה לגיטימי שהאג׳נדה של הליכוד היא לרסן את בית המשפט. זוהר הוסיף ״נוח למיעוט בחברה הישראלית שאדם אחד שמייצג את העקרונות שלהם דרך 5 מנדטים שתומך בכחול לבן יעשה מה שהוא רוצה במערכת המשפט. רוצים לנטרל אותנו בשם הצורך של כחול לבן לרצות את המפגינים בבלפור״.

עוד אמר זוהר כי הליכוד ניצח בבחירות. לדבריו ״היה לנו רוב עצום של 58 מנדטים מול מה שהיה לכחול לבן, שכדי להשיג את הרוב היו צריכים לשבת עם הרשימה המשותפת״.

07:40 עריכה

אלי אבידר מוריד את הכפפות:

08:01 עריכה

גורמי ממשל מזהירים כי הכנסת הופכת לחותמת גומי:

נראה שרוב הכנסת הייתה חותמת על זה בלי לחשוב אפילו.

08:08 עריכה

חברי כנסת ושרים הביעו זעזוע על הרצח בשומרון:

08:17 עריכה

מלחמה פנימית בכחול לבן:

הבוקר פרסם שלום ירושלמי את התכנית למרד בתוך המפלגה: שישה חברי כנסת מכחול-לבן יצביעו נגד ההסכמות שיתקבלו עם הליכוד לגבי הארכת הזמן של הממשלה – אבי ניסנקורן, אסף זמיר, מיקי חיימוביץ, רם שפע, תהלה פרידמן ועינב קבאלה. יחד עם חולי הקורונה דוד ביטן (הליכוד) ויעקב אשר (ש"ס) שלא יגיעו להצבעה; ואם החברים של גדעון סער בליכוד יצביעו נגד, לא יהיה להצעה רוב של 61 חברי כנסת – הרוב הדרוש לחקיקת יסוד.

בנוסף, גם האופוזיציה מתכוונת לעכב את ההליכים:

08:21 עריכה

המאבק בקורונה: היום ב-10:30 יתכנס הקבינט להחלטות על הגבלות.

בדרג המקצועי תומכים בפעולה מהירה:

בדרג הפוליטי מאמינים שזה יהיה ארוך:

בינתיים נמשך המאמץ לחסן כמה שיותר אנשים:

08:30 עריכה

ח״כ הילה שי וזאן מכחול לבן חיובית לקורונה. נקווה שהם לא שמו מסיכות רק בשביל התמונה.

08:35 עריכה

גם שלמה קרעי נגד שר המשפטים:

08:42 עריכה

גם השר אוחנה מאשים את ניסנקורן ולדעתו הוא מתפקד כוועד העובדים של הפרליטות.

לא ברור למה אוחנה עושה חיקוי של עמיר פרץ כשהוא אומר ״ועד העובדים״.

09:06 עריכה

סגן שר הבריאות: הצד של כחול לבן לא חושבים שזה הזמן לפעול בנוגע לעלייה בתחלואה.

09:21 עריכה

ברשת ב׳ מפרסמים כי לקבינט תובא החלטה לפיה ישראלים שישובו מכל מדינות העולם יישלחו לבידוד במלוניות. בשל דרישות משפטיות – ההחלטה לא תיושם באופן מיידי, אלא יינתן זמן התארגנות של 48 שעות.

09:29 עריכה

הרצח בשומרון: בצלאל סמוטריץ׳ העלה צילומסך של פוסט מלפני תשעה ימים של מייסאם, בחורה ערבייה שסיפרה על תקרית בכפר סבא מול בחורה דתייה שככל הנראה פחדה ממנה. הפוסט של מייסאם הוסר כמה שעות לאחר שהעלתה אותו עקב הסערה שהוא חולל אבל נראה שסמוטריץ׳ שמר אותו בדיוק למקרים כאלו.

ציוציה של מייסאם, שנעלה את הפרופיל שלה, לפני כשבוע:

הבוקר התעוררתי לסערה בגלל ציוץ שכתבתי. החלטתי למחוק מכיוון שמפרשים אותו באופן שגוי – אבל אני רוצה להבהיר כאן באופן חד משמעי: העובדה שאני מוחקת את הציוץ אינה מוחקת את התופעה הקשה שעליה כתבתי בהומור – וזו הקלות שבה רואים כאיום את נוכחות של אזרחים ערבים או של השפה הערבית במרחב.

המתקפה עליי היום היא רק עוד הוכחה לזה: מי שלא חוותה את ההתלבטות אם לענות בערבית לטלפון מהילד רק כי את בדיוק יושבת באוטובוס, מי שלא חוותה את מבטי החשד כשאת מעיזה לומר "כיף חאלכ?" לחברה בבית קפה, מי שלא חוותה את ההתכווצות בבטן כשאת רק מעיזה לדבר בערבית ברחוב – לא באמת מבינה.

אז כן, אני מוחקת את הציוץ שלי כדי למנוע אי בהירות נוספת – אבל דעו לכם שלא אמחק בחיים את המאבק שלי, לא אסתיר את השפה שלי ולא אתכופף מול מי שמנסה להרתיע אותי או להכניס אותי למשבצות הגזעניות שלו. ואעשה זאת עד שיהיה כאן בארץ הזו מרחב שוויוני שמכבד את כל בני האדם.

09:52 עריכה

הנשיא על הרצח בשומרון: סמוך ובטוח שכוחות הבטחון יגיעו אל הרוצחים.

10:04 עריכה

אוסנת מארק התראיינה לרשת ב׳ ואמרה כי היא סומכת על ראש הממשלה באופן מוחלט, חושבת שלא נכון ללכת לבחירות וגם היא מסמנת את הבעיה הגדולה ביותר עבור כחול לבן, הליכוד וישראל כרגע: אבי ניסנקורן.

10:08 עריכה

זאב אלקין: גנץ כופה עלינו להעביר תקציב תוך חמישה ימים.

10:16 עריכה

דודי אמסלם משתף ומגיב בסגנונו הבוטה על המכתב ששלחו בכירים במשק הישראל לנתניהו בנושא סוגיית מינויי הדירקטורים.

10:19 עריכה

השר אלון שוסטר לערוץ 7: "הבחירות מיותרות. אני מאוד מקווה שנצליח למצוא דרך לייצב את הממשלה על בסיס ההסכם עליו חתמנו רק לפני כחצי שנה, לא נשנה אותו בדבר בהקשרים המהותיים שלו, ואני מאוד מקווה שנמצא, גם כחול לבן, גם הליכוד, גם המפלגות החרדיות, דרך כדי להמשיך ולקדם את הממשלה", ציין.

10:30 עריכה

איימן עודה יצא עם חברי המשותפת לצעדה כנגד האלימות במגזר הערבי. כביש שש נחסם לזמן קצר.

10:35 עריכה

בועז טופורובסקי טוען כי חברי כחול לבן צריכים להכנס לבידוד.

מיקי לוי פנה לקצין הכנסת:

11:41 עריכה

נתניהו אמר בקבינט הקורונה: נסגור את השמיים כמו בגל הראשון.

נתניהו הסביר כי הזן החדש של הקורונה מתפשט בהרבה מאוד מדינות, המטרה לסגור את השמיים במהירות האפשרית.

11:42 עריכה

ח״כ איתן גינצבורג נכנס לבידוד:

11:43 עריכה

סמוטריץ׳ קורא להכניס שוטר שהתקיף מפגין לכלא:

11:47 עריכה

ועדת הכנסת: בצלאל סמוטריץ׳ הטיח במיקי זוהר האשמות כלפי הליכוד לאחר שהציע לו להצטרף לממשלה ואז להעביר את חוק ״מרקם חיים״ לטובת המתנחלים ביו״ש. סמוטריץ׳ אמר: לקחתם את כל המדינה בני ערובה, אל תעז לקחת גם את המתיישבים לטובת הגחמות שלכם״.

מתן כהנא התפרץ וצרח: ״למה נצטרף? לממשלה הבזיונית הזו? מה עשיתם למען ארץ ישראל״.

סמוטריץ׳ אמר גם שימינה שוקלת תמיכה בפשרה אם יוצמד אליה חוק להעברת תקציב. כמה דקות לאחר מכן הובהר: ימינה תתנגד להצעת חוק הפשרה. 

11:54 עריכה

דברי נתניהו בישיבת הקבינט:

12:44 עריכה

מנכ״לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס אמרה כי דחיית פיזור הכנסת בשבועיים מעכבת את הוועדה ומשאירה רק 76 יום להיערך לבחירות ב-23 במרץ. עד שלא יוכרזו בחירות, עדס לא מקבלת תקציב ואיננה יכולה להתחייב מול ספקים – תהליך שלוקח שבועיים.

ממלאת מקום היועמ״ש אמרה שבכלל לא ריאלי להגיש תקציב עד 5.1:

13:00 עריכה

ח״כ אופיר כץ מלווה זוג הורים שהתינוק שלהם נפל קורבן למטפלת שהתעללה בו.

הזוג הגיע גם לוועדת החוקה:

13:02 עריכה

איילת שקד משתפת את הצעת חוק הפשרה בזעזוע:

13:09 עריכה

ב-ynet מדווחים כי בתגובה להצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להכניס את כל השבים מחו"ל לבידוד במלונית, אמר מפקד פיקוד העורף, האלוף אורי גורדין ,ש"הבוקר התאבד מישהו במלונית קורונה".

13:13 עריכה

נתוני האבטלה משתפרים בין אוקטובר לנובמבר – בדרך לסגר נוסף.

13:32 עריכה

החשב הכללי בוועדת הכספים: "ללא תקציב מאושר ל-2020 או תיקוני חקיקה כבר בינואר 2021 יחסרו חמישה מיליארד שקל בתקציבי משרדי הממשלה. בסך הכל אנחנו מדברים על חוסר של למעלה מ-70 מיליארד שקל בתקציבי המשרדים".

גפני אמר: "כולנו מבינים את חומרת המצב שבו המדינה נמצאת. התרעתי שיהיה מצב שבינואר לא יהיה כסף למדינה לתפקד, וטענו שאני מגזים. זו המציאות כעת. גם משרדי הממשלה הולכים לעבור קיצוץ שאי אפשר יהיה לעבוד בו בכלל. זה דבר שלא היה מקום המדינה".

13:51 עריכה

מיכל קוטלר-וונש כותבת שלא תתמוך בהארכת חיי הממשלה.

 

14:33 עריכה

השרים הכריעו פה אחד כי תוך 48 שעות תיכנס לתוקפה ההנחיה לחייב את החוזרים לארץ בבידוד במלונית.

14:35 עריכה

ליברמן לסער, בנט ולפיד: בואו נקים קואליציה.

14:39 עריכה

הרצח בשומרון: גם נתניהו מצטרף לתנחומים ולהבטחות לנקמה.

15:19 עריכה

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לדחיית תקציב המדינה. שבעה חברים בוועדה תמכו בהצעת החוק וחמישה התנגדו לה.

חברי ועדת החוקה, חוק ומשפט מצביעים על ההצעה לדחות את מועד אישור התקציב, 21 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
חברי ועדת הכנסת מצביעים על ההצעה לדחות את מועד אישור התקציב, היום (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

בהצעת החוק שאושרה בוועדה נקבע –

(1) הממשלה תניח את הצעת חוק התקציב לשנת הכספים 2020 עד 23 בדצמבר 2020 (היום הקובע יהיה 1 בינואר 2021).

(2) הממשלה תניח את הצעת חוק התקציב לשנת הכספים 2021 עד 23 בדצמבר 2020 (היום הקובע יהיה 6 בינואר 2021).

(3) לא התקבל חוק התקציב לשנת הכספים 2020 עד 31 בדצמבר 2020 או חוק התקציב לשנת הכספים 2021 עד 5 בינואר 2021 – יראו כאילו החליטה הכנסת על התפזרותה לפני גמר תקופת כהונתה, והבחירות לכנסת העשרים וארבע יתקיימו ב-23 במרס 2021.

15:22 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בטקס נטיעת עץ עם היועץ הבכיר לנשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר בחורשת האומות של קרן קיימת לישראל בירושלים.

רה"מ נתניהו בפתח הטקס –

באתי עכשיו מקבינט הקורונה. יש לנו כרגע מגפה חדשה שמתפשטת, עם נגיף שאנחנו עדיין לא יכולים לדעת על טיבו. המוטציה הזו יכולה להיות גם קורונה 2. לפיכך, החלטתי אתמול ומימשנו היום את ההחלטה לסגור את השמיים של מדינת ישראל. זרים לא ייכנסו למדינה, זולת חריגים כמו דיפלומטים. ישראלים שיחזרו מחוץ לארץ החל מעוד 48 שעות, יכנסו לבידוד במלוניות. אם יחזרו תוך 48 שעות יוכלו להיכנס לבידוד בבית.

אני יודע שזו החלטה קשה אבל אין לנו ברירה. אני מבין את הקושי שגם נגרם למשפחות, למטיילים, לכולם. אבל ההחלטה הזאת היא קריטית משום שאנחנו חייבים לשמור על הבריאות ועל החיים שלכם. ההחלטה הזאת תקפה כרגע לעשרה ימים עם אפשרות להארכה.

אנחנו הצלחנו בצורה יוצאת מן הכלל מול הנגיף הראשון של הקורונה, הצלחה שהיא עולמית. גם בהשתלטות על המגפה וגם בהבאת מילוני חיסונים לכאן. כשם שהשתלטנו על הנגיף הראשון, אנחנו גם נשתלט בהצלחה על הנגיף השני.

15:58 עריכה

חברות התעופה הונחו שלא להוציא "טיסות חילוץ" לישראלים בחו"ל – כך דיווחה לי אברמוביץ' בחדשות 12. רשות שדות התעופה מסרה שהבאה של נוסעים שלא יידרשו להיכנס לבידוד היא מעשה לא אחראי ושנדרש אישור מוקדם של משרד הבריאות.

16:16 עריכה

חברי כחול לבן יערכו ישיבת סיעה בשעה 16:45. הישיבה תתקיים באמצעות שיחת וידאו.

16:33 עריכה

הכנסת החלה לדון בהצעות אי אמון בממשלה.

16:57 עריכה

חבר הכנסת ניר ברקת עדכן שהתחסן נגד קורונה. ברקת בן ה-61 נמנה עם האוכלוסייה הזכאית להתחסן.

17:00 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ עדכן את חברי כחול לבן בישיבת הסיעה שערכו על המגעים עם הליכוד.

גנץ עדכן כי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר את חמש הדרישות העומדות על הפרק כעת על מנת לקדם את החקיקה בנושא התקציב ולהשאיר את הממשלה –
1. הבטחת העברת תקציב לשנים 2020-2021.
2. אישור תקנון ממשלה.
3. העברת כל המינויים התקועים.
4. שר המשפטים יישאר בתפקידו ולא יהיו שינויים שיפגעו בשלטון החוק.
5. סגירת כל נקודות היציאה להתחמקות מהרוטציה.

״ירצו – יקבלו; לא ירצו – יהיו בחירות״, אמר גנץ.

17:02 עריכה

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיע לזירה שבה נהרג אהוביה סנדק במרדף משטרתי. לדבריו, שוטר תקף אותו פיזית במקום.

17:11 עריכה

חבר הכנסת יוראי להב הרצנו מיש עתיד: "שוטר שמרים יד על חבר כנסת מכהן – טועה טעות חמורה".

17:21 עריכה

הליכוד בתגובה לדברי יושב ראש כחול לבן, בני גנץ –

בעקבות המאבק הפנימי בכחול לבן, גנץ חזר בו מכל ההסכמות שהושגו במשא ומתן בין כחול לבן והליכוד, לרבות ההתעקשות שלו לאפשר לניסנקורן להמשיך בהפיכה פקידותית-משפטית העומדת בניגוד להסכמים הקואליציוניים.

הליכוד עומד איתן נגד הפיכה זו של השמאל שרומסת את הדמוקרטיה ברגל גסה.

מצער שגנץ החליט לגרור את המדינה לבחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה. במקום לאפשר ממשלה יציבה שעובדת למען האזרחים, גנץ ממשיך לדבוק ברעיון של "ממשלה בתוך הממשלה" בניסיון כושל לקושש קולות למפלגתו המתפרקת.

17:27 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ייכנס לבידוד, משום שנפגש ביום חמישי האחרון עם חברת סיעתו, הילה שי וזאן, שהתבררה כחולת קורונה. גנץ ישהה בבידוד עד יום שבת. יושב ראש כחול לבן עבר היום בדיקת קורונה ויעבור בדיקה נוספת לפני שייצא מהבידוד.

18:01 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם שר החוץ של פורטוגל אוגוסטו סאנטוס סילבה בלשכת ראש הממשלה בירושלים. סילבה בירך את נתניהו על כינון הסכמי אברהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של פורטוגל אוגוסטו סאנטוס סילבה בלשכת ראש הממשלה בירושלים, 21 בדצמבר 2020 (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
נתניהו ושר החוץ של פורטוגל אוגוסטו סאנטוס סילבה בלשכת ראש הממשלה בירושלים, היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
18:07 עריכה

המשטרה בתגובה לטענות חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' –

מבירור ראשוני עולה, כי במפגש עם חבר הכנסת טעה השוטר בשיקול דעתו כשלא איפשר לו הגעה עד לזירת האירוע. המקרה ייבדק ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם.

18:11 עריכה

בצלאל סמוטריץ' הודיע שהוא מקבל את ההבהרה של המשטרה, שהודיעה שהשוטר שמנע את כניסתו לזירת התאונה, שבה נהרג צעיר שנמלט מהמשטרה – טעה בשיקול דעתו.

18:21 עריכה

הליכוד הנחה את חברי הסיעה להיכנס "למשמעת קמפיין".

18:31 עריכה

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה היום לבית המשפט המחוזי בירושלים תגובה לבקשה שהגישו סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעניינה – בקשה לקבלת אישורי היועץ המשפטי לממשלה לחקירותיו. בתגובה מבהירה התביעה כי אישורי היועץ המשפטי לממשלה לפתיחה בחקירות ראש הממשלה ניתנו כדין, במסגרת ישיבות מסודרות שנערכו עם גורמי האכיפה, ומפרטת את מועדן של ישיבות אלו. עוד מובהר, כי הדברים קיבלו ביטוי פומבי בזמן אמת.

• תגובת הפרקליטות לבקשת נתניהו
• נספח לתגובת הפרקליטות

18:41 עריכה

השרה לחיזוק וקידום קהילתי אורלי לוי-אבקסיס מעדכנת שהביאה לשיפוץ של בית חם לנערות בסיכון ברמלה.

18:49 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו –

אנחנו עבדנו קשה מאוד למנוע בחירות מיותרות. אנחנו הגענו לסיכומים עם כחול לבן. אני חושב שהם היו מבטיחים, סיכומים טובים, והם היו מאפשרים לנו להימנע מהבחירות האלה.

לצערי, בגלל לחץ פנימי בתוך המפלגה שלו, בני גנץ החליט לחזור בו, והדבר הזה גורר את המדינה לבחירות מיותרות. בחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה.

ההתעקשות היא כאן לאפשר לניסנקורן להמשיך בהפיכה פקידותית-ממשלתית, שקודם כל עומדת בניגוד להסכמים הקואליציוניים וגם דבר שאנחנו לא יכולים לאפשר אותו. אנחנו לא יכולים לאפשר לגורמי השמאל לרמוס את הדמוקרטיה שלנו ברגל גסה.

זה מצער אותי כי במקום לאפשר לממשלה לעבוד למען האזרחים, ההתעקשות היא להמשיך ״ממשלה בתוך ממשלה״, בניסיון כושל לקושש קולות למפלגה שלא בדיוק מצליחה בסקרים.

אנחנו לא רוצים בחירות ולכן היינו מוכנים להצביע בכנסת נגד בחירות ולהמשיך יחד. אבל אם בחירות יכפו עלינו אנחנו ננצח כי כולם רואים את ההישגים שלנו: אנחנו מביאים מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל וזה מביא את ישראל במקומות הראשונים בעולם בהבאת חיסונים, הבאנו 4 הסכמי שלום ב-4 חודשים, אנחנו עומדים איתן מול איראן, מקיימים שיתוף פעולה קרוב מאוד עם ארה״ב כפי שאתם רואים גם כאן הערב ופועלים למען הפיכת הכלכלה שלנו בין המתקדמות בעולם.

אלה הדברים שנביא לידי בחירת הציבור בחודשים הללו. היה עדיף שלא נגיע לרגע הזה, אבל אנחנו מתקדמים ואני בטוח שבסוף לא רק אנחנו ננצח אלא מדינת ישראל תנצח.

19:07 עריכה

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' נדרשת להיכנס לבידוד.

19:37 עריכה

מאות מפגינים מוחים ליד ביתו של ראש הממשלה החליפי בני גנץ בראש העין.

מפגין המוחה נגד יושב ראש כחול לבן בני גנץ בראש העין, 21 בדצמבר 2020 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
מפגין המוחה נגד יושב ראש כחול לבן בני גנץ בראש העין, הערב (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
19:47 עריכה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק האוסרת את פיטוריה של מי שיצאה לחופשת לידה ונתונה בחופשה ללא תשלום.

20:10 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני לא רוצה לפרק שוב את כחול לבן. אם אתה רוצה שנתעסק עם הנושאים המשפטיים, אז – It was a nice ride" – כך דיווח הערב עמית סגל בחדשות 12.

לפי הפרסום, לו היה גנץ מתפשר, רבים בכחול לבן לא היו ממשיכים איתו. לשר אבי ניסנקורן היה המספר הדרוש של חברי הכנסת כדי לפרק את כחול לבן.

20:25 עריכה

הפרסומאי מושיק תאומים, המקורב לבני גנץ, הוא זה שהביא ביום שלישי האחרון את חיים רמון כדי שיתווך במשא ומתן בין הליכוד וכחול לבן – כך דיווח הערב רביב דרוקר בחדשות 13.

לפי הפרסום, הליכוד דרש שהמלצת ועדת האיתור למשרת פרקליט המדינה, שבחרה בעמית איסמן לתפקיד, תתבטל ובמקומה תקום ועדה חדשה, שתבחר במועמד מחוץ לפרקליטות המדינה. עוד דרשו בליכוד שבוועדה לבחירת שופטים יידרש רוב של שמונה חברים לגבי מינוי של כל שופט למערכת המשפט. כן דרשה המפלגה שוועדת האיתור למשרת היועץ המשפטי לממשלה תבוטל. תביעה נוספת של הליכוד הייתה שנתניהו יכהן שנתיים כראש הממשלה וגנץ – שנה.

במהלך המשא ומתן הליכוד נסוג בו מרוב הדרישות, וייתכן שהן הוצגו כ"עזים", כשמלכתחילה הייתה כוונה שלא להתעקש על התביעות הללו.

20:48 עריכה

גורם בכיר בכחול לבן תקף את שר המשפטים אבי ניסנקורן –

אבי ניסנקורן עשה סיבוב ענק על גנץ ועל הדרך פירק את הממשלה ואת כחול לבן. גנץ עשה לו טובה גדולה שהביא אותו לתפקיד בכיר בלי שום נכסים פוליטיים.

הוא נתפס עכשיו כמנצח, אבל ציבור המרכז-שמאל עוד יגלה איזה נזק עצום הוא גרם בכך שבמו ידיו פירק את הממשלה הזאת.

דבריו אותו גורם פורסמו הערב על ידי ליאור קינן בחדשות 13.

20:52 עריכה

חברי מפלגת רע"ם, מנסור עבאס, וליד טאהא, סעיד אלחרומי ואימאן ח'טיב-יאסין יימנעו בהצבעה בכנסת על דחיית המועד האחרון לאישור תקציב המדינה – כך דיווח עמית סגל ב-N12.

21:00 עריכה

הממשלה אישרה במשאל טלפוני את ההחלטה, הקובעת שכל מי שיגיע ארצה מחו"ל יידרש להיכנס לבידוד במלונית. ההחלטה תיכנס לתוקף ביום רביעי הקרוב, בשעה 22:00 בלילה.

21:04 עריכה

גורמים בקבינט הקורונה מעריכים שסגר שלישי יוטל לקראת סוף השבוע הבא – כך דיווחה עמליה דואק בחדשות 12.

21:24 עריכה

הכנסת אישרה את "מתווה הסיבים" – החוק לפריסת אינטרנט מהיר בפריפריה.

שר התקשורת לשעבר, יועז הנדל, בירך על כך –

אני מתרגש. מתווה הסיבים אושר סופית.

מבחינתי הדבר הכי חשוב לשר בממשלה זה להיות משימתי וענייני. מתווה הסיבים שאושר זו משימה שקיבלתי על עצמי מהרגע שנכנסתי לתפקידי כשר התקשורת.

הפוליטיקה הביאה לכך שאני משלים את המשימה מחוץ למשרד אבל האחריות למדינה ולתשתיות שלה עדיין על כתפיי

זה ההישג הכי גדול של הממשלה הזאת (שאני כבר לא חלק ממנה).

מתווה הסיבים הוא לא מלחמה ולא ניצחון. הוא פשוט מהלך מתבקש. מהלך למען טובת האזרח.

מודה לכם שהצבעתם בעד, כי זה מה שנדרש מאיתנו. שרים וחברי כנסת. לפעול למען הציבור. ככה פשוט.

יש לי הרבה לקחים ומסקנות ברמה הפוליטית. המרכזי שבהם הוא לעבוד מהר, לדחוף ולבצע למען הציבור. מגיע להם, בתוך הכאוס הפוליטי, לא רק דיבורים אלא גם עשייה.

21:43 עריכה

עימותים התגלעו בין כוחות המשטרה לבין מפגינים, שמחו נגד ראש הממשלה החליפי בני גנץ בראש העין.

22:50 עריכה

לפחות מפגין אחד נעצר במחאה נגד ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בראש העין.

מפגינים מוחים נגד יושב ראש כחול לבן בני גנץ בראש העין, 21 בדצמבר 2020 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
מפגינים מוחים נגד גנץ בראש העין, הערב; למצולמים אין קשר לדיווח (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
22:53 עריכה

בשל המחלוקות שהתגלעו ביניהם, בני גנץ ואבי ניסנקורן לא צפויים לרוץ באותה רשימה בבחירות הקרובות – כך דיווח הערב חיים לוינסון ב"הארץ".

22:54 עריכה

חברת סיעת הליכוד שרן השכל לא עונה לפניות מהנהלת הסיעה להגיע להצבעה בכנסת על דחיית המועד האחרון לאישור התקציב – כך דיווח הערב עמית סגל. לפי שורה של פרסומים, השכל סיכמה עם גדעון סער שתתמודד לכנסת הבאה ברשימתו, תקווה חדשה – אחדות לישראל.

22:59 עריכה

ועדת החוקה של הכנסת תדון מחר בבוקר בהחלטה להכניס לבידוד במלונית את כל מי שמגיע ארצה מחו"ל.

00:31 עריכה

מליאת הכנסת סיימה את הדיון בקריאה ראשונה את הצעת חוק-יסוד: הכנסת, אולם ההצבעה מתמהמת בזמן שהליכוד וכחול-לבן ממשיכים לדון מאחורי הקלעים על מנת להגיע להסכמה. בינתיים, יצחק פינדרוס (יהדות התורה) מעסיק את הנוכחים במעין פילבסטר על הדוכן.

כמה מהנאומים הערב במליאה:

מ"מ יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יצחק פינדרוס הציג את ההצעה בפתח הדיון ואמר: "אני מבין את הסיטואציה. יש דבר אחד שמוסכם על כל חלקי הבית בכאוס השלטוני שאנחנו נמצאים בו. אי העברת תקציב 2020 תשתק את המדינה וצריך להעביר אותו גם אם יוצאים לבחירות. בואו נעביר את החוק הזה בשביל שלא יווצר כאוס, יכול להיות שהבחירות לא יובילו להכרעה ולא יהיה תקציב עוד הרבה זמן, לכן אני חושב שצריך להצביע בעד ההצעה הזו."

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אתם חושבים שקל לנו כאופוזיציה לפזר את הכנסת הזאת זה וללכת לבחירות בתקופה הזאת? חודשים בניגוד ל dna שלנו כאופוזיציה התנגדנו לבחירות, תמכנו בעוד חוק ועוד חוק.

"התוכניות שלכם לקורונה, יותר טובות פחות טובות עברו פה-אחד בוועדת הכספים כי גילינו אחריות. כי הבנו שישראל לפני הכל זו לא סיסמה זו אחריות זו מחויבות שלנו כשליחי ציבור. איך אפשר ככה לנהל מדינה? איך אתם מסוגלים אני מסתכל בעיניים של אזרחי ישראל? שמסתכלים עלינו על הבית הזה והם לא מבינים איך יכול לראות שאין תקציב."

ח"כ יאיר גולן: "עשינו צחוק. עשינו צחוק מהחוק, עשינו צחוק מחוק יסוד הממשלה, ומחוק יסוד הכנסת, עשינו צחוק מכל נורמה ציבורית אפשרית, עשינו צחוק ממשרתי ציבור ישרי דרך, עשינו צחוק מהאמת, עשינו צחוק מבתי המשפט, עשינו צחוק מהיועץ המשפטי לממשלה פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לכנסת, עשינו צחוק מהמשטרה ומהעומד בראשה, עשינו צחוק מהכנסת ומחברי הכנסת, עשינו צחוק מעצמנו כי אנחנו שבויים בידי ראש ממשלה מושחת, מפלגות מסואבות או סקטוריאליות אופורטוניסטיות להחריד.

"עשינו צחוק מעצמנו כי ראינו באנשים מושחתים או רופסים מנהיגי העתיד מנהיגים שעוד דקה יהפכו לנחלת העבר. עשינו שחוק ועכשיו אנחנו נבכה הרבה שנים קדימה אם לא נבנה חלופה שלטונית ואם לא נשנה כיוון ערכי."

ח"כ ישראל אייכלר: "בהיסטוריה של ימי המגפה במדינת ישראל ישאלו איך יתכן שבתקופה נוראה כזו של קורונה ומשבר כלכלי וחברתי, כאשר הכל טובע, וכמו בספינת הטיטאניק, הנגנים ניגנו, והמלצרים מלצרו, והפוליטיקה השתוללה כאילו כלום לא קרה. אף אחד לא יאמין לזה.

"אינני יודע אם יש כבר עם מי לדבר, אבל אני מעז לבקש מבני גנץ שהוכיח בעבר יושרה ותום לב, שעוד הלילה יחשוב על טובת אזרחי ישראל ויחזור להקים ממשלה יציבה עם נתניהו על בסיס דברים מוסכמים."

השר אופיר אקוניס: "זה סופו של כל בלון. כבר עם הקמתה הייתה כחול לבן בלון נפוח מלא באוויר שלא מציע כלום ולא אומר שום דבר. כחול לבן לא עושה לעצמה הלילה הזה חרקירי היא מתאבדת בקפיצה מגג הבניין הזה. זו התאבדות מהירה ומיידית וכחול לבן שוברת את כל השיאים של כל מפלגות האווירה מאז 1977.

"המושבים של כחול-לבן הריקים מעידים במידה רבה על ריקנותה של כחול לבן. כחול לבן, השותפה הפוליטית הגרועה ביותר שיכולנו לאחל לעצמנו, דרדרה את ישראל לבחירות המיותרות והבזבזניות ביותר בתולדותיה."

ח"כ אוסמה סעדי: "אנחנו כאן רומסים את כל חוקי היסוד ועושים חוכא ואטלולא מכל המוסד הזה שנקרא חוקי היסוד. אחרי שקיבלנו את פשרת האוזר ודחינו את זה למאה יום, כאשר אין תקציב למדינה מאז 2018. התקציב האחרון שאושר, תקציב דו-שנתי, זה היה עוד לפני שהתפטרתי ברוטציה בשנת 2017 בכנסת ה-20, ומאז אין למדינה תקציב.

"איך אפשר לנהל מדינה באחד מהמשברים הבריאותיים הקשים ביותר לא רק בישראל אלא בעולם? כבר שנה אומרים אי אפשר אבל תקציב ל-21 יש מגיפה, יש שינויים, אנחנו אולי נעשה את זה בפברואר או במרץ, אבל אז פתאום מביאים לנו חוק כזה היום. איפה כל הרפורמות שהתגאה בהם שר האוצר הכל ירד לטמיון ולכן זה חוק שצריך להוריד אותו מהר ככל האפשר ואנחנו כמובן צריכים להפיל את הממשלה הזאת."

ח"כ מאיר כהן: "מה שמתרחש לעיני לנגד עיננו הוא חסר תקדים ובלתי נתפס. זאת אחת הפעמים הבודדות בהן המשבר והאנדרלמוסיה העוברים על המדינה מחווירים לעומת מה שמתרחש כאן בקרב ההנהגה. הבלאגן בין שתי השותפות לממשלה כל כך גדול עד שאין אפילו הן לא מצליחות להגיע להסכמה על דרך הפרידה.

"אני לא רוצה לומר לחבריי מכחול-לבן אמרנו לכם, אבל אני אומר לכם כעת הרימו את ראשכם וצאו מהממשלה הרעה בתולדות המדינה. המריבות ביניכם לבין עצמכם גורמות לנו להחוויר, זאת הפעם הראשונה בכנסת ישראל שהקואליציה ממלאת את תפקידה של האופוזיציה בצורה מוצלחת ביותר."

ח"כ נפתלי בנט: "השנה האחרונה הייתה מאוד מטלטלת עבור אזרחי ישראל, נלקחו מאיתנו דברים שאנחנו רואים כמובנים מאליהם, חופש התנועה, הזכות להתפרנס, חינוך, בריאות, ובאירוע כל כך קיצוני האזרחים מצפים שהמדינה תהיה שם לצידם. הם הסתכלו וראו ששרי הממשלה עושים בדיוק הפוך.

"במקום לעזוב הכל ולטפל בכל הכוח במשבר, שרים במשרדי הממשלה במשרדים עצומים המשיכו כרגיל לנצל את המשרדים לג'ובים, כבוד ומופעי יחצנות. יש רק דבר אחד יותר גרוע מבחירות, וזה המשך הממשלה שתירשם לדיראון בדברי ימי ישראל כממשלה הכי גרועה בתולדות המדינה."

01:02 עריכה

בדרמה של הרגע האחרון, נפלה הצעת חוק דחיית מועד התקציב – כששלושה חברי כנסת מכחול-לבן וחברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד נכנסו למליאה בסיום ההצבעה כדי להצביע נגד ההצעה.

ההצבעה החלה כשלליכוד ניכר רוב של קול או שניים, אחרי שחברי רע"מ עזבו את המליאה לפני ההצבעה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נכנס למליאה וההצבעה החלה כשכל חברי כחול-לבן נעדרים מהמליאה.

אולם, משהסתמן כי ההצעה עומדת לעבור, חזרו למליאה שיר, חיימוביץ', שפע וזמיר – ובסיומה של ההצבעה, התוצאה הייתה 47 בעד ו-49 נגד.

לפיכך, ההצעה לדחיית מועד התקציב נפלה, והבחירות לכנסת ה-24 יתקיימו ב-23 במרץ 2021.

#ברייקינג פרטים נוספים על מאחורי הקלעים של הדרמה: חברי הכנסת מיקי חיימוביץ ואסף זמיר חיכו בספריה של הכנסת ולא בלשכות…

Posted by Tal Schneider on Monday, December 21, 2020

רגע לפני ההצבעה, ביקש ראש הממשלה את רשות הדיבור במליאה ואמר: "התעכבתי משום שבשעה 24:00 בדיוק, קיימתי שיחה עם אחת מראשי החברות הגדולות בעולם שמפתחת חיסונים. ביקשתי ממנו להקדים משלוחי חיסונים לישראל ובאותה הזדמנויות שאלתי אותו מה ההתפתחות לגבי המוטציה.

בנימין נתניהו במליאת הכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו במליאת הכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת)

"הוא סיפר שיש להם פיתוחים ומחקר, וההערכה שלהם שהחיסון שיש בידנו יכול באפקטיביות גדולה לטפל במוטציה. הם ידעו את זה תוך ימים וזה כמובן בשורה גדולה לאנושות ולעם ישראל. זה מה שעשיתי בשעה הזו. במשך היום עבדתי יחד עם חברי לסגור את השמים נגד המוטציה שיכול להיות שהיא כבר כאן.

בשעה הזו היינו צריכים ללכד כוחות ולמצוא כל דרך למנוע את הבחירות המיותרות האלה. ברגע האחרון בני גנץ נסוג מהדברים שהסכמנו עליהם כדי לעצור את הדיקטטורה הפקידותית משפטית פה, אבל הוא לא עמד בלחץ של ניסנקורן וחבריו ואנחנו לא יכולים להסכים לזה. ולכן כחול לבן הולכים לגרור אותנו לבחירות מיותרות. אני לא חושש מהבחירות, אנחנו ערוכים לזה ואנחנו ננצמח, אבל זה מיותר. אני אצביע בעד המשך קיום הממשלה."

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד הגיב: "על מי אתה עובד, לא מעניינת אותך המוטציה מעניינת אותך רק הרוטציה."

01:41 עריכה

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע הלילה כי הליכוד תבקש להכריז על חברות הכנסת מיכל שיר ושרן השכל כח"כיות פורשות. זאת, אחרי ששיר הצביעה נגד הצעת החוק לדחיית מועד התקציב – והשכל נעדרה מההצבעה.

״לאחר שביקשתי להכריז על יפעת שאשא ביטון כפורשת, אבקש להכריז כך גם על ח"כ מיכל שיר ועל ח"כ שרן השכל", הודיע זוהר. "שיר הצביעה בניגוד לעמדת הסיעה והשכל סירבה להגיע להצבעה וזאת בניגוד לעמדת סיעת הליכוד שעשתה הכל כדי למנוע את הבחירות".

01:47 עריכה

ח"כ מיכל שיר מהליכוד, שהמרתה את הוראות הסיעה הלילה והצביעה נגד הצעת חוק דחיית מועד הגשת התקציב – ובכך סייעה להביא לקיצה את הכנסת ה-23 – הודיעה מייד אחרי ההצבעה כי היא מתפטרת מהכנסת וכי היא מצטרפת למפלגתו החדשה של גדעון סער.

עוד 72 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

לא ארץ ללוויתנים

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מאת אקיוקי נוסקה מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם, שעלולות להטיל צִלצַל ולפגוע בו:

עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים
עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים

״לא עשינו להם כל רע״, אמרה לו, ״בכל הים הגדול אין יצור שישווה בתבונתו לבני האדם מלבדנו, הלווייתנים. לו רק היו מגלים מעט חביבות כלפינו!״.

לאחרונה קרַב הלוויתן ברישול לסירת בני אדם. להפתעתו במקום לפגוע בו, שמחו האנשים בסיפון לראותו ונופפו לו בחיבה. אחר כך פגש באיש צף על גבי סירה צהובה מגושמת שהביט בו בתחנונים. האנשים בספינה היו חיילים יפנים שהוסעו לקרב על איווג׳ימה וקינאו בלוויתן השלֵו למראה. בסירת ההצלה הצהובה שכב טייס אמריקאי פצוע, שפִּילל להיגרר בידי הלווייתן לחוף מבטחים.

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם

ביום כניעת יפן נַדֲמו השמיים כי נעלמו מהם להקות המטוסים שהזכירו לו להקות סרדינים. הוא אהב סרדינים. בגלל תאבונו גדל גופו באופן שהרחיק מעליו נקבות, ולכן נהיה בודד.

והנה, ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. אנשיה לא ידעו כיצד לנהוג בלוויתן המוזר שנצמד אליהם. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלווייתן את פצצות העומק שהוטלו עליה. במותו, הציל הלווייתן את הצוללת.

כך באחרית ימיו נחשף הלוויתן לטוּבם ולחביבותם של בני האדם וגם להגיונם, לאכזריותם ולשרירותם. נזכרתי בסיפורו למראה הלוויתן הגדול שהגיע לחוף ניצנים, פה. האם זכה גם הוא לקורטוב של נחת ביומו האחרון בדומה לאחיו מיפן? האם למד דבר-מה על בני האדם? ואולי ראה כלי-שיט משחרר מגופו פסולת שחורה וממשיך הלאה בדרכו כאילו לא ארע דבר? מה קלט מבטו של הלוויתן בחוף ישראל, כיצד נראו הדברים מעיניו?

אולי כבר קרַב בעבר לחופים ולמד לדעת את צבעם וצורתם. על כל פנים, תחנתו האחרונה התגלתה כחוף שחור. מוכר שלגונים המכריז ״אני הולך, אני בא, לא להפעיל עלי לחץ״ נעדר מהחוף; תחתיו התרוצצו בו אנשים שדיברו בהתרגשות למיקרופונים מול עדשות מַצלמות. היו אלו כתבים שסיקרו את הסופה. הכתבים התעלמו מהלוויתן ועסקו בדקלום שבחים על אודות השלג הלבן. הוא התפלא שאינם משגיחים בו: ככל שידע, לוויתנים כמותו לא נראו מעולם בחוף הזה. בנוסף תמה מדוע מדברים על לבן כשהכל סביב נצבע שחור ותהה האם ראייתם של בני-אדם שונה מזו של לוויתנים. כלומר, האם אנשים אינם רואים את מה שניצב מול עיניהם? 

בחולשתו התקשה לקבוע האם דמויות נוספות שזיהה אכן התהלכו סביבו או בקעו מתעתועי דמיונו. איש נוקשה למראה הפיק עשן סמיך באמצעות תנור ישן; אדם זה הופקד על איפול האירוע. אחרים הפריכו כזבים מילקוטם לכיוון אנשים שפערו את פיהם ובלעו לתיאבון מבלי למיין ולבדוק. ״אפילו את הפלנקטון שלי הייתי מסנן טוב יותר״, חשב הלווייתן. מרחוק גזר אדם במספריו את האוויר. איש זה הופקד על ניתוק הקשר בין סיבה לתוצאה. אנשים תשושים בסירות שצבאו על החוף בדרישה לשוב ארצה נהדפו חזרה למים בהסבר שרק לזפת מותר להיכנס לארץ כי בניגוד אליהם, היא דבקה במקומה ולכן קלה להשגחה.

ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלוויתן את פצצות העומק

אדם עולץ וזחוח הזוקף כרס קטנה החווה סביב בידיו והצהיר ״הכל עשיתי אני, הכל בזכותי. תראו, איזה יופי, איזה יופי!״, מורה בגאווה על דברים טובים ויפים לכאורה, אך במקומם נראו רק גושים שחורים צמיגיים שנאחזו בחול ובסלעים.

איש אחֵר, עצוב למראה, גוו שחוח, ניגב בעדינות אגלי רטיבות מפה ומשם בעזרת מגבת רכה. ״מי אתה ומה תפקידך בארץ המשונה הזאת?״ שאל אותו הלווייתן בכוחותיו האחרונים. ״אני תפקידי לנגב לה את הדמעות״, ענה האיש.

פתאום הבחינו בו הכתבים – ״הנה לוויתן!״, אמרו. הם החלו להציג את קיומו באותן מילים דלות עצמן שוב ושוב ושוב, במהדורות כאלו ואחרות. גם בזפת הבחינו לבסוף, אמנם לאחר מכן. אך את זאת הלוויתן כבר לא ראה ולא שמע.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 613 מילים

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

למקרה שפיספסת

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

שכפ”צ אוסלו

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה וכשלונותיה – הסכמי אוסלו. ההסכמים הללו – שהיו רק הסכמי ביניים – פקעו אמנם במאי 1999, אבל הצל שלהם עדיין משמש את ממשלת ישראל כדי לכסות על מחדליה. הפעם הם משמשים אותה כדי להתחמק מחובתה ההומניטרית לספק חיסונים נגד קורונה לפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית וברצועת עזה.

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה – הסכמי אוסלו. ההסכמים, שהיו רק הסכמי ביניים, פקעו אמנם במאי 99', אבל צילם עדיין משמש את ממשלת ישראל לכיסוי מחדליה

הגדה המערבית נמצאת בשליטתה המלאה של ישראל. שטחי הגדה נחלקים לשלושה חלקים: שטחי סי, שרשמית ישראל שולטת בהם בכל תחום, בטחוני ואזרחי; שטחי בי, שבהם רשמית ישראל מחזיקה רק בסמכות בטחונית; ושטחי איי, שלכאורה נמצאים תחת שליטתה הבלעדית של הרשות הפלסטינית.

דא עקא, שהשליטה הפלסטינית בשטחי איי ובי היא בדיחה גרועה. השטחים הללו הם מובלעות בין שטחים שנמצאים בשליטה ישראלית, וכל מה שהפלסטינים עושים בהם נתון, לכל דבר ועניין, הוא לרצונה של ישראל. הסיבה לכך פשוטה: פלסטינים אינם יכולים לעבור, או להעביר סחורות, בלי לעבור במחסומים שנשלטים על ידי ישראל.

ברצועת עזה ישראל שולטת מרחוק. היא שולטת במרחב האווירי והימי של הרצועה, בתדרים שלה, ובמיוחד במעברים שלה. ישראל שולטת ברישום האוכלוסין הפלסטיני, ועל כן פלסטינים אינם יכולים לצאת מהרצועה או להכנס אליה אלא באישורה של ישראל. הם יכולים, כמובן, להפוך למבריחי גבול – אבל בכך הם הופכים לעבריינים.

מאז שעלה בנימין נתניהו לשלטון, ב-1996, ממשלות ישראל משתמשות בהסכמי אוסלו כשכפ”ץ: כלפי ימין, הממשלה אומרת שמה לעשות, היא לא יכולה לפרק את הרשות הפלסטינית ולספח שטחים; כלפי חוץ, היא טוענת שישראל איננה אחראית לשטחי בי ואיי משום שהרשות שולטת בהם. במקביל, היא עושה הכל כדי למרר את חייהם של הפלסטינים שחיים בשטחי סי כדי ליישם טרנספר מרצון – בעוד שמתנחלים בונים כאוות נפשם, ישראל איננה לוקחת אחריות לחייהם של אנשים שהיא התחייבה לרווחתם בהסכמי אוסלו.

כל זה לא חדש. מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני, אבל, כאמור, המטרה של ממשלת נתניהו שם היא טרנספר מרצון.

חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לחיסונים לפלסטינים:

  1. ראשית בשל הזכות האוניברסלית לבריאות – בדיוק כמו שטענו בנייר "הזכות לחיסון" שפרסמנו במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם יחד עם רופאים לזכויות אדם.
  2. בנוסף, רצועת עזה ישראל והגדה המערבית הם שטח אחד לכל דבר. כשישראל מסרבת לחסן את הפלסטינים, היא מסכנת את הישראלים. כולנו מכירים את התמונות של פלסטינים שחוצים לישראל באין מפריע. ראינו גם איך, כשצה”ל רצה בכך, פלסטינים קיבלו אישור בשתיקה להגיע לחופי הים של ישראל.

בנימין נתניהו כלוא בדמות שהוא משחק: הוא לא יכול להיראות בעיני מצביעיו, שאותם לימד לשנוא פלסטינים, כמי ש”מיטיב” איתם; על כן הוא נמנע מלהעביר חיסונים לפלסטינים – שישראל שולטת בכל המעברים שלהם – ומשתמש באוסלו ככיסוי.

מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני

הסכמי אוסלו הם שכפ”צ נוח, כל זמן שאין זכרון ציבורי. אנשים שירחיקו במחשבתם עד ממשלת שרון – מעבר להרי האופל, אני יודעת – יזכרו שהממשלה הכריזה אז שהסכמי אוסלו בטלים. האיש שהכריז על כך שוב ושוב היה שר האוצר, אחד בנימין נתניהו.

לתושבי הארץ המעונה הזו גורל אחד, פלסטינים כיהודים. אנחנו תלויים זה בזה, ואם ניתן לנתניהו לפעול כרצונו, נהיה תלויים זה לצד זה. ישראל חזקה מספיק כדי לאפשר לפלסטינים להתחסן, גם אם זה יפגע בנתניהו בקלפי.

עינת עובדיה היא מנכ"לית מכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה וסינית מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים מהמכללה למנהל בראשל"צ. בעשור האחרון כיהנה בתפקידי מפתח בפוליטיקה הישראלית בקואליציה ובאופוזיציה. בחמש השנים האחרונות שימשה כמנהלת המטה של יו״ר מרצ לשעבר זהבה גלאון וניהלה קמפיינים פוליטיים רבים למועמדים ורשימות בבחירות הארציות והעירוניות. היא פעילה חברתית בשמאל הישראלי וחברת הנהלת מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 558 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה