הדרך לנורמליזציה עם סעודיה ארוכה

שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן מברך את מזכיר המדינה פומפאו בניום (צילום: AP Photo/Patrick Semansky, Pool)
AP Photo/Patrick Semansky, Pool
שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן מברך את מזכיר המדינה פומפאו בניום

סעודיה מקיימת מאחורי הקלעים נורמליזציה חשאית שמתבטאת בתיאום ביטחוני ואזורי הדוק עם ישראל נגד איראן והאיסלאם הקיצוני. הנושא הפלסטיני הוא אבן הנגף העיקרית בדרך לנורמליזציה גלויה בין שתי המדינות, מלך סעודיה איננו מוכן לוותר על יוזמת השלום הערבית.

הודעתו של הנשיא טראמפ על כינון יחסים דיפלומטים מלאים בין מרוקו לישראל מעוררת מחדש הערכות בעולם הערבי, כי גם סעודיה עשויה להצטרף בקרוב לתהליך הנורמליזציה עם ישראל. במיוחד לאור העובדה שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בירך בסוף השבוע שעבר על ההתקרבות המחודשת בין מרוקו לישראל. גם ג'ארד קושנר, יועצו של הנשיא טראמפ, אמר כי הנורמליזציה בין סעודיה לישראל היא "עובדה מוגמרת" וכי זו רק שאלה של זמן.

הודעת הנשיא טראמפ על כינון יחסים דיפלומטים מלאים בין מרוקו לישראל מעוררת מחדש הערכות בעולם הערבי, כי גם סעודיה עשויה להצטרף בקרוב לתהליך הנורמליזציה עם ישראל

עד לפני שהתבררו תוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב שררה בבית הלבן ובירושלים אופטימיות גדולה בכל הקשור לאפשרות שסעודיה תצטרף לתהליך הנורמליזציה עם ישראל, הצטרפותה של מנהיגת העולם הסוני באופן פומבי לתהליך הייתה אמורה להביא ל"אפקט דומינו", להצטרפותן של עוד מדינות ערביות ומוסלמיות להסכמי נורמליזציה עם ישראל, ולהקמתה של ברית אזורית מדינית וצבאית חזקה נגד איראן השיעית.

בחודש אוקטובר האחרון העניק הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין הסעודי לשעבר והשגריר בוושינגטון, ראיון מקיף  לערוץ "אל-ערביה", שבו תקף בחריפות את ההנהגה הפלסטינית הנוכחית והאשימה בשחיתות, בהכשלת התהליך המדיני עם ישראל ובכפיות טובה כלפי סעודיה. הרושם היה שהוא נשלח על ידי בית המלוכה הסעודי כדי להכשיר את דעת הקהל הסעודית לקראת הנורמליזציה עם ישראל. במקביל הסכים בית המלוכה הסעודי לפתוח לראשונה את המרחב האווירי הסעודי לטיסות מסחריות של ישראל.

כמו כן, באמצעי התקשורת השונים התפרסמו הצהרות אופטימיות של הנשיא טראמפ, שר החוץ פומפיאו, השליח המיוחד ג'ארד קושנר וראש המוסד יוסי כהן, שיצרו את הרושם כי הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה מתקרבת וכי היא בבחינת "עובדה מוגמרת" הממתינה לרגע המתאים כדי שיכריזו עליה רשמית.

חשש מממשל ביידן

ניצחונו של גו' ביידן בבחירות פוגג אט אט את האופטימיות של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, התומך הנלהב של הנורמליזציה עם ישראל. ביידן הביע במהלך קמפיין הבחירות שלו חוסר שביעות רצון מהמדיניות האמריקנית כלפי בית המלוכה הסעודי. הוא איננו מרוצה, בלשון המעטה, מהמדיניות שלו כלפי איראן, מהטיפול שלו בזכויות האדם ומפרשת הרצח האכזרי של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, שבה מעורב יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

ניצחון ביידן בבחירות פוגג אט אט את האופטימיות של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, התומך הנלהב של הנורמליזציה עם ישראל. ביידן הביע במהלך הקמפיין חוסר שביעות רצון מהמדיניות האמריקנית כלפי בית המלוכה הסעודי

גורמים אמריקנים בממשל טראמפ מצביעים על תוצאות הבחירות בארה"ב כגורם חשוב בהאטת ההתלהבות הסעודית מהנורמליזציה עם ישראל. הן הביאו להיסוסים כבדים אצל יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, שהחליט להמתין עד להתבהרות המדיניות האמריקנית החדשה כלפי סעודיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבחין בשינוי במהלך ביקורו החשאי בניום בסעודיה כדי לפגוש את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ביחד עם מזכיר המדינה מייק פומפיאו. על פי גורמים יודעי דבר, הפגישה הייתה טובה מאוד בכל הנושאים מלבד בנושא הנורמליזציה עם ישראל. מוחמד בן סלמאן סירב להתקדם צעדים נוספים בנושא הזה עד שתתבהר המדיניות של הממשל החדש בארה"ב כלפי סעודיה.

הסעודים חוששים שג'ו ביידן יסיר את הסנקציות נגד איראן, דבר שיאפשר לה להעביר עוד כספים למורדים החות'ים בתימן, שעמם היא נמצאת במלחמה ושתוקפים השכם והערב את סעודיה בטילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים.

סעודיה חוששת גם מתגובה איראנית ישירה קשה נגדה במקרה שתסכים לנורמליזציה עם ישראל וגם מכך שגורמי אופוזיציה סעודים יתסיסו את הרחוב הסעודי נגד בית המלוכה.

המלך הוא הקובע

המציאות מוכיחה שהגורם החשוב ביותר הקובע את היחס של סעודיה לנורמליזציה עם ישראל הוא המלך סלמאן בן עבד אלעזיז, הדבק באופן מסורתי ביוזמת השלום הערבית כבסיס להשקת תהליך הנורמליזציה עם ישראל. הוא גורס כי רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67' ופתרון בעיית הפליטים ניתן לקיים נורמליזציה עם ישראל.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן נתפס בישראל, בעולם הערבי ובמדינות המערב כ"האיש החזק" בסעודיה, אולם מסתבר שלמרות רצונו בנורמליזציה עם ישראל הוא איננו יכול להוביל את המהלך הזה כל עוד אביו בן ה-85 יושב על כס המלוכה. כוחו מוגבל בכל הקשור לטיפול בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. גם ההנהגה הפלסטינית למדה זאת מזמן ותמיד מצאה את הדרך לעקוף אותו ולהגיע לאביו בכל פעם שחשה כי הוא פועל לקדם את ישום תוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

על פי גורמים אמריקנים, בין ישראל לסעודיה עבר באחרונה "חתול שחור" בעקבות ההדלפות בישראל על הפגישה החשאית בניום בין ראש הממשלה נתניהו ליורש העצר מוחמד בן סלמאן שהביכה מאוד את סעודיה ואילצה את שר החוץ שלה פייצל בן פרחאן לפרסם הכחשה רשמית.

עפ"י גורמים אמריקנים, בין ישראל לסעודיה עבר "חתול שחור" בעקבות ההדלפות בישראל על הפגישה החשאית בין נתניהו ליורש העצר, שהביכה מאוד את סעודיה ואילצה את שר החוץ שלה לפרסם הכחשה רשמית

על פי גורמים במפרץ, סעודיה ראתה בהדלפה פגיעה קשה באמון בין שתי המדינות ודחתה הצעה של ישראל לשלוח נציג בכיר לריאד כדי ליישר את ההדורים.

האם יש קשר בין הכעס הסעודי לבין ההתקפה הארסית על ישראל של הנסיך הסעודי טורקי אלפייצל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, בכינוס הביטחון במנאמה בירת בחריין?

פרשנים בעולם הערבי חלוקים בשאלה  הזו. ישנם הטוענים כי מדובר בעמדות קבועות של הנסיך הסעודי נגד ישראל והוא איננו מייצג את בית המלוכה בעניין הזה. לעומת זאת גישה אחרת של הפרשנים בעולם הערבי טוענת כי הנסיכים הסעודיים אינם נוהגים להתבטא פומבית בנושאים כל כך רגישים מבלי לתאם זאת עם בית המלוכה הסעודי במיוחד בועידה כה חשובה בבחריין הנחשבת לחצר האחורית של סעודיה.

גם שר החוץ הסעודי, פייצל בן פרחאן חזר באחרונה על הקו הרשמי של מלך סעודיה בנושא הנורמליזציה עם ישראל והיתנה אותה בהגשמת השאיפות הלאומיות של הפלסטינים והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

המסר ששידרו שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן והנסיך טורקי אלפייצל לישראל ולעולם הערבי היה, כי הדרך של סעודיה לנורמליזציה עם ישראל היא עדיין ארוכה ועל ישראל למלא תחילה את חלקה על פי יוזמת השלום הערבית.

המלך סלמאן מייחס חשיבות גדולה ליוזמת השלום הערבית של אחיו המנוח, המלך עבדאללה בן עבד אלעזיז, ודבק בה מבלי שום נכונות להתפשר, למרות שאין שום סיכוי שישראל תקבל אותה, הוא רוצה שסעודיה תמשיך להיות מי שמובילה את הקונסזוס הערבי בנושא השלום עם ישראל.

על פי גורמים מדינים בכירים, יש הבדל גדול בין הגלוי לעין לבין הסמוי ביחסי ישראל עם סעודיה, הנורמליזציה האמיתית מתקיימת מאחורי הקלעים בכל הקשור לתיאום האיזורי והסכנות מצד איראן והטרור האסלאמי הקיצוני.

על פי גורמים מדינים בכירים, יש הבדל גדול בין הגלוי לעין לבין הסמוי ביחסי ישראל עם סעודיה. הנורמליזציה האמיתית מתקיימת מאחורי הקלעים באשר לתיאום האיזורי והסכנות מצד איראן והטרור האסלאמי הקיצוני

הנושא הפלסטיני ממשיך להיות אבן הנגף העיקרית בדרך לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה, ממשלת סעודיה הדגישה בשבוע שעבר בהודעה מיוחדת את חשיבות הבעיה הפלסטינית כבעיה ערבית בסיסית וכי סעודיה לא תפסיק להגן עליה.

לבחירתו של גו' ביידן לנשיא יש כנראה השפעה גדולה על האפשרות לקידום תהליך הנורמליזציה בין סעודיה לישראל, הדברים יתבררו כנראה רק בחודשים הראשונים לכהונתו של הנשיא החדש בבית הלבן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,075 מילים
סגירה