מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 26 ימים להשבעה

הצבא לא יציל את טראמפ

ניסיונת טראמפ להיאחז בשלטון החלו בתביעות משפטיות ועברו כעת אל הקונגרס ● יש מי שחושש שאחרי שייכשל גם שם, ינסה להחיל משטר הצבאי במדינות המפתח כדי לכפות בחירות חוזרות ● אך ההיסטוריה מלמדת שהצבא האמריקאי לא ישחק את המשחק של טראמפ ● בינתיים, תקשורת הימין נוחלת השפלה - ואפילו באולם הפסלים של הקונגרס מתחוללת מהפכה

מוקף בצוערים של צבא ארה"ב, הנשיא דונלד טראמפ צופה בדרבי הכדורגל ה-121 בין הצבא לחיל הים באצטדיון של אקדמיית ווסט פוינט. 12 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
AP Photo/Andrew Harnik
מוקף בצוערים של צבא ארה"ב, הנשיא דונלד טראמפ צופה בדרבי הכדורגל ה-121 בין הצבא לחיל הים באצטדיון של אקדמיית ווסט פוינט. 12 בדצמבר 2020

בינואר שעבר, לפני פרוץ הקורונה לחיינו, ביקר בארץ פיטר ביינרט, עיתונאי יהודי-אמריקאי מוביל. בהרצאה שנתן בכנס של מכון המחקר לחקר ארצות הברית באוניברסיטת ת"א, הוא העריך שבחירות 2020 יהיו אתגר קשה לדמוקרטיה האמריקאית, בין אם דולנד טראמפ ינצח בהן ובין אם ג'ו ביידן.

אם טראמפ ינצח, העריך ביינרט, סביר שניצחון זה יהיה בקרב חבר האלקטורים – אבל הוא יפסיד בקרב כלל הקולות, וזו תהיה מערכת הבחירות השלישית מתוך השש האחרונות בהן המועמד שקיבל את רוב הקולות הפסיד.

פיטר ביינרט (צילום: פייסבוק)
פיטר ביינרט (צילום: פייסבוק)

אם ביידן ינצח, המשיך, סביר שטראמפ לא יקבל את תוצאות הבחירות, וסביר שרוב המפלגה הרפובליקאית תשתף איתו פעולה ברמה כזו או אחרת או לפחות לא תעמוד נגדו. זה יגרור משבר חוקתי חריף שיוכרע, העריך ביינרט, רק כאשר ראש המטות המשולבים ירמוז לטראמפ שהצבא האמריקאי לא עומד מאחוריו.

זה נשמע מעט דמיוני בינואר, אבל התחזית של ביינרט לא רחוקה בינתיים מהמציאות. בששת השבועות האחרונים למדנו לא מעט על עמידוּת המוסדות הדמוקרטיים בארה"ב.

ניסיונו של טראמפ להיאחז בשלטון למרות שהפסיד בבחירות – כלומר להקים דיקטטורה – החל בתביעות משפטיות, שנדחו כולן. לאחר מכן ניסה להשפיע על בתי מחוקקים מדינתיים שנשלטים ע"י רפובליקאים למנות אלקטורים בניגוד לתוצאות הבחירות, ניסיון שנכשל. הנה לנו שני מוסדות שעמדו בניסיון: המערכת המשפטית ומחוקקים ופקידי ממשל רפובליקאים שונים ברמת המדינות.

טראמפ אף ניסה לדחות ולחבל בתהליך העברת השלטון, וגם השבוע קיבלו עובדי הבית הלבן מסרים סותרים: בהתחלה שעליהם להתכונן לעזיבתם ב-6 בינואר, כמתבקש מלוח השנה של המעבר, ולאחר מכן יצא תזכיר המבטל את ההוראה.

הרפובליקאים בקונגרס, מצידם, לא ניסו באף שלב לעצור את טראמפ באופן פעיל, וחלק משמעותי מחברי בית הנבחרים הרפובליקאים אף תמך במאמציו, למשל בתביעת טקסס נגד פנסילבניה. הנה לנו שני מוסדות שנכשלו: רפובליקאים בממשל ובקונגרס.

ועוד למדנו שנראה כי טראמפ לא יכיר במציאות אף פעם. אחרי שהאלקטורים הצביעו בשבוע שעבר, טראמפ מכוון כעת למעמד הקראת תוצאות הצבעת האלקטורים בקונגרס ב-6 בינואר.

דונלד טראמפ ואשתו מלאניה עוזבים את וושינגטון הבירה לטובת חופש החגים במאר-אה-לגו בפאלם ביץ'. 23 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
דונלד טראמפ ואשתו מלאניה עוזבים את וושינגטון הבירה לטובת חופש החגים במאר-אה-לגו בפאלם ביץ'. 23 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

במעמד זה, שני בתי הקונגרס מתכנסים בראשות סגן הנשיא (שהוא גם נשיא הסנאט) ומקריאים את תוצאות הצבעת האלקטורים כפי שהגיעו מהמדינות השונות. אם לפחות סנאטורית אחת וחברת קונגרס אחת מתנגדות להכללת אחד מקולות האלקטורים, המושב מתפצל לכינוסים של שני בתי הקונגרס שמצביעים כל אחד בנפרד על ההתנגדות; אם שני הבתים מאשרים את ההתנגדות, הקול לא נספר.

לפי חוק "הנמל הבטוח" מ-1887, ישנן שתי עילות בלבד להתנגדות: שהאלקטורית לא נבחרה כחוק ואושרה כחוק לפני מועד "הנמל הבטוח", או שהצבעתה לא "ניתנה באופן רגיל" (regularly given). התנגדות כזו היא מאוד נדירה: היא קרתה רק פעמיים מאז 1887, ונדחתה בשני המקרים ברוב גדול.

זאת ועוד: השנה כל האלקטורים אושרו כחוק לפני מועד "הנמל הבטוח" וכל הצבעות האלקטורים נערכו בצורה מדוקדקת לפי הנהלים וללא כל הקלות (ולכן, בניו יורק למשל, התכנסו האלקטורים פיזית בבניין הקפיטול של המדינה באלבני כדי להצביע, למרות מגפת הקורונה המשתוללת). כך שעובדתית אין כל בסיס להתנגדות. אבל כמובן, זה לא מה שיעצור את טראמפ.

השבוע סנאטורים רפובליקאים עמדו בפני מסעות לחצים נגדיים: טראמפ לחץ עליהם שיגישו התנגדות כזו. מיץ' מקונל מצידו כינס כינוס מיוחד בו הזהיר אותם שלא יגישו התנגדות, שכן התנגדות כזו תכריח את כל הסנאטורים להצביע, ואם ידחו אותה – כפי שבכל זאת סביר שיקרה, שכן אין שום בסיס להתנגדות – הם יעוררו את זעמם של מצביעי טראמפ.

האלקטורים של אלבאמה, ג'וזף פולר ודניס ביבר, מצביעים עבור דונלד טראמפ, ב-14 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Jay Reeves)
האלקטורים של אלבאמה, ג'וזף פולר ודניס ביבר, מצביעים עבור דונלד טראמפ, ב-14 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Jay Reeves)

יתכן שבסוף אכן תוגש התנגדות; יתכן אפילו שתעבור בסנאט, אם כי הסיכוי קלוש – רובם המכריע של הסנאטורים הרפובליקאים אמנם לא התנגדו לטראמפ, אבל גם לא תמכו במפורש בניסיונות ההפיכה שלו, ולאחר הצבעת האלקטורים בשבוע שעבר חלק ניכר מהם כבר הכירו במפורש בניצחונו של ביידן, כולל מקונל בעצמו. אבל גם אם זה יקרה, אז בבית הנבחרים – הנשלט על ידי הדמוקרטים – ההתנגדות תיכשל.

צריך סדרת אירועים מאוד מאוד לא סבירה – הכוללת היעדרות כזו או אחרת של מספר חברי בית נבחרים דמוקרטים בנוסף על כל מה שאמרנו לעיל, וכן שבית המשפט העליון לא יתערב בתביעות שבוודאי יוגשו – כדי שניסיון ההפיכה יצליח בשלב הזה.

צבא

הרעיונות האחרים שטראמפ משתעשע בהם בימים האחרונים כוללים הטלת משטר צבאי במדינות המפתח ועריכת בחירות מחודשות. מייקל פלין – יועצו הראשון לביטחון לאומי של טראמפ שהורשע בשיבוש הליכי חקירה ונחון על ידי טראמפ לפני כמה שבועות – מתראיין ומפיץ רעיונות כאלה לא מעט בשבועות האחרונים.

ביום ששי שעבר נערכה פגישה בחדר הסגלגל עם פלין, עורכת דינו לשעבר סידני פאוול – שהפכה לנושאת הדגל של הקצה הכי מופרך ומביך של המסע המשפטי של טראמפ להפיכת תוצאות הבחירות – ראש סגל הבית הלבן מארק מדוז, ופאט סיפולון, פרקליט הבית הלבן. בפגישה נדון הרעיון משטר הצבאי ונדחה רק בקושי אחרי ויכוח קולני בין פאוול ופלין למדוז וסיפולון.

מייקל פלין ועורכת דינו סידני פאוול אחרי דיון בבית המשפט הפדרלי ב-10 בספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
מייקל פלין ועורכת דינו סידני פאוול אחרי דיון בבית המשפט הפדרלי ב-10 בספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

מאז הפגישה, יועצי טראמפ השונים מביעים דאגה הולכת וגוברת ממהלכיו בימים ובשבועות הקרובים, שכן הנשיא חדל להקשיב לאיש מיועציו פרט לפאוול ופלין. הרעיונות של פלין ופאוול נשמעים כמובן מופרכים, אבל למדנו שמוסדות שונים שאמורים לשמור על הדמוקרטיה האמריקאית נכשלו.

בנוסף, הדמוקרטיה האמריקאית נכשלה גם בעבר – למשל, כלפי שחורים לאורך שנים ארוכות, תחילה בעבדות ולאחר מכן בחוקי ג'ים קרואו; אבל גם מקרים אחרים כמו מעצר עשרות אלפי יפנים במחנות ריכוז במלחמת העולם השנייה, המקארתיזם בשנות ה-50, ועוד. כך שהסיכון תמיד קיים.

עם זאת, בניגוד לרוב הדיקטטורות, הצבא הפדרלי דווקא היה גורם משמעותי בהתגברות על כישלונות אלה: כוחות הצפון היו המשען המשמעותי של הניסיון לבנות חברה רב-גזעית בדרום לאחר מלחמת האזרחים.

כוחות פדרליים סייעו לממש את זכויות האזרח של שחורים ברגעים המתוחים ביותר של מאבק זכויות האזרח באמצע המאה ה-20 – למשל כאשר ליוו את תשעת התלמידים השחורים לבית הספר התיכון המרכזי בליטל-רוק, ארקנסו ב-1957. או כששברו את המצור שהטיל ג'ורג' וולס, מושל אלאבמה, על האוניברסיטה של אלאבמה כדי למנוע כניסתם של סטודנטים שחורים ב-1963.

כוחות צבא ארה"ב מאבטחים בית ספר תיכון בליטל רוק, ארקנסו, אליו הגיעו תשעה תלמידים שחורים, ב-26 בספטמבר 1957 (צילום: AP Photo)
כוחות צבא ארה"ב מאבטחים בית ספר תיכון בליטל רוק, ארקנסו, אליו הגיעו תשעה תלמידים שחורים, ב-26 בספטמבר 1957 (צילום: AP Photo)

גם המקרתיזם החל את דעיכתו כאשר ג'וזף מקארתי החל לערוך שימועים כנגד חדירה קומוניסטית כביכול לצבא. באחד השימועים הדרמטיים, שגם נצפה על ידי מיליונים בטלוויזיה, תקף בשלב מסויים ג'וסף וולץ', פרקליט הצבא, את מקארת'י במשפט המפורסם: Have you no sense of decency, sir? At long last, have you left no sense of decency? ("האין בך הגינות, אדוני? בסופו של דבר, האם לא נותרה בכך כל הגינות?").

וכך גם השנה. הנאום שנשא ב-12 בנובמבר ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי, באירוע חנוכת מוזיאון צבא היבשה בפורט-בלוואר, וירג'יניה, אולי לא ייזכר כדרמטי במיוחד, אבל הוא אבן דרך חשובה ואולי הסופית בדחיית ניסיונות ההפיכה של טראמפ.

"אנו ייחודיים בקרב צבאות העולם", אמר אז מילי. "אנחנו לא נשבעים אמונים למלך, למלכה, לעריץ או לדיקטטור. אנחנו לא נשבעים אמונים לאדם פרטי. אנחנו לא נשבעים אמונים למדינה, לשבט או לדת. אנו נשבעים אמונים לחוקה. וכל חייל המיוצג במוזיאון זה, כל מלח, טייס, נחת ואיש משמר החופים, כל אחד מאיתנו יגן על המסמך הזה, יהא המחיר אשר יהא".

יושב ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
יושב ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

ובכך הוריד מהפרק כל יומרה של שימוש בצבא – אולי הכח הכי משמעותי שיש לנשיא – להפיכת הבחירות. טראמפ אולי ינסה, אבל הצבא פשוט יסרב לפקודותיו.

חקיקה

השבוע היה נראה שהקונגרס הגיע סוף-סוף לפשרה שתאפשר חקיקה של חוק-המשך לחבילות התמריצים הכלכליים כתגובה למשבר הקורונה. חוקים משמעותיים בתחום חוקקו לאחרונה באביב, וכעת חלקים שונים – כמו הארכת תקופת דמי אבטלה – היו צפויים לפוג ולהנחית מכה כלכלית משמעותית על אמריקאים רבים.

העמדה ההתחלתית של הדמוקרטים, שנחקקה בחוק של בית הנבחרים, הייתה של חבילה בסך 3-4 טריליון דולר, כולל העברה ישירה של $3,000 לכל משק בית. הרפובליקאים תמכו בחבילה קטנה בהרבה, של כ-600 מיליארד דולר, אותה העבירו בגרסת הסנאט לחוק. אלה פערים דרמטיים שלקח שבועות רבים לגשר אליהם.

סיבה צינית יותר לכך שהפשרה הושגה דווקא עכשיו היא מערך התמריצים של שני הצדדים: בסביבה הפוליטית המקוטבת בארצות הברית של ימנו, לדמוקרטים לא היה תמריץ להתפשר ולהגיע להסכמה שתירשם כהישג עבור טראמפ לפני הבחירות. מנגד, לרפובליקאים אין תמריץ להתפשר ולהגיע להסכמה שתהווה הישג עבור ביידן אחרי שיושבע. לכן, דווקא הימים האלה, בין הבחירות להשבעה, הם חלון הזדמנויות שבו לשני הצדדים פחות כואב להתפשר.

מנהיג הרפובליקאים מיץ' מקונל ומנהיגת הדמוקרטים ננסי פלוסי, ב-29 ביולי 2020 (צילום: Brendan Smialowski/Pool via AP)
מנהיג הרפובליקאים מיץ' מקונל ומנהיגת הדמוקרטים ננסי פלוסי, ב-29 ביולי 2020 (צילום: Brendan Smialowski/Pool via AP)

הפשרה, בסך 900 מיליארד דולר, יותר קרובה למספר הרפובליקאי, אבל עדיין המדבור בסכום עצום שכולל העברה ישירה של $600 לכל משק בית. דא עקא, דווקא כשנראה שהכל סגור, הנשיא טראמפ – שלא היה מאוד מעורב במו"מ ולא הראה התעניינות מרובה מדי – החליט שלשום שהוא מתנגד לחוק, אלא אם המענק יוגדל ל-$2,000.

חוק נוסף שטראמפ מנסה לטרפד הוא חוק המימון השנתי למשרד ההגנה. זה שנים ארוכות שחוק כזה עובר ברוב גדול בשני הבתים ונשאר מחוץ למחלוקות הפוליטיות. הפעם טראמפ רמז מדי פעם שיטיל וטו על החוק, בעיקר מכיוון שהוא אינו כולל סעיפים המסירים את החיסיון של הרשתות החברתיות מתביעות דיבה על תוכן המופץ בהן.

הסעיף לא קשור בכלל למימון הצבא, אבל דווקא הטקטיקה של הכנסת סעיפים שונים ולא קשורים רווחת בחוקים כאלה – למשל, בחוק התמריצים יש גם סעיפים לגבי מי ארצות הברית רשאית להכיר בתור הדלאי לאמה וענייני זכויות יוצרים על שירים.

בנוסף, טראמפ גם הביע חוסר שביעות רצון מהיעדר התייחסות בחוק לדרישתו לבטל שינוי שמות בסיסים שהיו קרויים על שם גנרלים בצבא הדרום ואשר שמם שונה לאחרונה ברוח הזמן.

עץ חג המולד אל מול הבית הלבן, 24 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
עץ חג המולד אל מול הבית הלבן, 24 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

כך או אחרת, טראמפ הטיל וטו על חוק המימון לצבא וטרם חתם על חוק התמריצים. סביר שיותר מכל נימוק ענייני, הוא עשה זאת כי הוא עצבני על מקונל שהכיר בניצחונו של ביידן. בשני המקרים, לחוקים יש רוב עצום בקונגרס שיכול לגבור על הווטו, אבל בשביל כך הקונגרס צריך להספיק להצביע עליהם מחדש בימים הבודדים בין חזרתו מפגרת חג המולד לבין פיזורו ב-3 בינואר.

תקשורת

ביום שני שידרה ניוזמקס, אחת משתי רשתות הטלוויזיה שמנסות לעקוף את פוקס ניוז מימין, הודעה נדירה בת שתי דקות שלמות, שמתחילה כך:

"מאז יום הבחירות, מרואיינים, עורכי דין ונציגי ציבור הופיעו בניוזמקס והביעו דעות וטענות ביחס לסמארטמטיקס ודומיניון סיסטמס…וניוזמקס מעוניינת להבהיר את דיווחיה בנושא ולהבהיר שהיא לא דווחה אמת בכמה מטענות אלה".

לאחר מכן, הכילה ההודעה רשימה ארוכה של כל שקרי סידני פאוול, רודי ג'וליאני וחבריהם, אשר ניוזמקס מודה כעת שהן בעצם שקריות (או לפחות ללא כל ראייה). סגמנט דומה, אם כי מעט פחות משפיל, שודר גם בפוקס ניוז.

זו הליכה לקנוסה מפוארת ומספקת למדי, שבאה לאחר שלבכירי חברת דומיניון, יצרנית מכונות הצבעה שמככבת בתיאוריות הקונספירציה הללו, החל להימאס מהטינופים המתמשכים על מוצריה, והם הגישו מכתבי התראה לפני הליכים משפטיים כנגד שתי הרשתות.

הם גם הגישו מכתבים כאלה ל-OAN, מתחרתה של ניוזמקס במשבצת רשת הקונספירציה מימין, וכנגד סידני פאוול עצמה. הודעת הבהרה דומה טרם שודרה ב-OAN. כמו כן הגישו דרישה לקמפיין טראמפ לשמר כל מסמך ברשותם הנוגע לניוזמקס, ואכן מזכר הופץ בבית הלבן בדרישה לשמר כל חומרים כאלו. יהיה מעניין לעקוב.

היסטוריה

ולבסוף, פיסת היסטוריה בוושינגטון השבוע: בחלקים שונים של בנין הקפיטול מוצגים 101 פסלים, שניים מכל מדינה ואחד מטעם וושינגטון הבירה. חלקם של מנהיגים ידועים מההיסטוריה האמריקאית – למשל, סם אדמס מטעם מסצ'וסטס, ג'ורג' וושינגטון מטעם וירג'יניה, אנדרו ג'קסון מטנסי או רונלד רייגן מטעם קליפורניה.

חלק מהמדינות מנציחות דמויות מייסדות מעברן: קליפורניה בחרה את חוניפרו סרה, ממיידי המיסיונים הספרדים במדינה במאה ה18. מסצ'וסטס מנציחה את ג'ון ווינת'ורפ, מייסד המושבה ומנהיגה במאה ה-17, ומנסח מניפסט "העיר על הגבעה". ויסקונסין מנציחה את מושלה, רוברט לה פולט, המנהיג הפרוגרסיבי מתחילת המאה ה-20.

אולם הפסלים בגבעת הקפיטול (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
אולם הפסלים בגבעת הקפיטול (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

מדינות רבות פשוט בחרו סנטורים מפורסמים שיצאו מקרבן, כמו הנרי קליי מקנטאקי, דניאל וובסטר מניו המפשייר וג'ון קאלאהון מדרום קרוליינה – מנהיגי הסנאט בתקופת הפשרות הגדולות של אמצע המאה ה-19.

אבל רוב הפסלים הם של דמויות מעט פחות מובנות מאליהן. מטעם אלאבמה מונצחת, למשל, הלן קלר, ילידת המדינה. וושינגטון הבירה בחרה בפרדריק דאגלאס, העבד המשוחרר, הסופר והאבולישיניסט הנודע. פלורידה מנציחה, כמתבקש מאקלימה, את ג'ון גורי, הממציא של המכונה הראשונה לקירור מכני (אם-אמו של המזגן של ימנו).

נברסקה מנציחה את "דב עומד", צ'יף אמריקאי יליד מסוף המאה ה-19 שחי במדינה והצליח לגרום בפעם הראשונה לבית משפט אמריקאי להכיר בילידים כבני אדם בעלי זכויות ב-1871.

אוהיו בחרה את גדול הממציאים האמריקאים, תומס אדיסון, ופנסילבניה את רוברט פולטון, ממציא ספינת הנהר. יוטה מנציחה כצפוי את בריגהם יאנג, מייסד הכנסייה המורמונית.

הפסל של תומס אדיסון, מטעם מדינת אוהיו, מוצב באולם הפסלים בגבעת הקפיטול (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
הפסל של תומס אדיסון, מטעם מדינת אוהיו, מוצב באולם הפסלים בגבעת הקפיטול (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

מדינות דרומיות לא מתביישות לייצג בגאון בפסליהן מנהיגי קונפדרציה: כך מיסיסיפי, שמציגה את ג'פרסון דיוויס, נשיא הקונפדרציה; ג'ורג'יה, שמציגה את אלכסנדר המילטון סטיבנס, סגן נשיא הקונפדרציה; ועוד.

אחת מאלה הייתה גם וירג'יניה, שהציגה את רוברט א. לי, מפקד כוחות הדרום של מלחמת האזרחים, ואחת הדמויות המוערצות ביותר בקרב מעריצי הקונפדרציה. עד השבוע. השבוע הוסר הפסל, לאחר שביולי החליטה ועדה שמינה המושל הדמוקרטי של וירג'יניה ראלף נורת'אם להחליף את הפסל, שיועבר למוזיאון בריצ'מונד.

במקומו, יוצב פסל של ברברה ג'ונס, פעילת זכויות אזרח שכנערה בת 16 הובילה את התביעה היחידה לדה-סגרגציה של בתי ספר מטעם תלמידים וכונסה לתוך סך התביעות שנכללו בבראון נ' מועצת החינוך, תיק הדגל שהביא לביטול הסגרגציה בבתי ספר בארצות הברית.

פסלו של רוברט א. לי מוסר מאולם הפסלים בגבעת הקפיטול, 21 בדצמבר 2020 (צילום: Jack Mayer/Office of Governor of Virginia)
פסלו של רוברט א. לי מוסר מאולם הפסלים בגבעת הקפיטול, 21 בדצמבר 2020 (צילום: Jack Mayer/Office of Governor of Virginia)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קראתי בתשומת לב את הכתבה הארוכה והלכאורה מפורטת, אולם לא ניתן היה שלא להתרשם "מההנדוס" המגמתי של המציאות כפי שמתרחשת בארה"ב בנושא הבחירות מאז הבחירות ועד היום הזה. בתוכן הכתבה שמתיימרה... המשך קריאה

קראתי בתשומת לב את הכתבה הארוכה והלכאורה מפורטת, אולם לא ניתן היה שלא להתרשם "מההנדוס" המגמתי של המציאות כפי שמתרחשת בארה"ב בנושא הבחירות מאז הבחירות ועד היום הזה. בתוכן הכתבה שמתיימרה להיות מעיין כתבת תחקיר מוצג הנשיא טראמפ כעבריין ושוחר מלחמות הנלחם כנגד הצדק והחוק.
אני יוצא מתוך הנחה שכותבי מאמר זה מניחים שכל אלו שקוראים אותה הם אנשים נבערים מדעת, תמימים ומטופשים שאנם מבחינים בין ימינם לשמאלם בכל הקשור לפרסומים הכתבות והידיעות המפורסמים באתרי המדייה והאינטרנט ברחבי הרשת בעברית ובאנגלית.
לכתוב כתבה כל כך ארוכה ולכאורה מפורטת ולא להזכיר ולו במעט את זיופי הבחירות שבוצעו לכאורה ע"י המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, את ההפגנות האלימות של כנופיות האנטיפה ושאר הקבוצות האנרכיסטיות הממומנות על ידי חוגי השמאל הקיצוני שהשתלט על ערים מרכזיות בארה"ב, היא עדות נוספת וחד משמעית שכתבה כל כך לא מאוזנת היא באה מבית היוצר השמאלני שמנסה בכל כוחו להנדס לנו את התודעה במידע מגמתי, מוטה ושקרי.
אני פונה מכאן לקוראים לתת את דעתם לניסיונות רעים אלו של אמצעי התקשורת בארץ וגם בעולם לא לתת להם ולתכנים השקריים שהם מפרסמים כל לגיטימציה תודעתית ומחשבתית.
הם לא מוסרים לנו מידע, הם מהנדסים לנו את התודעה והמחשבה.

עוד 1,902 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת הגז, המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט וגרמה למות מאות בני אדם שקפאו למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,118 מילים

דיווחים: שנת הלימודים תוארך עד סוף חודש יולי

יושב ראש מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, הודיע שהממשלה תאשר פתיחה של הלימודים לכל שכבות הגיל ביישובים ירוקים וצהובים ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת ● בחירות 2021: נתניהו ישתתף בתוכנית "סטנד-אפ ניישן" ברשת 13

עוד 30 עדכונים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

למקרה שפיספסת

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה