טום הנקס (צילום: Jordan Strauss/Invision/AP)
"הקורונה הייתה מבחן לכולנו, ואין ספק שחלק מאיתנו לא למד את הלקח"

והרי החדשות, מפי טום הנקס

ראיון

הוא היה המפורסם הראשון בעולם שחלה בקורונה, יחד עם אשתו ● הוא אחד השחקנים האהובים והמצליחים בהוליווד, בזכות שורת תפקידים של אנשים רגילים בנסיבות לא רגילות ● אבל בסרטו החדש "חדשות העולם", טום הנקס משחק לראשונה במערבון, בתפקיד עיתונאי העובר מעיירה לעיירה ומציג את החדשות ● ולמרות הרקע ההיסטורי, המסר אקטואלי מתמיד ● "זה רושם כמעט נאיבי של מה שהחדשות היו יכולים להיות"

ראיון עם טום הנקס הוא בדרך כלל מפגש הרבה יותר ספונטני וחופשי מאשר עם כוכבים אחרים. השחקן החביב אוהב לדבר, ואפילו יותר מכך, הוא אוהב לספר אנקדוטות – הוא אחד ממספרי הסיפורים הטובים ביותר בהוליווד.

הנקס עבר די הרבה ב-2020, עם טווח רחב של רגעי שיא ושפל. אחרי הכל, בדרך כלל לא עוברים מקבלת המועמדות השישית שלך לאוסקר (על הסרט הביוגרפי A Beautiful Day in the Neighborhood) אל היותך המפורסם הראשון בעולם שאובחן עם נגיף הקורונה. העליות והמורדות הרגשיות האלו יכולות לגרום למכות כואבות ופתאומיות, אבל האור בקצה המנהרה הוא ש-2020 מסתיימת בסימן חיובי עבור הנקס, בתור הכוכב של סרט חדש ונהדר: המערבון News of the World.

החיבור בין הנקס למערבון בוודאי מרים לא מעט גבות. אחרי הכול, השחקן בן ה-64 ידוע בגילום אזרחים אמריקאים רגילים שהפכו לגיבורים בנסיבות יוצאות דופן. הוא אחד מהשחקנים הבודדים שזכו בשני פרסי אוסקר ברצף, על "פילדלפיה" (1993) ו"פורסט גאמפ" (1994).

בין הסרטים הנוספים והאמריקאים במיוחד שהוא ידוע בהם: "להציל את טוראי ראיין" (1998) בבימויו של סטיבן שפילברג (שהוא גם חבר קרוב שלו), ו"סאלי: נס על ההדסון" (2016) אותו ביים קלינט איסטווד ובו הנקס גילם את צ'סלי 'סאלי' סאלנברגר, הטייס שהפך לגיבור לאחר שהנחית את המטוס התקול שלו בנהר ההדסון על מנת להציל את הנוסעים והצוות של המטוס.

וכעת מגיע News of the World, שיתוף הפעולה השני שלו עם פול גרינגראס, לאחר שחברו יחד ב"קפטן פיליפס" ב-2013.

הסרט מספק הרבה הפתעות וריגושים שהקהל יכול לצפות לו ממערבונים קולנועיים. אבל אם יש דבר אחד מסוים שמבדל את הסרט, הוא המקצוע של הגיבור הראשי שלו: הנקס לא מגלם את השריף, צייד הראשים או החוואי, אלא עיתונאי הנוסע מעיר לעיר כדי להציג לתושבים את החדשות מרחבי המדינה.

טום הנקס ב"חדשות העולם" (צילום: Bruce W. Talamon/Universal Pictures)
טום הנקס ב"חדשות העולם" (צילום: Bruce W. Talamon/Universal Pictures)

כצפוי, הנקס מתחיל את הריאיון עם אנקדוטה: "הייתה תקופה שבה היו מפיקים כל-כך הרבה מערבונים, עד שהשחקנים רכבו תמיד על אותו סוס, בכל מערבון שהם עשו". הוא נזכר בפגישה עם ג'ימי סטיוארט בביתו לטובת צילומים, ואיך הבחין כי היו בבית רק מעט פריטים מהסרטים הידועים של סטיוארט. אבל אז הוא ראה ציור גדול של סוס בשם פאי, אותו סוס שסטיוארט רכב עליו בכל המערבונים שלו.

"אנשי המקצוע שטיפלו בסוסים החזיקו אותם בגריפית' פארק", הנקס נזכר בדברים שאמר סטיוארט, כשהוא מחקה את כוכב 'אלו חיים נפלאים'. "'שם היו כל הסוסים שלנו'". הנרי פונדה צייר את הציור לסטיוארט, בצירוף מקרים, רק מספר ימים לפני שנפטר, וכך השחקן שמר את הציור על הקיר בתור דרך לזכור את חברו הוותיק.

הסיפור של סטיוארט מוביל את הנקס להיזכר בחוויות שלו ברכיבה על הסוס שלו, שענה לשם ווימפי, על סט הצילומים של News of the World. "לסוסים יש עיניים גדולות ועמוקות כאלו, בצד של הראש שלהם, והם פשוט סוג של מסתכלים עלייך ככה", אומר הנקס, ועושה חיקוי של סוס שלא ממצמץ. "והייתה לי תחושה מאוד ברורה שזה היה ווימפי, ולא אני, שמחליט האם הוא יכול לסבול אותי או לא".

לסוסים יש עיניים גדולות ועמוקות כאלו, בצד של הראש שלהם, והם פשוט סוג של מסתכלים עלייך ככה. והייתה לי תחושה מאוד ברורה שזה היה ווימפי, ולא אני, שמחליט האם הוא יכול לסבול אותי או לא"

בסרט, המבוסס על ספר באותו שם של הסופרת פולט ג'ילס, הנקס משחק את קפטן קייל קיד, חייל לשעבר בצבא הקונפדרציה, אשר חמש שנים לאחר מלחמת האזרחים עבר למקצוע אחר. הוא נוסע מעיר לעיר וכדי לחסוך לאנשים את השעמום שבקריאת עיתונים, הוא מציג על הבמה עדכונים על ההתפתחויות שקרו במדינה. הוא מנהל אורח חיים של נווד, אבל העבודה שלו מוערכת בכל מקום בו הוא עוצר.

טום הנקס והלנה זנגל ב"חדשות העולם" (צילום: Pictorial Press Ltd / Alamy)
טום הנקס והלנה זנגל ב"חדשות העולם" (צילום: Pictorial Press Ltd / Alamy)

החיים של קיד משתנים בוויצ'יטה פולס, לאחר שהוא נתקל בעגלה שהותקפה על הדרך, ומגלה שורדת יחידה של התקיפה, נערה צעירה בשם ג'ואנה (הלנה זנגל). היא אמנם לא מדברת אנגלית, אבל קיד מגלה מהרישומים שהיא נחטפה על ידי ילידים אמריקאים משבט קיואה וגודלה על ידם במשך שש שנים. היא הובאה חזרה לקרובי המשפחה הקרובים אליה ביותר, דודה ודוד בעיירה בשם רד ריבר, כשהעגלה שהובילה אותה הותקפה.

קיד מנסה להתחמק מהאחריות של הבאתה אל המקום אליו היא צריכה להגיע. בהתחלה, הוא מנסה להשאיר אותה עם חברים בעיר קרובה, אבל כשהיא ממשיכה לנסות ולברוח מהם, הוא מבין מה עליו לעשות. זהו מסע ארוך ומסוכן, אבל קיד מוודא שהיא מגיעה ללא פגע לרד ריבר, שם היא יכולה לנהל חיים נורמליים, עד כמה שניתן.

הנראטיב מובל על ידי מגוון עימותים שהגיבור ובת חסותו נתקלים במסע שלהם, ועל אף שהמבנה יחסית פשוט, התוצאה כובשת לב. לאורך המסע, דרכם של השניים מצטלבת עם פדופילים נחושים באופן מטריד, פורע חוק פשיסט, סערות אבק מעוורות, אבל מול כל משבר עומדות החלטות נבונות – ומרגשות באופן בלתי צפוי.

טום הנקס והלנה זנגל ב"חדשות העולם" (צילום: Bruce W. Talamon/Universal Pictures)
טום הנקס והלנה זנגל ב"חדשות העולם" (צילום: Bruce W. Talamon/Universal Pictures)

לדברי הנקס: "הדמות שלי לקחה את החדשות שהיו חשובות ונפלאות, שדיברו על החיים שלהם כמו בניית רכבות או גשרים, או מחלות שיצאו משליטה, לצד ניסים של החיים המודרניים שהתרחשו אז, כמו מעליות במלונות בפעם הראשונה. זה שהוא נכנס לעיירה ומושך את כולם יחד לשעה של קהילתיות מאירת עיניים, זה רושם כמעט נאיבי של מה שעיתונות והפצת החדשות היו יכולים להיות".

ויכוח עם הבמאי

הקראת החדשות לציבור היא אחד ההיבטים המרתקים של הסרט ואחת מהחוזקות הגדולות שלו, כאשר דרך הצגתם מנצלת את הכריזמה הטבעית והאינסטינקטיבית של הנקס. אך מה שהופך את הנושא למעניין יותר הוא שמדובר בהיבט שגרר ויכוח בין הבמאי לכוכב, אשר לא הסכים לדרך בה התבקש להקריא את החדשות.

כשהוא מדבר על היום הראשון על סט הצילומים בו צילמו לראשונה את הקראת החדשות, אומר הנקס כי "עבר כבר חצי יום צילום, והתיישבנו על מדרכת עץ באחת מעיירות המערבון שלנו. ודיברנו על זה, הוא ואני, על מה המשמעות של ביצועי ההקראות האלו של החדשות.

"אני הייתי נעול על אותנטיות והחדשות האמיתיות וסיפורים אמיתיים, פרספקטיבה והצגה כמעט יבשה לחלוטין של החדשות. והוא היה נעול על חיבור של הקהל, של מתן השראה לקהל, וריתוק הקהל למה שהיה בחדשות".

טום הנקס והבמאי פול גרינגראס על הסט של "חדשות העולם" (צילום: Bruce W. Talamon/Universal Pictures)
טום הנקס והבמאי פול גרינגראס על הסט של "חדשות העולם" (צילום: Bruce W. Talamon/Universal Pictures)

בהתחשב במשמעות הרבה של הקראות החדשות בסרט, זה היה נושא גדול להתעקש עליו. השחקן הסביר כי הם היו מבוצרים בדעות שלהם, ורמז שההתנהלות לא תמיד היתה ידידותית. בעזרת הידיים, הנקס המשיך ואמר כי "למעשה המשכנו ככה קצת זמן (מסמן אגרוף לאגרוף) כי הוא אמר 'אתה חייב להבין, אתה מעלה מופע שמקבץ אנשים'. ואני אמרתי 'פול, אתה חייב להבין, אני מקריא את החדשות כדי לקבץ את האנשים יחד'".

מה שהנקס וגרינגראס גילו לבסוף, לעומת זאת, היה שהקונפליקט דווקא היטיב עם הסרט. העימות בין השחקן לבמאי נתן להם הזדמנות למצוא את עמק השווה היצירתי שגרם לשניהם להיות מרוצים.

למרות חילוקי הדעות, גרינגראס אמר שהוא תמיד ידע שהנקס מתאים באופן מושלם לתפקיד: "קפטן קיד הוא אמנם דמות שחוותה קרבות, אך הנשק הגדול ביותר שלו הוא הכריזמה שלו, הפיקחות, והרצינות שלו, ואין מי שמעביר את הדברים האלו כמו הנקס. הלבביות שלו בולטת בכל עידן. הוא שובה את הקהל בסרט בתור שחקן כמו שהוא שובה את הקהל במציאות בתור אדם".

חדשות בתקשורת: אז ועכשיו

עד כמה שהוא נהנה לדבר על הסרט החדש שלו, הנקס להוט לדון בפוליטיקה האמיתית, החדשות בתקשורת, המצב החמור של מגפת הקורונה, התפקיד המסוים שלו במאבק.

טום הנקס (צילום: Richard Shotwell/Invision/AP)
טום הנקס (צילום: Richard Shotwell/Invision/AP)

"ידענו שבכך שאנחנו מדברים על החדשות ואיך החדשות מועברות, אנחנו מתעסקים עם נושא רלוונטי" הנקס אומר. "אנחנו חיים בעידן בו דעה מסתווה בתור חדשות, בו חצאי-עובדות ומיתוסים הופכים לסחורה ולכלי מסחרי. הרבה אנשים שם בחוץ מרוויחים הרבה מאוד כסף על ידי פרסום חדשות שהן במהות שלהן דעה סובייקטיבית".

הוא אומר כי על אף שהוא שמח שהחלו לתת חיסונים נגד נגיף הקורונה, עבורו "הסיפור הגדול ביותר, זה שאני שם לב אליו, הוא העבודה שיש לנו יותר מ-310,000 מתים תוך תשעה חודשים בלבד. אני לא מבין מדוע זה לא הסיפור המוביל בחדשות בכל יום.

"בעבר, בצעירותי, דיווחים בטלוויזיה לא התעסקו עם המניעים של האנשים המעורבים; הם התעסקו עם העובדות בזמן שהן נחשפו, כשהן היו על פני השטח. הדיווחים בטלוויזיה היו חלק מטובת הציבור, עד ההתקדמות של הטלוויזיה בכבלים, למען האמת. אבל כל זה מאחורינו היום, כשאנשים פונים למקורות מסוג אחר כדי למצוא את המידע.

"בעבר, בצעירותי, דיווחים בטלוויזיה לא התעסקו עם המניעים של האנשים המעורבים; הם התעסקו עם העובדות בזמן שהן נחשפו, כשהן היו על פני השטח. הדיווחים בטלוויזיה היו חלק מטובת הציבור"

"יש עוד שינויים משמעותיים: פעם היינו מקבלים כחצי שעה של חדשות בכל ערב ממקורות שהם לא רק מהימנים, אלא מקורות שהעבודה שלהם היתה לאשר ולאמת את מה שהוא האמת. והיום החדשות הן 24 שעות ביממה. אתה שומע את אותו סיפור שוב ושוב, ויש הרבה ריפוד נוסף שמצטרף לכך.

"בעבר, זה לא היה נקרא חדשות אלא אם ועד שהדבר אומת על ידי מספר מקורות, אבל זו פשוט לא הדרך בה החדשות עובדות היום. בימינו, כולם פשוט מחפשים את מה שהם רוצים לשמוע באתרים או רשתות חברתיות על מנת לחזק את מה שהם כבר מאמינים ויודעים".

טום הנקס ואשתו, השחקנית ריטה וילסון (צילום: Jordan Strauss/Invision/AP)
טום הנקס ואשתו, השחקנית ריטה וילסון (צילום: Jordan Strauss/Invision/AP)

"צילמנו את הסרט שנה לפני הבחירות", הנקס ממשיך, "ובסוף התברר שהוא ראה את הנולד באופן שלא היינו יכולים לחזות אותו. כמו שלפעמים דברים כאלו קורים. ההקשר, הנסיבות בהן הסרט הופץ, הם הגורמים שמגדירים את החשיבות שלו, וזה משהו שאף אחד מאיתנו לא היה יכול לחזות בזמן שעבדנו עליו".

תגובה לחיסון

כשהנקס מדבר על החיסון, הוא נזכר: "כשהייתי ילד, סביב 1961, פוליו היה חלק משמעותי מהחיים שלנו. קיבלת פוליו ממים מזוהמים. פוליו יכול להפוך אותך לנכה ופוליו היה בכל מקום, בעצם. גרתי בפלזנט היל, קליפורניה, ויום אחד, כל המשפחה נכנסה למכונית. וכולנו הצטרפנו לתור ארוך של רכבים שהוביל לקולג' הקהילתי, שם כולם קיבלו חיסון לפוליו בצורה של קוביית סוכר.

"היו שם רופאים והם ראו כמה אנשים יש במכונית – אם היו 10, אז הם נתנו 10 קוביות סוכר בכוסות נייר קטנות. זה היה ללא ספק לטובת הציבור. מדע עבד כדי לעזור למגר משהו קטלני ומטיל מום כמו פוליו".

הוא מודע היטב למעמד שלו בתור מפורסם. "אני לא יכול שלא להיות דמות ציבורית, ואתה עולה לכותרת לפעמים רק בגלל שחבשת כובע מטופש. אתה אף פעם לא באמת יודע כמה אנשים מוכנים להשקיע בך את תשומת הלב שלהם.

טום הנקס וריטה וילסון עם ראש ממשלת יוון ורעייתו ב-25 ביולי 2020. וילסון, הנקס וילדיהם קיבלו אזרחות ממשלת יוון כהוקרה לסיוע שהעניקו לקורנות שריפות הענק שהתחוללו ליד אתונה ב-2018 (צילום: Greek Prime Minister's Office via AP)
טום הנקס וריטה וילסון עם ראש ממשלת יוון ורעייתו ב-25 ביולי 2020. וילסון, הנקס וילדיהם קיבלו אזרחות ממשלת יוון כהוקרה לסיוע שהעניקו לקורנות שריפות הענק שהתחוללו ליד אתונה ב-2018 (צילום: Greek Prime Minister's Office via AP)

"אני לא יודע אם אני מנהיג עולמי במשהו, אולי מנהיג ההשתטות העולמי. אני לא יודע אם העוצמה של האמפתיה גדלה בעקבות העובדה שהיה לי קורונה. מה שאולי גדל היה תחושת האחריות שניתנה לנו. אבל במקרה הזה היה משהו שהיה בחזית, ולדעתי קיבלנו החלטה נכונה לשתף את המידע ולהיות כנים לחלוטין בנושא".

הוא מרחיב: "כמו כולם, כשהבדיקה שלך יוצאת חיובית, החשש המיידי היה האם יש משהו בתוכי שעומד להציב אותי בסיכון גדול יותר? יש לי סוכרת סוג 2, אשתי (השחקנית ריטה ווילסון) היא שורדת סרטן. האם זה עומד לשים אותנו בסכנה גדולה יותר?"

"כמו כולם, כשהבדיקה שלך יוצאת חיובית, החשש המיידי היה האם יש משהו בתוכי שעומד להציב אותי בסיכון גדול יותר? יש לי סוכרת סוג 2, אשתי היא שורדת סרטן. האם זה עומד לשים אותנו בסכנה גדולה יותר?"

הוא משבח את שירותי הבריאות באוסטרליה "על כך שטיפלו בנו היטב, פיקחו עלינו מקרוב. לאחר שלושה ימים הגיעו למסקנה שאנחנו עומדים להיות בסדר. אבל זה היה רק חצי מהעניין. החצי השני הוא האחריות שלנו. היינו צריכים לוודא שאנחנו לא מעבירים את זה למישהו נוסף.

"אני לא מבין איך לאדם הממוצע אין את תחושת האחריות או האמפתיה. כולנו צריכים לעשות את זה כמו שצריך להאט את הנסיעה בקרבת בית ספר, כמו לשים חגורת בטיחות או לאותת כשפונים. נגיף הקורונה היה מבחן לכולנו, ואין ספק שחלק מאיתנו לא למד את הלקחים מהמבחן הזה".

Hello folks. Rita Wilson and I want to thank everyone here Down Under who are taking such good care of us. We have…

Posted by Tom Hanks on Thursday, March 12, 2020

"לא סיימנו עם המשבר הזה", הנקס מרצין. "זה מצוין שיש חיסון, אבל אנחנו עומדים לחיות עם זה למשך זמן רב. לקבל את החיסון לא עומד להיות דבר קל שפשוט קורה. אנחנו לא נוכל פשוט לעצור לרגע ולקחת אותו. זה עומד להיות שוב מבחן עבורנו, ולדעתי חלק מהאנשים יעברו את המבחן וחלק לא יעברו אותו".

עוד 1,772 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

להעיף את נתניהו - תנאי הכרחי ולא מספיק. הצביעו מרצ

כמו שאמריקאים יכולים לנתח באובססיביות סטטיסטיקות של קבוצות בייסבול, כמו שבטבריה נהנים לדבר על מפלס הכנרת, או כמו שבועז ביסמוט יכול להאריך עוד ועוד ועוד ועוד בניתוח סגולותיו של בנימין נתניהו, כך קשה לחשוב על תחביב אינטנסיבי יותר בקרב פרשני שמאלנות מאשר ניתוח מצבה של מרצ.

אורי טלשיר כתב לאחרונה בהארץ:

"אף אחד לא מדבר על שלום, אף אחד לא מדבר על מרצ. מה לעשות, לפעמים אין צדק".

כמו שאמריקאים אובססיבים לניתוח קבוצות בייסבול, בטבריה נהנים לדבר על מפלס הכנרת וביסמוט מאריך בניתוח סגולות נתניהו, כך קשה לחשוב על תחביב אינטנסיבי יותר בקרב פרשני שמאלנות מניתוח מצבה של מרצ

כמו רבים שחושבים מרצ, טלשיר צופה מהצד ומעריך שהצדק אינו עומד להופיע. בעצמו הוא צופה מהצד ומגלה שהוא לא שוקל להצביע מרצ. אם היה צדק, כולם היו מדברים על השלום ועל מרצ. אבל זה קצת נמאס לו, אז אין צדק.

אז אני אדבר על שלום ועל מרצ. אבל רגע קודם, על סוף ימי נתניהו.

חד-משמעית: אין דבר דחוף יותר לישראל מקץ שלטונו של נתניהו. שלושה סבבי בחירות שבחלוקה הפוליטית למחנות "רק" ו"רק לא" ביבי יש שני גושים דומים בגודלם עם תזוזות קלות וכמעט מקריות מסיבוב לסיבוב. בבחירות הקרובות יש סיכוי מצוין לניצחון הטובים במאבק הזה. כן, לפעמים יש צדק. כדי שזה יקרה צריכים להתקיים שני תנאים.

  1. הראשון: נטישה של קבוצה לא גדולה של אנשי ימין את נתניהו. ייתכן שבעניין זה גדעון סער מציע תקווה חדשה.
  2. השני: שלא יקומו לנתניהו מושיעים חדשים כפי שקמו בכנסות הקודמות מספסלי העבודה, יש עתיד, כחול לבן ואפילו הרשימה המשותפת.

המצב ישתפר. האלטרנטיבה לנתניהו (בניכוי ליברמן) תהיה פחות מושחתת ותבוז פחות לעקרונות יסוד של דמוקרטיה. בכך פחות או יותר נגמרות החדשות הטובות.

ישראל תמשיך להיות מדינה שהחיים בה כרוכים במועקה מתמדת. השמיים ימשיכו להיות מכוסים בגזענות, חיי המשפחה שלנו ימשיכו להיות מוקרבים על מזבח חקיקה דתית, הכלכלה שלנו תמשיך להתבסס על משק שהמונים בו מועסקים בשכר רעב. מעל הכל, עתיד המדינה עדיין יהיה קורבן של לאומנות משיחית והתעללות יום-יומית מתמשכת במיליוני פלסטינים עדיין תהיה באחריות כולנו.

האלטרנטיבה לנתניהו (בניכוי ליברמן) תהיה פחות מושחתת ותבוז פחות לעקרונות יסוד של דמוקרטיה. בכך פחות או יותר נגמרות החדשות הטובות. ישראל תמשיך להיות מדינה שהחיים בה כרוכים במועקה מתמדת

אני מסרב לקבל שמה שיש לישראל להציע לשלושת ילדיי נמצא במרחב שבין המלל הריק של יאיר לפיד לפשיזם הממאיר של סמוטריץ' ובן-גביר עם כל הגנץ והסער והבנט שביניהם.

מה שאני מחפש עבורם ועבור כולנו לא נמצא אצל אחת שנאבקת בכפייה דתית או אחד שנאבק באפלייה מגדרית ולא באחד שזוכר שצריך להגן עלינו מפני הכיבוש (אפילו אם היה כזה פרט למרצ). מה שאני מחפש נמצא רק במפלגה שיודעת מה המשמעות של צדק – חברתי, סביבתי, מגדרי, יו ניים איט.

זה נמצא רק במפלגה שיודעת איך צריכים להיראות החיים שלנו. שיש בהם שוויון שמאפשר להסתכל בלי חשש בעיניים של הזולת ויש בהם חירויות לפרט שמאפשרות לחיות את החיים שבחרנו לנו ושאנחנו ראויים להם.

למפלגת העבודה יש הפעם רשימה ראויה ומנהיגה ראויה, אבל גם עמיר פרץ נדמה היה כמנהיג שמאלני ראוי. ועידת המפלגה איתה נכנס לממשלת נתניהו נותרה אותה ועידה שעשויה להעיף את מיכאלי רגע אחרי הבחירתו תמורת נזיד תיקים (תשאלו את עמרם מצנע, אברום בורג, כמה פעמים היינו בסרט הזה).

ביש עתיד יש אנשים ראויים. גם ברשימה המשותפת. בכלל קשה להתמודד עם כל הטוב שמורעף עלינו מכל עבר. חריפות ומגניבים, שנונות ויפים. אולי יותר ממרצ, אולי לא. צו האופנה לא עם מרצ. היא רק אומרת את הדברים הנכונים ורק יש בה אנשים מצוינים והיא רק נלחמת בעקשנות על המדינה שאני וילדיי נוכל גם ליהנות לחיות בה וגם להתגאות בה.

היא עושה את זה מול הרוח האנטי-דמוקרטית של הימין והיעדר הרוח של ציבור שפרש מהמאבק לישראל כמו שישראל יכולה להיות, לטובת איסוף פירורים שזורקים לעברו מיני סלבריק'ה פוליטיים. כמה גדול הציבור שיהיה חלק מהמאבק נגד נתניהו אבל גם חלק מהמאבק נגד הימין, החרדים כל הבלונים שבמרכז? אני לא יודע. אני אפעל שיהיה גדול ככל האפשר.

אני מסרב לקבל שמה שיש לישראל להציע לשלושת ילדיי נמצא במרחב שבין המלל הריק של יאיר לפיד לפשיזם הממאיר של סמוטריץ' ובן-גביר עם כל הגנץ והסער והבנט שביניהם

לפעמים אין צדק. אבל שה"לפעמים" הזה ייפול על המשמרת של מישהו אחר במדינה אחרת. במדינה שלי ובילדים שלי אני לא צופה מהצד. הצביעו מרצ.

רועי פלד הוא מרצה למשפט מינהלי בביה"ס למשפטים ע"ש חיים שטריקס במכללה למינהל, והשנה משמש כמרצה אורח באוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

למקרה שפיספסת

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים
עודכן לפני 10 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה