הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

אילנה דיין נגעה בגביע הקדוש - ונבהלה

תוכנית פתיחת העונה של "עובדה" התחילה כסצינה מעוררת חלחלה ב"הסנדק", אבל הפכה עד מהרה לאופרה "כך עושות כולן" ● לצד גילויים רבים וחשובים, נותרו חורים בפאזל שהצופים התבקשו למלא בכוח דמיונם ולא מעט חלקים שדיין בחרה להתרחק מהם ● התוצאה, כפי שהתברר עד מהרה, עלולה להיות מטעה ● פרשנות

תוכנית "עובדה" על מאחורי הקלעים של המאבק המלוכלך בין הליכוד וכחול-לבן (צילום: צילום מסך, "עובדה")
צילום מסך, "עובדה"
תוכנית "עובדה" על מאחורי הקלעים של המאבק המלוכלך בין הליכוד וכחול-לבן

תוכנית פתיחת העונה ה-27 של "עובדה" בערוץ 12, שהייתה עמוסה בגילויים על שיטות העבודה של פוליטיקאים מאחורי הקלעים, התחילה כסצינה מעוררת חלחלה ב"הסנדק", אבל הפכה עד מהר לאופרה "כך עושות כולן" של מוצרט.

היומרה להראות כיצד עובדת "המאפייה הישראלית" – זאת שאוספת חומרים על פוליטיקאים, אנשי משפט ועיתונאים שעלולים להזיק לשלטונו של נתניהו; זאת שהמפכ"ל רוני אלשיך הצביעה עליה במפורש בעבר אצל אותה אילנה דיין – מולאה רק באופן חלקי, מבולבל ובלתי מספק.

למעשה, דיין התחמשה בסיפור פותח חזק ביותר כדי להיכנס לדל"ת אמותיו של מפעל נקניקיות רעיל ולחשוף את כל הקרביים של מה שלרוב איננו מעיזים להעיף בו מבט, אבל בדרך הוסטה תשומת ליבה לאקווריום של דגים צבעוניים בלובי. בניסיונה לערבב את שני הסיפורים – הסיפור על המאפייה שתופרת תיקים עם הסיפור על המאבק בין בנימין נתניהו לבני גנץ – היא פגעה בשני הסיפורים גם יחד.

בניסיונה לערבב את שני הסיפורים – הסיפור על המאפייה שתופרת תיקים עם הסיפור על המאבק בין בנימין נתניהו לבני גנץ – דיין פגעה בשני הסיפורים גם יחד

מה שקיבלנו היה שעטנז. ראינו איך אוספים חומרים על אישים פוליטיים, ראינו איך חותכים עסקאות כדי לגרום או לא לגרום לפרסומם, ראינו איך עובר כסף מיד ליד בתהליך. ראינו גם אנשים מפוקפקים מסתובבים ליד הקמפיין ודוחפים את הטלפיים שלהם לתוך מחילות מכוערות ומסוכנות.

האם ראינו כיצד נחצה הרוביקון? כמעט שלא. ואם הוא נחצה – אז הוא נחצה על ידי כולם. פרקטיקה פוליטית מקובלת, במקום סיפור על מאפייה מסוכנת. ווטאבאוטיזם במלבושו העיתונאי.

התיעוד במצלמה נסתרת של עו"ד אריאל רוט, שותפו של פרקליט ראש הממשלה עמית חדד, המתכנן לכאורה מזימה עם אשת עסקים עלומה שמטרתה להפיל קרוב משפחה של שופט בפח כדי שיטנף על נתניהו – מעורר בחילה עזה, והוא התיעוד היחיד בתוכנית שמצביע על מה שדיין קראה "חבורה בסביבתו של נתניהו" האוספת חומרים בשיטתיות כדי להבטיח את המשך שלטונו.

אך התיעוד הזה לא נדבק היטב לאורגיית במאכערים שבאה אחריו, סביב המידע ששכב או לא שכב בטלפון הפרוץ של גנץ.

עו"ד אריאל רוט (צילום: משרד חדד, רוט, שנהר ושות')
עו"ד אריאל רוט (צילום: משרד חדד, רוט, שנהר ושות')

למעשה, נתניהו יכול לנשום לרווחה: המסר שעבר לאורך מרבית התוכנית היה שלגנץ באמת היו סודות, שהוא הסתיר לא מעט מהציבור, שהיה מוכן ללכת לישון עם כלבים ולהתעורר עם קרציות (ואפילו לשלם להן בדיעבד, והרבה) ושכמעט כל מה שמירי רגב ונתניהו טינפו עליו בזמן אמת היה כנראה נכון: גולם, לא מוכן לשלטון, לא מסוגל לעמוד בלחצים, לא אפוי עד הסוף, לא ישר במיוחד. ואפילו כאנדרדוג, כקורבן, כנעבעך – גנץ יוצא מהתוכנית לא נקי במיוחד.

רק מרואיין אחד בתוכנית אומר מפורשות את מה שכולנו חושבים: "יש לי חשד שיריבים פוליטיים נופלים על תיקים שמכינים להם. לכל אחד יש תיק שמכינים מראש", כך מצהיר משה (בוגי) יעלון.

הדברים החזקים והחשובים האלה מחוברים בעריכה למעשיות על שרת התפוצות וחברת הכנסת מטעם כחול-לבן עומר ינקלביץ', ונותרים תלויים באוויר כטיפות טל אחרי לילה גשום. איש לא אוסף אותם, איש לא מתמודד איתם. כמו ההאשמה החמורה של אלשיך בזמנו, הם נותרים על הרצפה, מחכים שיום אחד ייאספו מעצמם.

זאת לא הפעם הראשונה שדיין נוגעת בגביע הקדוש, נבהלת מחומו, ומסיטה את האש לעבר מסלולים קלים ופרחוניים יותר. המקרה החמור ביותר לטעמי היה הראיון המביש עם ניר חפץ.

יש מקום להזכיר אותו בהקשר לתוכנית המדוברת השבוע, משום שחפץ ידוע ואף הואשם לא אחת בתור מי שאסף חומרים על אנשים בשירותם של נתניהו, נוחי דנקנר ואחרים ואף עשה שימוש בחומר זה כדי להלך אימים על יריבי שולחיו. התיעוד של מעשיו היה הקרוב ביותר לשיטה מאפיוזית בשירות השלטון. הוא אפילו נחשד לרגע בקנוניה למנות יועצת משפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק פלילי לאשת ראש הממשלה, אך התיק נגנז בגלל "מחלוקת סביב הראיות".

ניר חפץ בראיון לאילנה דיין בעובדה, 5 במרץ 2020 (צילום: צילום מסך/ערוץ 12)
ניר חפץ בראיון לאילנה דיין בעובדה, 5 במרץ 2020 (צילום: צילום מסך/ערוץ 12)

דיין פחות מאמינה במשיכות מכחול רב-תקופתיות, ואם החליטה הפעם להתמודד רק עם אחורי הקלעים של מלחמת נתניהו-גנץ, היא תסתפק בכך. היא אפילו לא הזכירה את דבריו של אלשיך בתוכניתה שלה. אולי אינה מאמינה לאלשיך, אולי אינה חשה בטוחה בעוצמת הראיות שבידיו, אולי חוששת מההשלכות. סיבותיה עימה. בעיניי היא שוגה, גם עיתונאית וגם מוסרית.

וכך, תוכנית שהחלה בטענה על קבוצה קטנה, קרימינלית, בסביבתו של נתניהו ש"תעשה הכל" כדי לשמור על שלטונו (כולל פגיעה בשופטים) מתנקזת לקראת סופה לסיפור מקאברי על חבורה שלומיאלית שניסתה להילחם במאפייה ונגסה לעצמה ברגל.

וכך, תוכנית שהחלה בטענה על קבוצה קטנה, קרימינלית, בסביבתו של נתניהו ש"תעשה הכל" כדי לשמור על שלטונו, מתנקזת לקראת סופה לסיפור מקאברי על חבורה שלומיאלית שניסתה להילחם במאפייה ונגסה לעצמה ברגל

בסופו של יום, מי שאיים לחשוף מידע על גנץ הוא כנראה החוקר שגנץ עצמו שכר. בוגי אומר שמדובר בסוכן כפול, שידעו שהוא סוכן כפול כאשר שכרו אותו. ככל שגנץ שכר אותו – מגיע לגנץ כמעט את כל מה שקיבל. הוא שכר, הוא הסתבך, הוא שיקר, הוא הסתיר, ובסוף אף שילם לאיש דמי שתיקה נכבדים. גם אכל את הדגים המסריחים, גם שילם להם, וגם גורש מהעיר.

תיעוד מרתק אבל מחורר

מרגע שדיין נוטשת את הנקניקיות, היא מתמסרת לסוכריות. "הקרב על הגנץ" הוא ממתק מסוג אחר. יותר מותחן מאשר סרט אימה. כאן היא מביאה, בסיוע העיתונאים המצוינים שחר אלתרמן (גילוי נאות: חבר של הכותב) ואיל גונן, סיפור מורכב ומלא רבדים, סקופים וסוכריות צהובות ומתוקות. אבל ככזה, הוא גם עמוס בחורים שהצופה צריך להשלים לבדו. התוצאה על המסך הייתה מרתקת, אבל גם גורמת לגירוד הפדחת.

אילנה דיין (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אילנה דיין (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

כי כשדיין מגיעה לדילמה גדולה, היא משאירה אותה פתוחה לפרשנות שלנו בבית. אם חסרה לה חתיכה בפאזל – היא מעדיפה להשאיר חור ולהמשיך הלאה, בתקווה שאולי לא נשים לב. וכשלא נעים לה להיות צהובה (אבל כטאלנטית בשידורי "קשת" היא מבינה כמה זה משרת את הרייטינג ומתבקש) היא מסתפקת בקווי המתחם ומשאירה למוח האנושי להשלים את הצבע החסר.

שוב ושוב מדברת דיין על "הסודות" של גנץ. לא מדובר בסודות פליליים, ככל הנראה, אלא ברומנים – ככל הנראה. תמונתה של ינקלביץ' מופיעה (לעיתים באמצעת אילוסטרציה של תמונות ב"חדר חושך", להגביר את התחושה שמסתירים מאיתנו משהו) והמרואיינים מתייחסים אליה כבסיס למבוכה עבור המועמד.

דיין מבינה שהאופן בו מפלגות ומועמדים סחרו ברומן שגנץ אולי הסתיר, והאיראנים אולי שמו עליו את ידיו – אינו סתם רכילות. היה בכוחו של הסחר הזה להשפיע על בחירות דמוקרטיות ולהניע שרשרת של פעולות פליליות. אבל כדי להרגיש טוב יותר עם עצמה היא מסתפקת ברמיזות ומשאירה לרשתות החברתיות להשלים את הפערים כמיטב דמיונם הלוהט.

דיין מבינה שהאופן בו סחרו ברומן שגנץ אולי הסתיר, והאיראנים אולי שמו עליו את ידיו – אינו סתם רכילות. אבל כדי להרגיש טוב יותר עם עצמה היא מסתפקת ברמיזות ומשאירה לרשתות החברתיות להשלים את הפערים

זה בעייתי. אם אינה יודעת על רומן – מוטב שלא תראה תמונות של צדדיו. אם היא כן יודעת, עדיף כבר להגיד. הרמזים בנוסח בני טיפש-עשרה המצחקקים מאחורי גבה של המורה מרחיקים את הצופה מהמסר החשוב: המידע הזה השפיע על הבחירות. וכמו שבארה"ב חשוב לדבר עליו, כנראה חשוב גם כאן.

עומר ינקלביץ' (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)
עומר ינקלביץ' (צילום: הדס פרוש/פלאש 90)

דיין גם לא מתעכבת על השאלה למה כחול-לבן שילמה בדיעבד לחוקר הפרטי צביקה נוה חצי מיליון שקל, כדי שיימנע מלקחת את המידע הלוהט אליו נחשף בשירות גנץ ויעביר אותו לליכוד. נווה עצמו והיועץ האסטרטגי רונן צור מבהירים שהסכום העגול שולם כדי למנוע מנוה לחצות את הקוים – בעוד כחול-לבן עצמה מכחישה.

האם גנץ וסביבתו החליטו לשלם "דמי שתיקה" לנוה? תלוי בפרשנות. צור אומר שזה היה המחיר הנקוב בחוזה, וגם נווה רומז לכך. אבל כך או כך החוזה המדובר הופר, וכחול-לבן כנראה לא רצו לשלם. כששילמו, עשו זאת מחוסר ברירה או מתוך רצון לסתום לנוה את הפה. בכל מקרה, תשלום רגיל עבור חוזה שירותים לא היה כאן. אז מה כן? דיין לא מתעכבת על כך ומעדיפה לא להיכנס לפינה החשוכה הזאת. היא מסתפקת בשאלה המיתממת לצור: "חשבת שגמרת את זה עם הכסף?"

תשלום רגיל עבור חוזה שירותים לא היה כאן. אז מה כן? דיין לא מתעכבת על כך ומעדיפה לא להיכנס לפינה החשוכה הזאת. היא מסתפקת בשאלה המיתממת לצור: "חשבת שגמרת את זה עם הכסף?"

דיין כל כך נמנעת מלהציק למי שפותח בפניה את הכספת, שאפילו את המשפט האירוני, המגוחך, של יעקב פרי, שמצהיר "בניתי את הקריירה שלי על יושר אישי" היא משאירה כך, ללא תוספת. "עובדה" היא התוכנית שחשפה כיצד פרי, ראש שב"כ לשעבר, שיקר בנוגע לרזומה הצבאי שלו. מה קרה מאז? פתאום יעקב פרי שותפו של צביקה נווה שפותח בפנינו את מגירות סודיות של אחורי הקלעים יוצא נקי וזך? או שאולי דיין מאמינה שהציבור חכם ויעשה לבד את הקישורים?

רונן צור בתוכנית "עובדה" (צילום: צילום מסך, עובדה)
רונן צור בתוכנית "עובדה" (צילום: צילום מסך, עובדה)

צור, שנחשב לאחד מבכירי היועצים האסטרטגים בישראל, חושף בפנינו כי שני הצדדים פתחו במלחמת חורמה מודיעינית בחסות ה"השתוללות של הליכוד". זאת היתה הזדמנות פז לחזור אל "השיטה". אוקיי, אז גנץ למך. אבל החגורה שעוטפת את נתניהו "משתוללת" על כל מי שמאיים עליה: השופטים והתובעים, החוקרים והיריבים. הטענה על תפירת תיקים נשמעה או נרמזה על ידי רבים בשנים האחרונות. לדיין יש עכשיו את המפתח לדלת הקסמים. צריך רק לסובב את המפתח.

אבל דיין נשארת עמומה אפילו בנוגע לסיפור הנקודתי שאותו היא כן מספרת. היא מבקשת שנעשה אחד ועוד אחד בעצמנו. אבל כאשר עושים את החשבון יוצא שלוש או ארבע. האם ינקלביץ' היא "תיק"? באיזה עולם? הרי גם אם היה רומן (עליו נרמז שוב ושוב ושוב) הוא לא פלילי, הוא לא הטרדה מינית, הוא לא אמור לחסל מועמד. האם ינקלביץ' מופיעה בחומר שבידי האיראנים? האם נעשו מעשים אסורים כדי להתחקות אחרי הפרשה?

דיין נשארת עמומה אפילו בנוגע לסיפור הנקודתי שאותו היא כן מספרת. היא מבקשת שנעשה אחד ועוד אחד בעצמנו. אבל כאשר עושים את החשבון יוצא שלוש או ארבע

דיין אומרת שעוקבים אחרי ינקלביץ' במקומות ציבוריים. אבל שימוש ציבורי במעקבים אינו בהכרח פלילי, ועיתונאים עושים זאת לא מעט אף הם. וממילא העיקוב הזה לא היה אמור לגרום נזק לאיש אם גנץ היה מלכתחילה מתמודד עם השמועות. המסקנה המתבקשת מהצפייה ב"עובדה" היא שגנץ הוא הפחדן – ונתניהו הוא הנוכל שמנצל זאת.

ואכן, כל מי שצפה ב"עובדה" ביום חמישי, היה משוכנע שהמעקבים אחר ינקלביץ' באו מסביבת נתניהו, כמצופה וכנרמז. אלא שבערב למחרת, חשף עמית סגל באולפן שישי, כשהוא יושב בפאנל לצדה של דיין, כי מי שבעצם הזמין את המעקבים אחרי חברת הכנסת הוא "בכיר מאד" בכחול-לבן.

* * *

תל אביב נראית נהדר ממעוף הקומות העליונות של מגדלי האלפיון העליון. שם כולם מלכלכים ומלוכלכים. לציבור למטה, שמתמודד עם הפקקים והרעש, הכל נותר מבולבל. מחר הם יתקשרו למכרים שלהם בעולם העיתונות או הפוליטיקה כדי לשאול למי באמת היה רומן עם גנץ.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
ביקורת נוקבת ומדויקת. כנראה גנץ לא לבד. גם לאילנה דיין, כך עושה רושם, אין את הקיר אינסטינקט. אולי בגלל זה היא נטפלת בעיקר אליו. רואה בו במידה מסוימת את ההשתקפות של עצמה ולא ממש אוהבת את... המשך קריאה

ביקורת נוקבת ומדויקת. כנראה גנץ לא לבד. גם לאילנה דיין, כך עושה רושם, אין את הקיר אינסטינקט. אולי בגלל זה היא נטפלת בעיקר אליו. רואה בו במידה מסוימת את ההשתקפות של עצמה ולא ממש אוהבת את מה שהיא רואה.

עוד 1,562 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל

גורמים בממשל ביידן: היעד שלנו כרגע למנוע מנתניהו להחמיר את המצב עם הפלסטינים ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן ● מנהל הריאלי בחיפה הוזמן לשימוע לאחר הזמנת מנכ״ל בצלם להרצאה ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 36 עדכונים

חשמל באויר

את יום רביעי ההוא בערב לא תכננו להעביר בצפייה בחדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום שנשא מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, אחד מתומכיו הגדולים והעיקשים של טראמפ, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך כדי לצפות בו ובצ'אק שומר, מנהיג המיעוט (לעוד מספר ימים), מנסים להביא את הקונגרס האמריקאי לאחדות שלא נראתה מאז נובמבר 2016.

את יום רביעי בערב ההוא לא תכננו להעביר מול החדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, מתומכי טראמפ הגדולים והעיקשים, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך

כמה שניות לאחר מכן צפינו בשידור חי בהמון אדם דוחף כמה שוטרים ומתפרץ לבניין הקפיטול דרך הדלת הענקית בחזיתו. פיד השידור מהסנאט ומבית הנבחרים הופסק בפתאומיות, ובמקומו התחילו הערוצים לשדר תמונות ששלחו אנשים ששוהים בתוך המבנה – מתפרעים שנכנסו לליבו של בניין הקפיטול, חלקם מחזיקים בנשק, בזמן שסגן הנשיא וראשי שני הבתים מוברחים למקום מוגן. לא ישנו כל כך טוב באותו לילה.

בשעות ובימים מאז אפשר להבחין בשני מחנות שמתחלקים כמעט לפי הקו המפלגתי: מחנה אחד רוצה לנהל משפט נגד טראמפ בימיו האחרונים כנשיא ולוודא שכל מי שלקח חלק בהסתה שהובילה לכך, פוליטיקאי או אזרח, ישלם מחיר כבד.

המחנה השני, לעומתו, טוען שהדחתו של טראמפ בימים האחרונים של כהונתו, הליכים משמעתיים נגד מחוקקים שתמכו בניסיון ההפיכה האלים הזה והעמדה לדין של המתפרעים (שלא התביישו להצטלם ולספק עדויות קבילות לבתי המשפט), רק יעודדו את השסע ויפגעו בממשל הנכנס וביכולתו לתפקד. הם טוענים של"מפגינים" לא הייתה כוונה לפגוע באיש והם רק הביעו את זעמם ה"מוצדק" על "הבחירות שנגנבו מהם".

ובארצנו הקטנטונת? ראש הממשלה, שעומד לצידו של טראמפ בכל דבר ועניין, ניצל את ההזדמנות כדי לייצר את הקשר הלא קיים בין פורעים שפורצים לפרלמנט ובין הפגנות רועשות וכועסות נגדו, נגד התנהלותו ונגד מדיניותו (היי, גם להחליט לפי האינטרס האישי שלך זאת מדיניות!). מסביבתו יצאה ידיעה אודות הסכנה שנשקפה לחייהם של הזוג נתניהו ממפגינים כועסים שרצו לעבר מחסום שנמצא הרחק מהמעון והיא שודרה כעובדה מבלי לתהות מדוע המידע הזה שוחרר באיחור, ובמקביל להתרחשויות בארצות הברית.

שופרותיו של בלפור טענו שלמפגינים יש כוונה לרצוח את נתניהו, ומחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תסתכלו, תסתכלו איך מי שמפגינים בבלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות של "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות".

מחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תראו איך מפגיני בלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות"

אבל האמת, שאנחנו לא צריכים להשוות את ניסיון ההפיכה בוושינגטון להפגנות בבלפור. ההתפרעויות שראינו בשידור חי השבוע בדמוקרטיה החזקה בעולם הן קו שבר שמקביל, כנראה, לקו השבר הכואב ביותר של ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים – רצח רבין.

ממרחק של 25 שנים, קל לאישי ציבור ועיתונאים להכחיש את כל האירועים שקדמו לרצח רבין – הם ינסו לטפול אותם על "קומץ" של "עשבים שוטים", או להגיד שלפוליטיקאים לא הייתה יד בדבר. עמית סגל, שהיה חלק מפאנל נוער שהתראיין ב"ערב חדש" יום לאחר הרצח, ממשיך לטעון שהרצח תפס אותו בהפתעה. שאף אחד בציבור אליו הוא משתייך, ציבור שממנו יצא הרוצח ומשתפי הפעולה שלו, לא ידע מה הולך לקרות.

זה נורא מוזר, כי סגל ואני חולקים לא רק שם פרטי וגיל, אלא שנינו היינו נערים עם תודעה פוליטית מפותחת.

בניגוד לדבריו, אני זוכר את החשמל הזה באוויר, כמו שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת והברומטר מראה על ירידה חדה בלחץ האוויר. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך.

אז קרתה הטעות הגדולה. הדור שלי טעה, כולנו טעינו. חשבנו שהדבר הנכון הוא להקשיב לדמעות התנין של סגל הילד וחבריו, לקריאות "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו" של גווארדיית המתנחלים. שכחנו פתאום את ההפגנות שבהן קראו "בדם ואש את רבין נגרש" או את בן-גביר שאמר למצלמת הטלוויזיה "הגענו אל הרכב שלו, נגיע גם לרבין". באמת שהכוונה שלנו הייתה טובה – רצינו לאחות את הקרע העצום הזה ופחדנו מכך שהוא יעמיק עד שלא יהיה אפשר לאחות אותו והוא יביא לסופה של מדינת ישראל.

אבל במבט לאחור – טעינו. טעינו בכך שבשם האחדות המזוייפת נתנו למסיתים להמשיך להסית, נתנו להם לקבוע את הכללים, לדרוש מאיתנו שנקבל את חוסר הסובלנות שלהם בשם הסובלנות ולהתעלם מכל מה שהביא את יגאל עמיר לירות שלושה כדורים בגב של ראש הממשלה ומהאנשים שעמדו מאחוריו ולחשו באוזנו (מטאפורית): "תלחץ על ההדק!".

בניגוד לדברי סגל, אני זוכר את החשמל באוויר, שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך

25 שנה אחרי, אנחנו רואים את פירותיה של הטעות הזאת בדמות ראש ממשלה שמסית נגד מתנגדיו הפוליטיים באמצעות שקרים ומביא לאלימות פיזית ומילולית של תומכיו נגד מתנגדיו. 25 שנה אחרי, החשמל הזה, של אסון שעומד להתרחש, נמצא שוב באוויר.

ברור לי שהנשיא הנבחר ביידן לא יקרא את דברי, אבל בכל זאת אני רוצה להגיד לו דבר חשוב: כבוד הנשיא, הפיוס לא יגיע באמצעות ויתור על עקרונות של שיוויון, לא באמצעות הכלה של חוסר סובלנות ושנאה ולא באמצעות התכופפות וכניעה לאלימות. אל תעשו את הטעות שאנחנו עשינו ב-1995, כי אחרת בעוד ארבע שנים טראמפ או אחד ממשתפי הפעולה שלו ישובו לבית הלבן, ואז כבר יהיה מאוחר מדי.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 816 מילים

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

משבר הקורונה חייב לעודד את משרד החינוך להפוך לריכוזי יותר, לא פחות

משבר הקורונה הציף מספר סוגיות חשובות הנוגעות למערכת החינוך, אך אם נתעלם מהתהליכים הפוליטיים המתקיימים בצילן, אנחנו עתידים לחזות בשינוי מהותי של המערכת, שאינו זוכה לדיון הציבורי הראוי לו. סוגיות אלו נוגעות לא רק לתפקידה הקריטי של המערכת בתהליך הקניית ידע והחינוך, אלא גם לאיזון הקריטי שהיא מאפשרת בשגרת החיים הכלכלית והחברתית בישראל.

משבר הקורונה הציף סוגיות חשובות הנוגעות למערכת החינוך, אך לא רק לתפקידה הקריטי בתהליך הקניית ידע והחינוך, אלא גם לאיזון הקריטי שהיא מאפשרת בשגרת החיים הכלכלית והחברתית בישראל

השבתתה של מערכת החינוך בעקבות משבר הקורונה לא רק פגעה במסלול החינוכי, בתחושת הביטחון וביכולת הלמידה של תלמידי המערכת, אלא גם ביכולתם של הורים רבים לשוב אל מקום עבודתם במהלך אסטרטגיית היציאה, כל עוד אין לילדיהם האפשרות לחזור אל בתי הספר.

בנוסף, הרצון העז של גורמים שונים, ובראשם השלטון המקומי וועדי ההורים, להוציא את השליטה בחינוך ילדיהם ממערכת ממשלתית מרכזית ולהעבירה לניהול הרשויות המקומיות – גרם לניצול משבר הקורונה כדי לשנות את מערכת החינוך מהיסוד.

בהשוואה שעשה פורום ארלוזורוב בין התנהלות ממשלת ישראל אל מול התנהלותן של ממשלות במדינות אחרות בעולם, עולה כי אחד הכשלים המרכזיים בניהול המשבר במערכת החינוך נשען על חוסר היכולת לייצר קונצנזוס בנוגע לממדי התחלואה בקרב ילדים. מגמה זו העמיקה בשבועות האחרונים, כאשר שר החינוך מציג נתונים הפוכים מאלו המוצגים מטעם משרד הבריאות.

כך, למרות הסגירה המהירה מאוד של המערכת שבוצעה בזמן הסגר הראשון, ישראל התעכבה בצורה משמעותית ביישום המגבלות אל מול נתוני התחלואה, והפעילה את מערכת החינוך למשך כמעט חודשיים (לא רצופים) במהלך שיאו של גל התחלואה השני. כעת, בשיאו של גל התחלואה השלישי (או הרביעי, תלוי איך סופרים), מעמיקים עוד יותר השסעים ואי ההסכמה בין משרדי החינוך והבריאות בכל בנוגע לפתיחתה או סגירתה של המערכת. חשוב לזכור כי בכל רגע בו מקבלי ההחלטות מתווכחים על המתווה הנכון, מיליוני תלמידי ותלמידות ישראל נמצאים במצב של אי ודאות בלתי נסבל.

המורכבות של מערכת החינוך על 60 מיליארד שקליה התקציביים, הפכה אותה לטרף קל בחודשים האחרונים בכל הנוגע להעמקת האוטונומיה הבית הספרית. שלילת סמכויותיו הריכוזיות של משרד החינוך והפיכתו לברז תקציבי לא מפוקח הם התגשמות חלום למנהלי בתי ספר רבים בישראל.

מורכבות מערכת החינוך על 60 מיליארד שקליה התקציביים, הפכה אותה לטרף קל באשר להעמקת האוטונומיה הבית הספרית. שלילת סמכויותיו הריכוזיות של משרד החינוך והפיכתו לברז תקציבי לא מפוקח, קורצים למנהלי בתיה"ס רבים

למרות זאת, דווקא התקופה המורכבת הזו הדגישה את מרכזיותה של מערכת החינוך בחיינו, ועל כן עלינו ללמוד מהשנה הזו ולייעל את המערכת, לא להפריט אותה. למרות שאין יחסי ציבור טובים למונח הריכוזיות, המצב ההיברידי בו נמצאת המערכת, בו חלקה מופרט וחלקה ריכוזי, רק פוגע בה.

הדרישה לעצמאות ניהולית, תקציבית ופדגוגית של בתי ספר בישראל אינה דרישה חדשה, אך משבר הקורונה, מסתבר, ליבה את האש מתחת לרגליהם של מנהלי בתי ספר והוליד מאבק מחודש לביזור סמכויות.

הרציונל נשען על ההנחה כי "השטח" (יהיה מונח מופשט זה אשר יהיה) מבין ויודע את כלל צרכיו ואין צורך במנגנון ריכוזי, איטי וביורוקרטי בכדי להוליד חינוך טוב ואיכותי לילדי ישראל. גם אם הנחה זו נכונה, והיא לא, הרי שהרצון לנצל את משבר הקורונה כדי לשנות מהיסוד את מערכת החינוך הוא בעייתי.  המהלך הנכון יותר הוא שיפור ערוצי התקשורת בין השטח לבין משרד החינוך, ולא הפקעת סמכויות מידי המדינה.

במקום לתת עוד כוח לא מפוקח לבתי ספר, אשר רק יעמיק את אי השוויון המשווע הקיים גם ככה במערכת החינוך, יש לעודד תהליך קבלת החלטות הוליסטי יותר, המקרב את השטח לשלטון ולא מרחיק אותו.

טוב יעשה משרד החינוך כולו אם יכניס לתוך תהליכי קבלת ההחלטות גם אנשי שטח. באופן זה, המדיניות תייצג נאמנה יותר את האינטרסים המקומיים, ובה בעת תיקח בחשבון סוגיות רחבות יותר אשר לא פעם מתעלמים מהן מתוך הרצון להתמקד במצוינות לימודית גרידא. המהירות בה מקבלי ההחלטות שוקלים הפרטה של שירותי החינוך במדינה מעידה יותר מכל על פזיזות מקבלי ההחלטות בהקשר זה.

השורה התחתונה אם כן, ברורה למדי. משרד החינוך צריך רפורמה, אך הפרטה, ביזור ואוטונומיה אינן הנחלה אליה הוא משווע. ריכוזיות הפכה למילת גנאי בשנים האחרונות, אז ריכוז נכון, אשר משלב אנשי מקצוע רלוונטיים ומייצר מדיניות הוליסטית יותר, היא היא הרפורמה אותה משרד החינוך צריך.

במקום לתת עוד כוח לא מפוקח לבתיה"ס אשר רק יעמיק את אי השוויון המשווע הקיים גם ככה במערכת החינוך, יש לעודד תהליך קבלת החלטות הוליסטי יותר, המקרב את השטח לשלטון ולא מרחיק אותו

הדרישות למתן סמכויות רחבות לבתי ספר צריכה להיענות בפריסת ידיים רחבה של משרד החינוך ובקריאת "ברוכים הבאים". רק ככה, משרד החינוך צריך להשתנות לאור המשבר הנוכחי.

טל חסדאי-ריפא הוא חוקר בכיר בפורום ארלוזרוב. טל הוא דוקטורנט במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בן 31, נשוי, אבא טרי. נע על התפר שבין אופטימיות להרמת ידיים, אבל מאמין גדול שראוי שיהיה כאן יותר טוב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 692 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה