ניצות שואה לייד הוואן הנייד בלונדון, דצמבר 2020 (צילום: Learning from the Righteous)
Learning from the Righteous
אולפן נייד עובר בין בתי ניצולים בבריטניה כדי להקליט את סיפוריהם

לתעד את השואה גם בימי קורונה

ניצולי השואה בבריטניה הולכים ומתמטעים, ומזה כחצי שנה הם סגורים בבתיהם ● רבים מהם מתקשים להשתמש בזום וממילא, הקלטת סיפוריהם באיכות ירודה איננה אידאלית ● בהעדר אפשרות להביא ניצולים למרכזי לימוד כדי שישתפו את חוויותיהם, ארגון חינוכי התקין אולפן נייד המותאם לתנאי המגפה בוואן, שעובר בחודשים האחרונים ואוסף את העדויות היישר בביתם של הניצולים

אווה קלארק היא אחת הצעירות מקרב ניצולות השואה בבריטניה. זה שנים היא מספרת את סיפור לידתה – איך אימהּ, ששקלה רק כ-31 ק"ג, ילדה אותה במחנה ריכוז ממש חודש לפני שחרורו.

אבל באביב האחרון, כשנגיף הקורונה הביא לסגירתם של החיים הציבוריים, ביקוריה של קלארק בבתי ספר ובמרכזים קהילתיים בבריטניה הופסקו באופן מידי, וללא הגבלת זמן.

בתחילת דצמבר, היא זכתה לקהל חדש, כשרכב מסחרי נעמד בחניית ביתה שבקיימברידג'.

בתוך הוואן, שהותאם לשמש מעין אולפן צילום נייד, המתין לה אנטוני לישאק, מוכן לשמוע את סיפורה ולהקליטו למען הדורות הבאים.

לישאק בילה שנים בהוראת השואה לקהלים צעירים תוך שימוש בעדויות ממקור ראשון של ניצולי שואה ומחלצים שהיו שם בסוף המלחמה. אך אפילו לפני המגפה, הזמן לא עמד לצידו של המחנך הבריטי.

ניצות שואה לייד הוואן הנייד בלונדון, דצמבר 2020 (צילום: Learning from the Righteous)
ניצות שואה לייד הוואן הנייד בלונדון, דצמבר 2020 (צילום: Learning from the Righteous)

לדברי לישאק, עדויות בגוף ראשון, שנמסרות מפי האדם עצמו, משפיעות בצורה החזקה ביותר על התלמידים אליהם הוא מנסה להגיע. אך בכל שנה שעוברת, נפטרים עוד ועוד ניצולי שואה, ואלה שעדיין חיים מתקשים לספר את סיפורם בשיחות שהוא מארגן להם בבתי ספר בריטיים.

 

כעת, המגפה העולמית הקפיאה את המפגשים האלה, בדיוק בשעה שלישאק מנהל מירוץ נגד הזמן להספיק להביא את סיפורם של ניצולי השואה שעדיין בחיים. לישאר הבין שאינו יכול להרשות לעצמו להפסיד עוד זמן ולכן, חודשיים לתוך המגפה, החליט לעקוף את הבעיה.

בשבועות האחרונים הוא מטייל ברחבי בריטניה עם רכב מסחרי אותו הפך לאולפן נייד המותאם לתנאי הקורונה, בו הוא מצלם את עדויותיהם של ניצולי השואה ממש מחוץ לבתיהם.

"אני לא יכולה להגיד לך איך זה נראה בסרט, אבל זה רעיון גאוני", אומרת לילי פוהלמן, אישה יהודייה בת 90 מלונדון, שגם אותה ראיין לישאק החודש.

פוהלמן שרדה את השואה בלבוב, כיום באוקראינה, הודות לאומץ לבם של הכומר אנדריי שפטיצקי ואימגרד ווית ', עובד מדינה גרמני. פוהלמן ואמה היו היחידות מבני המשפחה הגרעינית ששרדו את השואה.

האולפן הנייד בוואן (צילום: Learning from the Righteous)
האולפן הנייד בוואן (צילום: Learning from the Righteous)

"בנסיבות הקיימות, כמובן, לא הייתי יכולה לעשות זאת בכלל", היא אומרת על העדות שמסרה לאחרונה באולפן הנייד. "לצערי אינני יכולה לצאת החוצה. אני בבית, ואסור לי להכניס איש לביתי".

"זה רעיון מחוץ לקופסה, אבל זה מאפשר לנו להמשיך במשימה", לישאק אמר בראיון על האולפן הנייד שלו, בשעה שהיה בדרכו לראיין את אווה קלארק במכונית ה"קליפורניה אושן קמפר" מתוצרת פולקסווגן, אותה התאים במיוחד, עם מחיצת פרספקס, כדי לשמור על בטיחות המרואיינים.

בוואן, מספר לישאק, יש חימום, שולחן קפה נפתח לשימוש המרואיין, כיסאות קדמיים מסתובבים וחלל גדול מספיק המאפשר לצלם בנוחות עם עדשה רחבה.

לישאק, מנכ"ל ארגון הצדקה החינוכי Learning from the Righteous, נזקק לאולפן הנייד מפני שרבים מהעדים הקשישים מתקשים להסתגל לשיחות ועידה בווידאו.

חלק ממתעדי השואה, ובהם מוזיאון השואה הלאומי של ארצות הברית, עושים שימוש בשיחות וידאו כדי להקליט ראיונות במהלך המגפה. אך לישאק מעדיף ראיונות פנים אל פנים. "קשה לארגן אירוע 'זום' בשידור חי" עבור ניצולים רבים", הוא אומר. אך הבעיה האמיתית היא שהמדיום אינו תורם לתוכן כשמדובר בקהל התלמידים אליו הוא שואף להגיע.

אנטוני לישאק (צילום: Learning from the Righteous)
אנטוני לישאק (צילום: Learning from the Righteous)

עדות וידאו ערוכה היא מדיום מעולה עבור "דור שרגיל למצגות באיכות של טלוויזיה", הוא מסביר.

בחודש ינואר, לפני יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, בית הכנסת הרפורמי פינצ'לי, אחד הגדולים בלונדון, שנמנה על הגופים המממנים את האולפן הנייד, יארח את המרואיינים של לישאק באתר האינטרנט שלו, ויאפשר לאלפי צופים לראות את העדויות.

"אתה יכול להקליט מפגשי 'זום', אבל אני בספק אם אנשים יישבו לצפות בהם כפי שהם יצפו בעדות מצולמת וערוכה היטב", אומר לישאק.

"לתת קול לניצולים ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה זו חובה", הוא אומר. הנושא של יום הזיכרון השנה בבריטניה יהיה "להיות האור באפלה".

קלארק, מנהלנית אוניברסיטה בגמלאות, דווקא חשה בנוח בשימוש בתוכנת ועידת וידאו. אבל הראיון שנתנה ללישאק בחניית ביתה בקיימברידג' ב -14 בדצמבר היה "הרבה יותר אינטימי, מה שכמובן עוזר לספר את הסיפור".

לדברי לישאק, האינטימיות שמתקיימת במהלך מפגשים בין ניצולי שואה לתלמידי תיכון היא "גורם מכריע" ביצירת עניין בשואה. לדבריו, זה מה שחולל את ההבדל בעבודתו בבתי ספר בשכונות עוני במנצ'סטר.

עוצמת הראיונות המוקלטים אינה משתווה למפגשים פנים אל פנים, אך "זו האפשרות הטובה ביותר העומדת לרשותנו כעת", הוא אומר.

בעתיד, לישאק מתכנן להשלים עדויות בווידאו עם מפגשי שאלות ותשובות בווידאו בשידור חי. הוא גם בוחן אפשרות להרחיב את האולפן לכיתה ניידת גדולה יותר, שתוכל להכיל מפגשים פנים אל פנים עם ניצולים ולקחת אותם לאתרי זיכרון רלוונטיים בבריטניה ובאירופה.

בדרך זו, לדבריו, "האוטובוס ייסע לבית העד, במקום שהעד יגיע לבית הספר, ובאותו מסע, האוטובוס יבקר גם באתר מורשת השואה או באתר זיכרון".

כבר 15 שנים שקלארק, בת 75, מספרת את הסיפור שלה ושל אימה, אנקה קאודרובה, שנפטרה בשנת 2013. קלארק שקלה רק 680 גרם כשנולדה במחנה המוות מאוטהאוזן שבאוסטריה, בו רצחו הנאצים 90 אלף אנשים לפני שחרורו של המחנה על ידי צבא ארצות הברית.

"אני חושבת שזה חשוב מאד לספר את הסיפור הזה, משימה שלקחתי על עצמי לאחר מות אמי", אומרת קלארק, שכבר ביקרה במאות בתי ספר בבריטניה לפני פרוץ מגפת הקורונה.

"אני מספרת את ההיסטוריה של משפחתי מתוך תחושת מחוייבות לה ולחברה שלנו, כדי שאנשים יבינו לאן גזענות יכולה להוביל. לעובדה שאני יכולה להמשיך בעבודתי יש משמעות עצומה".

עוד 753 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים

דיווחים: שנת הלימודים תוארך עד סוף חודש יולי

יושב ראש מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, הודיע שהממשלה תאשר פתיחה של הלימודים לכל שכבות הגיל ביישובים ירוקים וצהובים ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת ● בחירות 2021: נתניהו ישתתף בתוכנית "סטנד-אפ ניישן" ברשת 13

עוד 29 עדכונים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

למקרה שפיספסת

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

ישראל מחויבת לחיסון הפלסטינים בשטחים

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש.

מבחינת המשפט הבינלאומי, מדינת ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967. כל עוד לא סיפחה את הגדה תוך הענקת אזרחות לכל תושביה הפלסטינים (ולחילופין: הפכה עצמה למדינת אפרטהייד רשמית באמצעות סיפוח הגדה ללא מתן זכויות אזרח לפלסטינים) וכל עוד לא הסכימה לכונן מדינה פלסטינית, מדינת ישראל היא המעצמה הכובשת שם. והיא האחראית לשלומם ורווחתם הרפואית של מיליוני הפלסטינים בגדה בעת התפרצות מגפה.

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש. מבחינת המשפט הבינלאומי, ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967

הדבר מטיל עליה חובה לחסן את התושבים הפלסטינים שתחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שראש הממשלה נמנע מלעשות כן, הוא גם מסביר בשילוב מוכר של הסתה ושקר, שאלפי העובדים הפלסטינים שפוקדים את ישראל כדי להתפרנס משכר נמוך, הם שאחראים לכך שהתחלואה בישראל גבוהה לאין ערוך בהשוואה למדינות אי אחרות (וזהו גם הסברו השקרי והמסית לנתוני התמותה הגבוהים לאין ערוך בישראל בהשוואה למדינות אי אחרות).

זו לא רק הסתה מוכרת (הפלסטינים מפיצי מחלות כשם שמפגיני בלפור הפיצו מחלות, מסביר מי שמכנה את הרוטציה "תחלואה" ובכך חושף את האמת על השקר המוחלט שעמד מאחורי הסכם הרוטציה עליו חתם). זהו גם כזב: התחלואה בגדה המערבית נמוכה מזו שבמדינת ישראל. נתוני התמותה שם נמוכים יותר. ואין שום עדות שהפועלים הפלסטינים בישראל (שאותם היה על נתניהו לחסן כמו את כל הפלסטינים) הם שמעלים את התחלואה והתמותה.

ישנן עדויות, לעומת זאת, על כך שישראלים לא מעטים ששבו מדובאי ואזרחים לא ישראלים שהגיעו לכאן מטעמי לחצים פוליטיים (בחורי ישיבות מארצות הברית. ואין בכך כדי לרמוז חלילה שכל הציבור החרדי או רובו אחראי להפצת המחלה. רחוק משם) ובכלל שהעדר הפיקוח בנתב"ג הפרוץ – הם שהולידו את שיעור התחלואה. כמו גם אכיפה סלקטיבית במוקדי תחלואה ידועים וזאת מהטעמים הפוליטיים-הישרדותיים המוכרים של הנאשם שמחתים את שותפיו על מסמכי נאמנות מבישים.

הסתה, שקר ובריחה מאחריות לניהול נפשע מטעמי אינטרס הישרדות אישי תוך פגיעה באינטרס הציבורי והלאומי. התמהיל המוכר של נתניהו.

חיי אומה אינם מסלול הישרדות אישית. קיים חשש – לא בלתי מבוסס, אני חייב לומר – שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות יקבל הכרעות לא על בסיס האינטרס הלאומי אלא על בסיס שיקולי הישרדות אישית.

אלו דברי נתניהו בשנת 2008. השנה בה נתן את קולו לתמיכה בהצעת חוק טרומית שלפיה, תופסק כהונת ראש ממשלה ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. השנה שבה אולמרט התפטר בשלב החקירות. זמן רב בטרם הפך נאשם במשפט פלילי.

אמנת ז'נווה מחייבת את ישראל לחסן את התושבים הפלסטינים תחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שרה"מ נמנע מכך, לטענתו הפלסטינים הם שאחראים לתחלואה הגבוהה בישראל יחסית למדינות אי אחרות

מה השתנה מאז? מבחינה עקרונית, לא השתנה דבר. נתניהו צדק אז כמובן. מבחינה מהותית, השתנה הכל. 13 שנים לאחר מכן, אנו שקועים במדמנה חוקתית, משפטית, פוליטית, ציבורית ומוסרית מצחינה במיוחד. רק בגללו.

והתקציב שלא הועבר רק כדי להפר הסכם רוטציה בידי הנוכל שמתעקש לשקר שוב ושוב ולטעון שיש תקציב? שטויות. העיקר שביבי יישאר ראש ממשלה. עם קואליציית הבלהות הגזענית והרקובה שלו.

רקוב.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 472 מילים
עודכן לפני 7 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה