MIDEAST ISRAEL PROTEST
מותו של אהוביה סנדק הוא רק הזרז

"המחאה תיפסק רק כשיפסיקו לצוד ולרדוף את נוער הגבעות"

נסיבות מותו של אהוביה סנדק נראו כמו מתכון בטוח להתפרצות הזעם מול משטרת ישראל, אבל ההפגנות האלימות והבדלי הגרסאות בין חבריו של סנדק ורשויות החוק הופכות את הפרשה לסיפור חברתי גדול יותר ● זה היה רק עניין של זמן עד שהמתיחות בין כוחות הביטחון ופעילי הימין הקיצוני תהפוך למשבר של ממש ● בשיחה עם זמן ישראל, פעילים בולטים מאיימים להפוך את הארוע לנקודת האל-חזור

המחאה ההמונית על מותו של אהוביה סנדק ז"ל התפרצה מיד באותו יום שבו סנדק נהרג.

למרות זאת, חלק ממובילי המחאה טוענים שמה שהצית את הזעם לא היה אירוע המוות עצמו, אלא התנהלות המשטרה לאחריו – ומה שנתפש כעיניהם כנסיונות ברוטליים לטייח את הארוע.

פעילים אחרים אומרים שהזעם נגד המשטרה ומוסדות המדינה בחוגי הימין הקיצוני הצטבר כבר הרבה קודם, ומותו של סנדק רק הצית אותו.

הרג של צעיר בידי שוטרים הצית בשנים האחרונות מחאות רבות, כמו מחאת Black Lives Matter בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד בארה"ב, מחאות מהגרים באירופה והריגתו של סלמון טקה – שהציתה אשתקד את מחאת בני העדה האתיופית.

אבל המחאה בארה"ב פרצה לאחר שפורסם סרטון שבו נראה בבירור שהשוטר חונק את פלויד למוות; סנדק לעומת זאת נהרג בתאונה בזמן מרדף שבו נמלט מפני החוק. הטענה ששוטרים גרמו להתנגשות במכוון היא בינתיים רק טענה.

שלטי הזמנה להפגנות במחאה על מותו של אהוביה סנדק (צילום: ארגון חוננו)
שלטי הזמנה להפגנות במחאה על מותו של אהוביה סנדק (צילום: ארגון חוננו)

הגרעין הקשה של פעילי נוער הגבעות, שסנדק עצמו השתייך אליו, הגיב בזעם מהרגע שבו נודע על מותו. מבחינתם של חבריו, היה ברור מהרגע הראשון שסנדק נרצח, כביכול, בידי המשטרה. אבל נראה שרבבות המפגינים הצטרפו למחאה רק אחרי שנכחו בהתנהלות המשטרה בעקבות האירוע – וגם זה קרה מהר מאוד.

"התנהלות אחרת הייתה מרגיעה את המחאה"

בינתיים, להפגנות אין מנהיג, הנהגה או גוף מסודר שמוביל אותה. בהפגנות משתתפים עשרות ארגונים שונים ורוב המוחים אינם שייכים לשום ארגון. במטה המאבק חברים 16 פעילים מארגונים שונים שאינם מתואמים ביניהם.

אחד הגופים המובילים את המחאה הוא ארגון "חוננו". הארגון מייצג את משפחתו של סנדק, הגיש בשמה את התלונה נגד השוטרים בשטח, ופעיל בארגון משתתפים גם בהפגנות.

הארגון שלח לשטח מיד אחרי האירוע עורך דין ורשם תנועה, ואלה התלוננו מייד שהמשטרה מנעה מהם להיכנס לזירה. פעילי הארגון מציגים מסכת ארוכה של נסיונות מצד המשטרה לטייח את המקרה – ומראים כיצד, כרגיל, הנסיונות להסתיר מידע ולהשתיק מחאה הביאו לתוצאה ההפוכה.

"המחאה התפרצה בעקבות התנהלות המשטרה באירוע והניסיונות השקופים, הבוטים והלא-חוקיים שלה לטייח ולהסתיר אותו", אומר לזמן ישראל אורי קירשנבאום, פרויקטור תיק אהוביה סנדק ב"חוננו".

סנדק נהרג מעט אחרי 12:00 בצהריים. גופתו התגלתה במכונית תוך זמן קצר, תוך כדי מאמצי הטיפול בחבריו הפצועים והפינוי שלהם. האירוע התפרסם ועורר מהומה בקבוצות של מתנחלים ופעילי ימין ברשתות החברתיות תוך פחות משעתיים, וכבר באותו ערב התקיימה הפגנה גדולה מול משרדי מח"ש בהר חוצבים בירושלים.

"הכול קרה מאוד מהר, דברים קורים היום מאוד מהר בשטח וברשתות החברתיות, וקשה לשים את האצבע מתי הבלגן הגדול התחיל, אבל כשמסתכלים על מה שקרה באותו יום בצהריים רואים שכל שלב במסכת הטיוחים הסלים את המחאה", אומר קירשנבאום.

"דברים קורים היום מאוד מהר בשטח וברשתות החברתיות, וקשה לשים את האצבע מתי הבלגן הגדול התחיל, אבל כשמסתכלים על מה שקרה באותו יום בצהריים רואים שכל שלב במסכת הטיוחים הסלים את המחאה"

מיד לאחר האירוע החלו להגיע לזירה חבריו וקרוביו של סנדק, פעילי "חוננו", פעילים פוליטיים וחברי כנסת. המשטרה הכריזה על האזור כשטח צבאי סגור ואסרה עליהם להיכנס.

למרות זאת, חלק מהנוכחים, ביניהם ח"כ בצלאל סמוטריץ', הצליחו להיכנס, או שהעלו רחפנים לאוויר, והצליחו לצלם תמונות, והחלו להפיץ ברשתות החברתיות תמונות ודיווחים של שתי המכוניות שהתנגשו ושל השוטרים שחסמו את דרכם.

עד לשעה 14:00, האירוע כבר הפך לשיחת היום בקרב מתנחלים, פעילי ימין ומכריו של סנדק ברשתות החברתיות.

בזמן שהמידע מהשטח התפשט ברשתות, הוציאה המשטרה הודעה, לפיה הרכב שבו נסעו סנדק וחבריו התנגש ב"תאונה עצמית" כתוצאה מאיבוד שליטה. הודעת המשטרה לא הזכירה את העובדה שהרכב התנגש במכונית משטרתית ואת ההנחה הסבירה שנפגע בהתנגשות הזאת.

במלים אחרות: מאות אלפי גולשים קיבלו מידע אמיתי מהשטח, בזמן שכתבים קיבלו מדוברות המשטרה מידע שסתר את המציאות.

"כשאנשים שומעים על משהו שקרה מחברים שלהם בוואטספ, בטוויטר, בפייסבוק, בתחנות רדיו עצמאיות, ואחר כך רואים ב-ynet ובערוץ 12 הודעות שקריות של המשטרה, הם מבינים שיש כאן ניסיון לטייח", אומר קירשנבאום.

"כשאנשים שומעים על משהו שקרה מחברים שלהם בוואטספ, בטוויטר, בפייסבוק, בתחנות רדיו עצמאיות, ואחר כך רואים ב-ynet ובערוץ 12 הודעות שקריות של המשטרה, הם מבינים שיש כאן ניסיון לטייח"

"מאז האירוע, במשטרה כבר הודו שהייתה התנגשות בין הרכב המשטרתי והרכב שלהם ושזה מה שהרג את אהוביה ופצע את החברים שלו. מה גרם להם לספר מהתחלה סיפור כל כך מופרך, כל כך מסריח? הם רק גרמו לעצמם להיראות כאילו הם מסתירים משהו.

"בתרחיש שבו המשטרה הייתה גורמת למותו במרדף אבל לוקחת אחריות ומתנהלת אחר כך בהגינות ובשקיפות, ייתכן שאפשר היה למנוע את המחאה – או שהיא הייתה הרבה פחות רחבה וסוערת".

אבל נראה כי המהלך שעורר את זעמם של הפעילים, עוד יותר מהפצת המידע השגוי, היה החלטת המשטרה לחסום את הכניסה לשטח. בנוסף לח"כים שלא הורשו להיכנס – תוך התעלמות לכאורה מחסינותם – ולפעילים הפוליטיים, מנעו השוטרים גם את כניסתם של אנשי זק"א שביקשו לטפל בגופה ולקחת אותה משם, ושל קרוביו וחבריו האישיים של סנדק.

אהוביה סנדק ז"ל (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אהוביה סנדק ז"ל (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"זאת הייתה התעללות במשפחה", אומר קירשנבאום, "בשתיים כל המדינה ידעה שהוא זה שנהרג, וההורים שלו יושבים בבית וקוראים ושומעים הכול, ורק בחמש או שש מגיעים אליהם ומודיעים להם שהבן שלהם מת. עד היום שום גורם רשמי מטעם המשטרה ומח"ש לא יצר קשר עם המשפחה ולא דיבר איתם".

"בשתיים כל המדינה ידעה שאהוביה שנהרג, וההורים שלו יושבים בבית וקוראים הכול, ורק בחמש או שש מגיעים אליהם ומודיעים להם שהבן שלהם מת. עד היום שום גורם רשמי מהמשטרה ומח"ש לא יצר קשר עם המשפחה"

במשטרה טוענים שהם ניסו למנוע מאזרחים להפריע לחוקרים בשטח שעסקו באיסוף ראיות. ב"חוננו" טוענים שמדובר בניגוד אינטרסים מצד המשטרה, שהיא בגדר חשודה באירוע. זאת, במיוחד לאור טענתם שהמשטרה עיכבה גם את כניסתם של חוקרי מח"ש לזירה.

קירשנבאום: "המשטרה, שחסמה את הגישה, היא עצמה החשודה בעבירה! תחשוב שמישהו גורם לתאונת דרכים שנהרג בה מישהו, ויש חשד שהוא פגע בו בכוונה, ועורך דין ובוחן תנועה מטעמו רוצים לבוא ולבחון את השטח, ובאותו זמן החשוד עצמו מנהל את הזירה, מטפל לבד בראיות, מחזיק את הגופה, מנקה את השטח ומסדר את הכול איך שנוח לו. זה חמור מאוד!

"ובאותו זמן שזה קורה, אנשים נמצאים בשטח ומתעדים הכול ומעלים תמונות ועדויות לרשתות. פלא שהציבור שומע את זה ואנשים רותחים ומתפוצצים מכעס?"

לכן מח"ש חוקר את האירוע. וגם החקירה של הנערים עברה לימ"ר תל אביב כדי למנוע ניגוד אינטרסים, אם שוטרי מחוז ש"י יחקרו אירוע שהשוטרים שלהם היו מעורבים בו. למה זה לא מספק אתכם בינתיים, לפחות עד שתראו אם החקירה מתנהלת בצורה רצינית ואם בודקים את החשדות והטענות החמורות שלכם נגד השוטרים?
"אנחנו קיווינו שהטירוף ייעצר מהרגע שמח"ש נכנסה לתמונה. אבל בינתיים גם ההתנהלות של מח"ש נראית כמו ניסיון להסיר מהמשטרה אחריות ולהעביר אותה אל הקורבנות. במקום למקד את החקירה בשוטרים, מח"ש מגבה את המשטרה שנטפלת לחברים שלו, הפצועים".

אהוביה סנדק ז"ל וחבריו היו חשודים בעבירה חמורה של זריקת אבנים על אזרחים. אתה לא מסכים שבמקביל לחקירת השוטרים שהיו מעורבים בתאונה שבה נהרג, צריך לחקור את העבירות שהם לכאורה ביצעו ושהם ברחו מהמשטרה בזמן שניסתה לחקור אותן?
"אני מסכים בהחלט, אבל המשטרה לא חוקרת רק את זה שהם זרקו אבנים, היא מחפשת את עבירות התנועה שלהם ומנסה להוכיח שהם סיכנו את עצמם. הכול כדי להסיר את האחריות והאשמה מהשוטרים שפגעו בו במכוון".

"חוננו" הגישו בשם המשפחה תלונה למח"ש בטענה לרצח. הסעיף שעליו הם מבססים את טענתם לפיה השוטרים ביצעו לכאורה רצח, הוא תיקון 300 לחקיקה בנושא פגיעות גוף בחוק העונשין, משנת 2019, לפיו "הגורם בכוונה או באדישות למותו של אדם – דינו מאסר עולם".

שוטר ומפגין מתעמתים במחאה על מותו של אהוביה סנדק בצפת, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
שוטר ומפגין מתעמתים במחאה על מותו של אהוביה סנדק בצפת, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

יועציו המשפטיים של הארגון טוענים כי פעולה שנעשית במודע וביודעין וגורמת למוות, כמו התנגשות מכוונת בין מכוניות, גם אם אין בה כוונה להרוג, מהווה רצח. על בסיס הסעיף הזה ייתכן שיוגש כתב אישום בגין רצח נגד אריה שיף, תושב ערד, שירה למוות באדם שניסה לפרוץ את מכוניתו.

אלא שבניגוד לשיף, שלחץ על ההדק וכיוון את נשקו אל הגנב, בתאונה שבה נהרג סנדק לא ידוע על פעולה מכוונת מצד השוטרים במטרה לפגוע, ובינתיים זוהי רק טענה של קרובי משפחתו ופעילי המחאה. וגם הם נזהרים מלקבוע שהמשטרה ניסתה לרצוח את הנערים, ומעדיפים לטעון שהפגיעה נעשתה במטרה לעצור את מכוניתם ולתפוש אותם.

"אני לא אומר שהמטרה של ההתנגשות הייתה לרצוח או לפצוע את אהוביה", אומר קירשנבאום. "להערכתי, הם פגעו במכונית רק כדי לעצור את הנערים. אבל לפי החוק, פגיעה מכוונת שנגמרת במוות היא רצח, ולכן השוטר רצח אותו. אני אישית מתקשה להאמין שהמטרה הייתה רצח. אבל יש לנו ראיות מאוד ברורות שהייתה התנגשות מכוונת, שמבוססות על צילומים שהמשטרה ניסתה להסתיר".

"לפי החוק, פגיעה מכוונת שנגמרת במוות היא רצח. אני אישית מתקשה להאמין שהמטרה הייתה רצח. אבל יש לנו ראיות מאוד ברורות שהייתה התנגשות מכוונת, שמבוססות על צילומים שהמשטרה ניסתה להסתיר"

"ולמה בכלל נסעו כל כך צמוד אליהם ובפראות כזאת?", הוא ממשיך. "השוטרים ידעו שהם נסעו בכביש חד-סטרי שנגמר בבסיס, לנערים לא היה סיכוי לברוח. למה לא לנסוע אחריהם עד שהם ייעצרו בכניסה לבסיס, או להזעיק תגבורת ולשים מחסום בהמשך?

"אלה הטענות שלנו, ויש לנו זכות מלאה לדרוש חקירה שקופה והגונה שלהן. וכל עוד זה לא קורה, כל עוד ממשיכים להסתיר ולטייח, שיהיו בטוחים שהמחאה תימשך".

מחאה על מותו של אהוביה סנדק בכיכר רבין, 29 בדצמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מחאה על מותו של אהוביה סנדק בכיכר רבין, 29 בדצמבר 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

העובדה שראש הממשלה והשר לביטחון פנים הביעו הזדהות, התקשרו להורים, הגיעו לבקר, לא מרגיעה אתכם? לא גורמת לכם להרגיש שהמדינה לוקחת אחריות ותבדוק את המקרה?
"זה לא מעניין אותנו בכלל. זאת תקופת בחירות. הם יתקשרו לאן שנושבת הרוח. אנחנו רוצים לראות שינוי בהתנהלות בשטח, לא מחוות של פוליטיקאים. הפוליטיקאים מדברים, אבל מבחינת המשטרה היחס לקורבן זה כאילו נהרג זבוב".

הטענות שלכם על ההתנהלות הדורסנית והאטומה של המשטרה, ההכרזה על המקום כעל שטח צבאי סגור, טיוח של חשדות על התנהלות השוטרים ושל ראיות והזלזול בחיי אדם, נשמעות כמעט זהות לטענות של הפלסטינים ביהודה ושומרון כנגד המשטרה, השב"כ, משמר הגבול וצה"ל והיחס שלהם לאוכלוסייה הזאת.
"יכול מאוד להיות. שאלה טובה. אני ממש לא פוסל את מה שאתה אומר. אין לי שום ספק שיש עוד ציבורים שסובלים מיחס רע של המשטרה וכוחות הביטחון. וזה לא רק הפלסטינים. יש עוד מגזרים, נזכיר למשל את העדה האתיופית".

עלו טענות חמורות דומות על התנהלות המשטרה אל האוכלוסייה הבדואית במהלך פינוי היישוב אום אל חיראן, למשל.
"נכון, עלו טענות רציניות, בהחלט. אני לא מתיימר להכיר, אבל לפי מה שקראתי ושמעתי, התנהלות המשטרה באותו אירוע העלתה שאלות מאוד מטרידות. אבל אדם אצל עצמו הוא גר, ואצל קרוביו והציבור שלו. מה שמעניין אותי הוא הציבור האהוב שאליו אני שייך והאנשים היקרים שנפגעו באירוע החמור הזה".

חברי נוער הגבעות ידידיה שליסל, יהושע למביאסי ויצחק אטינגר (צילום: תצלום מסך / יוטיוב)
חברי נוער הגבעות ידידיה שליסל, יהושע למביאסי ויצחק אטינגר (צילום: תצלום מסך / יוטיוב)

"המחאה הייתה פורצת בכל מקרה"

"נערי הגבעות", שעליהם נמנה סנדק עצמו, מדברים אחרת מפעילי "חוננו" וגופים "ממסדיים" יותר המשתתפים איתם בהובלת המחאה. מבחינתם, המחאה לא פרצה בגלל מותו של סנדק או בגלל התנהלות המשטרה בעקבותיה, אלא בגלל שרשרת של עימותים רבים בינם לבין המשטרה וכוחות הביטחון.

הצעירים הללו ממילא נמצאים בהתכתשות מתמדת עם כוחות הביטחון על הגבעות שבהם הם מתגוררים, ולדידם, מותו של סנדק וההפגנות ההמוניות של השבועיים האחרונים הם רק המשך והסלמה של אותו עימות והרחבה שלו לזירות חדשות – ההתנחלויות הוותיקות והמדינה שבתוך הקו הירוק.

אלישע ירד, חברו בן ה-21 של סנדק, נמנה כיום על המובילים והדוברים של ההפגנות. ירד התגורר יחד עם סנדר במאחז גבעת מעוז אסתר. ירד ובת זוגו היו הזוג הנשוי הראשון שנכנס לגור במאחז, לצד קבוצה של נערים שסנדק בן ה-16 היה אחד מהם.

"היינו קרובים, כן, כמובן", אומר ירד. אבל מותו של סנדק אינו נתפש על ידו כטרגדיה אישית חד-פעמית, תאונה או פשע מצד שוטר ספציפי שסרח, אלא חלק ממה שהוא רואה כמסכת בלתי פוסקת של התנכלויות מצד כוחות הביטחון.

אלישע ירד (צילום: באדיבות המרואיין)
אלישע ירד (צילום: באדיבות המרואיין)

לכן, עבור ירד, לא מדובר במחאה נגד התנהלות נקודתית מקוממת כזאת או אחרת של המשטרה, אלא בחולייה בשרשרת של מאבק ארוך כנגד כל חוק או רשות שמנסים למנוע מהם להתיישב על אדמת המולדת.

"המחאה לא התפרצה פתאום משום מקום", אומר ירד, "הזעם שלנו לא נולד אתמול והוא מתבשל בשטח כבר הרבה זמן. הרדיפה אחרי אהוביה והחברים שלו וההתנגשות והרצח שלו הם שיא של רדיפה אובססיבית כלפינו, נערי הגבעות.

"חוקרים ועוצרים אותנו על תיקים מגוכחים, שולחים יחידות עלית בתקציבי עתק ומשקיעים משאבים מופרכים כדי לרדוף אותנו. אז עכשיו זה התפוצץ. כשאהוביה נהרג אנשים התעוררו והבינו מה קורה סביבם".

"חוקרים ועוצרים אותנו על תיקים מגוכחים, שולחים יחידות עלית בתקציבי עתק ומשקיעים משאבים מופרכים כדי לרדוף אותנו. אז עכשיו זה התפוצץ. כשאהוביה נהרג אנשים התעוררו והבינו מה קורה סביבם"

אם המשטרה הייתה מתנהלת בשקיפות ובהגינות, מאפשרת למח"ש, לזק"א, לסמוטריץ' ול"חוננו" להיכנס לזירה, מעדכנת את המשפחה ומשחררת את הגופה, מודה בעובדות ומאפשרת לחקור אותן, הזעם לא היה נרגע, והמחאה הייתה מגיעה למימדים המוניים כאלה?
"המחאה הייתה פורצת בכל מקרה. ההתנהלות של המשטרה אחר כך הייתה בבחינת חטא על פשע, ניסיון לטייח פשע שכבר נעשה, רצח. ההתנהלות ליבתה את המחאה, אבל המחאה תיפסק רק אחרי שתופסק הרדיפה של נערי הגבעות".

אם הטענה תיחקר כיאות, ואם יתברר שמדובר בתאונה שקרתה בשוגג, או שבמקרה שיתברר שנעשו עבירות מצד השוטרים והם יישפטו, לא תפסיקו למחות?
"זה לא יקרה. אני לא יודע מה הם רצו באירוע הזה, אבל ברור שהדם שלנו זול בעיניהם. יש עדות של חובש איחוד הצלה שהגיע ראשון לשטח, לטפל בפצועים, ולא נתנו לו להתקרב אליהם, רצו קודם לבדוק שהוא לא מתנחל מהאזור שבא לעזור להם. בזבזו זמן יקר בזמן שהם דיממו כדי לבדוק אותו במקום לטפל בהם".

גורמים במשטרה מכחישים מכל וכל את הטענה על עיכוב בטיפול בפצועים.

תושבי יצהר במפגן תמיכה בעד חיילי צה״ל – ונוער הגבעות. 20 באוקטובר 2019 (צילום: Sraya Diamant/Flash90)
תושבי יצהר במפגן תמיכה בעד חיילי צה״ל – ונוער הגבעות. 20 באוקטובר 2019 (צילום: Sraya Diamant/Flash90)

את הטענה שלך על עיכוב בטיפול בפצועים מכחישים, לא רק במשטרה אלא גם בארגון "חוננו". האם במחאה שלכם אין היסחפות של אנשים אחרי שמועות שווא שמופצות ברשתות החברתיות?
"לא אכפת לי מה אומרים ב'חוננו' ומה אומרים במשטרה. ההתנהלות של המשטרה שם הייתה מובילה לרצח בכל מקרה. המשטרה רודפת את נוער הגבעות. אתה שואל מה יגרום לנו להפסיק להפגין? שישנו את היחס כלפינו".

למה אתה מתכוון כשאתה אומר שרודפים אתכם ומתנכלים לכם?
"אני מתכוון, למשל, למה שקרה לגיסי, דוד צבי עטיה ממאחז עוז ציון. הגיע בלש ודיבר איתו, גיסי אמר איזה משהו מעליב לבלש, משהו על סבתא שלו, והבלש אומר לו, מה אמרת על סבתא שלי? והבלש התחיל לנבל את הפה ופירק את גיסי במכות. הוגש כתב אישום והרשיעו את השוטר, מקרה נדיר, ומה קרה? קיבל כמה שעות לתועלת הציבור.

"אני מתכוון לזה שאנשים שבונים צריף בהיאחזות נעצרים על סעיף אבסורדי של 'הפרת צו שטח צבאי סגור'. אחי, נער בן 14, ישב עם שני אחים שלו במאחז גאולת ציון. מגיעים בעשר בלילה עשרות שוטרים עם אקדחים שלופים, אמצעים לראיית לילה, ממוגנים מהראש עד הרגליים, עוצרים אותם, חוקרים אותם, מטרטרים אותם לניידת ולתחנה, וכל זה על כלום, בסוף הם משוחררים בלי כלום. זאת רדיפה".

מבחינת המדינה מדובר בהיאחזויות לא חוקיות, לעצור ולחקור אדם על כך שהוא גר בהיאחזות כזאת זאת רדיפה?
"כן, זאת רדיפה. זה שהתיישבות של יהודים בארץ ישראל היא 'לא חוקית' כביכול, זאת רדיפה".

"מגיעים בעשר בלילה עשרות שוטרים עם אקדחים שלופים, אמצעים לראיית לילה, עוצרים אותם, חוקרים אותם, מטרטרים אותם לניידת ולתחנה, וכל זה על כלום, בסוף הם משוחררים בלי כלום. זאת רדיפה"

הערבים שגרים סמוך אליכם, ביהודה ושומרון, טוענים גם הם להתנכלויות מצד צה"ל וכוחות הביטחון. הייתכן שגם אתם וגם הם סובלים מהעובדה שאתם חיים תחת משטר צבאי?
"אין שום דמיון. הצבא מתייחס לערבים בכפפות של משי. חברים שלי מותקפים וחוטפים מכות מבדואים, זורקים אבנים על מכוניות שלנו, והצבא לא עושה כלום. החיילים רועדים מפחד, לא מתקרבים לערבים. תראה את אלאור אזריה, הרג מחבל, מחבל! ותראה מה עשו לו".

ובכל זאת יש הרבה מאוד הרוגים ערבים בהיתקלויות עם כוחות הביטחון, חלקם נערים שהיו חשודים בזריקת אבנים כמו אהוביה סנדק.
"אין שום דמיון".

אז למעשה המחאה הנוכחית תיפסק רק כשהצבא והמשטרה יפסיקו להפריע להיאחזויות הלא-חוקיות, לא משנה מה יקרה עם החקירה של אהוביה סנדק? הרג אהוביה סנדק היה רק מה שהצית את המחאה ולא מה שיכבה אותה?
"המחאה תיפסק רק כשיפסיקו לצוד ולרדוף את נוער הגבעות".

האם הבחירות המתקרבות לא מלבות את המחאה? האם אין כאן מעורבות של גורמים פוליטיים שמנסים לחזר אחרי הקול שלכם?
"אין שום מעורבות פוליטית. הפוליטיקה לא קשורה לזה בכלל. הבחירות לא מעניינות אותנו, והמחאה תימשך גם אחרי הבחירות, עד שהמדיניות בשטח תשתנה".

מתנחלים רעולי פנים תוקפים טנדר בבעלות פלסטינית בכביש הראשי בצפון הגדה המערבית בסמוך להתנחלות קדומים. יוני 2009 (צילום: Kobi Gideon/Flash90)
מתנחלים רעולי פנים תוקפים טנדר בבעלות פלסטינית בכביש הראשי בצפון הגדה המערבית בסמוך להתנחלות קדומים. יוני 2009 (צילום: Kobi Gideon/Flash90)

המשטרה: הזירה נחסמה כי החוקרים אספו ראיות

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לטענות שעלו נגדה בכתבה: "חקירת האירוע עודנה מתנהלת בימ"ר ת"א ובמחלקה לחקירות שוטרים.

"לעניין הטענה כי לא הורשו גורמים להיכנס לזירה, נציין כי במשך מספר שעות עסקו גורמי חקירה באיסוף ממצאים מהזירה וגורמים שלא עוסקים בחקירה לא הורשו להיכנס בזהה לכל אירוע אחר בשעה בה עוסקים הכוחות במלאכת איסוף הראיות.

"חקירת האירוע כולו עברה לימ"ר ת"א בכדי למנוע ניגוד עניינים, ובדיקת התנהלות השוטרים מתבצעת על ידי המחלקה לחקירות שוטרים.

"היחידה המרכזית של מחוז ש"י תמשיך לפעול יחד עם כל כוחות השיטור והביטחון הנוספים ולהיאבק בכל תופעות הפשיעה החמורה באזור והכל במטרה לאכוף את החוק, למצות את הדין עם העבריינים ועם מחוללי הפשיעה ולשמור על שלום הציבור ובטחונו".

עוד 2,517 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

להעיף את נתניהו - תנאי הכרחי ולא מספיק. הצביעו מרצ

כמו שאמריקאים יכולים לנתח באובססיביות סטטיסטיקות של קבוצות בייסבול, כמו שבטבריה נהנים לדבר על מפלס הכנרת, או כמו שבועז ביסמוט יכול להאריך עוד ועוד ועוד ועוד בניתוח סגולותיו של בנימין נתניהו, כך קשה לחשוב על תחביב אינטנסיבי יותר בקרב פרשני שמאלנות מאשר ניתוח מצבה של מרצ.

אורי טלשיר כתב לאחרונה בהארץ:

"אף אחד לא מדבר על שלום, אף אחד לא מדבר על מרצ. מה לעשות, לפעמים אין צדק".

כמו שאמריקאים אובססיבים לניתוח קבוצות בייסבול, בטבריה נהנים לדבר על מפלס הכנרת וביסמוט מאריך בניתוח סגולות נתניהו, כך קשה לחשוב על תחביב אינטנסיבי יותר בקרב פרשני שמאלנות מניתוח מצבה של מרצ

כמו רבים שחושבים מרצ, טלשיר צופה מהצד ומעריך שהצדק אינו עומד להופיע. בעצמו הוא צופה מהצד ומגלה שהוא לא שוקל להצביע מרצ. אם היה צדק, כולם היו מדברים על השלום ועל מרצ. אבל זה קצת נמאס לו, אז אין צדק.

אז אני אדבר על שלום ועל מרצ. אבל רגע קודם, על סוף ימי נתניהו.

חד-משמעית: אין דבר דחוף יותר לישראל מקץ שלטונו של נתניהו. שלושה סבבי בחירות שבחלוקה הפוליטית למחנות "רק" ו"רק לא" ביבי יש שני גושים דומים בגודלם עם תזוזות קלות וכמעט מקריות מסיבוב לסיבוב. בבחירות הקרובות יש סיכוי מצוין לניצחון הטובים במאבק הזה. כן, לפעמים יש צדק. כדי שזה יקרה צריכים להתקיים שני תנאים.

  1. הראשון: נטישה של קבוצה לא גדולה של אנשי ימין את נתניהו. ייתכן שבעניין זה גדעון סער מציע תקווה חדשה.
  2. השני: שלא יקומו לנתניהו מושיעים חדשים כפי שקמו בכנסות הקודמות מספסלי העבודה, יש עתיד, כחול לבן ואפילו הרשימה המשותפת.

המצב ישתפר. האלטרנטיבה לנתניהו (בניכוי ליברמן) תהיה פחות מושחתת ותבוז פחות לעקרונות יסוד של דמוקרטיה. בכך פחות או יותר נגמרות החדשות הטובות.

ישראל תמשיך להיות מדינה שהחיים בה כרוכים במועקה מתמדת. השמיים ימשיכו להיות מכוסים בגזענות, חיי המשפחה שלנו ימשיכו להיות מוקרבים על מזבח חקיקה דתית, הכלכלה שלנו תמשיך להתבסס על משק שהמונים בו מועסקים בשכר רעב. מעל הכל, עתיד המדינה עדיין יהיה קורבן של לאומנות משיחית והתעללות יום-יומית מתמשכת במיליוני פלסטינים עדיין תהיה באחריות כולנו.

האלטרנטיבה לנתניהו (בניכוי ליברמן) תהיה פחות מושחתת ותבוז פחות לעקרונות יסוד של דמוקרטיה. בכך פחות או יותר נגמרות החדשות הטובות. ישראל תמשיך להיות מדינה שהחיים בה כרוכים במועקה מתמדת

אני מסרב לקבל שמה שיש לישראל להציע לשלושת ילדיי נמצא במרחב שבין המלל הריק של יאיר לפיד לפשיזם הממאיר של סמוטריץ' ובן-גביר עם כל הגנץ והסער והבנט שביניהם.

מה שאני מחפש עבורם ועבור כולנו לא נמצא אצל אחת שנאבקת בכפייה דתית או אחד שנאבק באפלייה מגדרית ולא באחד שזוכר שצריך להגן עלינו מפני הכיבוש (אפילו אם היה כזה פרט למרצ). מה שאני מחפש נמצא רק במפלגה שיודעת מה המשמעות של צדק – חברתי, סביבתי, מגדרי, יו ניים איט.

זה נמצא רק במפלגה שיודעת איך צריכים להיראות החיים שלנו. שיש בהם שוויון שמאפשר להסתכל בלי חשש בעיניים של הזולת ויש בהם חירויות לפרט שמאפשרות לחיות את החיים שבחרנו לנו ושאנחנו ראויים להם.

למפלגת העבודה יש הפעם רשימה ראויה ומנהיגה ראויה, אבל גם עמיר פרץ נדמה היה כמנהיג שמאלני ראוי. ועידת המפלגה איתה נכנס לממשלת נתניהו נותרה אותה ועידה שעשויה להעיף את מיכאלי רגע אחרי הבחירתו תמורת נזיד תיקים (תשאלו את עמרם מצנע, אברום בורג, כמה פעמים היינו בסרט הזה).

ביש עתיד יש אנשים ראויים. גם ברשימה המשותפת. בכלל קשה להתמודד עם כל הטוב שמורעף עלינו מכל עבר. חריפות ומגניבים, שנונות ויפים. אולי יותר ממרצ, אולי לא. צו האופנה לא עם מרצ. היא רק אומרת את הדברים הנכונים ורק יש בה אנשים מצוינים והיא רק נלחמת בעקשנות על המדינה שאני וילדיי נוכל גם ליהנות לחיות בה וגם להתגאות בה.

היא עושה את זה מול הרוח האנטי-דמוקרטית של הימין והיעדר הרוח של ציבור שפרש מהמאבק לישראל כמו שישראל יכולה להיות, לטובת איסוף פירורים שזורקים לעברו מיני סלבריק'ה פוליטיים. כמה גדול הציבור שיהיה חלק מהמאבק נגד נתניהו אבל גם חלק מהמאבק נגד הימין, החרדים כל הבלונים שבמרכז? אני לא יודע. אני אפעל שיהיה גדול ככל האפשר.

אני מסרב לקבל שמה שיש לישראל להציע לשלושת ילדיי נמצא במרחב שבין המלל הריק של יאיר לפיד לפשיזם הממאיר של סמוטריץ' ובן-גביר עם כל הגנץ והסער והבנט שביניהם

לפעמים אין צדק. אבל שה"לפעמים" הזה ייפול על המשמרת של מישהו אחר במדינה אחרת. במדינה שלי ובילדים שלי אני לא צופה מהצד. הצביעו מרצ.

רועי פלד הוא מרצה למשפט מינהלי בביה"ס למשפטים ע"ש חיים שטריקס במכללה למינהל, והשנה משמש כמרצה אורח באוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

למקרה שפיספסת

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים
עודכן לפני 10 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה