מחמוד עבאס וג'ו ביידן בפגישתם ב-10 במרץ 2020 (צילום: AP Photo/Tara Todras-Whitehill)
AP Photo/Tara Todras-Whitehill
מדיניות הקצבאות לאסירים הביטחוניים תשונה כמחווה לביידן

הפלסטינים מחשבים מסלול מחדש בדרכם חזרה לוושינגטון

אחרי שלוש שנים בהן החרימה הרשות הפלסטינית את ממשל טראמפ, ושנתיים אחרי שהנשיא היוצא סגר את נציגות אש"ף בוושינגטון, ההנהגה הפלסטינית משנה אסטרטגיה במטרה להתחיל מחדש את יחסיה עם ארה"ב עם כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן ● על הפרק: שינוי מהותי במדיניות התשלומים לאסירים הביטחוניים בישראל והפעלת לובי נגד החוק מ-1987 המגדיר את אש"ף ושלוחותיו כארגון טרור

פחות משלושה שבועות לפני כניסתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לבית הלבן, הרשות הפלסטינית מתכוננת לאתחול היחסים עם וושינגטון, לאחר שלוש שנים שבהן החרימה את ממשל טראמפ.

המאמצים יתמקדו בניסיון לשכנע את ממשל ביידן לקבוע כי חקיקה של הקונגרס מ-1987, המגדירה את אש"ף ושלוחותיו כארגון טרור, אינה חוקתית, כך אמרו לזמן ישראל בכירים ברשות הפלסטינית.

הם מקווים שהדבר יכין את הקרקע לחידוש היחסים הבילטרליים – כאלה שבהם רמאללה נתפסת כשותפה שווה יותר ושאינם קשורים לחלוטין לתהליך השלום עם ישראל.

יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ניתק את הקשרים עם ממשל טראמפ לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל בדצמבר 2017 והעביר לשם את שגרירות ארצות הברית מתל אביב במאי 2018. הוא גם דחה מיד את תוכנית המאה של טראמפ מינואר 2020 לשלום ישראלי-פלסטיני.

הממשל מצדו, בעודו דוחק בעבאס שוב ושוב לחדש את היחסים, קיצץ בצורה קיצונית בכספי הסיוע לפלסטינים.

פלסטינים מפגינים ברמאללה נגד תוכנית המאה של דונלד טראמפ, ב-11 בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
פלסטינים מפגינים ברמאללה נגד תוכנית המאה של דונלד טראמפ, ב-11 בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)

בכירים פלסטינים אמרו לזמן ישראל כי נכונות חדשה לשנות את מדיניות תשלום הקצבאות לאסירים הביטחוניים הפלסטינים, וכן למשפחותיהם של מחבלים ואחרים שנהרגו בידי ישראלים, נועדה להוות בסיס להנעת הקשרים הדיפלומטיים.

על פי המדיניות החדשה, הקצבאות ייקבעו לפי צורכיהם הכלכליים של האסירים ולא לפי משך מאסרם, דבר שעשוי לסמן התרחקות ממה שהיה במשך זמן רב סלע מחלוקת עבור מבקריה של הרשות הפלסטינית.

על פי המדיניות החדשה, הקצבאות ייקבעו לפי צורכיהם הכלכליים של האסירים ולא לפי משך מאסרם, דבר שעשוי לסמן התרחקות ממה שהיה במשך זמן רב סלע מחלוקת עבור מבקריה של הרשות הפלסטינית

נכונותה של הרשות לשנות את מדיניות תשלום הקצבאות נחשפה לראשונה ב"ניו יורק טיימס" בחודש שעבר, ובכיר פלסטיני אישר זאת בפנינו השבוע.

הנוהג של תשלום קצבאות למי שהורשעו בביצוע פעולות טרור ולמשפחותיהם של מי שנהרגו בזמן שביצעו פעולות כאלה הוקע על ידי המבקרים בטענה כי הוא מהווה תמריץ לטרור.    מנגד, המנהיגים הפלסטינים נהגו להצדיק את תשלום הקצבאות ולתאר אותו כשירות רווחה סוציאלית וכפיצוי הכרחי לקורבנותיה של מערכת המשפט הצבאית הנוקשה של ישראל בגדה המערבית.

משפחות האסירים הביטחוניים במהלך הפגנה לרגל "יום האסיר" ברמאללה, 7 באפריל 2019 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
משפחות האסירים הביטחוניים במהלך הפגנה לרגל "יום האסיר" ברמאללה, 7 באפריל 2019 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)

במהלך השנה האחרונה, בכירים בארצות הברית ובאיחוד האירופי הזהירו את הרשות הפלסטינית כי אם לא תבצע שינוי מהותי במדיניותה, הדבר יהווה מכשול לשיפור היחסים, כך לפי שני מקורות המעורים בנושא.

שינוי המדיניות עשוי גם לגרום לכך שרמאללה תמלא את דרישות חוק טיילור פורס מ-2018, שמשעה את הסיוע האמריקאי לרשות הפלסטינית כל עוד היא ממשיכה ליישם את המדיניות הקיימת של תשלומים לאסירים.

"כל עוד לא יוענקו תשלומים רק לנזקקים וכל עוד תשלומים אלה יהיו גדולים בהרבה מתשלומי הרווחה שהרשות מעניקה למשפחות נזקקות (כיום התשלומים למחבלים האסורים גבוהים יותר בהרבה מהסיוע הניתן לנזקקים) הרי שהשינוי יהיה קוסמטי ומטרתו להונות את הגורמים הבינלאומיים ואת ישראל", כתב יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן ומבקר חריף של מדיניות הקצבאות של הרשות הפלסטינית.

"כל עוד לא יוענקו תשלומים רק לנזקקים וכל עוד תשלומים אלה יהיו גדולים בהרבה מתשלומי הרווחה שהרשות מעניקה למשפחות נזקקות, הרי שהשינוי יהיה קוסמטי ומטרתו להונות את הגורמים הבינ"ל וישראל"

כדי להדגיש את ספקנותו, קופרווסר הצביע על הודעתה של הוועדה הפלסטינית לענייני אסירים בחודש שעבר כי בכוונתה לשלם את משכורותיהם של האסירים שלושה חודשים מראש כדי לחמוק מצו צבאי ישראלי המטיל סנקציות על בנקים שמשמשים להעברת התשלומים.

פלסטינים בעזה במיצב המציג לכאורה את תנאי האסירים הביטחוניים בישראל, 9 באפריל 2019 (צילום: Hassan Jedi/Flash90)
פלסטינים בעזה במיצב המציג לכאורה את תנאי האסירים הביטחוניים בישראל, 9 באפריל 2019 (צילום: Hassan Jedi/Flash90)

אמצעי למען מטרה

במהלך לשינוי הנוהג השנוי במחלוקת, הרשות הפלסטינית מקווה שביידן יסכים לקבוע כי החוק נגד טרור מ-1987 הוא הגבלה לא חוקתית של סמכויותיו, כך לדברי שני בכירים פלסטינים שביקשו להישאר בעילום שם.

לדבריהם של אותם בכירים, המציאות השתנתה באורח דרמטי מאז 1987. כחלק מהסכמי אוסלו, ישראל הכירה באש"ף כנציג העם הפלסטיני. גוף השלטון הפלסטיני שהוקם במסגרת זו חתם על הסכמים נגד טרור הן עם ארצות הברית והן עם ישראל.

עוד במסגרת ההסכמים, יושב ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת הודיע בפומבי על הפסקת האלימות כאמצעי להגדרה עצמית – התחייבות שרבים ממנהיגי ישראל התייחסו אליה בביטול זה מכבר, היות שלטענתם ערפאת מילא תפקיד ישיר בתזמור פיגועי ההתאבדות במהלך האינתיפאדה השנייה.

אבל בעידן שאחרי אוסלו, שבו לרמאללה יש יחסים הן עם ארצות הברית והן עם ישראל, "זה פשוט לא הוגן להמשיך להגדיר את אש"ף כארגון טרור", אומר חבר במועצה הלאומית הפלסטינית. בכירים פלסטינים שסירבו להתראיין לציטוט אמרו כי הם חוששים שהאסטרטגיה המתוכננת תפורש כאולטימטום לצוות המעבר עוד לפני שנשיא ארצות הברית הנבחר נכנס לתפקיד.

מחמוד עבאס וג'ו ביידן לקראת פגישתם ברמאללה ב-10 במרץ 2020 (צילום: AP Photo/Tara Todras-Whitehill)
מחמוד עבאס וג'ו ביידן לקראת פגישתם ברמאללה ב-10 במרץ 2020 (צילום: AP Photo/Tara Todras-Whitehill)

עקיפת החוק מ-1987 המגדיר את אש"ף כארגון טרור, כפי שעשו שניים מקודמיו של ביידן, תאפשר לפתוח מחדש את משרדי אש"ף בוושינגטון.

קואליציית הארגונים הפלסטיניים המרכיבים את אש"ף, שהיא גוף נפרד מהרשות הפלסטינית אבל קשורה אליה, הפעילה משרד דיפלומטי בוושינגטון מאז הסכמי אוסלו ועד לסגירתו על ידי ממשל טראמפ ב-2018.

החקיקה מ-1987 שמגדירה את אש"ף כארגון טרור נותרה בעינה, אבל הקונגרס איפשר את פעילותו של המשרד כל עוד הנשיא חתם מדי חצי שנה על כתב ויתור המציין כי מדובר באינטרס לאומי של ארצות הברית.

ב-2011 הקונגרס החל להציב תנאים נוספים לנוכחותה המתמשכת של נציגות אש"ף, בכלל זאת דרישה שהנשיא יאשר כי "הפלסטינים נכנסו למשא ומתן ישיר ומשמעותי עם ישראל". דבר זה למעשה התנה את יחסיה של וושינגטון עם הפלסטינים בתהליך שלום ממשי.

הפלסטינים נואשים לשנות את הפרדיגמה הזאת. "אנחנו לא מבקשים לנתק את תהליך השלום מהיחסים באופן מוחלט, אבל אי אפשר לשפוט את הקשרים אך ורק על בסיס תוצאותיו, מכיוון שהדבר מעניש את הפלסטינים בין אם הם אחראים למבוי הסתום ובין אם לא", אומר חבר המועצה הלאומית הפלסטינית לזמן ישראל.

"אנחנו לא מבקשים לנתק את תהליך השלום מהיחסים באופן מוחלט, אבל אי אפשר לשפוט את הקשרים אך ורק על בסיס תוצאותיו, מכיוון שהדבר מעניש את הפלסטינים בין אם הם אחראים למבוי הסתום ובין אם לא"

אחת ההוראות הנוספות שהכניס הקונגרס בשנים האחרונות לחוק נגד טרור מ-1987 מונעת מהרשות הפלסטינית להצטרף לאחד מגופי האו"ם או להגיש תביעה נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי.

כאשר רמאללה החלה לפעול נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי ב-2017, כשהגישה נגדה קובלנה רשמית בהאג, היא למעשה מנעה מטראמפ לחתום על כתב הוויתור, ונציגות אש"ף נסגרה באופן רשמי בספטמבר 2018.

עם זאת, המסורת המשפטית של ארצות הברית מעניקה לנשיאים מרחב תמרון רחב המאפשר להם להתעלם מסעיפי חוק שהם מעריכים כי הם מגבילים את סמכויותיהם באופן לא חוקתי, בעיקר בענייני מדיניות חוץ.

ביידן יכול לנצל את הפריבילגיה הזאת כדי לאפשר את פתיחתו המחודשת של המשרד ואגב כך לבטל את הצורך בכתב הוויתור. אחרת, הדרך היחידה לפתיחתה המחודשת של הנציגות הדיפלומטית במגבלות החוק תהיה לשנות את ההוראות האוסרות על הפלסטינים לפתוח נציגות בוושינגטון מרגע שפנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי. במקרה כזה אפשר יהיה להנהיג שוב את החתימה על כתב הוויתור.

נציגות אש"ף בבוושינגטון ב-2017 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
נציגות אש"ף בבוושינגטון ב-2017 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)

אולם הפלסטינים נחושים להתחיל ביחסים חדשים לחלוטין, ולא רק לחזור לימים שבהם פעילותם בוושינגטון הייתה מוגבלת ונבחנה כל העת תחת מיקרוסקופ.

בכיר פלסטיני, שביקש להישאר בעילום שם, אמר לזמן ישראל כי רמאללה לא תוכל להסכים עוד שנוכחותה בוושינגטון תהיה נתונה לדיון אחת לשישה חודשים. עם זאת, הוא הכיר בכך שביטולו של החוק מ-1987 ייקח זמן, ותיאר זאת כ"יעד ביניים" אשר תידרש לפחות שנה להשגתו.

ביידן אכן דיבר בקמפיין שלו על פתיחת הנציגות הפלסטינית וכן על פתיחת הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים, אבל לדבריו של יועץ קמפיין לשעבר, שמכיר את דיוניו של צוות המעבר בנושא, הנשיא הנבחר טרם החליט באיזה אופן יעשה זאת.

בינתיים, ייתכן כי הפלסטינים ייאלצו להמשיך להתנהל ללא נציגים בוושינגטון.

חבר המועצה הלאומית הפלסטינית מכיר בכך שהסוגיה הישראלית-פלסטינית לא תעמוד בראש סדר היום של ממשל ביידן, אך לדבריו הכרזה על החוק מ-1987 כלא חוקתי תמנע בינתיים התדרדרות נוספת ביחסים בין ארצות הברית לפלסטינים.

כשטראמפ עשה טובה לפלסטינים

אף על פי שמהלך כזה עשוי לדרוש מידה של הון פוליטי, למעשה הוא אינו חסר תקדים.

בהצהרה שפורסמה עם העברת החוק ב-1987, נשיא ארצות הברית דאז רונלד רייגן טען כי אף על פי שאין לו שום כוונה לכונן יחסים עם הפלסטינים, "הזכות להחליט איזה סוג של יחסי חוץ, אם בכלל, ארצות הברית תנהל היא חלק מסמכותו של הנשיא על פי החוקה" ולא של הקונגרס, באמצעות חקיקה שמטרתה להגביל את יכולותיה הדיפלומטיות של הרשות המבצעת.

הנשיאים שכיהנו אחרי רייגן בחרו להתעלם מחששותיו, גם לאחר הסכמי אוסלו, והחליטו לפעול כלשון החוק ולחתום על כתב הוויתור הנשיאותי מדי שישה חודשים.

נשיא ארה"ב רונלד רייגן מארח את ראש הממשלה שמעון פרס בבית הלבן בספטמבר 1986. עמם בחדר נמרוד נוביק, יועצו המדיני של פרס (צילום: יעקב סער/לע"מ)
נשיא ארה"ב רונלד רייגן מארח את ראש הממשלה שמעון פרס בבית הלבן בספטמבר 1986. עמם בחדר נמרוד נוביק, יועצו המדיני של פרס (צילום: יעקב סער/לע"מ)

טראמפ הוא זה שהפסיק את הנוהג הזה. הוא הרחיק לכת יותר מרייגן כשאיפשר לנציגות אש"ף להישאר פתוחה כמעט שנה לאחר שהפלסטינים החלו לפעול לפתיחת חקירה פלילית נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בסתיו 2017, דבר המהווה הפרה ישירה של ההוראה שהוסיף הקונגרס לחוק מ-1987.

תחת זאת, מחלקת המדינה של טראמפ פשוט ביקשה מהפלסטינים להגביל את פעילותם "לכזו הקשורה בהשגת שלום כולל ובר קיימא בין הישראלים לפלסטינים".

הרשות הפלסטינית מקווה שכאשר היא תשנה את נוהל התשלומים לאסירים, ביידן יהיה מוכן לעקוף באופן דומה את החוק של 1987.

על מנת להצדיק את פתיחתה המחודשת של נציגות אש"ף בוושינגטון, הנשיא הנכנס יכול פשוט להצביע על התקדים שהציבו רייגן וטראמפ. לא תידרש שום פעולה נוספת. אף על פי שעמדה כזאת יכולה לעמוד במבחן בבית המשפט, יהיה קשה לסתור את הסמכות שמעניקה החוקה לזרוע המבצעת בנוגע לניהול קשרים דיפלומטיים.

לחלופין, הקונגרס יכול פשוט לבטל את החוק נגד טרור, אבל זה יהיה קשה הרבה יותר להשגה, בהתחשב בכך שהזרוע המחוקקת תמיד הייתה הרבה יותר נוקשה כלפי הפלסטינים מאשר הזרוע המבצעת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בפגישה בניו יורק, ב-20 בספטמבר 2017 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בפגישה בניו יורק, ב-20 בספטמבר 2017 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

משימה בלתי אפשרית

גם אם ממשל ביידן ייענה לבקשתה של רמאללה, הרשות הפלסטינית עדיין תצטרך להתמודד עם כמה מכשולים עם פתיחתה המחודשת של הנציגות. זאת משום שחזרתם של נציגי אש"ף לוושינגטון תעורר את החוק נגד טרור מ-2018 שמאפשר לקורבנות טרור אמריקאים להגיש לבתי משפט בארצות הברית תביעת נזיקין נגד הרשות הפלסטינית, בטענה שהמשכורות החודשיות שרמאללה משלמת לאסירים הביטחוניים מהוות מימון לטרור.

על מנת להימנע מתביעות כאלה, מזכירות המדינה תצטרך להשתמש במקרי הפטור המפורטים בחוק. דבר זה יהיה טעון מבחינה פוליטית, אבל אפשרי מבחינה משפטית – וקל יותר להצדקה אם ממשל ביידן יצביע על הרפורמה של רמאללה במדיניות התשלומים לאסירים.

"ישנם כוחות שינסו לתבוע מחיר פוליטי מביידן עבור כל פעולה שתיתפס כפייסנית מצדו כלפי הפלסטינים", אומרת נשיאת הקרן לשלום במזרח התיכון לארה פרידמן, פרשנית ליברלית לענייני ישראל. "הדבר הכי טוב שהוא יכול לעשות הוא להתעקש על המדיניות שלו".

"ישנם כוחות שינסו לתבוע מחיר פוליטי מביידן עבור כל פעולה שתיתפס כפייסנית מצדו כלפי הפלסטינים. הדבר הכי טוב שהוא יכול לעשות הוא להתעקש על המדיניות שלו"

היא מוסיפה כי היענות לבקשתה של הרשות הפלסטינית בנוגע לחקיקה מ-1987 "תהיה הכרזת עצמאות רבת עוצמה מצד ביידן מעשורים של מדיניות חוץ אשר כבולה על ידי גורמים לוגיים ומשפטיים [הנכפים על ידי הקונגרס] שאינם תורמים לקידומו של שלום ישראלי-פלסטיני אלא למניעתו".

"לבד מהכרזה שהחוק אינו חוקתי, לביידן אין דרך ברורה לאפשר לאש"ף לחזור לוושינגטון", אומרת פרידמן.

צוות המעבר של ביידן ומשרד ראש הממשלה הישראלי סירבו להגיב לכתבה.

עוד 1,591 מילים
כל הזמן // יום שישי, 26 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים

סדרת הטלוויזיה "אויבים" – המשך הדמוניזציה באמצעים ישנים

"כאן 11" סיים לאחרונה להקרין סדרה תיעודית על חמישה מנהיגים ערביים – סדאם חוסיין העיראקי, גמאל עבד אל-נאצר ואנואר אל-סאדאת המצריים, יאסר ערפאת הפלסטיני, חאפז אל-אסד הסורי וחומייני הפרסי. מטרתה של סדרת הדוקו-אקשן הזו, על פי יוצריה, לחשוף את סודותיהם של מנהיגי ערב דרך עיני שירותי המודיעין הישראליים.

הנחת העבודה של היוצרים היא ש"במדינות המזה"ת המנהיג הוא בדרך כלל המחליט הבלעדי", ולכן "הכרת דמותו, מעשיו ומחשבותיו הכרחית לסיכול כוונותיו ההתקפיות". מפתיע ככל שזה נשמע, הקרנת סדרה תיעודית על מנהיגי האזור בפרט, ועל המזרח התיכון בכלל, הינה דבר נדיר למדי. הסכסוך הישראלי-ערבי זוכה לתשומת לב רבה יותר, אולם החברה הישראלית אינה מתעניינת במיוחד בשכניה, הן במצב מלחמה והן במצב של שלום. על כן, יש לברך באופן עקרוני על כל ניסיון תקשורתי להרחיב את הידע של החברה הישראלית לגבי ההיסטוריה של השכנים.

מפתיע ככל שיישמע, הקרנת סדרה תיעודית על מנהיגי האזור בפרט, ועל המזה"ת בכלל, הינה דבר נדיר למדי. הסכסוך הישראלי-ערבי זוכה לתשומת לב, אולם החברה הישראלית אינה מתעניינת במיוחד בשכניה, במצב מלחמה או שלום

אולם, למרבה הצער, הסדרה סובלת מכמה כשלים מהותיים שפוגמים בתוצאה הסופית. כשלים אלה סובבים סביב ארבע סוגיות:

  1. האחת, אי-בהירות לגבי מוקד הסרטים.
  2. השנייה, בחירת עדשה חד-ממדית דרכה מועבר המידע.
  3. השלישית, בחירה סלקטיבית של מידע שמשרתת את העדשה שנבחרה, אולם אינה משקפת באופן מהימן את הידע ההיסטורי הקיים כיום.
  4. ולבסוף, סתם טעויות היסטוריות. מתוך מטרה להתמקד בעיקר, לא אטפל בסוגיה האחרונה.

1

אי-המיקוד של הסדרה נובע מהעובדה שיוצריה לא החליטו שמא היא נועדה להציג ביוגרפיה של השליטים או לספר את סיפורי הגבורה של המודיעין הישראלי ביחס למנהיגים אלו.

התוצאה היא ערבוב בין פרטים ביוגרפיים של המנהיגים – אשר מסופרים בדרך כלל על ידי אנשי אקדמיה – ובין סיפורי המודיעין המסופרים על ידי אנשי מערכת הביטחון, קרי מוסד, שב"כ והמודיעין הצבאי. וכך, הנרטיב קופץ בין סיפור תולדות חייו והחלטותיו של המנהיג, ובין פרשיות מודיעין – לעתים שוליות – שמקבלות נפח שידורי מעל ומעבר לחשיבותן ההיסטורית.

כך, למשל, פרשת המדענים הגרמנים בתקופתו של עבד אל-נאצר (מבצע "דמוקלס") – שנלעסה כבר לא מעט לאורך השנים – תופסת כמעט כשליש מהפרק על מנהיג חשוב זה. ניתן היה להבין החלטת הפקה ועריכה אם פרשת פיתוח הטילים נגד ישראל אכן הייתה איום של ממש על קיומה של ישראל, אולם המחקר ההיסטורי מלמד כי לא כך היה. למעשה, כבר בזמן אמת – כפי שראש המוסד מאיר עמית כתב – היה ידוע כי הטילים שהוצגו לראווה במפגן הצבאי של העשור למשטר, אינו שמיש ונועד בעיקר לצרכי תעמולה פנימית. למעשה, גם חלק מהמרואיינים הודו בכך, אולם למה לקלקל סיפור טוב המספר על מדענים גרמנים, לאחר השואה, שמסייעים לשליט המצרי לפתח נשק שישמיד את ישראל. במלים אחרות, הצגת הסיפור נועדה לחזק את התזה שמדובר במנהיג הפועל להשמדת ישראל.

למה לקלקל סיפור טוב, המספר על מדענים גרמנים, לאחר השואה, שמסייעים לשליט המצרי לפתח נשק שישמיד את ישראל. במלים אחרות, הצגת הסיפור נועדה לחזק את התזה שמדובר במנהיג הפועל להשמדת ישראל

2

עניין זה מביא לסוגיה השנייה, וזו הפריזמה או העדשה דרכה מוצגת הסדרה. כינויה "אויבים" ממקם את גלריית האישים תחת עדשה מאיימת. ספרות הפסיכולוגיה הפוליטית קוראת לכך "דמוניזציה" או השטנה. במלים אחרות, היריב מתואר בצורה מאיימת ומפחידה, לעתים בצורה מוגזמת באופן שאינו משקף את המציאות המורכבת. דמוניזציה מתרחשת כמעט בכל סכסוך, וישראל אינה יוצאת דופן מבחינה זו. היא נועדה לחזק את הסולידריות והנחישות של החברה במאבקה נגד האויב המשותף. אמנם אף לא אחד מהמנהיגים היה ידיד של ישראל (גם לא סאדאת), אולם חלקם לא שאפו לחסל את ישראל, ואף קיימו עמה לעתים קשרים חשאיים.  מידע זה, שאינו עולה בקנה אחד עם התואר "אויב", לא נכלל בתכניות, אם מחמת צנזורה עצמית או בורות.

3

דבר זה מוביל לביקורת השלישית והיא בחירה סלקטיבית של מידע. התיאור של עבד אל-נאצר כמי שחתר להשמיד את ישראל תואם לתיאור המסורתי שלו בתקשורת הישראלית כהיטלר וכמוסוליני, כאשר עיקרי האידיאולוגיה שלו שפורסמו ב"פילוסופיה של המהפכה" הושוו ל"מיין קאמפף" של היטלר.

למותר לציין, כי אין שום דמיון בין שני הכתבים הללו. ואולם, יש גם עדויות שעבד אל-נאצר ניסה לקיים מגעים עקיפים וישירים עם ישראל. מאיר עמית חשף כי ב-1966 התקיים קשר עם קצין בכיר בצבא המצרי שהיה אמור להוביל לפגישה ישראלית-מצרית רמת דרג בקהיר, אולם איסר הראל  טרפד את היוזמה, בעיקר בשל "מלחמות יהודים". המוסד הוביל את המגעים הללו ולכן מן הראוי היה להכלילם בהתייחסות של המודיעין למנהיג המצרי, אולם תיאור זה היה "מקלקל" את דימויו השטני החד-ממדי.

גם ערפאת קיים קשרים עם ישראל באמצעות בכירים בארגונו בשנות ה-70 ו-80, ואף הכיר בישראל ובהחלטה 242 כבר ב-1988, חמש שנים טרם הסכמי אוסלו, אולם ישראל בחרה להתעלם, וכך גם התכנית על ערפאת. העיתונאי דני רובינשטיין אמר בסוף הפרק כי הוא מאמין שערפאת רצה הסדר שלום, אולם אין ניסיון להבהיר מה מביא את אחד הפרשנים המוערכים בארץ לערפאת (רובינשטיין כתב עליו ביוגרפיה) לומר משפט שעומד בסתירה לכל מה שהוצג בפרק. שהרי אם המטרה היא להראות את האויב והטרוריסט ערפאת, הרי כל מידע שעלול לפגוע בדימוי זה אינו רצוי.

כינוי הסדרה "אויבים" ממקם את גלריית האישים תחת עדשה מאיימת. ספרות הפסיכולוגיה הפוליטית קוראת לכך "דמוניזציה" או השטנה. היריב מתואר בצורה מאיימת ומפחידה, לעתים בצורה מוגזמת

הפרק על אסד עוסק בהרחבה בפעולות הטרור של המשטר, אך ממעיט לעסוק במגעי שלום עם ישראל לאורך שנות ה-90. גם כאשר הוזכר תהליך השלום, המסקנה מפי דניס רוס הייתה כי מצבו הבריאותי לא אפשר לו להתגמש ולכן המשא ומתן נכשל.

אולם, הידע שקיים כיום מאושש את הקביעה כי אסד בימיו האחרונים רצה לחתום על שלום עם ישראל כדי להותיר לבנו ירושה שקטה בחזית הזו, אולם התעקשותו של ברק שלא לאפשר לאסד להגיע לכנרת, כדרישתו, שמה קץ לשיחות. קלינטון האשים את ברק בטרפוד ההסכם. במלים אחרות, לא תמיד "האויבים" אשמים בהחמצת הזדמנויות אלא גם ישראל החמיצה הזדמנויות (וכמובן אפשר להתווכח אם זה היה רצוי וכו' אבל זה כבר וויכוח אחר).

באשר לסאדאת, אמנם הפרק דן בצדק בפספוס המודיעיני של השלום, אך משום מה התעלם מהתפקיד החשוב שמילא המוסד במפגש שהתקיים בין דיין ונציג מצרי בכיר במרוקו והכשיר את הקרקע לביקור סאדאת בירושלים.

*  *  *

כתיבת ההיסטוריה, כמו גם סיפורה התיעודי בקולנוע ובתקשורת, היא תהליך דיאלקטי שמושפע מחשיפת מסמכים חדשים וקיומה של פרספקטיבה היסטורית עמוקה יותר שמאפשרת – ולעיתים דורשת – רוויזיה בנרטיב ההיסטורי. מצופה מסדרה דוקומנטרית חדשה שלא תשחזר את הנרטיב הישן אלא תשאל שאלות שלא נשאלו או תקרא תיגר על תפיסות קיימות. למרבה הצער, הסדרה מאששת את הסטריאוטיפ הישן של הערבי או הפרסי "האויב" ומפספסת את חלקם של קברניטי ישראל והמודיעין בניפוח הדימוי השלילי של האויב, וכן את תרומתם להחמצת הזדמנויות לשלום.

פרופ' אלי פודה מלמד בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית וחבר וועד מנהל במיתווים, המכון הישראלי למדיניות חוץ אזורית. ערך יחד עם פרופ' און וינקלר את הספר "הגל השלישי: מהפכה ומחאה במזרח התיכון".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,010 מילים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-1 תגובות

למרות העוצר הלילי - מקדם ההדבקה ממשיך לעלות ומתייצב הבוקר על 0.97

לפי סקר, שפורסם הבוקר ב"מעריב", הליכוד עודנה הרשימה הגדולה ביותר - עם 29 מנדטים; שנייה לה, יש עתיד - עם 17 מושבים בכנסת הבאה; חמישה מנדטים לכחול לבן ● דיווח: העימות בין נתניהו ומירי רגב, שעליו דווח השבוע בתקשורת - מבוים ונועד לצרכי קמפיין

עוד 7 עדכונים

למקרה שפיספסת

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

לא ארץ ללוויתנים

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מאת אקיוקי נוסקה מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם, שעלולות להטיל צִלצַל ולפגוע בו:

עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים
עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים

״לא עשינו להם כל רע״, אמרה לו, ״בכל הים הגדול אין יצור שישווה בתבונתו לבני האדם מלבדנו, הלווייתנים. לו רק היו מגלים מעט חביבות כלפינו!״.

לאחרונה קרַב הלוויתן ברישול לסירת בני אדם. להפתעתו במקום לפגוע בו, שמחו האנשים בסיפון לראותו ונופפו לו בחיבה. אחר כך פגש באיש צף על גבי סירה צהובה מגושמת שהביט בו בתחנונים. האנשים בספינה היו חיילים יפנים שהוסעו לקרב על איווג׳ימה וקינאו בלוויתן השלֵו למראה. בסירת ההצלה הצהובה שכב טייס אמריקאי פצוע, שפִּילל להיגרר בידי הלווייתן לחוף מבטחים.

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם

ביום כניעת יפן נַדֲמו השמיים כי נעלמו מהם להקות המטוסים שהזכירו לו להקות סרדינים. הוא אהב סרדינים. בגלל תאבונו גדל גופו באופן שהרחיק מעליו נקבות, ולכן נהיה בודד.

והנה, ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. אנשיה לא ידעו כיצד לנהוג בלוויתן המוזר שנצמד אליהם. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלווייתן את פצצות העומק שהוטלו עליה. במותו, הציל הלווייתן את הצוללת.

כך באחרית ימיו נחשף הלוויתן לטוּבם ולחביבותם של בני האדם וגם להגיונם, לאכזריותם ולשרירותם. נזכרתי בסיפורו למראה הלוויתן הגדול שהגיע לחוף ניצנים, פה. האם זכה גם הוא לקורטוב של נחת ביומו האחרון בדומה לאחיו מיפן? האם למד דבר-מה על בני האדם? ואולי ראה כלי-שיט משחרר מגופו פסולת שחורה וממשיך הלאה בדרכו כאילו לא ארע דבר? מה קלט מבטו של הלוויתן בחוף ישראל, כיצד נראו הדברים מעיניו?

אולי כבר קרַב בעבר לחופים ולמד לדעת את צבעם וצורתם. על כל פנים, תחנתו האחרונה התגלתה כחוף שחור. מוכר שלגונים המכריז ״אני הולך, אני בא, לא להפעיל עלי לחץ״ נעדר מהחוף; תחתיו התרוצצו בו אנשים שדיברו בהתרגשות למיקרופונים מול עדשות מַצלמות. היו אלו כתבים שסיקרו את הסופה. הכתבים התעלמו מהלוויתן ועסקו בדקלום שבחים על אודות השלג הלבן. הוא התפלא שאינם משגיחים בו: ככל שידע, לוויתנים כמותו לא נראו מעולם בחוף הזה. בנוסף תמה מדוע מדברים על לבן כשהכל סביב נצבע שחור ותהה האם ראייתם של בני-אדם שונה מזו של לוויתנים. כלומר, האם אנשים אינם רואים את מה שניצב מול עיניהם? 

בחולשתו התקשה לקבוע האם דמויות נוספות שזיהה אכן התהלכו סביבו או בקעו מתעתועי דמיונו. איש נוקשה למראה הפיק עשן סמיך באמצעות תנור ישן; אדם זה הופקד על איפול האירוע. אחרים הפריכו כזבים מילקוטם לכיוון אנשים שפערו את פיהם ובלעו לתיאבון מבלי למיין ולבדוק. ״אפילו את הפלנקטון שלי הייתי מסנן טוב יותר״, חשב הלווייתן. מרחוק גזר אדם במספריו את האוויר. איש זה הופקד על ניתוק הקשר בין סיבה לתוצאה. אנשים תשושים בסירות שצבאו על החוף בדרישה לשוב ארצה נהדפו חזרה למים בהסבר שרק לזפת מותר להיכנס לארץ כי בניגוד אליהם, היא דבקה במקומה ולכן קלה להשגחה.

ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלוויתן את פצצות העומק

אדם עולץ וזחוח הזוקף כרס קטנה החווה סביב בידיו והצהיר ״הכל עשיתי אני, הכל בזכותי. תראו, איזה יופי, איזה יופי!״, מורה בגאווה על דברים טובים ויפים לכאורה, אך במקומם נראו רק גושים שחורים צמיגיים שנאחזו בחול ובסלעים.

איש אחֵר, עצוב למראה, גוו שחוח, ניגב בעדינות אגלי רטיבות מפה ומשם בעזרת מגבת רכה. ״מי אתה ומה תפקידך בארץ המשונה הזאת?״ שאל אותו הלווייתן בכוחותיו האחרונים. ״אני תפקידי לנגב לה את הדמעות״, ענה האיש.

פתאום הבחינו בו הכתבים – ״הנה לוויתן!״, אמרו. הם החלו להציג את קיומו באותן מילים דלות עצמן שוב ושוב ושוב, במהדורות כאלו ואחרות. גם בזפת הבחינו לבסוף, אמנם לאחר מכן. אך את זאת הלוויתן כבר לא ראה ולא שמע.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 613 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים ו-1 תגובות

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה