אביחי מנדלבליט (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90, עיבוד מחשב)
אוליבייה פיטוסי/פלאש90, עיבוד מחשב

במציאות שנוצרה, פיצול תפקיד היועמ"ש רק יחליש את שלטון החוק

בוויכוח המתמשך על פיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה תמיד עולה השאלה האם היועמ"ש מסוגל להתמודד עם ניגוד העניינים בין היותו המייעץ לפוליטיקאים וזה שיעמיד אותם לדין ● אלא שהיועמ"ש איננו "עורך הדין של הפוליטיקאים" אלא עורך הדין של הציבור ● והאינטרס הציבורי הוא יועמ"ש עצמאי ובעל סמכויות - ולא מהפכה שרק תוביל להחלשת שלטון החוק ● פרשנות

כמו סנוניות המבשרות את בוא האביב, כך מביאה עמה עונת הבחירות את הדיון האינסופי בסוגיית פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

האחרון להעלות את הנושא הוא גדעון סער, שצייץ השבוע את משנתו בתחום המשפטי – הכוללת שימוע פומבי למועמדים לבית המשפט העליון, מתן סמכויות הטלת סנקציות לנציב הביקורת על הפרקליטות, וגם פיצול תפקיד היועץ לשניים – ראש התביעה הכללית מזה והיועץ המשפטי לרשויות השלטון מזה.

אין זה המקום לדון בכלל ההיבטים הנוגעים לסמכויותיו ודרכי מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, ועל הנסיבות ההיסטוריות והמשטריות שהובילו לקיומה של המשרה הזו במתכונתה, במסגרת המרקם השלטוני בישראל. אך כדאי לציין שהטענות בדבר פיצול התפקיד מניחות שהיועץ המשפטי חובש על ראשו שני כובעים, בעוד שלמעשה מדובר בחמישה.

  1. היועץ המשפטי הוא ראש התביעה הכללית, ומופקד מטעם המדינה על הפעלת דיני העונשין והדין הפלילי;
  2. היועץ המשפטי הוא המייצג את המדינה בערכאות משפטיות, בכלל תחומי המשפט – הפלילי, האזרחי, המינהלי, דיני עבודה, משפחה וכו';
  3. היועץ המשפטי מעניק ייעוץ משפטי, בעצמו ובאמצעות רשת נרחבת של משפטנים הכפופים אליו, לכלל רשויות השלטון;
  4. היועץ המשפטי מייעץ ומסייע בענייני חקיקה ממשלתית, וכן בבחינת הצעות חוק פרטיות של חברי כנסת לשם גיבוש עמדת הממשלה;
  5. היועץ המשפטי מופקד על האינטרס הציבורי באופן רחב, לרבות שמירה על שלטון החוק, עקרונות היסוד של המשטר ועוד.

אין ספק, היועץ המשפטי מרכז בידיו סמכויות רבות מאוד. הטענה שמדובר בסמכויות מוגזמות, המייצרות ניגוד עניינים מובנה, בהחלט מובנת. אפשר אפילו להסכים ולומר, שאם היינו מצויים כעת ערב הקמתה של מדינה חדשה ומקיימים דיון תיאורטי על המבנה האופטימלי של סמכויות בעלי התפקידים בצמרת מערכת המשפט ואכיפת החוק – היה היגיון להפריד בין התפקידים.

אבל אנחנו איננו בדיון תיאורטי ולא בחדר סמינריונים צונן בפקולטה למשפטים. פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה – בין בדרך של העברת הסמכויות הפליליות לפרקליט המדינה, בין בדרך של יצירת פונקציה חדשה, התובע הכללי, לצד היועץ המשפטי – משמעותו לא רק פיצול הסמכויות באופן אישי, אלא פיצול מוסדי של כלל משרד המשפטים ומערך הייעוץ המשפטי ברשויות השלטון.

פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה משמעותו לא רק פיצול הסמכויות באופן אישי, אלא פיצול מוסדי של כלל משרד המשפטים ומערך הייעוץ המשפטי ברשויות השלטון

במצב הנתון, שבו משרד המשפטים יחד עם כלל היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה וברשויות השלטון פועלים באופן משולב, ניתוח ההפרדה יהיה לא רק קשה ובעל מחירים כבדים, אלא למעשה בלתי אפשרי.

הוא יביא להקמתן של שתי ממלכות משפטיות בתוככי משרד המשפטים, שיהיו עסוקות בקרבות טריטוריה, סמכויות והכרעה בידי מי המילה האחרונה במקרים שבתחום האפור – ואז יתברר שכל המקרים נופלים בתחום האפור.

מצב כזה יפצל לא רק את התפקיד ואת המערכת המשפטית כולה, אלא את הדין עצמו, ויביא להכרעות סותרות ולמצב שבו המדינה מדברת בבתי המשפט בשני קולות באותם נושאים. הוא יגרום למצבים אבסורדיים, שמדינה אינה יכולה להתנהל בהם כיאות, כמו צבא עם שני רמטכ"לים – אחד לחיל האוויר ואחד לזרוע היבשה. או ממשלה עם שני ראשי ממשלה (שאיש מהם אינו חלופי).

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בטקס הפרידה מאבי ניסנקורן במשרד המשפטים, 3 בינואר 2021 (צילום: גדעון שרון, לע"מ)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בטקס הפרידה מאבי ניסנקורן במשרד המשפטים, 3 בינואר 2021 (צילום: גדעון שרון, לע"מ)

ממהרים ליישר קו

בספרה "מערכת המשפט בישראל" (2019), בפרק העוסק במוסד היועץ המשפטי לממשלה, מנתה המשפטנית ורד דשא את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהגישות.

לדבריה, היתרונות המרכזיים של פיצול אפשרי בתפקיד היועץ, הם פירוקו של תפקיד אחד ממצבור מוגזם של סמכויות, איון החשש לניגוד עניינים בין מי שאמור לייעל לממשלה למי שאמור להחליט על הליכים פליליים נגד חבריה, הגברת היעילות נוכח פיזור הסמכויות, והפרכת החשש שפוליטיקאים ימהרו ליישר קו עם היועץ המשפטי מחשש שמע יבולע להם פלילית.

לעומת זאת, פיצול התפקיד עלול לפגוע באפקטיביות של מוסד היועץ המשפטי לממשלה, ויביא למצב של התעלמות הדרג הפוליטי מחוות הדעת המשפטיות על אף היותן מחייבות.

עוד לפני שדנים בשאלת המחיר הכבד של פיצול, המפתח להכרעה בין שתי הגישות טמון בהבנת מהות תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה. תומכי פיצול התפקיד רואים ביועץ המשפטי לממשלה מעין גירסה ציבורית של עורך דין פרטי, שתפקידו לייעץ לנושאי המשרה השלטוניים – לרבות נבחרי הציבור – ולמקסם את האינטרס שלהם.

אך זו אינה הגדרת תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה. הוא איננו "עורך הדין של הפוליטיקאים", אלא עורך הדין של הציבור. תפקידו לא למקסם את האינטרס של הפוליטיקאים, אלא את האינטרס הציבורי – בכל המסלולים: במסלול האכיפה הפלילית, במסלול הייעוץ המשפטי לרשויות השלטון על מנת לוודא שאלה מתנהלות על פי חוק, בייצוג המדינה בבתי המשפט ובכל האמצעים האחרים.

היועץ המשפטי לממשלה איננו "עורך הדין של הפוליטיקאים", אלא עורך הדין של הציבור. תפקידו לא למקסם את האינטרס של הפוליטיקאים, אלא את האינטרס הציבורי

לא מדויק גם לכנות "ניגוד עניינים" את המצב שבו היועץ המשפטי לממשלה צריך מצד אחד לייעץ לדרג הפוליטי בסוגיות משפטיות, ומצד שני לשקול פתיחת חקירה או העמדה לדין של שר או ראש ממשלה.

כשמסתכלים על העניין מהזווית של האינטרס הציבורי, אלה הם שני פנים של אותו עניין. יכול להיות שבהיבט האישי, לא נעים לשני האנשים – אחד בתפקיד ראש הממשלה ואחד בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה – לשבת יחד לפגישת עבודה, כשהם יודעים שהיועץ צריך להכריע בנושאים פליליים הנוגעים לראש הממשלה. אבל ה"לא נעים" הזה בוודאי איננו סיבה לשינוי משטרי מרחיק לכת.

בתמצית ניתן לומר, כי כלל היועצים המשפטיים לממשלה שכיהנו בעשרות השנים האחרונות –  ממאיר שמגר, אהרן ברק, יצחק זמיר, אליקים רובינשטיין, מני מזוז, יהודה וינשטיין, ועד אביחי מנדלבליט – מתנגדים התנגדות עזה לרעיון פיצול התפקיד. מאידך, לא מעט משרי המשפטים שכיהנו ב-15 השנים האחרונות הביעו תמיכה נלהבת ברעיון הפיצול – דניאל פרידמן, יעקב נאמן, איילת שקד ואמיר אוחנה.

היועץ המשפטי לממשלה מאיר שמגר ושר החקלאות חיים גבתי בפגישה במשרד ראש הממשלה, אפריל 1974 (צילום: יעקב סער/לע"מ)
היועץ המשפטי לממשלה מאיר שמגר ושר החקלאות חיים גבתי בפגישה במשרד ראש הממשלה, אפריל 1974 (צילום: יעקב סער/לע"מ)

בחלוקה גסה, הקו המחבר בין כלל היועצים הוא היכרות אינטימית עם התפקיד והמערכת שהוא ניצב בראשה; ובין כלל השרים שהוזכרו – רצון להחליש את המערכת המשפטית ולהגביר את השליטה הפוליטית עליה, תוך קידום עניינם של פוליטיקאים הנגועים בשחיתות.

כל היועצים המשפטיים לממשלה שכיהנו בעשרות השנים האחרונות מתנגדים התנגדות עזה לרעיון פיצול התפקיד. מאידך, לא מעט משרי המשפטים שכיהנו ב-15 השנים האחרונות הביעו תמיכה נלהבת ברעיון הפיצול

שטח מת בפרקטיקה

לפני עשר שנים פירסם פרופ' גד ברזילי מאוניברסיטת חיפה מחקר בסוגיית הפיצול המוסדי של היועץ המשפטי לממשלה והתביעה הכללית, במסגרת המכון הישראלי לדמוקרטיה.

מסקנת מחקרו של ברזילי הייתה שיש לתמוך בפיצול כזה, בעיקר בשל עומס העבודה האדיר המוטל על כתפיו של היועץ המשפטי, מעמדו המוחלש של פרקליט המדינה, היעדר בקיאות מספקת במשפט הפלילי אצל יועצים שונים שכיהנו לאורך השנים (אי אפשר להיות מומחה בכל דבר), וסוגיית ניגוד העניינים. "להערכתי הפיצול יביא לחיזוק ניכר של התביעה הכללית בישראל ואולי גם של היועץ המשפטי לממשלה", כתב ברזילי.

במקרה של האקדמיה, סוגיית התמיכה או ההתנגדות לפיצול איננה גזורה לפי ה"מחנאות" המקובלת בשדה הפרקטי, וניתן למצוא גם מלומדי משפט שבמובהק אינם מתייצבים לצד הפוליטיקאים, שגם הם רואים – מטעמים עיוניים תיאורטיים – היגיון רב בפיצול. למשל, פרופ' מרדכי קרמניצר.

אלא שכאמור, נראה ש"השטח המת" שלהם הוא בדיוק בפרקטיקה, בהבנת המכניקה היומיומית של פעולת משרד המשפטים. ההבנה שגיבוש עמדה בתיק אזרחי שהמדינה צד לו – למשל, תביעת פיצויים של פלסטיני שנפצע בפעולה של צה"ל בשטחים – לא יכולה להיות נפרדת ממערך הייעוץ המשפטי, או ממערך האכיפה הפלילית. וכך בעוד אין-ספור נושאים, למעשה בכולם. אין ואסור שיהיו שתי ממלכות נפרדות – זו דרך בדוקה להרס של שתיהן.

ההבנה שגיבוש עמדה בתיק אזרחי שהמדינה צד לו לא יכולה להיות נפרדת ממערך הייעוץ המשפטי, או ממערך האכיפה הפלילית. אין ואסור שיהיו שתי ממלכות נפרדות – זו דרך בדוקה להרס של שתיהן

עמדות אלה שיחקו לידיו של יעקב נאמן, בעת שהחליט להתניע את תוכניתו לפצל את תפקיד היועמ"ש, בסמוך לאחר שנכנס בשנית לתפקיד שר המשפטים, בשנת 2009.

"ערב אחד, ימים ספורים לפני ישיבת הממשלה", סיפר בשנת 2014 פרקליט המדינה שכיהן באותה עת, משה לדור, בשיחה פומבית עם העיתונאי ברוך קרא, "הזמין אותנו שר המשפטים, אותי ואת היועץ המשפטי מני מזוז, לביתו, כדי לבשר לנו על המהלך שהוא מתכוון להביא לישיבת הממשלה – פיצול תפקיד היועמ"ש ופיצול הפרקליטות".

פרקליט המדינה משה לדור במשרדו, ספטמבר 2009 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
פרקליט המדינה משה לדור במשרדו, ספטמבר 2009 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

לדור היה מבועת הן מהרעיון והן מהאופן שבו ביקש נאמן להוציאו לפועל. "לא היועמ"ש ולא אני, פרקליט המדינה, ידענו שעוד מספר ימים עומדים להגיש לממשלה הצעה כזו. אולי ליועץ המשפטי יש עמדה? מישהו בכלל בירר את המשמעויות? מישהו שאל איך מפצלים את מערכת הפרקליטות? היה עולה על דעתך לפצל את צה"ל מבלי להתייעץ עם הרמטכ"ל?"

לדור מיהר וכתב מכתב לנאמן, ובו פרש על פני 20 עמודים את כל השגותיו, ובמקביל הפיץ אותו לכלל הפרקליטים במערכת – ובכך נתן לו פומבי.

"מעבר להחלשה הברורה הגלומה בעצם פיצול התפקיד לשניים, עלול הדבר לגרום לקונפליקט מתמיד וכללי במערכת המשפטית", כתב לדור. "המערכת תהיה עסוקה בחיכוכים ובריב סמכויות על מרחבי מחייה משפטיים, בין שתי הדמויות המשפטיות הבכירות שתיווצרנה, כשלאף אחת מהן לא יהיה מעמד היררכי מכריע כפי שיש ליועץ היום – ואין מי שיכריע".

"המערכת תהיה עסוקה בחיכוכים ובריב סמכויות על מרחבי מחייה משפטיים, בין שתי הדמויות המשפטיות הבכירות שתיווצרנה, כשלאף אחת מהן לא יהיה מעמד היררכי מכריע כפי שיש ליועץ היום – ואין מי שיכריע"

ביקורת פרסונלית

יש נושאים רבים שבהם ניתן לבקר את פעולתו של היועץ המשפטי הנוכחי, אביחי מנדלבליט. אפשר וצריך לבקר גם את נסיבות מינויו, ואף רבות מההחלטות הבעייתיות שקיבלו יועצים שקדמו לו בתפקיד.

אלא שמכלול הקשיים הזה מציף בחלקו בעיות בעלות אופי פרסונלי, המחייב תשומת לב רבה יותר בבחירת משפטן ראוי לתפקיד היועץ הבא, לקראת פברואר 2022. אין בכך הצדקה לקבל החלטה מבנית הרסנית, או לתמוך במהפכה-לשם-מהפכה במערכת המשפטית, שסופה שתוביל להחלשת שלטון החוק ושגשוג הפשיעה והשחיתות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
2. "היועמש מייצג את המדינה בערכאות משפטיות, בכלל תחומי המשפט – הפלילי, האזרחי, המינהלי..." היועמש היום הוא גם ראש התביעה וגם סנגור המדינה כאשר הבג’צים הם נגד הממשלה, בגצ שומע ’הסכמה’ ... המשך קריאה

2. "היועמש מייצג את המדינה בערכאות משפטיות, בכלל תחומי המשפט – הפלילי, האזרחי, המינהלי…"

היועמש היום הוא גם ראש התביעה וגם סנגור המדינה
כאשר הבג’צים הם נגד הממשלה, בגצ שומע ’הסכמה’ בין התביעה לסנגוריה שזה אותו אדם, והכל סגור. בגצ הפך לסניף של מנדלשיט
זה נורמלי?
למה פרקליט המדינה צריך להיות כפוף למנדלשיט?
מאיפה ההזיה הזאת לאחד את שני הצדדים שאמורים להיות יריבים בבית משפט תחת כיפה אחת, ביחוד כשמתברר לנו שהישות הזאת מיוצגת על ידי בנאדם רקוב

מיסמוס ושיבוש תיקי נתניהו על ידי היועמש (תבע אותי דיבה מנדלשיט יא אפס) הם הוכחה שאיחוד התפקידים כבר הביאה על ראשנו הרס למדינה
האיחוד של תיקי האלפים מנע, הרשעה בתיק 1000 כבר לפני שנה. למה? כי הסנגור שבש את הליכי הפרקליטות. שבש את עצמו
לפצל אתמול!!!

עוד 1,404 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו בראיון: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שבינתיים הוקפאה ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● ברוב דחוק: דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים בתום ישיבה סוערת ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם נוני מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים נוכח זיהום הזפת

עוד 30 עדכונים

לא ארץ ללוויתנים

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מאת אקיוקי נוסקה מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם, שעלולות להטיל צִלצַל ולפגוע בו:

עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים
עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים

״לא עשינו להם כל רע״, אמרה לו, ״בכל הים הגדול אין יצור שישווה בתבונתו לבני האדם מלבדנו, הלווייתנים. לו רק היו מגלים מעט חביבות כלפינו!״.

לאחרונה קרַב הלוויתן ברישול לסירת בני אדם. להפתעתו במקום לפגוע בו, שמחו האנשים בסיפון לראותו ונופפו לו בחיבה. אחר כך פגש באיש צף על גבי סירה צהובה מגושמת שהביט בו בתחנונים. האנשים בספינה היו חיילים יפנים שהוסעו לקרב על איווג׳ימה וקינאו בלוויתן השלֵו למראה. בסירת ההצלה הצהובה שכב טייס אמריקאי פצוע, שפִּילל להיגרר בידי הלווייתן לחוף מבטחים.

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם

ביום כניעת יפן נַדֲמו השמיים כי נעלמו מהם להקות המטוסים שהזכירו לו להקות סרדינים. הוא אהב סרדינים. בגלל תאבונו גדל גופו באופן שהרחיק מעליו נקבות, ולכן נהיה בודד.

והנה, ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. אנשיה לא ידעו כיצד לנהוג בלוויתן המוזר שנצמד אליהם. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלווייתן את פצצות העומק שהוטלו עליה. במותו, הציל הלווייתן את הצוללת.

כך באחרית ימיו נחשף הלוויתן לטוּבם ולחביבותם של בני האדם וגם להגיונם, לאכזריותם ולשרירותם. נזכרתי בסיפורו למראה הלוויתן הגדול שהגיע לחוף ניצנים, פה. האם זכה גם הוא לקורטוב של נחת ביומו האחרון בדומה לאחיו מיפן? האם למד דבר-מה על בני האדם? ואולי ראה כלי-שיט משחרר מגופו פסולת שחורה וממשיך הלאה בדרכו כאילו לא ארע דבר? מה קלט מבטו של הלוויתן בחוף ישראל, כיצד נראו הדברים מעיניו?

אולי כבר קרַב בעבר לחופים ולמד לדעת את צבעם וצורתם. על כל פנים, תחנתו האחרונה התגלתה כחוף שחור. מוכר שלגונים המכריז ״אני הולך, אני בא, לא להפעיל עלי לחץ״ נעדר מהחוף; תחתיו התרוצצו בו אנשים שדיברו בהתרגשות למיקרופונים מול עדשות מַצלמות. היו אלו כתבים שסיקרו את הסופה. הכתבים התעלמו מהלוויתן ועסקו בדקלום שבחים על אודות השלג הלבן. הוא התפלא שאינם משגיחים בו: ככל שידע, לוויתנים כמותו לא נראו מעולם בחוף הזה. בנוסף תמה מדוע מדברים על לבן כשהכל סביב נצבע שחור ותהה האם ראייתם של בני-אדם שונה מזו של לוויתנים. כלומר, האם אנשים אינם רואים את מה שניצב מול עיניהם? 

בחולשתו התקשה לקבוע האם דמויות נוספות שזיהה אכן התהלכו סביבו או בקעו מתעתועי דמיונו. איש נוקשה למראה הפיק עשן סמיך באמצעות תנור ישן; אדם זה הופקד על איפול האירוע. אחרים הפריכו כזבים מילקוטם לכיוון אנשים שפערו את פיהם ובלעו לתיאבון מבלי למיין ולבדוק. ״אפילו את הפלנקטון שלי הייתי מסנן טוב יותר״, חשב הלווייתן. מרחוק גזר אדם במספריו את האוויר. איש זה הופקד על ניתוק הקשר בין סיבה לתוצאה. אנשים תשושים בסירות שצבאו על החוף בדרישה לשוב ארצה נהדפו חזרה למים בהסבר שרק לזפת מותר להיכנס לארץ כי בניגוד אליהם, היא דבקה במקומה ולכן קלה להשגחה.

ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלוויתן את פצצות העומק

אדם עולץ וזחוח הזוקף כרס קטנה החווה סביב בידיו והצהיר ״הכל עשיתי אני, הכל בזכותי. תראו, איזה יופי, איזה יופי!״, מורה בגאווה על דברים טובים ויפים לכאורה, אך במקומם נראו רק גושים שחורים צמיגיים שנאחזו בחול ובסלעים.

איש אחֵר, עצוב למראה, גוו שחוח, ניגב בעדינות אגלי רטיבות מפה ומשם בעזרת מגבת רכה. ״מי אתה ומה תפקידך בארץ המשונה הזאת?״ שאל אותו הלווייתן בכוחותיו האחרונים. ״אני תפקידי לנגב לה את הדמעות״, ענה האיש.

פתאום הבחינו בו הכתבים – ״הנה לוויתן!״, אמרו. הם החלו להציג את קיומו באותן מילים דלות עצמן שוב ושוב ושוב, במהדורות כאלו ואחרות. גם בזפת הבחינו לבסוף, אמנם לאחר מכן. אך את זאת הלוויתן כבר לא ראה ולא שמע.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 613 מילים

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

למקרה שפיספסת

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

שכפ”צ אוסלו

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה וכשלונותיה – הסכמי אוסלו. ההסכמים הללו – שהיו רק הסכמי ביניים – פקעו אמנם במאי 1999, אבל הצל שלהם עדיין משמש את ממשלת ישראל כדי לכסות על מחדליה. הפעם הם משמשים אותה כדי להתחמק מחובתה ההומניטרית לספק חיסונים נגד קורונה לפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית וברצועת עזה.

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה – הסכמי אוסלו. ההסכמים, שהיו רק הסכמי ביניים, פקעו אמנם במאי 99', אבל צילם עדיין משמש את ממשלת ישראל לכיסוי מחדליה

הגדה המערבית נמצאת בשליטתה המלאה של ישראל. שטחי הגדה נחלקים לשלושה חלקים: שטחי סי, שרשמית ישראל שולטת בהם בכל תחום, בטחוני ואזרחי; שטחי בי, שבהם רשמית ישראל מחזיקה רק בסמכות בטחונית; ושטחי איי, שלכאורה נמצאים תחת שליטתה הבלעדית של הרשות הפלסטינית.

דא עקא, שהשליטה הפלסטינית בשטחי איי ובי היא בדיחה גרועה. השטחים הללו הם מובלעות בין שטחים שנמצאים בשליטה ישראלית, וכל מה שהפלסטינים עושים בהם נתון, לכל דבר ועניין, הוא לרצונה של ישראל. הסיבה לכך פשוטה: פלסטינים אינם יכולים לעבור, או להעביר סחורות, בלי לעבור במחסומים שנשלטים על ידי ישראל.

ברצועת עזה ישראל שולטת מרחוק. היא שולטת במרחב האווירי והימי של הרצועה, בתדרים שלה, ובמיוחד במעברים שלה. ישראל שולטת ברישום האוכלוסין הפלסטיני, ועל כן פלסטינים אינם יכולים לצאת מהרצועה או להכנס אליה אלא באישורה של ישראל. הם יכולים, כמובן, להפוך למבריחי גבול – אבל בכך הם הופכים לעבריינים.

מאז שעלה בנימין נתניהו לשלטון, ב-1996, ממשלות ישראל משתמשות בהסכמי אוסלו כשכפ”ץ: כלפי ימין, הממשלה אומרת שמה לעשות, היא לא יכולה לפרק את הרשות הפלסטינית ולספח שטחים; כלפי חוץ, היא טוענת שישראל איננה אחראית לשטחי בי ואיי משום שהרשות שולטת בהם. במקביל, היא עושה הכל כדי למרר את חייהם של הפלסטינים שחיים בשטחי סי כדי ליישם טרנספר מרצון – בעוד שמתנחלים בונים כאוות נפשם, ישראל איננה לוקחת אחריות לחייהם של אנשים שהיא התחייבה לרווחתם בהסכמי אוסלו.

כל זה לא חדש. מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני, אבל, כאמור, המטרה של ממשלת נתניהו שם היא טרנספר מרצון.

חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לחיסונים לפלסטינים:

  1. ראשית בשל הזכות האוניברסלית לבריאות – בדיוק כמו שטענו בנייר "הזכות לחיסון" שפרסמנו במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם יחד עם רופאים לזכויות אדם.
  2. בנוסף, רצועת עזה ישראל והגדה המערבית הם שטח אחד לכל דבר. כשישראל מסרבת לחסן את הפלסטינים, היא מסכנת את הישראלים. כולנו מכירים את התמונות של פלסטינים שחוצים לישראל באין מפריע. ראינו גם איך, כשצה”ל רצה בכך, פלסטינים קיבלו אישור בשתיקה להגיע לחופי הים של ישראל.

בנימין נתניהו כלוא בדמות שהוא משחק: הוא לא יכול להיראות בעיני מצביעיו, שאותם לימד לשנוא פלסטינים, כמי ש”מיטיב” איתם; על כן הוא נמנע מלהעביר חיסונים לפלסטינים – שישראל שולטת בכל המעברים שלהם – ומשתמש באוסלו ככיסוי.

מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני

הסכמי אוסלו הם שכפ”צ נוח, כל זמן שאין זכרון ציבורי. אנשים שירחיקו במחשבתם עד ממשלת שרון – מעבר להרי האופל, אני יודעת – יזכרו שהממשלה הכריזה אז שהסכמי אוסלו בטלים. האיש שהכריז על כך שוב ושוב היה שר האוצר, אחד בנימין נתניהו.

לתושבי הארץ המעונה הזו גורל אחד, פלסטינים כיהודים. אנחנו תלויים זה בזה, ואם ניתן לנתניהו לפעול כרצונו, נהיה תלויים זה לצד זה. ישראל חזקה מספיק כדי לאפשר לפלסטינים להתחסן, גם אם זה יפגע בנתניהו בקלפי.

עינת עובדיה היא מנכ"לית מכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה וסינית מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים מהמכללה למנהל בראשל"צ. בעשור האחרון כיהנה בתפקידי מפתח בפוליטיקה הישראלית בקואליציה ובאופוזיציה. בחמש השנים האחרונות שימשה כמנהלת המטה של יו״ר מרצ לשעבר זהבה גלאון וניהלה קמפיינים פוליטיים רבים למועמדים ורשימות בבחירות הארציות והעירוניות. היא פעילה חברתית בשמאל הישראלי וחברת הנהלת מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 558 מילים
עודכן לפני 5 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה