משפחה בהפרעה

ברב המכר של 2020, העיתונאי רוברט קולקר עוקב אחרי מסעם של מימי ודון גלווין בניסיון לקבל תשובות מהקהילה הרפואית, אחרי ש-6 מתוך 12 מילדיהם חלו במחלות נפש קשות ● "רציתי לכתוב עליהם כעל בני אדם, כמו על כל בני אדם אחרים. ברגע שפגשתי אותם הבנתי שזה לא יהיה כל כך קשה" ● ראיון

משפחת גלווין. מחצית מהילדים במשפחה אובחנו עם סכיזופרניה (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))
(באדיבות משפחת גלווין)

ברב המכר של 2020, העיתונאי רוברט קולקר עוקב אחרי מסעם של מימי ודון גלווין בניסיון לקבל תשובות מהקהילה הרפואית, אחרי ש-6 מתוך 12 מילדיהם חלו במחלות נפש קשות ● "רציתי לכתוב עליהם כעל בני אדם, כמו על כל בני אדם אחרים. ברגע שפגשתי אותם הבנתי שזה לא יהיה כל כך קשה" ● ראיון

כלפי חוץ, משפחת גלווין היתה משפחה רגילה לגמרי, גם אם גדולה בצורה יוצאת דופן. ההורים דון ומימי נפגשו בניו יורק והתחתנו לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. דון ניהל קריירה צבאית, ובסופו של דבר התיישבה המשפחה בקולורדו ספרינגס, קולורדו, שם פעלה האקדמיה של חיל האוויר האמריקאי.

בין השנים 1945 ו-1965, בני הזוג הקתוליים הולידו 12 ילדים: 10 בנים ושתי בנות. הם היו חבורה ספורטיבית ויפת מראה. הבנים שחררו את האנרגיה שלהם (האלימה לעיתים) בבית, כמו גם על מגרש הפוטבול או על זירת ההוקי קרח.

החיים בבית משפחת גלווין התנהלו בצורה רגילה למדי, עד שכבר לא. ראשון היה הבן הבכור, דונלד ג'וניור, שאובחן כסכיזופרן בשנות הבגרות המוקדמות שלו. ואז, כמו קוביות דומינו, חמישה מאחיו סבלו מפסיכוזה. למרבה הפלא, מחצית מהילדים במשפחת גלווין אובחנו עם סכיזופרניה, אחת ממחלות הנפש הכי פחות מובנות ועם הכי הרבה סטיגמות.

כמו כדי להוסיף עוד יותר על הכאב והסבל של המשפחה, הבן השני, ג'ים, התעלל מינית באחיותיו הצעירות במשך שנים ארוכות – התעללות שהתגלתה רק אחרי שנים.

עטיפת ספרו של רוברט קולקר, Hidden Valley Road (צילום: Doubleday)
עטיפת ספרו של רוברט קולקר, Hidden Valley Road (צילום: Doubleday)

העיתונאי זוכה הפרסים רוברט קולקר לא ידע דבר על טבען של מחלות הנפש, אבל בתחילת 2016 צלל למים העמוקים כדי לכתוב את Hidden Valley Road: Inside the Mind of an American Family (בתרגום חופשי: דרך העמק הנעלם: בתוך ראשה של משפחה אמריקאית), שהפך לאחד הספרים העיוניים הנמכרים ביותר ב-2020, שזכה במקביל בביקורות מהללות, לפי הניו יורק טיימס.

קולקר עוקב בפירוט מרתק אחרי הסיפור שובר הלב של משפחת גלווין, וההיסטוריה המתפתחת של הבנה וטיפול בסכיזופרניה במאה האחרונה.
בני משפחת גלווין, שהשתתפו במחקרים אקדמיים, ממלאים תפקיד חשוב בקידום המחקר של המחלה.

החיים בבית משפחת גלווין התנהלו בצורה רגילה למדי, עד שכבר לא. ראשון היה הבן הבכור, דונלד ג'וניור, שאובחן כסכיזופרן בשנות הבגרות המוקדמות שלו. ואז, כמו קוביות דומינו, חמישה מאחיו סבלו מפסיכוזה

קולקר גדל בקהילה יהודית בקולומביה, מרילנד. הוא שמע לראשונה על השבט הלא רגיל כשהאחיות מרגרט גלווין ג'ונסון ולינדסי (לשעבר מארי) גלווין ראוך ניגשו אליו כדי שיכתוב את סיפור הסאגה המשפחתי שלהן. מספיק זמן חלף מאז האירועים הטראומטיים ביותר בחיי המשפחה שלהן, כך שהאחיות – והאחים ששרדו – הרגישו בטוחים לשתף את החוויות שלהם, בתקווה שיוכלו לעזור לאחרים.

האב דון מת, אך האם מימי היתה בחיים, והזמן שלה לספר את סיפורה הלך ואזל, במיוחד עכשיו, כשמחקר גנטי עדכני הפריך את התיאוריות המוקדמות יותר, שסגנון ההורות שלה גרם למחלת הנפש של בניה.

רוברט קולקר (צילום: Jeff Zorabedian)
רוברט קולקר (צילום: Jeff Zorabedian)

קולקר מצטט את מימי, שניהלה משק בית מתוקתק והיתה אישה עצורה רגשית: "הייתי הרוסה, בגלל שחשבתי שאני כזאת אמא טובה. אפיתי עוגה ופאי כל ערב. או לפחות הגשתי להם ג'לי עם קצפת".

קולקר, 51, הקדיש מחשבה רבה לאופן ההצגה של הגלווינים. הוא רצה להיות נאמן למופעים המחרידים לעיתים של סכיזופרניה, אבל לא רצה להציג איזה סיפור סנסציוני.

"איך אני מוודא שאני לא כותב על בני המשפחה עם מחלות הנפש כעל מפלצות? לא רציתי שהספר יהיה 'פלישתם של חוטפי הגופות', סיפור שבו ילד אחרי ילד הופך חולה וזאת הפעם האחרונה שאתה שומע ממנו", אמר קולקר לזמן ישראל בריאיון וידאו מביתו בניו יורק.

"רציתי לכתוב עליהם כעל בני אדם, כמו על כל בני אדם אחרים. ברגע שפגשתי אותם הבנתי שזה לא יהיה כל כך קשה. הם במידה רבה אנשים שעומדים בפני עצמם. זה לא כאילו שהם נעלמו מעל פני האדמה ברגע שהם חלו".

דון ומימי גלווין עם 12 ילדיהם בביתם בדרך העמק הנסתר בקולורדו ספרינגס, קולורדו (צילום: באדיבות משפחת גלווין)
דון ומימי גלווין עם 12 ילדיהם בביתם בדרך העמק הנסתר בקולורדו ספרינגס, קולורדו (צילום: באדיבות משפחת גלווין)

לא אשמתו של אף אחד

קולקר אומר שהוא נשען על היכולות שלו בעיתונות נראטיבית כדי להפוך את Hidden Valley Road לסאגה משפחתית, תוך שהוא משלב פנימה פרקים טכניים יותר על חוקרים ורופאים וההתפתחויות בגישות כלפי סכיזופרניה. מה שנחשב בהתחלה ל"מצב רפואי" שניתן לרפא באמצעות פסיכואנליזה, נתפס היום כהפרעה נוירו-התפתחותית, גנטית במקורה, שמתחילה עוד ברחם.

"אנחנו יודעים היום יותר על סכיזופרניה ממה שידענו לפני 50 או 60 שנה, כשילדי המשפחה היו ילדים, אבל יש עוד הרבה שאנחנו רוצים לדעת ולהבין", אמר פרופ' יואב כהן לזמן ישראל.

פרופ' יואב כהן
פרופ' יואב כהן

פרופ' כהן, מנהל המחלקה לטיפולים בילדים ובנוער על שם דונלד כהן במרכז הירושלמי לבריאות הנפש ובית החולים הפסיכיאטרי איתנים, הוא גם עמית קליני לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בהדסה, ויו"ר האגודה הישראלית לפסיכיאטריה ביולוגית.

הגילוי בשנים האחרונות לפיו סכיזופרניה היא מחלה עם מרכיב גנטי משמעותי היה פריצת דרך, אבל הוא עדיין לא שינה את המשחק.

"זה לא בדיוק 100% גנטי, אבל אם אדם נולד עם סכיזופרניה, הסיכוי שהוא יפתח את המחלה גבוה פי 10 מאשר באוכלוסיה הכללית", אומר כהן.

נכון לעכשיו, החוקרים עדיין לא יודעים איזה משתנים גנטיים גורמים למחלה. שלא כמו מחלות כמו סיסטיק פיברוזיס או הנטינגטון, שנגרמות על ידי מוטציה בגן יחיד, סכיזופרניה נגרמת על ידי שילוב של עשרות משתנים גנטיים. השילוב הספציפי יכול להשתנות מאדם לאדם, והמשתנים יכולים להופיע אצל אנשים בלי לגרום לסכיזופרניה. זה מקשה מאוד על השימוש בגנטיקה כבסיס לחיזוי, אבחון או טיפול.

החוקרים עדיין לא יודעים איזה משתנים גנטיים גורמים למחלה. שלא כמו מחלות כמו סיסטיק פיברוזיס או הנטינגטון, שנגרמות על ידי מוטציה בגן יחיד, סכיזופרניה נגרמת על ידי שילוב של עשרות משתנים גנטיים

למרות שהשכיחות של סכיזופרניה עקבית ברחבי העולם, בוצעו מחקרים בקבוצות עם קשרים גנטיים קרובים, בשאיפה לקדם את ההבנה הגנטית של המחלה. לדברי כהן, מחקרים כאלה התקיימו בקרב יהודים אשכנזים ובקרב קבוצות מוסלמיות בישראל לפני כ-25 שנה, עדיין ללא תוצאות.

משפחות מרובות ילדים, כמו גלווין, גויסו למחקרים. כהן לא זוכר משפחות עם כל כך הרבה ילדים, אבל היו כמה מקרים שבהם, בדומה למקרה של משפחת גלווין, מחצית האחים היו סכיזופרנים.

יש גורמים סביבתיים שמגבירים או מפחיתים את הסיכוי לכך שמישהו עם נטייה גנטית יפגין סימפטומים של סכיזופרניה, לרוב בשלהי גיל ההתבגרות או בבגרות הצעירה. "לדוגמה, אם אישה חולה בשפעת בשליש השני של ההיריון שלה, לעובר שלה יש סיכוי לפתח סכיזופרניה 20 שנה מאוחר יותר", אומר כהן.

"גורם סיכון סביבתי הוא קנביס. כבר הוכח היטב ששימוש בקנביס על ידי אנשים עם נטייה גנטית הוא גורם סיכון משמעותי לפסיכוזה – לא רק כשהאדם נמצא תחת השפעת הסם, אלא גם אחרי הפסקת השימוש בקנביס".

ארבעה מהאחים הצעירים למשפחת גלווין, שנודעו בכינוי "ילדי ההוקי". מלמעלה עם כיוון השעון: פיטר, מארק, ג'ו ומאט. שלושה מהם יחלו בסכיזופרניה (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))
ארבעה מהאחים הצעירים למשפחת גלווין, שנודעו בכינוי "ילדי ההוקי". מלמעלה עם כיוון השעון: פיטר, מארק, ג'ו ומאט. שלושה מהם יחלו בסכיזופרניה (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))

שאלות גדולות, מעט תשובות

בריאיונות של משפחת גלווין, קולקר אומר שהיה ברור שבני המשפחה מחפשים הסברים אפשריים לטרגדיה שפקדה אותם. "אנחנו מנסים ליצור סדר בכל הכאוס הזה. אני אומר את זה בצורה ערכית נייטרלית", הוא אומר.

חלק מבני המשפחה שיערו שהאב, דון, סבל מפוסט טראומה בעקבות שירותו הצבאי במלחמה, ושזה הוביל אותו לאפשר את האלימות בין האחים במשפחה. האם הלחץ הזה היה מוגזם מדי עבור האחים, שלא הצליחו להתמודד איתו, מה שהצית את הפסיכוזה שלהם? או אולי הלחץ האקדמי או הנישואים הכושלים שלהם שהובילו לנקודת השבירה?

דונלד ג'וניור חשף לבסוף שהוא סבל התעללות מינית מצד כומר שגילה התעניינות רבה במשפחה. כשצצו דיווחים על כך שהכומר היה עבריין מין, מימי נתלתה בכך כהסבר אפשרי לכך שג'ים התעלל מינית באחיותיו, ולמה הוא, דונלד ג'וניור, וחלק מאחיו הגדולים, התעללו בכמה מהאחים הקטנים שלהם.

"השתדלתי להיות זהיר מאוד באופן שבו כתבתי על התעללות מינית. לא רציתי שהספר הזה ירמוז שמחלות נפש מובילות להתעללות מינית. אין מידע שתומך בכך שסכיזופרניה גורמת לפדופיליה", אומר קולקר.

הפלקונר דון דלווין (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))
הפלקונר דון דלווין (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))

לדברי כהן, התעללות מינית, במיוחד בגיל צעיר, היא גורם סיכון משמעותי להפרעות פסיכיאטריות בהמשך החיים. יחד עם זאת, אלו לרוב דיכאון, נטייה להתאבדות, פוסט טראומה והפרעות אישיותיות.

"בנוסף, רוב האנשים עם סכיזופרניה הם לא אלימים, אגרסיביים או מסוכנים לסביבתם. הם מאבדים את תחושת המציאות שלהם ואת יכולת השיפוט שלהם, ולפעמים מתנהגים באופנים שפוגעים באחרים, אבל זה מיעוט המקרים", אומר כהן.

"השתדלתי להיות זהיר מאוד באופן שבו כתבתי על התעללות מינית. לא רציתי שהספר הזה ירמוז שמחלות נפש מובילות להתעללות מינית. אין מידע שתומך בכך שסכיזופרניה גורמת לפדופיליה"

מצער שהבנים למשפחת גלווין נולדו לפני שהקהילה הרפואית והמדעית פיתחה הפנה מקיפה יותר בנוגע לאופן האבחון והטיפול בסכיזופרניה.

היום, אנשי מקצוע עירניים לסימנים של התפתחות א-טיפוסית בקרב ילדים צעירים, כמו גם לסימנים מקדימים (פסאודו-פסיכוזה החמורה פחות) ולסימפטומים בקרב מתבגרים (סימפטומים שחלקם הופגנו בקרב הבנים למשפחת גלווין). טיפול עבור צעירים עם סכיזופרניה ובני משפחותיהם מכוון לחיים ולהתמודדות עם המחלה. ולמרות שהתרופות הקיימות אינן מושלמות עדיין, לפחות הן מובילות עכשיו לפחות תופעות לוואי.

מרגרט, פיטר ולינדסי (מארי) גלווין (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))
מרגרט, פיטר ולינדסי (מארי) גלווין (צילום: (באדיבות משפחת גלווין))

קולקר ממהר להדגיש שהסיפור של משפחת גלווין הוא לא לגמרי שלילי. בבסיסו, הוא דוגמה לאופן שבו משפחה מתמודדת עם טרגדיה אדירה, ונותרת מאוחדת. "למה המשפחה הזאת לא התפזרה לארבע רוחות שמיים? למה אף אחד מהם לא גר ברחובות, למה אף אחד מהם לא מתכחש לכל המצב הזה? שאלתי את השאלה הזאת במאה גרסאות שונות, שאלתי את כולם, במיוחד את האחיות", אומר קולקר.

"זה סיפור על האופן שבו המשפחה נעה בתוך הטראומה, וכשהשנים חלפו – עיבדו אותה, התמודדו איתה, מצאו דרכים לחיות. אני חושב שיש פה לקחים חשובים שכולנו יכולים ללמוד ממשפחה כזאת", הוא אומר.

"זה סיפור על האופן שבו המשפחה נעה בתוך הטראומה, וכשהשנים חלפו – עיבדו אותה, התמודדו איתה, מצאו דרכים לחיות. אני חושב שיש פה לקחים חשובים שכולנו יכולים ללמוד ממשפחה כזאת"

האחיות גלווין ביקשו מקולקר לכתוב את הספר כדרך לעזור להם להמשיך ולעבד את הסיפור המשפחתי שלהן. אבל יותר מכך, זאת היתה דרך להושיט ידע לאנשים ולמשפחות שסובלים ממחלות נפש קשות, ובמיוחד סכיזופרניה. "זה סיפור על הנזק שיכול להיגרם אם אתם בוחרים לסבול בשקט, והעזרה שאתם יכולים לקבל אם רק תבקשו מאחרים", אומר קולקר.

עוד 1,372 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 9 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

תגובות אחרונות

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה