• יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ואמיר קטר תמים בן חמד אאל ת'אני באל-עולא שבסעודיה, 5 בינואר 2021 (צילום: Saudi Royal Court via AP, File)
  Saudi Royal Court via AP, File
 • מחמוד אחמדינג'אד (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)
  AP Photo/Ebrahim Noroozi
 • נער עובר בדיקת קורונה במחנה הפליטים ג'באליה שברצועת עזה, 30 באוקטובר 2020 (צילום: Adel Hana, AP)
  Adel Hana, AP
 • עדנאן אוקטר בוועידת תקשורת באיסטנבול, 12 במאי 2011 (צילום: Emrah Gurel, AP)
  Emrah Gurel, AP
 • מפגינים דורכים על תמונתו של זין אל-עאבדין בן עלי במלאת שלוש שנים להדחתו מתפקיד נשיא תוניסיה, 14 בינואר 2014 (צילום: Hassene Dridi, AP)
  Hassene Dridi, AP

אחרי קטאר, גם איראן מאותתת למדינות המפרץ שהיא רוצה פיוס

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

המפרציות השלימו עם קטאר, ואיראן רומזת שגם היא בעניין

לאחר פסגת הפיוס באל-עולא שבסעודיה בין מדינות המפרץ לקטאר – גם איראן החלה לאותת שהיא מעוניינת לפתוח בשיח עם ריאד ולהפיג את המתיחות, שהגיעה בשנים האחרונות לשיא. נשיא איראן לשעבר, מחמוד אחמדינז'אד, שנמנה עם המחנה השמרני, יחד עם פוליטיקאים בכירים במחנה ברפורמיסטי, היה בין אלה שקראו לפתוח בדיאלוג עם ערב הסעודית.

מחמוד אחמדינג'אד (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)
אחמדינז'אד בראיון עיתונאי במשרדו שבטהראן, 15 באפריל 2017 (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)

בינתיים לא מתפתים בממלכה הסעודית להצעות האיראניות. בריאד מנתחים את הגמישות המפתיעה הזאת כסימן ללחץ מפני הברית החדשה, האמריקאית-ערבית-סונית-ישראלית, שנוצרה באזור – ומעדיפים להמתין לכניסתו של ג'ו ביידן לתפקיד נשיא ארצות הברית בשבוע הבא כדי לבחון את המדיניות שלו ביחס לאזור.

לא רק איראן, אלא גם טורקיה מאותתת שהיא מוכנה לשנות את גישתה ולחמם את היחסים גם עם מדינות המפרץ וגם עם ישראל. קטאר, הכבשה השחורה שחזרה לחיק המשפחה המפרצית, הציעה לאחרונה לתווך בין אנקרה לריאד ואבו-דאבי.

כבר בנובמבר האחרון הודיעו המלך הסעודי סלמאן והנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן על כך שהם מתכוונים "לפתוח את ערוצי הדיאלוג לטובת שיפור ביחסים הבילטרליים". נראה שגם טורקיה לפתע קלטה שממדיניות של "אפס אויבים" היא הגיעה למבוי סתום של "אפס ידידים", ובטרם נכנס ביידן לשלטון היא מנסה בקדחתנות לשפר את המיצוב האזורי שלה.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ואמיר קטר תמים בן חמד אאל ת'אני באל-עולא שבסעודיה, 5 בינואר 2021 (צילום: Saudi Royal Court via AP, File)
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ואמיר קטר תמים בן חמד אאל ת'אני באל-עולא שבסעודיה, 5 בינואר 2021 (צילום: Saudi Royal Court via AP, File)

יחד עם זאת, בסעודיה, באיחוד האמירויות ובמצרים מבינים היטב שבמקביל לדברי הנועם, עקרונות המדיניות של אנקרה ושל טהראן באזור לא ישתנו. המפלגה האסלמיסטית השולטת בטורקיה לא תחדל מתמיכתה באחים המוסלמים, ואיראן לא תפסיק להרחיב את השפעתה וההגמוניה שלה באזור. כך שלמרות האיתותים ה"חמימים", השלום האזורי טרם עומד בפתח.

2

מי יחסן את הפלסטינים?

בישראל חוסנו עד כה כשני מיליון איש, ושרת התפוצות עומר ינקלביץ' מקדמת יוזמה, שלפיה, תחסן המדינה ניצולי שואה ברחבי העולם, אולם עדיין לא ברור כיצד יחוסנו הפלסטינים. ברמאללה הודיעו השבוע כי רוסיה מתכוונת להעביר לרשות הפלסטינית את חיסון ה"ספוטניק" שלה, והחיסון אף קיבל אישור ממשרד הבריאות הפלסטיני, מבלי שבוצעו בו ניסויים הכרחיים.

נער עובר בדיקת קורונה במחנה הפליטים ג'באליה שברצועת עזה, 30 באוקטובר 2020 (צילום: Adel Hana, AP)
נער עובר בדיקת קורונה במחנה הפליטים ג'באליה שברצועת עזה, 30 באוקטובר 2020 (צילום: Adel Hana, AP)

בשלב הנוכחי עדיין אין מועד רשמי להעברת החיסון הרוסי לרשות הפלסטינית.
בינתיים ישראל העבירה לרמאללה כמאה מנות חיסון, ובעוד כשבוע יגיעו לשם עוד מאה מנות נוספות, שככל הנראה יספיקו לחברי ההנהגה הפלסטינית, בשעה שכל יתר האוכלוסייה תיאלץ להמתין בתקווה שהחיסון הרוסי יגיע מהר ככל האפשר. שוב מסתבר שבמרחב שבין ים התיכון לנהר הירדן יש שתי קבוצות אוכלוסייה בעלות מערכת זכויות שונות, למרות שהן נשלטות על ידי אותו גורם, והוא מדינת ישראל.

בירושלים מבינים היטב כמה רבה חשיבות החיסון של התושבים הפלסטינים, ויודעים גם שרצוי שהפלסטינים יחוסנו על ידי אותו חיסון כמו הישראלים, כי שתי האוכלוסיות שלובות זו בזו, וכי אלפי עובדים פלסטינים מגיעים לעבוד בישראל ובהתנחלויות, עוברים במחסומים הישראלים, קונים באזורי מסחר משותפים עם הישראלים וכולי.

גם אם הסכסוך בין ישראל לפלסטינים אינו פתור, לישראל בתור הכוח המדיני השולט על רבבות בני אדם יש אחריות ישירה על בריאותם וחייהם.

3

פרשת שחיתות מסעירה את אלג'יריה

ראש ממשלת אלג'יריה לשעבר אחמד אויחיא הודה, שבזמנו הפנוי, כשכיהן בתפקיד הרם, נהג לסחור במטילי זהב בשוק השחור. את מטילי זהב האמורים קיבל אויחיא כמתנה רשמית מבכירים וממנהיגים במפרץ הפרסי. לאחר חקירה של מחלקת ההונאות והשחיתות של משטרת אלג'יריה, עדכן ראש הממשלה לשעבר את פרקליטות המדינה בכך שהוא מכר 60 מטילי זהב, ששווים מוערך בכ-2.5 מיליון דולר.

ראשי הממשלה לשעבר של אלג'יריה עבד אל-מאלכ סלאל ואחמד אויחיא (צילום: AP Photo/Anis Belghoul, Remy de la Mauviniere, Files)
ראשי הממשלה לשעבר של אלג'יריה סלאל (מימין) ואויחיא (צילום: AP Photo/Anis Belghoul, Remy de la Mauviniere, Files)

אויחיא הסביר שהסתיר את המידע על הסחר בזהב כדי ש"לא לפגוע ביחסים בין אלג'יריה למדינות ידידותיות". מאותה הסיבה, כנראה, הוא לא שילם את המיסים על אותן העסקאות.

לא רק אחמד אויחיא, גם עבד אל-מאלכ סלאל, שכיהן גם כן כראש ממשלה, כיכב בכותרות העיתונים באלג'יריה בהקשר להאשמות בשחיתות בשנים 2020-2019. הוא זוכה בערעור שהגיש בחודש נובמבר, אך עתה המשפט התחדש ונוספו לו סעיפי אישום חדשים.

שני ראשי הממשלה כיהנו תחת הנשיא עבד אל-עזיז בותפליקה – שנאלץ להתפטר מתפקידו ב-2019 בגלל מחאה חריפה נגדו. מקורבים לשני הפוליטיקאים טוענים שמדובר בסגירת חשבונות, אך רבים באלג'יריה מאמינים כי מדובר רק בקצה הקרחון של השחיתות העצומה השוררת במדינה.

4

מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר

כבר בשנות ה-70 עורר עדנאן אוקטר הדים בטורקיה, לאחר שהחל בפעילות להטפה דתית ואסף סביבו אנשים רבים, שהעריצו אותו ואף התייחסו אליו באופן שהזכיר יחס כלפי מנהיג כת. בהמשך הקים ערוץ טלוויזיה שנוי במחלוקת, שם שידר תמהיל מוזר של פורנוגרפיה והטפה איסלאמית.

בכירים טורקים רבים חשו אי-נוחות רבה ואף מבוכה מפעילותו, ופעילי זכויות אדם בטורקיה האשימו אותו בכך שלמעשה יצר כת מין של "חתחתולות" – כפי שכינה אותן – נערות שהגיעו מרקע סוציו-אקונומי קשה והפכו לנשותיו.

אוקטר חיבר ספרים רבים, ובין היתר טען בהם שתיאוריית האבולוציה של דארווין היא "טרור עולמי" וסתר תיאוריות מדעיות רבות אחרות. השבוע שם בית המשפט בטורקיה סוף לסיפור ההזוי הזה, ואוקטר נשפט ל-1,075 שנים בכלא על פשעים שביצע. בין היתר הוא הואשם בכך שקשר קשר עם איש הדת האופוזיציוני פטהוללה גולן, המתגורר בארצות הברית.

במהלך שנות האלפיים אוקטר – שנהג גם לשלב ציטוטים של היטלר בהטפותיו – יצר קשרים עם פוליטיקאים ישראלים, ביניהם איוב קרא ויהודה גליק. אוקטר הביע תמיכה בישראל, וזה, ככל הנראה, הספיק על מנת שפוליטיקאים רבים, ובהם חברי כנסת, יעלו לרגל לארמונו המפואר וינהלו איתו קשרי ידידות.

עדנאן אוקטר בוועידת תקשורת באיסטנבול, 12 במאי 2011 (צילום: Emrah Gurel, AP)
עדנאן אוקטר בוועידת תקשורת באיסטנבול, 12 במאי 2011 (צילום: Emrah Gurel, AP)

5

עשר שנים להימלטות נשיא תוניסיה מהמדינה

ב-14 בינואר 2011, אחרי הפגנות סוערות והתנגשויות בין שוטרים למוחים ברחובות תוניסיה, נמלט הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי, יחד עם אשתו לילה טרבלסי, לסעודיה.

תחילה דווח שהזוג מצא מקלט באחת המדינות בדרום-מזרח אירופה. לאחר מכן הגיעה הידיעה על כך שצרפת סירבה באופן רשמי לאפשר לזוג הנשיאותי לנחות בשטחה. ורק לקראת הערב סוכנות הידיעות הסעודית העבירה הודעה על כך שבן עלי ואשתו הגיעו למדינה.

המפגינים בתוניסיה זעמו על כך שהנשיא לקח יחד איתו גם אוצרות רבים – תכשיטים בשווי מיליוני דולרים ואת המפתחות לחשבונות הבנק הרבים בהם היה מפוזר ההון אותו הספיק לצבור מאז שעלה לשלטון ב-1987. ב-2013 חלק מהכסף שהוברח מהמדינה על ידי בן עלי – כ-29 מיליון דולר – הוחזר על ידי אחת מסוכנויות של האו"ם לידי הנשיא מונסף מרזוקי.

מפגינים דורכים על תמונתו של זין אל-עאבדין בן עלי במלאת שלוש שנים להדחתו, 14 בינואר 2014 (צילום: Hassene Dridi, AP)
מפגינים דורכים על תמונתו של בן עלי במלאת שלוש שנים להדחתו, 14 בינואר 2014 (צילום: Hassene Dridi, AP)

במשך כל הזמן הזה נח הסכום העצום בחשבונה של לילה טרבלסי, אשתו הידועה לשמצה של בן עלי, באחד מהבנקים של לבנון. בספטמבר 2019, כמעט עשור לאחר התהפוכות בארצו – לימים יכונו "האביב הערבי" – מת בן עלי בבית חולים בסעודיה, בגיל 83.

עוד 924 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

רגב: ועדת החריגים תבוטל כדי לאפשר לרוצים להצביע לחזור

התחלואה מזנקת ברשות הפלסטינית; מנהל בית חולים ברמאללה: "המצב מזכיר את שהתרחש באיטליה״ ● זנדברג: חיסונים לפלסטינים זו חובתנו והדבר הנכון בריאותית ● הספינה היוונית אינה מעורבת באסון הזפת ● משרד החוץ: הודיעו לנו בדיעבד על העברת חיסונים לחו״ל ● ליברמן: נתניהו פוחד ממשפחתו ולכן משתף אותם בסודות מדינה ● גורמים ישראלים מאשרים: הרוסים מחפשים את שרידי גופת אלי כהן בסוריה

עוד 23 עדכונים

למקרה שפיספסת

הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

ישראל מחויבת לחיסון הפלסטינים בשטחים

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש.

מבחינת המשפט הבינלאומי, מדינת ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967. כל עוד לא סיפחה את הגדה תוך הענקת אזרחות לכל תושביה הפלסטינים (ולחילופין: הפכה עצמה למדינת אפרטהייד רשמית באמצעות סיפוח הגדה ללא מתן זכויות אזרח לפלסטינים) וכל עוד לא הסכימה לכונן מדינה פלסטינית, מדינת ישראל היא המעצמה הכובשת שם. והיא האחראית לשלומם ורווחתם הרפואית של מיליוני הפלסטינים בגדה בעת התפרצות מגפה.

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש. מבחינת המשפט הבינלאומי, ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967

הדבר מטיל עליה חובה לחסן את התושבים הפלסטינים שתחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שראש הממשלה נמנע מלעשות כן, הוא גם מסביר בשילוב מוכר של הסתה ושקר, שאלפי העובדים הפלסטינים שפוקדים את ישראל כדי להתפרנס משכר נמוך, הם שאחראים לכך שהתחלואה בישראל גבוהה לאין ערוך בהשוואה למדינות אי אחרות (וזהו גם הסברו השקרי והמסית לנתוני התמותה הגבוהים לאין ערוך בישראל בהשוואה למדינות אי אחרות).

זו לא רק הסתה מוכרת (הפלסטינים מפיצי מחלות כשם שמפגיני בלפור הפיצו מחלות, מסביר מי שמכנה את הרוטציה "תחלואה" ובכך חושף את האמת על השקר המוחלט שעמד מאחורי הסכם הרוטציה עליו חתם). זהו גם כזב: התחלואה בגדה המערבית נמוכה מזו שבמדינת ישראל. נתוני התמותה שם נמוכים יותר. ואין שום עדות שהפועלים הפלסטינים בישראל (שאותם היה על נתניהו לחסן כמו את כל הפלסטינים) הם שמעלים את התחלואה והתמותה.

ישנן עדויות, לעומת זאת, על כך שישראלים לא מעטים ששבו מדובאי ואזרחים לא ישראלים שהגיעו לכאן מטעמי לחצים פוליטיים (בחורי ישיבות מארצות הברית. ואין בכך כדי לרמוז חלילה שכל הציבור החרדי או רובו אחראי להפצת המחלה. רחוק משם) ובכלל שהעדר הפיקוח בנתב"ג הפרוץ – הם שהולידו את שיעור התחלואה. כמו גם אכיפה סלקטיבית במוקדי תחלואה ידועים וזאת מהטעמים הפוליטיים-הישרדותיים המוכרים של הנאשם שמחתים את שותפיו על מסמכי נאמנות מבישים.

הסתה, שקר ובריחה מאחריות לניהול נפשע מטעמי אינטרס הישרדות אישי תוך פגיעה באינטרס הציבורי והלאומי. התמהיל המוכר של נתניהו.

חיי אומה אינם מסלול הישרדות אישית. קיים חשש – לא בלתי מבוסס, אני חייב לומר – שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות יקבל הכרעות לא על בסיס האינטרס הלאומי אלא על בסיס שיקולי הישרדות אישית.

אלו דברי נתניהו בשנת 2008. השנה בה נתן את קולו לתמיכה בהצעת חוק טרומית שלפיה, תופסק כהונת ראש ממשלה ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. השנה שבה אולמרט התפטר בשלב החקירות. זמן רב בטרם הפך נאשם במשפט פלילי.

אמנת ז'נווה מחייבת את ישראל לחסן את התושבים הפלסטינים תחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שרה"מ נמנע מכך, לטענתו הפלסטינים הם שאחראים לתחלואה הגבוהה בישראל יחסית למדינות אי אחרות

מה השתנה מאז? מבחינה עקרונית, לא השתנה דבר. נתניהו צדק אז כמובן. מבחינה מהותית, השתנה הכל. 13 שנים לאחר מכן, אנו שקועים במדמנה חוקתית, משפטית, פוליטית, ציבורית ומוסרית מצחינה במיוחד. רק בגללו.

והתקציב שלא הועבר רק כדי להפר הסכם רוטציה בידי הנוכל שמתעקש לשקר שוב ושוב ולטעון שיש תקציב? שטויות. העיקר שביבי יישאר ראש ממשלה. עם קואליציית הבלהות הגזענית והרקובה שלו.

רקוב.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 472 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה