בוגי יעלון בראיון לזמן ישראל:

"גנץ הוא נזק. הוא מרעיל את הסביבה. שיפרוש"

לבוגי יעלון יש חמישה עקרונות, ורק מי שמחויב להן יוכל לחבור אליו ● בינתיים הוא פוסל ריצה עם גנץ ("גרם נזק אדיר למדינת ישראל"), לפיד ("מתאים להיות רה"מ, אבל הציבור לא נותן בו אמון"), סער ואלקין ("הם לא מדברים על השחיתות") או בנט ("הוא אחראי למחדל לא פחות מאחרים") ● והוא בטוח שיעבור את אחוז החסימה, למרות מצבו בסקרים ● "תמיד המעיטו בכוח שלי"

משה (בוגי) יעלון (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90
משה (בוגי) יעלון

משה (בוגי) יעלון ניסח חוזה ובו חמישה תנאי משילות, ורק מי שיתחייב לקדם אותם יוכל לרוץ יחד עם הרשימה שלו, תל"ם, ו"כך להיות חלק מאלטרנטיבה שלטונית".

מי שחבר בתל"ם או מצטרף אליה צריך להתחייב לצעדים הבאים:

  1. העברת חוק שמגביל כהונה של ראש ממשלה לשמונה שנים;
  2. העברת חוק לפיו חבר כנסת עם כתב אישום לא יכול להרכיב ממשלה;
  3. להצביע נגד כל פסקת התגברות;
  4. תמיכה בחוק יסוד המעניק לבג"ץ את הסמכות להפעיל ביקורת שיפוטית;
  5. ותמיכה בחוק לפיו נשיא המדינה לא יהיה אדם עם כתב אישום.

מצד אחד, יעלון לא רוצה לחזור על החוויה הטראומתית של כחול-לבן שהתפרקה לכל הכיוונים. מצד שני, אני אומר לו, אין לך את הלוקסוס להעמיד תנאים לאחרים. בסוף אתה תישאר לבד עם מפלגה שאפילו לא מגרדת את אחוז החסימה. אני מזכיר לו את הסקר האחרון בערוץ 12, שם בקושי קיבל אחוז אחד מהקולות.

משה (בוגי) יעלון (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
משה (בוגי) יעלון (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

יעלון מתקומם. "אני ראיתי סקרים אחרים", הוא אומר. "לא עמדתי עד היום לשום מבחן ציבורי עצמאי. הלכתי לבחירות רק עם יאיר לפיד ובני גנץ. לפני שנתיים, כשגנץ היה לבד במירוץ, הוא קיבל בסקרים 14 מנדטים. כאשר אני הצטרפתי קפצנו ל-26. תמיד המעיטו בכוח שלי. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא רצה שאתמודד מולו".

עם מי תחבור? אתה בעצם שרפת את עצמך אצל כולם. בוא נתחיל עם יאיר לפיד.
"בני גנץ וגבי אשכנזי הצטרפו לממשלה עם נתניהו. הזהרנו אותם שלא יעשו את זה, והיום גם גנץ מודה שהוא טעה. הלכתי עם לפיד לאופוזיציה. מה קורה פתאום? נפתלי בנט מתחיל לצבור תאוצה ופתאום זה נתניהו מול בנט, ואפילו מי שהצביע לכחול-לבן עובר לבנט, שהוא בכלל בעד שותפות עם נתניהו, ובעד חוק צרפתי ופסקת התגברות".

בנט פרץ קדימה כי נלחם על נושא הקורונה. אתם בכלל לא הייתם בסיפור הזה.
"נלחם? נכשל! מה הוא עשה כשר ביטחון? למה הוא לא הפעיל את רח"ל (רשות חירום לאומית)? למה רח"ל לא הייתה מוכנה? למה לא נכנסו במשך שישה שבועות לבתי אבות בתחילת המגפה? פיקוד העורף התחיל לעבוד רק ב-1 בספטמבר. הכול עבד שם על מאבקים, מריבות ומשקעים בין נתניהו ובנט, והוא אחראי למחדל הזה לא פחות מאחרים".

"בנט נלחם? נכשל! מה הוא עשה כשר ביטחון? למה הוא לא הפעיל את רח"ל? הכול עבד שם על מאבקים ומשקעים בין נתניהו ובנט, והוא אחראי למחדל הזה לא פחות מאחרים"

בוא נחזור ללפיד.
"טוב, באתי ללפיד ואמרתי לו 'צריך להיערך אחרת', ואז גדעון סער עלה על המגרש ותפס את המשבצת. פתאום 18 מנדטים של כחול-לבן מסתובבים אצל בנט וסער וזאב אלקין. הם לא מדברים על השחיתות. הם נתנו לנתניהו גב תקופה ארוכה. אלקין עוד תקף אותי כל הזמן שאני אובססיבי נגד נתניהו, ועכשיו הוא כתב נאום עם כל מה שאמרתי פלוס. באמת, גם הוא גילה את האור".

יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יאיר לפיד ומשה (בוגי) יעלון (צילום: Hadas Parush/Flash90)

יעלון נשמע כועס ומצטייר כמו אחד שכולם מסדרים אותו. "סער לקח את יועז הנדל וצבי והאוזר. הם בגדו בי פעם אחת וגם בבוחר. זו האלטרנטיבה לנתניהו? אני לא סומך על אף אחד מהם.

"אמרתי ללפיד 'בוא נלך אחרת. אתה מתאים להיות ראש הממשלה, אבל הציבור לא נותן בך אמון. אני רוצה משהו אחר, אחרת הייתי נשאר בממשלה של נתניהו. בוא נוסיף מועמדים של תל"ם לקראת הבחירות. בוא נתאם סדר יום אחר'. זה לא הלך, אז הלכתי לבד".

"אמרתי ללפיד 'בוא נלך אחרת. אתה מתאים להיות ראש הממשלה, אבל הציבור לא נותן בך אמון. אני רוצה משהו אחר, אחרת הייתי נשאר בממשלה של נתניהו. בוא נתאם סדר יום אחר'. זה לא הלך, אז הלכתי לבד"

ועכשיו אתה רק מבזבז את הקולות של מתנגדי נתניהו.
"אני לא מבזבז קולות, אני מציל קולות ומציג אלטרנטיבה שלטונית".

אז לפיד לא בא בחשבון לשותפות מחודשת. מה עם כחול-לבן וגנץ? לא יקום ולא יהיה. "גנץ גרם נזק אדיר למדינת ישראל. הוא פגע באמון הציבור בפוליטיקאים. הוא צריך לפרוש", אומר יעלון בנחרצות.

יעלון חוזר לסיפור שבו הוא היה אמור להיות ראש הממשלה לפרק זמן קצוב, בתום הצבעת אי-אמון קונסטרוקטיבית שבה הוא היה המועמד המוסכם על 61 חברי כנסת. יעלון באמת מאמין בזה.

שלט חוצות בתל אביב בקמפיין הבחירות של משה יעלון, 10 בינואר 2021 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
שלט חוצות בתל אביב בקמפיין הבחירות של משה יעלון, 10 בינואר 2021 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

"אני הייתי המועמד המוסכם היחידי של רוב האופוזיציה. כולם בחרו בי. גנץ היה מוכן לתמוך רק בי. את לפיד הוא לא רצה. ליברמן? הערבים לא רצו אותו.

"השר (לשעבר) יזהר שי בא לגנץ ואמר לו 'יש לנו 61 חברי כנסת. בוא נלך על זה'. בסוף גנץ היסס ולא קיבל את ההחלטה. אז עכשיו אתה אומר לי 'בוא נתחבר'? לא רלוונטי. הוא נזק. הציבור איבד בו אמון. הוא מרעיל את הסביבה. שיפרוש. הם ממילא לא יעברו את אחוז החסימה".

"יזהר שי בא לגנץ ואמר לו 'יש לנו 61 חברי כנסת. בוא נלך על זה'. בסוף גנץ היסס ולא קיבל את ההחלטה. אז עכשיו אתה אומר לי 'בוא נתחבר'? לא רלוונטי. הוא נזק. הציבור איבד בו אמון. הוא מרעיל את הסביבה"

שניה, בוגי, אתה אומר שהיו לכם 61 חברי כנסת לאי אמון קונסטרוקטיבי? זה אומר שגייסתם שני קולות מהליכוד. מי היו האנשים?
"לא אגיד לך".

יש עכשיו דיבור על כך שאשכנזי יחליף את גנץ. זה ישנה משהו לגביך?
"כחול-לבן צריכה ללכת הביתה. אשכנזי היה שותף לכל הדבר הזה. הוא דחף לשותפת עם נתניהו".

לפני 15 שנה רצית שאשכנזי יהיה הרמטכ"ל שיחליף אותך.
"אני הייתי בוחר בו, אבל ראש הממשלה אריק שרון רצה את דן חלוץ. אחר כך התאכזבתי קשות גם מאשכנזי. זה התחיל עם ההתנהגות שלו מול אהוד ברק בפרשת הרפז, שהייתה מאד לא ראויה, והמשיך במקרים אחרים".

משה יעלון, אז המטכ"ל, עם גבי אשכנזי, אז סגנו, בטקס חלוקת תעודות לחיילים מצטיינים בבית הנשיא בירושלים. 27 באפריל 2004 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
משה יעלון, אז המטכ"ל, עם גבי אשכנזי, אז סגנו, בטקס חלוקת תעודות לחיילים מצטיינים בבית הנשיא בירושלים. 27 באפריל 2004 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

ובכל זאת הלכת איתו לכחול-לבן, והרבה פעמים ראו אתכם מחובקים ורוקדים ביחד עם גנץ ולפיד.
"טוב, אי אפשר שכולנו נהיה בלי רבב. אתה תמיד בוחר את השותפים שלך בין אלטרנטיבות".

תגיד, מה היה עם גדי איזנקוט? הבטחת שהוא יהיה מספר שתיים ברשימה שלך.
"אני הבנתי שלא נגיע רחוק עם יש עתיד-תל"ם. דיברתי עם אנשים ובדקתי בסקרים שהזמנתי מאוגוסט ועד אוקטובר והתברר שאם אני ואיזנקוט נרוץ יחד – נשבור את כל העניין. גדי אמר לי, 'אקבל החלטה רק אחרי שיחליטו על הבחירות'. בינתיים התפרסמו כתבות ופורסמו סקרים ואני התייחסתי אליהם בראיון שהיה בערוץ 12".

איזנקוט אמר שמה שאמרת עליו 'לא היה ולא נברא'.
"לא נכון. ציטטו דברים שהוא לא אמר. ניסחנו הודעה משותפת, אבל לא שידרו אותה".

הוא כעס עליך?
"בהתחלה, על הדברים שיצאו מההקשר. אחר כך הוא הבין והוצאנו הודעה משותפת".

הרמטכ"ל הנכנס, רב אלוף גדי איזנקוט עם שר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון, במשרד ראש הממשלה ב-16 בפברואר 2015 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
הרמטכ"ל הנכנס, רב אלוף גדי איזנקוט עם שר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון, במשרד ראש הממשלה ב-16 בפברואר 2015 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

גם עם סיפור המועמד הערבי, איימן אבו ריא מסכנין, נפלת חזק. איך לא ידעת שעומד ותלוי נגדו כתב אישום על מתן שוחד בכפוף לשימוע?
"אני נותן אמון באנשים. ראיתי שהיה איתו משהו, אבל לפני שנתיים וחצי. הוא לא אמר לי את האמת. כשנודע לי הדבר, התקשרתי ואמרתי לו שאני מוציא אותו מהרשימה".

בספרו האוטוביוגרפי של יעלון, "דרך קצרה ארוכה", יש קטעי זעם ארוכים על קשרי הון-שלטון ותקשורת, הפגיעה המכוונת לדעתו במערכות החוק והמשפט, פרקליטות המדינה, המשטרה, החוקרים ומבקר המדינה.

מדי פעם אני מזכיר ליעלון את הדברים שכתב בספר עוד ב-2008, כשנתניהו בכלל ישב באופוזיציה.

"ראיתי מנהיגות פוליטית הרואה במסגרת שיקוליה את הישרדותה הפוליטית כמטרה ראשונה במעלה, ולמען הישרדותה הפוליטית בשלטון היא מוכנה לשעבד אינטרסים לאומיים", כתב אז יעלון.

היום הוא חוזר בדיוק על אותם הטקסטים שפעם כיוון לשלטון אחר, זה של אריאל שרון ואחריו אהוד אולמרט. אז אולי יש כאן מלחמת דון קישוט נגד אופיו הבלתי משתנה של השלטון ויעלון אולי ימשיך בה גם נגד מחליפיו של נתניהו.

ראש הממשלה אריאל שרון והרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון בקבלת פנים לפצועי הצנחנים שנערכה בשורש ב-9 במרץ 2003 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה אריאל שרון והרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון בקבלת פנים לפצועי הצנחנים שנערכה בשורש ב-9 במרץ 2003 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

"היום זה עוד יותר גרוע", חורץ יעלון. "תמיד השחיתות הדירה שינה מעיני. אני לא השארתי הרוגים בשטח ונכי צה"ל כדי שיפקירו את המדינה ויעשו מחדלים בקורונה לטובת אינטרסים אישיים. תשאל את הפרויקטור רוני גמזו: נתניהו לא קיבל את תכנית הרמזור רק משיקולים פוליטיים.

"תמיד השחיתות הדירה שינה מעיני. אני לא השארתי הרוגים בשטח ונכי צה"ל כדי שיפקירו את המדינה ויעשו מחדלים בקורונה לטובת אינטרסים אישיים. תשאל את גמזו: נתניהו לא קיבל את הרמזור רק משיקולים פוליטיים"

"גם בהסכם השלום עם דובאי הייתה הרבה מניפולציה. זה שלום תמורת שלום? נתניהו ויתר על הריבונות. באבו-דאבי מקבלים עכשיו מטוסי 35-F ואמצעי מודיעין שביקשו שמונה שנים ולא קיבלו. ואיך נתניהו מסביר הכול? הוא שולח את גנץ לאמריקה. ואז הוא אומר 'אני הבאתי שלום, וגנץ נתן להם מטוסים'. זו לא מניפולציה?"

מניפולציה זו הפוליטיקה. עכשיו נתניהו מפרק את הרשימה המשותפת. אתה בטח מתפעל מזה.
"זה מביך ומביש. בכל מערכת בחירות הוא שיסה נגד הערבים. הקמפיין שלו היה נגד התמיכה של המשותפת בכל ממשלה, גם מבחוץ. הוא קרא להם תומכי טרור. עכשיו הוא בא לחבק אותם אחרי שירק להם בפרצוף? זו פוליטיקה נטולת ערכים לחלוטין".

אגב, ברשימה שלך מופיע עו"ד גונן בן-יצחק. גם נגדו הוגש כתב אישום.
"כן, על זה שעצר מכת"זית בגופו בהפגנות בבלפור. מה פתאום הביאו מכת"זית לשם? זה בניגוד לפקודות. זו הפעלת כוח לא סבירה. לא מגיע לגונן כתב אישום. מגיע לו צל"ש".

משה (בוגי) יעלון בהפגנה בבלפור, 15 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
משה (בוגי) יעלון בהפגנה בבלפור, 15 באוגוסט 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,295 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

עוד 1,238 מילים

משרד החוץ: היינו מחוץ למעגל קבלת ההחלטות, עודכנו בדיעבד

דיווח: גנץ קיים פגישה סודית עם עבדאללה מלך ירדן ● קיש על הצהרת גנץ שידרוש צירוף של נציג משרד המשפטים בוועדת החריגים: אתה בדיחה, למה לא ביקשת זאת עד עכשיו? ● חילי טרופר: רצים עד הסוף, המגמה ברורה, יש עוד 25 יום ואנחנו נגדל ● ליברמן: נתניהו פוחד פחד מוות מבני משפחתו ולכן משתף אותם בסודות מדינה

עוד 8 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

Me Too במגילת אסתר

לא ברור כמה התקדמנו מאז מלכות אחשורוש בפרס. אחשורוש מתייחס לוושתי, אשתו המלכה, כחלק מרכושו. הוא רוצה להראות את יופיה לכל שריו, והיא מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג.

ושתי מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה, להראות את יופיה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג

אסתר, הנערה היתומה והצנועה, נבחרה אולי בשל הרושם העדין שעשתה. היא לא פמיניסטית לוחמנית. ושתי היתה מעידה חד פעמית והנזק יתוקן באמצעות מלכה מז'אנר אחר. לא ממורמרת, לא כועסת, לא דעתנית ולא לוחמנית. יפה ושותקת. חכמי התלמוד תארו את אסתר כפסיבית ושתוקה:

"אסתר קרקע העולם היתה" (מסכת סנהדרין, עד).

וכוונתם שהיא היתה שקטה ופסיבית כמו אדמה חרושה. זהו דימוי קשה מאד. עורכת הדין אושרת שוהם נדרשה לביטוי הזה וכתבה סביבו מדרש חדש. המדרש שלה מופיע בספר דרשוני (חלק 2), ספר המאגד בתוכו מדרשי נשים שנכתבו בעשורים האחרונים.

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים רבים אותם מילאו חכמים בדרשות. הם זכו ביכולת לספר את הסיפור, לכתוב את ההיסטוריה ואת הנרטיב. הבעיה היא שעם כל הגיוון וריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק חמישים אחוז של החברה.

התנועה הפמיניסטית הדתית החזירה את הקול הנשי לכותלי בית המדרש, השיבה לנשים את היכולת לכתוב מדרשים ואת היכולת לכתוב את הסיפור מנקודת המבט הנשית. גילוי נאות: מדרש שכתבתי מופיע גם הוא בספר.

"אמרו להם חכמים 'אסתר קרקע העולם היתה' שאינה עושה מעשה אלא הוא (אחשורוש) עושה בה".

משעמד מרדכי ואמר לה לאסתר 'כי אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת ובית אביך תאבדו' (מגילת אסתר פרק ד, יד)

זעקה נגדו: אני החרשתי כל ימיי ואתה אומר לי אם החרש תחרישי?! אני בכיתי וכאבתי במסתרים, ואתה, שרק טעמת טעם כאב, מייד זעקת בקול, שנאמר 'ויזעק זעקה גדולה ומרה'. אף אני לא אשתוק עוד, אף אני לא אסתיר ולא אסתר.

עוד מרדכי הולך ומוסיף 'ואת ובית אביך תאבדו', אמרה לו אסתר: 'אתה לקחתני כבת, אתה הוא בית אבי! תולה אתה גורלך בגורלי?' מייד עמדה ונטלה כח דיבור שנאמר 'ותאמר אסתר להשיב אל מרדכי' נטלה כח בקשה ודרישה שנאמר 'שאלתי ובקשתי'.

לסוף שלחה להם לחכמים, חייכם, אתם אמרתם 'אסתר קרקע העולם היא' שאינה עושה מעשה, ולסוף נאמר 'ומאמר אסתר קיים'". (אסתר ט, לב)

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים אותם מילאו חכמים בדרשות וזכו לכתוב את ההיסטוריה והנרטיב. הבעיה היא שעם כל ריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק 50 אחוז של החברה

המדרש של שוהם מצביע על נקודת המפנה בסיפור, על התפנית בעלילת חייה של אסתר. אחרי שמרדכי כפה עליה שתיקה בבית המלך, לפתע הוא כופה עליה לזעוק יחד עמו, לפרוע את כל הכללים בבית המלוכה ולסכן את עצמה למוות.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה מאד לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו קשות על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה אסתר כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים. תם עידן השתיקה. תם עידן הצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות, כביכול יודע איך העולם מתנהל אבל בעצם מטיל עליה את כל כובד האחריות. היא נחלצת מהעמדה השתוקה ומתחילה לפעול ולספר את הסיפור בעצמה.

היכולת לספר את הסיפור של חייך בעצמך, מרפאת. היכולת לעשות מעשה עצמאי, מרפאת. היכולת להפסיק לעבוד במסירות במפעל החיים שמישהו אחר מנהל זו החלמה. כדי להחלים מיתמות, מבדידות, מפוגענות, ומשליטה צריך קהילה תומכת וצריך מקום.

אדמת מרפא נשית היא מקום המיועד להחלמה עבור נשים שמתמודדות עם משבר נפשי בעקבות אלימות מינית. מדובר במענה ראשון מסוגו בעולם שמאפשר לקבל טיפול מותאם טראומה מינית, טיפול גופני, נפשי ורוחני.

במרכז הטיפול נמצאת האישה והיא זו שיודעת כיצד לרפא את עצמה. הטיפול מיועד לנשים שפעמים רבות עמדו על סף תהום רגשי ופיסי וכמעט אבדו את חייהן.

אמ"ן שוכנת בטבע ירוק ומספקת לנשים השוהות בו מרחב של תקוה והחלמה. שערי אמ"ן נפתחו בתקופת הקורונה, כשנשים רבות התדפקו על הדלתות משום שלא יכלו להישאר לבד. בימים אלה מתקיים קמפיין שיאפשר את המשך קיומה.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה היא כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים, השתיקה והצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות

כדי לקחת חלק היכנסו ותרמו. כדי לראות ולהתרשם היכנסו לכתבה המצורפת ששודרה בכאן 11:

אילת כהן וידר היא פסיכולוגית קלינית דתיה פמיניסטית, גדלה בבית חרדי-חרד"לי. מורשית לטיפול בהיפנוזה, חוקרת דפוסים של השתקה וביטוי עצמי. מחברת "באהבתינו" – מדריך לאינטימיות זוגית. מלמדת מדיטציה ופרשת השבוע ב"מתן". חברת קבוצת "פסיכואתיקה" – למניעת פגיעה מינית על ידי אנשי טיפול. לשעבר יו"ר "קולך". נשואה, אם וסבתא.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 684 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה