מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

זכוכית מנופצת בבית הנבחרים (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
AP Photo/J. Scott Applewhite
זכוכית מנופצת בבית הנבחרים

1

בין השנים 1882 ל-1968, 4,743 בני אדם, 3,446 מהם שחורים, נרצחו במעשי לינץ' בארצות הברית.

בלינץ' טיפוסי, אזרח שחור שעשה מעשה שלא נראה תקין בעיני הקהילה הלבנה – למשל, הסתכל ישירות לעבר אישה לבנה ולא השפיל מבטו, או העז להתווכח עם לבנים – אז מארגני הלינץ' היו מחליטים מה העבירה שבה הואשם אותו אזרח, כגון "התרועעות לא ראויה" עם אישה לבנה, מביאים למעצרו, ובלילה גוררים אותו מהמעצר, כאשר פעמים רבות תא המעצר נמצא במקרה פתוח. פעמים אחרות מבצעי הלינץ' לקחו את האזרח מביתו.

כך או כך, הלינץ' היה אירוע מאורגן היטב. פעמים רבות הוא פורסם מראש בעיתונים כדי לאפשר לצלמים להתכונן. לרוב היה זה אירוע שהקיף את העיירה כולה, וצופים רבים הגיעו עם כל המשפחה. לינצ'ים רבים צולמו, ולא מעט פעמים תמונות של לינץ' נשלחו כגלויות דואר.

בשבוע האחרון התפרסמו עוד ועוד פרטים, דיווחים וסרטונים מהפשיטה על הקפיטול ביום רביעי שעבר, והאירוע מתברר יותר ויותר כדומה במאפייניו ללינץ'.

Embed from Getty Images

מה שנראה בהתחלה כהתפרעות גרידא, שהסתיימה בסלפים מבזים ולא יותר, התברר כחמור הרבה יותר. הקורבנות בנפש נגבו לא רק בשל התקפי לב או אירועים דומים אלא חלקם כתוצאה מאלימות ממש. בפרט האמור ביחס לשוטר בריאן סיקניק, שפורעים טראמפיסטים הכו אותו למוות עם תורני דגלים.

סרטונים נוספים מציגים אלימות קשה כלפי שוטרים, פושטים עם ביגוד קרבי ואף פושט אחד עם חבילה גדולה של אזיקונים. זאת ועוד, לפי עדויות רבות הפורעים חיפשו ספציפית את סגן הנשיא מייק פנס ואת יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מתוך מטרה לפגוע בהם פיזית ואף להוציא אותם להורג. מחוץ לבניין הקונגרס, כמה מפגינים הכינו עמודי תלייה – ממש כמו בלינץ' מסורתי.

לפי עדויות רבות הפורעים חיפשו ספציפית את סגן הנשיא מייק פנס ואת יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי מתוך מטרה לפגוע בהם פיזית ואף להוציא אותם להורג. מחוץ לבניין הקונגרס, כמה מפגינים הכינו עמודי תלייה

בנוסף לאלה התברר שהתרחשו כמה וכמה ניסיונות להטמין מטענים במקומות שונים בוושינגטון.

נוסף על כך, מתברר שהפשיטה על הקפיטול הייתה הרבה יותר מאורגנת משהיה נדמה. קריאות לאלימות במהלך המצעד רווחו בפלטפורמות מדיה חברתית מיינסטרימיות – פייסבוק וטוויטר – בימים שלפני המצעד. ברשתות חברתיות המוכוונות יותר לימין הקיצוני, כמו פרלר, נמצאו פוסטים רבים המדברים על התארגנות של ממש לפריצה לקפיטול.

מפגינים מתעמתים עם שוטרים בפריצה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/John Minchillo)
מפגינים מתעמתים עם שוטרים בפריצה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/John Minchillo)

ביום רביעי דווח בסי-אן-אן שלאף-בי-איי הגיעו אינדיקציות לארגון מוקדם של הפריצה לבניין, בין השאר בכך שכמה וכמה מפגינים עזבו את העצרת מול הבית הלבן לפני שנאומו של טראמפ הסתיים, הלכו להביא נשק והתאספו לפני בניין הקפיטול עוד לפני שהגיעה המאסה הגדולה של המתפרעים.

וכמו אותם תאי המעצר שמשום מה נמצאו פתוחים כאשר הגיעו מבצעי הלינץ' לתפוס את קורבנם, גם כאן עולים חשדות לשיתוף פעולה מטעם גורמים בקונגרס או באבטחה עם הפריצה.

יום לפני הפריצה הסתובבו קבוצות רבות וגדולות של מבקרים בבניין הקפיטול, אירוע חריג מאוד לאור העובדה שהבניין סגור לתיירים מאז מרץ בשל הקורונה. סרטונים שונים מהפשיטה מראים שלקבוצות פורעים שונות היו תוכניות מפורטות של הבניין.

צוותה של חברת הקונגרס הדמוקרטית איאנה פרסלי טוען שכשהתבצרו במשרדה התברר להם שכל כפתורי המצוקה נותקו. ואולי המטריד ביותר, בסרטון שבינתיים נמחק ב"פריסקופ", מדווח עלי אלכסנדר, ממארגני הפשיטה, כי הוא אירגן אותה ביחד עם חברי הקונגרס הרפובליקאים אנדי ביגס ופול גוסאר מאריזונה, ומו ברוקס מאלבמה.

חבר הקונגרס מאלבמה מו ברוקס עם כובע שעליו כתוב "לפטר את פלוסי", נואם בכנס תומכי טראמפ לפני הפריצה לבית הנבחרים ב-6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
חבר הקונגרס מאלבמה מו ברוקס עם כובע שעליו כתוב "לפטר את פלוסי", נואם בכנס תומכי טראמפ לפני הפריצה לבית הנבחרים ב-6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

בפשיטה הייתה את כל האנרגיה שאופיינית ללינץ' – ארגון מוקדם, תחושת התעלות וקהילתיות סביב האלימות, אלימות ממוקדת כנגד דמויות ספציפיות, ואפילו, ייתכן, תמיכה מצד חלק מחברי הקונגרס. בתפיסה העצמית של הטראמפיסטים, פשיטתם הייתה חיובית וגם בעצם רצויה על ידי רוב הציבור; אם רק יצליחו לנטרל את "הבוגדים" – פנס ופלוסי בפרט – כל השאר כבר יסתדר מאליו.

בפשיטה הייתה את כל האנרגיה שאופיינית ללינץ' – ארגון מוקדם, תחושת התעלות וקהילתיות סביב האלימות, אלימות ממוקדת כנגד דמויות ספציפיות, ואפילו, ייתכן, תמיכה מצד חלק מחברי הקונגרס

לכן, שלא כמו הפיכה אמיתית, לא תוכנן שום צעד מעבר לפשיטה. לכן חלק מהפושטים קראו למשטרת הקפיטול להכניס אותם כי "הוזמנו על ידי נשיא ארצות הברית". זה גם הלך הרוח העומד מאחורי הריאיון הקצר, שהפך ויראלי, עם אליזבת' מנוקסוויל, טנסי, שהייתה מזועזעת מכך שירו עליה גז מדמיע בזמן שהיא מסתערת על גבעת הקפיטול.

באופן עמוק, הלך הרוח הזה מבהיר באופן חד משמעי את התשובה לשאלה הקבועה בארבע השנים האחרונות בדבר הטראמפיזם: האם הוא נובע מחוסר בטחון כלכלי או מגזענות ומאבק על עליונות חברתית.

בין ההרוגים מקרב תומכי טראמפ היו סוכן מכירות וטייסת קרב לשעבר. בין העצורים בעל עסק למכירת בתים בנויים מראש, מנכ"ל חברת שיווק, שוטרים וכבאים, מלחים וטייסים בגמלאות. בהסתערות אף תועד חבר בית המחוקקים של וירג'יניה המערבית (שהתפטר בינתיים).

משתתפים בהפגנה התאכסנו במלונות ארבעה כוכבים כמו מלון המילטון או גראנד היאט. אחת המשתתפות, ג'נה ריאן, טסה לוושינגטון מדאלאס במטוס פרטי.

תומכי טראמפ בעת הפריצה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/John Minchillo)
תומכי טראמפ בעת הפריצה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/John Minchillo)

אלה אמנם דוגמאות ספורדיות, אבל גם הניתוחים המדעיים – למשל של נייט סילבר או של דיאנה מוץ – מוכיחים שוב ושוב, כי תומכי טראמפ לא באים מהחלקים העניים בחברה ומעמדם הכלכלי לא התדרדר בשנות נשיאותו של ברק אובמה.

כמו הלבנים בדרום שלפני 1965, הטראמפיסטים בקפיטול בשבוע שעבר חשו שיש להם זכות מוקנית למעמד בכיר בחברה מתוקף השתייכותם לקבוצת הרוב הלבנה, הנוצרית ועבור רבים מהם הגברית, והזכות הזו היא המאויימת, לא מעמדם הכלכלי. הזעם הוא על עצם המחשבה שהם צריכים לקבל מרות פוליטית של שחורים, מהגרים, נשים או יהודים.

הטראמפיסטים בקפיטול חשו שיש להם זכות מוקנית למעמד בכיר בחברה מתוקף השתייכותם לקבוצת הרוב הלבנה, הנוצרית ועבור רבים מהם הגברית, והזכות הזו היא המאויימת, לא מעמדם הכלכלי

באחד הראיונות הקצרים עם יוצאים מההפגנה קורא אחד המפגינים בייאוש: "מה אנחנו אמורים לעשות? בית המשפט העליון לא עוזר לנו, אף אחד לא עוזר לנו. רק אנחנו יכולים לעזור לעצמנו. רק אנחנו יכולים לעשות את זה". המחשבה שאולי רצונו לא יתקבל, שאולי עליו להכיר בהפסד לגיטימי בבחירות, לא עולה על דעתו.

2

מיד לאחר הפשיטה על הקפיטול ניסו הרפובליקאים לחזור לשגרה כאילו דבר לא קרה. לאחר מכן עברו לזעם קדוש על מהלכי נגד – כמו ניפוי מאסיבי של חשבונות פיקטיביים או גזעניים בטוויטר שהביא לירידה דרמטית בכמות העוקבים שלהם, או הצבת גלאי מתכות בכניסה לאולם מליאת בית הנבחרים – כדי ליצור תמונה של כביכול איזון.

גלאי מתכות בכניסה לבית הנבחרים, 12 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
גלאי מתכות בכניסה לבית הנבחרים, 12 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

אלא שהתמונה המחמירה והולכת של האירועים כפי שהתבררו לאורך השבוע לא ממש איפשרה להם לעשות זאת.

גם הדמוקרטים גילו נחישות לא אופיינית בסירוב להניח לנושא. העובדה שאכן היו בסכנת חיים יכולה להסביר את הנחישות הזו, כמו גם העובדה שבזמן היותם במקלט מפני הפורעים, חברי קונגרס רפובליקאים וצוותיהם סרבו לתחנוני הדמוקרטים ללבוש מסכות, וכתוצאה מכך לפחות שלושה חברי קונגרס דמוקרטים נדבקו בקורונה, אחת מהן שורדת סרטן בת 75.

כצפוי, מייק פנס סרב להפעיל את התיקון ה-25, ואילו בית הנבחרים העביר החלטת הדחה כנגד טראמפ – נושא המשרה הפדרלי היחידי בהיסטוריה שזכה לשתי החלטות הדחה בקונגרס. עם זאת, טעות היה להניח שלהליכי ההדחה נגד טראמפ לא תהיה משמעות. יש להם משמעות דווקא ביחס לחברי הקונגרס והסנאטורים.

הליך ההדחה שפתחו הדמוקרטים בבית הנבחרים מונע מהרפובליקאים לנסות לחמוק מהתייחסות לפשיטה בשבוע שעבר ולעבור הלאה. מבין ארבע החלטות ההדחה כנגד נשיא בהיסטוריה, זו זכתה להכי הרבה קולות ממפלגתו של הנשיא – 10 חברי קונגרס תמכו בהחלטה, בהן ליז צ'ייני, בתו של סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני ומס' 3 בהנהגה הרפובליקאית בבית הנבחרים.

ננסי פלוסי חותמת את הדיון בהצבעה להדיח את דונלד טראמפ, ב-13 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
ננסי פלוסי חותמת את הדיון בהצבעה להדיח את דונלד טראמפ, ב-13 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

אבל 197 חברי קונגרס רפובליקאים רשמו, און רקורד ולספרי ההיסטוריה, שהם תומכים בנשיא טראמפ גם לאחר ניסיון ההתקוממות נגד תוצאות הבחירות. המנהיגות הכושלת של קווין מקארתי, המנהיג הרפובליקאי בבית הנבחרים, וקיצוניות הסיעה בבית בשל שרטוט מחוזות הבחירה שמביא לבחירת מועמדים קיצוניים, הביאו לכך שתוצאה זו לא מפתיעה.

עם זאת, ובניגוד לציפיות המוקדמות, ייתכן שדווקא בסנאט הצורך לעמוד מול הכרעה יביא להפתעות. בבית הנבחרים החלטה על הדחה צריכה רק רוב רגיל, אבל בצד הסנאט, הדחה בפועל זקוקה לרוב של שני שלישים מחברי הבית. מכיוון שלדמוקרטים יש 50 סנאטורים, 17 סנטורים רפובליקאים צריכים לתמוך בהחלטה כדי שתעבור.

החשודים המיידים – הסנטורים המתונים יחסית סוזן קולינס ממיין, מיט רומני מיוטה, פאט טומי מפנסילבניה ובן סאס מנברסקה – כבר הודיעו שיתמכו בהדחה. ההפתעה הגדולה היא שכמות לא קטנה של סנאטורים נוספים מאותתים שייתכן ויתמכו בהדחה, בראש ובראשונה המנהיג הרפובליקאי מיץ' מקונל. ההערכה היא שאם מקונל יצביע בעד, יימצאו מספיק רפובליקאים שיתמכו.

החשודים המיידים כבר הודיעו שיתמכו בהדחה. ההפתעה הגדולה היא שכמות לא קטנה של סנאטורים נוספים מאותתים שייתכן ויתמכו בהדחה, בראש ובראשונה המנהיג הרפובליקאי מיץ' מקונל

מכיוון שהמשפט בסנאט יערך כבר אחרי כניסת ג'ו ביידן לתפקידו, ההשלכה העיקרית של התהליך – הדחת טראמפ מתפקידו כנשיא – תהיה חסרת משמעות.

עם זאת, ישנם לא מעט פינוקים כמו פנסיה מאסיבית, שמירה לכל החיים על ידי השירות וחשאי, ועוד – שטראמפ יאבד (או עשוי לאבד) אם אכן יורשע בסנאט. אם יורשע, הצבעה נוספת וקלה בהרבה אף יכולה לאסור עליו לרוץ בשנית לכל משרה ציבורית.

משאיות הובלה מגיעות לבית הלבן לפנות את מיטלטלי משפחת טראמפ, 14 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Gerald Herbert)
משאיות הובלה מגיעות לבית הלבן לפנות את מיטלטלי משפחת טראמפ, 14 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Gerald Herbert)

אבל חשוב מכל אלה הוא שמשפט הדחה יכריח את הסנאטורים הרפובליקאים לבחור צד. מכיוון שהם זוכרים שהצבעות כמו אישור המלחמה בעיראק רדפו סנאטורים לכל חייהם, ייתכן שחלקם הפעם יבחרו נכון.

3

אם בתחום הפוליטי ההשלכות על טראמפ ותומכיו במפלגה הרפובליקאית עוד עוטות בערפל, בתחום התקשורתי והמסחרי המכות המשיכו להיערם. אחרי טוויטר ופייסבוק, טראמפ סולק מכל הרשתות החברתיות המיינסטרימיות: רדיט, אינסטגרם, סנאפצ'אט, טיקטוק, ויוטיוב.

מכה כואבת ומפתיעה בהרבה נחתה על פרלר, הרשת החברתית המכוונת לימין הקיצוני שטראמפ ותומכיו (גם בארץ) ניסו לעבור אליה: בשבוע שעבר חנויות האפליקציות של אפל וגוגל הסירו את האפליקציה של פרלר ולאחר מכן שירותי הענן של אמזון הסירו את האתר לחלוטין משרתיהם.

בצד המסחרי, המותג של טראמפ ספג לא מעט מכות: טורניר הגולף היוקרתי PGA הודיע שלא יקיים תחרויות במגרשים של טראמפ. דויטשה בנק, המממן העיקרי של המיזמים השונים (ולרוב הכושלים) של טראמפ, הודיע שיפסיק לעשות איתו עסקים. אתר הקניות שופיפיי הסיר את החנויות שמוכרות מוצרי טראמפ משירותיו. עיריית ניו יורק הודיעה שהיא מבטלת חוזים עם חברת טראמפ.

חיילי המשמר הלאומי נפרסים בגבעת הקפיטול לקראת ההשבעה של ג'ו ביידן, 14 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
חיילי המשמר הלאומי נפרסים בגבעת הקפיטול לקראת ההשבעה של ג'ו ביידן, 14 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

ואולי חשוב מכך, גם סנאטורים וחברי קונגרס שתמכו בניסוין ההתקוממות בשבוע שעבר ספגו מכות פיננסיות בתחום התרומות.

שורה ארוכה של חברות הודיעו על שנויים במדיניות התרומות שלהן. רובן מנסות רק להוריד ראש עד יעבור זעם – 3M, אמריקן איירליינס, AT&T, BP, סיטיבנק, קוקה קולה, פייסבוק, גולדמן סאקס, JP מורגן , מייקרוסופט, ויזה ודיסני מפסיקות את כל התרומות הפוליטיות לרבעון או לשנה. חברות פחדניות ממש, כמו אקסון מוביל ו-GM, הסתפקו בהודעה כי יבחנו את מדיניות התרומות שלהן.

לעומת זאת חברות כמו אמזון, אמריקן אקספרס, בלו קרוס (מבטח הבריאות הגדול בארצות הברית), קומקאסט, דויטשה בנק, אינטל, וולמרט ורשת מלונות מאריוט היו אמיצות מספיק כדי להודיע כי יפסיקו תרומות לתמיד ספציפית לסנאטורים או חברי קונגרס שהצביעו נגד אישור תוצאות הבחירות.

אבל המרשימה מכולן היא יצרנית הענק של כרטיסי הברכה הולמרק, הממוקמת בקנזס סיטי, שלא רק מפסיקה את התרומות – אלא אף דורשת מהסנטורים ג'וש האולי (ממיזורי) ורוג'ר מרשל (מקנזס) בחזרה את התרומות שתרמה להם בעבר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

ישראל מחויבת לחיסון הפלסטינים בשטחים

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש.

מבחינת המשפט הבינלאומי, מדינת ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967. כל עוד לא סיפחה את הגדה תוך הענקת אזרחות לכל תושביה הפלסטינים (ולחילופין: הפכה עצמה למדינת אפרטהייד רשמית באמצעות סיפוח הגדה ללא מתן זכויות אזרח לפלסטינים) וכל עוד לא הסכימה לכונן מדינה פלסטינית, מדינת ישראל היא המעצמה הכובשת שם. והיא האחראית לשלומם ורווחתם הרפואית של מיליוני הפלסטינים בגדה בעת התפרצות מגפה.

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש. מבחינת המשפט הבינלאומי, ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967

הדבר מטיל עליה חובה לחסן את התושבים הפלסטינים שתחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שראש הממשלה נמנע מלעשות כן, הוא גם מסביר בשילוב מוכר של הסתה ושקר, שאלפי העובדים הפלסטינים שפוקדים את ישראל כדי להתפרנס משכר נמוך, הם שאחראים לכך שהתחלואה בישראל גבוהה לאין ערוך בהשוואה למדינות אי אחרות (וזהו גם הסברו השקרי והמסית לנתוני התמותה הגבוהים לאין ערוך בישראל בהשוואה למדינות אי אחרות).

זו לא רק הסתה מוכרת (הפלסטינים מפיצי מחלות כשם שמפגיני בלפור הפיצו מחלות, מסביר מי שמכנה את הרוטציה "תחלואה" ובכך חושף את האמת על השקר המוחלט שעמד מאחורי הסכם הרוטציה עליו חתם). זהו גם כזב: התחלואה בגדה המערבית נמוכה מזו שבמדינת ישראל. נתוני התמותה שם נמוכים יותר. ואין שום עדות שהפועלים הפלסטינים בישראל (שאותם היה על נתניהו לחסן כמו את כל הפלסטינים) הם שמעלים את התחלואה והתמותה.

ישנן עדויות, לעומת זאת, על כך שישראלים לא מעטים ששבו מדובאי ואזרחים לא ישראלים שהגיעו לכאן מטעמי לחצים פוליטיים (בחורי ישיבות מארצות הברית. ואין בכך כדי לרמוז חלילה שכל הציבור החרדי או רובו אחראי להפצת המחלה. רחוק משם) ובכלל שהעדר הפיקוח בנתב"ג הפרוץ – הם שהולידו את שיעור התחלואה. כמו גם אכיפה סלקטיבית במוקדי תחלואה ידועים וזאת מהטעמים הפוליטיים-הישרדותיים המוכרים של הנאשם שמחתים את שותפיו על מסמכי נאמנות מבישים.

הסתה, שקר ובריחה מאחריות לניהול נפשע מטעמי אינטרס הישרדות אישי תוך פגיעה באינטרס הציבורי והלאומי. התמהיל המוכר של נתניהו.

חיי אומה אינם מסלול הישרדות אישית. קיים חשש – לא בלתי מבוסס, אני חייב לומר – שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות יקבל הכרעות לא על בסיס האינטרס הלאומי אלא על בסיס שיקולי הישרדות אישית.

אלו דברי נתניהו בשנת 2008. השנה בה נתן את קולו לתמיכה בהצעת חוק טרומית שלפיה, תופסק כהונת ראש ממשלה ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. השנה שבה אולמרט התפטר בשלב החקירות. זמן רב בטרם הפך נאשם במשפט פלילי.

אמנת ז'נווה מחייבת את ישראל לחסן את התושבים הפלסטינים תחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שרה"מ נמנע מכך, לטענתו הפלסטינים הם שאחראים לתחלואה הגבוהה בישראל יחסית למדינות אי אחרות

מה השתנה מאז? מבחינה עקרונית, לא השתנה דבר. נתניהו צדק אז כמובן. מבחינה מהותית, השתנה הכל. 13 שנים לאחר מכן, אנו שקועים במדמנה חוקתית, משפטית, פוליטית, ציבורית ומוסרית מצחינה במיוחד. רק בגללו.

והתקציב שלא הועבר רק כדי להפר הסכם רוטציה בידי הנוכל שמתעקש לשקר שוב ושוב ולטעון שיש תקציב? שטויות. העיקר שביבי יישאר ראש ממשלה. עם קואליציית הבלהות הגזענית והרקובה שלו.

רקוב.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 472 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

רגב: ועדת החריגים תבוטל כדי לאפשר לרוצים להצביע לחזור

התחלואה מזנקת ברשות הפלסטינית; מנהל בית חולים ברמאללה: "המצב מזכיר את שהתרחש באיטליה״ ● זנדברג: חיסונים לפלסטינים זו חובתנו והדבר הנכון בריאותית ● הספינה היוונית אינה מעורבת באסון הזפת ● משרד החוץ: הודיעו לנו בדיעבד על העברת חיסונים לחו״ל ● ליברמן: נתניהו פוחד ממשפחתו ולכן משתף אותם בסודות מדינה ● גורמים ישראלים מאשרים: הרוסים מחפשים את שרידי גופת אלי כהן בסוריה

עוד 21 עדכונים

למקרה שפיספסת

הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

סוף סוף ביידן טילפן

מצד אחד אנחנו רוצים להיות עם ככל העמים, מצד שני אנחנו "אור לגויים". שיחת הטלפון מהנשיא ביידן שהתמהמהה לבוא – הפנתה זרקור לסתירה הפנימית בזהות שלנו.

באמצע שנות ה-80 יצא הלהיט הגדול של שלום חנוך, ששר "משיח לא בא, משיח גם לא מטלפן". המקבילה של שנת 2021 היא "ביידן לא מטלפן". ישראל כולה חיכתה בנשימה עצורה לצלצול טלפון ממנו, כאילו היה אהוב הפכפך. חיכתה וקיוותה.

באמצע שנות ה-80 יצא הלהיט הגדול של שלום חנוך, ששר "משיח לא בא, משיח גם לא מטלפן". המקבילה של 2021 היא "ביידן לא מטלפן". ישראל כולה חיכתה בנשימה עצורה לצלצול טלפון ממנו, כאילו היה אהוב הפכפך

שיגרנו רמזים וציוצים, שלחנו את ידידינו להשתדל למעננו ולהציק בעקביות לג'ן סאקי, דוברת הבית הלבן: נו, למה הוא לא מתקשר? מה לוקח לו כל כך הרבה זמן? מתי הוא סוף סוף ירים טלפון? תשובתה של סאקי הייתה שהוא בהחלט מתכוון להתקשר, אלא שכרגע הוא פשוט עסוק – קורונה, סין ועוד עניינים אחרים – נשמעה לנו דומה באופן מטריד לדחייה של מחוזר "זה לא אתם, זה אני".

בסופו של דבר, אחרי שנתן לנו לחכות יותר מארבעה שבועות, הנשיא ביידן סוף סוף התקשר. אלא שלחיבוק הזה היה טעם מריר. למה התעכב כל כך? מה, הוא לא אוהב אותנו? הוא לא יודע כמה אנחנו חשובים לארצות הברית, ולעולם כולו?

מילא נתניהו, אבל אנחנו?

השאלה מדוע ביידן חיכה זמן רב כל כך היא סוגיה בפני עצמה. אין כמעט ספק שיש לה קשר מסוים להתמסרותו הנלהבת של נתניהו לטראמפ, ובהחלט ייתכן שקיים גם עניין של סגירת חשבונות ישנים מתקופת ממשל אובמה. אבל מדוע אנחנו היינו מודאגים כל כך? האם הצורך שלנו בצלצול נובע מתלותנו בארה"ב? מתחושה של בידוד בעולם?

כבר שנים רבות שישראל מציגה נרטיב שבבסיסו עוצמתה וחשיבותה בעולם המודרני, קשריה ההדדיים והאמיצים עם רוסיה, סין והודו. נתניהו ליגלג על הקריאות להחרים את ישראל. חרם לא מדאיג אותנו, הוא הצהיר. להפך, האחרים צריכים לחשוש שמא נחרים אותם. אם כך, איך קרה שאומת הסטארט-אפ פיתחה אובססיה לגבי שיחת הטלפון המתמהמהת מביידן, שיחה שהיה ברור כי תגיע בסופו של דבר?

שנים שישראל מציגה נרטיב שבבסיסו עוצמתה וחשיבותה בעולם. נתניהו ליגלג על הקריאות להחרים את ישראל. אם כך, איך קרה שאומת הסטארט-אפ פיתחה אובססיה לשיחת הטלפון המתמהמהת?

במידה מסוימת אפשר בוודאי לייחס זאת לתסמיני גמילה, אחרי תועפות תשומת הלב שהורגלנו לקבל מממשלת טראמפ. מבחינתה, האינטרסים של ישראל חפפו כמעט כמובן מאליו לאלה של ארצות הברית. הו, אֵילו ארבע שנים מופלאות היו אלה. כמה מחוזרים היינו, כמה מתנות ושבחים הורעפו עלינו. טראמפ העניק לנו שגרירות בירושלים והכרה בריבונותנו ברמת הגולן. ועכשיו? אפילו לשיחת טלפון קטנה אנחנו נאלצים לחכות.

לפחות סאקי הודיעה שנהיה המדינה הראשונה במזרח התיכון שתקבל את השיחה הנכספת. אל דאגה, היא רמזה לנו, יש לכם עדיין מקום מיוחד אצלנו. אבל האותיות הקטנות הבהירו: אובייקטיבית, אתם לא עד כדי כך מיוחדים. רק יחסית לאזור שלכם. ניצחון זעיר, ובכל זאת משהו להיאחז בו.

הסתירה הפנימית של מדינת ישראל

בזהות העצמית של מדינת ישראל ישנה סתירה פנימית מובנית. מצד אחד – החלום הציוני לעשות את היהודים לעם ככל העמים. עייפנו מתשומת הלב ש"מרעיפים" עלינו אנטישמים ברחבי העולם. הותשנו מהקונספירציות שלפיהן אנחנו שורש כל הרעות החולות – ממגיפת הדבר ועד לשריפות בקליפורניה. איננו שולטים בכלכלה העולמית ולא בעיתונות העולמית. אנחנו רוצים רק שיעזבו אותנו במנוחה לחיות חיים נורמליים בארצנו.

אבל במקביל, הסיפור שאנו כיהודים מספרים לעצמנו אודות עצמנו, לפיו תפקידנו הראוי הוא להיות אור לגויים, ממלכת כהנים וגוי קדוש. אנחנו הרי ההפך הגמור מ"נורמליים": אנחנו "עם לבדד ישכון". אנו עם הסגולה, שאותו בחר ה' מכל העמים. אפילו אם נניח שה"נבחרוּת" לא מקנה לנו עליונות וזכויות-יתר אלא דווקא מטילה עלינו אחריות – עַם שעומדים בפניו תנאים ושאיפות כאלה, לא קל לו להתמודד עם אנונימיות.

הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו על ייחודנו, לפחות בכל הנוגע לשאיפות, הוא מבורך מבחינת היהודים והיהדות: זהו נטל עצום, אבל זו גם ברכה פוטנציאלית שאין כמותה – ההישגים האדירים שהשיגו בני העם היהודי לאורך כל תולדותיו מוכיחים שלרוב תיעלנו באופן חיובי את השאיפה למעמד של עם נבחר.

אלא שאנחנו רוצים ליהנות מכל העולמות. אם בית הדין הפלילי הבינלאומי פותח בחקירה נגדנו, הוא בבירור אנטישמי משום שלא טיפל קודם בצפון קוריאה, סוריה או איראן. הרי אנחנו בסך הכול עם ככל העמים ויש להתייחס אלינו בהתאם. במקביל אנחנו מציגים את עצמנו כיחידים ומיוחדים – האומה המוסרית ביותר, הצבא החזק ביותר, חממת הטכנולוגיה וההייטק המובילה, הראשונים שנקטו בבידוד, שחיסנו את האוכלוסייה, שייחלצו מהמגיפה – אור לגויים ומתָּת לעולם במלוא מובן המילה. אז למה ביידן לא מטלפן?

אם ביה"ד בהאג פותח בחקירה נגדנו, הוא אנטישמי כי אנו עם ככל העמים. במקביל, אנו מציגים עצמנו כאומה המוסרית ביותר, הצבא החזק ביותר, חממת ההייטק המובילה, הראשונים להתחסן. אז למה ביידן לא מטלפן?

האחריות שמוטלת על כתפינו

ועם כל זה, ייתכן שלעיכוב בשיחת הטלפון יש גם צד חיובי. תמצית הסיפור היהודי היא לא שהוגדרנו מלכתחילה כעם קדוש, אלא שמוטל עלינו להגיע לדרגת עם קדוש. קיומה והצלחותיה המרשימות של מדינת ישראל מטעים אותנו לא פעם לחשוב שכבר עכשיו ומעצם הגדרתנו אנחנו אור לגויים, ולא שאנחנו עם שהוצב בפניו האתגר להיות אור לגויים. את המעמד הזה עלינו להרוויח ביושר.

טוב שביידן חיכה לפני שהתקשר. טוב נעשה אם בסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו אודות עצמנו, נסיט את הדגש מההישגים שלנו אל האחריות המוטלת עלינו. טוב יהיה אם נפסיק לראות את עצמנו כמרכז העולם, כמעצמת-על מובילה. תפישה עצמית כזאת מולידה בינוניות, כי היא מונעת מאיתנו להבדיל בין מי שאנחנו לבין מי שראוי שנהיה, ובין ההצלחות שרשמנו לזכותנו לבין המשימות שעדיין עומדות בפנינו.

ואף על פי כן – טוב שהתקשר. סוף סוף.

הרב ד"ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמן. הוא מסאי, בלוגר, ומרצה בעל שם, שעוסק, בין היתר, בפוליטיקה הישראלית, ביהדות, ובקהילה היהודית. ספרו הראשון נקרא "גבולות היהדות" וספרו השני "אלוהים בעדיפות שנייה: כיצד להציל את הדת מעצמה" כבר יצא לאור באנגלית, ובקרוב יראה אור בתרגום לעברית. נשוי לעדינה, אב לשלושה, וסב לשלושה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 851 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה