אושוויץ, קיו-אנון וניאו-נאצים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

 • ג'קט קיו-אנון בפריצה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Spencer Platt/Getty Images/JTA)
  Spencer Platt/Getty Images/JTA
 • תומכי טראמפ עם דגל ה"קק" בפלישה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Evelyn Hockstein/For The Washington Post via Getty Images/JTA)
  Evelyn Hockstein/For The Washington Post via Getty Images/JTA
 • מפגין נושא את דגל הקונפדרציה בבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Saul Loeb/AFP via Getty Images/JTA)
  Saul Loeb/AFP via Getty Images/JTA
 • מפגין בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Samuel Corum/Getty Images/JTA)
  Samuel Corum/Getty Images/JTA
 • תומכי טראמפ נאספים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Tasos Katopodis/Getty Images/JTA)
  Tasos Katopodis/Getty Images/JTA

החולצה שלבש אחד המתפרעים שהסתערו על בניין הקפיטול בשבוע שעבר, נבחרה מאוד לא במקרה. "אושוויץ", נכתב עליה באותיות גדולות, שמתחתיהן המסר "העבודה משחררת". על גב החולצה נכתב "צוות".

תמונת הגבר בעל הסטייל המרתק הציגה רק את אחד מסמלי השנאה בקרב ההמון, שאלימותו הובילה למותם של ארבעה ולהרס רב בבית הקונגרס. בין סמלי השנאה הגלויים שהביאה ההתקוממות אל בניין הקפיטול נמנו דגלי הקונפדרציה וחבלי תלייה.

סיסמאות אחרות – על דגלים, בגדים או שלטים – היו מילות קוד למכלול של תיאוריות קונספירציה ואידיאולוגיות קיצוניות. הנה מה שאתם צריכים לדעת עליהן ועל תנועות הימין הקיצוני שהן מייצגות.

סיסמאות של קיו-אנון

כמה מהמתפרעים לבשו או נשאו סמלים המייצגים את תיאוריית הקונספירציה התומכת בטראמפ, קיו-אנון (QAnon), השזורה באנטישמיות. קיו-אנון, שהחלה ב-2017 וצברה מאז מיליוני חסידים, טוענת כי קנוניה של פדופילים חברי האליטה, שבראשה עומדים דמוקרטים, זוממת לקצור את דמם של ילדים ולהפיל את טראמפ. טראמפ שיבח את התנועה והביע תמיכה ברעיונותיה.

דגל של קיו-אנון (צילום: Win McNamee/Getty Images/JTA)
דגל של קיו-אנון (צילום: Win McNamee/Getty Images/JTA)

אלה כמה מסמלי קיו-אנון שנראו על גבעת הקפיטול:

קיו (Q)
האות קיו מייצגת בכיר בממשל שחולק מידע פנימי עם חסידי קיו-אנון באמצעות פוסטים מקודדים באתרי שוליים. חסידי קיו-אנון נוהגים ללבוש חולצות טי מעוטרות ב-Q גדולה.

"בטחו בתוכנית" ("Trust the Plan")
כשתחזיותיו המשוערות של קיו הוכחו ככוזבות – בכלל זאת ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות, אחרי שקיו חזה כי ביידן יובס – רבים מחסידי קיו-אנון התפכחו מאמונתם. אחרים אמרו להם "לבטוח בתוכנית", ולתת אמון בתיאוריות של קיו-אנון. הביטוי הפך לאחת הסיסמאות של תיאוריית הקונספירציה.

מפגינים מתווכחים עם משטרת הקפיטול בבניין הקפיטול בארצות הברית, 6 בינואר 2021 (צילום: Win McNamee/Getty Images/JTA)
מפגינים מתווכחים עם משטרת הקפיטול בבניין הקפיטול בארצות הברית, 6 בינואר 2021 (צילום: Win McNamee/Getty Images/JTA)

"הצילו את הילדים" ("Save the Children")
מסרים הקשורים להצלת ילדים מייצגים אמונת יסוד של קיו-אנון, הטוענת לקיומה של רשת פדופילים עולמית. בתמונה נראית אישה הנושאת שלט עליו נכתב "הילדים זועקים לצדק", כשהכוונה לילדים שחסידי קיו-אנון מאמינים כי נחטפו על ידי דמוקרטים ופרוגרסיבים, בהם המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס.

מפגינים בחדר הסנאט, 6 בינואר 2021 (צילום: Win McNamee/Getty Images/JTA)
מפגינים בחדר הסנאט, 6 בינואר 2021 (צילום: Win McNamee/Getty Images/JTA)

ניאו-נאצים

עם ההמון על גבעת הקפיטול נמנו מכחישי שואה וניאו-נאצים בולטים. פעיל הימין הקיצוני המוכר בכינוי "בֵּייקד אלסקה" צילם בשידור חי ממשרדה של יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי.

חברי הארגון הניאו-נאצי NSC-131 הצטרפו גם הם להתקוממות, על פי העיתונאית הילרי סרג'נט. האותיות NSC בשם הארגון הן ראשי התיבות של Nationalist Social Club ("המועדון החברתי הלאומני"), ויש לו סניפים אזוריים קטנים בארצות הברית ומחוץ לה. חטיבה 131 ממוקמת בניו אינגלנד.

בסרטון שצולם באירוע, אחד המשתתפים במהומה מנופף בדגל שעליו סמל שזוהה על ידי משתמשי טוויטר כצלב קרס, אם כי הוא אינו נראה בבירור.

הדרום הישן

במהלך המהומה הונפו דגלים נוספים הקשורים בהיסטוריה הארוכה של עליונות לבנה. מפגין אחד לפחות נשא את דגל צבא הקונפדרציה אל תוך בניין הקפיטול. בנוסף, חבלי תלייה – סמל בולט של אלימות גזענית – הוצבו מחוץ למבנה.

באחד המקרים, לאחר שכמה מתפרעים החלו להרוס ציוד צילום של סוכנות הידיעות AP, הם עיצבו מהכבלים חבל תלייה שנתלה על עץ, על פי דיווח של כתב חדשות באזפיד, פול מקלאוד.

מפגין נושא את דגל הקונפדרציה בבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Saul Loeb/AFP via Getty Images/JTA)
מפגין נושא את דגל הקונפדרציה בבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Saul Loeb/AFP via Getty Images/JTA)

מיליציות אנטי-ממשלתיות

דגלים הנושאים את הסיסמה "כשרודנות הופכת לחוק, מרד הופך לחובה" (וריאציה של ציטוט המיוחס באופן לא מבוסס לנשיא תומס ג'פרסון) ואת המספר הרומי III נראו גם הם על גבעת הקפיטול.

המספרIII  הוא הלוגו של תנועת "שלושת האחוזים" ("Three Percenters"), הידועה גם כמיליציית ה-III%, מיליציה אנטי-ממשלתית שהוקמה בתגובה לבחירתו של הנשיא אובמה. הליגה נגד השמצה מגדירה את "שלושת האחוזים" כ"קיצונים המשתייכים לתנועת המיליציה".

תומכי טראמפ נאספים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Tasos Katopodis/Getty Images/JTA)
תומכי טראמפ נאספים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Tasos Katopodis/Getty Images/JTA)

סמל נוסף החביב על המיליציות הוא נחש מסולסל שמתחתיו המילים "אל תרמסו אותי", הידוע כדגל גדסדן, שמסמל תמיכה בזכויות נשק ובחירויות הפרט. הסמל, המצויר על דגל, משמש גם את ה"בוגלו בויז", תנועה הקשורה באופן רופף למיליציות האנטי-ממשלתיות, שחבריה מגיעים חמושים להפגנות. הם ידועים כמי שלובשים חולצות הוואי (שלא נצפו בהפגנה) או מדי הסוואה (שנראו בה לא מעט).

תנועת הבוגלו, ששואפת לפתוח במלחמת אזרחים שנייה, זכתה לבולטות בשנה שעברה כאשר חבריה הגיעו להפגנות נגד הסגר ולצעדות למען צדק גזעי. לפחות אדם אחד בחולצה המביעה תמיכה במלחמת אזרחים נוכח בקפיטול, אבל לא ברור אם הוא מחסידי הבוגלו.

ההתפרעויות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Joseph Prezioso/AFP via Getty Images/JTA)
ההתפרעויות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Joseph Prezioso/AFP via Getty Images/JTA)

"שומרי השבועה" ("Oath Keepers"), ארגון אנטי-ממשלתי כמו "שלושת האחוזים", על פי הליגה נגד השמצה, נכחו גם הם בוושינגטון הבירה ובהפגנה דומה שהתקיימה באריזונה ביום רביעי.

ההתפרעויות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Roberto Schmidt/AFP via Getty Images/JTA)
ההתפרעויות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Roberto Schmidt/AFP via Getty Images/JTA)

הימין הקיצוני

הנערים הגאים
חברי ארגון הימין הקיצוני האלים "הנערים הגאים" – שטראמפ אמר להם "לזוז אחורה ולהיות מוכנים" במהלך עימות נשיאותי שהתקיים בספטמבר – נוהגים ללבוש חולצות פולו של פרד פרי בשחור וצהוב וכובעי מצחייה אדומים שעליהם הסיסמה "לעשות את אמריקה גדולה שוב" (המותג הבריטי הודיע כי יפסיק למכור את החולצות בגלל הקישור שלהן לארגון).

מייסד "הנערים הגאים", גווין מקינס, שאמר כי הוא פרש מהארגון ב-2018, נצפה במהומות. המנהיג הנוכחי של הארגון, אנריקה טאריו, צווה לעזוב את העיר מוקדם יותר השבוע, לאחר שנעצר באישומים של החזקת נשק.

"הנערים הגאים" בפרעות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Robert Nickelsberg/Getty Images/JTA)
"הנערים הגאים" בפרעות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Robert Nickelsberg/Getty Images/JTA)

"הנערים הגאים" לבשו חולצה עם הכיתוב "6MWE", ראשי תיבות של "6 מיליון לא הספיקו" ("Six Million Wasn't Enough"),. אולם לא הצלחנו לאמת את הטענה הזאת, ונראה שהתמונה שמסתובבת ברשתות החברתיות היא מהפגנה של "הנערים הגאים" שהתקיימה בדצמבר ולא מהשבוע.

Kek
מונח מעולם הגיימינג שקיבל משמעות חדשה בקרב הימין הקיצוני. המונח נוכס על ידי הימין כמעין תחליף לסמל הנאצים. הדגל דומה לדגל הנאצים – כשהלוגו "קק" מחליף את צלב הקרס, והצבע הירוק את הצבע האדום של הנאצים.

תומכי טראמפ עם דגל ה"קק" בפלישה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Evelyn Hockstein/For The Washington Post via Getty Images/JTA)
תומכי טראמפ עם דגל ה"קק" בפלישה לבית הנבחרים, 6 בינואר 2021 (צילום: Evelyn Hockstein/For The Washington Post via Getty Images/JTA)

צלבים צלבניים
היורה שביצע את הטבח במסגד בניו זילנד ב-2019 כיסה את נשקו בסמלים צלבניים, שנהיו פופולריים בקרב קבוצות ימין קיצוניות. הסמלים, כגון קסדות בסגנון ימי הביניים או צלבי טמפלרים וצלבנים, נועדו להזכיר עידן של מלחמות של נוצרים לבנים נגד מוסלמים ויהודים.

ההתפרעויות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Samuel Corum/Getty Images/JTA)
ההתפרעויות בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Samuel Corum/Getty Images/JTA)

המעניש
דמות האנטי-גיבור של מארוול, "המעניש", אומצה בשנים האחרונות על ידי ניאו-נאצים ולאומנים לבנים, למורת רוחו של היוצר, גרי קונוויי. "העובדה שנאצים ולאומנים לבנים מאמצים אותה היא חוסר הבנה טראגי", אמר קונוויי בראיון. "זה שימוש לא ראוי בדמות והתעלמות בוטה מהמציאות".

אינטקטיביסטים
פעילים נגד ברית מילה, הידועים גם כ"אינטקטיביסטים", תומכים באיסור על כל סוגי המילה. תנועת האינטקטיביסטים מרבה להשתמש בדימויים אנטי-יהודיים. ספר קומיקס אינטקטיביסטי בשם "איש העורלה" מתאר גיבור-על ארי בלונדיני שנלחם במוהלים היהודים. שלטים ברוח הזו נראו גם הם בוושינגטון: "מילה היא הסימן של חיית השטן" ו"להוציא מחוץ לחוק את מילת השטן".

מפגין בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Samuel Corum/Getty Images/JTA)
מפגין בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: Samuel Corum/Getty Images/JTA)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לא במקרה רוב היהודים בארה''ב לא ממש התלהבו מטראמפ למרות שהם רואים בירושלים בירת ישראל מחוות כאלו ואחרות לא ממש חיממו את ליבם כלפי מי שמביא איתו פריחה של תנועות שלא הייתי פורץ בבכי אם הי... המשך קריאה

לא במקרה רוב היהודים בארה"ב לא ממש התלהבו מטראמפ למרות שהם רואים בירושלים בירת ישראל מחוות כאלו ואחרות לא ממש חיממו את ליבם כלפי מי שמביא איתו פריחה של תנועות שלא הייתי פורץ בבכי אם היה קורה משהו רע לעומדים בראשם. כל הנטיות הפציפיסטייות שלי מתאדות לנוכח חובבי נאצים.

עוד 883 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

רגב: ועדת החריגים תבוטל כדי לאפשר לרוצים להצביע לחזור

התחלואה מזנקת ברשות הפלסטינית; מנהל בית חולים ברמאללה: "המצב מזכיר את שהתרחש באיטליה״ ● זנדברג: חיסונים לפלסטינים זו חובתנו והדבר הנכון בריאותית ● הספינה היוונית אינה מעורבת באסון הזפת ● משרד החוץ: הודיעו לנו בדיעבד על העברת חיסונים לחו״ל ● ליברמן: נתניהו פוחד ממשפחתו ולכן משתף אותם בסודות מדינה ● גורמים ישראלים מאשרים: הרוסים מחפשים את שרידי גופת אלי כהן בסוריה

עוד 23 עדכונים

למקרה שפיספסת

הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

ישראל מחויבת לחיסון הפלסטינים בשטחים

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש.

מבחינת המשפט הבינלאומי, מדינת ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967. כל עוד לא סיפחה את הגדה תוך הענקת אזרחות לכל תושביה הפלסטינים (ולחילופין: הפכה עצמה למדינת אפרטהייד רשמית באמצעות סיפוח הגדה ללא מתן זכויות אזרח לפלסטינים) וכל עוד לא הסכימה לכונן מדינה פלסטינית, מדינת ישראל היא המעצמה הכובשת שם. והיא האחראית לשלומם ורווחתם הרפואית של מיליוני הפלסטינים בגדה בעת התפרצות מגפה.

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש. מבחינת המשפט הבינלאומי, ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967

הדבר מטיל עליה חובה לחסן את התושבים הפלסטינים שתחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שראש הממשלה נמנע מלעשות כן, הוא גם מסביר בשילוב מוכר של הסתה ושקר, שאלפי העובדים הפלסטינים שפוקדים את ישראל כדי להתפרנס משכר נמוך, הם שאחראים לכך שהתחלואה בישראל גבוהה לאין ערוך בהשוואה למדינות אי אחרות (וזהו גם הסברו השקרי והמסית לנתוני התמותה הגבוהים לאין ערוך בישראל בהשוואה למדינות אי אחרות).

זו לא רק הסתה מוכרת (הפלסטינים מפיצי מחלות כשם שמפגיני בלפור הפיצו מחלות, מסביר מי שמכנה את הרוטציה "תחלואה" ובכך חושף את האמת על השקר המוחלט שעמד מאחורי הסכם הרוטציה עליו חתם). זהו גם כזב: התחלואה בגדה המערבית נמוכה מזו שבמדינת ישראל. נתוני התמותה שם נמוכים יותר. ואין שום עדות שהפועלים הפלסטינים בישראל (שאותם היה על נתניהו לחסן כמו את כל הפלסטינים) הם שמעלים את התחלואה והתמותה.

ישנן עדויות, לעומת זאת, על כך שישראלים לא מעטים ששבו מדובאי ואזרחים לא ישראלים שהגיעו לכאן מטעמי לחצים פוליטיים (בחורי ישיבות מארצות הברית. ואין בכך כדי לרמוז חלילה שכל הציבור החרדי או רובו אחראי להפצת המחלה. רחוק משם) ובכלל שהעדר הפיקוח בנתב"ג הפרוץ – הם שהולידו את שיעור התחלואה. כמו גם אכיפה סלקטיבית במוקדי תחלואה ידועים וזאת מהטעמים הפוליטיים-הישרדותיים המוכרים של הנאשם שמחתים את שותפיו על מסמכי נאמנות מבישים.

הסתה, שקר ובריחה מאחריות לניהול נפשע מטעמי אינטרס הישרדות אישי תוך פגיעה באינטרס הציבורי והלאומי. התמהיל המוכר של נתניהו.

חיי אומה אינם מסלול הישרדות אישית. קיים חשש – לא בלתי מבוסס, אני חייב לומר – שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות יקבל הכרעות לא על בסיס האינטרס הלאומי אלא על בסיס שיקולי הישרדות אישית.

אלו דברי נתניהו בשנת 2008. השנה בה נתן את קולו לתמיכה בהצעת חוק טרומית שלפיה, תופסק כהונת ראש ממשלה ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. השנה שבה אולמרט התפטר בשלב החקירות. זמן רב בטרם הפך נאשם במשפט פלילי.

אמנת ז'נווה מחייבת את ישראל לחסן את התושבים הפלסטינים תחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שרה"מ נמנע מכך, לטענתו הפלסטינים הם שאחראים לתחלואה הגבוהה בישראל יחסית למדינות אי אחרות

מה השתנה מאז? מבחינה עקרונית, לא השתנה דבר. נתניהו צדק אז כמובן. מבחינה מהותית, השתנה הכל. 13 שנים לאחר מכן, אנו שקועים במדמנה חוקתית, משפטית, פוליטית, ציבורית ומוסרית מצחינה במיוחד. רק בגללו.

והתקציב שלא הועבר רק כדי להפר הסכם רוטציה בידי הנוכל שמתעקש לשקר שוב ושוב ולטעון שיש תקציב? שטויות. העיקר שביבי יישאר ראש ממשלה. עם קואליציית הבלהות הגזענית והרקובה שלו.

רקוב.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 472 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה