אביחי מנדלבליט (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

המסמכים שמנדלבליט אולץ לחשוף מגלים תמונה עגומה של רשלנות וקלות דעת

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

ינואר 2016. מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, נבחר זה עתה על ידי ממשלת נתניהו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, והוא מגן על ההחלטה בבג"ץ, במסגרת עתירות שהוגשו נגד מינויו. באותה שעה לא עומדות על הפרק חקירות או בדיקות פליליות בעניינו של נתניהו, ומנדלבליט לא חולם להיתקל בסיטואציה כזו.

"מצבים שבהם על היועץ המשפטי לממשלה לבחון שאלות פליליות לגבי ראש הממשלה או מי מחבריה הם נדירים ויוצאי דופן", הוא כותב לבג"ץ בתשובה לעתירות, "היועצים המשפטיים לממשלה הוכיחו בעבר שהם יכולים להורות על חקירות פליליות נגד חברי הממשלה ואף להורות על העמדתם לדין, חרף העבודה השוטפת עימם".

מרץ 2016. בדיוק חודשיים ימים מאז החליטה הממשלה למנות את מנדלבליט לתפקיד, חודש ויומיים מאז החל לכהן כיועץ המשפטי לממשלה. היועץ החדש יושב בישיבת עבודה עם פרקליט המדינה שי ניצן, ראש אגף החקירות מני יצחקי, ובכירים נוספים בפרקליטות ובמשטרה. על הפרק: חשדות פליליים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניצניה הראשונים של הפרשה שתהפוך בהמשך ל"תיק 1000".

על כתפיו של מנדלבליט משימה כבדת משקל: האם לאשר ביצוע מהלכי חקירה, במסגרת חקירה פלילית או בדיקה מקדימה, כלפי נתניהו. ההחלטה היא של היועץ בלבד, נוכח הוראת סעיף 17 לחוק יסוד הממשלה, הקובע שלא תיפתח כל חקירה נגד ראש ממשלה אלא בהסכמת היועץ.

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ב-2014 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו ב-2014 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ה"הסכמות" שנתן מנדלבליט בראשית הדרך, בכל שלושת התיקים שבהם נאשם נתניהו כעת, עומדות במוקד טענות מצד סנגורי נתניהו. בסדרת מסמכים שהוגשו אתמול לבית המשפט המחוזי ממשיכים הסנגורים, לצד תשובת נתניהו לכתב האישום והמשך הבקשות למחיקת סעיפים מתוכו, להלום בתביעה על רקע פגמים בהליכי האישור שנתן היועץ למהלכי החקירה בתחילת הדרך.

בעקבות טענות קודמות שהעלו בנושא, הורה כזכור בית המשפט המחוזי לתביעה להעביר לידי הסנגורים את האישורים שנתן היועץ בזמן אמת, "בכל פורמט שבו ניתן".

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה. אתמול הם נחשפו גם פומבית, בשל החלטת הסנגורים לצרפם כנספחים לבקשתם החדשה לפסול את כתב האישום נוכח הפגמים בהליכי האישור, בטענת "הגנה מן הצדק".

לטענת הסנגורים, האישורים שאמור היה לתת מנדלבליט לחקירה, התבקשו "כדי שניתן יהיה לדעת האם אישר היועץ את פתיחת החקירות בעניינו של ראש הממשלה, מה היה טיב החשדות שלגביהם אושרו הבדיקה והחקירה, מתי אישר היועץ לעשות כן, כך שניתן יהיה לבחון האם ניתנו אישורים ואילו פעולות חקירה אושרו לביצוע".

סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עמית חדד ובועז בן צור, בבית המשפט המחוזי בירושלים, 1 בדצמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עמית חדד ובועז בן צור, בבית המשפט המחוזי בירושלים, 1 בדצמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מסקנת הסנגורים לאחר עיון במסמכים: "החקירות נגד ראש הממשלה נפתחו בחוסר סמכות ובסתירה חזיתית לדרישה הקבועה בחוק יסוד הממשלה".

מבלי להאריך, מדובר בטענות סרק. היועץ לא רק נתן אישור כללי לחקור את נתניהו, אלא טרח והתעקש לבחון ולאשר מראש כל פעולת חקירה בנפרד, הרבה מעבר לדרישה שבחוק היסוד. אך המסמכים שהיועץ אולץ לחשוף, מגלים תמונה עגומה על הרשלנות, קלות הדעת, האגביות והשטחיות שבהן פעל היועץ הטרי, כשנחתה על שולחנו פצצת החשדות נגד נתניהו.

"נ' ללא ספק הולך לחקירה"

הנה מזכר, הכולל סיכום ישיבה אצל היועץ מיום 3.3.2016. כמו יתר המסמכים שהעבירה התביעה, גם המסמך הזה מושחר כמעט כולו, למעט שורה או שתיים בכל עמוד. בפגישה הזו מתוארות ההקלטות שנמצאו על מכשיר הטלפון של ארי הרו במסגרת חקירתו שלו – המתעדות את פגישותיהם של נתניהו ושל ארנון מוזס, הקלטות העומדות בלב "תיק 2000".

זה הדיווח שקיבל היועץ: "בשתי הפגישות שומעים שיחה בין רוה"מ לבין מוזס, הבעלים של עיתון ידיעות אחרונות. שיחה אחת מיום 4.12.2014 ואחת שבועיים מאוחר יותר". השיחה ממשיכה להתנהל, ואחר כך אומר מנדלבליט: "אבל זה לא משנה, צריך להקשיב. לפי מה שאמר המקור, יש חשד".

ארי הרו בעת ששימש כראש הסגל של נתניהו. נובמבר 2014 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
ארי הרו בעת ששימש כראש הסגל של נתניהו. נובמבר 2014 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

חשד פלילי – מצדיק חקירה פלילית. אבל יעברו עוד חודשים ארוכים עד שמנדלבליט יסכים לעבור מפסים של בדיקה מקדימה לחקירה. אחד הנוכחים בישיבה, ככל הנראה איש משטרה, שואל את היועץ באותה ישיבה: "לנו חשוב שתגדירו, באיזה מעמד הדבר הזה, בדיקה, חקירה?". מנדלבליט משיב: "בדיקה".

ישיבה נוספת בלשכת היועץ, התאריך – 26.6.2016. מנדלבליט מנחה את הנוכחים: "ב-2000 [התיק כבר קיבל כינוי בשלב הזה] אנחנו מתחילים בפעולה מול א"ה [הכוונה לארי הרו], חקירה לא תחת אזהרה". אחד הנוכחים מבקש לדייק: "רוצה לסכם, שלב ראשון מביאים את א"ה ומדברים איתו על הקלטות … אם משתף פעולה, חוקרים אותו על השאר". מנדלבליט: "ודאי". בהמשך מוסיף היועץ: "זאת פעולה ראשונה בתיק".

חולפים שבועיים. 6.7.2016, עוד ישיבה אצל היועץ. כל הנוכחים מבינים שלא ניתן עוד להותיר את דבר קיומה של הבדיקה בסוד, וכי יש צורך במתן הודעה רשמית לציבור. "רציתי לחדד את הדברים לפני שיוצאים לדרך", אומר היועץ, "מתחילים עם ארי הרו ב-2000, לא תחת אזהרה". בעניין ההודעה הפומבית, שתתפרסם כעבור שלושה ימים, מסביר מנדלבליט: "[זו] חובה אלמנטרית, גם לציבור וגם לו [לנתניהו] – יש בדיקה בעניינו של רוה"מ".

האינדיקציה הראשונה לכך שהבשילה אצל היועץ ההחלטה שהתגבש נגד נתניהו חשד סביר המצדיק לעבור מבדיקה לחקירה פלילית מלאה, מופיעה בדיון שמתקיים כבר ב-1.9.2016 – ארבעה חודשים תמימים לפני שנתניהו נחקר באזהרה ונמסרה לציבור הודעה על פתיחת החקירה.

ארנון (נוני) מוזס בבית המשפט המחוזי עם פתיחת משפטו, ב-24 במאי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ארנון (נוני) מוזס בבית המשפט המחוזי עם פתיחת משפטו, ב-24 במאי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בדיון הזה אומר מנדלבליט: "הרעיון הוא שבזמן קצר לאחר שייחקר נ' [נתניהו] תחת אזהרה…" – המשך המשפט הושחר. ועוד מדברי היועץ באותה ישיבה: "נ' ללא ספק הולך לחקירה תחת אזהרה בחשד לשוחד".

והנה אותה פגישה גורלית ב-15.12.2016, שבה מודיע היועץ המשפטי לממשלה לאנשיו ששלושה ימים קודם לכן, כבר עידכן בעצמו בפגישה פנים אל פנים את נתניהו כי הוא נכנס לסטטוס של חשוד, וכי היועץ אישר לחקור אותו באזהרה.

באותה ישיבה היועץ נמנע מלנקוב במונח "באזהרה", ומסתפק בכך שהוא מודיע כי הוא מאשר לחקור את נתניהו, אך חקירה באזהרה היא האפשרות היחידה. לא ניתן, באותו שלב, שבו יש חשדות פליליים נגד נתניהו, להסתפק בגביית עדות ממנו בלא להעניק לו את אותה אזהרה מפורסמת, בדבר זכותו לשתוק, להימנע מהפללה עצמית ולהיוועץ בעורך דין.

"ביום שני [דהיינו, שלושה ימים קודם לכן] פגשתי את רה"מ", מדווח מנדלבליט לנוכחים, "והודעתי לו שהוא הולך להיחקר … אנחנו יוצאים לדרך". אפשר רק לנחש כיצד חשו בכירי הפרקליטות והמשטרה כשנודע להם שמנדלבליט מזדרז לעדכן את החשוד המרכזי בדבר סטטוס החקירה עוד לפני שהוא מעדכן אותם.

בנימין נתניהו באולם 317 של בית המשפט המחוזי בירושלים, דקות לפני פתיחת משפטו. 24 במאי 2020 (צילום: Ronen Zvulun/ Pool Photo via AP)
בנימין נתניהו באולם 317 של בית המשפט המחוזי בירושלים, דקות לפני פתיחת משפטו. 24 במאי 2020 (צילום: Ronen Zvulun/ Pool Photo via AP)

חייבים להודות שיש גרעין של צדק בטענות הסנגורים: על היועץ המשפטי לממשלה מוטלת חובה לתת החלטה מסודרת ומנומקת, כאשר הוא מחליט לפתוח בבדיקה או לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה – זוהי חובתו מכוח חוק יסוד הממשלה. מנדלבליט לא טרח לפעול כך, ולתת החלטה מסודרת ומנומקת שאיתה אפשר היה להתמודד. מה שיש הוא שברי משפטים מתוך סיכומי דיון בלשכתו.

דרך ההתנהלות הזו מעידה על רשלנות ושטחיות. כך לא מקבלים החלטות שאמורות להתקבל בחרדת קודש. בדיוק כפי שהחלטתו לסגור את תיקי החקירה של שרה נתניהו נומקו על פני שתי פסקאות, בעוד יועצים קודמים טרחו ונימקו את החלטותיהם בהרחבה ובפירוט, על פני עשרות עמודים – בהתאם לחובתם לשקיפות ולמתן דין וחשבון לציבור.

האם זה יגרום לבית המשפט לבטל את כתב האישום נגד נתניהו? כנראה שלא. אך מלבד כאב הראש הקטן או הגדול שייגרם לתביעה במאבק הסיזיפי הטכני הזה בבית המשפט, נחשפת זווית נוספת של התנהלותו הקלוקלת של היועץ המשפטי לממשלה.

עוד 1,035 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

רגב: ועדת החריגים תבוטל כדי לאפשר לרוצים להצביע לחזור

התחלואה מזנקת ברשות הפלסטינית; מנהל בית חולים ברמאללה: "המצב מזכיר את שהתרחש באיטליה״ ● זנדברג: חיסונים לפלסטינים זו חובתנו והדבר הנכון בריאותית ● הספינה היוונית אינה מעורבת באסון הזפת ● משרד החוץ: הודיעו לנו בדיעבד על העברת חיסונים לחו״ל ● ליברמן: נתניהו פוחד ממשפחתו ולכן משתף אותם בסודות מדינה ● גורמים ישראלים מאשרים: הרוסים מחפשים את שרידי גופת אלי כהן בסוריה

עוד 23 עדכונים

למקרה שפיספסת

הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

ישראל מחויבת לחיסון הפלסטינים בשטחים

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש.

מבחינת המשפט הבינלאומי, מדינת ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967. כל עוד לא סיפחה את הגדה תוך הענקת אזרחות לכל תושביה הפלסטינים (ולחילופין: הפכה עצמה למדינת אפרטהייד רשמית באמצעות סיפוח הגדה ללא מתן זכויות אזרח לפלסטינים) וכל עוד לא הסכימה לכונן מדינה פלסטינית, מדינת ישראל היא המעצמה הכובשת שם. והיא האחראית לשלומם ורווחתם הרפואית של מיליוני הפלסטינים בגדה בעת התפרצות מגפה.

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש. מבחינת המשפט הבינלאומי, ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967

הדבר מטיל עליה חובה לחסן את התושבים הפלסטינים שתחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שראש הממשלה נמנע מלעשות כן, הוא גם מסביר בשילוב מוכר של הסתה ושקר, שאלפי העובדים הפלסטינים שפוקדים את ישראל כדי להתפרנס משכר נמוך, הם שאחראים לכך שהתחלואה בישראל גבוהה לאין ערוך בהשוואה למדינות אי אחרות (וזהו גם הסברו השקרי והמסית לנתוני התמותה הגבוהים לאין ערוך בישראל בהשוואה למדינות אי אחרות).

זו לא רק הסתה מוכרת (הפלסטינים מפיצי מחלות כשם שמפגיני בלפור הפיצו מחלות, מסביר מי שמכנה את הרוטציה "תחלואה" ובכך חושף את האמת על השקר המוחלט שעמד מאחורי הסכם הרוטציה עליו חתם). זהו גם כזב: התחלואה בגדה המערבית נמוכה מזו שבמדינת ישראל. נתוני התמותה שם נמוכים יותר. ואין שום עדות שהפועלים הפלסטינים בישראל (שאותם היה על נתניהו לחסן כמו את כל הפלסטינים) הם שמעלים את התחלואה והתמותה.

ישנן עדויות, לעומת זאת, על כך שישראלים לא מעטים ששבו מדובאי ואזרחים לא ישראלים שהגיעו לכאן מטעמי לחצים פוליטיים (בחורי ישיבות מארצות הברית. ואין בכך כדי לרמוז חלילה שכל הציבור החרדי או רובו אחראי להפצת המחלה. רחוק משם) ובכלל שהעדר הפיקוח בנתב"ג הפרוץ – הם שהולידו את שיעור התחלואה. כמו גם אכיפה סלקטיבית במוקדי תחלואה ידועים וזאת מהטעמים הפוליטיים-הישרדותיים המוכרים של הנאשם שמחתים את שותפיו על מסמכי נאמנות מבישים.

הסתה, שקר ובריחה מאחריות לניהול נפשע מטעמי אינטרס הישרדות אישי תוך פגיעה באינטרס הציבורי והלאומי. התמהיל המוכר של נתניהו.

חיי אומה אינם מסלול הישרדות אישית. קיים חשש – לא בלתי מבוסס, אני חייב לומר – שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות יקבל הכרעות לא על בסיס האינטרס הלאומי אלא על בסיס שיקולי הישרדות אישית.

אלו דברי נתניהו בשנת 2008. השנה בה נתן את קולו לתמיכה בהצעת חוק טרומית שלפיה, תופסק כהונת ראש ממשלה ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. השנה שבה אולמרט התפטר בשלב החקירות. זמן רב בטרם הפך נאשם במשפט פלילי.

אמנת ז'נווה מחייבת את ישראל לחסן את התושבים הפלסטינים תחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שרה"מ נמנע מכך, לטענתו הפלסטינים הם שאחראים לתחלואה הגבוהה בישראל יחסית למדינות אי אחרות

מה השתנה מאז? מבחינה עקרונית, לא השתנה דבר. נתניהו צדק אז כמובן. מבחינה מהותית, השתנה הכל. 13 שנים לאחר מכן, אנו שקועים במדמנה חוקתית, משפטית, פוליטית, ציבורית ומוסרית מצחינה במיוחד. רק בגללו.

והתקציב שלא הועבר רק כדי להפר הסכם רוטציה בידי הנוכל שמתעקש לשקר שוב ושוב ולטעון שיש תקציב? שטויות. העיקר שביבי יישאר ראש ממשלה. עם קואליציית הבלהות הגזענית והרקובה שלו.

רקוב.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 472 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה