בכירה בהסתדרות המורים: "אני לא חושבת שיש מישהו במדינה הזאת שיודע"

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

מורה מקבלת חיסון בסניף מכבי במודיעין, 12בינואר 2021 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
יוסי אלוני/פלאש90
מורה מקבלת חיסון בסניף מכבי במודיעין, 12בינואר 2021

קופות החולים מחסנות מאז השבוע שעבר את כל המורים ועובדי ההוראה שרוצים בכך, ובכך מעניקות להם עדיפות שווה בחיסונים לזכאים לפי הקריטריונים של משרד הבריאות.

מבצע חיסון המורים החל אחרי מאבק ציבורי סוער, שכלל איום של הסתדרות המורים להשבית את מערכת החינוך (כולל הלמידה מרחוק), מאבקים פוליטיים עם ניחוח בחירות בתוך הממשלה ובין הממשלה לראש עיריית תל אביב, והמון רעש תקשורתי.

אלא שאחרי כל הרעש, מסתבר שאף גוף לא קיבל או לקח על עצמו את האחריות לעקוב ולבדוק כמה מהמורים התחסנו בפועל.  וזאת, למרות ששיעור ההדבקה בקרב המורים מהווה את אחד השיקולים בהחלטה על פתיחה מחדש של מערכת החינוך.

מבצע חיסון המורים משלב עבודה של משרד החינוך, משרד הבריאות וקופות החולים המבצעות אותו – והמידע על מספר המורים המתחסנים מתרוצץ בין הגופים הללו, בלא כתובת אחת שבו הוא מרוכז ומתעדכן.

מורה מתחסנת בקופת חולים מכבי במודיעין, 12 בינואר 2021 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
מורה מתחסנת בקופת חולים מכבי במודיעין, 12 בינואר 2021 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

עם התחלת מבצע חיסון המורים, העביר משרד החינוך למשרד הבריאות את מספרי תעודות הזהות של כ-210 אלף מורים, גננות ועובדי צוותים חינוכיים (כולל עובדים שאינם עובדי הוראה, כמו שרתים ומזכירות). משרד הבריאות העביר אותם לקופות החולים, ואלה מאפשרות למורים להגיע ולהתחסן.

משרד החינוך ניסה להבין כמה מורים מתכוונים להתחסן בפועל וכמה התחסנו באמצעות סקרים, אך גם במשרד עצמו טוענים כעת שהסקרים הללו הניבו תוצאות לא מהימנות.

בתשובה לשאלת זמן ישראל, כמה מורים כבר חוסנו, אמר גורם בכיר במשרד החינוך: "מהסקרים שביצענו בשבוע שעבר, עולה הערכה שכ-100 אלף עובדי הוראה וצוותים חינוכיים החליטו להתחסן, אבל אלה סקרים בלבד שלא מלמדים כמה חוסנו בפועל.

"מהסקרים שביצענו בשבוע שעבר, עולה הערכה שכ-100 אלף עובדי הוראה וצוותים חינוכיים החליטו להתחסן, אבל אלה סקרים בלבד שלא מלמדים כמה חוסנו בפועל"

"אחר כך, עד סוף השבוע, קיבלנו הודעה מכ-70 אלף עובדי הוראה שהם כבר חוסנו בפועל או שכבר היו חולים מאומתים בקורונה. כך שאנחנו יודעים שמספר העובדים שהתחסנו ואלה שהיו חולים יחד הוא יותר מ-70 אלף, אבל לא יודעים כמה".

לדברי אותו גורם, "אנחנו משוכנעים שמספר העובדים שחוסנו בפועל גבוה הרבה-הרבה יותר מ-70 אלף. ברור לנו שיש הרבה מאוד כאלה שהתחסנו אבל לא דיווחו לנו על כך, כי אנחנו לא מחייבים אותם לדווח.

"מי שהיה צריך לאסוף ולרכז את המידע על מספר המתחסנים זה משרד הבריאות".  אלא שבמשרד הבריאות מסרו בתגובה כי הנושא נמצא באחריות משרד החינוך והוא זה שאמור להחזיק את המידע.

בקופות החולים מתבצע רישום של מספר עובדי החינוך שהתחסנו. לפי נתוני קופת חולים לאומית, עד שלשום (יום ראשון) כולל, חוסנו 2,137 מורים ועובדי הוראה חברי הקופה. לפי נתוני המאוחדת, עד סופ"ש שעבר, כולל, חוסנו כ-30 אלף עובדי הוראה חברי הקופה. במכבי – 13,400 עובדי הוראה חוסנו עד אתמול (שלישי). בקופת חולים כללית טרם העבירו נתונים.

מורה מתחסנת בסניף קופת חולים כללית בירושלים. 12 בינואר 20201 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מורה מתחסנת בסניף קופת חולים כללית בירושלים. 12 בינואר 20201 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

לכאורה, ניתן לקבוע כמה התחסנו בפועל אם מרכזים את כל המידע מארבע קופות החולים ומחברים ביניהם. אבל גם בקופות מבהירים שהמידע הזה אינו מהווה אינדיקציה למספר העובדים שהתחסנו בפועל ולשיעור ההתחסנות שלהם.

"הרבה מאוד מורים ועובדי הוראה התחסנו לפני שהחיסונים נפתחו לכולם", מבהיר בכיר באחת מקופות החולים, "חלקם מעל גיל 60, או עם מחלות רקע קשות, שממילא קיבלו עדיפות שבועיים לפני המורים, אחרים הגיעו בסוף היום או במבצעים שעשו קופות החולים לחסל את עודפי החיסונים היומיים על צעירים. גם עכשיו, הרבה מורים מעל גיל 45 מגיעים להתחסן על בסיס גיל.

"אני גם לא בטוח שבכל הסניפים של כל הקופות רושמים ומתעדים את מספר המורים שהתחסנו על תקן מורים. הם עובדים בלחץ עצום ועושים עבודה מדהימה כשהמטרה שלהם היא לחסן כמה שיותר אנשים, אין להם זמן ואנרגיה להתעסק בבירוקרטיה הזאת.

"לא בטוח שבכל הסניפים של כל הקופות רושמים ומתעדים את מספר המורים שהתחסנו על תקן מורים. הם עובדים בלחץ עצום כשהמטרה שלהם היא לחסן כמה שיותר אנשים, אין להם זמן ואנרגיה להתעסק בבירוקרטיה הזאת"

"וגם אם היה לנו את המספר של אלה שהתחסנו, הוא לא היה נותן תמונה מלאה של שיעור ההתחסנות שלהם, כי אין שום רישום שאומר כמה מורים כבר היו מאומתים לקורונה, והמספרים הם כנראה גבוהים יחסית לכלל האוכלוסייה.

"בגדול, אני חושב שהתמונה שעולה מהפרסומים בתקשורת, שמראה על אחוזי חיסון בינוניים של המורים, היא נכונה. הייתי מהמר באופן לא מושכל מצירוף של כל הנתונים שמסתובבים ביחד על משהו כמו 110 או 120 אלף עובדי הוראה שהתחסנו, או קרוב ל-55%-60% מהם.

"זה נשמע מאכזב, אחרי כל הטררם, אבל כדאי לזכור שהרבה מהמורים והגננות הן נשים בגיל הפריון, בהריון או בדרך להריון או מניקות, שלא ברור לגמרי אם נכון להן להתחסן".

גורם במכבי מסר הערכה שונה מזו, המבוססת על מספר עובדי ההוראה המתקשרים לקבוע תורים ולבקש להתחסן, לפיה מספרם של עובדי ההוראה המתחסנים יגיע בסוף לכ-80% מכלל העובדים.

גם בהסתדרות המורים – הארגון שדחף באגרסיביות לחיסון המורים – מבהירים שאין דרך לדעת אם השיגו את מטרתם והאם המורים מחוסנים בפועל.

"אני לא חושבת שיש מישהו במדינה הזאת שיודע", אומר בכירה בהסתדרות המורים, המקורבת למזכ"לית יפה בן-דוד. "עשינו סקר בקרב עובדי הוראה בחינוך המיוחד, כ-7600 עובדי הוראה, ולפי הסקר 40% כבר התחסנו.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)

"מבין אלו שהשיבו שלא התחסנו, כ 80% השיבו שירצו להתחסן. כך שהנתונים שמתפרסמים בתקשורת, שמראים על שיעור התחסנות נמוך של המורים, לדעתי לא נכונים.

"מבין אלו שהשיבו שלא התחסנו, כ 80% השיבו שירצו להתחסן. כך שהנתונים שמתפרסמים בתקשורת, שמראים על שיעור התחסנות נמוך של המורים, לדעתי לא נכונים"

"חוק הגנת הפרטיות ותקנות אבטחת מידע אוסרים על משרד החינוך להעביר נתונים למשרד הבריאות באופן גורף, אלא רק לאחר הסכמת העובד.
לכן, הנתונים שמשרד החינוך מפרסם מבוססים רק על מי שמילא את השאלון ועל דיווח בהתנדבות של מנהלים על מורים.

"נתוני משרד החינוך מתעלמים מכל מי שהגיע להתחסן בבתי חולים ובקופות חולים בסוף יום במהלך השבועות האחרונים ולא הזדהה כעובד הוראה, אלא כאזרח רגיל שפשוט עמד בתור וחיכה.

"לאור זאת, להערכתי, נגיע לחיסון של כ-80% מקרב עובדי ההוראה".

עוד 861 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות

עוד במסגרת הפעימה השלישית: פתיחת המסעדות, המלונות, אולמות האירועים ועולם התרבות והספורט ● יאיר גולן: יקרו יותר ויותר אירועים כמו החקירה בהאג עקב שליטת ישראל על עם אחר ● מרב מיכאלי: בני גנץ צריך לפרוש ● מפגינה נגד נתניהו הוכתה בפניה ביבנאל

עוד 6 עדכונים

תקווה חדשה

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

ההגמוניה החרדית

הבעיה היא לא היהדות.

בכעס רב קראתי בימים האחרונים את ההתבטאויות הנלוזות של אלו שחושבים שהיהדות היא הרכוש הפרטי שלהם. הגינוי הבוטה כלפי גיורים בצה"ל, ומעט קודם לכן הטינה כלפי הגיורים הרפורמים והקונסרבטיביים – אמירות כל כך צפויות, וכל כך מצערות.

ואף על פי שהן צפויות, האמירות הללו מכעיסות רבים ורבות, כאמור גם אותי. מדוע? לכאורה, העמדה הזו הייתה כל כך צפויה, שהכועסים היו אמורים לפהק לשמוע שוב את הקללות והלעג המוכרים לנו. אך בכל זאת יש כאן כעס ראוי – שכן המניע לאמירות הללו אינו מניע של יהדות, של הלכה, של אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה.

העמדה הזו כה צפויה, שאפשר היה לפהק מהקללות והלעג המוכרים לנו. ובכל זאת יש כאן כעס ראוי – כי המניע לאמירות אינו מניע של יהדות, הלכה, אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה

במחברות הכלא שלו, תאר המהפכן הקומוניסט אנטוניו גראמשי את ההגמוניה. גראמשי ניסה להסביר מדוע "הפרולטריון", מעמד הפועלים, אינו מתמרד נגד האליטות. גראמשי טען כי אותן אליטות מחזקות את מעמדן השליט על ידי יצירת הרושם שאלו הם פני הדברים הטבעיים. על ידי יצירת הרושם שהן אמורות להיות האליטות ויצירת המחשבה שכללי המשחק בהם משחקים השחקנים הפוליטיים הם כללי המשחק שיש לנהוג בהם, ממשיכות האליטות להתל בכולנו כבמריונטות.

במקרה שלנו, כללי המשחק אינם מידי שמים, וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, ההכפשות, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה הן עמדות. עמדות שאנו לא חייבים לקבל כדברי אלוהים חיים. לא – אלו דברי רבנים, שחלקם בעזרת השם עדיין חיים.

אמנם, השליטה של היהדות האורתודוקסית בחיים בישראל היא די ברורה. במסגרת אותו סטטוס קוו ידוע לשמצה, שאפשר לדבר האם ועד כמה הוא באמת תקף כיום, הוחלט לאסדר את הדת כחלק בלתי נפרד מהמדינה.

מאיסור על תחבורה ציבורית בשבת, דרך שליטת הרבנות בריטואלי חיים כגון נישואין וקבורה ועד למינויים של רבני ערים (מכספי מסים) – הדת (היהודית בעיקרה, אך לא רק) מוסדה כחלק משמעותי מהחיים במדינה. ברבים ממוסדות אלה שולטת האליטה החרדית. למשל ברבנות הראשית. אך רק נזכיר – כל זה לא חייב להיות כך, ואפילו הדת הממוסדת במדינה אינה ציווי אלוהי.

הסיבה של האליטה החרדית לצעקות השבר בימים האחרונים מגוחכת: הרי אין ולא צפויה סכנה של רפורמים וקונסרבטיבים שיהגרו בהמוניהם לישראל. אין ולא צפויה סכנה של מאות אלפי גיורים רפורמים שיתקיימו בישראל, ויכירו, אויה לנו, בגרים מכל קצוות תבל.

התהליך הטכני עצמו כל כך ארוך שעצם הרעיון בלתי סביר. אך השנאה הבוערת כלפי התנועה הרפורמית באה מאותו מקום של השנאה החרדית לציונות בתחילת המאה ה-20 (לא של החרדיות כולה, יש לציין), ולהשכלה במאות ה-18-19 – חשש מהחדש, מהקידמה, מהאפשרות שלא כולם ינהו אחרי הרעיונות אותם "אנו" שואפים לקדם. החשש שמא השליטה לא תהיה "בידינו". ההפסד הצורב של היהדות האורתודוקסית מול החילון והרפורמה הותיר אותה בפחד, והפחד מזין את השנאה.

כללי המשחק אינם מידי שמים וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה עמדות

אלא ששנאה אינה ערך יהודי. היהדות האורתודוקסית עליה גדלתי (כחילוני ממשפחה שומרת מסורות), מאמינה ב"ואהבת לרעך כמוך". היהדות שלי אינה מאמינה בקריאת קדיש בשל נישואין למגוירת בצבא, אלא בהכלת ואהבת כל מי שרוצה להיות חלק מהעם הזה.

היהדות שלי מאמינה בחיבוק של קהילות אחרות, גם אם הן מאמינות ביישום הדרך הדתית בצורה שונה מאיתנו. היא מאמינה במחלוקת, היא מאמינה ביכולת להתדיין, היא מאמינה שאפשר להגיד "אנחנו לא מסכימים איתך, אבל אנחנו מוכנים להכיר בקיומך".

ההגמוניה החרדית, אשר שולטת ברבנות הראשית, ובמידה רבה גם בפוליטיקה הדתית בישראל, לא יכולה להביא עצמה ליישום המצווה הפשוטה הזו. מכאן גם ההשקפה שלי, לפיה אותה הטינה, התיעוב העמוק כלפי הרפורמים, אינו מגיע ממקום הלכתי בעיקרו – אלא ממקום של חשש לאובדן הכוח הפוליטי והשליטה בחיי הדת הממוסדים בישראל.

החשש שמא הציבור החילוני בישראל יגלה שיש אפשרות אחרת של יהדות, שאינה האורתודוקסית-חרדית. שלאותם חילונים שרוצים לשמור במידת מה על עקרונות דתיים, יהיה לאן ללכת. שלאותם חילונים תהיה אפשרות להיות מחוברים ליהדותם, בלי להיות מחוברים ליהדות כפי שחלק מהמנהיגים החרדים רואים אותה.

עופר צ'יזיק הוא עיתונאי, דובר ואיש מדיה, מאז גיל 14. עוסק בעיתונות מתוך אמונה בעולם טוב יותר. עורך בגלי צה"ל לשעבר, וסטודנט בתכנית רודרמן לתואר שני בלימודי יהדות ארה"ב. כיום דובר חוש"ן, ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל ובוגר תכנית 'יסוד' מבית עתודות לישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים
עודכן לפני 11 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה