תומכי טראמפ בעצרת בוושינגטון ב-6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/John Minchillo)
"מפחיד לשמוע במה מאמינים חלק מתומכי טראמפ", אומר האיש ששמע הכל

"הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

ראיון

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

"הדבר האיום, הנורא ביותר שהוא השאיר לנו באמריקה הוא הרס האמת, ודמוקרטיה לא יכולה לשרוד אם אין אמת".

זו האזהרה שמשמיע אברהם פוקסמן, האיש שהקדיש את חייו למלחמה בגזענות ובאנטישמיות ומי שעמד בראש הליגה נגד השמצה במשך עשורים. בעקבות ההתקפה על בניין הקפיטול לפני שבועיים, הוא מדבר על המורשת האיומה שהותיר אחריו הנשיא היוצא דונלד טראמפ.

בראיון לזמן ישראל מסביר פוקסמן עד כמה חיוני שטראמפ יסיים את תפקידו "עם קלון", ושתישלל ממנו האפשרות לרוץ לכהונה נוספת בעתיד. אבל האתגר הגדול ביותר שהותירה אחריה הנשיאות הרעילה של טראמפ – אתגר שפוקסמן מודה כי אין לו עבורו פתרון חד-משמעי – הוא הצלת האמת.

"האיש הזה סיפר שקרים כאילו הם היו האמת", הוא אומר על טראמפ. "בדיוק ראיתי סרטון של ראיונות עם תומכי טראמפ, וזה מפחיד. מפחיד, הדברים שהם מאמינים בהם".

ארנולד שוורצנגר השווה בין האירועים בקפיטול לליל הבדולח, הוא אמר שזה היה יום הזגוגיות השבורות של אמריקה. איך צריך להתייחס להשוואה הזאת?
"אני לא מרגיש בנוח עם השוואות לשואה. אני חושש שטריוויאליזציה של השואה עלולה להיות חמורה כמו הכחשת שואה, אבל בוא נניח את זה בצד כרגע. ליל הבדולח היה צריך להיות קריאת השכמה לגרמניה ומחוצה לה. הוא לא היה. אני מקווה שיש הבדל משמעותי בין שני האירועים. אני מקווה שמה שקרה בקפיטול מהווה קריאת השכמה לאמריקה.

תומכי טראמפ פורצים לבית הנבחרים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
תומכי טראמפ פורצים לבית הנבחרים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

"הייתה לנו קריאת השכמה באסון התאומים. הוא עורר את תשומת לבה של אמריקה לעובדה שאנחנו לא בטוחים, לא חסינים, כפי שחשבנו. ואמריקה אכן נקטה פעולה, כדי להגן על הגבולות שלה, להגן על האזרחים שלה. שינינו את אורח החיים שלנו. ויתרנו על חירויות.

"בשנים האחרונות, לקהילה היהודית הייתה קריאת השכמה משלה – בשני חלקים. בשרלוטסוויל היא התעוררה וראתה עד כמה עמוקה האנטישמיות. הירי בבית הכנסת בפיטסבורג היה קריאת ההשכמה האמיתית – שאנחנו צריכים להיות מודאגים, שאנחנו צריכים לעמוד על המשמר, שאנחנו צריכים לדאוג לביטחון שלנו.

"אני מקווה שמה שקרה בקפיטול הוא קריאת השכמה עבור העם האמריקאי – שקיים איום, ושהאיום הוא מבית, והאיום הוא שנאה. והאיום הוא הרבה יותר גדול, הרבה יותר עמוק, הרבה יותר רחב מכפי שרוב האמריקאים מאמינים ומוכנים לקבל. עצוב לומר, אבל ישנם חלקים באמריקה, בחברה שלנו, שעדיין נלחמים את מלחמת האזרחים, כך שזה מאוד מאוד עמוק.

"אני לא חושב, חלילה, שמה שיקרה כאן הוא מה שקרה בגרמניה במלחמת העולם השנייה. אני גם רואה סימנים לכך שאמריקה נוקטת פעולה. אני אופטימיסט. אבל חשוב שנבין כמה פורעי חוק, גזענים ואנטישמים יש במדינה הזאת.

"אני לא חושב, חלילה, שמה שיקרה כאן הוא מה שקרה בגרמניה. אני גם רואה סימנים לכך שאמריקה נוקטת פעולה. אני אופטימיסט. אבל חשוב שנבין כמה פורעי חוק, גזענים ואנטישמים יש במדינה הזאת"

"במשך השנים הרבות שהייתי בליגה נגד השמצה, היינו עם האצבע על דופק האנטישמיות במדינה. לא חשבתי שיש כאן 70 מיליון קנאים גזענים שתומכים בטראמפ, אבל ישנם מיליונים.

"בכל פעם שערכנו סקר, מצאנו ש-12-10 אחוזים מהעם האמריקאי נגועים באנטישמיות עמוקה. מדובר ב-30 מיליון בני אדם. כשהסקרים שלנו הראו ש-30 אחוזים מהעם האמריקאי עדיין מאמינים שאנחנו אחראים למותו של ישו, מדובר ב-100 מיליון אמריקאים; או ש-30 אחוז מאמינים שהיהודים אינם נאמנים לארץ הזאת. אז זה קיים. וזה עמוק".

אברהם פוקסמן (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
אברהם פוקסמן (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

מה אמריקה צריכה לעשות? מדובר בכמה קיצונים מסוכנים מאוד שמאחוריהם המון קצת מבולבל? אנשים שמילאו להם את הראש בשקרים מחליאים?
"היו לנו תסכול, כעס, שנאה, שרחשו מתחת לפני השטח. מפעם לפעם הם התפרצו, אבל אף פעם לא כמו שאנחנו רואים היום. הם גם התחילו להיבהל בגלל האופי המשתנה של ארצות הברית. הפכנו לחברה רב-גזעית, שזה דבר מתועב בעיניהם.

"הכעס והתסכול היו צריכים קצת עידוד, דבר שלא היה להם במשך הרבה שנים. לא היו להם האמצעים לתקשר בצורה יעילה. הגיע האינטרנט, הגיעו הרשתות החברתיות, וזו הייתה מתנה בשביל כל הקנאים, מפני שפתאום הם היו מסוגלים לקיים אינטראקציה, לתקשר, לגייס, לחזק אחד את השני.

"היו לנו תסכול, כעס, שנאה, אבל אף פעם לא כמו שאנחנו רואים היום. הם גם התחילו להיבהל בגלל האופי המשתנה של ארצות הברית. הפכנו לחברה רב-גזעית, שזה דבר מתועב בעיניהם"

"אף על פי שהאינטרנט והרשתות החברתיות היו מתנה בשביל רובנו, במובן הזה שהם שיפרו את החינוך שלנו, את קבלת המידע, את התקשורת, את האינטראקציה עם אחרים, הם גם סיפקו נתיב מהיר לקנאים.

"הדבר הנוסף שהיה חסר הוא מנהיג. לאורך כל השנים היו להם הרבה מנהיגים, אבל לא משהו רציני. ואז בוקר אחד הם התעוררו ומצאו מנהיג בנשיא ארצות הברית. השילוב של היכולת לקיים אינטראקציה, לתקשר, לגייס והעובדה שהיה בבית הלבן מישהו שהשמיע מסרים שתאמו לאמונות שלהם הוא שהביא לפיצוץ הזה".

"אז בסדר, אנחנו צריכים להחליף את המנהיג. אבל אנחנו צריכים להבין, שגם אם ניפטר מהמנהיג, לא בהכרח ניפטר מהשקרים. אתה נפטר מהשקרן, אבל זה לא אומר שהשקרים לא ממשיכים להתקיים.

"אחרי אסון התאומים, החברה האמריקאית התמודדה עם השאלה: איך מאזנים בין צרכי הביטחון לבין החירויות שלנו? עכשיו אנחנו צריכים להתמודד עם השאלה: איך אנחנו שומרים על חופש הביטוי וגם על התרבותיות שלנו? האתגר הראשון שלנו הוא להיפטר מהמנהיג השקרן. השני הוא שחייבות להיות לכך השלכות, כי אם אין השלכות אז ההתנהגות הזאת הופכת למקובלת.

דונלד טראמפ בעצרת עם תומכיו בוושינגטון הבירה, שעות ספורות לפני שהמפגינים יתפרצו לגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
דונלד טראמפ בעצרת עם תומכיו בוושינגטון הבירה, שעות ספורות לפני שהמפגינים יתפרצו לגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

"אנחנו רואים היום באמריקה סימנים לכך שיש לזה השלכות. הן אולי לא כאלה דרמטיות במובן הכולל, אבל כשלוקחים את אליפות ה-PGA בגולף מהאימפריה של טראמפ, כשתאגידים אומרים שהם לא יתמכו יותר במועמדים שתמכו בניסיון הזה בוושינגטון, זו תחילת ההתמודדות של אמריקה עם השנאה והשקרים. ואז נצטרך להתמודד עם המדיה החברתית, לראות איפה האיזון, כך שהיא לא תשתלט עלינו ולא תהיה נתיב מהיר להזנה ולתדלוק של האיבה והשנאה".

למה אתה מתכוון ב"להיפטר מהמנהיג"?
"צריך להעביר את המסר שיש השלכות להתנהגות הזאת. צריך להטיל עליו קלון. ייתכן שעדיין יש לו שאיפות להנהיג. בין אם זה באמצעות הדחה, יש כל מיני כלים. הציבור האמריקאי צריך להראות שההתנהגות הזאת אינה מקובלת, שהוא לא יסבול אותה".

"צריך להעביר את המסר שיש השלכות להתנהגות הזאת. צריך להטיל עליו קלון. בין אם זה באמצעות הדחה, יש כל מיני כלים. הציבור האמריקאי צריך להראות שההתנהגות הזאת אינה מקובלת"

חייבים להיות אמצעים להבטיח שהוא לא יחזור?
"בהחלט".

באיזו מידה הוא נושא באחריות? כשהוא דיבר אחרי הירי בפיטסבורג, באוקטובר 2018, דיברת על האנטישמיות הלא מכוונת שלו – שהוא הזדעזע לנוכח הרעיון שהוא אנטישמי, אבל עודד את צורת המחשבה הזאת. אותו הדבר נכון גם לגבי עידוד הקיצוניות הקטלנית שראינו לפני שבוע?
"הוא דמגוג. ודמגוג מהווה סכנה לדמוקרטיה. אמרתי לך בעבר שכל מה שמאיים על הדמוקרטיה מאיים על הקהילה היהודית. הדמוקרטיה מגנה עלינו, אבל ראינו שהמילים והמעשים שלו חותרים תחת הדמוקרטיה.

ננסי פלוסי חותמת על החלטת הקונגרס להדיח את דונלד טראמפ, 13 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
ננסי פלוסי חותמת על החלטת הקונגרס להדיח את דונלד טראמפ, 13 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)

"הוא אוטוריטרי, עם כל מיני עניינים פסיכולוגיים שאני לא אכנס אליהם, אבל מה שחשוב לענייננו זה שהוא חיזק את הקנאים שהפגינו בשרלוטסוויל. כל הקנאים והגזענים וחסידי העליונות הלבנה ימשיכו להתקיים אחרי דונלד טראמפ, אבל הוא נתן להם את החוצפה, נתן להם את האישור, נתן להם לגיטימציה. הוא שידר את המסר שזה בסדר, ולכן הם עלו על פני השטח.

"וכאן, זה אותו הדבר: הוא אמר שזה בסדר; הוא אמר את זה בכל העצרות שלו. תסתכל על תופעת העצרות הזאת: הוא בנה, עודד, חיזק. הוא אמר מההתחלה, ב-2016 – כמה מהר אנחנו שוכחים – 'אם אני לא אנצח אז אלה בחירות מזויפות'. כשהוא לא קיבל את האמי השלישי על תוכנית הטלוויזיה שלו, הוא אמר שזה היה מזויף. וגם כאן הוא הודיע, 'אם אני לא מנצח בבחירות האלה, הן מזוייפות'.

הוא אמר מההתחלה, ב-2016, 'אם אני לא אנצח אז אלה בחירות מזויפות'. כשהוא לא קיבל את האמי על תוכנית הטלוויזיה שלו, הוא אמר שזה היה מזויף. וגם כאן הוא הודיע, 'אם אני לא מנצח בבחירות האלה, הן מזוייפות'

"אז הוא תדלק את זה, הוא בנה את זה, הוא עודד את השקרים. וההתקפות על מערכת המשפט וההתקפות על התקשורת, כולן חותרות תחת יסודות הדמוקרטיה שלנו. אז כן, הוא לא רק צריך ללכת, הוא צריך ללכת עם קלון".

אני מדבר איתך מירושלים, ושני המשפטים האחרונים שאמרת אינם יכולים שלא להדהד במידת מה בישראל. בנימין נתניהו מנסה לערער כמה מההיררכיות בדמוקרטיה שלנו. אתה רואה הדים כאלה, סכנות, בישראל?
"התחלנו להבין שאף אחד מאיתנו לא מושלם כמו שהיינו רוצים להיות או לחשוב. אנחנו לא חסינים. העם היהודי התעורר והבין שלמילים יש חשיבות. והיינו עדים להתנקשות בחייו של יצחק רבין. אז גם ישראל לא חסינה. הכוחות, התסכולים, החרדות קיימים גם אצלכם בישראל. ואנחנו רואים לכך ביטויים שהם גלובליים, התקפות על מוסדות וערכים דמוקרטיים בסיסיים".

אתה בטוח שטקס ההשבעה יעבור בצורה חלקה יחסית?
"אני חושב שאנחנו מוכנים. זה יהיה מחזה עצוב לראות את וושינגטון תחת מצור, שהוא חיובי, אבל הוא מצור. בימים האחרונים ראוני את המשמר הלאומי זורם פנימה, עשרות אלפי בני אדם. לא יהיו אנשים ברחובות. וואו, איזה רגע עצוב בהיסטוריה שלנו.

מאות חיילי המשמר הלאומי מתכנסים בגבעת הקפיטול לקראת טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן. 13 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
מאות חיילי המשמר הלאומי מתכנסים בגבעת הקפיטול לקראת טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן. 13 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

"יהיה לנו מעבר שקט, אבל הוא ייפגם על ידי המחזה של צבא חמוש, של מדינה תחת מצור. גם זה, אני מקווה, יהיה חלק מקריאת ההשכמה. אנחנו צריכים להחזיר את התרבותיות לשיח, אנחנו צריכים להחזיר את הכבוד לאמת.

"הדבר הכי קשה יהיה לבנות מחדש את הכבוד לאמת. אני דואג בנוגע לאמת, ולא רק במובן הכללי. אנטישמיות היא שקר. וההגנה שלנו תמיד הייתה האמת. כשאומרים 'היהודים הם כך וכך', התשובה שלנו הייתה להגיד להם את האמת. הרסנו את היסוד הזה של האמת, ואני לא יודע איך נתחיל לתקן.

"זאת המורשת שלו – הדבר האיום, הנורא ביותר שהוא השאיר לנו באמריקה הוא הרס האמת. אין אמת. האיש הזה סיפר שקרים כאילו הם היו האמת. דמוקרטיה לא יכולה לשרוד אם אין אמת.

"הדבר הכי קשה יהיה לבנות מחדש את הכבוד לאמת. אני דואג בנוגע לאמת, ולא רק במובן הכללי. אנטישמיות היא שקר. וההגנה שלנו תמיד הייתה האמת. הרסנו את היסוד הזה של האמת, ואני לא יודע איך נתחיל לתקן"

"הסנאטור, מיט רומני, אמר 'אתה צריך להגיד לקנאים את האמת' [הכוונה כנראה לנאום הזה, ד"ה]. ובכן, קל יותר לומר את זה מאשר לעשות. איך מתחילים לתקן –  זה אתגר גדול, אבל אין לנו ברירה".

ההנהגה הישראלית הייתה בעלת ברית גלויה מאוד של ממשל טראמפ. ישראל, באופן כללי, רואה את עצמה כמי שהרוויחה מאוד מהרבה מקווי המדיניות של הממשל, למרות שהישראלים תמיד היו חלוקים לגבי טראמפ כאדם וכנשיא. אז עכשיו יש לנו את הנשיא המבוייש, המשחית הזה, שעוזב את התפקיד. איפה זה משאיר את ישראל מבחינת התמיכה הדו-מפלגתית באמריקה? האם אנחנו מוכתמים? האם איבדנו חצי מהקשת הפוליטית?
"אני לא חושב כך. איפה אדם עומד? איפה שהוא יושב. ראיתי את ההבדל בין הקהילה היהודית-אמריקאית לבין החברה הישראלית: במקום שבו ישראל יושבת, היה הגיוני עבורה לעמוד לצד הנשיא – עם כל החולשות שלו, עם כל הפגמים שלו – כי הוא עמד לצידה של ישראל.

דונלד טראמפ בכותל המערבי בעת ביקורו בישראל, במאי 2017 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
דונלד טראמפ בכותל המערבי בעת ביקורו בישראל, במאי 2017 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

"הקהילה היהודית-אמריקאית, שיושבת כאן, הייתה מודאגת לגבי אמריקה, לגבי הדמוקרטיה האמריקאית. ולכן, על סמך המקום שבו היא יושבת, היא עמדה לצד המפלגה הדמוקרטית נגד טראמפ.

"בנקודה הזאת כולם מעוניינים בהחלמה ובאחדות. בסופו של דבר, האינטרסים של ארצות הברית ושל ישראל כל כך קשורים זה בזה, כל כך קרובים, שאני לא חושב שזו הולכת להיות תקופה של נקמנות.

"יש אמריקאים שהצביעו לדונלד טראמפ לא מפני שהם קנאים – אלא בגלל הכיס שלהם, בגלל האוונגליזם, בגלל כל מיני עניינים אחרים. וגם הם יצטרכו להתמודד עם אמריקה אחרת, לפחות במשך ארבע השנים הבאות".

תרצה לסיים עם קצת אופטימיות כאמריקאי, כיהודי וכאוהב ישראל?
"גולדה מאיר אמרה פעם שליהודים אין את הלוקסוס להיות פסימיים. אתה מדבר עם מישהו שהיה ילד ניצול שואה. מיליון וחצי ילדים יהודים נספו במהלכה. אין לי את הלוקסוס להיות פסימי לגבי הדמוקרטיה או לגבי החיים היהודיים. אז כן, אני אופטימיסט.

"ליהודים אין את הלוקסוס להיות פסימיים. אתה מדבר עם מישהו שהיה ילד ניצול שואה. מיליון וחצי ילדים יהודים נספו במהלכה. אין לי את הלוקסוס להיות פסימי לגבי הדמוקרטיה או לגבי החיים היהודיים"

"אנחנו נתגבר על זה, אבל אנחנו לא יכולים להתייחס לדברים כמובנים מאליהם. אנחנו לא יכולים לומר 'זה לא יקרה כאן' או 'זה לא כזה רציני'. אנחנו צריכים להתייחס לשנאה יותר ברצינות. אנחנו צריכים להתייחס למוסדות ולערכים הדמוקרטיים שלנו יותר ברצינות. נצטרך לעמוד על המשמר.

"אבל אני חושב שהחלקים היותר טובים שלנו – כיהודים, כאמריקאים, כישראלים וכאזרחים – ייצאו החוצה. התמודדנו עם כמה אתגרים רציניים מאוד, והצלחנו להתגבר עליהם".

דגלים פרושים בוושינגטון הבירה לקראת טקס ההשבעה של ג'ו ביידן. 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
דגלים פרושים בוושינגטון הבירה לקראת טקס ההשבעה של ג'ו ביידן. 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
עוד 1,820 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

Me Too במגילת אסתר

לא ברור כמה התקדמנו מאז מלכות אחשורוש בפרס. אחשורוש מתייחס לוושתי, אשתו המלכה, כחלק מרכושו. הוא רוצה להראות את יופיה לכל שריו, והיא מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג.

ושתי מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה, להראות את יופיה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג

אסתר, הנערה היתומה והצנועה, נבחרה אולי בשל הרושם העדין שעשתה. היא לא פמיניסטית לוחמנית. ושתי היתה מעידה חד פעמית והנזק יתוקן באמצעות מלכה מז'אנר אחר. לא ממורמרת, לא כועסת, לא דעתנית ולא לוחמנית. יפה ושותקת. חכמי התלמוד תארו את אסתר כפסיבית ושתוקה:

"אסתר קרקע העולם היתה" (מסכת סנהדרין, עד).

וכוונתם שהיא היתה שקטה ופסיבית כמו אדמה חרושה. זהו דימוי קשה מאד. עורכת הדין אושרת שוהם נדרשה לביטוי הזה וכתבה סביבו מדרש חדש. המדרש שלה מופיע בספר דרשוני (חלק 2), ספר המאגד בתוכו מדרשי נשים שנכתבו בעשורים האחרונים.

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים רבים אותם מילאו חכמים בדרשות. הם זכו ביכולת לספר את הסיפור, לכתוב את ההיסטוריה ואת הנרטיב. הבעיה היא שעם כל הגיוון וריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק חמישים אחוז של החברה.

התנועה הפמיניסטית הדתית החזירה את הקול הנשי לכותלי בית המדרש, השיבה לנשים את היכולת לכתוב מדרשים ואת היכולת לכתוב את הסיפור מנקודת המבט הנשית. גילוי נאות: מדרש שכתבתי מופיע גם הוא בספר.

"אמרו להם חכמים 'אסתר קרקע העולם היתה' שאינה עושה מעשה אלא הוא (אחשורוש) עושה בה".

משעמד מרדכי ואמר לה לאסתר 'כי אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת ובית אביך תאבדו' (מגילת אסתר פרק ד, יד)

זעקה נגדו: אני החרשתי כל ימיי ואתה אומר לי אם החרש תחרישי?! אני בכיתי וכאבתי במסתרים, ואתה, שרק טעמת טעם כאב, מייד זעקת בקול, שנאמר 'ויזעק זעקה גדולה ומרה'. אף אני לא אשתוק עוד, אף אני לא אסתיר ולא אסתר.

עוד מרדכי הולך ומוסיף 'ואת ובית אביך תאבדו', אמרה לו אסתר: 'אתה לקחתני כבת, אתה הוא בית אבי! תולה אתה גורלך בגורלי?' מייד עמדה ונטלה כח דיבור שנאמר 'ותאמר אסתר להשיב אל מרדכי' נטלה כח בקשה ודרישה שנאמר 'שאלתי ובקשתי'.

לסוף שלחה להם לחכמים, חייכם, אתם אמרתם 'אסתר קרקע העולם היא' שאינה עושה מעשה, ולסוף נאמר 'ומאמר אסתר קיים'". (אסתר ט, לב)

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים אותם מילאו חכמים בדרשות וזכו לכתוב את ההיסטוריה והנרטיב. הבעיה היא שעם כל ריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק 50 אחוז של החברה

המדרש של שוהם מצביע על נקודת המפנה בסיפור, על התפנית בעלילת חייה של אסתר. אחרי שמרדכי כפה עליה שתיקה בבית המלך, לפתע הוא כופה עליה לזעוק יחד עמו, לפרוע את כל הכללים בבית המלוכה ולסכן את עצמה למוות.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה מאד לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו קשות על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה אסתר כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים. תם עידן השתיקה. תם עידן הצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות, כביכול יודע איך העולם מתנהל אבל בעצם מטיל עליה את כל כובד האחריות. היא נחלצת מהעמדה השתוקה ומתחילה לפעול ולספר את הסיפור בעצמה.

היכולת לספר את הסיפור של חייך בעצמך, מרפאת. היכולת לעשות מעשה עצמאי, מרפאת. היכולת להפסיק לעבוד במסירות במפעל החיים שמישהו אחר מנהל זו החלמה. כדי להחלים מיתמות, מבדידות, מפוגענות, ומשליטה צריך קהילה תומכת וצריך מקום.

אדמת מרפא נשית היא מקום המיועד להחלמה עבור נשים שמתמודדות עם משבר נפשי בעקבות אלימות מינית. מדובר במענה ראשון מסוגו בעולם שמאפשר לקבל טיפול מותאם טראומה מינית, טיפול גופני, נפשי ורוחני.

במרכז הטיפול נמצאת האישה והיא זו שיודעת כיצד לרפא את עצמה. הטיפול מיועד לנשים שפעמים רבות עמדו על סף תהום רגשי ופיסי וכמעט אבדו את חייהן.

אמ"ן שוכנת בטבע ירוק ומספקת לנשים השוהות בו מרחב של תקוה והחלמה. שערי אמ"ן נפתחו בתקופת הקורונה, כשנשים רבות התדפקו על הדלתות משום שלא יכלו להישאר לבד. בימים אלה מתקיים קמפיין שיאפשר את המשך קיומה.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה היא כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים, השתיקה והצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות

כדי לקחת חלק היכנסו ותרמו. כדי לראות ולהתרשם היכנסו לכתבה המצורפת ששודרה בכאן 11:

אילת כהן וידר היא פסיכולוגית קלינית דתיה פמיניסטית, גדלה בבית חרדי-חרד"לי. מורשית לטיפול בהיפנוזה, חוקרת דפוסים של השתקה וביטוי עצמי. מחברת "באהבתינו" – מדריך לאינטימיות זוגית. מלמדת מדיטציה ופרשת השבוע ב"מתן". חברת קבוצת "פסיכואתיקה" – למניעת פגיעה מינית על ידי אנשי טיפול. לשעבר יו"ר "קולך". נשואה, אם וסבתא.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 684 מילים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

אי אפשר לכפות דמוקרטיה

מי שטועה פעם אחת, בסדר – כולנו טועים. מי שטועה פעם שנייה, חבר טוב צריך להעיר לו, אבל מי שטועה פעם אחר פעם, גם אחרי שהטעות הכרונית גורמת נזק כבד לאיש ולסביבתו, הרי זאת בעיה מסדר גודל אחר.

במה הדברים אמורים? באובססיה של מערב אירופה וחוגים רחבים בארצות הברית לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות.

אי אפשר לכפות דמוקרטיה. או שאתה דמוקרטי או שאתה לא. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה.

מערב אירופה וחוגים רחבים בארה"ב אובססיבים לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות. אבל אי אפשר לכפות דמוקרטיה. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה

גם למערב אירופה ולארה"ב לקח דורות עד שהתפתחויות היסטוריות, שהתחילו במגנה קרטה באנגליה במסעי הצלב, עבור דרך המהפכה הצרפתית, אביב העמים באירופה במאה ה-19 והמהפכה האמריקאית – עד שהתגבשו הדמוקרטיות המערביות המוכרות לנו היום.

דמוקרטיה מתקיימת בחברות שרוצות אותה. בחברות שלא רוצות אותה – היא לא תתקיים. אי אפשר לכפות דמוקרטיה מבחוץ – חוץ מהיוצא מן הכלל של יפן אחרי הטראומה הגדולה של מלחמת העולם השנייה.

אם מערב אירופה לוחצת על אבו מאזן לערוך בחירות, היא חייבת לדעת שהיציבות היחסית שהושגה במשולש ישראל, אשף וחמאס עלולה להתערער.

ולא צריך לנחש – אחרי שקונדוליסה רייס האמריקנית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות אשר נתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרשות הפלסטינית שהעלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות שמדובר בהם עכשיו לרשות הפלסטינית לא יסתיימו אחרת.

משבר לוב הגדול גרם לאירופה נזק בלתי הפיך. כאשר פרץ הסער הערבי הדיקטטור הגדול של לוב, מועמר קדאפי, היה משרת נאמן של מדינות מערב אירופה. הוא חיסל את תוכנית הגרעין הסודית שלו, עצר את ההגירה מאפריקה ליבשת הנוצרית, לחם באל-קאעידה, היה מקור יציב של אנרגיה והשקיע סכומי עתק בכלכלה האירופית.

כאשר ביקש לדכא את המרד נגדו וכמעט הצליח, אומנם בשיטות דיכוי האופייניות לדיקטטורים מסוגו, אירופה התערבה מפאת "זכויות האדם" והתלהבות מ"האביב הערבי" שלא היה ולא נברא.

אחרי שקונדוליסה רייס האמריקאית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות, שנתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרש"פ העלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות עכשיו לרש"פ לא יסתיימו אחרת

ומי החליף את קדאפי? אנרכיה, שבה האיסלאם הרדיקלי משתתף בחגיגה הגדולה. את אירופה שטף, ועדיין, זרם פליטים מאפריקה, אספקת האנרגיה השתבשה לחלוטין, ולחלל הריק חדרה תורכיה תוך עימות עם ציי המלחמה של איטליה וצרפת.

האם מישהו במערב למד לקח? לא נראה. הרשות הפלסטינית זכתה לשנות יציבות ארוכות. אבל המערב חושב שהרשות היא בלגיה – והיא לא.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 380 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה