• ונדה אורטגה, עובדת במערכת הבריאות של ברזיל, היא האישה הראשונה לקבל את החיסון נגד הקורונה בתחילת מבצע החיסונים בברזיל, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Edmar Barros)
  AP Photo/Edmar Barros
 • התחלת מבצע החיסונים בברזיל, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Bruna Prado)
  AP Photo/Bruna Prado
 • הפגנה בברזיל נגד הממשלה על הטיפול הכושל בנגיף הקורונה, 17 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Eraldo Peres)
  AP Photo/Eraldo Peres
 • אישה ממתינה להתחסן בבית מחסה ציבורי בסאו פאולו, ברזיל. 19 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Marcelo Chello)
  AP Photo/Marcelo Chello
רופאה בכירה בברזיל:

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

בתחילת השבוע, ביום פתיחת מבצע חיסוני הקורונה בברזיל, התחסנה פרופ' אנה לוין, ראש תחום המחלות הזיהומיות בבית החולים האוניברסיטאי סאו פאולו, והיא מרגישה מצוין.

לוין, יהודיה ואמה של השחקנית הישראלית, ליה לוין, היא מראשי מערך התכנון וההתמודדות עם המגיפה בבית החולים הציבורי הגדול ביותר בכל דרום אמריקה (2200 מיטות אשפוז). על הקשיים בהתמודדות עם המגיפה תחת שלטון הנשיא ז'איר בולסונארו המתכחש למחלה, היא דיווחה לזמן ישראל ביוני. כעת, בשיא הגל השני והקטלני במדינתה, היא מדברת על החיסון הסיני ועל ניסוי החיסונים שמתרחש בישראל.

פרופ' אנה לוין
פרופ' אנה לוין

"אני ממש שמחה שברזיל החלה עם החיסונים כי המצב פה החמיר מאוד בחודש האחרון, ויש עליה גדולה בכמות הנדבקים", היא אומרת. "בחלק מהמדינות זה ממש אסון, יש מחסור בחמצן למטופלים והרבה אנשים מתים מהמחלה. תחילת החיסונים כאן הייתה ממש יום חג. כולם הצטלמו וחייכו וזה הרגיש כמו מסיבה אחת גדולה".

ברזיל היא המדינה השנייה בעולם אחרי סין אשר מתחילה לחסן את האוכלוסיה ב-CoronaVac, שנמצא יעיל ב-50.4% בלבד.

לצורך השוואה, על פי הדיווח של חברת פייזר, יעילות החיסון שלהם, שבו משתמשים בישראל, עומד על 95%. "גם אם הוא לא יעיל במאה אחוז במניעת ההידבקות, מחובתנו לחסן כי זה מה שעומד לרשותנו כעת וזה עדיף בהרבה מהמחלה הקשה הזו", מסבירה פרופ' לוין.

לא חששת להיות בין הראשונים להתחסן בחיסון הסיני מחוץ לסין?
"לפחד מהחיסון? ממש לא! החיסון הסיני עבר את כל שלבי הבדיקה, והמחקרים הראו שהוא בטוח לשימוש. הסינים מחסנים את האוכלוסייה כבר תקופה ארוכה, עוד בטרם הסתיים שלב שלוש של הפיתוח. עכשיו, אחרי שהחיסון אושר, אני לא רואה סיבה לא להתחסן.

"החיסון הסיני עבר את כל שלבי הבדיקה, והמחקרים הראו שהוא בטוח לשימוש. והסינים מחסנים את האוכלוסייה כבר תקופה ארוכה. עכשיו, אחרי שהחיסון אושר, אני לא רואה סיבה לא להתחסן"

פרופ אנה לוין מתחסנת בחיסון הסיני בברזיל, 18 בינואר 2021 (צילום: באדיבות המצולמת)
פרופ אנה לוין מתחסנת בחיסון הסיני בברזיל, 18 בינואר 2021 (צילום: באדיבות המצולמת)

"חשוב להדגיש כי החיסרון של החיסון הסיני לא מתייחס לבטיחות החיסון. מבחינת הבטיחות ותופעות הלואי שהוא עלול לגרום, הוא בטוח כמו החיסונים האחרים שפותחו. לכל סוגי החיסונים ולכל סוגי התרופות וההליכים הרפואיים יש תופעות לוואי וסיכונים.

"מה שכן חסר לנו זה ידע לגבי יכולת המניעה של הידבקות בנגיף לטווח רחוק. עד כמה המערכת החיסונית שנוכל לפתח תוכל להתמודד עם הנגיף כעבור זמן מה, את זה נדע רק עם הזמן."

למה בברזיל החליטו לאשר דווקא את החיסון הסיני? עניין של מחיר?
"אין לי מידע על עלות החיסונים. אני יודעת שהצורך בהקפאת החיסון של פייזר במינוס 70 מעלות הופך את השימוש בו לבלתי אפשרי בברזיל וברוב מדינות העולם. בברזיל רצו להיות מסוגלים לייצר את החיסון בתוך המדינה, ואנו מתחילים את היצור כאן במדינת סאו פאולו ונפיץ אותו למדינות האחרות בתוך ברזיל.

התחלת מבצע החיסונים בברזיל, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Bruna Prado)
התחלת מבצע החיסונים בברזיל, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Bruna Prado)

"ברזיל אישרה גם חיסון נוסף של אסטרה-זנקה הבריטית, אבל החיסון הסיני זמין לנו באופן מיידי. אנחנו מתחילים עם הצוותים הרפואיים, ולאחר מכן נחסן את האוכלוסיה המבוגרת מעל גיל 75".

בעוד עיניי העולם כולו נשואות לישראל שמחסנת בקצב חסר תקדים, פורסם השבוע כי ועדת הלסינקי העליונה לניסויים בבני אדם מטילה ספק כי ההסכם בין ישראל לחברת פייזר שומר על הזכויות של אזרחי ישראל.

בתחילה הידיעה פורסמה תחת הכותרת המבהילה "פייזר עושה בישראל ניסוי על בני אדם ללא אישור", אולם שונתה במהלך היום ל"ועדת הלסינקי רוצה לאשר את ההסכם בין ישראל לפייזר".

אזרחי ישראל צריכים להרגיש שהם מעבדת הניסויים של העולם?
"ישראל תהיה בהחלט המדינה הראשונה שתלמד את העולם כולו על אופן הפעולה של החיסונים בעידן הקורונה בגלל גודל האוכלוסייה וקצב ההתחסנות. אנחנו, בעצם, נגלה מה אחוז האוכלוסיה שצריכה להתחסן כדי לבלום את התפשטות המגיפה. כיום מדברים על 70% אבל אין לנו שום מידע וודאי על כך".

"ישראל תלמד את העולם כולו על אופן הפעולה של החיסונים בעידן הקורונה בגלל גודל האוכלוסייה וקצב ההתחסנות. אנחנו, בעצם, נגלה מה אחוז האוכלוסיה שצריכה להתחסן כדי לבלום את התפשטות המגיפה"

זה אחראי לחסן בכזה קצב ולעשות את הניסוי הזה בבני אדם?
"בטח שזה אחראי. הסכנה היא המחלה ולא החיסון. הסיכון לחלות בקורונה הרבה יותר גדול מהסיכון להתחסן. הרי גם אם תקחי תרופה נגד צינון יש בזה סיכון לתופעות לוואי. אבל אם תשווי את כמות המתים שמתו מקורונה לכמות האנשים שמתו מהחיסון בעולם את תביני את הסיכונים. ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריכים להתמודד עם נגיף הקורונה".

הפגנה בברזיל נגד הממשלה על הטיפול הכושל בנגיף הקורונה, 17 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Eraldo Peres)
הפגנה בברזיל נגד הממשלה על הטיפול הכושל בנגיף הקורונה, 17 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Eraldo Peres)

לוין מדברת מניסיון, שנרכש בדם רב. מספר החולים בנגיף הקורונה בברזיל עומד על 8.51 מיליון ומספר המתים מהמחלה על 210,000. במדינת אמזונס מדווחים על קריסת מערכת הבריאות וחולים שנחנקים למוות בהיעדר כמות מספקת של בלוני חמצן שהמדינה יכולה לספק לחולים.

"המחסור בחמצן במדינה חמור מאוד, ואמזונס הופקרה על ידי הממשל המרכזי של ברזיל", אומרת פרופ' לוין. "הממשלה לא מתפקדת וכל מדינה בברזיל מנהלת את המשבר בכוחות עצמה.

"אצלנו, בסאו פאולו, המצב נמצא בשליטה ואנחנו שולחים ציוד ומנסים לעזור למדינות האחרות. אבל אנשים לא יכולים להגיע משם לפה כי זה דורש לקחת טיסה. קשה לי להבין איך זה שאמזונס לא מקבלת סיוע מהממשלה כאשר שר הבריאות שלנו, אדוארדו פאזואלו, גדל שם".

"המחסור בחמצן במדינה חמור מאוד, ואמזונס הופקרה על ידי הממשל המרכזי של ברזיל. הממשלה לא מתפקדת וכל מדינה בברזיל מנהלת את המשבר בכוחות עצמה"

ומה לגבי סגר? בברזיל זה עובד קצת אחרת. "החנויות והמסעדות פתוחות עם הגבלות שעות הפתיחה, אבל זה לא מונע את ההדבקה. בחגיגות השנה החדשה נערכו מסיבות המוניות, ואנשים לא הקפידו על הוראות הריחוק החברתי. כעת אנחנו רואים את התוצאות במספרי ההדבקה שעולים. אנשים עייפים מכל הסיפור, איבדו את האמון בממשלה.

אישה ממתינה להתחסן בבית מחסה ציבורי בסאו פאולו, ברזיל. 19 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Marcelo Chello)
אישה ממתינה להתחסן בבית מחסה ציבורי בסאו פאולו, ברזיל. 19 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Marcelo Chello)

"מזל שהתחלנו את החיסונים, כי זה הסיכוי היחיד שלנו לעצור את האסון הזה. ברזיל ידועה באחוז החיסונים הגבוה באופן כללי. הברזילאים מחוסנים מילדותם בכל מקום במדינה ובכל שכבות האוכלוסייה. אבל בהיעדר שלטון מרכזי מתפקד, מבצע החיסונים הזה יתנהל באופן מפוזר. כל מדינה תחסן בכוחות עצמה וזה ייקח זמן".

מתי נראה את הירידה בכמות הנדבקים כתוצאת מהשפעת החיסונים?
"אני מעריכה שאת ההשפעה על ברזיל נתחיל לראות רק לקראת סוף 2021, אבל בישראל תהיו בתוך חודשים ספורים המדינה הראשונה בעולם להשיג את זה".

עוד 880 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

Me Too במגילת אסתר

לא ברור כמה התקדמנו מאז מלכות אחשורוש בפרס. אחשורוש מתייחס לוושתי, אשתו המלכה, כחלק מרכושו. הוא רוצה להראות את יופיה לכל שריו, והיא מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג.

ושתי מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה, להראות את יופיה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג

אסתר, הנערה היתומה והצנועה, נבחרה אולי בשל הרושם העדין שעשתה. היא לא פמיניסטית לוחמנית. ושתי היתה מעידה חד פעמית והנזק יתוקן באמצעות מלכה מז'אנר אחר. לא ממורמרת, לא כועסת, לא דעתנית ולא לוחמנית. יפה ושותקת. חכמי התלמוד תארו את אסתר כפסיבית ושתוקה:

"אסתר קרקע העולם היתה" (מסכת סנהדרין, עד).

וכוונתם שהיא היתה שקטה ופסיבית כמו אדמה חרושה. זהו דימוי קשה מאד. עורכת הדין אושרת שוהם נדרשה לביטוי הזה וכתבה סביבו מדרש חדש. המדרש שלה מופיע בספר דרשוני (חלק 2), ספר המאגד בתוכו מדרשי נשים שנכתבו בעשורים האחרונים.

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים רבים אותם מילאו חכמים בדרשות. הם זכו ביכולת לספר את הסיפור, לכתוב את ההיסטוריה ואת הנרטיב. הבעיה היא שעם כל הגיוון וריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק חמישים אחוז של החברה.

התנועה הפמיניסטית הדתית החזירה את הקול הנשי לכותלי בית המדרש, השיבה לנשים את היכולת לכתוב מדרשים ואת היכולת לכתוב את הסיפור מנקודת המבט הנשית. גילוי נאות: מדרש שכתבתי מופיע גם הוא בספר.

"אמרו להם חכמים 'אסתר קרקע העולם היתה' שאינה עושה מעשה אלא הוא (אחשורוש) עושה בה".

משעמד מרדכי ואמר לה לאסתר 'כי אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת ובית אביך תאבדו' (מגילת אסתר פרק ד, יד)

זעקה נגדו: אני החרשתי כל ימיי ואתה אומר לי אם החרש תחרישי?! אני בכיתי וכאבתי במסתרים, ואתה, שרק טעמת טעם כאב, מייד זעקת בקול, שנאמר 'ויזעק זעקה גדולה ומרה'. אף אני לא אשתוק עוד, אף אני לא אסתיר ולא אסתר.

עוד מרדכי הולך ומוסיף 'ואת ובית אביך תאבדו', אמרה לו אסתר: 'אתה לקחתני כבת, אתה הוא בית אבי! תולה אתה גורלך בגורלי?' מייד עמדה ונטלה כח דיבור שנאמר 'ותאמר אסתר להשיב אל מרדכי' נטלה כח בקשה ודרישה שנאמר 'שאלתי ובקשתי'.

לסוף שלחה להם לחכמים, חייכם, אתם אמרתם 'אסתר קרקע העולם היא' שאינה עושה מעשה, ולסוף נאמר 'ומאמר אסתר קיים'". (אסתר ט, לב)

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים אותם מילאו חכמים בדרשות וזכו לכתוב את ההיסטוריה והנרטיב. הבעיה היא שעם כל ריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק 50 אחוז של החברה

המדרש של שוהם מצביע על נקודת המפנה בסיפור, על התפנית בעלילת חייה של אסתר. אחרי שמרדכי כפה עליה שתיקה בבית המלך, לפתע הוא כופה עליה לזעוק יחד עמו, לפרוע את כל הכללים בבית המלוכה ולסכן את עצמה למוות.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה מאד לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו קשות על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה אסתר כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים. תם עידן השתיקה. תם עידן הצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות, כביכול יודע איך העולם מתנהל אבל בעצם מטיל עליה את כל כובד האחריות. היא נחלצת מהעמדה השתוקה ומתחילה לפעול ולספר את הסיפור בעצמה.

היכולת לספר את הסיפור של חייך בעצמך, מרפאת. היכולת לעשות מעשה עצמאי, מרפאת. היכולת להפסיק לעבוד במסירות במפעל החיים שמישהו אחר מנהל זו החלמה. כדי להחלים מיתמות, מבדידות, מפוגענות, ומשליטה צריך קהילה תומכת וצריך מקום.

אדמת מרפא נשית היא מקום המיועד להחלמה עבור נשים שמתמודדות עם משבר נפשי בעקבות אלימות מינית. מדובר במענה ראשון מסוגו בעולם שמאפשר לקבל טיפול מותאם טראומה מינית, טיפול גופני, נפשי ורוחני.

במרכז הטיפול נמצאת האישה והיא זו שיודעת כיצד לרפא את עצמה. הטיפול מיועד לנשים שפעמים רבות עמדו על סף תהום רגשי ופיסי וכמעט אבדו את חייהן.

אמ"ן שוכנת בטבע ירוק ומספקת לנשים השוהות בו מרחב של תקוה והחלמה. שערי אמ"ן נפתחו בתקופת הקורונה, כשנשים רבות התדפקו על הדלתות משום שלא יכלו להישאר לבד. בימים אלה מתקיים קמפיין שיאפשר את המשך קיומה.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה היא כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים, השתיקה והצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות

כדי לקחת חלק היכנסו ותרמו. כדי לראות ולהתרשם היכנסו לכתבה המצורפת ששודרה בכאן 11:

אילת כהן וידר היא פסיכולוגית קלינית דתיה פמיניסטית, גדלה בבית חרדי-חרד"לי. מורשית לטיפול בהיפנוזה, חוקרת דפוסים של השתקה וביטוי עצמי. מחברת "באהבתינו" – מדריך לאינטימיות זוגית. מלמדת מדיטציה ופרשת השבוע ב"מתן". חברת קבוצת "פסיכואתיקה" – למניעת פגיעה מינית על ידי אנשי טיפול. לשעבר יו"ר "קולך". נשואה, אם וסבתא.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 684 מילים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

אי אפשר לכפות דמוקרטיה

מי שטועה פעם אחת, בסדר – כולנו טועים. מי שטועה פעם שנייה, חבר טוב צריך להעיר לו, אבל מי שטועה פעם אחר פעם, גם אחרי שהטעות הכרונית גורמת נזק כבד לאיש ולסביבתו, הרי זאת בעיה מסדר גודל אחר.

במה הדברים אמורים? באובססיה של מערב אירופה וחוגים רחבים בארצות הברית לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות.

אי אפשר לכפות דמוקרטיה. או שאתה דמוקרטי או שאתה לא. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה.

מערב אירופה וחוגים רחבים בארה"ב אובססיבים לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות. אבל אי אפשר לכפות דמוקרטיה. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה

גם למערב אירופה ולארה"ב לקח דורות עד שהתפתחויות היסטוריות, שהתחילו במגנה קרטה באנגליה במסעי הצלב, עבור דרך המהפכה הצרפתית, אביב העמים באירופה במאה ה-19 והמהפכה האמריקאית – עד שהתגבשו הדמוקרטיות המערביות המוכרות לנו היום.

דמוקרטיה מתקיימת בחברות שרוצות אותה. בחברות שלא רוצות אותה – היא לא תתקיים. אי אפשר לכפות דמוקרטיה מבחוץ – חוץ מהיוצא מן הכלל של יפן אחרי הטראומה הגדולה של מלחמת העולם השנייה.

אם מערב אירופה לוחצת על אבו מאזן לערוך בחירות, היא חייבת לדעת שהיציבות היחסית שהושגה במשולש ישראל, אשף וחמאס עלולה להתערער.

ולא צריך לנחש – אחרי שקונדוליסה רייס האמריקנית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות אשר נתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרשות הפלסטינית שהעלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות שמדובר בהם עכשיו לרשות הפלסטינית לא יסתיימו אחרת.

משבר לוב הגדול גרם לאירופה נזק בלתי הפיך. כאשר פרץ הסער הערבי הדיקטטור הגדול של לוב, מועמר קדאפי, היה משרת נאמן של מדינות מערב אירופה. הוא חיסל את תוכנית הגרעין הסודית שלו, עצר את ההגירה מאפריקה ליבשת הנוצרית, לחם באל-קאעידה, היה מקור יציב של אנרגיה והשקיע סכומי עתק בכלכלה האירופית.

כאשר ביקש לדכא את המרד נגדו וכמעט הצליח, אומנם בשיטות דיכוי האופייניות לדיקטטורים מסוגו, אירופה התערבה מפאת "זכויות האדם" והתלהבות מ"האביב הערבי" שלא היה ולא נברא.

אחרי שקונדוליסה רייס האמריקאית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות, שנתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרש"פ העלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות עכשיו לרש"פ לא יסתיימו אחרת

ומי החליף את קדאפי? אנרכיה, שבה האיסלאם הרדיקלי משתתף בחגיגה הגדולה. את אירופה שטף, ועדיין, זרם פליטים מאפריקה, אספקת האנרגיה השתבשה לחלוטין, ולחלל הריק חדרה תורכיה תוך עימות עם ציי המלחמה של איטליה וצרפת.

האם מישהו במערב למד לקח? לא נראה. הרשות הפלסטינית זכתה לשנות יציבות ארוכות. אבל המערב חושב שהרשות היא בלגיה – והיא לא.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 380 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה