• אלפי לבנונים נפגעו מהפיצוץ בנמל ביירות. 4 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
  AP Photo/Hassan Ammar
 • ולדימיר פוטין ובשאר אל אסד מדליקים נר בכנסיה האורתודוקסית בדמשק, בעת ביקורו של נשיא רוסיה שם, ב-7 בינואר 2020 (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
  Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
 • נשיא איראן חסן רוחאני בפגישה עם שר החוץ של עיראק פואד חוסיין, כשבין השניים יושב מתורגמן, 26 בספטמבר 2020 (צילום: Iranian Presidency Office via AP)
  Iranian Presidency Office via AP
 • מפגינים הנושאים את תמונתו של האייתולה חומייני צועדים בטהראן, 20 בינואר 1979 (צילום: AP Photo/Saris)
  AP Photo/Saris

האם רוסיה מתווכת במגעים בין ישראל וסוריה, ומה חושבים על כך באיראן

סוריה הכחישה את הפרסום, וישראל נמנעה מלהגיב, אבל לירושלים יש אינטרס לראות את מוסקבה מתחזקת על חשבונה של איראן ● חוק חדש במצרים מבקש להגן על פרטיותן של נשים שמתלוננות על הטרדה מינית ● גורמים בטהראן טוענים שהחוב של עיראק למדינתם הגיע לחמישה מיליארד דולר ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

לבנון מתקשה להתמודד עם חקירת הפיצוץ בביירות

בימים האחרונים נחשפים יותר ויותר פרטים, שמקשרים בין המשטר הסורי לפיצוץ העז שהחריב את נמל ביירות ב-4 באוגוסט, ובלבנון יש לא מעט גורמים שמאוד לא מרוצים מכך.

ב-19 בינואר אירע ניסיון התנקשות בחייו של איש עסקים הסורי באסל ג'ורג' חסוואני – יומיים בלבד לאחר ששמו של אביו נקשר בחקירה המתנהלת בעניין הפיצוץ במחסן בנמל ביירות, שבו אוחסנה בשבע השנים האחרונות אמוניה. ניסיון ההתנקשות התרחש באזור כפרי בקרבת דמשק, שם פועלים כוחות רבים המשתייכים לחיזבאללה הלבנוני. חסוואני הצעיר שרד וכמעט ולא נפגע – כך שייתכן שניסיון ההתנקשות למעשה נועד כדי למסור איזשהו מסר לאביו הכל-יכול.

פיצוץ עז בנמל ביירות זרע הרס רב ברחבי העיר ומאות פצועים פונו לבתי החולים. 4 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
פיצוץ עז בנמל ביירות זרע הרס רב ברחבי העיר ומאות פצועים פונו לבתי החולים, 4 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)

האב, ג'ורג' חסוואני, נחשב לאחד מחבריו של הנשיא הסורי בשאר אסד. הוא למד בברית המועצות, דובר רוסית ובעל אזרחות כפולה – סורית ורוסית. עובד בשיתוף פעולה עם ענקית הגז הרוסית "סטרויטרנסגז" ומוציא לפועל פרויקטים רבים בתחומי אנרגיה בסוריה, לבנון ועיראק. בעבר הואשם חסוואני על ידי השלטונות הטורקיים ברכישת נפט מאנשי דאע"ש.

מה שמעניין עוד יותר זה ששמו של ג'ורג' חסוואני נקשר לחברה בשם Savaro Ltd, הרשומה בבריטניה, אשר רכשה ב-2013 עבור חברה במוזמביק את החומרים המסוכנים שהתפוצצו בלבנון באוגוסט האחרון. עימאד חורי, איש עסקים סורי נוסף, עמד מאחורי Savaro Ltd יחד עם חסוואני. שניהם נמצאים ברשימה של אישים, שארצות הברית והאיחוד נוקטים כלפיהם סנקציות בגלל תמיכתם במשטר הסורי.

חברה נוספת שהייתה בבעלותו של חסוואני, Hesco Engineering & Construction Company, הפסיקה להתקיים לפני שבועות ספורים. אזרחית קפריסין, שהייתה רשומה כבעלים של חברת Savaro Ltd, הכחישה בתוקף שיש לה כל קשר לניהול  החברה או לבעלות עליה.

איש עסקים הסורי ג'ורג' חסוואני במשרדו בדמשק, 10 במרץ 2015 (צילום: AP)
איש עסקים הסורי ג'ורג' חסוואני במשרדו בדמשק, 10 במרץ 2015 (צילום: AP)

האם החומרים המסוכנים היו מיועדים בעצם לסוריה, שבתקופה שבה החומרים הועברו ללבנון, הפציצה אזרחים לצד כוחות מורדים? ואם כן, מדוע אף אחד לא העביר את החומרים מנמל ביירות עד שקרה האסון הנורא? ומה החלק של האליטות הלבנוניות, שבאופן חשוד השתתקו ככל שהפרטים על המעורבות הסורית החלו לזלוג החוצה?

בלבנון רבים בטוחים שגם לחיזבאללה יש חלק במה שארע בנמל ביירות ב-4 באוגוסט 2020, אך הם סבורים שהפוליטיקאים הבכירים ואנשי העסקים העשירים יעשו הכל על מנת להסתיר את האמת ולא לזעזע את המערכת המעורערת ממילא. לבנון בימים אלה מזכירה הר געש שעומד להתפוצץ בכל רגע. ההדים של ההתפוצצות הזאת יורגשו היטב בכל האזור.

2

האם ישראל מנהלת מגעים עם סוריה בחסות רוסיה?

בעידן אחר הדיווח של העיתון הסעודי א-שארק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון, בדבר קיום המגעים בין השלטון הסורי לבין ישראל בבסיס האווירי הרוסי חמיימים היה גורם ללא פחות מרעידת אדמה. בימים טרופים אלה של מגפת הקורונה, פייק-ניוז, הסתערות על הקפיטול וחילופי ממשל בארצות הברית – הידיעה עשתה רעש בעיקר בקרב עיתונאים שמסקרים את מזרח התיכון וחוקרי האזור.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סוריה בשאר אסד מדליקים נרות בקתדרלה הנוצרית האורתודוקסית בדמשק, 7 בינואר 2020 (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סוריה בשאר אסד מדליקים נרות בקתדרלה הנוצרית האורתודוקסית בדמשק, 7 בינואר 2020 (צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

כאמור, הפרסום בעיתון הסעודי חשף סיפור מרתק: רוסיה מנסה לתווך בין דמשק לירושלים על מנת להחזיר את סוריה למשפחת העמים ולהניע את גלגלי השיקום הכלכלי, שתקועים עמוק בחול של המדבר הסורי בתמורה להוצאת הכוחות האיראניים ממדינה.

ישראל לא אישרה את הידיעה, סוריה הכחישה אותה בתוקף, בעוד שרוסיה דווקא גינתה את התקפות הישראליות על היעדים האיראניים בדמשק באמצעות שר החוץ שלה סרגיי לברוב.

בעיניים ישראליות יש היגיון רב לתרחיש כזה, וזה לא סוד שבירושלים מעוניינים בכך שרוסיה תשמש בתור בולדוזר שיוציא את הכוחות האיראנים והפרו-איראניים החוצה.

מוסקבה לא פעם הכחישה אפשרות של קיום תסריטים כאלה, ובמהלך חמש שנים של פעילותה בסוריה האיראנים רק המשיכו להתחפר בסוריה. מומחים רבים פקפקו בכך שלרוסיה יש מספיק כוח ורצון על מנת להוציא את איראן מסוריה, ועד כה לא היו שום סימנים שהעידו על כך שמוסקבה מעוניינת לעסוק בכך, גם אם השותפות עם טהראן לעיתים אינה נוחה לה.

נשיא איראן רוחאני ונשיא רוסיה פוטין בעת ביקור רוחאני במוסקבה (צילום: אלכסיי דרוזינין RIA נובוסטי, דרך AP)
נשיא איראן רוחאני ונשיא רוסיה פוטין בעת ביקור רוחאני במוסקבה (צילום: אלכסיי דרוזינין RIA נובוסטי, דרך AP)

בינתיים ישראל ממשיכה לפעול נגד המטרות האיראניות בשטח הסורי ובקרוב תצטרך להסביר לממשל ביידן מדוע הנוכחות האיראנית בסמוך לגבולות עם ישראל מסוכנת מאוד לביטחון המדינה, בתקווה שהשיקול הזה יילקח בחשבון בעת המא ומתן שעתיד להתנהל בין ארצות הברית לאיראן.

3

האם עיראק תשועבד לאיראן בעקבות חובות הענק?

עוד מדינה במזרח התיכון מתקרבת לפשיטת רגל ושוקעת בחשיכה, תרתי משמע. המדינה הזאת היא עיראק, העשירה בנפט ובסכסוכים, אך ענייה בפשרות ובניהול תקין. למרות עושרה הרב, המדינה איננה מסוגלת לספק חשמל לאזרחיה, בהיעדר תשתיות, מתקנים מתקדמים ומזומנים בקופה הציבורית.

לאחרונה חתמה עיראק על עסקה לרכישת חשמל מירדן, אך הצעד הזה בשום פנים ואופן לא ממעיט את התלות של עיראק ב"אחות הגדולה" – איראן, שמספקת לבגדאד את מרבית החשמל לו היא זקוקה. איראן מספקת חשמל גם לארמניה, אזרבייג'ן ולפקיסטן, ומבחינתה מדובר בעוד כלי שמסייע לה להרחיב את ההגמוניה שלה במזרח התיכון, בקווקז ובאזורים נוספים.

נשיא איראן חסן רוחאני בפגישה עם שר החוץ של עיראק פואד חוסיין, כשבין השניים יושב מתורגמן, 26 בספטמבר 2020 (צילום: Iranian Presidency Office via AP)
נשיא איראן חסן רוחאני בפגישה עם שר החוץ של עיראק פואד חוסיין, כשבין השניים יושב מתורגמן, 26 בספטמבר 2020 (צילום: Iranian Presidency Office via AP)

החוב העיראקי לטהראן הלך וטפח בשנים האחרונות, ועל פי המקורות האיראניים, הוא הגיע לסכום אסטרונומי של כחמישה מיליארד דולר. התלות העיראקית בחשמל האיראני מדאיגה מאוד את הממשל האמריקאי, אך בגלל היעדר חלופות ממשיכה עיראק לשתף פעולה עם טהראן, בעוד שבוושינגטון בינתיים ממשיכים להעלים מכך את העין.

ובינתיים פוליטיקאים מקומיים, כמו מוקתדא א-סדר, איש דת שיעי ופוליטיקאי ממולח, משתמשים במצב הנורא כדי לתקוף את ה"ההשפעות הזרות" על המדינה ולקרוא לעצמאות כלכלית – כמובן, מבלי לפרט באופן מעשי כיצד ניתן להגיע ליעד הזה עם גרעון תקציבי עצום, שחיתות ותשתיות שנהרסו בעקבות מלחמות וסכסוכים בלתי פוסקים.

4

מצרים נאבקת בהטרדות מיניות

לפני מספר שבועות הושקה במצרים אפליקציה חדשה בשם DARE, שמטרתה לחשוף פושעי מין ומטרידנים ברשתות החברתיות וליצור מאגר ויזואלי שיסייע בזיהוים. על פי המחקרים, כמעט כל אישה מצרית הותקפה או הוטרדה מינית, וסרטונים מזוויעים שמתעדים מקרי אונס ואלימות מינית שעולים ברשתות החברתיות מציפים את הסוגיה הכאובה והקשה הזאת מחדש.

لا يعني لا، مفيش حاجه تبرر فعل المتحرش!عملنا التطبيق للقضاء علي ظاهره التحرش، حمّلي التطبيق الآن و افضحي اي متحرش…

Posted by DARE on Monday, December 21, 2020

לאחרונה חוקק הפרלמנט המצרי חוק חדש, שנועד להגן על זהותן של נשים שמתלוננות במשטרה על אלימות מינית, אך נשים רבות עדיין חוששות מאוד לפנות לרשויות ולהסתכן בדליפה של הפרטים שלהן החוצה

היישומון החדש זמין לנשים בלבד, והן יכולות להעלות תלונות ותכנים תוך שמירה על אנונימיות. ניסיונות ראשוניים ליצור פלטפורמה שתהיה זמינה ובטוחה לנשים נפגעות תקיפה מינית נרשמו כבר לפני עשור, בימי המהפכה בכיכר תחריר. אז פעילות ופעילים לא רק פרסמו את הפרטים של האירוע ודיווחו עליו ברשתות, אלא גם ניסו לסייע לקורבנות ולשלוח בזמן אמת קבוצה של מתנדבים על מנת להגן על הקורבן או לסייע לאחר התקיפה.

5

42 שנים לצעדת המיליון באיראן

ב-20 בינואר 1979, למרות הקור העז ששרר אז בטהראן, כמיליון בני אדם יצאו לרחובות להפגין נגד השאה רזא פהלווי ובעד המנהיג האיראני הגולה האייתולה חומייני. כשלושה ימים לפני כן נמלט השאה מאיראן, בעוד שחומייני היה עדיין בפריז. הממשלה, בראשותו של שאפור בח'תיאר, עדיין נאבקה על חייה.

המהפכה האסלאמית של חומייני כבר הייתה בעיצומה, אף שעל פי הדיווח שפורסם באותו יום בניו יורק טיימס, איראנים רבים עדיין חשבו שעזיבתו של השאה הייתה בבחינת תכסיס שנועד להפיל את חומייני ואת תומכיו בפח.

מפגינים הנושאים את תמונתו של האייתולה חומייני צועדים בטהראן, 20 בינואר 1979 (צילום: AP Photo/Saris)
מפגינים הנושאים את תמונתו של האייתולה חומייני צועדים בטהראן, 20 בינואר 1979 (צילום: AP Photo/Saris)

ימים ספורים אחר כך, ב-1 בפברואר, ישוב רוחאללה חומייני לטהראן ויתקבל בקריאות שמחה וצהלה על ידי מיליוני איראנים, שתלו תקוות גדולות בשינוי האדיר שהתחולל בארצם. אין ספק שבמהלך 42 שנים שעברו מאז איראן אכן הפכה את פניה – לא בטוח שבכיוון עליו חלמו אלה שהפגינו בעד חזרתו של חומייני לאיראן אז, ביום קריר בינואר 1979.

עוד 1,045 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 9 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ייתכן שבשל הצבעת החולים והמבודדים יוארכו שעות ההצבעה ביום הבחירות

תקציב ועדת הבחירות - כ-675 מיליון שקל ● מספר 4 ברשימת מרצ לכנסת התייחסה בסלחנות לטיפולי המרה - ואז חזרה בה ● לפיד: גם אם יש עתיד תהיה המפלגה הגדולה בקואליציה - לא בטוח שאהיה ראש הממשלה ● גנץ קטע הצבעה על מינוי שרים לאחר שמינוי שר משפטים לא נכלל בה ● ש"ס ויהדות התורה חתמו על הסכם עודפים ● מעבר טאבה ייפתח השבוע לכניסת ישראלים

עוד 40 עדכונים

קניין רוחני, מדע וטכנולוגיה - עידוד המצאות של נשים

רישום פטנטים וסימני מסחר הוא תחום ותיק שנמצא בליבה של תעשיית ההייטק. הפטנטים הראשונים ניתנו כבר ברפובליקה של ונציה ב-1416 ופירנצה ב-1421, וכיום כמעט בכל מדינה בעולם יש רשות פטנטים וחוקים לרישום והגנה על הקניין הרוחני של ממציאים וחברות. עריכת פטנטים היא מקצוע הדורש רישיון של משרד המשפטים, ועורכי פטנטים נדרשים להיות בעלי השכלה מדעית וטכנולוגית. בישראל ישנם כ-500 עורכי פטנטים פעילים במשרדים ובחברות. יושבת ראש אגודת עורכי הפטנטים בישראל בשנים האחרונות היא עורכת דין ועורכת הפטנטים עינב זילבר.

כחמישית מעורכי הפטנטים בישראל הן נשים במגוון תחומי הטכנולוגיה. ישנן נשים שהן שותפות בכירות ומנהיגות של משרדים, מנהלות קניין רוחני ויועצות משפטיות בתפקידים בכירים בחברות. עינב זילבר טוענת ששני המינים יכולים למצוא את עצמם במקצוע הזה:

"המקצוע משלב תחומי ידע שונים – טכנולוגיה, משפט וחשיבה עסקית. התקשורת עם ממציאים ומנהלים היא חשובה ונשים יכולות לבוא לידי ביטוי במקצוע הזה באופן מלא. אם זאת, יכולתי לראות הבדלים בגישה ובהקשבה לי כיועצת שהיא אשה בין תרבויות שונות בהן עבדתי – ישראל, ארה"ב, גרמניה והודו, למשל".

המצאות בולטות של נשים

נשים המציאו לא מעט המצאות מרשימות בעלות עומק מדעי וטכנולוגי. מארי אנדרסון המציאה כבר ב-1903 את המתקן לניקוי חלונות של כלי רכב (המגבים). קתרין בור בלוגט, בעלת תואר דוקטור לכימיה, התמחתה בציפויים דקים בעוביים מזעריים של מספר מולקולות, והמציאה ב-1938 שכבת ציפוי דקה שמנעה החזרה של קרני אור מזכוכית. גרייס הופר, בעלת תואר דוקטור למתמטיקה וקולונל בצבא האמריקאי, המציאה את הקומפיילר הראשון למחשב ואת שפת המחשב העלית הראשונה אחרי מלחמת העולם השנייה, שנמצאת בשימוש עד היום. ויש עוד דוגמאות רבות.

מה שחשוב זה הכשרון הטכנולוגי

באנגלית – טלנט. זה הענין, זה מה שחשוב, זה מה שמקדם את תעשית ההייטק בעולם ובישראל. אנחנו צריכים את הטלנטים שימציאו לנו המצאות חדשות, שיפורים טכנולוגיים, מכשירים חדשים, טובים יותר, חכמים יותר, מהירים יותר, צורכי הספק נמוך יותר, וגם לפעמים זולים יותר, התעשיה הרי תחרותית. הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שהוא מתפלג שווה בשווה בין נשים וגברים. לכן לוותר על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי שלנו, מהקנין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות האפשרי. איזה מנהל או מנהלת בהייטק היה מוותר על 50% מהפוטנציאל של החברה שלו להצליח?

הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שמתפלג שווה בשווה בין המינים. לכן ויתור על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי, מהקניין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות

עו"ד חן בן דורי-אלקן כותבת – יותר נשים ממציאות פטנטים, אך לא מספיק:

"כמחצית מסך הבקשות לפטנט הבינלאומיות שמקורן בקוריאה ובסין, צוינה לפחות אישה אחת כממציאה. ישראל נמצאת במקום העשירי, עם שיעור של כרבע מהבקשות לפטנט הבינלאומיות. נראה, כי בשנים האחרונות ישראל אף שיפרה את מיקומה ביחס למדינות האחרות. ביחס לישראל, במדינות כמו הודו, ארה"ב ובלגיה נמצאו שיעורים גבוהים יותר של בקשות בינלאומיות בהן צוינו נשים ואילו באוסטרליה, יפן, גרמניה, איטליה ואוסטריה נמצאו שיעורים נמוכים יותר".

גיוון משפר ביצועים

עינב טוענת שעל פי מחקרים, גיוון משפר ביצועים של חברות:

"לכן, חברות רבות משקיעות בתוכניות שמשפרות את הגיוון בחברה. ויש תוצאות בשטח – אפשר להיכנס למעלית בחברת טכנולוגיה ושכולן יהיו נשים. זה לא היה בעבר וזה בהחלט משמח. אבל בתחום ההמצאות, הנוכחות של נשים עוד לא גבוהה. שילוב נשים בצוותי פיתוח מהווה מרכיב שהולך וגובר בחשיבותו, אבל המצאות טכנולוגיות מתבססות על רקע טכנולוגי ופה יש עדיין הבדלים במספרים בין נשים לגברים, לצערי".

כיצד אפשר לשנות מציאות זו? על פי עינב:

"מפתח אחד להצלחה הוא, לעודד המצאות של נשים שכבר נמצאות בחברות. מפתח אחר הוא, לעודד תלמידות בתיכון ובאוניברסיטה ללמוד מקצועות טכנולוגיים ומדעיים".

עידוד המצאות של נשים בתעשיה

ישנן חברות שמקדמות פרוייקטים לעידוד, קידום ושילוב נשים ואוכלוסיות תת-מיוצגות בחברה. קידום המצאות של נשים יכול להיות חלק מפרוייקטים כאלה, וישנן חברות שכבר מיישמות תוכניות לקידום המצאות של נשים.

תוכניות כאלו כוללות, בין השאר: בחירת דוברות נשים בכנסים טכנולוגיים פנים-חברתיים, הוקרה לנשים ממציאות, הוקרה למנהיגות טכנולוגית נשית, וקביעת מדדי ביצוע כמותיים כגון מספר ההמצאות של נשים מהנדסות בחברה.  בתהליכי עבודה כמו בחירת נושאים לפטנטים – הרכבת צוותי עבודה בייצוג שוויוני לנשים וגברים.

גם בחברה שבה אני עובד כעורך פטנטים, ווסטרן דיגיטל, מחלקת הפטנטים יזמה השנה פרוייקט קידום המצאות של נשים, במטרה להכפיל את כמות ההמצאות של מהנדסות החברה. החברה מקדמת פרויקטים של גיוון ושילוב אוכלוסיות תת-מיוצגות, כמו למשל שילוב של מתכנתות חרדיות עם עמותת קמא-טק.

כשיהיו בחיל האויר גם טייסות חרדיות ובתעשיית ההייטק מאות ממציאות נדע, שאנחנו חיים במדינה שיוויונית, שמטפחת ומשלבת גם את ההון האנושי של האוכלוסיות התת-מיוצגות בחברה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 683 מילים

אז כמה אזרחים טרם התחסנו? חוסר התאמה בנתוני משרד הבריאות

בדיקת זמן ישראל לפי המידע שמפרסם משרד הבריאות, כ-1.27 מיליון אזרחים הכשירים להתחסן טרם עשו זאת ● אולם בדיקת זמן ישראל מעלה כי המספר האמיתי קרוב לוודאי עומד על כ-920 אלף איש ● הפערים נובעים, בין השאר, מספירה שגויה של הילדים מתחת לגיל 16 ● משרד הבריאות בתגובה: "מספר האנשים ברי החיסון הנו על פי שנתונים"

עוד 963 מילים

הקבוצה של מוש בן ארי נפסלה במכרז להפעלת חוף המבצר

בעקבות סדרת חשיפות בזמן ישראל אשר הובילו למחאת התושבים בעתלית, המועצה האזורית חוף הכרמל קיימה סוף-סוף מכרז מסודר לניהול ופיתוח "חוף המבצר" ● על אף שאיפתו המוכרזת של ראש המועצה להעביר את השליטה בחוף לידיו של מוש בן-ארי, נפסלה קבוצתו של הזמר במכרז עקב אי-עמידה בתנאי סף ● חברת "אן נכסים", המפעילה חוף בבת ים, זכתה במכרז ותפעיל את החוף

עוד 506 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

זר פרחים הבאתי לך, אמא לילד עם צרכים מיוחדים 

היי את, יא אלופה, בלי ששמת לב – שוב הגיע יום האישה. עוד שנה חלפה והנה אותו היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת, להיכנס להרצאה, בלעדית כמובן, עם ההיא ששיחקה אותה בענק מעבר לים. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם, ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבדרך-כלל) עם דוגמיות לבושם החדש שבדיוק במבצע, כי את הרי "חייבת לפרגן לעצמך, דווקא עכשיו". במרכז המסחרי ליד מוכר הפרחים תגלי תור ארוך של גברים מבולבלים עם ורדים אדומים (מותק, בשבילי פרחי שדה צהובים, תודה), ובשלטי חוצות ועל שערי העיתונים – שוב אותה המנכ"לית, שהיא, הפעם באמת, יחידה בדורה.

הנה היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבד"כ) עם דוגמיות לבושם החדש

אז נכון שזכיתי בבן-זוג מפרגן שאוהב לראות אותי מאושרת ונאמנה לדרכי, והתמזל מזלי שיש לי את האוויר הדרוש כדי להשקיע זמן ומשאבים בפיתוח עסק משלי – ובכל זאת, אני מבקשת לקחת רגע להתלונן (בפולנית).

להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את היום של היפות, המצליחות, העשירות, מגשימות החלומות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות עדיין, בין אם מטאפורית או פיזית, בתוך קירות ביתן, בגין העבודות השקופות שהן מחויבות להן. לרוב, אלו שקשורות לילדים.

אז אם מושט לי לרגע המיקרופון מעל בימת הטקסט הזאת, אני מבקשת להציע תיקון ליום האישה, ולהגיש הפעם את זר הפרחים, שוקולד הלב וכוס היין המשובח – לאלו שאולי מרגישות יותר מכל נשים פחות מוצלחות ואמהות פחות טובות. אלו הן האמהות לילדים עם צרכים מיוחדים.

כן, אלו שמוצאות עצמן כמעט כל אחר-צהריים בדרכים. תמיד באיחור של עשר דקות לקלינאית התקשורת, המרפאה בעיסוק או המטפלת הרגשית. אלו שרגילות כבר למבטים השופטים או המרחמים בסופר או בגינה, ומשתדלות לענות בחיוך שמסתיר חץ ישיר. אלו שקורעות את הכיס הפרטי ולעיתים גם כיסים נוספים כדי לממן את המשלבת, כיסא הגלגלים או את הבייביסיטר לילדים ה"רגילים", וממש מנסות להספיק תוך כדי לעבוד לפחות 8 שעות ביום ולחוש טיפהל'ה של הגשמה עצמית. אלו הן אנחנו. גם אני.

גם אני, כמו אמהות מיוחדות רבות, ישבתי לפני 8 שנים אצל המאבחנת ושמעתי את המילים "אוטיזם" ו"אורי" במשפט אחד.

גם אני חוויתי לא מעט רגעים של פחד, חרדה, דיכאון וכעס. גם אני עושה הכל למען הילד שלי, למען ההתקדמות, האמונה העצמית, ההשתלבות, הכבוד, ההכלה והקבלה. כמוהן, חושבת דבר ראשון בבוקר על הילד וגם דבר אחרון לפני השינה. גם אני חשתי אינסוף רגשות אשמה, אבל עם השנים והלימודים שהתחלתי כאמא והפכו למקצוע, לשליחות ולעסק עבור משפחות כמונו – למדתי לחיות הרבה יותר בפרופורציה, להיות אישה חזקה, אמיתית, לוחמת ומנצחת. ברגע שהסכמתי וקיבלתי את האבחנה של אורי שלי, שלא הכחשתי, שדיברתי על כך גלוי בכל סביבה – התחלתי להרגיש יכולה. לא פחות מזאת שבפרסומת מלמעלה.

אני מבקשת רגע להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את יום היפות והמצליחות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות בין קירות ביתן בעבודותיהן השקופות, לרוב אלו שקשורות לילדים

אמהות מיוחדות מתפתחות יחד עם המיוחד או המיוחדת שלהן והופכות לנינג'ות, מנכ"ליות, מורות, פסיכולוגיות, קלינאיות ודוקטוריות לאותה האבחנה; משנות סדרי עולם, מנהיגות, שגרירות ומהפכניות – ומי אם לא להן מגיע יום האישה.

לכן, אמא מיוחדת, קחי את היד החזקה וטפחי לעצמך היטב על השכם; עצרי ושבי לשתות את כוס היין ולנגוס בהנאה בשוקולד. כי את בתוכך יודעת שלנהל אופרציה של יציאה מהבית עם ילד מיוחד – לעיתים מאתגרת יותר מלנהל 300 עובדים ברחבי היבשת ותוך כדי מגיפה עולמית, רחמנא לצלן. והאמת, בשנת 2021, הגיע סוף-סוף הזמן שלפחות היום ולפחות הפעם – יזכרו זאת גם השאר.

רויטל אלרון-כץ הנה אם לילד בן 10 על הרצף האוטיסטי (ושניים נוספים, בגילאי 19 ו-15), יזמת חברתית, מנחת הורים ותכניות קידום לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. מייסדת ומנהלת את "אופטיזם" - מרכז ידע, ליווי והדרכה אופטימי למשפחות עם צרכים מיוחדים (צילום: יפעת פאר). תוכלו לעקוב אחריה ואחר פעילות אופטיזם כאן: https://www.optism.co.il/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 556 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-3 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה