מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / אפילוג

עידן טראמפ תם ולא נשלם

התחושה הכללית ביום ההשבעה של נשיא ארה"ב ה-46 ג'ו ביידן הייתה כי הדמוקרטיה האמריקאית הצליחה לעמוד במבחן הגדול ביותר שלה מאז 1865 ● אבל סיומה הפאתטי של כהונת טראמפ איננה הסוף לעידן הטראמפיזם, שהחל הרבה לפניו ● ביידן שאב השראה מלינקולן בנאום ההשבעה שלו, וכמוהו מביט קדימה לעבר השיקום ● המירוץ לבית הלבן הגיע לסופו אך הסיפור האמריקאי ימשיך להיכתב

 • ג'ו ביידן נשבע בטקס כניסתו לתפקיד נשיא ארצות הברית ה-46, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
  AP Photo/Andrew Harnik
 • אלפי דגלים מכסים את הנשיונל מול בוושינגטון לקראת ההשבעה של ג'ו ביידן, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
  AP Photo/Alex Brandon
 • זיקוקי די-נור מעל לבית הלבן לכבוד השבעתו של הנשיא ה-46 ג'ו ביידן, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/David J. Phillip)
  AP Photo/David J. Phillip
 • הנשיא ה-46 של ארצות הברית, ג'ון ביידן, ואישתו ד"ר ג'יל ביידן, נכנסים לבית הלבן. 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon, Pool)
  AP Photo/Alex Brandon, Pool
 • בניין הקפיטול לקראת השבעת ג׳ו ביידן וקמלה האריס (צילום: AP Photo/Julio Corte)
  AP Photo/Julio Corte

"רבי יהושע בן חנניא שהוא סכולסטיקן של התורה נכנס ודרש: אריה טרף טרף ועמדה עצם בגרונו. אמר: כל שבא ומוציא אותה אתן לו שכרו. בא אליו קורא מצרי, שמקורו ארוך, הכניס מקורו והוציאה. אמר לו: תן לי שכרי. אמר לו: לך תהא מלגלג ואומר שנכנסת לפיו של האריה ויצאת בשלום כך דיינו שנכנסנו לאומה זו בשלום ויצאנו בשלום".

בראשית רבה, ס"ד, י

הסנטימנט הזה, של השמחה הבסיסית על כך ש"יצאנו בשלום", היה אולי התחושה הבסיסית ביותר בקרב 81 מיליון האמריקאים שהצביעו לג'ו ביידן, ואני מנחש בזהירות שגם בקרב כמה וכמה שהצביעו לדונלד טראמפ ושינו דעתם מאז הבחירות.

זיקוקי די-נור מעל לבית הלבן לכבוד השבעתו של הנשיא ה-46 ג'ו ביידן, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/David J. Phillip)
זיקוקי די-נור מעל לבית הלבן לכבוד השבעתו של הנשיא ה-46 ג'ו ביידן, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/David J. Phillip)

1

אחרי ההסתערות על הקפיטול, ובצל דיווחים על לא מעט התארגנויות אלימות לקראת יום ההשבעה, הארוע עצמו עבר ללא כל הפרעות. עזרה לכך כמובן גם העובדה שההשבעה נערכה ללא קהל חי – הן בשל מגפת הקורונה והן בשל אמצעי הביטחון. אבל גם בבירות המדינות השונות, שם הבטיחו הטראמפיסטים הפגנות סוערות, התקיימו בסוף בעיקר מופעי "הקיץ של אביה" – כאשר ברובן התייצבו מפגינים בודדים בלבד.

גם באירוע הפרידה שטראמפ ארגן לעצמו, בנפרד ובמקביל לאירועי ההשבעה הרשמיים, הופיעו מאות בודדות של תומכים. מה שמעלה את האפשרות שסיומה הפאתטי של ההסתערות על בית הנבחרים לפני שבועיים, היעלמותו של טראמפ בעקבותיה, נידויו מהרשתות החברתיות ובאופן כללי דעיכת הילת הכוח שסביבו הביאו לירידה משמעותית בנכונות לפעולות אלימות למענו.

באופן רחב מעט יותר, תחושת הרווחה הכללית הייתה גם על עמידתה של הדמוקרטיה האמריקאית במבחן הגדול ביותר שלה מאז 1865.

הנשיא ה-46 של ארצות הברית, ג'ון ביידן, ואישתו ד"ר ג'יל ביידן, נכנסים לבית הלבן. 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon, Pool)
הנשיא ה-46 של ארצות הברית, ג'ון ביידן, ואישתו ד"ר ג'יל ביידן, נכנסים לבית הלבן. 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon, Pool)

באופן חסר תקדים, טראמפ הפעיל את כל הכוחות שברשותו להפוך תוצאות של בחירות לגיטימיות והוגנות, וחלקים ניכרים מהמפלגה הרפובליקאית שיתפו איתו פעולה כמעט לאורך כל הדרך. בסוף הוא אף הגיע עד כדי התקוממות אלימה. במידה מסויימת, זה היה משבר אפילו חמור יותר ממלחמת האזרחים, שכן במלחמה מדינות הדרום רצו לפרוש ואילו כעת הטראמפיסטים רצו להפוך את השלטון הפדרלי כולו.

היושרה של מזכירי מדינה ומזכירי מחוז בג'ורג'יה ובאריזונה, של מחוקקים בפנסילבניה ומישיגן, של עשרות שופטים בכל הערכאות הפדרליות, כמו גם אומץ ליבם של שוטרי הקפיטול וחדות התגובה של מושל וירג'יניה, היא זו שבמידה רבה הצילה את הרפובליקה.

היושרה של מזכירי מדינה ומזכירי מחוז בג'ורג'יה ובאריזונה, של מחוקקים בפנסילבניה ומישיגן, של עשרות שופטים בכל הערכאות הפדרליות וחדות התגובה של מושל וירג'יניה, היא זו שבמידה רבה הצילה את הרפובליקה

ובאופן רחב אף יותר, ביידן החל להפוך את מורשת טראמפ.

במסגרת אירועי ההשבעה הקריא בריידן הארינגטון, נער מניו המפשייר שביידן סייע לו להתגבר על הגמגום שממנו הוא סובל, את המשפטים המפורסמים מנאום ההשבעה של ג'ון קנדי – אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות עבורך אלא מה אתה יכול לעשות עבור המדינה – מעשה שמעלה על נס אמפתיה והתגברות על קשיים, בניגוד מובהק לבריונות שאפיינה את עצרותיו של טראמפ ושהיוותה השראה ישירה לגל של בריונות ילדים בבתי ספר בארצות הברית.

במסיבת העיתונאים הראשונה של ממשל טראמפ הדגיש דובר הבית הלבן דאז שון ספייסר את השקר שבהשבעה נכחו בה יותר משתתפים מבזו של ברק אובמה – שקר ראשון מגל של 30,573 שקרים של טראמפ בכהונתו, לפי ספירת הוושינגטון פוסט, ממוצע של כ-21.5 שקרים ביום, כל יום, למשך ארבע שנים.

לעומת זאת, כאשר ג'יין סוקי, הדוברת של ביידן, נתקלה בשאלות קשות (למשל, האם ביידן סומך על ראש ה-FBI) היא התחמקה – בכל זאת מדובר בפוליטיקאים – אבל לא שיקרה.

האירוע הראשון בהשבעה היה טקס זיכרון ללמעלה מ-400,000 חללי מגפת הקורונה, וביידן גם הספיק לחתום על צו המחייב חבישת מסכה בכל אתר פדרלי – ניגוד מובהק ליחסו של טראמפ וממשלו לנגיף, שכלל התעלמות רשלנית, תמיכה בתרופות קסם מסוכנות, ולבסוף ממש הפצה אקטיבית של הווירוס, כדי לספק את צרכיו של הנשיא בעצרות גדולות ומאוששות-אגו.

אלפי דגלים מכסים את הנשיונל מול בוושינגטון לקראת ההשבעה של ג'ו ביידן, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
אלפי דגלים מכסים את הנשיונל מול בוושינגטון לקראת ההשבעה של ג'ו ביידן, 18 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)

צווים נשיאותיים נוספים הגדירו שינוי משמעותי במדיניות ההגירה – ביטול איסור הכניסה ממדינות מוסלמיות מסוימות לארצות הברית, הארכת תכנית DACA למעמד קבוע למהגרים שהגיעו כילדים, וביטול המימון לחומה בגבול הדרומי.

בנושאי סביבה, ביידן החזיר את ארצות הברית להסכם פריז וביטל את צינור הנפט Keystone XL. ובתחילת השבוע הסנטור דיק דורבין וחברת הקונגרס איאנה פרסלי הציגו חקיקה שתבטל את עונש המוות בממשל הפדרלי, בניגוד לממשל טראמפ שבחצי השנה האחרונה הוציא להורג 13 אסירים, יותר מכלל האסירים שהוצאו להורג ע"י הממשל הפדרלי ב-66 השנים קודם לכן.

2

יש, עם זאת, מידה רבה של תמימות במחשבה שכניסתו של ביידן לתפקיד היא התעוררות מחלום רע, ושהטראמפיזם זו תופעה שתחלוף כלעומת שבאה. כפי שביידן עצמו הדגיש בנאום ההשבעה, הסיפור האמריקאי הוא של אידיאלים של חירות, שוויון ודמוקרטיה אבל גם של גזענות ונייטיביזם. הטראמפיזם לא צמח בחלל ריק; המאבק החברתי שמזין אותו לא יעלם.

ג'ו ביידן נשבע בטקס כניסתו לתפקיד נשיא ארצות הברית ה-46, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
ג'ו ביידן נשבע בטקס כניסתו לתפקיד נשיא ארצות הברית ה-46, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

זאת ועוד, שבירת הנורמות שעליהן התבסס הממשל האמריקאי במחצית השנייה של המאה העשרים אמנם הגיעה לשיא בתקופתו של טראמפ אבל היא מושרשת במפלגה הרפובליקאית לפחות מאז הניצחון בבית הנבחרים ב-1994. הסיעה הרפובליקאית של רוב זה בהובלת ניוט גינגריץ' היא שהציגה לראשונה את גישת האדמה החרוכה וסירוב לכל שיתוף פעולה, עד כדי השבתת הממשל ב-1995.

על אף שהגורמים המבניים שהביאו את טראמפ לשלטון עדיין פועלים, יש מקום גדול לאופטימיות.

אדן נוסף של הסיפור האמריקאי – לצד הדמוקרטיה והעליונות הלבנה – הוא זה של התחדשות.

אמריקה התחילה בפוריטנים שהקימו את מסצ'וסטס כדי לחדש את פני כלל הנצרות. ארצות הברית ניצלו את ניצחונם על הכתר הבריטי כדי ליצור משטר חדש, לא להמליך מלך חדש, ו-11 שנים לאחר עצמאותם, משראו שהמבנה הקונפדרטיבי לא עובד, התכנסו לכתוב חוקה נוספת.

בניין הקפיטול מואר לכבוד טקס ההשבעה של ג'ון ביידן וקמלה האריס, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Julio Cortez)
בניין הקפיטול מואר לכבוד טקס ההשבעה של ג'ון ביידן וקמלה האריס, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Julio Cortez)

לאורך כל ההיסטוריה, הספר במערב היווה תמיד אפיק להתחדשות כאשר היישוב המהוגן במזרח התאבן. אפילו האוונגליזם האמריקאי מדבר בשפה של לידה מחדש, Born Again Christian.

3

בנאומו, ביידן הדגיש את ייסוד התקווה בציטוט מתהילים "בערב ילין בכי ובבוקר רינה" (כאוהד סורקין מושבע אני לא יכול שלא לחשוד שכותב הנאומים שלו ריפרר גם לקטע המפורסם מ"הבית הלבן"). הוא ציטט את אוגוסטינוס הקדוש בקריאה להתרכזות במטרה משותפת. הוא ציטט שיר מפסקול הסדרה הדוקומנטרית של קן ברנס על מלחמת העולם השנייה.

והוא ציטט את לינקולן שלוש פעמים.

פעם אחת, בצורה ישירה, כאשר השווה בין החשיבות של הצהרת שחרור העבדים עבור לינקולן לחשיבות של אחדות עבורו. בפעם השנייה, כאשר ציין את הביטוי "המלאכים הטובים הטבועים בנו" – the better angles of our nature – ביטוי ידוע מנאום ההשבעה הראשון של לינקולן, בו ניסה עוד לשכנע את מדינות הדרום להימנע מפרישה (למרות שרובן כבר פרשו) וקיווה לפנות לחלקים היותר מוסרים ונעלים בנפשו של כל אדם בהן.

אברהם לינקולן מושבע לתפקיד נשיא ארצות הברית למרגלות גבעת הקפיטול בוושינגטון הבירה, ב-4 במרץ 1861 (צילום: AP Photo)
אברהם לינקולן מושבע לתפקיד נשיא ארצות הברית למרגלות גבעת הקפיטול בוושינגטון הבירה, ב-4 במרץ 1861 (צילום: AP Photo)

אבל הציטוט החזק ביותר דווקא היה הרבה פחות מפורש. ביידן סיים את נאומו כך:

לכן, עם מטרה ונחישות, אנו פונים למשימות של זמננו. מחוזקים באמונה, מונעים על ידי נחישות, מסורים זה לזה ולמדינה שאנו אוהבים מכל הלב. שאלוהים יברך את אמריקה ואלוהים יגן על חיילינו. תודה לך, אמריקה.

מבנה הפסקה הזה מזכיר מאוד את הפסקה האחרונה של נאום ההשבעה השני של לינקולן. במרץ 1865, מלחמת האזרחים כבר כמעט הגיעה אל סופה, אחרי שגבתה 750,000 חללים וממון בלתי נתפס. לינקולן כבר הביט קדימה לעבר השיקום. וכך סיום את נאומו:

בחיבה אנו מקווים, בלהט אנו מתפללים שההתכחשות במלחמה האימתנית הזאת תחלוף לה במהרה. ועדיין, אם האל מבקש שהיא תימשך עד שכל העושר שנצבר בידי המשועבדים במשך מאתיים וחמישים שנה של עבודת פרך לא מתוגמלת יוטבע, ועד שכל טיפת דם שהוקזה בשוט תיפדה בטיפה אחרת שהוקזה בחרב, עדיין חובתנו לומר, כמו שנאמר לפני שלושת אלפים שנה, "משפטי ה' אמת; צדקו יחדו".

בלי זדון כלפי איש ומתוך צדקה לכל, בביטחון בצדקת האל המניח לנו לראות את האמת, הבה נמשיך קדימה ונסיים את העבודה שהתחלנו בה, נרפא את פצעי האומה, נדאג למי שנשא את הקרב, לאלמנתו וליתומיו, נעשה את כל מה שנדרש כדי להשיג שלום צודק בתוכנו ועם כל האומות.

כמו ביידן, לינקולן קורא לפיוס. לא רק שהוא לא האשים את הדרום במלחמה ובסבל שגרמה, הוא מאשים את הצפון כמו גם את הדרום בעבדות. אבל כמו ביידן, לינקולן לרגע לא שוכח מה הרוע שנגדו נאבק – בימיו, העבדות; בימנו, השקרים והאלימות. האחדות שהוא מחפש היא על מנת להביס את הרוע הזה ולהשיג "שלום צודק בתוכנו ועם כל האומות".

4

השבעתו של ביידן מהווה את סיום המרוץ לבית הלבן 2020, ובהתאם גם סופו של מדור זה. נתראה כשיהיו חדשות מעניינות מארצות הברית. ותמיד יש.

עוד 1,221 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות

עוד במסגרת הפעימה השלישית: פתיחת המסעדות, המלונות, אולמות האירועים ועולם התרבות והספורט ● יאיר גולן: יקרו יותר ויותר אירועים כמו החקירה בהאג עקב שליטת ישראל על עם אחר ● מרב מיכאלי: בני גנץ צריך לפרוש ● מפגינה נגד נתניהו הוכתה בפניה ביבנאל

עוד 7 עדכונים

תקווה חדשה

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

ההגמוניה החרדית

הבעיה היא לא היהדות.

בכעס רב קראתי בימים האחרונים את ההתבטאויות הנלוזות של אלו שחושבים שהיהדות היא הרכוש הפרטי שלהם. הגינוי הבוטה כלפי גיורים בצה"ל, ומעט קודם לכן הטינה כלפי הגיורים הרפורמים והקונסרבטיביים – אמירות כל כך צפויות, וכל כך מצערות.

ואף על פי שהן צפויות, האמירות הללו מכעיסות רבים ורבות, כאמור גם אותי. מדוע? לכאורה, העמדה הזו הייתה כל כך צפויה, שהכועסים היו אמורים לפהק לשמוע שוב את הקללות והלעג המוכרים לנו. אך בכל זאת יש כאן כעס ראוי – שכן המניע לאמירות הללו אינו מניע של יהדות, של הלכה, של אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה.

העמדה הזו כה צפויה, שאפשר היה לפהק מהקללות והלעג המוכרים לנו. ובכל זאת יש כאן כעס ראוי – כי המניע לאמירות אינו מניע של יהדות, הלכה, אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה

במחברות הכלא שלו, תאר המהפכן הקומוניסט אנטוניו גראמשי את ההגמוניה. גראמשי ניסה להסביר מדוע "הפרולטריון", מעמד הפועלים, אינו מתמרד נגד האליטות. גראמשי טען כי אותן אליטות מחזקות את מעמדן השליט על ידי יצירת הרושם שאלו הם פני הדברים הטבעיים. על ידי יצירת הרושם שהן אמורות להיות האליטות ויצירת המחשבה שכללי המשחק בהם משחקים השחקנים הפוליטיים הם כללי המשחק שיש לנהוג בהם, ממשיכות האליטות להתל בכולנו כבמריונטות.

במקרה שלנו, כללי המשחק אינם מידי שמים, וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, ההכפשות, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה הן עמדות. עמדות שאנו לא חייבים לקבל כדברי אלוהים חיים. לא – אלו דברי רבנים, שחלקם בעזרת השם עדיין חיים.

אמנם, השליטה של היהדות האורתודוקסית בחיים בישראל היא די ברורה. במסגרת אותו סטטוס קוו ידוע לשמצה, שאפשר לדבר האם ועד כמה הוא באמת תקף כיום, הוחלט לאסדר את הדת כחלק בלתי נפרד מהמדינה.

מאיסור על תחבורה ציבורית בשבת, דרך שליטת הרבנות בריטואלי חיים כגון נישואין וקבורה ועד למינויים של רבני ערים (מכספי מסים) – הדת (היהודית בעיקרה, אך לא רק) מוסדה כחלק משמעותי מהחיים במדינה. ברבים ממוסדות אלה שולטת האליטה החרדית. למשל ברבנות הראשית. אך רק נזכיר – כל זה לא חייב להיות כך, ואפילו הדת הממוסדת במדינה אינה ציווי אלוהי.

הסיבה של האליטה החרדית לצעקות השבר בימים האחרונים מגוחכת: הרי אין ולא צפויה סכנה של רפורמים וקונסרבטיבים שיהגרו בהמוניהם לישראל. אין ולא צפויה סכנה של מאות אלפי גיורים רפורמים שיתקיימו בישראל, ויכירו, אויה לנו, בגרים מכל קצוות תבל.

התהליך הטכני עצמו כל כך ארוך שעצם הרעיון בלתי סביר. אך השנאה הבוערת כלפי התנועה הרפורמית באה מאותו מקום של השנאה החרדית לציונות בתחילת המאה ה-20 (לא של החרדיות כולה, יש לציין), ולהשכלה במאות ה-18-19 – חשש מהחדש, מהקידמה, מהאפשרות שלא כולם ינהו אחרי הרעיונות אותם "אנו" שואפים לקדם. החשש שמא השליטה לא תהיה "בידינו". ההפסד הצורב של היהדות האורתודוקסית מול החילון והרפורמה הותיר אותה בפחד, והפחד מזין את השנאה.

כללי המשחק אינם מידי שמים וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה עמדות

אלא ששנאה אינה ערך יהודי. היהדות האורתודוקסית עליה גדלתי (כחילוני ממשפחה שומרת מסורות), מאמינה ב"ואהבת לרעך כמוך". היהדות שלי אינה מאמינה בקריאת קדיש בשל נישואין למגוירת בצבא, אלא בהכלת ואהבת כל מי שרוצה להיות חלק מהעם הזה.

היהדות שלי מאמינה בחיבוק של קהילות אחרות, גם אם הן מאמינות ביישום הדרך הדתית בצורה שונה מאיתנו. היא מאמינה במחלוקת, היא מאמינה ביכולת להתדיין, היא מאמינה שאפשר להגיד "אנחנו לא מסכימים איתך, אבל אנחנו מוכנים להכיר בקיומך".

ההגמוניה החרדית, אשר שולטת ברבנות הראשית, ובמידה רבה גם בפוליטיקה הדתית בישראל, לא יכולה להביא עצמה ליישום המצווה הפשוטה הזו. מכאן גם ההשקפה שלי, לפיה אותה הטינה, התיעוב העמוק כלפי הרפורמים, אינו מגיע ממקום הלכתי בעיקרו – אלא ממקום של חשש לאובדן הכוח הפוליטי והשליטה בחיי הדת הממוסדים בישראל.

החשש שמא הציבור החילוני בישראל יגלה שיש אפשרות אחרת של יהדות, שאינה האורתודוקסית-חרדית. שלאותם חילונים שרוצים לשמור במידת מה על עקרונות דתיים, יהיה לאן ללכת. שלאותם חילונים תהיה אפשרות להיות מחוברים ליהדותם, בלי להיות מחוברים ליהדות כפי שחלק מהמנהיגים החרדים רואים אותה.

עופר צ'יזיק הוא עיתונאי, דובר ואיש מדיה, מאז גיל 14. עוסק בעיתונות מתוך אמונה בעולם טוב יותר. עורך בגלי צה"ל לשעבר, וסטודנט בתכנית רודרמן לתואר שני בלימודי יהדות ארה"ב. כיום דובר חוש"ן, ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל ובוגר תכנית 'יסוד' מבית עתודות לישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים
עודכן לפני 40 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה