חמש מששת האחיות מיטפורד, מימין: פמלה, יוניטי, דיאנה, ננסי וג'סיקה (צילום: ויקיפדיה)
האובססיה להיטלר, ההתאהבות בפאשיסט האנגלי וההתאבדות שנכשלה

החיים המטורללים של האחיות מיטפורד

ראיון

הן היו חברות של אנשי החוג הפנימי במפלגה הנאצית, וגם כשהבינו לאן כל זה מוביל הן לא התנצלו ● עכשיו האחיות מיטפורד האריסטוקרטיות מככבות בסדרת ספרי רצח מאת ג'סיקה פלוז, מי שכתבה את ספרי "אחוזת דאונטאון" ● בראיון לזמן ישראל, פלוז מספרת מה קרה לגזעניות הבריטיות ● וגם: מהו האתגר האמיתי בלהיות חירשת בעידן הקורונה

סדרת הלהיט הבריטית "אחוזת דאונטון" לוותה בספרים מצליחים שפרסמה ג'סיקה פלוז. לאחרונה העבירה הסופרת את תחום העניין שלה ממשפחת קרולי הבדיונית למשפחת מיטפורד ההיסטורית, שדמויותיה הגדולות מהחיים היו סוג של טלנובלה משל עצמן.

משפחת מיטפורד, על שש בנותיה האקסצנטריות ובנה היחיד, ייצרה כותרות שערורייתיות בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, ומושכת עניין עד היום. הבנות הדעתניות הלכו בדרך שהתוו לעצמן, כשכל אחת מהן מייצגת תנועה חברתית או פוליטית שונה בעידן הסוער שבו התבגרו.

ננסי, דיאנה ויוניטי מיטפורד (צילום: CPA Media Pte Ltd / Alamy)
ננסי, דיאנה ויוניטי מיטפורד (צילום: CPA Media Pte Ltd / Alamy)

האחות הבכורה, ננסי, הייתה סופרת. השנייה, פמלה, עסקה בגידול עופות. ואז הגיעה דיאנה, הפשיסטית, ויוניטי, שאהבה את היטלר ופיתחה אובססיה כלפיו, וג'סיקה הקומוניסטית. אחרונה הייתה הבת הצעירה דברה, שהפכה לדוכסית וניהלה את אחת האחוזות המכובדות באנגליה.

"ננסי כתבה שאמא שלה הייתה מותשת משש הבנות והאישיויות המאוד דומיננטית שלהן. את יכולה לדמיין לעצמך לחיות ככה? שלוש פעמים ביום, בארוחת בוקר, צהריים וערב, סוג הוויכוחים וההקנטות והדקירות. זה היה משגע", אומרת פלוז בראיון לזמן ישראל מביתה באוקספורדשייר, אנגליה.

פלוז החליטה להפוך את האחיות לנושא של סדרת תעלומות רצח. הספרים הפכו להצלחה גדולה, והחדש מביניהם הוא "משפט מיטפורד". בסך הכל יתפרסמו שישה ספרים בסדרת תעלומות הרצח של מיטפורד, כשכל אחד מהם יעסוק באחות אחרת. בתעלומה האחרונה מתרכז הספר ביוניטי, ומתייחס גם לאחיה היחיד, טום, שהיה עורך דין צעיר לפני שנהרג בקרב במלחמת העולם השנייה.

דברה מיטפורד, 1940 (צילום: AP Photo)
דברה מיטפורד, 1940 (צילום: AP Photo)

למרות שהשם "מיטפורד" מופיע בכותרות הספרים, ועל אף שהאחיות מופיעות בכולם, הגיבורה האמיתית של הסדרה היא הדמות הבדיונית לואיזה קנון, המשרתת של משפחת מיטפורד. עם כישרון לפתרון תעלומות וחלום להפוך לשוטרת או לחוקרת פרטית, לואיזה (בסיוע הבלש המשטרתי ואהובה גאי סאליבן) היא זו שמפענחת את הפשעים.

"כשהעורך שלי הציג בפניי את הקונספט של הרומנים האלה, הסכמתי איתו שהאחיות מיטפורד הן דמויות מושכות להפליא, אבל לא בהכרח קל לחבב אותן. לא הרגשתי שיש קורא שירצה לקרוא את כל הסדרה אם היא הייתה עוסקת רק באחיות מיטפורד", מנמקת פלוז.

הספר השלישי בסדרה, "הסקנדל של מיטפורד", מעביר את הזרקור לאשת החברה הלונדונית, דיאנה, שכבר היתה נשואה ליורש של מבשלות גינס ואם לשני ילדים קטנים, התאהבה מעל לראש במנהיג איגוד הפשיסטים הבריטי, סר אוסוואלד מוסלי.

ליידי דיאנה מוסלי (צילום: AP Photo)
ליידי דיאנה מוסלי (צילום: AP Photo)

דיאנה עזבה את בעלה הראשון למען מוסלי, והם נישאו באוקטובר 1936 בביתו של שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, כשאדולף היטלר הוא אחד האורחים. "היא היתה מאוד כנה באמונות הפוליטיות שלה. אני לא חושבת שהכל היה קשור לכך שהיא היתה מאוהבת במוסלי. היה שלב שבו היא היתה יותר פשיסטית ממנו", אומרת פלוז, אחייניתו של יוצר אחוזת דאונטון, ג'וליאן פלוז.

לדיאנה יש תפקיד חשוב גם בספר הבא בסדרה, מכיוון שהסופרת הרגישה שלא תצליח לרקום עלילה שלמה סביב יוניטי, שתמיד נותרה בצל אחיותיה החכמות והיפות ממנה, ופיתחה אובססיה כלפי היטלר עד לנקודה שבה עקבה אחריו.

בסופו של דבר דיאנה משכה את תשומת לבו של הפיהרר ומצאה את דרכה למעגל הפנימי שלו (ייתכן שזה נקבע בכוכבים, שכן שמה האמצעי של יוניטי היה ולקירי, וסופר שהיא נהרתה בביקור של הוריה בעיירה הקנדית סווסטיקה).

יוניטי מיטפורד עם פריץ שטדלמן, אחד מעוזריו של היטלר, בברלין 1933 (צילום: World History Archive / Alamy)
יוניטי מיטפורד עם פריץ שטדלמן, אחד מעוזריו של היטלר, בברלין 1933 (צילום: World History Archive / Alamy)

יוניטי, נסערת מהמלחמה שפרצה בין אנגליה לגרמניה, ניסתה להתאבד וירתה בראשה בפארק במינכן, ב-3 בספטמבר 1939. היא שרדה וטופלה בבית חולים במינכן, על חשבונות של היטלר. בסופו של דבר הועברה לאנגליה במצב בריאותי רעוע, ומתה שם במאי 1948 בעקבות נפיחות שנוצרה סביב הכדור שהיה עדיין תקוע בראשה.

"היא הייתה אישה כל כך איומה שלא חשבתי שיש לה מספיק משקל לשאת על כתפיה ספר שלם", אומרת פלוז. "היא גילפה צלבי קרס מגיל צעיר והייתה באמת מלאת שנאה. היא חתמה על מכתביה 'הייל היטלר'.

עטיפת ספרה של ג'סיקה פלוז (צילום: Minotaur Books)
עטיפת ספרה של ג'סיקה פלוז (צילום: Minotaur Books)

"זה לא שהיא הייתה קצת לא בסדר, היא הייתה מרושעת. אז פשוט לא רציתי לרקום עלילה גדולה סביבה. היא שם, וחשוב שהיא תהיה שם, וחשוב להבין מה היא אומרת, אבל אני לא מתכוונת לחזור אליה יותר מדי בשני הספרים האחרונים".

פלוז, 46, עובדת עכשיו על הספר החמישי בסדרה כשהיא מתחפרת בביתה בסגר בבריטניה. למרות שפלוז מעדיפה לשמור על מבט חיובי על החיים, ומחכה לחיסון, היא מודה שהחירשות שלה הציבה בפניה אתגרים רבים: בעולם שבו כולם עוטים מסכות. עזרי השמיעה שלה וכישורי קריאת השפתיים כבר לא מספיקים.

"אני מאוד מתקשה עם המסכות האלה. זה כאילו שמישהו הנמיך לגמרי את הווליום במכשירי השמיעה שלי. אני צריכה לקחת לכל מקום את הבן שלי, בן העשר, כדי שיגיד לי מה אנשים אומרים".

פלוז קראה את הביוגרפיות והאוטוביוגרפיות של האחיות מיטפורד, ואת מכתבי האחיות זו לזו, שמאוגדים בספר שערכה שרלוט מוסלי, כלתה של דיאנה. ספרי זיכרונות ועיתונים מהתקופה עזרו למחברת ליצור נקודות עלילתיות שמבוססות על אירועים היסטוריים ועל דמויות משנות ה-20 וה-30.

הסופרת ג'סיקה פלוז (צילום: Emilia Gutierrez)
הסופרת ג'סיקה פלוז (צילום: Emilia Gutierrez)

"כמעט תמיד תוכלי למצוא עובדות שיתאימו לסיפור שלך. ב'משפט מיטפורד', הרבה מהדברים המופרכים שמתרחשים בעלילה מבוססים על אירועים אמיתיים. הדברים האלה באמת קרו, זה מטורף. הדמיון שלי מחוויר בהשוואה למציאות", אומרת פלוז.

פלוז מציינת שאנטישמיות הייתה קיימת בקרב המעמד הגבוה באנגליה של התקופה, אבל שמרגע שהאג'נדה של היטלר התבהרה ויהודים סולקו מגרמניה, הרוב שינו את גישתם. דיאנה ויוניטי נשארו בשלהן.

"זה מאוד מושך להיות קרובים כל כך למקור העוצמה, אבל דיאנה מעולם לא חזרה בה משום דבר שקשור לזה. היא מעולם לא אמרה שזאת הייתה טעות איומה", מסכמת פלוז. "העובדה שמעולם לא שינתה את דעתה הופכת אותה למסתורית בעיניי".

משפחת מיטפורד (צילום: ויקיפדיה)
משפחת מיטפורד (צילום: ויקיפדיה)
עוד 772 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 15 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מפכ״ל המשטרה: ערוכים לערב משמעותי בלוד

ההרוג בן ה-52 נפגע מרסיסים בדירתו ● ילד בן 12 נפצע קשה מבקבוק תבערה שהושלך הלילה לעבר ביתו ביפו ● יאיר גולן: איזה אנשים עלובים שורפים ילדים קטנים? ● עיסאווי פריג׳: רוצים לסיים את האלימות? תתחילו באכיפה שוויונית ● הפגנה משותפת של ערבים ויהודים ביפו ● בן גביר יגיע היום ב-21:00 ללוד - המשטרה לא תאפשר לפמלייה שלו לעבור

עוד 15 עדכונים

אבל המשטרה לא הגיעה

חברי, עורך הדין גונן בן יצחק, וגם אחרים – לרבות ראש עיריית בת ים, שלחו התרעות למשטרת ישראל לקראת הזוועה שעמדה להתחולל בבת ים. קריאות הזוועה ברשת להגיע לבת ים כדי לתקוף ערבים היו גלויות לאורך היום. הכל היה ידוע מראש.

אבל המשטרה לא הגיעה.

חברי, עו"ד גונן בן יצחק, וגם אחרים – לרבות ראש עיריית בת ים, שלחו התרעות למשטרה לקראת הזוועה שעמדה להתחולל בבת ים. הקריאות ברשת להגיע לבת ים לתקוף ערבים היו גלויות לאורך היום. הכל היה ידוע מראש

אני מכיר היטב את תחנת משטרת לוד שמצויה כיום במרכז החדשות. את תחנת משטרת בת ים. תחנות משטרה נוספות במחוז ת"א. במחוז המרכז. גם במחוז ירושלים, במחוז חיפה, במחוז הצפון ובמחוז הדרום. מכיר היטב את משטרת ישראל בכל רחבי המדינה.

כתבתי פעמים כה רבות: יש במשטרת ישראל חלקים מצוינים. שוטרים מסורים. שוטרות אנושיות. אבל יש במשטרה חלקים לא מעטים שבהם מתפשטת תרבות של אלימות, כזב, חיפוי וריקבון.

בתום שנתיים ללא מפכ"ל, בוצע מינוי מפכ"ל אך ורק בעקבות הוראת בג"ץ. מדובר במי שהיה מפקד משמר הגבול. הוא לא פיקד על מחוזות משטרה רגילים. אינו מכיר את תחום החקירות. משולל השכלה משפטית. ובכל זאת קיווינו שיהיה מפכ"ל ראוי.

אבל חששנו מאד. כי ידענו מי מינה אותו. וידענו היטב ששיקולי השר אוחנה אינם ענייניים. מדובר בשר לביטחון משפחת נתניהו. מדובר במי שמשרת נאשם בעבירות פליליות חמורות, שמכהן בניגוד עניינים נורא בין חובתו לשקול אך ורק שיקולים של אינטרס הציבור לבין מעמדו כנאשם שקרן שהתנפל בצורה כוזבת, קונספירטיבית, מסיתה, מתלהמת וברוטלית על מערכות אכיפת החוק:

על משטרת ישראל, פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

זאת לצד מתקפות בוטות וכוזבות על מערכת המשפט.

(להבדיל מביקורת חשובה, הכרחית ואף קיומית על המערכות הללו שסובלות מלקויות עמוקות).

ואכן, התברר במהירות שיא שהמפכ"ל הוא מינוי כושל. שמפקד משטרת מחוז ירושלים הוא מינוי כושל. והשר לביטחון פנים הוא באמת השפל של השפל.

בתום שנתיים ללא מפכ"ל, בוצע מינוי מפכ"ל אך ורק בעקבות הוראת בג"ץ. מדובר במי שהיה מפקד משמר הגבול. הוא לא פיקד על מחוזות משטרה רגילים. אינו מכיר את תחום החקירות. משולל השכלה משפטית

הנאשם מפרק את השירות הציבורי. מטיל אימה על מערכת אכיפת החוק. ממנה לתפקידים בכירים אך ורק בהתאם לנאמנות אישית ולא בהתאם ליכולת מקצועית ואינטלקטואלית. מחריב את מוסדות שמירת הסף וביקורת המדינה. מחליש את משטרת ישראל ומשחית אותה פוליטית. ופועל בכל תחום אך ורק בהתאם לשיקול ההישרדות הפוליטית והמשפטית שלו. במקביל הוא מסית ומשסה ללא הפסקה לאורך שנים.

זו התוצאה. בימים אלה היא מונחת לנגד עיניכם.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 379 מילים

יום אחד אמא עולה למטוס, ומודיעה שתשוב עד סוף הקיץ ● הילדות עוברות לגור עם אבא בבית עתיר מקקים. אמא מצטרפת לכת של הגורו ההודי ● "ארץ פראית מאוד" הפך את הקומונה של אושו ללהיט נטפליקס ● עבור רונית פלנק, שגדלה בקיבוץ להב, אלה היו החיים עצמם ● עכשיו היא מוציאה ספר שסוגר עבורה מעגל גדול וחשבון גדול עוד יותר

עוד 1,059 מילים ו-1 תגובות

חיסונים מסע ליישוב הכי פחות מחוסן בארץ

כמעט חמישה חודשים מאז תחילת מבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה, רק 38% מהאזרחים במגזר הבדואי התחסנו ● על הפרק: חשש גדול מפני התפרצות גל תחלואה נוסף בפזורה ● "יש כאן אנשים שמעדיפים למות מאשר לקבל חיסון", מסביר אחד התושבים ● "אני פוחד מהמצב", אומר חבר הכנסת סעיד אלחרומי ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,811 מילים

למקרה שפיספסת

ההתלקחות השבוע הייתה רק עניין של זמן, ועדייף אף גורם בישראל לא השקיע שום מאמץ להרגיע את הרוחות ולמנוע את מלחמת הברירה הזו ● לחזבאללה, בינתיים, אין שום עניין להצטרף למערכה או לתמוך בחמאס ● ובמדינות המפרץ בינתיים לא יוצאים בתקיפות נגד ישראל ● אולם, ככל שהמבצע הצבאי יימשך או יסתבך, כך יהיה לידידות החדשות שלנו קשה יותר להגן על עמדתן

עוד 1,274 מילים

הסתה דמוקרטית לחלוטין

במשך חודש וחצי הופיע ח"כ איתמר בן גביר בכלי התקשורת יותר פעמים מבני גנץ, יותר מיאיר לפיד, יותר מגדעון סער, קצת פחות מנפתלי בנט וכמעט שליש מהופעותיו של רה"מ. מדוע? (הנתונים על פי תכניתו של גיא זוהר "מהצד השני" בערוץ כאן 11).

בן גביר מייצג מפלגה של מנדט אחד שנכנסה כסיעה למפלגת הציונות הדתית של סמוטריץ.

במשך חודש וחצי הופיע ח"כ איתמר בן גביר בכלי התקשורת יותר פעמים מבני גנץ, יותר מיאיר לפיד, יותר מגדעון סער, קצת פחות מנפתלי בנט וכמעט שליש מהופעות רה"מ

ללפיד 17 מנדטים. לגנץ 8 מנדטים. לסער 6 מנדטים. מדוע כלי תקשורת דמוקרטים מזמינים את בן גביר להופעות, ראיונות ודיונים יותר מראשי המפלגות הללו?

התוצאה קודם והסיבה אחר כך.

תוצאת הרדיפה אחרי בן גביר היא שידור חי של דברי הסתה מטעמו של חבר כנסת המייצג מפלגה קיצונית, הומופובית, שונאת ערבים, מדירת נשים, תוקפת שמאלנים.

דברי ההסתה הללו נשמעים ומשודרים בלי שום קשר לגודל הייצוג הציבורי של אומרם וללא עריכה. ללא בדיקת עובדות. ללא בדיקה אם הם עומדים בכללי החוק ובקוד האתי של מועצת העיתונות.

בן גביר מבצע מעשים שיש בהם חשש וודאי וקרוב לפגיעה בשלום הציבור. הימים האחרונים מעידים על כך כאלף מדורות ל"ג בעומר.

פתיחת לשכה בשייח ג'ארח, באמצע מאבק משפטי לאומי ציבורי אנושי קשה, כמוה כהתגרות מכוונת שנועדה ליצור אלימות. פשוטו כמשמעו.

הגעה ללוד ערב פרעות הדדיות בין ערבים ליהודים, פרעות שהוא עצמו הצית במעשיו בשייח ג'ארח ובאמירות אחרות על מצעד הדגלים, זו התגרות נוספת בתושבים הערבים.

דברי ההסתה הללו נשמעים ומשודרים בלי שום קשר לגודל הייצוג הציבורי של אומרם וללא עריכה. ללא בדיקת עובדות. ללא בדיקה אם הם עומדים בכללי החוק ובקוד האתי של מועצת העיתונות

הידיעה ששודרה בחדשות 13 על כך שבן גביר המליץ לנתניהו על מבצע בעזה כמהלך שימנע את הקמת ממשלת השינוי, הוא שיאו של מעשה הפוגע בשלום הציבור.

אז מדוע עורכי התכניות מזמינים אותו?

צריך לומר ביושר – בן גביר הוא פרובוקטור של רייטינג. הוא קשור לרצח רבין, הוא תלה תמונה של הרוצח גולדשטיין בסלון, הוא מדבר עם נתניהו, והוא נכנס לאחרונה לכנסת למרות היותו ממשיכו של הרב כהנא. אותו רב גזען, שאפילו הימין היה יוצא מאולם המליאה בעת נאומיו. כל אלה הופכים אותו למפלצת שכולם רוצים לבדוק. הנה הוא הרי חייכן חמוד כזה, אבל עם דעות קיצוניות, אז בואו נזמין אותו ונעשה מסיבת רייטינג.

עורכי התכניות שלנו עסוקים בקליקים, ברייטינג, בזרימת צופים, לא בדמוקרטיה ולא בשמירה על ערכיה.

עורכי התכניות מבצעים הסתה דמוקרטית. בחסות חופש העיתונות הם עצמם מייצרים אלימות, פגיעה בדמוקרטיה ובמרקם החיים היהודי ערבי בכך שהם נותנים את הבמה לאיתמר בן גביר בלי שום פרופורציה לגודלו כנציג ציבור ובלי שום התייחסות לעוצמת ההסתה של דבריו.

עורכי התכניות מבצעים הסתה דמוקרטית. בחסות חופש העיתונות הם עצמם מייצרים אלימות, פגיעה בדמוקרטיה ובמרקם החיים היהודי ערבי, במתן הבמה לבן גביר בלי שום פרופורציה לגודלו כנציג ציבור

בוקר וערב אפשר לפתוח רדיו ולקבל את בעל המנדט הבודד על גלי האתר.
הראיונות הם חייכניים, סובלניים. שואלים אותו על עמדתו נגד ישיבה עם מנסור עבאס, ובן גביר כמובן עונה את הסיסמאות של "תומכי מחבלים" ואלה הרוצים להשמיד את המדינה. והדברים חולפים באזנם של המראיינים כמו חמאה רכה על פיתה. טבעי. נורמלי. שום הערה, שום שאלה קשה, שום הטחת אמת על שוויון במדינה דמוקרטית, על סובלנות ועל קבלת מנהיגי הציבור הערבים כשווים בפרלמנט.

שטיפת המוח הזו נעשית ברשות ובסמכות. איש לא מתלבט ולא מחשב את תפקידו בשמירה על ערכיה של מדינת ישראל מכסאו כעורך תכנית.

התוצאות נראות כיום היטב בשטח. פלוגות פשיסטיות עם חולצות שחורות ודגלי ישראל מסתערות על ערבים בגלל שהם ערבים. נוער דתי לאומי בגבעות פוגע פיזית בחקלאים פלסטינים ובחיילי צה"ל. הרשתות מלאות דברי הסתה ובלע קשים והאלימות שוצפת ברחובות.

את זריקת הרעל של דברי בן גביר ניתן לפחות להגביל בכמות הראיונות ולאזן, אם היה מעומת עם מושגים דמוקרטיים, עם עמידה על הזכויות לחופש פולחן, התנגדות לגזענות המופגנת שלו ולהסתה מצידם של מראיינים שהם מתווכי הדעות בדמוקרטיה.

התוצאות נראות היטב בשטח. פלוגות פשיסטיות בחולצות שחורות ודגלים מסתערות על ערבים. נוער דתי לאומי בגבעות פוגע פיזית בחקלאים פלסטינים ובחיילי צה"ל. הרשתות מלאות דברי בלע והאלימות שוצפת ברחובות

כתבות חביבות על לוויתנים ודולפינים זה נחמד, אבל זה לא תפקידו של עיתונאי בכיר היושב בצומת המידע החשוב ביותר בישראל. שם בצומת צריך יד אמיצה על השלטר של העמדות. את הפה המסית צריך לסגור ואת הדברים האיומים הגורמים למלחמת אזרחים לעצור בעודם איום.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 665 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אי אפשר יהיה להעלים את הסיוט שמתרחש כעת בערי ישראל ביום אחד, אבל כדי להתחיל להשתלט על הלהבות חייבים קודם כל להנמיך אותן ● וזה לא יקרה כל עוד החזית החיצונית בוערת ● גנץ ואנשיו הצליחו פעם אחר פעם לעצור בגופם את הרס הדמוקרטיה הישראלית ● הם חייבים להתפכח ולהבין שהמשך המלחמה בעזה עלול למוטט ולהעלים את כל מה שהשיגו בתקופה הזו ● דעה

עוד 811 מילים ו-2 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לִינְץ' 85

זו שעתם הגדולה של התולעים. שעתם של מחרחרי השנאה ואנשי המדון הששים אלי נקמה. שעתם של אלה שנושאים את שם אלוהים לשווא, כי אין להם אלוהים

עוד 1,121 מילים

מאז 2014 התרחשו מתקפות טילים מעזה ב-166 ימים, אבל רק בשתיים מהן הותקפו גוש דן ואזור ירושלים ● בראשונה, במהלך ניסיונו של גנץ להרכיב ממשלה ב-2019 ● ובפעם השנייה השבוע, כשלפיד ניסה להרכיב ממשלה ● עוד קודם לכן, ההסלמה בנובמבר 2018 באה אחרי המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס - ומבצע "חגורה שחורה" בזמן שנתניהו התקשה להקים ממשלה, אחרי בחירות 2019

עוד 1,048 מילים ו-1 תגובות

לישראל הזדמנות נדירה להשיב את הנעדרים. חסר לה ראש ממשלה שיעשה את זה

גופותיהם של סרן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול מוחזקות בידי חמאס מאז צוק איתן ● אברה מנגיסטו נמצא בשבי הארגון מאז ספטמבר 2014 ● הישאם א-סייד מוחזק בעזה מאז אפריל 2015 ● אם הדרישה להחזרתם לא תועלה ביממה הקרובה, כחלק מהסכמות על עצירת הלחימה, אי אפשר לדעת מתי זה יהיה שוב על הפרק אי-פעם ● הבעיה היא שהנושא פשוט לא מעניין את נתניהו ● פרשנות

עוד 525 מילים

המהומות נמשכות, כבישים ראשיים נחסמו

עימותים אלימים בין יהודים וערבים בירושלים, לוד, רמלה וואדי ערה ● שלוש רקטות נורו לישראל מסוריה ● אזעקות באשדוד, אשקלון ובאר שבע ● מעזה שוגרו היום 140 רקטות ● 126 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה ו-10 ביו"ש ● 950 נפצעו בעזה ו-474 ביו"ש ● מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלמית נעצר בחשד להסתה ● אוחנה מתגונן: "גם צה"ל לא מצליח להגיע לאפס טילים" ● מיכאלי: "נתניהו מטפח את הקיצונים בגזרה הפנימית והחיצונית"

עוד 73 עדכונים

יחד עם רחובות ישראל, גם ממשלת השינוי עלתה אתמול בלהבות ● נפתלי בנט לא עמד בלחצים האדירים של שקד מבפנים ושל סמוטריץ' מבחוץ - והתקפל ● ההפתעה של לפיד מהמהלך של בנט הייתה מוחלטת והאכזבה ניכרה על פניו ● המרוויח היחיד הוא כמובן נתניהו, האיש שבנט עצמו מחשיב אבי הכישלון של המצב בישראל ● בבחירות הקרבות, בנט עלול ללכת הביתה ● פרשנות

עוד 696 מילים ו-4 תגובות

פרשנות אבו מאזן מפסיד בקרב על דעת הקהל הפלסטינית

ללא קשר לתוצאות סבב הלחימה בעזה, חמאס רושם לעצמו כבר כעת הישגים בדעת הקהל הפלסטינית ● האם יצליח אבו מאזן לשקם את יוקרתו הבינלאומית בחלון הזמן שנוצר? ● לפחות בדבר אחד הוא כבר הצליח: דרמת הבחירות לפרלמנט הוזזה מסדר היום - בינתיים

עוד 605 מילים

אני האיש אשר תמיד חומק

בכתב האישום בפרשת הצוללות שהוגש השבוע, נפקד מקומו של אחד הבכירים המרכזיים בחקירת תיק 3000: מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום ● זו לא הפעם הראשונה שצ'ייני פועל באופן מפוקפק, לכל הפחות בניגוד לכללי האתיקה והנורמות, אבל בכל זאת מצליח לצאת ללא פגע ממשי וחומק מכל השלכות פליליות ● פרשנות

עוד 1,706 מילים

שכחו אותנו במזרח התיכון

לחימה בעזה, פרעות ברחובות ישראל, מתיחות בגדה - ישראל מתמודדת עם הסלמה ביטחונית במספר חזיתות, ולראשונה זה קורה ללא נוכחות אמריקאית בזירה הדיפלומטית ● ממשל ביידן טרם בחר את השגריר הבא לישראל, לבית הלבן אין שליח קבוע למזה"ת ואפילו במחלקת המדינה טרם מונה ראש מחלקת המזה"ת ● האם לאמריקאים נמאס מאיתנו? ● ואיך זה משפיע על ישראל?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
ביבי אוחנה ובנט- חבורה של כלום ושום דבר. בושה וכלימה להיותכם אנשים. אתם נציגי הציבור ? רק של הישבן שלכם. מתי נשתחרר מהגהנום שאתם יוצרים. מבצע חומות מגן בלפור יצא לדרך, ותודה לבנט על הלג... המשך קריאה

ביבי אוחנה ובנט- חבורה של כלום ושום דבר. בושה וכלימה להיותכם אנשים. אתם נציגי הציבור ? רק של הישבן שלכם. מתי נשתחרר מהגהנום שאתם יוצרים. מבצע חומות מגן בלפור יצא לדרך, ותודה לבנט על הלגיטימציה

עוד 1,176 מילים ו-3 תגובות

ירי בלתי פוסק: מטח כבד לדרום ולשפלה

לפיד: מבין את המצוקה של בנט אבל הוא טועה ● בנט: ממשלת שינוי ירדה מהפרק, חודשו המגעים עם הליכוד ● יהודי נפצע מירי בלוד, חייל הותקף ביפו ועיתונאי הותקף מול המצלמה בשכונת התקווה ● גנץ מאשר גיוס של 9,000 חיילי מילואים ● נתניהו בבסיס מג"ב בלוד: "יש למפכ"ל אישור להשתמש בכוחות צה"ל"

עוד 76 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה