רוברטה קפלן (צילום: AP Photo/Rogelio V. Solis)
"הם שונאים שחורים, מוסלמים, מהגרים - אבל הם בעיקר שונאים יהודים"  

קוטלת הגזענים

ראיון

רוברטה קפלן ישבה במשרדה וצפתה בדיווחים על אירועי שרלוטסוויל ● באף-בי-איי שברו שמירה, מחלקת המשפטים גמגמה, אז היא הבינה שהיא צריכה לפעול בעצמה ● בארבע השנים מאז, הפכה עורכת הדין הניו יורקית לאחד הקולות הבולטים במאבק נגד הגזענות בארה"ב, ומרסקת את הימין הקיצוני בבית המשפט, תביעה אחר תביעה ● "טרור פנימי הוא האויב הכי גדול שלנו", היא אומרת

כשראיינתי את רוברטה קפלן ב-15 בדצמבר, אף אחת מאיתנו לא הייתה יכולה לנחש שהמילים שלה יתגלו כנבואיות באופן כה מפחיד.

קפלן ניהלה קריירה משפטית פורה, היא ייצגה תאגידי ענק ואייקונים תרבותיים. לאחר שהייתה שותפה בחברת עורכי הדין הגדולה "פול, וייס", היא הקימה משרד משלה ב-2017, כדי לעסוק בתיקים הקשורים בטובת הציבור ובנושאים מסחריים.

היא הגיעה לכותרות בעקבות תביעה שהגישה נגד מארגני עצרת "אחדו את הימין" בשרלוטסוויל ב-2017.  בדצמבר, המשרד של קפלן הגיש לבית המשפט העליון של ארצות הברית, כתב הגנה מטעם מדינת פנסילבניה כנגד טענות להונאת בחירות, והוא גם מייצג את מארי טראמפ, דודניתו של דונלד טראמפ, ואת א' ג'ין קרול, שהאשימה את הנשיא לשעבר באונס.

"אני לא חושבת שכשהגשנו את תיק שרלוטסוויל הערכתי עד כמה הוא מבשר כל כך הרבה מהדברים המטרידים שאנחנו רואים היום במדינה שלנו", אמרה לי קפלן שבועות ספורים לפני שהמון של תומכי טראמפ פרץ אל תוך בניין הקפיטול. "בדרכים שמעולם לא צפיתי, שרלוטסוויל הפכה למנבאת, ולמרבה הצער לסמל, של כל כך הרבה מהבעיות הרציניות מאוד שהחברה שלנו מתמודדת איתן".

רוברטה קפלן (צילום: סילבי רוסוקוף, JTA)
רוברטה קפלן (צילום: סילבי רוסוקוף, JTA)

יש לי רעיון משוגע

רבים מקווים שהנשיא החדש, ג'ו ביידן, יביא איתו רוח של שפיות. אבל קפלן מודאגת, היא מזכירה מדוע אסור לארה"ב להרגיש יותר מדי בנוח.

באוגוסט 2017, חודשים ספורים לאחר פתיחת משרד עורכי הדין שלך התקיימה העצרת בשרלוטסוויל. מה חשבת ומה הרגשת?
"החלטתי שכולנו נאכל ארוחת צהריים יחד ונזמין פיצה ונצפה בכיסוי התקשורתי של מה שקרה בשרלוטסוויל. זה זעזע את כולם, אחת העובדות יצאה מהחדר, היא הייתה מאוד נסערת מכל העניין. מיד חשבתי שצריך לעשות משהו בקשר לזה. חששתי מאוד שהתובע הכללי דאז, ג'ף סשנס, שלא היה לו בדיוק רקע של הגנה על זכויות אדם, בלשון המעטה, לא יקדיש הרבה משאבים של מחלקת המשפטים לצורך חקירת הקנוניה.

"אמרתי לעצמי, אם מחלקת המשפטים לא הולכת לעשות את זה, אז אני אעשה. נזכרתי גם בתיק שאחד המנטורים שלי ב'פול, וייס' עבד עליו בימים המוקדמים של האינטרנט. אתר בשם 'תיקי נירנברג', תאמיני או לא, הכיל את השמות, התמונות ופרטי ההתקשרות של רופאים שביצעו הפלות, בעיקר במערב ובדרום.

"אחרי שהרופאים האלה הותקפו – ואחד מהם נרצח – הם סומנו באיקס אדום. הטיעון בתיק הזה היה שהאתר היווה הפרה של חוק האלימות נגד נשים, וזו ללא ספק הייתה הסתה לאלימות נגד רופאים נוספים באתר.

ניאו-נאצים בשרלוטסוויל, וירג'יניה, 11 באוגוסט 2017 (צילום: Shay Horse/NurPhoto via Getty Images)
ניאו-נאצים בשרלוטסוויל, וירג'יניה, 11 באוגוסט 2017 (צילום: Shay Horse/NurPhoto via Getty Images)

"חשבתי, האם אנחנו יכולים להשתמש במשהו כזה גם כאן? בסופו של דבר התקבל אז פסק דין עצום, בגובה מיליוני דולרים, נגד הנאשמים. בתיק שרלוטסוויל היה לנו מזל. מישהו הצליח להיכנס לצ'ט שמארגני העצרת השתמשו בו כדי לתכנן הכל, ושהתנהל במשך שבועות לפני 11 ו-12 באוגוסט, ופרסם את ההתכתבויות האלה באתר שנקרא 'יוניקורן ריוט'.

"החומר הזה היה חשוף לעיני כול, אז למעשה היו לנו הרבה מסמכים. אחרי שחיברתי את כל הנתונים האלה, התקשרתי לדליה ליתוויק, שהיא חברה טובה שלי, שכותבת על בית המשפט העליון ונושאים נוספים עבור האתר סלייט. באותו הזמן היא התגוררה בשרלוטסוויל.

"אמרתי לה, 'יש לי את הרעיון המשוגע הזה. מה דעתך?', והיא אמרה, 'זה רעיון מעולה'. בתוך 48 או 72 שעות היינו על מטוס לשרלוטסוויל. כשהגענו, העיר עדיין הייתה בשוק. הרבה מהגברים – היו מעט מאוד נשים – שהסתערו על רחובות שרלוטסוויל באותו סוף שבוע כדי לבצע מעשים של אלימות גזענית, נסעו ברחבי העיר במכוניות המרצדס המסחריות הלבנות האלה, בעיקר בשכונות האפרו-אמריקאיות.

"נפגשנו עם כל מיני אנשים, שחלקם הפכו לשותפים בתביעה שלנו. אחד מהם הוא הכומר סת' ויספלוויי, שבמהלך השבועות שקדמו לעצרת בשרלוטסוויל ובמהלך האירועים של 11 ו-12 באוגוסט ארגן את הפגנות הענק הבין-דתיות נגד מה שהתרחש, יחד עם רבנים ואחרים.

גזענים ואנשי ימין קיצוני בהפגנה בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)
גזענים ואנשי ימין קיצוני בהפגנה בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)

"בדרך חזרה לשדה התעופה, אחת מעורכות הדין שהגיעו איתי בכתה. אמרתי לה, 'תתעודדי. יש לך הרבה עבודה לעשות. כולנו צריכים להיות קשוחים ולעבוד על התיק הזה'".

המשרד שלך נפתח רשמית ביולי 2017. הנשיא טראמפ נכנס לתפקיד בינואר 2017. העיתוי היה מקרי או שבחירתו לנשיא מילאה תפקיד בהחלטה שלך לפתוח משרד משלך?
"זה בהחלט לא היה מקרי. חשבתי כבר במשך זמן מה שאני רוצה להקים משרד, אבל חשבתי שלפני שאעשה דבר כזה תהיה לי הזכות לשרת במה שחשבתי שהולך להיות ממשל קלינטון.

"מאוד קיוויתי שאם הילרי קלינטון תיבחר, יהיה לי הכבוד לקבל משרה במחלקת המשפטים, ולעבוד שם עבור הנשיאה הראשונה. כשזה לא קרה, זה די דחף אותי לפעולה. התחלתי לחשוב יותר ויותר מה אני רוצה לעשות בשארית חיי. ומה שרציתי לעשות זה לעסוק בעריכת דין באופן שהמשרד שלנו עושה עכשיו".

"קיוויתי שאם קלינטון תיבחר, יהיה לי הכבוד לקבל משרה במחלקת המשפטים, ולעבוד שם עבור הנשיאה הראשונה. כשזה לא קרה, זה די דחף אותי לפעולה. התחלתי לחשוב יותר ויותר מה אני רוצה לעשות בשארית חיי"

מה המשרד שלך מנסה לעשות?
"ב'פול, וייס' האמינו, שעל כל עורך דין מוטלת החובה לשרת את טובת הציבור בצורה מסוימת. בין אם באמצעות תיקי פרו בונו, כמו תיק וינדזור שייצגתי ב'פול, וייס' (שהוביל לחקיקה על שוויון בנישואים), ובין אם בהשתתפות בוועדות לשכת עורכי הדין. חשוב שכל עורך דין יעשה משהו חיובי כדי לתמוך במינהל הצדק בחברה שלנו.

"גם אחרי שעזבתי כדי לפתוח את המשרד, לא ציפיתי שממשל טראמפ יהיה טוב, זה בטוח, אבל אני לא חושבת שיכולתי לדמיין את האיומים הרציניים שהוא הציב על החוקה שלנו ועל מערכת המשפט שלנו – בכלל זה הערעור על ההצבעה של העם האמריקאי.

רוברטה קפלן, משמאל, ואיימי ספיטלניק (צילום: AP Photo/D. Ross Cameron)
רוברטה קפלן, משמאל, ואיימי ספיטלניק (צילום: AP Photo/D. Ross Cameron)

"אני מאמינה שאותם כישורים שהשתמשתי בהם בשביל לייצג את אייר בי אנד בי, או את אובר, או את גולדמן זקס – אנחנו צריכים להקדיש את אותם משאבים לתיקים כמו של מארי טראמפ וא' ג'ין קרול ולתובעים בתיק שרלוטסוויל ולתיקים אחרים שקשורים בטובת הציבור. הייתה לי תחושה שאם אקים משרד שזה יהיה הרעיון מאחוריו, אוכל למשוך עורכי דין מוכשרים מאוד, ואני גאה לומר שזה בהחלט המקרה אצלנו".

התפתחויות שליליות מאוד

איפה עומד תיק שרלוטסוויל?
"אליוט קליין, אחד ממארגני עצרת "אחדו את הימין", נעצר לכמה ימים, ולהרבה מהנתבעים האחרים נפסקו עונשים כספיים. אבל הפסיקה האחרונה בתיק היא עניין גדול, כי השופט קבע שהעובדה שהנתבעים אינם משתפים פעולה תירשם לרעתם. מדובר בהתפתחות מאוד מאוד שלילית עבור הנתבעים בתיק.

"זה אומר שכשנגיע למשפט בפני חבר מושבעים, השופט יורה למושבעים להניח שעובדות מסוימות שאנחנו טוענים להן בתיק הן נכונות. כמה מהעובדות האלה הן למשל שקליין, אחד משני ראשי הקנוניה, הונע משנאה כלפי מיעוטים גזעיים, יהודים ותומכיהם, וזמם לבצע מעשי הפחדה ואלימות; שקליין יכול היה לחזות, ששותפיו לקנוניה יבצעו מעשי אלימות והפחדה המונעים מגזענות; שהוא יכול היה לחזות ששותפיו לקנוניה יבצעו מעשי אלימות וכו'.

"קביעה כזאת היא מאוד נדירה. קשה מאוד להשיג אותה. אבל זו ראיה לזלזול בצווי בית המשפט ובהליכים משפטיים רגילים שהנתבעים בתיק הפגינו לאורך הדרך".

בריטני קיין-קונלי מחבקת חברה אחרי הלוויית לת'ר הייר, שהפגינה נגד עצרת הימין בשרלוטסוויל, 16 באוגוסט 2017 (צילום: Salwan Georges/The Washington Post via Getty Images)
בריטני קיין-קונלי מחבקת חברה אחרי הלוויית לת'ר הייר, שהפגינה נגד עצרת הימין בשרלוטסוויל, 16 באוגוסט 2017 (צילום: Salwan Georges/The Washington Post via Getty Images)

מה הן המטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך בהבאת התיק לבית המשפט?
"בטווח הקצר, המטרה שלנו היא להגיע למשפט בפני חבר מושבעים. זה היה אמור לקרות בסתיו, אבל זה כמובן לא קרה בגלל הקורונה. הלקוחות שלנו מחכים כבר הרבה מאוד זמן. אף תיק אזרחי לא מתקדם מהר, אבל התיק הזה מתקדם הרבה יותר לאט בגלל הסרבנות של הנתבעים.

"בטווח הארוך, אנחנו באמת מקווים שהמשפט יהווה קריאת השכמה לאמריקאים – ודאי ליהודים – שלא העריכו כמה מסוכן האיום הזה. אחת הסיבות שבניתי את התיק הזה היא כדי להרתיע חסידי עליונות לבנה, ניאו-נאצים ואחרים מלנסות לארגן שוב משהו כמו שרלוטסוויל. רציתי לגרום להם להבין שאם הם יעשו את זה, אלה יהיו ההשלכות.

"אחת הסיבות שבניתי את התיק הזה היא כדי להרתיע חסידי עליונות לבנה, ניאו-נאצים ואחרים מלנסות לארגן שוב משהו כמו שרלוטסוויל. רציתי לגרום להם להבין שאם הם יעשו את זה, אלה יהיו ההשלכות"

"חלק מהנתבעים בתיק כבר התלוננו עד כמה המשפט הזה מקשה עליהם להתארגן ולגייס כסף, אנשים כמו ריצ'רד ספנסר, מנהיג תנועת הימין האלטרנטיבי. למיטב ידיעתנו, אף אחד מהם לא השתתף באופן אישי באירועי הקפיטול ב-6 בינואר. במילים אחרות, הם לפחות הורתעו.

"די קשה להפתיע אותי. אני עוסקת בעריכת דין כבר הרבה זמן, ראיתי לא מעט דברים, אבל דבר אחד בתיק הזה שבאמת הדהים אותי היה כשנכנסנו להודעות הטקסט והמיילים של הנתבעים, לחילופי הדברים ביניהם. הדהים אותי שמשהו כמו 90 אחוז מדברי השנאה שם מכוונים כלפי יהודים.

אדי וינדזור, אלמנה לסבית בת 83, מוסרת הודעה לתקשורת כשלצדה עורכת הדין שלה, רוברטה קפלן, בבית המשפט העליון בוושינגטון, 27 במרץ 2013 (צילום: EWEL SAMAD/AFP via Getty Images)
אדי וינדזור, אלמנה לסבית בת 83, מוסרת הודעה לתקשורת כשלצדה עורכת הדין שלה, רוברטה קפלן, בבית המשפט העליון בוושינגטון, 27 במרץ 2013 (צילום: EWEL SAMAD/AFP via Getty Images)

"זה לא אומר שהם לא שונאים שחורים, שהם לא שונאים מוסלמים, שהם לא שונאים מהגרים. אבל הלהט העיקרי שלהם, שגובר על כל השאר, הוא אנטישמיות. ומה שכל כך זעזע אותי, בין השאר, היה שרובם מגיעים מקהילות כפריות מכל רחבי המדינה. אז אני מניחה שרובם לא מכירים הרבה יהודים. הרעיון שיש מין זרם תת קרקעי של אנטישמיות ארסית במדינה שלנו הוא פשוט מזעזע.

"דבר נוסף שהפתיע אותי עם הזמן היה שאני לא חושבת שכשהגשנו את התיק הזה הערכתי עד כמה הוא מבשר כל כך הרבה מהדברים המטרידים שאנחנו רואים היום במדינה שלנו. השימוש במידע כוזב הוא משמעותי. בשבועות שקדמו לשרלוטסוויל התוקפים דיברו הרבה על איך שהם יגרמו לזה להיראות כמו הגנה עצמית ועל אסטרטגיות שישמשו אותם כדי לגרום לזה להיראות כמו הגנה עצמית.

"השימוש במידע כוזב הוא משמעותי. בשבועות שקדמו לשרלוטסוויל התוקפים דיברו הרבה על איך שהם יגרמו לזה להיראות כמו הגנה עצמית ועל אסטרטגיות שישמשו אותם כדי לגרום לזה להיראות כמו הגנה עצמית"

"קבוצות כמו אוורופה, הנערים הגאים וכו' מבצעים מעשי ביזה ומנפצים חלונות של חנויות כדי שזה ייראה כמו ונדליזם של מפגיני חיי שחורים נחשבים. ומעבר לזה, הדבר המטריד ביותר הוא השימוש במכוניות כדי לבצע מעשי אלימות. בששת החודשים האחרונים היו יותר מ-60 תקריות של אנשים שנהגו כלי רכב אל תוך קהל של מפגינים".

מה השתנה מאז אסון התאומים

מאז שרלוטסוויל התרחשו שני פיגועי ירי בבתי כנסת והתקפות אנטישמיות אחרות, שקדמו להם פעילות דומה ברשת למה שאת מתארת.
"יש כל מיני סוגים של קשרים. הבחור שביצע את הירי ב'עץ החיים' ניהל תקשורת עם כמה מהנתבעים בתיק שלנו. לבחור שביצע את הירי במסגד בניו זילנד היה על הרובה סמל שנקרא 'פש טאג', שילוב של המונחים 'האשטאג' ו'פשיסט', שיצר אחד מהנתבעים בתיק שלנו, מתיו היימבך.

צלב קרס בהפגנה בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)
צלב קרס בהפגנה בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)

"אנחנו תובעים את המתפרעים בשרלוטסוויל על בסיס חוק הקו קלוקס קלאן מ-1871. אבל אז, ואפילו בשנות ה-20 של המאה הקודמת, כשהם התאספו כדי לתכנן מעשי אלימות, הם היו צריכים להיכנס אל תוך היער וללבוש ברדסים לבנים. היום הם רק צריכים להמציא לעצמם שם, האשטאג, באחד מהאתרים האלה. אנחנו עדיין לא מעריכים באופן מלא כמה כל זה הרה אסון".

את ממקדת את המאמצים שלך בתביעות בגין אלימות שהתרחשה ובחקירה, כדי לבדוק מאיפה היא מגיעה. יש דרכים למנוע התקפות עתידיות?
"בהחלט. בנקודה מסוימת האף-בי-איי הכירו בכך שהם סוג של נרדמו על המשמר בנוגע לאיום של אלימות הימין, האולטרה-לאומנים, חסידי העליונות הלבנה. עכשיו הם אומרים שזו הבעיה מספר אחת שניצבת בפני המדינה.

"בנקודה מסוימת האף-בי-איי הכירו בכך שהם סוג של נרדמו על המשמר בנוגע לאיום של אלימות הימין, האולטרה-לאומנים, חסידי העליונות הלבנה. עכשיו הם אומרים שזו הבעיה מספר אחת שניצבת בפני המדינה"

"רשויות האכיפה יודעות מה לעשות כדי להילחם בקבוצות כאלה. אחרי הכול, הן היו מאוד יעילות אחרי ה-11 בספטמבר. ההבדל היחיד בין הקבוצות האלה של אז לבין הקבוצות של היום הוא שהקבוצות של היום הן מקומיות, והן לא מגיעות לארצות הברית ממדינות במזרח התיכון.

"אבל זה לא צריך לשנות. אין היום בחקיקה שלנו התייחסות לטרור פנימי, אבל צריך לעשות את אותם מאמצים כדי לאתר את הקבוצות האלה – ולמען האמת, אני מאמינה שהם נעשים. אני די בטוחה שתחת ממשל ביידן – כלומר בהתחשב בעובדה שג'ו ביידן דיבר על שרלוטסוויל כל כך הרבה פעמים – ישקיעו בזה משאבים רציניים".

ההפגנה בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)
ההפגנה בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)

האיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות ספג הרבה ביקורת על כך שהוא הגיש תביעה נגד העיר שרלוטסוויל כדי לעזור לקיום התהלוכה הזאת. זו הייתה טעות?
"הם הכירו בכך שהם שגו. אם כל האנשים האלה היו מגיעים לשרלוטסוויל ורק מניפים דגלים וצלבי קרס, ורק אומרים, ככל שזה מחריד, 'חזרה לתנורים' – כנראה יש להם זכות לעשות את זה לפי חוק.

"אבל זה לא מה שקרה בשרלוטסוויל. הם הגיעו לשם כשהם מונעים על ידי האמונות האלה בכוונה לבצע מעשי אלימות. והאיגוד לחירויות אזרחיות הודה שאם הוא היה יודע את זה, הוא לעולם לא היה מייצג אותם בבית המשפט".

זה משהו חדש שמתרחש בחברה האמריקאית? מערכת המשפט שלנו לא התאימה את עצמה לאופן שבו החברה משתנה?
"משפטית, במונחים של תקדימים ותיקים שנדונו בבית המשפט העליון, תמיד הבנו שעל פי החוק יש גבול מאוד ברור בין הזדהות עם שנאה לבין תכנון אלימות. שנאה, ככל שזה רע, החוק מגן עליה. מצד שני, כולם תמיד הסכימו שתכנון אלימות שמונע על ידי שנאה הוא בלתי חוקי.

"אחת הבעיות שיש לנו כאן היא שהטכנולוגיה והמדיה החברתית מאפשרות להפיץ שנאה באופן מיידי ונרחב. זה לא כמו חבורה של ניאו-נאצים שעומדים בפינת רחוב. מדובר, פשוטו כמשמעו, במאות, אם לא באלפי מסרים מדי שעה ברשת.

"הטכנולוגיה והמדיה החברתית מאפשרות להפיץ שנאה באופן מיידי ונרחב. זה לא כמו חבורה של ניאו-נאצים שעומדים בפינת רחוב. מדובר, פשוטו כמשמעו, במאות, אם לא באלפי מסרים מדי שעה ברשת"

"העניין הוא שהקבוצות האלה נהיו מאוד מתוחכמות. הן יודעות מתי משהו נראה כמו איום, והן נזהרות שזה לא ייראה כמו איום, אפילו שהן מתכננות אלימות. הם מאוד זהירים אבל בכל אופן, אם מישהו מדבר על תכנון מעשי אלימות בעצרת, ושימוש בנשק וכל מיני דברים שהם אמרו לגבי שרלוטסוויל, אף פעם לא היה ספק שדברים כאלה הם לא חוקיים. מה שהממשלה צריכה לעשות זה להשתמש בעוד שיטות חקירה כדי לעקוב אחרי הקבוצות האלה ולתפוס אותן".

מפגין ניאו-נאצי בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)
מפגין ניאו-נאצי בשרלוטסוויל, 8 ביולי 2017 (צילום: AP Photo/Steve Helber)

למדת היסטוריה וספרות רוסית ופעלת למען יהודי ברית המועצות. יש קווים מקבילים לכך בתרבות האמריקאית?
"תודה לאל, ואני באמת מתכוונת לזה, שלחברה האמריקאית יש מוסדות כמו בתי משפט וחוקים ואנשי מקצוע שעד כה היו חזקים מספיק כדי לעמוד בפני מה שהחבר'ה האלה רוצים, שבעיקרו של דבר זה מדינה פשיסטית שמשעבדת מיעוטים.

"המוסדות האלה לא היו קיימים בברית המועצות. הם לא היו קיימים ברוסיה לפני ברית המועצות. ולכן החברה הרוסית הייתה ועודנה מאוד שונה משאר העולם, לפחות בהשוואה למדינות מערביות אחרות.

"אבל אני יכולה לומר שאף פעם – ואני חושבת שהרבה מאיתנו מרגישים כך – לא חשבתי שאחיה בזמנים כאלה, שבאמת נראים היסטוריים. המדינה הזאת קיבלה יהודים בצורה ששום מדינה אחרת לא עשתה מעולם, ויהודים הגיעו לרמת הצלחה חסרת תקדים בארצות הברית. אם היית מספרת לי כשהייתי סטודנטית על סוג האיומים שאנחנו מתמודדים איתם היום, הייתי אומרת שאת משוגעת.

"המדינה הזאת קיבלה יהודים בצורה ששום מדינה אחרת לא עשתה מעולם. אם היית מספרת לי כשהייתי סטודנטית על סוג האיומים שאנחנו מתמודדים איתם היום, הייתי אומרת שאת משוגעת"

"ביליתי ברוסיה סמסטר ב-1987, מעולם לא חשבתי שאנחנו נחיה בזמנים שנראים חשובים ובעלי משמעות לעתיד כפי שהם נראו הרבה פעמים ברוסיה.  כשהייתי שם, הייתי חסרת פחד בצורה מטופשת. הייתי ילדה באוניברסיטה. ואחד הדברים שעשיתי היה ללכת למסיבה לרגל שחרורו מהגולאג של יולי אדלשטיין, שנכלא מפני שלימד עברית.

"אני לא רומזת שמשהו אצלנו מתקרב לרמה הזאת – אנחנו לא שולחים אנשים לגולאגים – אבל אז חשבתי שהחברה שלנו מוגנת מפני כל זה, והאמת היא שאנחנו ממש לא".

מפגינים בוושינגטון, 6 בינואר 2021 (צילום: לויד וולף, JTA)
מפגינים בוושינגטון, 6 בינואר 2021 (צילום: לויד וולף, JTA)
עוד 2,224 מילים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ: יש להכיר ביהדותם, לצורך חוק השבות, של מי שעברו בארץ גיור רפורמי או קונסרבטיבי

דרעי: זו החלטה מוטעה ומצערת; לפיד: מברך על הפסיקה ● מבלי לעדכן את גלנט - סיכמו נתניהו ואדלשטיין שתלמידי ז'-י' ישובו לבתי הספר בשבוע הבא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל הגיש את כתב האמנה שלו לנשיא ריבלין ● הממשלה החליטה להעניק אות מערכה לחיילי צה"ל וצד"ל שלחמו בלבנון

עוד 40 עדכונים

ביטחון תזונתי - מי אחראי?

הגיעה העת להעלות את נושא הביטחון התזונתי על סדר היום הלאומי. מזון הוא "הדלק" שלנו, ולכל אזרח הזכות לנסוע לפחות באוקטן 98, למרות שרבים נוסעים על אוקטן 70 עם נזק ל"מנוע" שלהם, לפעמים בלתי הפיך. במיוחד אם הם ילדים או קשישים.

ברור לכל בר דעת כי זה צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי ויעדי הצמיחה הלאומיים. היעדר ביטחון תזונתי פוגם בתפקוד כלל אזרחי המדינה וביכולת לממש את הפוטנציאל שלהם. הדבר נכון במיוחד באוכלוסיות מוחלשות מרקע חברתי-כלכלי נמוך ובמיוחד אצל ילדים וקשישים.

ברור לכל כי ביטחון תזונתי צריך להיות מובן מאליו, אבל ב-2021 זה לא קורה ויש לכך השלכות רבות וחמורות. היעדר ביטחון תזונתי הינו בעיה כלכלית, חברתית ובריאותית, המשפיעה באופן ישיר על החוסן הלאומי

בטחון תזונתי לאומי מוגדר כמצב בו קיים מזון בריא ומזין, הזמין לכלל אזרחי המדינה, בדרך שנותנת כבוד לנזקק ולוקחת בחשבון העדפות תרבותיות. בכדי להבטיח בטחון תזונתי במצבי משבר, כמו עכשיו – זמנים של אי-יציבות קשרי הסחר ואספקת מזון הגלובלית – יש לנקוט במספר פעולות חיוניות. אנו קוראים להבטיח את בריאות האוכלוסייה ע"י קביעת המזונות הבסיסיים, הבריאים והחיוניים לשמירה על בטחון תזונתי לאומי ולדאוג לאספקתם הרציפה במחיר שווה לכל נפש.

החוסן הלאומי תלוי, בין היתר, בהקניית ביטחון תזונתי. מדינת ישראל הינה "מדינת אי" שאינה יכולה להיות תלויה בשכנותיה. על כן הינה מחויבת להבטיח חקלאות מקומית וייבוא סדיר שבכוחם לספק למזון באיכות ובכמות ראויה לתקופות ממושכות, וזאת בכדי להתמודד עם תקופות משבר, כמו גם לאפשר הנגשת מזון לכלל תושביה באופן קבוע.

כמה נתונים שצריך לדעת. לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. הסקר האחרון שערך הביטוח הלאומי (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. סקר חדש יפורסם בקיץ אבל ברור שהיום המספרים האלו הם תת-אומדן.

מי שחי בתקציב מצומצם, מצמצם גם באיכות המזון ובריאותו נפגעת. לפני הקורונה משפחה ממוצעת בשני העשירונים התחתונים (אחד מחמש משפחות) הייתה צריכה להוציא כ-65% מהכנסתה על מזון כדי לרכוש את "סל המזון" הבריא המומלץ ע"י משרד הבריאות. בפועל משפחות אלו מוציאות בממוצע רק 42% מההכנסה על מזון, משום שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לצרוך מספיק פירות וירקות יקרים או מקורות חלבון איכותיים (קטניות, בשר ומוצרי חלב). במקום זה מעדיפים מזון זול, מעובד, עתיר קלוריות ודל בערכים תזונתיים. התוצאה היא השמנה, ותחלואה בשיעור גבוה פי כמה מחלקם באוכלוסייה.

לפני משבר הקורונה, 33% מאוכלוסיית ישראל סבלו מעודף משקל ו-20% מתת-תזונה. סקר הבט"ל האחרון (מ-2016) הראה שכ-14% סבלו מאי ביטחון תזונתי חמור וכ-11% מאי בטחון תזונתי בינוני. היום ברור שהמספרים האלו הם תת-אומדן

בעקבות משבר הקורונה המצב רק החמיר: 13% מהאוכלוסייה דיווחו כי הם מצמצמים במזון או בארוחות, ו-45% נזקקים לעזרה בהבאת מזון, תרופות ועוד. בכלל האוכלוסייה נצפתה עליה של 40%-70% בדרישה לסיוע במזון מעמותות; כ-50% אוכלים יותר חטיפים וממתקים, ואילו בין 13%-20% אוכלים פחות וחווים מחסור במזון.

לפי נתונים מעמותת "לתת", כ-656,000 משקי בית (22.6%) חווים כעת אי-ביטחון תזונתי, וזה כולל כ-799,000 ילדים (32%), מתוכם 395,000 (15.8%) חווים אי ביטחון תזונתי חמור. עוד לפני הקורונה, סקר בין לאומי של ארגון הבריאות העולמי ואוניברסיטת בר אילן דיווח שכ-10% מילדי ישראל בכיתות ו'-י' דיווחו שיש שהם הולכים לבית הספר או לישון רעבים משום שאין מספיק כסף לאוכל בבית, ולכן – כן, ילדים הולכים לישון רעבים.

מאז הקורונה, מאות אלפי ילדי גן ובית ספר יסודי, שבשגרה מקבלים ארוחה חמה ומזינה בבית הספר, בין השאר כדי לאבטח את תזונתם, הפסיקו לקבל הזנה בשל הסגירות הממושכות של מוסדות החינוך. ממצאים ראשוניים של מחקר שלנו בקרב הורים לילדי בית ספר מוצאים שעל כל משפחה שמקבלת סיוע בהזנה, יש עו שלא מקבלים משום שלא יודעים כיצד לבקש או שנמנעים מלפנות לסיוע בשל תחושת בושה.

האיוולת היא, שלמרות שקיים תקציב הוא לא יושם, משום שאין מנגנון להפעיל את המיזם כאשר בתי הספר סגורים, ולשון החוק לא מזכירה את מטרתה: מתן ביטחון תזונתי לילדים. ככל שלא מציעים פתרונות, הילדים צוברים פערים בריאותיים התפתחותיים וחברתיים שעלולים להיות בלתי הפיכים.

עוד דיווח כי מאז פרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו50% מדווחים על קשיים כלכליים. 25% מדווחים שמצבם סביר לעומת 45% שדיווחו כך לפני שנה. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו. ידוע לפי חוק אנגל (Engel) שככל שיש ירידה בהכנסות, יש עלייה באחוז התקציב המשפחתית שיוצא לצורכי מזון.

מפרוץ המגפה, 268,000 משקי בית חיים בעוני מחפיר, 30% מהאזרחים חיים בעוני ו-50% מדווחים על קשיים כלכליים. 24% טענו שרצו לקבל עזרה אך לא קבלו

מה הממשלה עשתה להסדיר את בעיית אי-ביטחון תזונתי ורעב של ילדים? מי אחראי על הנושא העגום הזה? ומדוע הוא אינו בראש סדר היום הלאומי? בפועל, המצב מזכיר את ימי השופטים, "איש הישר בעיניו יעשה", כשאין יד מכוונת.

בין המשרדים השונים שמעורבים בטיפול בהבאת מזון לנזקקים יש למנות את הרווחה, הבריאות, החינוך, האוצר, הפנים, הביטחון, החקלאות, הכלכלה, המשפטים, המשרד לקידום קהילתי ועוד היד נטויה. משרדים אלה מקיימים ישיבות רבות משותפות עם הרבה רצון טוב אבל אין מנהיגות.

ולמה? ההיסטוריה מלמדת על תפיסות שונות אידיאלוגיות ומערכתיות. האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי ביטוח לאומי והבטחת הכנסות. לעומת אלה, אנשי בריאות הציבור והממונים על תזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלה של  של משרד ממשלתי אחד. כתוצאה מכך, נושא אי הביטחון התזונתי נותר יתום, ואף גורם לא לוקח אחריות.

מה צריך לעשות? קבוצה רחבה של אנשי אקדמיה וארגונים בחברה האזרחית  מציעים את המסגרת האופרטיבית הבאה:

1

להקים ועדת מנכ"לים המשותפת למשרדי הממשלה הרלוונטיים (כנ"ל) לשם קביעת מדיניות ממשלתית סדורה שתדאג לאבטחת הביטחון התזונתי, לזיהוי מכשולים המובילים לאי ביטחון תזונתי, ולמצוא את הדרכים להתמודד עימם. כמו כן, בדיוני הוועדה ישתתפו, לפי העניין, ראש רח"ל (רשות חרום לאומי) נציגים מהשלטון המקומי והרשויות המקומיות כולל מהחברה הערבית, פיקוד העורף, המרכז לביטחון לאומי, קופות החולים, נציגים מהאקדמיה ומהמגזר השלישי.

האוצר והרווחה טוענים שאין "בעיה" של אי ביטחון תזונתי – רק של עוני. ולכן הפתרון בידי בט"ל והבטחת הכנסות. אנשי בריאות הציבור והתזונה במשרד הבריאות דורשים טיפול אסטרטגי – בהובלת משרד ממשלתי אחד

2

הוועדה תוסמך על ידי הממשלה להציע פתרונות מעשיים לטפל בבעיית הביטחון התזונתי כדלקמן:

א. קביעת מנגנוני מיפוי לקבוצות אוכלוסייה בסיכון וגיבוש המלצות לסיוע להן, ותוכניות מניעה ושיקום במצבי אי בטחון תזונתי.

ב. גיבוש תכנית עבודה לאומית רוחבית שתכלול תקציב ייעודי רב-שנתי. יקבעו אבני דרך ויעדים לצמצום אי הביטחון התזונתי.

ג. פיתוח מנגנוני בקרה ומעקב אחר יישום התוכניות, כולל מדדי הצלחה ותפוקה, כדי להבטיח את ביצוע ההמלצות.

ד. הקמת מנגנון הסברה על בחירה ואכילה מזון בריא, מונגש ומותאם לכלל קבוצות האוכלוסייה , וכן שימוש במחקר מלווה שיסייע בגיבוש ההמלצות ואופן ההסברה, ובפרסום מדדים עדכניים (dashboard).

לכולנו עניין בשינוי המצב הנוכחי. אומה הניזונה היטב היא אומה בריאה, היא אומה משגשגת ובת-קיימא.

פרופ' אהרון טרואן הוא חבר סגל בביה"ס למדעי התזונה ובמכון לביוכימיה מדעי המזון ותזונה, בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופ' טרואן חוקר את השפעת התזונה והמטבוליזם על בריאות המוח ותפקוד קוגניטיבי ובכלל זה את יישום התובנות ממדעי התזונה הבסיסיים והקליניים במדיניות תזונה, בריאות הציבור וביטחון תזונתי. צילום: לואי וייל Louis Weijl

פרופ' (אמריטוס) אליוט בארי, מנהל לשעבר של בית ספר לבריאות הציבור ע''ש בראון של האוניברסיטה העברית. הוא יועץ ל-FAO של ה-UN רומא, בנושא ביטחון תזונתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,046 מילים

ההופעות חוזרות, אבל האמנים בקונפליקט גדול

פרסום ראשון שובם של המופעים מול קהל מצית ויכוח חריף ● מצד אחד, המעריצים ששמחים לרגל הקאמבק ● מצד שני, יש המבקרים את העובדה שמדובר בהופעות למתחסנים בלבד ● וכך נקלע אסף אמדורסקי ללב הסערה כשהחליט להופיע רק בפני בעלי תו ירוק ● אמנים בכירים, ביניהם קורין אלאל, זאב נחמה, רשף לוי וטונה, מפרסמים היום עצומה הקוראת לממשלה לאשר בדיקות מהירות בכניסה לאולמות

עוד 872 מילים

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

למקרה שפיספסת

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 815 מילים

משהו רקוב בממלכת סקוטלנד

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד. ביום שני ה-22.02 פורסם כי סלמונד, יו"ר "המפלגה הלאומית הסקוטית" — להלן SNP — והשר הראשון של סקוטלנד לשעבר,  מאשים בכירים במפלגתו ומקורבים ליורשתו בתפקידים, השרה הראשונה ניקולה סטרג'ון, בקשירת קשר ובתפירת תיקים נגדו במטרה להפיג את השפעתו הפוליטית.

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד

האשמה של סלמונד היא הפיתול האחרון בעלילה סבוכה במילא, אשר תוסיף דלק לתיאוריות קונספירציה קיימות ועשויה להכתים את ה-SNP חודשים ספורים טרם הבחירות הסקוטיות. בחירות שבסופן אם וכאשר ה-SNP תזכה ברוב בפרלמנט, יש בכוונתה לערוך משאל עם שני על עצמאות מהממלכה המאוחדת.

הסיפור מתחיל באוגוסט 2018, כאשר אלכס סלמונד הוא כבר פוליטיקאי בדימוס, לאחר שהתפטר מהובלת ה-SNP ב-2014, לאחר ההפסד במשאל עם שנערך בספטמבר, ולאחר שהפסיד את מושבו קצר הימים בפרלמנט הבריטי בבחירות 2017. לעיתונות מודלף שממשלת סקוטלנד פתחה בחקירה משמעתית בגין שתי טענות להטרדה מינית נגד סלמונד מצד שתי עובדות במשרדו, המתוארכות לשנת 2013, כשהוא היה השר הראשון של סקוטלנד — לצורך העניין תפקיד המקביל למושל בארה"ב.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות שהשיקה ניקולה סטרג'ון, זכרו את השם, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP אשר נחשבה לבת טיפוחיו. המדיניות החדשה מאפשרת לממשלה לחקור טענות של הטרדה מינית נגד שרים לשעבר, לרבות שרים של ממשלות קודמות, מדיניות שסלמונד טוען שנכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו.

כאשר עצם קיום החקירה מתפרסם, החקירה כבר פועלת מספר חודשים. בעתיד יתגלה שסטרג'ון וגורמים בכירים נוספים, כגון בעלה פיטר מורל מזכ"ל המפלגה וראש הסגל שלה ליז' לויד, היו מעורבים בחקירה וקיימו דיונים לא מתועדים בביתם של סטרג'ון ומורל.

התקנון המיניסטריאלי של סקוטלנד מחייב שכל השיחות הרשמיות עם השרה הראשונה יתועדו בפרוטוקול או בזיכרון דברים, שבהערת צד מעלה שאלות על האם ומתי בני הזוג סטרג'ון ומורל צריכים לדאוג לתיעוד כשהם מדברים ביניהם על עבודה.

שבוע לאחר מכן סלמונד פותח בקמפיין לגיוס כספים להגשת תביעה נגד הממשלה הסקוטית, שלטענתו זיהמה את התהליך ומנעה מצוות ההגנה שלו גישה למידע במטרה להבטיח את אשמתו. תוך יומיים הוא גייס 100 אלף פאונד.

ב-8 ינואר 2019 בית המשפט פוסק לטובת סלמונד וקובע שהממשלה הסקוטית אכן קיימה חקירה מזוהמת ושהיא מינתה חוקר בעל היכרות מוקדמות עם המתלוננות. לסלמונד הוענקו פיצויים בסך חצי מיליון פאונד. במקום סוף הסיפור העלילה מכאן מסתבכת.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות, שהשיקה ניקולה סטרג'ון, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP שנחשבה לבת טיפוחיו. מדיניות שלטענת סלמונד נכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו

ב-24 בינואר סלמונד נעצר על ידי המשטרה והואשם ב-14 עבירות ביניהן: 9 עבירות של תקיפה מינית, 2 עבירות של תקיפה מגונה — מדרג נמוך יותר של תקיפה מינית, ו-2 עבירות של ניסיון לביצוע אונס. 9 מהעבירות, כולל שני הניסיונות לביצוע אונס, בוצעו לכאורה במעון הרשמי.

המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020 וב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת. לאחר הזיכוי הפרלמנט הסקוטי הקים ועדת חקירה פרלמנטרית, במטרה לחקור את תפקודם ומעורבותם של הממשלה הסקוטית, של ניקולה סטרג'ון,  פיטר מורל, ליז' לויד אנשי מטה ועובדי מדינה נוספים, בחקירות סלמונד.

במסגרתה התגלו הדיונים הלא רשמיים בביתם של סטרג'ון ומורל, ובנוסף להם התגלו הודעות ווטסאפ של מורל בהן, לכאורה, הוא היה מעורב בתכלול מאמצים להפעלת לחץ על המשטרה לחתור לכתב אישום, ובשימוש בחומרי חקירה לקמפיין תקשורתי, כשחלק מחומרי החקירה הפלילית הגיעו מהחקירה המשמעתית, ושלכאורה אנשי מנגנון של ה-SNP עסקו בליקוט שמועות ובחיפוש אחר מקרים להבאה למשטרה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית עדיין פעילה וגובה עדויות, ובמקביל מנהלת מלחמה עם הממשלה ומערך התביעה, שמתנהלים בכבדות מעוררת חשד בכל הנוגע להעברת חומרים משפטיים.

מצפייה בחלק מדיוני הוועדה אני יכול לומר שלראות פוליטיקאים, אנשי מנגנון ועובדי מדינה בכירים טוענים באופן סדרתי לחוסר זיכרון, מתבטאים בהסתייגות בלי מסויגת, ומסיטים את כובע "מקבל ההחלטות" לאנשים שונים, היא לא פחות ממדהימה.

גם אם לא הייתה קנוניה, ואכן חסרה מסה קריטית של מידע כדי לבסס שהייתה כזו, יש די והותר מידע כדי להסיק שיש משהו רקוב בממלכת סקוטלנד. המעורבות שאיננה שנויה במחלוקת בהקשר לחקירה המשמעתית נגד סלמונד, מציגה מיזוג שגרתי בין התפקידים והאינטרסים המפלגתיים לממלכתיים.

ב-6 במאי תושבי סקוטלנד ילכו לקלפיות ויבחרו פרלמנט חדש, במערכת בחירות שעשויה להיות גורלית. תוצאותיה יקבעו האם פניה של סקוטלנד לחמש השנים הקרובות יהיו לכיוון עצמאות מהממלכה המאוחדת. אין צל של ספק שה-SNP היא הפייבוריטית להיות הסיעה הגדולה ביותר. השאלה היא האם היא תזכה ברוב מוחלט שיאפשר לה לקדם משאל עם שני, או שמא תאלץ להסתפק בממשלת מיעוט ולספוג עיכוב למשך 5 שנים.

ב-24 בינואר סלמונד נעצר והואשם ב-14 עבירות, בהן: 9 עברות תקיפה מינית, 2 עברות של תקיפה מגונהו-2 עברות של ניסיון לביצוע אונס. המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020. ב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת

שאלה בה דווקא הפרשה סביב אלכס סלמונד, מי שהפך את ה-SNP ממפלגה שולית ואזוטרית למפלגה מרכזית אשר מטרותיה נלקחות ברצינות גמורה והוביל אותה עד סף הניצחון, עם נראטיב "מלחמת האזרחים" העוטף אותה, עשויה להטות את הכף.

יניב בן דוד הוא סטודנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. מתעניין בהיסטוריה והמסורות של הפוליטיקה הבריטית, במערכת הפוליטית לרבות הפוליטיקה הפנימית של ארצות המלכה המאוחדת, הפרישה מהאיחוד האירופי, והמיקצוע של הפוליטיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 776 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-4 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה