המוסד הישראלי נגד הטרור האיראני

אסאדאללה אסאדי, מפקד החוליה האיראנית שהתחזה לדיפלומט בנסיון הפיגוע בפריז ב-2018, צילום מסך מסרטון של AlArabiya
אסאדאללה אסאדי, מפקד החוליה האיראנית שהתחזה לדיפלומט בנסיון הפיגוע בפריז ב-2018, צילום מסך מסרטון של AlArabiya

המוסד מנהל קרב מוחות מודיעיני נגד מנגנון הפיגועים בחו"ל של איראן והצליח להביא לסיכול כמה פיגועים שתכננה איראן בנקמה על חיסולם של קאסם סולימאני ומדען הגרעין פח'רי זאדה. איראן מסתייעת במערך הדיפלומטי שלה בחו"ל ובתשתית של ארגון חזבאללה כדי להוציא פיגועים, העולם מתחיל להתעורר ומוחה נגד הטרור האיראני.

מאז חיסולו של אבי תוכנית הגרעין האיראנית, מוחסן פח'רי זאדה בטהרן, עוקבת מערכת המודיעין הישראלית, במגוון אמצעי איסוף מודיעיניים, אחרי כוונות הנקמה של המשטר האיראני, לאחר שהוא האשים את המוסד הישראלי בחיסול.
לאיראן יש תשתית גדולה של טרור ברחבי העולם, היא נשענת על המערך הדיפלומטי של משרד החוץ האיראני ונעזרת גם בתשתית הטרור של ארגון חזבאללה.

מאז חיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית בטהרן, עוקבת מערכת המודיעין הישראלית, במגוון אמצעי איסוף מודיעיניים, אחרי כוונות הנקמה של המשטר האיראני, שהאשים את המוסד הישראלי בחיסול

ההערכה במוסד הישראלי הייתה שאיראן תגביר את מאמציה להוציא פיגועי נקם נגד ארה"ב וישראל לקראת יום השנה הראשון לחיסולו של קאסם סולימאני על ידי ארה"ב שחל בחודש שעבר. ההערכה הזו התבררה כנכונה.

על פי גורמי ביטחון בישראל, את ההחלטה להוציא את פיגועי הנקמה קיבל המנהיג העליון של איראן עלי ח'מינאי והוא הטיל את המשימה על כוח "קודס" של "משמרות המהפכה" האיראנים.

לאיראן יש מנגנון פיגועים בחו"ל, ומי שאחראי לו הוא "יחידה 400" למבצעים מיוחדים של כוח "קודס" שכפופה ישירות למנהיג העליון עלי ח'מינאי, היחידה הזו קשורה לארגון חזבאללה ומתאמת עמו את הפיגועים בחו"ל.

איראן בחרה להוציא את פיגועי הנקם ללא "טביעות אצבע" נגד יעדים אמריקנים וישראלים בחו"ל ולא באמצעות שלוחותיה במזרח התיכון כדי להימנע מעימות צבאי עם ישראל, וכדי להפגין "ידיים נקיות" כביכול מול הממשל החדש של ארה"ב. זאת במטרה להביא בסופו של דבר להסרת הסנקציות מעליה. זהו הדבר החשוב ביותר מבחינתה של איראן והיא נמנעת, בשלב הזה, מנקיטת מהלכים גלויים במזרח התיכון שעלולים לחבל באפשרות הזו.

התכנית לבצע פיגועים בחו"ל מעידה על כך שההנהגה האיראנית איננה חוששת מהאפשרות שביצוע פיגועים נגד יעדים אמריקנים, ישראלים ויהודים בחו"ל יפגע בדיאלוג שהיא רוצה לקיים עם ממשל ביידן על חזרה להסכם הגרעין והסרת הסנקציות.

איראן מוציאה פיגועי נקם ללא "טביעות אצבע" נגד יעדים אמריקנים וישראלים בחו"ל ולא באמצעות שלוחותיה במזה"ת, כדי להימנע מעימות צבאי עם ישראל, ולהפגין "ידיים נקיות" כביכול מול הממשל החדש בארה"ב

פיגועים באפריקה

על פי גורמים בכירים בירושלים, המוסד הישראלי איתר תוכנית של המודיעין האיראני לבצע שורה של פיגועים במזרח אפריקה בחודש שעבר נגד שגרירויות ארה"ב, ישראל ואיחוד האמירויות. המטרה הייתה לנקום את מותם של קאסם סולימאני ושל מוחסן פח'רי זאדה וגם לנסות ולשבש את תהליך הנורמליזציה בין ישראל למדינות המפרץ על ידי פיגוע בשגרירויות של איחוד האמירויות.

סוכנות "רויטרס" דיווחה ב-3 בפברואר כי שלטונות אתיופיה עצרו 15 בני אדם בשל מזימה לתקוף שגרירות של איחוד האמירויות באדיס אבבה, כך בהתבסס על הודעה של שירותי הביטחון של אתיופיה.

ברשות העצורים נתפסו כלי נשק, חומרי נפץ ומסמכים והם פעלו בשירות גורמים זרים והתכוונו לבצע פיגועים נגד בני אדם ורכוש.

שירותי המודיעין של אתיופיה מסרו כי קבוצה אחרת של חשודים תכננה לפגוע בשגרירות איחוד האמירויות בסודאן, שגם היא חתמה על הסכם נורמליזציה עם ישראל. הקבוצה נעצרה בעקבות שיתוף הפעולה בין המודיעין האתיופי לבין המודיעין הסודאני.

אזרח שבדי ממוצא מוסלמי בשם אחמד אסמעיל, שתכנן את הפיגועים, נעצר בשבדיה.

גורמים ביטחוניים בישראל אומרים כי מדובר באיראנים נושאי דרכונים זרים, שתכננו לפגוע גם בשגרירויות ארה"ב וישראל באתיופיה. סיכול הפיגועים נחשב להצלחה גדולה של המוסד במלחמתו נגד הטרור האיראני.

הפיגוע בהודו

למרות ההצלחה בסיכול הפיגועים באתיופיה ובסודאן, מזלו של המוסד הישראלי לא שפר לו בהודו. שם הצליח המודיעין האיראני להוציא פיגוע לפני כ-10 ימים, שכוון נגד השגרירות הישראלית בניו דלהי.

הפיגוע התבצע באמצעות מטען חבלה קטן שהוטמן בתוך עציץ בסמוך לשגרירות. הוא הופעל מרחוק, התפוצץ וגרם נזק לכמה כלי רכב אך איש לא נפגע. משטרת ניו דלהי פתחה בחקירה בנסיבות האירוע, שגם גורמי הביטחון של ישראל שותפים לה. ישראל שלחה חוקרים ואנשי מודיעין להודו.

בעקבות הפיגוע הוגברה העירנות בשגרירויות ישראל בחו"ל וגם בכמה מתקנים יהודים ברחבי העולם. החשש הוא שמדובר בחלק מגל פיגועים שאיראן מתכננת ולא באירוע בודד.

בעקבות הפיגוע בניו דלהי הוגברה העירנות בשגרירויות ישראל בחו"ל וגם בכמה מתקנים יהודים ברחבי העולם. החשש הוא שמדובר בחלק מגל פיגועים שאיראן מתכננת ולא באירוע בודד

ארגון בלתי מוכר הנקרא "ג'יש אלהינד" לקח את האחריות לניסיון הפיגוע בשגרירות ישראל בניו דלהי, אולם משטרת דלהי הטילה ספק באמינות ההודעה ורואה בה ניסיון הטעיה. כאמור ההערכה היא כי איראן היא שעומדת מאחורי ניסיון הפיגוע. בדיווחים מניו דלהי נמסר כי המשטרה אספה סרטונים ממצלמות האבטחה באזור וכי היא מנסה לאתר כמה אזרחים איראנים המתגוררים בעיר ואיראנים שהגיעו באחרונה לניו דלהי.

אחת ההערכות של משטרת הודו היא כי סטודנטים הודים שלמדו בעיר קום שבאיראן וחזרו להודו קשורים לפיגוע. הרכב מטען החבלה, חומר הנפץ ומנגנון ההפעלה מרחוק הם לטענת משטרת דלהי באיכות גבוהה ולא חובבנית.

ההערכה בישראל היא שאיראן חיפשה להוציא במהירות פיגוע נקם על חיסולו של פח'רי זאדה בגלל לחצים פנימיים, וכי הודו נבחרה כיעד בגלל התשתית המבצעית שהיתה כבר לאיראן או לחזבאללה במדינה.

אין זו הפעם הראשונה שאיראן מנסה לפגוע במטרות ישראליות בהודו. בפברואר 2012 התפוצץ מטען חבלה שהוטמן במכוניתה של טלי יהושע-קורן, אשתו של הנספח הצבאי בהודו, בעת הייתה בדרכה בניו דלהי לאסוף את ילדיה מבית הספר, היא נפצעה באורח בינוני ו-2 עוברי אורח נפצעו קל.

בעקבות החקירה עצרה משטרת הודו עיתונאי הודי בשם מוחמד אחמד קאזמי, שטען כי עבד עבור ארגון חדשות איראני. על פי החשד, הוא סייר באזור שגרירות ישראל בניו דלהי יחד עם עוד 3 אזרחים איראניים ואחד מהם הטמין את מטען החבלה במכוניתה של האזרחית הישראלית.

החקירה גילה כי קאזמי ורעייתו קיבלו סכום של יותר מ-100 אלף דולרים מחו"ל. משטרת דלהי הגיעה למסקנה כי האחראים לפיגוע השתייכו ל"משמרות המהפכה" של איראן.

באותו החודש הוטמן גם מטען נפץ במכוניתו של דיפלומט ישראלי שחנתה סמוך לשגרירות ישראל בטביליסי שבגיאורגיה. המשטרה ניטרלה את המטען ולא היו נפגעים.

ההערכה בענין ניסיונות הפיגוע בשנת 2012 היתה, כי מדובר בתגובה איראנית על רקע טענות של איראן שהמוסד הישראלי מבצע נגדה פעולות חשאיות משטחה של אייזרביג'אן.

ההערכה בישראל היא שאיראן חיפשה להוציא במהירות פיגוע נקם על חיסולו של פח'רי זאדה בגלל לחצים פנימיים, וכי הודו נבחרה כיעד בגלל התשתית המבצעית שהיתה כבר לאיראן או לחזבאללה במדינה

במקביל היו גם כמה פיגועים בבנקוק שבתאילנד, בהם נפצעו 4 בני אדם. לטענת שלטונות תאילנד, הפיגועים בוצעו על ידי אזרחים איראניים שניסו להתנקש בדיפלומטים ישראלים. לאחר הפיגועים הם נעצרו והועמדו לדין.

סיכול פיגוע טרור בצרפת

למוסד הישראלי הייתה הצלחה גדולה בסיכול פיגוע טרור גדול סמוך לפריז ביוני 2018. הוא הצליח להשיג מידע מדוייק על תוכנית הטרור לפגוע בכינוס של האופוזיציה האיראנית של ארגון "מוג'אהידין חלק" והעביר אותו לשירותי הביטחון של צרפת.

את פעולת הביצוע של הפיגוע בשטח הפעיל סוכן מודיעין איראני שפעל בכיסוי של דיפלומט בשגרירות איראן בוינה בשם אסאד אללה אסאדי. הוא השתייך ליחידה 312 במשרד המודיעין האיראני, שמטרתה לטפל במתנגדי המשטר בחו"ל, הוא הגיע לוינה בטיסה מטהרן כשמטען החבלה בחפציו, ומיד החל מעקב אחריו בעקבות התרעה שהעביר המוסד הישראלי.

אסאדי הפעיל חוליה של 3 אנשים שאמורים היו לבצע את הפיגוע, זוג איראנים בעלי אזרחות בלגית: נסימה נעמי (36) ואמיר סעאדוני (40) והראדאד עארהאני (57), מתנגד משטר שגוייס למודיעין האיראני ופעל בבלגיה.

על פי כתב האישום, הדיפלומט האיראני מסר מטען חבלה במשקל של חצי ק"ג לזוג הבלגי ממוצא איראני ב-30 ביוני 2018 כדי שיבצעו את הפיגוע בפריז. הם נעצרו בעת שהיו בנסיעה מאנטוורפן לפאריז.

ב-1 ביולי 2018 נעצר אסאדאללה אסאדי על ידי גורמי הביטחון בוינה והוסגר לבלגיה לשם העמדה לדין. מסתבר כי כל העת היה תחת מעקב של גורמי ביטחון אירופים שתיעדו בצילומים את כל פעולותיו.

מטען החבלה שהוכן לצורך הפיגוע היה מתוחכם ונועד לפגוע במספר גדול ככל האפשר של אנשים. אסאדאללה אסאדי טען לחסינות דיפלומטית אך בית הדין דחה את בקשתו.

למוסד הישראלי היתה הצלחה גדולה בסיכול פיגוע טרור גדול סמוך לפריז ביוני 2018. הוא השיג מידע מדוייק על תוכנית הטרור לפגוע בכינוס האופוזיציה האיראנית של "מוג'אהידין חלק", והעבירו לשירותי הביטחון של צרפת

בית המשפט בבלגיה דן אותו ב-4 בפברואר השנה לעונש מאסר של 20 שנה בפועל. 3 חבריי החוליה נדונו לתקופות מאסר בפועל בין 16-18 שנים ואזרחותם הבלגית נשללה.

המוסד הישראלי זוכה להערכה גדולה בקרב ממשלות באירופה על הסיוע ההדוק שהוא נותן לארגוני המודיעין באירופה כדי לסכל ולהתגונן מפני פיגועי טרור של איראן וחזבאללה. לפני כמה חודשים העביר המוסד מידע מדוייק לשלטונות גרמניה על תשתיות טרור של ארגון חזבאללה במדינה. המודיעין הגרמני ביצע מעצרים וארגון חזבאללה הוכרז כארגון טרור.

ההחלטה של גרמניה להכריז על ארגון חזבאללה כ"ארגון טרור" היא החלטה חשובה במאבק העולמי נגד הטרור. גרמניה הפנימה כי בתוכה צומח "גיס חמישי" שפועל בשירותה של איראן ופוגע בביטחונה הלאומי.

חזבאללה משתמש בגרמניה כבסיס להתארגנות באירופה, הכולל רכישת נשק, זיוף מסמכים, איסוף מודיעיני, הברחות והלבנת כספים.

החלטת ממשלת גרמניה התקבלה בעקבות לחץ של ארה"ב וישראל, לאחר שישראל גם סיפקה לגרמניה מידע מודיעיני על פעילות הטרור של חזבאללה בתחומיה.

על פי גורמים מדיניים בירושלים, המוסד הישראלי העביר לגרמניה מידע על רשת להלבנת כספים של חזבאללה, תאי טרור ומעבדה ליצור חומרי נפץ.

כעת קוראים עשרות דיפלומטים אירופים לשעבר, בהודעה שפירסמו בשבוע שעבר, להטיל על שר החוץ האיראני ג'וואד זריף את האחריות להתקפות של איראן באירופה. בהודעה נאמר כי צריך להעניש אותו על תפקידו בתכנון הפיגוע בפאריז וגם לבדוק היטב את הפעילות של שגרירויות איראן ומרכזי הדת והתרבות שלה באירופה.

ההודעה קוראת לצמצם את המשלחות הדיפלומטיות האיראניות באירופה עד שאיראן תתחייב להפסיק את פעולות הטרור ולהכריז על מנגנון המודיעין האיראני כארגון טרור.

פרשת סיכול הפיגוע שתכננה איראן באמצעות אסאדאללה אסדי נחשבת להצלחה גדולה של המוסד הישראלי. נראה כי אירופה מתחילה להתעורר עתה נגד פעולות הטרור של איראן בשטחה, האיראנים ביצעו בשנים האחרונות פיגועי טרור בברלין, רומא וג'נבה, אך שליחי המודיעין האירני תמיד הצליחו להימלט מעונש בחסות דיפלומטית. עתה נוצר תקדים חשוב בעקבות המידע המודיעיני המפורט שהביא המוסד הישראלי שאיפשר מעקב הדוק ואיסוף ראיות נגד הסוכנים האיראניים.

האיראנים ביצעו בשנים האחרונות פיגועי טרור בברלין, רומא וג'נבה, אך שליחי המודיעין האירני נמלטו מעונש בחסות דיפלומטית. עתה נוצר תקדים חשוב בעקבות המידע המודיעיני המפורט שהביא המוסד הישראלי

אולם, ההערכה היא כי אנו נמצאים רק בתחילת המערכה נגד כוונת איראן לנקום את מותם של קאסם סולימאני ופח'רי זאדה. האיראנים הם עקשנים והם לא ירגעו עד שיצליחו להוציא פיגועים גדולים נגד מטרות אמריקניות וישראליות. קרב המוחות המודיעיני הוא בראשיתו ובמרוץ נגד הזמן.

 

 

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,569 מילים
כל הזמן // יום שישי, 16 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

כולנו משתתפים בניסוי שנקרא פייסבוק

ב-2010 עשתה פייסבוק ניסוי ב-60 מיליון בני אדם. תוצאת הניסוי עודדה 300 אלף מצביעים מתנדנדים ללכת להצביע בבחירות. כשמודעים לעובדה שטראמפ נבחר ב-2016 על חודם של 100 אלף קולות בלבד, הניסוי הזה מבהיר בדיוק מה כוחו של אחד התאגידים הגדולים בעולם.

אין כמעט מישהו שלא מכיר כיום את המונחים דאטה או ביג דאטה. בעולם שבו האינטרנט הפך למעין תודעה קולקטיבית של האנושות, המידע הזמין לנו בקצות האצבעות הוא אדיר מעבר לכל תפישה.

מעולם, בכל 6,000 שנות ההיסטוריה הכתובה, לא עמדה האנושות מול כמויות כאלה עצומות של מידע. אפילו מהפכת הקרוא וכתוב שפרצה ממכבש הדפוס הראשון של גוטנברג, מתגמדת ככל הנראה לעומת הררי הפטאבייט שמכיל העולם הדיגיטלי נכון להיום (Petabyte שווה מיליון טרהבייט, או 10 בחזקת 15).

כדי לעשות סדר בעומס המידע הבלתי נתפש הזה, כי המוח האנושי ודאי לא יועיל לנו, משתמשים באלגוריתמים ובכוח החישוב העילאי שלהם. יש שתי דרכים עיקריות לעשות זאת – האחת היא לתכנן אלגוריתם סטטי שפשוט עושה מה שאומרים לו, ולא יודע לחרוג מעבר לגבולות שהוצבו לו; והדרך השנייה היא ליצור אלגוריתם שלומד בכוחות עצמו – או "למידת מכונה" כפי שהיא נקראת.

מעולם, בכל 6,000 שנות ההיסטוריה הכתובה, לא עמדה האנושות מול כמויות כאלה עצומות של מידע. כדי לעשות סדר בעומס הזה, כי המוח האנושי לא יועיל לנו, משתמשים באלגוריתמים ובכוח החישוב העילאי שלהם

השיטה הזו היא החדשה יותר מבין השתיים, והיא זו שתפסה תאוצה משמעותית בשנים האחרונות. היינו מצפים שאלגוריתמים חכמים כאלה יצוצו בכל פינה כדי לעשות את חיינו נוחים יותר; אבל למעשה השימוש העיקרי שלהם כיום הוא… כן, ניחשתם – לעשות כסף; אבל לא רק.

הנה כמה דוגמאות.

הבינות המלאכותיות של גוגל (Rank Brain, Bert / Deep Rank) משתמשות בכמויות עצומות של נתונים כדי לקבוע אילו תוצאות חיפוש ומודעות פרסום יוצגו למשתמשים בכל רגע נתון. בסופו של יום זה מה שמביא לגוגל הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים בכל רבעון.

דבר דומה מתרחש גם בעולם המסחר במניות. אם בעבר המילה "בורסה" העלתה בדמיון מגדלי ענק מלאים בסוחרים המנפנפים בידיהם, כיום המגדלים הללו מלאים במחשבי על שמעבירים מיליוני דולרים לכאן ולכאן בשברירי שנייה. אלגו-טריידינג כמעט אינו מצריך התערבות אנושית, ויש חברות שיודעות למנף היטב את שברירי השנייה הללו לטובת לקוחותיהן.

מומחית המחשבים הישראלית, דר' קירה רדינסקי פיתחה גם היא מספר אלגוריתמים מתקדמים תוצרת כחול-לבן. אלגוריתם Debra שפותח על ידי רדינסקי ב-2012 הצליח לחזות את העתיד ברמת דיוק של 80%, ושימש את ארגון האומות המאוחדות לחיזוי אסונות, מגיפות, מהפכות פוליטיות ואפילו רצח עם. בהמשך פיתחה רדינסקי אלגוריתם דומה למטרות שיווק בחברה שהקימה – Sales Predict – שלבסוף נמכרה לאיביי ב-40 מיליון דולר.

גם לפייסבוק יש את האלגוריתמים המתקדמים שלה, ואלו מיועדים לקבוע בעיקר מה תראו בניוזפיד שלכם – החל מפרסומות (שמביאות לה הכנסות של מיליארדי דולרים בכל רבעון), וכלה בתכנים של חברים, קבוצות ודפים בהם אתם חברים ועוד. אבל בניגוד לגוגל, שממנה עוד אפשר לצאת כאשר אתם מסיימים את החיפוש – פייסבוק היא בועה סגורה שבעתיים.

היינו מצפים שאלגוריתמים חכמים כאלה יצוצו בכל פינה כדי לעשות את חיינו נוחים יותר; אבל למעשה השימוש העיקרי שלהם כיום הוא… כן, ניחשתם – לעשות כסף; אבל לא רק

עולם של מניפולציות

בשנת 2010 פייסבוק הודתה שעשתה ניסוי ב-60 מיליון בני אדם: הוצגו להם שתי מודעות זהות שמזכירות להם שהיום הוא יום הבחירות, אבל באחת מהן היה הבדל קטן – תמונות של החברים שסימנו בפייסבוק "הצבעתי". במצב כזה, בו מוצגים לנו אנשים מוכרים ש"כבר רכשו" (אם נשאיל מונח מעולם השיווק) – יופעל עלינו לחץ כלשהו לעשות אותו דבר.

זה נקרא "אפקט העדר" או "לחץ חברתי"; או במילים קצת יותר מודרניות ומכובסות – "הוכחה חברתית" (Social Proof). ההבדל בין המודעות היה מינורי לחלוטין ולגמרי בלתי מורגש, אבל הוא הצליח להניע 300 אלף אמריקאים להצביע בבחירות.

זה לא נשמע הרבה, 300 אלף לעומת 300 מיליון אמריקאים; אבל אם נתקדם מעט אל העתיד – נגיע לשנת 2014. במהלך תקופה זו פנה אחד המועמדים לנשיאות ארצות הברית לחברה בשם קיימברידג' אנליטיקה, לצורך קמפיין בחירות דיגיטלי שהיה עתיד להעלות אותו על כס הנשיאות.

אותו מועמד לנשיאות ידע היטב עם מי יש לו עסק. לקיימברידג' אנליטיקה כבר היה ניסיון רב בהטיית בחירות בעשרות מדינות אחרות בעולם, בהן היא השתמשה כשפני ניסוי להוכחת הטכנולוגיה השיווקית שלה. מעבר לכך, החברה היא בעצם חטיבה אזרחית של יישומים צבאיים לשינוי התנהגות, שנוסו בהצלחה בעבר.

לא ניכנס כאן לשיטות בהן השתמשה קיימברידג' אנליטיקה, למרות שזה נושא מעניין בפני עצמו; מי שרוצה להעמיק מוזמן לראות את הסרט התיעודי המרתק של נטפליקס – The Great Hack.

הנקודה היא שבאמצעות מידע שהודלף מפייסבוק אודות 90 מיליון אמריקאים, וכן נתונים נוספים שנשאבו ממקורות אחרים, הצליחה קיימברידג' אנליטיקה לבצע מניפולציות עדינות ומתוחכמות מאין כמותן – שלבסוף העלו כנראה את דונלד טראמפ אל כס הנשיאות בארצות הברית.

באמצעות מידע שהודלף מפייסבוק על 90 מיליון אמריקאים, ונתונים שנשאבו ממקורות אחרים, הצליחה קיימברידג' אנליטיקה לבצע מניפולציות עדינות ומתוחכמות מאין כמותן – שלבסוף העלו כנראה את טראמפ לנשיאות

פער הקולות בין זכייה להפסד היה 100 אלף איש בלבד. זוכרים את הניסוי של פייסבוק מ-2010? הניסוי הצליח לשכנע 300 אלף איש להצביע בבחירות. אומנם באותו ניסוי תמים לא התיימרה פייסבוק להשפיע על השאלה למי להצביע, אבל בזה כבר טיפלה קיימברידג' אנליטיקה 6 שנים לאחר מכן – כפי שראינו.

שוב פייסבוק מצאה עצמה במרכזה של שערוריית פגיעה בפרטיות. בעוד שלקיימברידג' אנליטיקה זה עלה ביוקר – החברה נסגרה – לפייסבוק זה היה לא יותר מפגיעה קטנה בכנף: כולה קנס קטן של 5 מיליארד דולר. כלום ושום דבר לעומת המיליארדים שהיא מכניסה בכל רגע מפרסום.

מי שחושב שכוחה של פייסבוק מסתכם רק בפרסומות שגורמות לנו לקנות יותר, מוטב שיפקח עיניים. לא צריך להיות גאון טכני כדי להבין איך עובדת מערכת הפרסום בפייסבוק. כל מי שיודע כיצד לתמרן את האלגוריתמים באמצעות פרסום מדויק בסכין מנתחים, יכול לקבוע גם את תוצאות הבחירות – ולא רק אם נשתה זירו או קולה.

עמית אדלר הוא איש דיגיטל, גרפומן בלתי נלאה, בעל תואר שני בפילוסופיה והיסטוריה של המדע

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 889 מילים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות

דיווח: עמיר פרץ נפגש עם חברי כנסת בניסיון לשכנעם לתמוך במועמדותו לנשיאות

שר הכלכלה והתעשייה אומר שהמטרה העיקרית שלו כנשיא תהיה לפעול למען אחדות בעם ● דיווח: על רקע האפשרות שישתפו פעולה, אנשי רע"ם העבירו דרישות לליכוד, רובן - תביעות תקציביות; ברשימה הערבית המאוחדת לא דורשים את ביטול חוק הלאום וחוק קמיניץ

עוד 7 עדכונים

למקרה שפיספסת

מצעד הפרעונים המצרי

שאלת הזהות מלווה את מצרים מראשית קיומה. לאורך השנים זהויות שונות סיפקו את הדבק שליכד את התושבים מסביב לטריטוריה הקרויה מצרים: פרעונית, אסלאמית, ערבית, אפריקנית וים תיכונית.

בתקופות מסוימות זהות אחת הייתה דומיננטית יותר מהשאר, אולם בתקופות אחרות היו הזהויות משולבות זו בזו. מאז עלייתו של סיסי לשלטון ב-2013, ניכר כי הפרעוניות הפכה לרכיב חשוב – אם כי לא בלעדי – של הזהות המצרית, כפי שגם הוכיח הטקס לחנוכת התעלה השנייה של סואץ שנערך באוגוסט 2015.

שאלת הזהות מלווה את מצרים מראשית קיומה. לאורך השנים זהויות שונות סיפקו את הדבק שליכד את התושבים מסביב לטריטוריה הקרויה מצרים: פרעונית, אסלאמית, ערבית, אפריקנית וים תיכונית

הזהות הפרעונית באה גם לידי ביטוי בטקס פתיחת המוזיאון הלאומי החדש לתרבות המצרית בקהיר שנערך ב-3 באפריל. המשטר בחר לציין את האירוע ברוב פאר והדר בפסטיבל מרשים ומתוקשר. הייתה זו הזדמנות מחודשת עבור המשטר להדגיש את זהותה הפרעונית של מצרים ולשווק דימוי של עוצמה.

האירוע, שנקרא בערבית "שיירת המומיות המלכותיות" ובאנגלית "מצעד הפרעונים המוזהב", נערך לכבוד העברתן של 22 מומיות מלכותיות מהמוזיאון המצרי שבכיכר תחריר אל משכנן החדש.

העברת המומיות למוזיאון החדש היא חלק מתכנית ממשלתית רחבה, הכוללת שיפוץ וחידוש המוזיאון המצרי בכיכר תחריר, הקמת מוזיאון חדש וגדול ממדים בקרבת הפירמידות אשר יציג את אוצרות קברו של תות ענח אמון, הקמת מוזיאון "בירות מצרים" בבירה המנהלית החדשה, ואת המוזיאון הלאומי לתרבות המצרית. הקמת הבירה המנהלית החדשה, כמו גם העברת פרטי המוזיאון החשובים, הם גם עדות לירידה בחשיבותה ובמרכזיותה של כיכר תחריר, שהייתה "הלב הפועם" של מצרים במהלך מחאות האביב הערבי שהובילו להפלת משטרי מובארכ ומורסי.

הטקס המפואר והמושקע כלל אלפי ניצבים בלבוש פרעוני, שסיפקו תפאורה לשיירת הרכבים שהובילו את המומיות ועוצבו כסירות פרעוניות השטות על הנילוס. הוא שם דגש על הקשר בין מצרים המודרנית למצרים הקדומה ועל מעמדה של מצרים כערש התרבות. כדברי אחת השדרניות:

"מצרים וההיסטוריה הם תאומים זהים. מצרים היא ערש התרבויות כולם. במצרים נולדה ההיסטוריה והציוויליזציה האנושית לפני אלפי שנים. זוהי תרבות מהקדומות והאדירות שידעה האנושות. אך היא התפתחה והתקדמה ושרדה את תהפוכות הזמן".

האירוע, שנקרא בערבית "שיירת המומיות המלכותיות" ובאנגלית "מצעד הפרעונים המוזהב", נערך לכבוד העברתן של 22 מומיות מלכותיות מהמוזיאון המצרי שבכיכר תחריר אל משכנן החדש

אין ספק כי תכנית המוזיאונים החדשה נועדה למשוך תיירות חוץ ולשפר את מצבו הרעוע של ענף התיירות המצרי שעדיין לא התאושש מאז המהפכה ב-2011 וספג מכה אנושה על רקע מגפת הקורונה.

סרט תדמית שהוצג במהלך האירוע הראה גם את ההשקעה העצומה של מצרים בחשיפה, שימור ושיקום אתרים היסטוריים במדינה – לא רק פרעוניים כי אם גם כנסיות ובתי כנסת עתיקים, דוגמת בית הכנסת "אליהו הנביא" שנבנה באלכסנדריה במאה ה-14 ונחנך לפני כשנה לאחר שיפוץ ממושך. המסר המובהק של הסרט הוא שבמצרים של ימינו שוררים חופש דת וחופש פולחן עבור כלל הדתות המונותאיסטיות.

המסר הזה מתכתב עם מסר נוסף שבלט מתוך הטקס והוא שהתרבות המצרית אינה רק מוסלמית או פרעונית, אלא היא מגוונת ומורכבת מרבדים שונים ותרבויות שונות – פרעונית, יוונית, קופטית, ביזנטית, אסלאמית, נוצרית, יהודית ועוד. שר התיירות והעתיקות המצרי, ד"ר ח'אלד אל-ענאני, שערך לנשיא אל-סיסי סיור במוזיאון התרבות המצרית החדש כחלק מהאירוע, טרח להדגיש את המסר הזה כמה פעמים ולהראות כי כל התרבויות הללו מרכיבות את התרבות המצרית ודרות בכפיפה אחת זו לצד זו במוזיאון החדש.

מעבר לשיקולים הכלכליים ומעל לקולות האסלאמיסטים שמחו נגד "העברת גופות" ונגד הענקת תשומת לב וכבוד למלכים ומלכות "כופרים", ניכר כי המשטר המצרי רצה לשדר מסר של עוצמה. זאת מתוך רצון להאדיר את מעמדה של מצרים, הנשענת על הציוויליזציה הפרעונית העתיקה והמפוארת.

בשני העשורים האחרונים הלך ונשחק מעמדה של מצרים בכלל ובעולם הערבי בפרט, כאשר מדינות המפרץ – במיוחד האמירויות וקטאר – צמחו כמדינות עשירות העושות שימוש בנכסים הקשים והרכים שלהן על מנת לקדם את מעמדן. עלייתן של מדינות אלה לגדולה הינה לצנינים בעיני מצרים, הממשיכים להסתכל מלמעלה על "בני המדבר" הנעדרים, לטענתם, עומק תרבותי.

ניכר כי המשטר המצרי רצה לשדר מסר של עוצמה, שיאדיר את מעמד מצרים, הנשענת על הציוויליזציה הפרעונית העתיקה והמפוארת. בשני העשורים האחרונים הלך ונשחק מעמדה של מצרים בכלל ובעולם הערבי בפרט

אולם חיזוק מעמדה של מצרים לא יכול להיעשות על בסיס העבר בלבד, ואפילו לא על בסיס צבא חזק, אלא על כלכלה איתנה והקטנת הגידול הדמוגרפי. אמרה ידועה (שמקורה אינו ברור) אומרת שמי שאין לו עבר, אין לו עתיד; אולם במקרה של מצרים, גם מי שיש לו עבר, לא בטוח שיש לו עתיד.

פרופ' אלי פודה מלמד בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית וחבר וועד מנהל במיתווים, המכון הישראלי למדיניות חוץ אזורית. ערך יחד עם פרופ' און וינקלר את הספר "הגל השלישי: מהפכה ומחאה במזרח התיכון".

ד"ר אלעד גלעדי הוא חוקר היסטוריה תרבותית וחברתית בסעודיה וכן ספרות סעודית מודרנית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 670 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בני גנץ מינה את זיו שילון להוביל רפורמה באגף השיקום

חובת מסכה בשטח פתוח תבוטל החל מיום ראשון ● מיכל בת אדם בטקס פרס ישראל: "אני עצובה כי חסר כאן זוכה אחד" ● בן גביר מאיים לתבוע את יאיר גולן ● הנשיא אירח את הסגל הדיפלומטי בפעם האחרונה ● גבי אשכנזי יוצא למפגש עם שרי החוץ של יוון, קפריסין והאמירויות ● נתניהו, גנץ וכוכבי גינו את שריפת הזרים והדגלים על קברי חללים בהר המנוחות

עוד 21 עדכונים

פרויקט מיוחד ישראל שלנו

לכבוד יום העצמאות, מערכת זמן ישראל נכנסת למנהרת הזמן במסע אל הרגעים הפרטיים שמאחורי הזיכרונות הקולקטיביים ● שירת החיילים בששת הימים ● הריצה למקלט במלחמת יום הכיפורים ● האבא שמפרפר בין חיים למוות בשלום הגליל ● אולפן ההקלטות של פורטיס וסחרוף ● שברון הלב כשהרסו את אוסישקין ● הרצון להיות חלק מכולם אחרי רצח רבין ● ואפילו: ישראל כמעט שורפת את צרפת בכדורגל

ראיון המדינה של אבא שלה

כמעט כל פרט בסיפורה האישי של יעל מדיני מתפקע מסמליות לאומית ● בתו של משה שרת - ממייסדי המדינה, שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של ישראל - היא אחת מעדות הראייה האחרונות שחוותה מקרוב, בצורה אינטימית ממש, את הדרמה מאחורי הקלעים של הקמת המדינה ● בראיון לאמיר בן-דוד היא מוסרת, בעברית נפלאה, את עדותה - שהיא גם הצעה לנסיעה במכונת זמן אל ימים אחרים

עוד 4,444 מילים ו-1 תגובות

טיול לחג מחווה לזרים שנלחמו למען עצמאות ישראל

יום הזיכרון ויום העצמאות הם הזדמנות טובה לבקר באנדרטת מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) ובחורשה סביבה, המוקדשים לאלה שנתנו את חייהם למען מדינת ישראל ● לטייל ולזכור

עוד 1,194 מילים

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה