התובעת ליאת בן-ארי בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
ראובן קסטרו/פול

משפט נתניהו התחדש - ואיתו הקמפיין נגד ליאת בן-ארי

הבוקר התחדש הדיון במשפטו של ראש הממשלה, ובתזמון לא מפתיע, בימים האחרונים חודשו גם ההתקפות על התובעת הראשית ליאת בן-ארי ● במרכז הקמפיין ההזוי הפעם שוב בנה של בן-ארי ושוב מככב בקמפיין הקוספירטיבי השדרן אבי רצון ● זה אולי נשמע שולי וחסר חשיבות, אבל השיריון של אחד המסיתים הראשיים ברשימת הליכוד לכנסת מוכיח: מדובר בקמפיין בשירות נתניהו עצמו ● פרשנות

הבוקר (שני) התחדשו הדיונים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולקראת הארוע – שנדחה אין-ספור פעמים – התחדש בימים האחרונים גם הדיון באישיות החשובה תומר שוויקי.

למי שלא מכיר, שוויקי בן ה-18 הוא בנה של התובעת הראשית במשפט נתניהו ליאת בן-ארי, ובשנה האחרונה הוא מככב במסכת אינסופית של קונספירציות מכוערות הגורסות שהוא תקף שוטר (הוא לא), התחצף למפגינים (הוא לא), ועכשיו הוא גם משתמט משירות צבאי (הוא לא).

את הסאגה המתמשכת סביב התובעת בן-ארי, במסגרתה רודפים את התובעת ואת משפחתה במשך חודשים באמצעות הפצת פייק ניוז מכוערים ומגוחכים במיוחד, תיעדנו בתחקיר זמן ישראל.

הקמפיין המטורף הזה כלל גם חדירה לפרטיותה, איומים על משפחתה, ורביצה אובססיבית מול ביתה (כולל שימוש במעקבים) כאילו מדובר בפוליטיקאית או פושעת מסוכנת, ולא בפרקליטה מבצעת את התפקיד עבורו הציבור משלם לה: להעמיד לדין את מי שנחשד על פי ראיות שנאספו בעבירות חמורות על החוק.

הקמפיין המטורף כלל גם חדירה לפרטיותה, איומים על משפחתה, ורביצה אובססיבית מול ביתה כאילו מדובר בפוליטיקאית או פושעת מסוכנת, ולא בפרקליטה מבצעת את התפקיד עבורו הציבור משלם לה

אחרי כמה חודשים של רגיעה בגזרת בן-ארי, התחדשו לפתע ההפגנות מול ביתה בשבוע וחצי האחרונים. לא כל ערב, ולא באותה קולניות שהפריע את מנוחת השכנים בגל הקודם, אבל בפרקליטות אין לאיש ספק: מישהו שוב עובד כאן, מסובב את הטורבינה הזאת, ודואג שצוות התביעה ידאג מדברים (ושקרים) אחרים, במקום מניהול משפט ראש הממשלה.

שולחן התביעה במשפטו של בנימין נתניהו – במרכז התובעת הראשית ליאת בן-ארי, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)
שולחן התביעה במשפטו של בנימין נתניהו – במרכז התובעת הראשית ליאת בן-ארי, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו עצמו אמנם אינו שותף ישיר במלאכת ההסתה (בניגוד לדולנד טראמפ, הוא יודע מתי להשאיר את המלאכה לאחרים) אבל בנו יאיר שותף פעיל, וכך גם תומכיו המובהקים אורלי לב (שאירגנה את ההפגנות מול ביתה של בן-ארי), עורך דין אביעד ויסולי ואחרים.

נתניהו, לו היה רוצה בכך, היה יכול להפסיק את הקמפיין האכזרי הזה ברגע. הוא לגמרי שולט בשטח. די שהיה מבקש מנאמניו להניח למשפחתה של בן-ארי ולהתרכז בביקורת על פועלה המקצועי – והם היו מצייתים.

נתניהו, לו היה רוצה בכך, היה יכול להפסיק את הקמפיין האכזרי הזה ברגע. הוא לגמרי שולט בשטח. די שהיה מבקש מנאמניו להניח למשפחתה של בן-ארי ולהתרכז בביקורת על פועלה המקצועי – והם היו מצייתים

עובדה שכאשר ערוץ 20 "חשף" עבירות בנייה כביכול של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, נאמניו של ראש הממשלה החרישו, ונמנעו מלפמפם את הסיפור של ערוץ 20. כאילו מישהו לחש להם: חיות היא לא האויב שלנו כרגע. הכתב בועז גולן אף התאונן בשידור על "הדגים מהליכוד": "אנחנו עושים את העבודה, מביאים לכם את ההנחתה והם לא עושים כלום", מחה גולן.

לו רצו דיון ענייני בפעולת הפרקליטות, יכלו נתניהו ומאמיניו לחטט בכתב האישום ולנסות לדלות מתוכו טענות מקצועיות (מוצדקות או לא) נגד התנהלות בן-ארי וצוותה. די אם נזכיר את דרישת בית המשפט לתקן את כתב האישום או את העימות הקולני השבוע בין היועמ"ש אביחי מנדלבליט לעורך הדין בעז בן צור.

בנימין נתניהו ועורכי דינו עמית חדד ובעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
בנימין נתניהו ועורכי דינו עמית חדד ובעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

אבל בסביבת נתניהו יודעים שדיונים משפטיים מפולפלים לא מספקים את מי שצמא דם, ולפיכך התעמקות בכתב האישום או ביקורת מקצועית על עבודת הפרקליטים לא באמת תלהיב את ההמון, ולא תסייע לפמפם את המסר הקונספירטיבי והשקרי ש"כנופיית שלטון החוק תפרה תיקים נגד ראש הממשלה". כדי לגרום לאנשים לצאת לרחובות נגד אישיות בלתי זוהרת כמו תובעת בפרקליטות, חייבים לדוג רכילות זולה שמסעירה את הלבבות. ואם אין כזאת – יש להמציאה.

בן-ארי עברה עבירת בנייה כאשר פיצלה את דירתה בראש העין וביקשה להכשיר את הפיצול בדיעבד. היא חטפה על כך כהוגן בתקשורת, ונאלצה להתנצל ולהודות שטעתה. נפתח לה תיק בעירייה שבינתיים נסגר (כצפוי), אחרי שנקבע כי אישורי פיצול בדרך כלל ניתנים במקרים כאלה.

זה לא הפריע למקהלה להתחיל מחדש לזמר השבוע את זמרירי ההשמצה הישנים, בעיתוי מפתיע התואם את חידוש הדיונים במשפט המפורסם שבו בן-ארי משמשת תובעת מרכזית.

המגיש בתחנת הרדיו "גלי ישראל" אבי רצון הוא כנראה המכפישן הנחוש מכולם.

גם אחרי שבית המשפט קבע חד משמעית שבנה של בן-ארי אינו הנער שזוהה כמתעמת עם המפגינים, וגם אחרי שאורלי לב נאלצה, בהוראת בית המשפט, להסיר את הפוסטים בהם פימפמה את הפייק ניוז הזה במשך שבועות, רצון סירב לוותר והמשיך להעלות עוד ועוד "הוכחות", מגוחכות ברובן, לכך ששוויקי הצעיר הוא אכן עבריין הנמלט מאימת הדין.

אבי רצון (צילום: משה שי/פלאש90)
אבי רצון (צילום: משה שי/פלאש90)

הוא גם חיפש את תמונותיו של הנער בבית הספר, תישאל בהתלהבות את המנהלת שלו ואפילו העמיס על לשכת דובר משרד המשפטים שאלות מעוררות פלצות אודות אחותה של בן-ארי שהלכה לעולמה לאחרונה.

בשבוע שעבר רצון יצא בהאשמה מופרכת חדשה: שוויקי הינו משתמט משירות בצה"ל. "פעם ראשונה שאני שומע את המושג הזה מלש"ב (מועמד לשירות ביטחון)", הדגים רצון בורות יוצאת דופן בעבור אזרח ישראלי.

"תומר שוויקי אמור היה להתגייס באוגוסט האחרון, סביר להניח שאם יתגייס זה יהיה באוגוסט הבא. לא כל אחד זוכה לפריבילגיה הזו. זו דחיה די מביכה ומוזרה… תומר שוויקי לא התגייס לצבא ההגנה לישראל. בני גילו 99.9 אחוז מהם התגייסו".

שוויקי, למעשה, נמצא בשנת שירות לפני גיוסו לצה"ל – תוספת זמן של שירות בהתנדבות למען המדינה, ובוודאי לא התחמקות ממנה.

השבוע הצטרף מלש"ב אחר למאמצים להכריע את בן-ארי – המועמד לשירות בכנסת בוריס אפליצ'וק. כפי שפירסמה טל שניידר בזמן ישראל, אפליצ'וק – אותו שיריין נתניהו במקום ה-40 כהוקרה לפעילותו בהפגנות התמיכה בו – הוא משתתף קבוע בהפגנות מול ביתה של בן-ארי.

השבוע חגג אפליצ'וק את שיריונו לרשימת הליכוד בציוץ שטנה נגד התובעות במשפט נתניהו – בן-ארי והמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים נורית ליטמן – וקרא להעמיד את-בן ארי לדין "על ניסיונה לתפור ראש ממשלה מכהן". "היא חייבת לתת את הדין על מעשיה", כתב.

אפליצ'וק אף איים לפני כמה חודשים על בן-ארי בציוץ ש"סופה יהיה בדיוק כמו של התובעת הכללית המושחתת של מדינת פנסילבניה", אשר הורשעה במתן עדות שקר והועמדה לדין.

בוריס אפליצ'וק (צילום: הליכוד)
בוריס אפליצ'וק (צילום: הליכוד)

ביקשנו מאפליצ'וק להסביר לנו את עמדותיו כלפי בן ארי. הוא דווקא רצה, אבל דרש אישור מדוברות הקמפיין של הליכוד. "אני עכשיו חלק מהקמפיין. תבקש מהם ראיון איתי". כי הכי חשוב כמובן, לעבוד מסודר. בדוברות הבטיחו לבדוק, ולא חזרו עם תשובה.

צריך לקרוא את הדברים שוב ושוב כדי להאמין עד אנא הגענו, עד כמה מסוכן נהיה פה לטפל בחומר הנפץ הנקרא "תיקי נתניהו": תחנת רדיו מאפשרת לשדרן להפיץ שקרים בוטים נגד ילד בן 18, שאינו איש ציבור, לרדוף אותו עד בית ספרו ועד שירותו הצבאי, ולהתיר את דמו רק בגלל שהוא בנה של תובעת בפרקליטות. זאת, בזמן שראש ממשלה העומד למשפט פלילי, מציב באופן יזום ברשימה לכנסת אדם הרודף את אותה התובעת, מכנה אותה "מושחתת" וקורא לכלוא אותה.

חמש שנים הופצו בארה"ב שקרים בוטים נגד יריבים פוליטיים, השמצות נגד גורמי אכיפת החוק ומסרים גזעניים נגד שחורים, מהגרים או סתם "שמאלנים". בכל זאת, ולמרות כל הסימנים, התעוררה הדמוקרטיה המתגוננת רק אחרי הפריצה האלימה לקפיטול ואחרי שכמעט נרצחו שם סגן נשיא ויו"ר בית הנבחרים. האם גם אצלנו ייקחו ברצינות את מסע הרדיפה אחר אנשי מערכת המשפט רק אחרי הרצח הבא?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אבנר. אתה באמת הזוי. שמעת מה שהיא אמרה בחקירה שלה על חריגה של הבניה? כאילו תופרים לה תיק. אין לה אימון בחוקרים? רק בה יש אימון? תתבייש לך. כן בפרקליטות יש חקירה בררנית כלפי ראש הממשלה.
כל זמן שהגב' הלא נכבדת הזו עשתה רמיה וגזל של יח' דיור, בפרויקט שנועד אך ורק לתושבי ראש העין, והיא נרשמה דרך גיסה שהיה מנהל הפרויקט, בעוד מגוריה ממש לא בראש העין,וקיבלה זכות לבנית היחידה... המשך קריאה

כל זמן שהגב' הלא נכבדת הזו עשתה רמיה וגזל של יח' דיור, בפרויקט שנועד אך ורק לתושבי ראש העין, והיא נרשמה דרך גיסה שהיה מנהל הפרויקט, בעוד מגוריה ממש לא בראש העין,וקיבלה זכות לבנית היחידה. והגדילה עשות בחלקה את היחידה שגזלה מבן/ת ראש העין, לשתי יח' ללא קבלת האישורים הנדרשים לכך, אין לה הזכות לתבוע יותר אף אחד!!!!! על חוסר נקיון כפיים. ידיה טובלות בשרץ בעודהעומדת כתובעת במשפטו של ראש ממשלה על חוסר נקיון כפיים. זה מה שנקרא צביעות מחליאה. לכי הביתה.

עוד 1,020 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 18 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

אהבתי לסופר מצרי שונא ישראל

מבעד לעשן הסיגריות זיהיתי את עלאא אסוואני מוקף מעריצים בשולחן סמוך ב-GARDEN CITY CLUB בלב קהיר. מזגתי לעצמי וויסקי כפול, לחיזוק. לא כל יום אני פוגש סופר שאני אוהב. כי כמעט כולם מתים.

מבעד לעשן הסיגריות זיהיתי את עלאא אסוואני מוקף מעריצים בשולחן סמוך ב-GARDEN CITY CLUB בלב בקהיר. מזגתי לעצמי וויסקי כפול, לחיזוק. לא כל יום אני פוגש סופר שאני אוהב. כי כמעט כולם מתים

אני אדבר עם כל אחד ברחוב או על הבר, אבל בענייני ספרות קשה להכחיש שאני סנוב. המדפים בביתי נאנקים תחת משקלם המצטבר של צווייג, נבוקוב, מופאסן, סומרסט מוהם, נייפול, הבנתם את הנקודה. מידי פעם אנסה משהו מודרני יותר, ולרוב אתאכזב. אני חש שנגמרו לנו האלמנטים הספרותיים לפני כ-50 שנה, ונותרנו בעיקר עם רכיבים מגושמים המתחברים לכדי בליל משעמם לקריאה.

הספריה בביתו של דן פרי (צילום: דן פרי)
הספריה בביתו של דן פרי (צילום: דן פרי)

מידי פעם לפני נסיעה למקום חדש ומסעיר אשאל איזה מומחה: מהו הרומן על המקום הזה, שעלי לקרוא כדי להבין?

בדרכי להאיטי התשובה היתה: “קרא את הקומיקאים מאת גרהם גרין. הוא אמנם לא היה מקומי, אבל זה הספר". הייתי המום מהיצירה, הזכרתי אותה במאמר שכתבתי ומאז קראתי כמעט כל מה שהאיש הפורה הזה כתב.

לפני כמה שנים נשלחתי לקהיר. "קרא את בניין יקוביאן מאת אסוואני", נאמר לי.

הספר הקסים אותי מיד. לא רק בגלל העלילה. עד כמה שמעניין לקרוא על חיייטים, סנדלרים וסטודנטים משנות השבעים המעניינות מספיק, מה שבאמת שבה את ליבי היה הסגנון. אסוואני עשה מושלם כמה דברים שאני מאוד אוהב.

  1. ראשית, מוטיב הזמן. הפחד ממוות הוא המאיץ הגדול של האנושות. סיפור שעוקב אחר האדם תוך כדי שהוא משתנה, דרך חוויה, למידה או דעיכה, יגע ללב.
  2. שנית, הנרטיבים השזורים זה בזה. לכל אדם שאנחנו פוגשים יש פוטנציאל לשנות את עתידנו. ריבוי נרטיבים יכול להיות תכסיס מגושם, אך בידי אמן זו אומנות (בייחוד כאשר הקשרים מפתיעים).
  3. שלישית, אם סופר מסוגל לבטא את מרכזיות המין בעולמנו ללא וולגריות, זה כבר הישג כביר.
  4. ואחרון חביב, היכולת לשקף איך הכל מקרי ואבסורדי ועם זאת גם נשגב.

אסוואני עשה כל זאת ועוד, כך שמיד קראתי את הרומן השני שלו, שיקגו, וספר סיפורים קצרים; בשנת 2015 הגיע סופסוף הרומן החדש שלו. כתבתי בפייסבוק: "אני קורא את מועדון הרכב של מצרים וכמעט בלתי אפשרי להניח אותו מהידיים".

כעבור ארבעה ימים מצאתי את עצמי צועד לעבר שולחנו במועדון.

"ד"ר אסוואני”, אמרתי.

הוא נעמד מייד ולחץ את ידידי בחמימות.

בשנת 2015 הגיע סופסוף הרומן החדש שלו. כתבתי בפייסבוק: "אני קורא את מועדון הרכב של מצרים וכמעט בלתי אפשרי להניח אותו מהידיים". כעבור ארבעה ימים מצאתי את עצמי צועד לעבר שולחנו במועדון

"הספר שפרסמת זה עתה העניק לי אושר עצום, כפי שעשו כל ספריך", אמרתי תוך ויתור מסויים על נייטרליות עיתונאית. "בבקשה רק תמשיך לכתוב, ודע שיש לך אוהד".

התכוננתי ללכת, אבל הוא התעקש: "תצטרף אלינו לשולחן". כנראה שהיה עדיף להסס ולו במעט. אבל הסכמתי מייד.

השיחה בשולחנו של אסוואני עברה לאנגלית. ואז חל שינוי מסויים. המפגש החל כמפגן של הערצה, אבל עברתי די מהר לדפוס של עיתונאי חוקר. שמעתי פעם שמועה זדונית לפיה אסוואני, רופא שיניים במקצועו, הוא לא יותר מאשר כיסוי עבור אשתו – שהיא כותבת הכל בסתר מכיוון שבתור מוסלמית אדוקה עליה להתנזר מתהילה. החלטתי לבחון את הסוגייה.

"ד"ר אסווני, אם יורשה לי: מהן ההשפעות ספרותיות שמהן אתה מקבל השראה ליצירתך?".

אסוואני ענה: "הו, ההשפעות רבות, וכל אחת נשגבת בדרכה. אבל מבחינתי, בסופו של דבר, הסגנון הלטינו-אמריקאי הוא שמעניק לי התעלות".

"האם ישנו סופר מסוים מאסכולה זו שהוא אהוב עליך במיוחד?"

"תיאורטית יש רבים, אבל במציאות, כפי שאתה חייב לדעת, זה יכול להיות רק גרסיה מרקס. באופן טבעי".

כמובן! כמו אסוואני, מרקס הוא אמן הנרטיבים המשתלבים וענייני חלוף הזמן! הם חולקים גם נגיעות בריאליזם קסום. זה היה ברור, לגיטימי ומשכנע לחלוטין. אבל המשכתי בשלי.

"איזה מספריו אתה זוכר לטובה?"

אסוואני הביט בי כמו שמביטים בפקיד שומה. אך כהרף עין חזרה אליו חביבותו. "אולי היית מצפה ממני לומר מאה שנים של בדידות. אבל אני אפתיע אותך, ידידי היקר. מבחינתי, מכל יצירותיו אני מעדיף את אהבה בימי כולרה".

הבנתי באיחור מה שבזה עלי להסתפק. השפעת הוויסקי התפוגגה והתחלתי להתבייש קצת בחקירה. אבל אני בוחר לזכור רגע קסום של הערכה הדדית החוצה תרבויות.

הבנתי באיחור מה שבזה עלי להסתפק. השפעת הוויסקי התפוגגה והתחלתי להתבייש קצת בחקירה. אבל אני בוחר לזכור רגע קסום של הערכה הדדית החוצה תרבויות

אסוואני מסר לי את כרטיס הביקור שלו מבלי שיתבקש. היה לי חבר חדש! לא חבר אמיתי אמנם, אבל יותר מחבר פייסבוק. נשבעתי לא לנצל זאת לרעה – ועד מהרה עשיתי את זה.

אסוואני הוא ספקן גדול לגבי השלום עם ישראל וסירב בעקשנות לאשר את תרגום ספריו לעברית (אם כי זה נעשה איכשהו לאחרונה). לי בדרך כלל אין סבלנות לאוייבי השלום – אבל במקרה שלו מחלתי על העניין. אמנות גדולה קיימת ביקום מקביל, טוב יותר.

כעבור זמן מה מצאתי את עצמי כותב מאמר על האכזבה הגדולה מה"אביב הערבי" שנגמר במפח נפש קולוסלי ברוב מדינות האזור. נדרשתי לציטוט מטעם מי שעדיין מאמין; התקשרתי לסופר, והוא נענה בשמחה. כיצד אתה עונה לאלה הטוענים שהערבים במדינות האזור פשוט אינם מוכנים לדמוקרטיה, שאלתי. הוא סיפק, כמובן, את הציטוט האידאליסטי הנדרש: "הרעיון שיש אנשים שלא מגיע להם צדק הוא גזעני. זה משקף חוסר כבוד לאנשים. אני בהחלט לא מסכים עם זה".

לא טרחתי לומר לו שאני מתקשר אליו ממלון בראון בתל אביב. גם לא היה לו מושג כלשהו על הקשרים שלי עם ישראל, שם משפחתי התגוררה כל השנים שאני הייתי מבוסס בקהיר. בדיעבד, זה לא היה כל כך הוגן.

אולי הוא כבר התפייס עם הציונים ברוח התקופה – מי יודע.

ד"ר אסוואני, אם אתה קורא את זה במקרה, אנא קבל את התנצלותי. ודע שהזמנתי זה עתה את ספרך החדש: הרפובליקה של אמיתות שווא.

לא טרחתי לומר לו שאני מתקשר אליו ממלון בראון בתל אביב. גם לא היה לו מושג כלשהו על הקשרים שלי עם ישראל, שם משפחתי התגוררה כל השנים שאני הייתי מבוסס בקהיר. בדיעבד, זה לא היה כל כך הוגן

רומן זה, שרבים ציפו לו תקופה ארוכה, מגולל את ארועי מהפכת 2011 מנקודת מבטן של דמויות מהסוג שרק אסוואני יכול להמציא. ברור שהוא יהווה את האמירה האולטימטיבית בנושא.

הספר יצא באנגלית החודש והוא עושה כעת את דרכו לישראל. מעטים הדברים שיסבו לי אושר גדול מזה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 940 מילים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים

דיווח: בנט יתמוך בגוש השינוי בהצבעה על הוועדה המסדרת

סמוטריץ׳: עדיף בחירות חמישיות וממשלת שמאל על שיתוף פעולה עם רע״ם ● בכיר ברע״ם: לא מגיבים כדי לא להרוס מהלכים ● ח״כ אורית סטרוק: אפשרי להביא את סער לנתניהו ● מרב מיכאלי: כשלנתניהו לא תהיה ממשלה, יהיה על מה לדבר עם בנט ● מאיר כהן: ״שומע שסער נחוש לא להצטרף לנתניהו״ ● מאות מוחים על הטיפול בהלומי קרב ● חברת הכנסת דיסטל-אטבריאן ניסתה לדבר אך הושתקה

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

הצבעה חשאית לנשיאות – לא רצוי ולא מצוי

בשבועות האחרונים, וביתר שאת בימים האחרונים, עולות הצעות וספקולציות – משמאל ומימין – לעסקאות פוליטיות הנוגעות לבחירות לנשיאות אשר הולכות ומתקרבות אלינו בצעדי ענק.

חלק מעסקאות אלה, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי של "חוק יסוד: נשיא המדינה", כך שההצבעה תהפוך מחשאית לגלויה. ההצעה כזו, כך נדמה, מתעלמת מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת לא את הרצוי ולא את המצוי.

חלק מהעסקאות, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי "חוק יסוד: נשיא המדינה", להפיכת ההצבעה מחשאית לגלויה, תוך התעלמות מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת את הרצוי ולא את המצוי

אין חולק על כך שלממלכתיות הישראלית מספר רגליים, בהן גם כאלה שבהן יחסי רוב ומיעוט משחקים תפקיד רב והכרחי בקבלת החלטות ובקביעת מדיניות. לרוב יש משמעות והשפעה, וטוב שכך. יחד עם זאת, נהוג לראות את ההצבעה החשאית בכנסת כמפלטו הנחוץ והייחודי של החלש.

הצבעה חשאית היא המקום שבו עוצמתו המוצדקת של הרוב מאבדת מעט מכוחה. גם למיעוט – הן מיעוט מספרי והן כזה ששייך לפריפריה של יחסי הכוחות בישראל – יש משמעות, וצריכות להיות לו פלטפורמות השפעה. פלטפורמות ההשפעה של המיעוט הפרלמנטרי קיימות ומוכרות, אבל האימפקט שלהן מוגבל, אפילו מוגבל ביותר.

יש שיגידו שהמציאות הזו בלתי נסבלת, יש שיסברו שאפשר לסבול זאת עד גבול מסויים, אבל כך וכך ברור שיש הצבעות או מוקדים פרלמנטריים שבהם חשוב לייצר גבולות משחק שיאפשרו קצת יותר מרחב, יותר קולות, יותר גוונים של השפעה.

נשיא המדינה ומבקר המדינה הם שני מוסדות שעשייתם עבור המיעוט, החלש או הקטן היא משמעותית ביותר. מוסד הנשיאות הישראלי פעל ופועל דרך קבע להשמעת קולות שלא נשמעים ולמתן מקום ואפילו השפעה לכלל גווניה של החברה ולא רק אלה שבמוקדי הכוח. זה התפקיד שנטלו על עצמם נשיאי ישראל, תפקיד המבוסס על האמון הרב, יחסית, שרוכשים למוסד הנשיאות גם מערכות ומנגנוני המדינה וגם הציבור הישראלי.

מוסד ביקורת המדינה עוסק במקומות בהם מוקדי כוח ושררה פועלים שלא כדין או כהוגן. למעשה שני המוסדות הללו, במהותם, תורמים לחיבורם ההדדי של המדינה וסמליה מזה, וקהלים אשר אינם מיוצגים במוקדי ההשפעה מזה. קיומן של הנשיאות וביקורת המדינה, והידיעה כי השלטון אינו יכול להיות דורסני ללא גבולות, הן בסיס חשוב בקשר ובתחושת השייכות של כלל אזרחי ואזרחיות ישראל, בעיקר כשאינם מוצאים את ייצוגם המשפיע ברשויות אחרות.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל, בנקודת התורפה של המיעוט. הפיכת ההצבעה לגלויה משמעה הוצאת האוויר מגלגל ההצלה של מיעוטים, ויהא זה מיעוט בכמותו או בהשפעתו. להצבעה החשאית יש משמעות דרמטית, ואכן, ההיסטוריה מראה שהיא הביאה עמה גם הפתעות בבחירות לנשיאות. לא כאלה שפגעו בכוחו של הרוב, אבל בהחלט כאלה שאפשרו למיעוטים להרגיש בני השפעה, ובצדק.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל

עד כאן הרצוי, ומה בדבר המצוי והאפשרי? ובכן, כמובן שהכול אפשרי בישראל, ועם זאת, ברי לכל שהצבעה חשאית מעניקה כוח למיעוטים מכל הסוגים – כלומר גם לכל מי שנמצא במיעוט פרלמנטרי בשנים האחרונות, וגם לכל מי שנחשב מיעוט זהותי ואפילו אם הוא בקואליציה. כעת, ובהתאמה למקרה הישראלי שבו התפיסה האישית כמיעוט היא החוויה הרווחת, כל מה שנותר לנו זה להמר ולחשב כל אחד ואחת, בחשאי כמובן, מהו המצוי והאפשרי. מה הסיכוי שכלל חברי וחברות הכנסת ששותפים לתחושת המיעוט ירצו לגזול מכוחם שלהם ולהפוך את ההצבעה לנשיאות מחשאית לגלויה.

ינון גוטל-קליין הוא מנהל מרכז הביקורים של בית הנשיא ודוקטורנט לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, החוקר זיכרון לאומי ובתי קברות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 546 מילים
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תראה מה שצבע יכול לעשות

הגלובוס הירוק מוגש השבוע לעיריית כפר סבא שהוכיחה כי אולי אין חגיגה בלי עוגה, אבל בלי זיקוקים אפשר להסתדר לא רע ● ובמישור העולמי לניו זילנד, שהודיעה כי בתוך שנתיים ייאסרו כליל המשלוחים החיים ● הגלובוס השחור מוקדש לקציר הדמים של האופניים והקורקינטים החשמליים ● והטיפ: מה עושים עם שאריות צבע?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הָאַנְגְּאוֹבֶר 81

ההופעות הטלוויזיוניות של נתניהו הולמות בחושים כמו צ'ייסרים של עראק. במינון מופרז – כמו ביום העצמאות – האפקט שלו על מערכת העצבים של אלה מבין הישראלים שהוא מעורר אצלם בעיקר עצבים, הוא של אלכוהול זול: פוגע בראייה, מנטרל את החושים, מעורר בחילה וגורם לאובדן אוריינטציה ולירידה מהירה ביכולת הריכוז

עוד 1,013 מילים

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

"נתניהו יציע לסער לשמש כמ"מ רה"מ ולאלקין - יו"ר הכנסת"

נתניהו לסער: "חזור אלינו, זה הבית שלך" ● לפי דיווח, סער אמר בתגובה "בשביל לחנוק מישהו, קודם פותחים את הידיים" ● בן גביר: "שנתניהו יגיד תודה שמנענו ממנו ממשלה עם עבאס" ● דיווח: רע"ם העבירה דרישות לליכוד ללא דרישה לביטול חוק הלאום ● ניצן הורוביץ: "אנחנו במגעים עם לפיד, סער ובנט" ● מאות הפגינו נגד ההתיישבות היהודית במזרח י-ם, ביניהם ח"כים מהרשימה המשותפת ומרצ ● ארה"ב לישראל: "די לפטפטת בנושא איראן"

עוד 28 עדכונים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה