העצמאים נפלו לעוד בור שחור

העסקים עוד לא הספיקו להיפתח, והמדינה כבר דורשת את הכסף בחזרה

פתאום, כמעט בלי שום התראה וכשרובם בכלל סגורים, נדרשים אלפי עסקים להשיב את מענקי הסיוע שקיבלו מהמדינה במהלך משבר הקורונה ● "העיתוי אומלל. עולמם של אנשים חרב עליהם. לא יכלו לחכות קצת?" ● רשות המסים: "מדובר באחוזים בודדים מתוך אלפי בקשות"

הפגנה של העצמאים בתל אביב ב-9 במאי 2020 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90
הפגנה של העצמאים בתל אביב ב-9 במאי 2020

רמי בז'ה הוא מפיק אירועים ופסטיבלים ובעלים של הלייב פארק זאפה בראשון לציון. לפני מספר ימים נדרש להחזיר עשרות אלפי שקלים לרשות המסים עבור סיוע בהוצאות קבועות שקיבל מהמדינה. הכוונה לסיוע בתשלום דמי שכירות, חשמל, מים, הלוואות וביטוח, והזכאים הם עסקים ועצמאים שהוכיחו ירידה דרמטית בפעילות בהתאם גודל העסק.

במקרה של בז'ה העסק מושבת מתחילת הקורונה, כמו כל ענף התרבות. "אני סגור מכל הכיוונים, 360 מעלות", הוא אומר. "11 חודשים לא הוצאתי ולא חשבונית אחת, לא נפילה של 70% או 40% אלא 100% ירידה במחזור. אתם לא יכולים לבוא אליי ולהגיד תחזיר. יש ענפים כמו שלנו עם נזק מתמשך ואמיתי של 100% ירידה במחזור במשך שנה שלמה, אין עוד הרבה כאלה, אולי רק התיירות, והם עוד חזרו קצת כשאצלנו יש אפס עשייה".

הוא לא לבד. בימים האחרונים מאות חברות ועצמאים קיבלו את דרישת התשלום עבור ההשתתפות בהוצאות קבועות, לאחר שבחישוב שנעשה ברשות המסים נמצא שהם לא זכאים לקבל את הסיוע. לכך יכולות להיות שתי סיבות: או שחלקם באמת הצליחו להפחית את ההוצאות או שפקיד השומה החליט שהירידה בהכנסות נובעת מתנודתיות שגרתית בעסק ואינה קשורה להשפעה של נגיף הקורונה.

בלשון הלקונית של אחד ממכתבי הרשות שהגיע לידי זמן ישראל נכתב כך:

"בקשתך אינה עומדת בתנאים שנקבעו בחוק, ולפיכך הוחלט על דחייתה. עוד בטרם נבדקה בקשתך, הועבר לחשבונך תשלום בסך של 12,000 אלף שקל. לאור העובדה כי אינך זכאי/ת למענק, הינך מתבקש/ת להשיב את הסכום ששולם, בתוספת הפרשי הצמדה וזאת תוך 90 ימים".

עצמאים שירצו לערער על פסיקת מחשבי הרשות יכולים לעשות זאת בתוך 45 יום. מאז מרץ-אפריל עסקים קטנים שהוכיחו ירידה של לפחות 25% במחזור או עסקים גדולים שהראו ירידה של 40%, יכלו לבקש את הסיוע פעם בחודשיים. לפי רשות המסים, כ-330 אלף בקשות נענו וקיבלו את המענק.

ברשות מסבירים כי הם דורשים את ההחזר רק מאחוזים בודדים מאלה שקיבלו את המענק. בהינתן שכך, מדובר בסדר גודל של כ-16 אלף עסקים. הגל הקודם של דרישות להחזר הגיע באוקטובר, והסבב הנוכחי נוגע בעיקר למקדמות שהמדינה שילמה עבור ספטמבר-אוקטובר מבלי לבדוק את הבקשות. לאחר שהם נבדקו, התברר שהפונים לא זכאים.

ברשות הוסיפו כי הם מחוייבים להודיע על הדרישה להחזר שכן אחרת העסקים ימשיכו לבקש את הסיוע כל חודשיים ויצברו חובות מבלי לדעת שהם כלל אינם זכאים.

מחאת העצמאים בכיכר רבין, 11 ביולי 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מחאת העצמאים בכיכר רבין, 11 ביולי 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

איפה החמלה

נציגי העצמאים מוחים על כך שבחלק מהמקרים מדובר בעסקים מושבתים, שאיכשהו הצליחו להוריד את ההוצאות שלהם. גם במקרה שעסק הצליח להתאושש ולהגדיל את הכנסותיו בחודשיים שאליהם מתייחסת דרישת התשלום, הרי שמדובר בהתאוששות שבאה אחרי נפילה מתמשכת שפגיעתה אנושה ובשורה התחתונה פשוט אין להם מאיפה להחזיר את הכסף.

להערכת רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים בישראל (להב), בימים האחרונים נערמו דרישות תשלום למאות בעלי עסקים שהתבקשו להחזיר מקדמות ו"ויש לזה פוטנציאל להגיע לאלפים". מבחינתו, הבעיה היא לא בעצם הדרישה אלא בתזמון שלה.

"העיתוי אומלל: מדינת ישראל בסגר ועולמם של אנשים חרב עליהם כי העסק שלהם סגור ולא רואים את העתיד באופק. מדובר בעיקר בתרבות, תיירות, הסעדה ומזון. אלה הענפים שקיבלו לאורך זמן מענקים ואז בבדיקות נמצא שהיתה להם ירידה בהוצאות הקבועות כי הם כבר לא ברמה דומה לזו שהיתה בתחילת המשבר. יכול מאוד להיות שמגיע למדינה החזר, אבל חלק מהאנשים עדיין עם עסק סגור וכרגע אין להם יכולת קיום.

"עם כל הכבוד, רשות המסים יכולה להמתין לסוף המשבר, עד שהאנשים האלה יחזרו לעבוד, ואז לבוא לבקש את הכסף בפריסה כזו או אחרת. אבל עכשיו חיים שלמים קורסים ואתם אומרים 'קיבלת אלפיים או עשרת אלפים שקלים יותר מדי, תחזיר אותם'. זה לא נתפס, איפה החמלה, איפה הסולידריות?

"יכלו להמתין לסוף המשבר, עד שהאנשים האלה יחזרו לעבוד, ואז לבוא לבקש את הכסף בפריסה כזו או אחרת. אבל עכשיו חיים שלמים קורסים ואתם אומרים 'קיבלת יותר מדי, תחזיר'. איפה החמלה, איפה הסולידריות?"

"תנו לאנשים לחזור למסלול עבודה יצרני, אלה ענפים שאין להם ודאות, אמרו להם שיפתחו בפברואר. מישהו מאמין לזה? הם לא רואים מתי העסק שלהם יחזור לפעילות. יכול מאוד להיות שיש עסקים שהצליחו להפחית את השכירות ושאר הדברים ואז כביכול הרכיב הזה לא זכאי לפיצוי כי ההוצאות הקבועות הצטמצמו, אבל בעת הזו לדרוש כסף זה לא העיתוי הנכון, זה מראה על ניתוק מהמצב.

"העסקים האלה שונים מהפקידים שמקבלים את המשכורת מרשות המסים בכל ראשון לחודש, גם כשזה נופל על חגים, בעוד שהעצמאים צריכים להילחם כדי לשרוד ועושים את זה גם באמצעות הפחתת ההוצאות הקבועות. ויש להם גם משפחות, משכנתאות ואוכל שצריך להביא הביתה לילדים".

ברשות מזמינים לערער את מי שמרגיש שנעשה לו עוול.
"אבל אתה מכניס אדם שנמצא במצוקה נפשית להתמודדות מול גורם שהיה אמור לעזור לו. זה סכין בלב ואתה אומר 'רגע, סגרתם אותי, הכנסתם אותי למצב הזה, אתם אלה שבגללם אני לא עובד. אז בסדר, יכול להיות שהכסף מגיע לכם, אבל חכו שאני אחזור לעבוד'".

רועי כהן, נשיא להב (צילום: Flash90)
רועי כהן, נשיא להב (צילום: Flash90)

איזה אבסורד

ברשות לא יודעים לומר כמה כסף קיבלו בחזרה מתחילת המשבר או כמה הם צפויים לקבל. מבחינתם, מדובר במקדמות שאנשים ביקשו וקיבלו לפני שנעשתה בדיקה לזכאות ולאחר שהיא מתבצעת אין להם באמת שיקול דעת לדחות את הדרישה.

בהקשר הזה כדאי לציין שבתחילת השבוע משרד האוצר דיווח שבחודש ינואר הכנסות המדינה ממסים עלו ביחס לשנה שעברה. השילוב של עלייה בהכנסות ממסים יחד עם מסגרת התקציב ההמשכי מאפשרים לקופת האוצר לשמור על תוואי גרעון סביר, כך שלדחות את דרישת ההחזר מכמה אלפי עסקים לא תמוטט את קופת האוצר.

ממשרד האוצר ומלשכת השר ישראל כ"ץ לא התקבלה תשובה לשאלה האם ישקלו לדחות את דרישת ההחזרים למועד מאוחר יותר, שבו המשבר יחלוף ולעסקים יהיה מרווח נשימה גדול יותר.

"זה אבסורד", אומר על כך בז'ה, שהפך בחודש מאי ליו"ר פורום העצמאים בהסתדרות, כדי לקדם תנאים סוציאלים לרשת ביטחון לסקטור החבול ביותר של הקורונה. בימים האחרונים הוא שוחח בנושא עם גורמי ממשל, אבל לא רואה שינוי כיוון ממשי במדיניות.

רמי בז'ה, מפיק ויו"ר פורום העצמאיים בבית ההסתדות (צילום: באדיבות המצולם)
רמי בז'ה, מפיק ויו"ר פורום העצמאיים בבית ההסתדות (צילום: באדיבות המצולם)

"הצפנו את הנושא ברשות המסים ומשרד האוצר ועשינו שיחות זום עם פקידים בכירים לפני כשבוע כשהתחלנו לראות שזה נערם בערימות. אמרו לנו תערערו, נראה מה ואיך עושים ובינתיים תוך 90 יום אנחנו מחוייבים להחזיר כסף שאין לנו.

"הם בנו נוסחה של מספרים שאומרת המחזור ככה וככה, נכפיל ונחלק ועסקים יקבלו מענק או פיצוי. הגיעו למה שהגיעו ועכשיו אומרים אופס, לא לזה היתה הכוונה המקורית. איזה הוצאות קבועות אתם רוצים בחזרה אם לא עבדתי בכלל? מה, אני לא צריך לאכול?

"ברור שלא שילמתי ארנונה וחלק לא שילמו הוצאות שיש להם בדרך כלל כשהם עובדים, אבל מה עם המקרר והילדים שלי בבית? הבעיה היא שאין לנו מאיפה להחזיר, פשוט אין. חיינו עם הכסף הזה, לא הלכנו לבלות אתו. זה לא הטיימינג הנכון להתחשבן.

"אנשים לא ששים להיחשף מול רשות המסים, ואתה יכול להבין למה. אף אחד לא ירצה להרגיז אותם, שייקחו את התיק שלו, בוא נבדוק ונפשיט אותך ונשאל שאלות ונפתח עליך. אבל אני אומר לך באחריות שרק בתחום שלי מדובר בעשרות חברות וקולגות שלי.

"אנשים לא ששים להיחשף מול רשות המסים, ואתה יכול להבין למה. אף אחד לא ירצה להרגיז אותם, שייקחו את התיק שלו, בוא נבדוק אותך ונשאל שאלות ונפתח עליך"

"אני לא רוצה לנקוב בשמות אבל יש גם אמנים שאני מכיר אישית ולא מעוניינים להיחשף. זמרים שעובדים במהלך שנה רגילה ומוציאים חשבוניות על הופעות, וקיבלו את הכסף בשנה הנוכחית לפי הירידה במחזור ופתאום נזכרו ברשות המסים שאין להם הוצאות. ממה הם יחיו? הוצאות מחייה זה לא הוצאות? השתגעתם?".

לדבריו, המדינה צריכה לקחת בחשבון שהעסקים הקטנים והבינוניים הם שותפים של קופת האוצר גם בעתיד ולמעשה לכל משך חייהם, כך שמוטב לחכות קצת עם הדרישה הזו. מעבר לכך, מבחן ההוצאות לבדו לא יכול לשמש אבן בוחן שווה לכל הענפים שחלקם פועלים לפי פרוייקט ספציפי.

אמנים מוחים נגד הממשלה בירושלים וקוראים לתמיכה כספית בעקבות משבר הקורונה. יוני 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
אמנים מוחים נגד הממשלה בירושלים וקוראים לתמיכה כספית בעקבות משבר הקורונה. יוני 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

"זה מאוד סקטוריאלי. יש הרבה עסקים שלא ויתרו להם על שכר הדירה ולכן נשארו ברמת הוצאות גבוהה, אבל כשאני מפיק פסטיבל ההוצאות שלי הם לפי פעולה. עכשיו אני מחזיק רק 7 עובדים, אבל כשיש לי פסטיבל אני מעסיק 200. אז אי אפשר למדוד אותי כמו את אותה חנות בקניון שאולי לא ויתרו לה על שכר הדירה".

אתה יכול להעריך מתי כן יתנו לענף התרבות לפתוח?
"זה לא ברור, לפני יולי-אוגוסט לא תהיה כאן מציאות כלכלית וגם אם יפתחו אותנו זה יהיה כמו לזרוק את ניצולי הטיטאניק למים הקרים. זה לא אמיתי. צריכים להחזיק אותנו עם תכנית הזנק וליווי פיננסי שיעזור לשקם את העסק. עכשיו כשאני שוכב על הרצפה מדמם אתם מבקשים ממני להחזיר דם? הרגע נתתם לי עירוי, תודה על מה שנתתם, זה לא הזמן לבקש חזרה".

"צריכים להחזיק אותנו עם תכנית הזנק וליווי פיננסי שיעזור לשקם את העסק. עכשיו כשאני שוכב על הרצפה מדמם אתם מבקשים ממני להחזיר דם? הרגע נתתם לי עירוי, תודה על מה שנתתם, זה לא הזמן לבקש חזרה"

מרשות המסים התקבלה התגובה הבאה: "לא חל כל שינוי בהתנהלות הרשות. מאז החלה רשות המסים לשלם מענקי השתתפות בהוצאות קבועות, נשלחים מכתבי החלטה בתיקים בהם הסתיימה בדיקת הבקשה לקבלת המענק. על כל החלטה ניתנת זכות לערער. יש לציין כי מדובר באחוזים בודדים מתוך מאות אלפי בקשות שאושרו".

עוד 1,352 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 14 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

כולם רואים את הפיל שבחדר

כולם רואים את הפיל שבחדר – חוץ מהפוליטיקאים. אחרי 4 סבבי בחירות, כאשר פנינו לסבב החמישי, ברור לכולם כי שיטת הבחירות לא מתאימה לישראל, ואני מוסיף – הגיע זמן חוקה.

שיטת הבחירות מעודדת את הפלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, כלומר מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו את כח הסחיטה של לשון המאזנים.

שיטת הבחירות מעודדת פלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו כח סחיטה של לשון מאזנים

מכאן, שלכאורה זאת שיטת בחירות דמוקרטית לעילא, אבל למעשה התוצאה לא דמוקרטית, כי המנצח מפסיד והמפסיד מנצח, ומי ששולט בסופו של דבר זה המיעוט, כשהרוב נמצא באופוזיציה.

אי אפשר לתקן את המצב בלי חוקה. ביחוד עכשיו, ברמת פוליטיקה כל כך ירודה, שחיסלה את חוקי היסוד שהם התשתית לחוקה. בלי חוקה, ההידרדרות שאנו חוזים בה היום תיצור מומנטום לצלילה.

חוקה לא הייתה מאפשרת את המצב לפיו מי שזכה בבחירות לא קיבל מנדט, ואת המדינה מנהלים רסיסי מפלגות שהם מיעוט בעם.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי, וש"הערבים הם טרוריסטים" והם פסולים מלבוא בקהל הממשלה.

פעם היה ויכוח גדול בין הימין לשמאל – על עתיד השטחים ופתרון הבעיה הפלסטינית. כעת הוויכוח הזה הסתיים, כי אין פרטנר פלסטיני, אבל האג'נדה חוגגת. אשר לבעיה העדתית, כל אחד מכיר ממשפחתו הקרובה כי כל העדות מתערבבות זו בזו, חוץ מן החרדים, וכי אין בעיה עדתית אמיתית. אבל זה לא משנה לאג'נדה.

ערביי ישראל נאמנים וכולנו רואים אותם בבתי החולים נלחמים נגד הקורונה, שכם אל שכם עם כל עם ישראל.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי

מה הוויכוח האמיתי היום? בעד שחיתות או נגד שחיתות. זאת האג'נדה, אבל מישהו צריך לספר זאת לפוליטיקאים. ברגע שזאת תהיה האג'נדה אפשר יהיה להקים את ממשלת השינוי (שינוי למה? שינוי למי?) כי את האג'נדה השקרית של ימין נגד שמאל ואשכנזים נגד מזרחיים תחליף האג'נדה האמיתית – מי בעד שחיתות ומי נגד שחיתות. עם הערבים.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 366 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

מועדון יום הזיכרון המצומצם

בדומה למימונה ולנוביגוד, קרב היום שבו גם יום הזיכרון יהפוך לנחלתם של מתי מעט. כבר כיום המציאות בשטח מעידה כי החילוניים והדתיים לאומיים הם היחידים שרואים בו עדיין מרכיב דומיננטי באתוס הציוני.

דקת הדומייה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כבר מזמן לא מהווה עניין כלל ישראלי, אלא בעיקר סקטוריאלי. בדומה למימונה ולנוביגוד, כך גם הצפירה ביום הזיכרון הופכת בשנים האחרונות למזוהה יותר ויותר עם  קבוצות מסוימות מאוד בחברה הישראלית.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם ואינם חלק מתבנית נוף מולדתם.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם

האתוס השולט בחברה החרדית הוא, כי מי שבאמת שומרים על עם ישראל וחייליו מפני הקמים עלינו לכלותנו – הם לא חיילי צה"ל, אלא בראש ובראשונה אותם רבבות תלמידי סיירות התורה במוסדות החינוך החרדיים.

25% נוספים מכלל תלמידי מערכת החינוך לומדים בבתי הספר הערבים, שגם בהם, כאמור, העמידה בצפירה אינה רלוונטית כלל. אז נכון שהנוצרים במזרח התיכון מחוץ לישראל מהווים מיעוט נרדף, ושהסונים בסוריה מגורשים, נרצחים ונאנסים, אך מבחינת רובה המכריע של החברה הערבית, חיילי צה"ל עדיין מגלמים ביתר שאת את האויב והכובש.

הסטטיסטיקה אינה משקרת והמציאות בשטח מעידה כי הסקטורים החילוני והדתי לאומי הם היחידים שרואים ביום הזיכרון מרכיב גורדי באתוס הציוני. מה שמדהים בכל הסיפור הזה, הוא שמי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים. הם הגורם הישיר למצב החדש, כמי שמממנים אותו וכמי שמתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי מדינת ישראל.

כאשר ילד אינו לוקח שום חלק בעבודות הבית אלא רק עסוק בענייניו, הוא הופך לכפוי טובה כלפי כל מי שמסייע לו – "וישמן ישורון ויבעט". עלות ההסכם הקואליציוני האחרון של מפלגת יהדות התורה והליכוד הגיע לכ-8 מיליארד שקלים.

בחישוב גס אנו מדברים על הוצאה ממוצעת של 1300 ₪ עבור כל אזרח מעל גיל 20 בישראל. היות ש-20 בלבד מאוכלוסיית ישראל אמונה על תשלום של 90 אחוז ממיסי המדינה, מדובר בפועל בעלות שנתית המתקרבת לכ-5000 ₪ עבור כל אזרח במדינה שמשלם מיסים.

בעבר, היה מדובר במיעוט קטן, שלא שילם מיסים ולא שירת בצבא. אך היום המציאות התהפכה לחלוטין – כאשר אותם שוליים בדלניים משתמטים התרחבו לממדים מפלצתיים, כשמנגד שני הסקטורים שכורעים תחת נטל המס ומשרתים בצבא סוחבים על כתפיהם הצנומות והצרות את 90% הנותרים.

מי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים, שמממנים ומתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי המדינה

הציבורים החילוני והדתי לאומי אינם קורבנות של המציאות, אלא מי שיוצרים אותה. ציבורים שבוחרים לממן מציאות שונה מכל מה שהכרנו. לעצב אותה בכספם. מציאות שבה דקת הדומייה ביום הזיכרון הפכה לסוגיה סקטוריאלית צרה, שנוגעת לקבוצות מסוימות וחסרת כל ערך סנטימנטלי, רגשי ולאומי עבור מגזרים גדולים בחברה הישראלית.

ד"ר עוז גוטרמן הוא ראש חטיבת משאבי אנוש באקדמית גליל מערבי ומרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן. מנהל קבוצת הפייסבוק מר מחר https://www.facebook.com/groups/326060588084664/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 450 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה