מורה מקבל חיסון במרכז החיסונים של קופת חולים כללית בחולון, 4 בפברואר 2021 (צילום: חן לאופולד/פלאש90)
חן לאופולד/פלאש90

חופש הפרט מסתיים במקום שבו החלטותיו עלולות להסב פגיעה לאנשים אחרים

הוויכוח הציבורי האם ניתן לחייב מורים להתחסן כתנאי להמשך העסקתם בהוראה פרונטלית הפך בימים אלה למשפטי ● במכתב שיצא אתמול ממשרד היועמ"ש הובהר כי לא ניתן לחייב איש להתחסן ללא שינוי בחקיקה ● אולם מעבר לשאלה הטכנית, עולות שאלות הנוגעות לזכויות אדם, פרטיות, דיני עבודה ואף שאלות מתחום הנזיקין והמשפט הפלילי ● הפתרון, כמו תמיד, מצוי בהסברה ולא בכפייה ● פרשנות

אם יש מילה מפחידה בעברית המשפטית, זו חייבת להיות המילה "מיוחד".

"המחלקה לתפקידים מיוחדים" בפרקליטות המדינה – אלוהים אדירים, במה הם מתעסקים? התשובה היא, בדברים שהשתיקה יפה להם. "חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם מגפת הקורונה", כפי שנקרא "חוק הקורונה הגדול" באופן רשמי, הוא שם שמאחוריו מסתתרים כלים דרקוניים שהשלטון רשאי להפעיל כלפי האזרחים. לא נזכיר אפילו את המוסד לתפקידים מיוחדים.

הטיעון שמגפת הקורונה מייצרת "נסיבות מיוחדות" הוא טיעון מסוכן. משמעותו שצריך להתעלם מהכללים המשפטיים הרגילים, ומזכויות האדם הנתונות בדרך כלל, ולאפשר פעולות שבאופן רגיל לא ניתן היה להעלות על הדעת. התותחים רועמים, הרגע הוא מיוחד.

הטיעון שהקורונה מייצרת "נסיבות מיוחדות" הוא טיעון מסוכן. משמעותו שצריך להתעלם מהכללים המשפטיים הרגילים, ומזכויות האדם הנתונות בדרך כלל, ולאפשר פעולות שבאופן רגיל לא ניתן היה להעלות על הדעת

עם התמשכות הסגר והרצון מצד חלקים גדולים בציבור לחזור לשגרת חיים רגילה ככל האפשר, מתחדדת השאלה האם ניתן לחייב בני אדם, העוסקים במקצועות מסוימים, להתחסן נגד קורונה כתנאי לחזרתם לעבודה. הטיעון הזה מושמע, למשל, ביחס למורים ועובדי מערכת החינוך. זהו טיעון מסוכן מאחר שמקופלת בתוכו דרישה למשכן את זכויות האדם של אזרחים בשל "הנסיבות המיוחדות".

ילדים חוזרים ללימודים בבית הספר היסודי גבריאלי בתל אביב, 11 בפברואר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
ילדים חוזרים ללימודים בבית הספר היסודי גבריאלי בתל אביב, 11 בפברואר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

משרד המשפטים הבהיר אתמול כי במצב המשפטי הנוכחי לא ניתן לחייב אף אדם, גם לא מורים ועובדי הוראה, להתחסן. כדי לחייב עובדי הוראה להתחסן כתנאי לכך שיוכלו להגיע למוסדות חינוך ולעסוק במקצועם בהוראה פרונטלית (להבדיל מלמידה מרחוק ב"זום"), יש צורך בשינוי חקיקה. האכסניה החקיקתית המקובלת בשנה האחרונה לגידולי-פרא משפטיים שכאלה היא כמובן "חוק סמכויות מיוחדות".

הבעיה עם טיעון "הנסיבות המיוחדות" הוא שבאופן מפתיע, המיוחד הופך רגיל. הקיצוני הופך לשגרה. די אם ניזכר שבישראל שורר "מצב חירום" מיום הקמת המדינה, ומצב חירום זה מעולם לא בוטל. הביטוי "שגרת חירום", שכל-כולו סתירה פנימית חזיתית, הפך אצלנו לשגרה.

"מיוחד" ו"חירום" הן דרכים ערמומיות של השלטון לבטל את השגרה, ועמן את האיזון האזרחי הרגיל בין האוטונומיה של הפרט לבין כוחותיו של השלטון.

אינטרס ציבורי מובהק

אחת מזכויות היסוד של האדם, שהיא חלק מובהק מהזכות לכבוד האדם, היא האוטונומיה של האדם על גופו. חוק זכויות החולה משנת 1996 מבהיר במפורש כי זכותו של אדם לסרב לטיפול רפואי. כך קובע סעיף 13(א) לחוק: "לא יינתן טיפול רפואי למטופל אלא אם כן נתן לכך המטופל הסכמה מדעת לפי הוראות פרק זה". לסעיף זה יש חריגים, אך הם עמוסים סייגים וממילא עוסקים במצבי קיצון של חולה הנוטה למות ואינו מצוי במצב המאפשר מתן הסכמה.

חולה קורונה מונשם במצב קשה במחלת הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, 1 בפברואר 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
חולה קורונה מונשם במצב קשה במחלת הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, 1 בפברואר 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

אחד החריגים האלה נדון בעבר בבג"ץ, בפסק הדין שעסק ב"הזנה בכפייה" של אסירים ביטחוניים השובתים רעב. "מתן טיפול כפוי בניגוד לרצונו של אסיר או עציר", כתב השופט אליקים רובינשטיין, "פוגע לכאורה בזכויותיו החוקתיות, בעיקר בזכותו לאוטונומיה".

מתן חיסון הוא בוודאי טיפול רפואי, ומובן שלכל אדם הזכות שלא להתחסן, כחלק מזכויותיו האישיות.

עם זאת, בעת מגפה עולמית, המשתוללת גם בישראל, להחלטה של אדם שלא להתחסן יש משמעויות חברתיות וקהילתיות. להחלטתו של מורה שלא להתחסן יש משמעויות מרחיקות לכת אף יותר, נוכח האינטרס הציבורי המובהק שבפתיחה מחודשת של מוסדות הלימוד.

להחלטה של אדם שלא להתחסן יש משמעויות חברתיות וקהילתיות. להחלטתו של מורה שלא להתחסן יש משמעויות מרחיקות לכת אף יותר, נוכח האינטרס הציבורי שבפתיחה מחודשת של מוסדות הלימוד

האם פירוש הדבר שניתן להגביל את האוטונומיה של עובד ההוראה כתוצאה מכך?

במכתבו מאתמול, התמקד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, בהיבט הפרוצדורלי של העניין – דהיינו, שאם הממשלה תרצה לחייב מורים להתחסן כתנאי למתן היתר לכך שיתייצבו לעבודתם, הדבר צריך להתקבל בתיקון חקיקתי. השאלה האם תיקון חקיקתי כזה הוא ראוי, והאם הוא חוקתי.

המשנה ליועמ"ש רז נזרי (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
המשנה ליועמ"ש רז נזרי (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

השאלה הזו מעוררת סוגיות במספר לא מבוטל של ענפי משפט – בין היתר בנוגע לדיני פרטיות, זכויותיו של המורה כעובד בתחום דיני העבודה, ואף שאלות מתחום דיני הנזיקין והמשפט הפלילי.

סעיף 218 לחוק העונשין מגדיר "מעשה העלול להפיץ מחלה" כעבירה פלילית, וקובע כי "העושה בהתרשלות מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, דינו מאסר שלוש שנים; עשה את המעשה במזיד, דינו מאסר שבע שנים".

השימוש בסעיף זה נעשה במקרים קיצוניים בלבד, למשל במקרה של חולה איידס, שהיה מודע למצבו ושקיים יחסי מין לא מוגנים עם אחרים מספר רב של פעמים.

הפצת מחלה ביודעין עשויה להוות גם עוולה בדיני נזיקין, ולחשוף את מבצעה לתביעה אזרחית. העוולה המרכזית בתחום דיני הנזיקין היא רשלנות, והיא עשויה להוות כלי קיבול מתאים גם להפצת מחלה ביודעין. אם כי המרחק בין מקרה של הפצת מחלה ביודעין – למשל הפרת חובת בידוד למי שנמצא חיובי בבדיקת קורונה – לבין עניינו של מורה המסרב להתחסן ומתעקש להופיע לעבודתו בבית ספר, הוא מרחק רב מאוד.

מורה מתחסנת בסניף קופת חולים כללית בירושלים. 12 בינואר 20201 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מורה מתחסנת בסניף קופת חולים כללית בירושלים. 12 בינואר 20201 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בתקופת המגפה התוודענו גם לכוח הדרקוני הגלום בפקודת בריאות העם, שריד לחקיקה מנדטורית משנת 1940 שעדיין נעשה בה שימוש כיום – יותר בתחילת המגפה, כאשר הממשלה עשתה שימוש בתקנות שעת חירום, ופחות מאז חקיקת חוק הקורונה.

ואולם גם הסמכויות מרחיקות הלכת ביותר הקבועות בפקודה, שבחלקן נעשה שימוש מקומם בשבועות הראשונים למגפה, אינן מאפשרות מתן חיסון בכפייה לעובדי הוראה, ואינן שוללות את זכותם של מורים, כמו עובדים אחרים, שלא להתחסן.

גם הסמכויות מרחיקות הלכת ביותר הקבועות בפקודה, שבחלקן נעשה שימוש מקומם בשבועות הראשונים למגפה, אינן מאפשרות מתן חיסון בכפייה לעובדי הוראה, ואינן שוללות את זכותם של מורים שלא להתחסן

כפייה היא תמיד האמצעי הגרוע ביותר

בסופו של דבר, וגם אחרי שקילת כלל השיקולים בהתאם לענפי המשפט השונים, נותרת השאלה הבסיסית: זכותו של הפרט לגבי עצמו, לעומת אחריותו של הפרט כלפי קהילתו.

האוטונומיה של הפרט מסתיימת במקום שבו החלטותיו עלולות להסב פגיעה לאנשים אחרים. השיקול הזה נכון בימי חירום כשם שהוא נכון בימי שיגרה. אין צורך לייצר משוואה חדשה נוכח ה"נסיבות המיוחדות" שמזמנת מגפת הקורונה, אך אפשר לשקול, במסגרת המשוואה הזאת, את הנזק הבריאותי, הכלכלי והחברתי העצום שיש לפעולות העשויות להחריף את ההדבקה.

מתחם חיסונים של קופת חולים מכבי ברחובות, 26 בינואר 2021; אין קשר בין הצילום לדיווח (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
מתחם חיסונים של קופת חולים מכבי ברחובות, 26 בינואר 2021; אין קשר בין הצילום לדיווח (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

מאידך, יש גם אמצעים שעשויים לצמצם את הסיכון שבמתן היתר לאנשים שאינם מחוסנים להגיע לבתי ספר ולמקומות ציבוריים נוספים, שבהם מתאספים בני אדם.

להבדיל מקניונים, שם קשה לחייב אנשים להצטייד בבדיקת קורונה עדכנית (שתוצאתה שלילית) כתנאי כניסה לקניון, בבתי ספר, שאליהם מגיעים פחות או יותר אותם עובדים מדי יום ביומו, ניתן לעשות זאת. חובה להציג בדיקת קורונה מהווה אמנם הפרה של פרטיותו של אדם, שכן מדובר בחשיפת נתונים רפואיים, אך זו כמובן פגיעה מתונה יותר באוטונומיה שלו מאשר חובה להתחסן.

וגם אם הטענה "תולבש" בלבוש אחר – במקום לומר שיש למורים חובה להתחסן, ייאמר "רק" שמורה שבוחר לא להתחסן לא יוכל לחזור לעבוד בעבודתו – יהיה ההבדל בין השניים חסר משמעות, סמנטי בלבד. מניעה מאדם לעבוד בעבודתו היא אחד מאמצעי הכפייה החזקים שניתן לחשוב עליהם.

גם אם הטענה "תולבש" בלבוש אחר – במקום לומר שיש למורים חובה להתחסן, ייאמר "רק" שמורה שבוחר לא להתחסן לא יוכל לחזור לעבוד בעבודתו – יהיה ההבדל בין השניים חסר משמעות, סמנטי בלבד

הפתרון, כמו תמיד, מצוי בהסברה ולא בכפייה. כשם שעדיף היה לקיים הסברה ציבורית בדבר החשיבות של אפליקציית "המגן" המשדרת נתונים על היחשפות אפשרית לחולי קורונה, מאשר לחוקק חוק המחייב אנשים להתקין את האפליקציה; כך עדיף לעסוק בהסברה לאוכלוסייה בכלל, ולעובדי מערכת החינוך בפרט, על החשיבות הבריאותית שבקבלת חיסון, בטרם יעזבו את מסכי ה"זום".

על הדרך, אפשר לציין גם שגילוי של אחריות חברתית כזו הוא כשלעצמו שיעור חשוב שהם יכולים להעביר לתלמידיהם. גם בתקופת חירום, וגם ב"נסיבות מיוחדות" – כפייה היא תמיד האמצעי הגרוע ביותר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה דורשים רק ממורים? למה לא מצוות רפואי??? ובהמשך, למה רעיון הסנקציות קונה אהדה רק בארץ ולא בשום מדינה דמוקרטית אחרת ? אולי כי אנחנו מדינה דמוקרטית בע"מ.....(שולטים בעוד כ 5 מיליון איש... המשך קריאה

למה דורשים רק ממורים? למה לא מצוות רפואי??? ובהמשך, למה רעיון הסנקציות קונה אהדה רק בארץ ולא בשום מדינה דמוקרטית אחרת ? אולי כי אנחנו מדינה דמוקרטית בע"מ…..(שולטים בעוד כ 5 מיליון איש ללא זכויות אזרח…) שבת שלום.

עוד 1,095 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 14 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

מועדון יום הזיכרון המצומצם

בדומה למימונה ולנוביגוד, קרב היום שבו גם יום הזיכרון יהפוך לנחלתם של מתי מעט. כבר כיום המציאות בשטח מעידה כי החילוניים והדתיים לאומיים הם היחידים שרואים בו עדיין מרכיב דומיננטי באתוס הציוני.

דקת הדומייה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כבר מזמן לא מהווה עניין כלל ישראלי, אלא בעיקר סקטוריאלי. בדומה למימונה ולנוביגוד, כך גם הצפירה ביום הזיכרון הופכת בשנים האחרונות למזוהה יותר ויותר עם  קבוצות מסוימות מאוד בחברה הישראלית.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם ואינם חלק מתבנית נוף מולדתם.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם

האתוס השולט בחברה החרדית הוא, כי מי שבאמת שומרים על עם ישראל וחייליו מפני הקמים עלינו לכלותנו – הם לא חיילי צה"ל, אלא בראש ובראשונה אותם רבבות תלמידי סיירות התורה במוסדות החינוך החרדיים.

25% נוספים מכלל תלמידי מערכת החינוך לומדים בבתי הספר הערבים, שגם בהם, כאמור, העמידה בצפירה אינה רלוונטית כלל. אז נכון שהנוצרים במזרח התיכון מחוץ לישראל מהווים מיעוט נרדף, ושהסונים בסוריה מגורשים, נרצחים ונאנסים, אך מבחינת רובה המכריע של החברה הערבית, חיילי צה"ל עדיין מגלמים ביתר שאת את האויב והכובש.

הסטטיסטיקה אינה משקרת והמציאות בשטח מעידה כי הסקטורים החילוני והדתי לאומי הם היחידים שרואים ביום הזיכרון מרכיב גורדי באתוס הציוני. מה שמדהים בכל הסיפור הזה, הוא שמי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים. הם הגורם הישיר למצב החדש, כמי שמממנים אותו וכמי שמתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי מדינת ישראל.

כאשר ילד אינו לוקח שום חלק בעבודות הבית אלא רק עסוק בענייניו, הוא הופך לכפוי טובה כלפי כל מי שמסייע לו – "וישמן ישורון ויבעט". עלות ההסכם הקואליציוני האחרון של מפלגת יהדות התורה והליכוד הגיע לכ-8 מיליארד שקלים.

בחישוב גס אנו מדברים על הוצאה ממוצעת של 1300 ₪ עבור כל אזרח מעל גיל 20 בישראל. היות ש-20 בלבד מאוכלוסיית ישראל אמונה על תשלום של 90 אחוז ממיסי המדינה, מדובר בפועל בעלות שנתית המתקרבת לכ-5000 ₪ עבור כל אזרח במדינה שמשלם מיסים.

בעבר, היה מדובר במיעוט קטן, שלא שילם מיסים ולא שירת בצבא. אך היום המציאות התהפכה לחלוטין – כאשר אותם שוליים בדלניים משתמטים התרחבו לממדים מפלצתיים, כשמנגד שני הסקטורים שכורעים תחת נטל המס ומשרתים בצבא סוחבים על כתפיהם הצנומות והצרות את 90% הנותרים.

מי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים, שמממנים ומתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי המדינה

הציבורים החילוני והדתי לאומי אינם קורבנות של המציאות, אלא מי שיוצרים אותה. ציבורים שבוחרים לממן מציאות שונה מכל מה שהכרנו. לעצב אותה בכספם. מציאות שבה דקת הדומייה ביום הזיכרון הפכה לסוגיה סקטוריאלית צרה, שנוגעת לקבוצות מסוימות וחסרת כל ערך סנטימנטלי, רגשי ולאומי עבור מגזרים גדולים בחברה הישראלית.

ד"ר עוז גוטרמן הוא ראש חטיבת משאבי אנוש באקדמית גליל מערבי ומרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן. מנהל קבוצת הפייסבוק מר מחר https://www.facebook.com/groups/326060588084664/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 450 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועים ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

הביאו את היום

לשבוע בין יום השואה ליום העצמאות יש צבע שונה, הארץ נעטפת תוגה. השירים העצובים ברדיו, הדגלים הנובטים בזה אחר זה על מרפסות. יש תחושת היטהרות באוויר ומין התכנסות לקראת טקס שבלבו גורל משותף, מעטים מול רבים. הנה אני גולשת לקלישאות. זה ממכר.

לרגע אנחנו מרפים איש מצוואר אחיו, ימין ושמאל נמזגים לשלולית לאומית בערבון מוגבל, בלי ערבים, מה קשור? זה לא הזמן, זה אף פעם לא הזמן. רק נתניהו ישלב את פאדי הרופא הערבי המסור בנאומו. נותרו שבועיים עד תום המנדט שקיבל ולמנסור עבאס יש אבנים בכליות של כולנו אבל רגע רגע רגע רגע…

לרגע אנחנו מרפים איש מצוואר אחיו, ימין ושמאל נמזגים לשלולית לאומית בערבון מוגבל, בלי ערבים, מה קשור? זה לא הזמן, זה אף פעם לא הזמן. רק נתניהו ישלב את פאדי הרופא הערבי המסור בנאומו

בין יום השואה ליום העצמאות כולנו יפים ממני וממך, כמו הנופלים מהשיר, אלה שאדמה לקחה כי היינו בזבזנים עד מאוד. הרכינו ראש, אחים, זה לא זמן לתהות, מי שיתהה – יחטוף. משורה ישחרר רק המוות ואחריו אין את מי לשאול ואין מי שישאל: על מה בעצם? עוד "פעילות מבצעית" שבסופה נהרג עוד לוחם צעיר שיצא לעצור עוד מבוקש.

שינה משהו? ניצח משהו? ואם כן את מי? אלפי נופלים במלחמות מיותרות ומבצעים זקופי קומה ושם (צוק איתן, חומת מגן, עופרת יצוקה), מלחמת ההתשה, מלחמת יום כיפור האיומה, 18 שנות מלחמת "שלום" הגליל, מלחמת לבנון השניה. מצעד מתים שאין לו קץ, רק דמם צועק מן האדמה. עד מתי מגש הכסף?

תכף יהיה נאום נשיא המדינה ואחריו הטקס בהר הרצל. יום הזיכרון ישטוף את הרחובות בבכי. אנחנו מתים על עצמנו בשבוע הזה, תסתכלו עלינו, כל כך יפים בעצב שלנו על המתים והנופלים, עוברים בחולצות צחורות ומדבקה מעצרת לעצרת ומצפירה לצפירה, מי עומד ומי לא, כמה ולמה. ומי הבא בתור.

מול ביתי מתקיימת עצרת קבועה, קלישאות-אבל ממוחזרות לנוכח משפחות מרוסקות. היתה שנה שהתפאורה כללה קבר עשוי קלקר. תיכוניסטיות בשחור חוללו מעליו, הבמאי בעצרת הזיכרון ביקש לחדד את המסר: חיילים ממש מתים במלחמות. מתים לגמרי. האם באמת "במותם ציוו לנו את החיים"? ואם כן – למה?

גם אני מיישרת קו כל שנה, אני לא רובוט, הבנים שלי היו חיילים קרביים, אחד מהם בלבנון הארורה שגבתה ממנו גם אי שפיות זמנית של אמא שלו. אז כן, אני צופה בכל סרט וסרט ובוכה את עצמי למוות על הנעורים האלה שבאו פתע אל סופם, בוכה אבל בזעם. מסתכלת עליהם וכועסת עלינו.

התמכרנו לעצב המתוק, לתחושת האחדות הזמנית הכוזבת. יש עליה תג מחיר כבד מנשוא. על זה צריך לבכות. על העיוורון. כמה עוד נרגיש דוד מול גוליית? מתי נבין שאנחנו גוליית, שבידינו שלנו ובאמצעות שליחים פוליטיים ערלי לב ותאבי כוח בנינו אותו וטיפחנו במו ידי היהודי החדש שנהיינו כאן בארץ המובטחת. והתמכרנו. לבו של הגוליית הזה גבה והוא שמן ובעט והיום הוא זקן עצבני, קצת דמנטי, עם סוכר גבוה ועורקים סתומים מרוב שומן, אבל על הרגליים. לא יזוז מפה. והוא קם עלינו לכלותנו.

התמכרנו לעצב המתוק, לתחושת האחדות הזמנית הכוזבת. יש עליה תג מחיר כבד מנשוא. על זה צריך לבכות. על העיוורון. כמה עוד נרגיש דוד מול גוליית? מתי נבין שאנחנו גוליית

לא נתעורר? לא נעצור את צעדת המוות הזאת? לא רק שאין לנו בנים למלחמות מיותרות, גם המלחמות השתנו בעודנו גובים חיי חיילים. המבוקשים לא ייגמרו לעולם, תמיד נולדים חדשים, אין בעולם עם שיסכים לחיות תחת כיבוש. פשוט אין. אם הבנים שלנו היו חיים תחת כיבוש היינו שרים את אותם שירים נוגים רק בערבית, ובאותו להט של צדקת הדרך. ככה זה.

ובינתיים בצדי הדרך מוטלים מתינו, מתי כל הצדדים. רק הפוליטיקאים החיים שמתחלפים מעלינו לא משלמים את מחיר היוהרה. כשלמדתי בתיכון, שנים לפני שידעתי שאלד בנים למלחמות מיותרות, העזה להקת הנחל לשיר את "שיר לשלום". מילותיו של יעקב רוטבליט היו חתרניות מדי לאוזניו של מפקד פיקוד מרכז דאז, רחבעם זאבי:

"מי אשר כבה נרו ובעפר נטמן, בכי מר לא יחזירו, לא ישיבו לכאן".

הצעת המשורר שבע המלחמות נפלה על אוזניים ערלות. שנים חלפו וכולנו עוד רצים כמו עכברים מאולפים על גלגל המלחמות, מאכילים את המולך בעוד דם אבל נשארים במקום. בהתחדש עלינו הימים הנוראים האלה אין לי אלא לשוב ולדרוש: "אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום".

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה השיטה שלך להביא את היום? האם את בעד העדר תגובה באופן גורף על כל פעולה שמטרתה לפגוע בישראל? האם במצב של פיגועי התאבדות וטילים וקטיושות וכו' אנו צריכים להבליג ולתת את הלחי השניה? לעניו... המשך קריאה

מה השיטה שלך להביא את היום? האם את בעד העדר תגובה באופן גורף על כל פעולה שמטרתה לפגוע בישראל? האם במצב של פיגועי התאבדות וטילים וקטיושות וכו' אנו צריכים להבליג ולתת את הלחי השניה? לעניות דעתי, בהנהגה הפלסטינית לא נעשים מאמצים ראויים להגעה לשיוויון ושלום: אפילו טיבי, שאהוד עליי יחסית, 'שמח' במידה מסויימת על פגיעה כזאת או אחרת בישראל. מבחינתו, התירוץ הוא שזה בא לחנך את ישראל, לאזן אותה. אני לא קונה את התירוץ הזה. טיבי וההנהגה הפלסטינית יכולים להתאמץ יותר להגעה לשלום ושיוויון – לעיתים נשמה לי שזה מצב שדי מתאים להם. סאדאת ובגין ומרתין לותר קינג ועוד היו גדולי רוח

עוד 644 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה