הקצינים הבכירים לשעבר נגד נתניהו

"להגיד שחזרה להסכם הגרעין מסכנת את ישראל זה הונאת הציבור"

עמר בר-לב היה היחיד שהתנגד למלחמתו העיקשת של נתניהו בהסכם הגרעין עם איראן ● יאיר גולן דיבר אז רק בדיונים ביטחוניים סגורים ● עכשיו, כשממשל ביידן בוחן חזרה להסכם הגרעין ונתניהו מחדש את מלחמתו בנושא, הקצינים הבכירים לשעבר (ופוליטיקאים בהווה) אינם שותקים ● גולן: "כשנחתם ההסכם לא הרמנו כוסית במטה הכללי, אבל אמרנו: 'זה הישג בלתי רגיל'”

יאיר גולן, עמר בר-לב (צילום: פלאש90, עיבוד מחשב)
פלאש90, עיבוד מחשב
יאיר גולן, עמר בר-לב

שניהם פוליטיקאים, שניהם אנשי צבא בכירים לשעבר, ושניהם עומדים בחזית המתנגדים לראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית הסכם הגרעין. ח"כ יאיר גולן, איש מרצ, לשעבר סגן הרמטכ"ל, והח"כ לשעבר ולעתיד עמר בר-לב, איש העבודה, ומי שהיה מפקד סיירת מטכ"ל.

לפני שש שנים, כשארה"ב בהובלת הנשיא ברק אובמה הייתה בעיצומו של המו"מ לניסוח ההסכם בין איראן לבין המעצמות, בכנסת ובצמרת הממשל בירושלים, שררה שתיקה.

ולא בכדי. נתניהו תיאר – בכישרונו הרטורי הרב – חזון מבעית. הוא נהג לזרוע פחד מפני האיום האיראני עוד שנים קודם, אך עם התקדמות ארה"ב לחתימה על הסכם דיפלומטי למשך 15 שנים, הטונים של נתניהו החריפו. המודיעין היה בידיו ובצמרת השלטון הישראלי אף אחד לא העז לערער.

בנימין נתניהו נואם באו"ם נגד הסכם הגרעין עם איראן, 27 בספטמבר 2012 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
בנימין נתניהו נואם באו"ם נגד הסכם הגרעין עם איראן, 27 בספטמבר 2012 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

ההנחה הייתה שאולי בכישוריו הדיפלומטיים יצליח נתניהו לשכנע את ממשל אובמה לשנות כיוון, לוותר או לשפר את ההסכם, ומי ירצה להרוס את הסיכוי הזה? ישראל ניצבה בפני איום חמור, כפי ששרטט נתניהו, והבכירים העדיפו לדבוק בתדמית פטריוטית.

עוד לפני נאומו המפורסם של נתניהו בקונגרס, שרי הממשלה וחברי הקבינט בממשלה – יאיר לפיד, ציפי לבני, משה יעלון ואביגדור ליברמן – שתקו וגיבו ולא העזו לערער על סמכותו הביטחונית של נתניהו. האופוזיציה, בראשות יו"ר העבודה בוז'י הרצוג, התייצבה באופן מלא מאחורי גבו הרחב של ראש הממשלה.

ביולי 2015 נחתם בווינה ההסכם בין המעצמות, ה-JCPOA. כמה חודשים לאחר מכן נכנס ההסכם לתוקף, ואיראן החלה בהסרת מאגרי האורניום המועשר בדרגות בינוניות ונמוכות והפחיתה את כמות הצנטריפוגות בשני שליש.

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אישר ב-2018 שאיראן עמדה במחוייבות שלה לפי ההסכם. כך גם רמטכ"ל צה"ל דאז, גדי איזנקוט. "ההסכם עובד", הוא אמר להארץ. "הוא דוחה את מימוש החזון הגרעיני של איראן ב 10-15 שנה". 98% מן החומר המועשר ברמת העשרה נמוכה הוצא מחוץ לאיראן".

בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי נגד הסכם הגרעין עם איראן, ב-3 במרץ 2015 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי נגד הסכם הגרעין עם איראן, ב-3 במרץ 2015 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

טראמפ, כמה מפתיע, הוביל ליציאת ארה"ב מההסכם במאי 2018. במהלך 2020 הודיעה איראן שאינה רואה עצמה מחוייבת להסכם, וחזרה להעשיר אורניום, הפעם לרמה של 20% בפעם הראשונה מאז 2015. במקביל הודיעה שתבנה מפעל לייצור אורניום מתכתי, צעד קריטי לקראת הגעה לנשק גרעיני.

הרבה יותר מסטטוס בפייסבוק

בר-לב היה היחיד שהעז לצאת בשעתו בגלוי נגד נתניהו. באוגוסט 2015 הוא כתב סטטוס בפייסבוק. את הטור שלו, המעז להתנגד למהלכיו של ראש הממשלה, אף עיתון לא היה מוכן להדפיס.

"ההסכם איננו אופטימלי והוא נושא מספר נקודות תורפה חמורות שאין לפקפק בהן. עם זאת, לאחר שנחתם – והוא נחתם, אם מישהו במקרה אינו זוכר – צריך להודות שתוכנו דווקא מצמצם את האיום הגרעיני הישיר על המדינה בשנים הקרובות. אעז לומר, באופן דרמטי" כתב אז בר-לב, "מי שטוען כי ההסכם מגביר את הסיכון שהיה עד כה בוודאי מהאיום הגרעיני, עושה זאת מתוך בורות או לחלופין, בהכירו את התנאים היטב, הטעייה ביודעין של ציבור שלם".

"מי שטוען כי ההסכם מגביר את הסיכון שהיה עד כה בוודאי מהאיום הגרעיני, עושה זאת מתוך בורות או לחלופין, בהכירו את התנאים היטב, הטעייה ביודעין של ציבור שלם"

ב-2015 אף אחד לא באמת רצה לשמוע, אבל ב-2021 שני הקצינים הבכירים בדימוס אינם מסתפקים בסטטוס רגעי בפייסבוק. ב-2015, בעודו על מדים, לא יכול היה גולן לתרום לדיון הציבורי הפומבי, אך בשיחה עם זמן ישראל, אומרים השניים, שקציני צה"ל הביעו את עמדתם הברורה בדיונים סגורים.

עמר בר-לב, פברואר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
עמר בר-לב, פברואר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

הראיונות עם גולן ובר-לב התקיימו בנפרד.

קציני צה"ל הביעו את דעתם בזמן אמת, בין השנים 2013-2016, שהם חושבים שההסכם סביר ונכון עבור ישראל

גולן: "חד משמעית. כאשר ההסכם נחתם, ואנחנו בצמרת הצבא קוראים את ההסכם, אנחנו אומרים, 'זה לא הסכם מושלם, אבל זה הסכם טוב. זה הסכם שלוקח את תכנית הגרעין שנים אחורה. זה מה שרצינו'. וזה כולל את הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הוא מכיר את זה היטב. כשנחתם ההסכם לא הרמנו כוסית במטה הכללי, אבל אמרנו: 'זה הישג בלתי רגיל'".

"כאשר ההסכם נחתם, ואנחנו בצמרת הצבא קוראים את ההסכם, אנחנו אומרים, 'זה לא הסכם מושלם, אבל זה הסכם טוב. זה הסכם שלוקח את תכנית הגרעין שנים אחורה. זה מה שרצינו'. וזה כולל את הרמטכ"ל"

בר-לב: "הקצינים של צה"ל אמרו את הדברים בזמן אמת בוועדות סודיות. הם אמרו זאת לנו, חברי הכנסת, ואין לי ספק שהם הביעו את הדברים גם בפורומים המקצועיים הצבאיים".

הטענה של נתניהו ושל בכירי ממשל טראמפ, היתה שגם בשנים שאיראן היתה תחת ההסכם, עד 2018, היא רימתה והעשירה אורניום בסתר.

גולן: "אם הם העשירו בחשאיות, הם יכולים לעשות זאת עם הסכם ובלי הסכם. אבל תחת משטר ההסכם אנחנו יודעים בוודאות שהם נפטרו מטונות של חומר מועשר. אנחנו יודעים בוודאות שהם השביתו צנטריפוגות. ולגבי הרמיזות של נתניהו שהם פעלו בחשאיות, אני לא אומר שהם לא עשו. אני לא חושד באיראנים בתום לב או אמירת אמת. מה שאני אומר זה שההסכם הביא הישגים מדהימים למדינת ישראל ולא אומרים זאת לאזרחים".

יאיר גולן, ינואר 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
יאיר גולן, ינואר 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

אז איפה מכבסים את הכביסה המלוכלכת

מאוד לא פשוט העניין הזה, מתיחת ביקורת ביטחונית על הנהגה מכהנת בישראל. גם פוליטיקאים בכירים עם רקע ביטחוני עשיר נעים בחוסר נוחות כאשר הם מתבקשים להתייצב בבירה זרה, כמו וושינגטון, ולמתוח בגלוי ביקורת נוקבת על מדיניות ביטחונית שמוביל ראש הממשלה.

מיד אחרי שבר-לב פרסם את עמדתו ב-2015 הוא הוזמן על ידי ג'יי-סטריט לפגישות בוושינגטון, כולל עם בכירים בממשל אובמה. "נפגשתי עם רוב מאלי, מי שמונה השבוע להיות יועצו המיוחד של ביידן לנושא האיראני. מאלי החזיק בתיק המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי והיה השליח של אובמה לענייני דאע"ש.

"נפגשתי גם עם כמה חברי קונגרס. כעבור כמה חודשים מאלי הגיע לישראל ונפגשנו שוב. התלבטתי מאוד אם לנסוע לוושינגטון, ושנה אחרי, כשההסכם כבר היה בתוקף, ג'יי סטריט רצו שאבוא שוב, וסירבתי. את המאבקים הפנימיים שלנו צריך לעשות כאן, בארץ".

"התלבטתי מאוד אם לנסוע לוושינגטון, ושנה אחרי, כשההסכם כבר היה בתוקף, ג'יי סטריט רצו שאבוא שוב, וסירבתי. את המאבקים הפנימיים שלנו צריך לעשות כאן, בארץ"

אז למה נסעת בספטמבר 2015, אחרי שפרסמת את דעתך נגד מדיניות נתניהו?
"ברגע שנתניהו הלך לקונגרס לנאום את עמדתו, והפך את הנושא האיראני לעניין פוליטי, כשהוא נואם שם שבועיים לפני בחירות בישראל, הוא הכריע אצלי את הכף. אבל העיקרון הוא שאת הוויכוחים הביטחוניים בינינו עדיף שנעשה כאן בעברית".

מכונות צנטריפוגה במתקן להעשרת אורניום בנתנז במרכז איראן, ב-5 בנובמבר 2019 (צילום: הארגון לאנרגיה אטומית של איראן באמצעות AP)
מכונות צנטריפוגה במתקן להעשרת אורניום בנתנז במרכז איראן, ב-5 בנובמבר 2019 (צילום: הארגון לאנרגיה אטומית של איראן באמצעות AP)

יאיר גולן, יש שורה ארוכה של בכירי צה"ל הפועלים בזירה הציבורית. כולם מפחדים לדבר או שהם מסכימים עם נתניהו?
"בעיניי זה עצוב. יש מספיק אנשים שמכירים את המידע המודיעני. האמירה הנוכחית שחזרה להסכם הגרעין מסכנת את ישראל היא הונאת הציבור. כאשר עושים הסכם עם האויב, חייבים להגיע לאיזושהי פשרה. אובמה עשה זאת והגיע להסכם לא רע.

"האמירה הנוכחית שחזרה להסכם הגרעין מסכנת את ישראל היא הונאת הציבור. כאשר עושים הסכם עם האויב, חייבים להגיע לאיזושהי פשרה. אובמה עשה זאת והגיע להסכם לא רע"

"ההסכם לא מושלם, כי אין הסכם מושלם. אך אובמה הביא הישגים שבשום דרך אחרת לא היינו יכולים להשיג אותם, ואת זה האזרחים לא מבינים. הוא לקח למעלה מ-8 טון של חומר מועשר ברמה נמוכה והוריד את הכמות ל-300 ק"ג, וגרם להם לוותר על החומר המועשר ברמה הבינונית. ההסכם הטיל מגבלות על חומרים נוספים, מים כבדים, דחיית הקמת מפעל אורניום מתכתי עד 2030. ההסכם מנע מהאיראנים ללכת לכיוון של כור גרעיני".

להוריד להם תחנת כוח כל שבוע

גולן ובר-לב ממתינים להודעות המדיניות האמריקאית לגבי אופן החזרה להסכם ה-JCPOA. הראיונות עמם נערכו לפני הצהרת הנשיא ביידן, שלא יסיר את הסנקציות הכלכליות עד שאיראן תפסיק להעשיר אורניום, והם מתנסחים בזהירות בנוגע לאפשרויות המו"מ בין ארה"ב לישראל.

עובד בכור גרעיני ליד העיר איספהאן באיראן ב-2007 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
עובד בכור גרעיני ליד העיר איספהאן באיראן ב-2007 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

זה ריאלי לחזור להסכם של 2015 אחרי השינויים שהתרחשו מהיום שארה"ב יצאה ממנו?

בר-לב: "לא ברור שזו הגישה האמריקאית כרגע, לחזור לתוך ההסכם כפי שהוא. בהסכם המקורי חסרו התייחסויות לנושא פיתוח טילים בליסטיים והפעלת טרור על ידי איראן בכל האזור. ייתכן שבאותן השנים, אם נתניהו היה פחות עוין לאובמה, ואם נתניהו לא היה יוצא ראש בראש מולו בנאום בקונגרס, אז אולי אובמה היה משתף אותו, ואולי היו מגיעים להסכם יותר טוב. ועדיין, הסכם רע, עדיף על אין-הסכם".

"ייתכן שבאותן השנים, אם נתניהו היה פחות עוין לאובמה ולא היה יוצא ראש בראש מולו בנאום בקונגרס, אז אולי אובמה היה משתף אותו, ואולי היו מגיעים להסכם יותר טוב. ועדיין, הסכם רע, עדיף על אין-הסכם"

גולן: "אני לא אומר שזה קל ופשוט לחזור להסכם. מי שהפר אותו זו ארה"ב וכעת ברור שגם אם יחזרו ל- JCPOA, יהיה צורך בהסכם המשכי שיטפל בנושאים שהיו בעייתים בהסכם המקורי: הפיקוח, משך ההסכם, התוכנית הבליסטית והפעלת טרור ברחבי האזור".

איך האמריקאים יחזירו את איראן לתוך ההסכם?

גולן: "לגבי סנקציות כלכליות נוספות, אני בספק אם זה יכול לעבוד. האיראנים עברו לייצור צנטריפוגות מהירות יותר כשהם תחת סנקציות כלכליות קשות. אם רוצים להביא את האויב לשנות התנהגות, לא ניתן לעשות זאת ללא איום וללא הנכונות להשתמש בכוח. האיראנים לא יתנדבו ללכת לתוך הסכם. מה מגביל את האמריקאים להוריד להם תחנת כוח חשמלית אחת כל שבוע, עד שהם יסכימו להיכנס לתוך ההסכם?

"אני אמנם מציג זאת באופן פשטני, אבל אפשר לראות את הדוגמה של עיראק אחרי מלחמת המפרץ. בין השנים 1991 ועד 2003. האמריקאים החזיקו את העיראקים קצר מאוד, 'רוצים לשרוד? תהיו מרוסנים'. את האיראנים ניתן לצפות ואנחנו יודעים שזה לא יילך איתם ברצון טוב. רק בלחץ ואיומים מלחמתיים הם ייכנסו חזרה להסכם. כאשר האמריקאים החליטו לחסל את סולימאני, הם חיסלו. זה צעד מרתיע מאוד, כי זה היה איש מאובטח".

נשיא איראן חסן רוחאני מבקר בכור הגרעיני בבושאר, ב-13 בינואר 2015 (צילום: AP Photo/Iranian Presidency Office, Mohammad Berno)
נשיא איראן חסן רוחאני מבקר בכור הגרעיני בבושאר, ב-13 בינואר 2015 (צילום: AP Photo/Iranian Presidency Office, Mohammad Berno)

בר-לב משוכנע שזה הזמן לחתור להשפעה משמעותית על הממשל האמריקאי. "חייבים ללכת ולנסות להשפיע על ממשל ביידן, לשכנע שיהיה הסכם יותר טוב ולא להשאיר זאת רק לאמריקאים, שאולי חלקם פחות בקיאים מאיתנו בזה. יש הבדל אם הטיעונים לקראת מו"מ מגיעים מלחצים של ישראל או אם הם טיעונים של ארה"ב. ישראל יודעת ללחוץ על נקודות שונות מהאמריקאיות".

רביב דרוקר אמר משהו בסגנון 'איך מיכאלי תסתדר כשיש לה רק את בר-לב ללכת לתחנות רדיו ולדבר על איראן?' מה אתה אומר על הביקורת הזו?

בר-לב: "זו גישה שובינסטית קלאסית. מאיפה באה הגישה שאישה לא מבינה דבר בנושאים ביטחוניים? ישבתי לצידה של מיכאלי בוועדת חוץ וביטחון במשך שנים. היא היתה חברה מצוינת שם, לפניה גם שלי יחימוביץ' ישבה בוועדה הזו. דווקא הדגשים של חברות כנסת בוועדת חוץ וביטחון מוסיפים היבטים קריטיים ושונים".

"מאיפה באה הגישה שאישה לא מבינה דבר בנושאים ביטחוניים? ישבתי לצידה של מיכאלי בוועדת חוץ וביטחון במשך שנים. היא היתה חברה מצוינת שם, לפניה גם שלי יחימוביץ' ישבה בוועדה הזו"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לטראמפ הייתה שיטה, שנבעה משנאת אובמה: כל דבר שעשה אובמה ושניתן לבטלו בלי צורך באישור הקונגרס, מבטלים גם אם אין משהו אחר, רצוי טוב יותר, במקומו. עכשיו האיראנים מציבים לביידן אוליטימטום: ... המשך קריאה

לטראמפ הייתה שיטה, שנבעה משנאת אובמה: כל דבר שעשה אובמה ושניתן לבטלו בלי צורך באישור הקונגרס, מבטלים גם אם אין משהו אחר, רצוי טוב יותר, במקומו.
עכשיו האיראנים מציבים לביידן אוליטימטום: קודם לחזור להסכם שארה"ב ביטלה חד-צדדית, ואחר כך מו"ם, ואם לא – אין חזרה, ואנחנו ממשיכים להעשיר.
והתוצאה: לא לבלוע (למצמץ ראשון) ולא להקיא.
זאת מורשת טראמפ, מורשת האדמה החרוכה.

עוד 1,529 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 14 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

מועדון יום הזיכרון המצומצם

בדומה למימונה ולנוביגוד, קרב היום שבו גם יום הזיכרון יהפוך לנחלתם של מתי מעט. כבר כיום המציאות בשטח מעידה כי החילוניים והדתיים לאומיים הם היחידים שרואים בו עדיין מרכיב דומיננטי באתוס הציוני.

דקת הדומייה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כבר מזמן לא מהווה עניין כלל ישראלי, אלא בעיקר סקטוריאלי. בדומה למימונה ולנוביגוד, כך גם הצפירה ביום הזיכרון הופכת בשנים האחרונות למזוהה יותר ויותר עם  קבוצות מסוימות מאוד בחברה הישראלית.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם ואינם חלק מתבנית נוף מולדתם.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם

האתוס השולט בחברה החרדית הוא, כי מי שבאמת שומרים על עם ישראל וחייליו מפני הקמים עלינו לכלותנו – הם לא חיילי צה"ל, אלא בראש ובראשונה אותם רבבות תלמידי סיירות התורה במוסדות החינוך החרדיים.

25% נוספים מכלל תלמידי מערכת החינוך לומדים בבתי הספר הערבים, שגם בהם, כאמור, העמידה בצפירה אינה רלוונטית כלל. אז נכון שהנוצרים במזרח התיכון מחוץ לישראל מהווים מיעוט נרדף, ושהסונים בסוריה מגורשים, נרצחים ונאנסים, אך מבחינת רובה המכריע של החברה הערבית, חיילי צה"ל עדיין מגלמים ביתר שאת את האויב והכובש.

הסטטיסטיקה אינה משקרת והמציאות בשטח מעידה כי הסקטורים החילוני והדתי לאומי הם היחידים שרואים ביום הזיכרון מרכיב גורדי באתוס הציוני. מה שמדהים בכל הסיפור הזה, הוא שמי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים. הם הגורם הישיר למצב החדש, כמי שמממנים אותו וכמי שמתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי מדינת ישראל.

כאשר ילד אינו לוקח שום חלק בעבודות הבית אלא רק עסוק בענייניו, הוא הופך לכפוי טובה כלפי כל מי שמסייע לו – "וישמן ישורון ויבעט". עלות ההסכם הקואליציוני האחרון של מפלגת יהדות התורה והליכוד הגיע לכ-8 מיליארד שקלים.

בחישוב גס אנו מדברים על הוצאה ממוצעת של 1300 ₪ עבור כל אזרח מעל גיל 20 בישראל. היות ש-20 בלבד מאוכלוסיית ישראל אמונה על תשלום של 90 אחוז ממיסי המדינה, מדובר בפועל בעלות שנתית המתקרבת לכ-5000 ₪ עבור כל אזרח במדינה שמשלם מיסים.

בעבר, היה מדובר במיעוט קטן, שלא שילם מיסים ולא שירת בצבא. אך היום המציאות התהפכה לחלוטין – כאשר אותם שוליים בדלניים משתמטים התרחבו לממדים מפלצתיים, כשמנגד שני הסקטורים שכורעים תחת נטל המס ומשרתים בצבא סוחבים על כתפיהם הצנומות והצרות את 90% הנותרים.

מי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים, שמממנים ומתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי המדינה

הציבורים החילוני והדתי לאומי אינם קורבנות של המציאות, אלא מי שיוצרים אותה. ציבורים שבוחרים לממן מציאות שונה מכל מה שהכרנו. לעצב אותה בכספם. מציאות שבה דקת הדומייה ביום הזיכרון הפכה לסוגיה סקטוריאלית צרה, שנוגעת לקבוצות מסוימות וחסרת כל ערך סנטימנטלי, רגשי ולאומי עבור מגזרים גדולים בחברה הישראלית.

ד"ר עוז גוטרמן הוא ראש חטיבת משאבי אנוש באקדמית גליל מערבי ומרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן. מנהל קבוצת הפייסבוק מר מחר https://www.facebook.com/groups/326060588084664/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 450 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו בנאומו: בלי פוליטיקה, איפה היית 40 שנה?

הצעקות - לאחר שראש הממשלה אמר שאחרי שתקום הממשלה החדשה הוא יאשר הקמת היכל זיכרון ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועים ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 17 עדכונים

למקרה שפיספסת

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

הביאו את היום

לשבוע בין יום השואה ליום העצמאות יש צבע שונה, הארץ נעטפת תוגה. השירים העצובים ברדיו, הדגלים הנובטים בזה אחר זה על מרפסות. יש תחושת היטהרות באוויר ומין התכנסות לקראת טקס שבלבו גורל משותף, מעטים מול רבים. הנה אני גולשת לקלישאות. זה ממכר.

לרגע אנחנו מרפים איש מצוואר אחיו, ימין ושמאל נמזגים לשלולית לאומית בערבון מוגבל, בלי ערבים, מה קשור? זה לא הזמן, זה אף פעם לא הזמן. רק נתניהו ישלב את פאדי הרופא הערבי המסור בנאומו. נותרו שבועיים עד תום המנדט שקיבל ולמנסור עבאס יש אבנים בכליות של כולנו אבל רגע רגע רגע רגע…

לרגע אנחנו מרפים איש מצוואר אחיו, ימין ושמאל נמזגים לשלולית לאומית בערבון מוגבל, בלי ערבים, מה קשור? זה לא הזמן, זה אף פעם לא הזמן. רק נתניהו ישלב את פאדי הרופא הערבי המסור בנאומו

בין יום השואה ליום העצמאות כולנו יפים ממני וממך, כמו הנופלים מהשיר, אלה שאדמה לקחה כי היינו בזבזנים עד מאוד. הרכינו ראש, אחים, זה לא זמן לתהות, מי שיתהה – יחטוף. משורה ישחרר רק המוות ואחריו אין את מי לשאול ואין מי שישאל: על מה בעצם? עוד "פעילות מבצעית" שבסופה נהרג עוד לוחם צעיר שיצא לעצור עוד מבוקש.

שינה משהו? ניצח משהו? ואם כן את מי? אלפי נופלים במלחמות מיותרות ומבצעים זקופי קומה ושם (צוק איתן, חומת מגן, עופרת יצוקה), מלחמת ההתשה, מלחמת יום כיפור האיומה, 18 שנות מלחמת "שלום" הגליל, מלחמת לבנון השניה. מצעד מתים שאין לו קץ, רק דמם צועק מן האדמה. עד מתי מגש הכסף?

תכף יהיה נאום נשיא המדינה ואחריו הטקס בהר הרצל. יום הזיכרון ישטוף את הרחובות בבכי. אנחנו מתים על עצמנו בשבוע הזה, תסתכלו עלינו, כל כך יפים בעצב שלנו על המתים והנופלים, עוברים בחולצות צחורות ומדבקה מעצרת לעצרת ומצפירה לצפירה, מי עומד ומי לא, כמה ולמה. ומי הבא בתור.

מול ביתי מתקיימת עצרת קבועה, קלישאות-אבל ממוחזרות לנוכח משפחות מרוסקות. היתה שנה שהתפאורה כללה קבר עשוי קלקר. תיכוניסטיות בשחור חוללו מעליו, הבמאי בעצרת הזיכרון ביקש לחדד את המסר: חיילים ממש מתים במלחמות. מתים לגמרי. האם באמת "במותם ציוו לנו את החיים"? ואם כן – למה?

גם אני מיישרת קו כל שנה, אני לא רובוט, הבנים שלי היו חיילים קרביים, אחד מהם בלבנון הארורה שגבתה ממנו גם אי שפיות זמנית של אמא שלו. אז כן, אני צופה בכל סרט וסרט ובוכה את עצמי למוות על הנעורים האלה שבאו פתע אל סופם, בוכה אבל בזעם. מסתכלת עליהם וכועסת עלינו.

התמכרנו לעצב המתוק, לתחושת האחדות הזמנית הכוזבת. יש עליה תג מחיר כבד מנשוא. על זה צריך לבכות. על העיוורון. כמה עוד נרגיש דוד מול גוליית? מתי נבין שאנחנו גוליית, שבידינו שלנו ובאמצעות שליחים פוליטיים ערלי לב ותאבי כוח בנינו אותו וטיפחנו במו ידי היהודי החדש שנהיינו כאן בארץ המובטחת. והתמכרנו. לבו של הגוליית הזה גבה והוא שמן ובעט והיום הוא זקן עצבני, קצת דמנטי, עם סוכר גבוה ועורקים סתומים מרוב שומן, אבל על הרגליים. לא יזוז מפה. והוא קם עלינו לכלותנו.

התמכרנו לעצב המתוק, לתחושת האחדות הזמנית הכוזבת. יש עליה תג מחיר כבד מנשוא. על זה צריך לבכות. על העיוורון. כמה עוד נרגיש דוד מול גוליית? מתי נבין שאנחנו גוליית

לא נתעורר? לא נעצור את צעדת המוות הזאת? לא רק שאין לנו בנים למלחמות מיותרות, גם המלחמות השתנו בעודנו גובים חיי חיילים. המבוקשים לא ייגמרו לעולם, תמיד נולדים חדשים, אין בעולם עם שיסכים לחיות תחת כיבוש. פשוט אין. אם הבנים שלנו היו חיים תחת כיבוש היינו שרים את אותם שירים נוגים רק בערבית, ובאותו להט של צדקת הדרך. ככה זה.

ובינתיים בצדי הדרך מוטלים מתינו, מתי כל הצדדים. רק הפוליטיקאים החיים שמתחלפים מעלינו לא משלמים את מחיר היוהרה. כשלמדתי בתיכון, שנים לפני שידעתי שאלד בנים למלחמות מיותרות, העזה להקת הנחל לשיר את "שיר לשלום". מילותיו של יעקב רוטבליט היו חתרניות מדי לאוזניו של מפקד פיקוד מרכז דאז, רחבעם זאבי:

"מי אשר כבה נרו ובעפר נטמן, בכי מר לא יחזירו, לא ישיבו לכאן".

הצעת המשורר שבע המלחמות נפלה על אוזניים ערלות. שנים חלפו וכולנו עוד רצים כמו עכברים מאולפים על גלגל המלחמות, מאכילים את המולך בעוד דם אבל נשארים במקום. בהתחדש עלינו הימים הנוראים האלה אין לי אלא לשוב ולדרוש: "אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום".

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מה השיטה שלך להביא את היום? האם את בעד העדר תגובה באופן גורף על כל פעולה שמטרתה לפגוע בישראל? האם במצב של פיגועי התאבדות וטילים וקטיושות וכו' אנו צריכים להבליג ולתת את הלחי השניה? לעניו... המשך קריאה

מה השיטה שלך להביא את היום? האם את בעד העדר תגובה באופן גורף על כל פעולה שמטרתה לפגוע בישראל? האם במצב של פיגועי התאבדות וטילים וקטיושות וכו' אנו צריכים להבליג ולתת את הלחי השניה? לעניות דעתי, בהנהגה הפלסטינית לא נעשים מאמצים ראויים להגעה לשיוויון ושלום: אפילו טיבי, שאהוד עליי יחסית, 'שמח' במידה מסויימת על פגיעה כזאת או אחרת בישראל. מבחינתו, התירוץ הוא שזה בא לחנך את ישראל, לאזן אותה. אני לא קונה את התירוץ הזה. טיבי וההנהגה הפלסטינית יכולים להתאמץ יותר להגעה לשלום ושיוויון – לעיתים נשמה לי שזה מצב שדי מתאים להם. סאדאת ובגין ומרתין לותר קינג ועוד היו גדולי רוח

עוד 644 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה