המורדים החותים בצנעה, תימן, בספטמבר 2014 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)
AP Photo/Hani Mohammed

מעבר לגבול ביידן מסובב את ההגה, ובמזרח התיכון מחשבים מסלול מחדש

נשיא ארה"ב החדש ג'ו ביידן עוד לא חודש בתפקיד, אך השינוי במדיניות ביחס למזה"ת כבר ניכר, והוא משמעותי ודרמטי ● בסעודיה, יורש העצר מגלגל רפורמה נרחבת במערת המשפט ● איראן כועסת על רוסיה ● הלבנונים אסירי תודה לגרמניה ● ובבחריין מציינים עשור ליום הזעם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

נהוג בדרך כלל לתת לממשלה חדשה 100 ימי חסד לפני שמסיקים מסקנות בנוגע להתנהלותה והמדיניות שהיא מתווה. במקרה של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, מדובר בימים ספורים – הוא עדיין לא חודש בתפקיד – אך השינוי במדיניות ביחס למזרח התיכון הוא משמעותי ודרמטי.

בתקופה הקצרה הזאת ביידן הספיק להכריז על סיום המעורבות האמריקאית במלחמה אותה מנהלות ערב הסעודית ואיחוד האמירויות בתימן, להוציא את המורדים החו'תים מרשימת ארגוני טרור, להקפיא את עסקאות הנשק שנחתמו עם המדינות הללו על מנת לבחון אותן מחדש, לחדש את השיח על חשיבות זכויות האדם, לבטל את מרבית החלטותיו של קודמו דונלד טראמפ ביחס לפלסטינים – וכמובן לאותת לאיראן על מוכנות לחזור לעסקת הגרעין, אך רק בתמורה להפסקה מוחלטת של העשרת האורניום על ידי טהרן.

בישראל כמובן מציינים שמה שביידן דווקא לא הספיק לעשות עד כה, זה להתקשר ולשוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בחדר הסגלגל, 28 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בחדר הסגלגל, 28 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Evan Vucci)

התגובה של המדינות והארגונים במזרח התיכון למדיניות החדשה של ארה"ב באזור מעניינת לא פחות.

בעוד שבאיראן בינתיים מפגינים עקשנות ומאיימים בהמשך העשרת האורניום (כל הדרך עד הפצצה שאליה, על פי ההצהרות של הבכירים האיראניים, הם כלל לא חותרים), מי שמפגין גמישות והסתגלות מרשימה הם שני השחקנים הגדולים בעולם הערבי – ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

בעוד שבאיראן בינתיים מפגינים עקשנות ומאיימים בהמשך העשרת האורניום, מי שמפגין גמישות והסתגלות מרשימה הם שני השחקנים הגדולים בעולם הערבי – ערב הסעודית ואיחוד האמירויות

בערב הסעודית שחררו השבוע את האסירה הפוליטית המפורסמת ביותר – לוג'יין אל-הד'לול – שעל פי הדיווחים עונתה בעודה במעצר. אל-הד'לול רק רצתה לנהוג ונאבקה למען הזכות הזאת, שמאוחר יותר הפכה לגיטימית בצו המלכותי. אז מדוע נאסרה ומדוע שוחררה עכשיו?

לוג'יין אל-הד'לול (צילום: ויקיפדיה)
לוג'יין אל-הד'לול (צילום: ויקיפדיה)

בית המלוכה היה נחוש להראות שכל הרפורמות והשינויים האדירים שעוברים היום על סעודיה נובעות אך ורק מטוב ליבו של השליט, יורש העצר מוחמד בן-סלמאן, אך כל ניסיון להביע דעה עצמאית או לתבוע זכויות נוספות ייגדע בכוחניות ובאכזריות.

שחרורה של אל-הד'לול לא בהכרח יביא לשחרורם של אסירים פוליטיים אחרים (בסעודיה יש הרבה כאלה). הצעד הזה נועד לגשר על הפערים המאוד משמעותיים שקיימים בין ריאד לממשל ביידן ביחס לזכויות אדם ולחמם את היחסים עם בעלת ברית האסטרטגית והחשובה.

גם באבו דאבי המאמץ ניכר. שם בירכו על ההחלטה של ביידן לסיים את המעורבות האמריקאית בתימן וציינו שבאיחוד האמירויות בוחרים בפעולות הומניטריות למען תימן ההרוסה ולא בלחימה. בעצם, כך אבו דאבי מנסה לבדל את עצמה מריאד, כמו שהיא עושה (בהצלחה) כבר שנים רבות.

גם המורדים החות'ים הספיקו להגיב למצב המשתנה, בסגנון הייחודי להם, ופגעו נמל התעופה הסעודי אבהא בדרום המדינה.

כך הם והספונסרים האיראניים שלהם מסמנים שההגדרות של הבית הלבן לא משפיעות על אופן הפעילות של הארגון, ויהי מה.

בעצם, גם המלחמה בתימן לא עומדת להסתיים בגלל שינוי המדיניות בוושינגטון. החות'ים ימשיכו לאתגר את סעודיה בחסות איראן והילדים התימנים ימשיכו לגווע ברעב.

האם האדמיניסטרציה האמריקאית החדשה תשקיע מאמצים בתיווך וייצוב המצב במדינה שהפכה לשם נרדף לאסון הומניטרי? ומה יעשה ג'ו ביידן על מנת להרגיע את המפרציות ביחס לפעילות האיראנית המואצת בשטחים שמוחזקים בתימן על ידי החו'תים? האם ביידן יצלול אל תוך בורות הסכסוכים העמוקים במזה"ת או שיסתפק בהחלטות כלליות שאינן משנות מציאות? יש לנו עוד שלוש שנים -11 חודשים כדי לגלות.

יורש העצר הסעודי יוזם רפורמה נרחבת במערכת המשפט

בהמשך להחלטה לאפשר לנשים לנהוג ברכב, הפרטה של ענקית הנפט SAUDI ARAMCO וביטול של משטרת המוסר, יורש העצר הסעודי בן סלמאן הכריז השבוע על רפורמה נרחבת במערכת המשפט.

בסעודיה לא קיימת מערכת חוק חילונית, והחוק הסעודי נסמך על השריעה, מערכת המשפט המוסלמית. לבתי הדין השרעיים יש סמכות לדון בכל דבר ועניין, ובעיני אזרחים רבים מדובר בבתי דין ארכאיים שאינם מותאמים למציאות המשתנה במהירות. כמו-כן, בתי הדין הסעודיים ידועים בסחבת המתמשכת, בירוקרטיה נוקשה ואף בשחיתות.

סטודנטית באוניברסיטת הנשים בערב הסעודים נוהגת ברכב בפעם הראשונה בארצה, 6 במרץ 2018 (צילום: AP Photo/Amr Nabil)
סטודנטית באוניברסיטת הנשים בערב הסעודים נוהגת ברכב בפעם הראשונה בארצה, 6 במרץ 2018 (צילום: AP Photo/Amr Nabil)

המערכת הזאת מקשה מאוד על יישום הרפורמות השאפתניות של מוחמד בן-סלמאן, שחולם על השקעות זרות נרחבות, תיירות ענפה ופיתוח מואץ של ארצו. השבוע הכריז על חידוש משמעותי: חוקים חדשים בתחום המעמד האישי, עסקאות אזרחיות והחוק הפלילי יגובשו, יועברו לקבינט השרים ולמועצת השורא ואז יאושרו וישולבו במערכת המשפט במקביל לחוקי השריעה.

השבוע הכריז יורש העצר על חידוש משמעותי: חוקים חדשים בתחום המעמד האישי, עסקאות אזרחיות והחוק הפלילי יגובשו,  יאושרו וישולבו במערכת המשפט במקביל לחוקי השריעה

מדובר ברפורמה מרחיקת לכת ומשמעותית שנועדה לשפר את מערכת המשפט – ובהדרגה גם להקטין את השפעתם של חוקי השריעה על חיי האזרחים והתחום העסקי במדינה.

באיראן זועמים על רוסיה וחוגגים 42 שנות מהפכה

לא בפעם הראשונה, ציוצים או פוסטים ברשתות החברתיות גורמות למתיחות פוליטית ובינלאומית.

הציוץ של משרד החוץ הרוסי על דבר פגישתו של סגן שר החוץ הרוסי עם השגריר העיראקי במוסקבה כנראה לא היה מקבל שום בולטות אם לא השימוש במילה "ערבי" לצד המילה "מפרץ".

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב (מימין) נפגש עם שר החוץ העיראקי פואד חוסיין במוסקבה, 25 בנובמבר 2020 (צילום: Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב (מימין) נפגש עם שר החוץ העיראקי פואד חוסיין במוסקבה, 25 בנובמבר 2020 (צילום: Russian Foreign Ministry Press Service via AP)

כידוע, בעולם הערבי מנהלים מלחמת חורמה נגד השימוש המסורתי בשם "המפרץ הפרסי", ובמפות האמירתיות, הסעודיות ואף מצריות לא תמצאו שום אזכור להיותו של המפרץ "פרסי".

קשה לקבוע האם השימוש ב"מפרץ הערבי" בציוץ של משרד החוץ הרוסי היה מכוון או תוצאה של טעות, אך באיראן לקחו את העניין הזה ברצינות מלאה והגישו תלונה רשמית למשרד החוץ הרוסי.

קשה לקבוע האם השימוש ב"מפרץ הערבי" בציוץ של משרד החוץ הרוסי היה מכוון או תוצאה של טעות, אך באיראן לקחו את העניין הזה ברצינות מלאה והגישו תלונה רשמית למשרד החוץ הרוסי

השבוע האיראנים – שחוגגים בימים אלה 42 שנים למהפכה האסלאמית – קיבלו עוד סטירת לחי קלה מרוסיה, כאשר דובר הפרלמנט האיראני מוחמד בגיר-גאליבף נאלץ לוותר על פגישתו עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין לאחר שנתבקש להישאר בבידוד במהלך 14 יום לפני הפגישה. גאליבף נאלץ להסתפק בפגישה עם ניקולאי פטרושב, העומד בראש מועצת הביטחון הרוסית.

ובינתיים באיראן ובמדינות בעלות הברית שלה מציינים את יום המהפכה, כאשר העיתונות האיראנית מדגישה את ההישגים הגדולים של איראן בתקופה הזאת.

אזרחים רבים שנאנקים תחת יוקר המחיה ומתמודדים עם משבר בריאותי וכלכלי חמור ביותר חושבים אחרת, אך ברעש החגיגות הרשמיות שהיו השנה צנועות מהרגיל בגלל התפרצות הקורונה, קולם אינו נשמע.

חברה גרמנית פינתה חומרים מסוכנים ורעילים מנמל ביירות

חברה גרמנית בשםCOMBILIFT פינתה מנמל ביירות 52 מכלים של חומרים רעילים ומסוכנים. בנובמבר 2020, מנהל נמל ביירות הזהיר מכך שאם אש תתפשט לקונטיינרים הללו, "נמל ביירות יימחק כליל". גרמניה תרמה 5 מיליון דולר לטובת המבצע הזה, שבא לאחר פיצוץ עז ב-4 באוגוסט 2020 כאשר מאות טונות של אמוניה שאוחסנו בנמל ביירות עלו באש.

חלק מהחומרים שנוטרלו והוצאו מנמל ביירות על ידי החברה הגרמנית אוחסנו שם במהלך "עשרות שנים". כנראה שהאסון הנוראי מעשה ידי אדם שזעזע את לבנון ואת העולם בקיץ 2020 היה יכול להיות עוד יותר גדול, אם האש הייתה מגיעה למכלים הישנים הללו, שהכילו טונות של חומרים כימיים מסוכנים ביותר.

לבנונים רבים הודו ברשת לממשלת גרמניה שתרמה את הכסף לטובת הפרויקט וכתבו ש"לפחות למישהו אכפת מהחיים שלנו".

בלונים עם שמות קרבנות הפיצוץ בנמל ביירות מופרחים לאוויר, במלאת חודשיים לאירוע שטלטל את המדינה ואת האזור, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
בלונים עם שמות קרבנות הפיצוץ בנמל ביירות מופרחים לאוויר, במלאת חודשיים לאירוע שטלטל את המדינה ואת האזור, אוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)

היום הזה בתולדות מזרח התיכון: יום הזעם בבחריין

ב-14 בפברואר 2011, כ-6,000 בחריינים יצאו לרחובות מנאמה וערים אחרות והפגינו בעד רפורמות משפטיות, פוליטיות וחוקתיות במדינה. מחאות רבות התקיימו בכפרים וערים בעלי אוכלוסייה שיעית המהווה את הרוב בממלכה.

מכיוון שההפגנות התנהלו שלא ברישיון כפי שדורש החוק הבחרייני, המשטרה החלה מייד בפיזור ההפגנות ולקראת הערב בהתנגשויות עם המשטרה נהרג מפגין בשם עלי מושיימה. למחרת, אלפים השתתפו בהלווייתו. כך פרץ האביב הערבי במדינה המפרצית הקטנה שנאלצה להסתייע בסיוע צבאי של שכנתה על מנת להחזיר את המצב לקדמותו.

כעבור חודש בדיוק, ערב הסעודית הכניסה את כוחותיה לבחריין – וכך שרדה משפחת המלוכה הבחריינית. ההתקוממות העממית שדרשה רפורמות ושינויים דוכאה, והמחאה גוועה.

עוד 1,111 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 18 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

אהבתי לסופר מצרי שונא ישראל

מבעד לעשן הסיגריות זיהיתי את עלאא אסוואני מוקף מעריצים בשולחן סמוך ב-GARDEN CITY CLUB בלב קהיר. מזגתי לעצמי וויסקי כפול, לחיזוק. לא כל יום אני פוגש סופר שאני אוהב. כי כמעט כולם מתים.

מבעד לעשן הסיגריות זיהיתי את עלאא אסוואני מוקף מעריצים בשולחן סמוך ב-GARDEN CITY CLUB בלב בקהיר. מזגתי לעצמי וויסקי כפול, לחיזוק. לא כל יום אני פוגש סופר שאני אוהב. כי כמעט כולם מתים

אני אדבר עם כל אחד ברחוב או על הבר, אבל בענייני ספרות קשה להכחיש שאני סנוב. המדפים בביתי נאנקים תחת משקלם המצטבר של צווייג, נבוקוב, מופאסן, סומרסט מוהם, נייפול, הבנתם את הנקודה. מידי פעם אנסה משהו מודרני יותר, ולרוב אתאכזב. אני חש שנגמרו לנו האלמנטים הספרותיים לפני כ-50 שנה, ונותרנו בעיקר עם רכיבים מגושמים המתחברים לכדי בליל משעמם לקריאה.

הספריה בביתו של דן פרי (צילום: דן פרי)
הספריה בביתו של דן פרי (צילום: דן פרי)

מידי פעם לפני נסיעה למקום חדש ומסעיר אשאל איזה מומחה: מהו הרומן על המקום הזה, שעלי לקרוא כדי להבין?

בדרכי להאיטי התשובה היתה: “קרא את הקומיקאים מאת גרהם גרין. הוא אמנם לא היה מקומי, אבל זה הספר". הייתי המום מהיצירה, הזכרתי אותה במאמר שכתבתי ומאז קראתי כמעט כל מה שהאיש הפורה הזה כתב.

לפני כמה שנים נשלחתי לקהיר. "קרא את בניין יקוביאן מאת אסוואני", נאמר לי.

הספר הקסים אותי מיד. לא רק בגלל העלילה. עד כמה שמעניין לקרוא על חיייטים, סנדלרים וסטודנטים משנות השבעים המעניינות מספיק, מה שבאמת שבה את ליבי היה הסגנון. אסוואני עשה מושלם כמה דברים שאני מאוד אוהב.

  1. ראשית, מוטיב הזמן. הפחד ממוות הוא המאיץ הגדול של האנושות. סיפור שעוקב אחר האדם תוך כדי שהוא משתנה, דרך חוויה, למידה או דעיכה, יגע ללב.
  2. שנית, הנרטיבים השזורים זה בזה. לכל אדם שאנחנו פוגשים יש פוטנציאל לשנות את עתידנו. ריבוי נרטיבים יכול להיות תכסיס מגושם, אך בידי אמן זו אומנות (בייחוד כאשר הקשרים מפתיעים).
  3. שלישית, אם סופר מסוגל לבטא את מרכזיות המין בעולמנו ללא וולגריות, זה כבר הישג כביר.
  4. ואחרון חביב, היכולת לשקף איך הכל מקרי ואבסורדי ועם זאת גם נשגב.

אסוואני עשה כל זאת ועוד, כך שמיד קראתי את הרומן השני שלו, שיקגו, וספר סיפורים קצרים; בשנת 2015 הגיע סופסוף הרומן החדש שלו. כתבתי בפייסבוק: "אני קורא את מועדון הרכב של מצרים וכמעט בלתי אפשרי להניח אותו מהידיים".

כעבור ארבעה ימים מצאתי את עצמי צועד לעבר שולחנו במועדון.

"ד"ר אסוואני”, אמרתי.

הוא נעמד מייד ולחץ את ידידי בחמימות.

בשנת 2015 הגיע סופסוף הרומן החדש שלו. כתבתי בפייסבוק: "אני קורא את מועדון הרכב של מצרים וכמעט בלתי אפשרי להניח אותו מהידיים". כעבור ארבעה ימים מצאתי את עצמי צועד לעבר שולחנו במועדון

"הספר שפרסמת זה עתה העניק לי אושר עצום, כפי שעשו כל ספריך", אמרתי תוך ויתור מסויים על נייטרליות עיתונאית. "בבקשה רק תמשיך לכתוב, ודע שיש לך אוהד".

התכוננתי ללכת, אבל הוא התעקש: "תצטרף אלינו לשולחן". כנראה שהיה עדיף להסס ולו במעט. אבל הסכמתי מייד.

השיחה בשולחנו של אסוואני עברה לאנגלית. ואז חל שינוי מסויים. המפגש החל כמפגן של הערצה, אבל עברתי די מהר לדפוס של עיתונאי חוקר. שמעתי פעם שמועה זדונית לפיה אסוואני, רופא שיניים במקצועו, הוא לא יותר מאשר כיסוי עבור אשתו – שהיא כותבת הכל בסתר מכיוון שבתור מוסלמית אדוקה עליה להתנזר מתהילה. החלטתי לבחון את הסוגייה.

"ד"ר אסווני, אם יורשה לי: מהן ההשפעות ספרותיות שמהן אתה מקבל השראה ליצירתך?".

אסוואני ענה: "הו, ההשפעות רבות, וכל אחת נשגבת בדרכה. אבל מבחינתי, בסופו של דבר, הסגנון הלטינו-אמריקאי הוא שמעניק לי התעלות".

"האם ישנו סופר מסוים מאסכולה זו שהוא אהוב עליך במיוחד?"

"תיאורטית יש רבים, אבל במציאות, כפי שאתה חייב לדעת, זה יכול להיות רק גרסיה מרקס. באופן טבעי".

כמובן! כמו אסוואני, מרקס הוא אמן הנרטיבים המשתלבים וענייני חלוף הזמן! הם חולקים גם נגיעות בריאליזם קסום. זה היה ברור, לגיטימי ומשכנע לחלוטין. אבל המשכתי בשלי.

"איזה מספריו אתה זוכר לטובה?"

אסוואני הביט בי כמו שמביטים בפקיד שומה. אך כהרף עין חזרה אליו חביבותו. "אולי היית מצפה ממני לומר מאה שנים של בדידות. אבל אני אפתיע אותך, ידידי היקר. מבחינתי, מכל יצירותיו אני מעדיף את אהבה בימי כולרה".

הבנתי באיחור מה שבזה עלי להסתפק. השפעת הוויסקי התפוגגה והתחלתי להתבייש קצת בחקירה. אבל אני בוחר לזכור רגע קסום של הערכה הדדית החוצה תרבויות.

הבנתי באיחור מה שבזה עלי להסתפק. השפעת הוויסקי התפוגגה והתחלתי להתבייש קצת בחקירה. אבל אני בוחר לזכור רגע קסום של הערכה הדדית החוצה תרבויות

אסוואני מסר לי את כרטיס הביקור שלו מבלי שיתבקש. היה לי חבר חדש! לא חבר אמיתי אמנם, אבל יותר מחבר פייסבוק. נשבעתי לא לנצל זאת לרעה – ועד מהרה עשיתי את זה.

אסוואני הוא ספקן גדול לגבי השלום עם ישראל וסירב בעקשנות לאשר את תרגום ספריו לעברית (אם כי זה נעשה איכשהו לאחרונה). לי בדרך כלל אין סבלנות לאוייבי השלום – אבל במקרה שלו מחלתי על העניין. אמנות גדולה קיימת ביקום מקביל, טוב יותר.

כעבור זמן מה מצאתי את עצמי כותב מאמר על האכזבה הגדולה מה"אביב הערבי" שנגמר במפח נפש קולוסלי ברוב מדינות האזור. נדרשתי לציטוט מטעם מי שעדיין מאמין; התקשרתי לסופר, והוא נענה בשמחה. כיצד אתה עונה לאלה הטוענים שהערבים במדינות האזור פשוט אינם מוכנים לדמוקרטיה, שאלתי. הוא סיפק, כמובן, את הציטוט האידאליסטי הנדרש: "הרעיון שיש אנשים שלא מגיע להם צדק הוא גזעני. זה משקף חוסר כבוד לאנשים. אני בהחלט לא מסכים עם זה".

לא טרחתי לומר לו שאני מתקשר אליו ממלון בראון בתל אביב. גם לא היה לו מושג כלשהו על הקשרים שלי עם ישראל, שם משפחתי התגוררה כל השנים שאני הייתי מבוסס בקהיר. בדיעבד, זה לא היה כל כך הוגן.

אולי הוא כבר התפייס עם הציונים ברוח התקופה – מי יודע.

ד"ר אסוואני, אם אתה קורא את זה במקרה, אנא קבל את התנצלותי. ודע שהזמנתי זה עתה את ספרך החדש: הרפובליקה של אמיתות שווא.

לא טרחתי לומר לו שאני מתקשר אליו ממלון בראון בתל אביב. גם לא היה לו מושג כלשהו על הקשרים שלי עם ישראל, שם משפחתי התגוררה כל השנים שאני הייתי מבוסס בקהיר. בדיעבד, זה לא היה כל כך הוגן

רומן זה, שרבים ציפו לו תקופה ארוכה, מגולל את ארועי מהפכת 2011 מנקודת מבטן של דמויות מהסוג שרק אסוואני יכול להמציא. ברור שהוא יהווה את האמירה האולטימטיבית בנושא.

הספר יצא באנגלית החודש והוא עושה כעת את דרכו לישראל. מעטים הדברים שיסבו לי אושר גדול מזה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 940 מילים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים

דיווח: בנט יתמוך בגוש השינוי בהצבעה על הוועדה המסדרת

סמוטריץ׳: עדיף בחירות חמישיות וממשלת שמאל על שיתוף פעולה עם רע״ם ● בכיר ברע״ם: לא מגיבים כדי לא להרוס מהלכים ● ח״כ סטרוק: אפשרי להביא את סער לנתניהו ● מרב מיכאלי: כשלנתניהו לא תהיה ממשלה, יהיה על מה לדבר עם בנט ● מאיר כהן: ״שומע שסער נחוש לא להצטרף לנתניהו״ ● מאות מוחים על הטיפול בהלומי קרב ● חברת הכנסת דיסטל-אטבריאן ניסתה לדבר אך הושתקה

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

הצבעה חשאית לנשיאות – לא רצוי ולא מצוי

בשבועות האחרונים, וביתר שאת בימים האחרונים, עולות הצעות וספקולציות – משמאל ומימין – לעסקאות פוליטיות הנוגעות לבחירות לנשיאות אשר הולכות ומתקרבות אלינו בצעדי ענק.

חלק מעסקאות אלה, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי של "חוק יסוד: נשיא המדינה", כך שההצבעה תהפוך מחשאית לגלויה. ההצעה כזו, כך נדמה, מתעלמת מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת לא את הרצוי ולא את המצוי.

חלק מהעסקאות, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי "חוק יסוד: נשיא המדינה", להפיכת ההצבעה מחשאית לגלויה, תוך התעלמות מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת את הרצוי ולא את המצוי

אין חולק על כך שלממלכתיות הישראלית מספר רגליים, בהן גם כאלה שבהן יחסי רוב ומיעוט משחקים תפקיד רב והכרחי בקבלת החלטות ובקביעת מדיניות. לרוב יש משמעות והשפעה, וטוב שכך. יחד עם זאת, נהוג לראות את ההצבעה החשאית בכנסת כמפלטו הנחוץ והייחודי של החלש.

הצבעה חשאית היא המקום שבו עוצמתו המוצדקת של הרוב מאבדת מעט מכוחה. גם למיעוט – הן מיעוט מספרי והן כזה ששייך לפריפריה של יחסי הכוחות בישראל – יש משמעות, וצריכות להיות לו פלטפורמות השפעה. פלטפורמות ההשפעה של המיעוט הפרלמנטרי קיימות ומוכרות, אבל האימפקט שלהן מוגבל, אפילו מוגבל ביותר.

יש שיגידו שהמציאות הזו בלתי נסבלת, יש שיסברו שאפשר לסבול זאת עד גבול מסויים, אבל כך וכך ברור שיש הצבעות או מוקדים פרלמנטריים שבהם חשוב לייצר גבולות משחק שיאפשרו קצת יותר מרחב, יותר קולות, יותר גוונים של השפעה.

נשיא המדינה ומבקר המדינה הם שני מוסדות שעשייתם עבור המיעוט, החלש או הקטן היא משמעותית ביותר. מוסד הנשיאות הישראלי פעל ופועל דרך קבע להשמעת קולות שלא נשמעים ולמתן מקום ואפילו השפעה לכלל גווניה של החברה ולא רק אלה שבמוקדי הכוח. זה התפקיד שנטלו על עצמם נשיאי ישראל, תפקיד המבוסס על האמון הרב, יחסית, שרוכשים למוסד הנשיאות גם מערכות ומנגנוני המדינה וגם הציבור הישראלי.

מוסד ביקורת המדינה עוסק במקומות בהם מוקדי כוח ושררה פועלים שלא כדין או כהוגן. למעשה שני המוסדות הללו, במהותם, תורמים לחיבורם ההדדי של המדינה וסמליה מזה, וקהלים אשר אינם מיוצגים במוקדי ההשפעה מזה. קיומן של הנשיאות וביקורת המדינה, והידיעה כי השלטון אינו יכול להיות דורסני ללא גבולות, הן בסיס חשוב בקשר ובתחושת השייכות של כלל אזרחי ואזרחיות ישראל, בעיקר כשאינם מוצאים את ייצוגם המשפיע ברשויות אחרות.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל, בנקודת התורפה של המיעוט. הפיכת ההצבעה לגלויה משמעה הוצאת האוויר מגלגל ההצלה של מיעוטים, ויהא זה מיעוט בכמותו או בהשפעתו. להצבעה החשאית יש משמעות דרמטית, ואכן, ההיסטוריה מראה שהיא הביאה עמה גם הפתעות בבחירות לנשיאות. לא כאלה שפגעו בכוחו של הרוב, אבל בהחלט כאלה שאפשרו למיעוטים להרגיש בני השפעה, ובצדק.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל

עד כאן הרצוי, ומה בדבר המצוי והאפשרי? ובכן, כמובן שהכול אפשרי בישראל, ועם זאת, ברי לכל שהצבעה חשאית מעניקה כוח למיעוטים מכל הסוגים – כלומר גם לכל מי שנמצא במיעוט פרלמנטרי בשנים האחרונות, וגם לכל מי שנחשב מיעוט זהותי ואפילו אם הוא בקואליציה. כעת, ובהתאמה למקרה הישראלי שבו התפיסה האישית כמיעוט היא החוויה הרווחת, כל מה שנותר לנו זה להמר ולחשב כל אחד ואחת, בחשאי כמובן, מהו המצוי והאפשרי. מה הסיכוי שכלל חברי וחברות הכנסת ששותפים לתחושת המיעוט ירצו לגזול מכוחם שלהם ולהפוך את ההצבעה לנשיאות מחשאית לגלויה.

ינון גוטל-קליין הוא מנהל מרכז הביקורים של בית הנשיא ודוקטורנט לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, החוקר זיכרון לאומי ובתי קברות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 546 מילים
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תראה מה שצבע יכול לעשות

הגלובוס הירוק מוגש השבוע לעיריית כפר סבא שהוכיחה כי אולי אין חגיגה בלי עוגה, אבל בלי זיקוקים אפשר להסתדר לא רע ● ובמישור העולמי לניו זילנד, שהודיעה כי בתוך שנתיים ייאסרו כליל המשלוחים החיים ● הגלובוס השחור מוקדש לקציר הדמים של האופניים והקורקינטים החשמליים ● והטיפ: מה עושים עם שאריות צבע?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הָאַנְגְּאוֹבֶר 81

ההופעות הטלוויזיוניות של נתניהו הולמות בחושים כמו צ'ייסרים של עראק. במינון מופרז – כמו ביום העצמאות – האפקט שלו על מערכת העצבים של אלה מבין הישראלים שהוא מעורר אצלם בעיקר עצבים, הוא של אלכוהול זול: פוגע בראייה, מנטרל את החושים, מעורר בחילה וגורם לאובדן אוריינטציה ולירידה מהירה ביכולת הריכוז

עוד 1,013 מילים

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

"נתניהו יציע לסער לשמש כמ"מ רה"מ ולאלקין - יו"ר הכנסת"

נתניהו לסער: "חזור אלינו, זה הבית שלך" ● לפי דיווח, סער אמר בתגובה "בשביל לחנוק מישהו, קודם פותחים את הידיים" ● בן גביר: "שנתניהו יגיד תודה שמנענו ממנו ממשלה עם עבאס" ● דיווח: רע"ם העבירה דרישות לליכוד ללא דרישה לביטול חוק הלאום ● ניצן הורוביץ: "אנחנו במגעים עם לפיד, סער ובנט" ● מאות הפגינו נגד ההתיישבות היהודית במזרח י-ם, ביניהם ח"כים מהרשימה המשותפת ומרצ ● ארה"ב לישראל: "די לפטפטת בנושא איראן"

עוד 28 עדכונים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה