תוצאות משפט ההדחה השני של דונלד טראמפ בסנאט, 13 בפברואר 2021 (צילום: Senate Television via AP)
Senate Television via AP

זיכוי טראמפ בסנאט מוכיח שוב: פוליטיקאים לא יכולים לנהל משפט

הראיות היו חותכות, צילומי הווידיאו היו מטלטלים - אך אמש זוכה טראמפ בגלל שיקולים פוליטיים של חבריו למפלגה הרפובליקאית ● זוהי עדות לכישלון הקונספציה, המניחה שניתן לצפות מפוליטיקאים להתעלות ולשקול שיקולים לא פוליטיים ● למסקנה הזאת יש משמעות גם בדיון המתנהל בישראל על סמכויות בתי המשפט לעומת אלה של הרשויות המחוקקת והמבצעת ● פרשנות

הליך ההדחה (Impeachment) השני של הנשיא ה-45 של ארה"ב דונלד טראמפ הסתיים אמש בזיכויו בסנאט, לאחר שהתביעה הצליחה לגייס רק רוב של 57 חברי הסנאט, עשרה פחות מהרוב הנדרש של שני שלישים מהסנאטורים. זוהי עדות לכישלון הקונספציה, המניחה שניתן לצפות מפוליטיקאים להתעלות ולשקול שיקולים לא פוליטיים.

ב-6 בינואר השנה התכנס, כמדי ארבע שנים, הקונגרס האמריקאי לדיון משותף לסנאט ולבית הנבחרים, שבו היו שני הבתים אמורים לאשרר את תוצאות הבחירות לנשיאות ב-50 המדינות, ולתת תוקף רשמי לניצחונו של ג'ו ביידן על טראמפ. המון מוסת בידי טראמפ הסתער על בניין הקפיטול בשעת הדיון המשותף, ותוך ניצול חולשה משוועת של משטרת הקפיטול חדר לבניין והשתלט על המתחם.

תומכי טראמפ פורצים לבית הנבחרים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
תומכי טראמפ פורצים לבית הנבחרים בגבעת הקפיטול, 6 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

יד הגורל ותושייתם של אנשי השירות החשאי והשוטרים איפשרו פינוי יעיל של הסנאטורים וחברי בית הנבחרים, ומנעו פגיעה בהם. חוט השערה הפריד בין אירועי ה-6 בינואר לבין פגיעה חמורה בהרבה במרקם השלטוני האמריקאי, שהיה עשוי להוביל להפיכה שלטונית של ממש, שבסופה טראמפ היה נותר בשלטון, לא מכוח החוקים או החוקה האמריקאית, אלא בכוח הזרוע.

כל מדינה, ובפרט מדינה הרואה עצמה החזקה והמובילה בעולם, הייתה צריכה להיפרע ממנהיג שתקף את המשטר והחוקה שלה בצורה שכזאת. טראמפ טיפח במשך חודשים רבים, עוד לפני הבחירות בנובמבר, את "השקר הגדול" שלפיו אם ביידן ינצח זה יקרה רק בשל מעשי רמייה בהיקף עצום.

הוא התסיס והסית את ההמון, הוא שלח אותם להסתער על הקפיטול והוא סירב במשך שעות רבות לאפשר שליחת כוחות תגבורת לסייע לשוטרים, או לקרוא למפגינים לסגת.

לשם כך בדיוק נועד הליך ההדחה. כשהפרת החוק כל כך ברורה, כשהראיות שודרו וצויצו בשידור חי לכל העולם, כל שנותר הוא להביט בהן ולהסיק את המסקנה המתבקשת היחידה. אך הסנאט כשל – רק שבעה מבין 50 הסנאטורים הרפובליקאים תמכו בהרשעתו, הרשעה שמשמעותה היא שטראמפ יהיה מנוע מלהתמודד לכל תפקיד ציבורי אי פעם.

דונלד טראמפ עוזב את הבית הלבן, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
דונלד טראמפ עוזב את הבית הלבן, 20 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)

רק שישה מבין ה-50 חשבו שקיום ההליך תואם את החוקה, בהינתן שלא ניתן עוד להדיח את מי שכבר אינו מכהן בתפקיד. את גישתם של 44 הרפובליקאים האחרים הגדירו הדמוקרטים כ"פטור ינואר", כאילו החוקה מאפשרת לנשיאים בשלהי כהונתם לפעול בניגוד לחוק ולהיות פטורים מהעמדה לדין, מאחר שהסנאט ממילא לא יספיק להדיחם בטרם תסתיים כהונתם.

הראיות היו חותכות, צילומי הווידיאו מתוך הקפיטול – שתיעדו את מנוסתם של הסנאטורים וחברי בית הנבחרים מפני הפורעים – היו מטלטלים, אך טראמפ זוכה בסופו של יום.

הראיות היו חותכות, צילומי הווידיאו מתוך הקפיטול – שתיעדו את מנוסתם של הסנאטורים וחברי בית הנבחרים מפני הפורעים – היו מטלטלים, אך טראמפ זוכה בסופו של יום

זה לא אומר שהנשיא לשעבר יהיה פטור מאחריות משפטית: חקירה פלילית כבר נפתחה נגדו בג'ורג'יה, בשל שיחת הטלפון שיזם עם מזכיר המדינה בג'ורג'יה, שבה לחץ עליו לזייף את תוצאות הבחירות שם, ולהוסיף קולות למניינו כך שניצחונו של ביידן שם יימחק.

חקירה זו מצטרפת לעוד עשרות חקירות תלויות ועומדות נגד טראמפ, בשורה של עניינים עסקיים ופוליטיים, המתנהלות כעת. יכול להיות כי אף שחמק מפסק דין מרשיע בסנאט, בסופו של דבר תוטל על טראמפ אחריות – פלילית, ולא רק פוליטית – לאירועי ה-6 בינואר.

את זיכויו של טראמפ אפשר להסביר, או לתרץ, במגוון דרכים. מנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט מיטש מקונל, עשה אמש, לאחר ההצבעה, ניסיון נואש להסביר את עמדתו – מצד אחד להטיל את האחריות להתקפה על הקפיטול על טראמפ, ומצד שני להסביר מדוע הצביע לזכות אותו.

סנגוריו של טראמפ, לא עורכי דין מהשורה הראשונה בארה"ב, וגם לא מהשנייה או השלישית, התמקחו לאורך כל ימי השימוע על ענייני פרוצדורה, כאילו אנו מצויים בהליך הקראה בבית המשפט לתעבורה ולא מול עיני כל העולם.

הרשות השופטת פועלת לפי כללי משחק אחרים

גם לפני שנה התקיים לטראמפ הליך הדחה בסנאט, בגין ניסיונו ללחוץ על נשיא אוקראינה להודיע על פתיחת חקירה פלילית נגד בנו של ג'ו ביידן. גם ההליך ההוא הסתיים בזיכוי.

שני הליכי ההדחה הכושלים מהווים עדות לפשיטת הרגל של השיטה הזו, שנקבעה בחוקה האמריקאית, ושביסודה מונחת ציפייה מחברי בית הנבחרים והסנאטורים להפעיל שיקולים ממלכתיים, אובייקטיביים, ולא פוליטיים ומחנאיים.

שני הליכי ההדחה הכושלים מהווים עדות לפשיטת הרגל של השיטה הזו, שנקבעה בחוקה האמריקאית, ושביסודה מונחת ציפייה מהסנאטורים להפעיל שיקולים ממלכתיים, אובייקטיביים, ולא פוליטיים ומחנאיים

הציפייה הזו אינה ריאלית. הפוליטיקאים הם פוליטיקאים, והם שוקלים שיקולים פוליטיים. בדרך כלל, קצרי טווח.

בסדרה הדוקומנטרית "שופטים בשר ודם", ששידורה יתחיל מחר (ב') בכאן 11, אומר השופט בדימוס יצחק זמיר ליוצר הסדרה נפתלי גליקסברג, כי הפוליטיקאים אינם אוהבים לחוקק חוקים שמגבילים אותם, למעט במקרים נדירים שבהם אין להם ברירה. לא זו בלבד שהפוליטיקאים שוקלים שיקולים פוליטיים, הם גם מניחים שכל האחרים מתנהלים באופן דומה.

הפרומו לסדרה "שופטים בשר ודם" בכאן 11

זה קו הגבול העיקרי המבדיל בין הרשויות הפוליטיות לבין מערכת המשפט. כפי שטראמפ עתיד לגלות, כאשר יגיעו האישומים נגדו לבתי המשפט, הוא לא יזכה להנחות.

בין אם השופטים נחשבים ליברלים או שמרנים, שיקולי רווח והפסד לא ישחקו תפקיד בתוצאה השיפוטית. הרשות המחוקקת והרשות המבצעת צבועות בצבע פוליטי מובהק, אי אפשר לצפות מהן אחרת. הרשות השופטת פועלת בהתאם לכללי משחק אחרים.

בין אם השופטים נחשבים ליברלים או שמרנים, שיקולי רווח והפסד לא ישחקו תפקיד בתוצאה השיפוטית. הרשות המחוקקת והרשות המבצעת צבועות בצבע פוליטי מובהק, אי אפשר לצפות מהן אחרת

למסקנה הזאת צריכה להיות משמעות גם בדיון המתנהל בישראל על סמכויות בתי המשפט לעומת אלה של הרשויות המחוקקת והמבצעת.

אכן, אין בישראל הליך מקביל להליך ההדחה הנטוע בתרבות הפוליטית האמריקאית. כל ניסיון להקביל את ההליך למה שמתרחש בישראל הוא טעות. אך המסקנות בדבר היחסים שיש לגזור, כתוצאה מהניסיון הכושל הכפול להדיח את טראמפ בהליך הדחה, הן מסקנות שרלוונטיות גם לישראל.

מנהלי הליך ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט, משמאל: דיוויד סיסילין, אריק סוואלוול, ג'יימי רסקין וג'ו נגוסה. 13 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
מנהלי הליך ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט, משמאל: דיוויד סיסילין, אריק סוואלוול, ג'יימי רסקין וג'ו נגוסה. 13 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

גם בישראל, כמו בארה"ב, לא צריך לצפות מפוליטיקאים לשקול שיקולים מעבר לשיקולים פוליטיים. מאידך, צריך לצפות מבית המשפט לשקול שיקולים שאינם פוליטיים. יחסי הכוחות בין הרשויות צריכים להיות שקלול של מארג השיקולים השונים הנשקלים ברשויות השונות, לא ריב-סמכויות אינסופי.

והחשוב מכל: על מנת לאפשר לבתי המשפט לפעול בענייניות, יש לתת להם הגנה חוקתית מלאה, שתספק להם עצמאות מלאה. רק כך הצדק גם ייעשה וגם ייראה, בלי התחשבות בעוצמתו, מעמדו וכוחו של הגורם הניצב מול השופט.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
לא היה צורך בהסבר ונימוק ארוך כל כך, דעתך ואכזבתך מאי ההרשעה עולים בברור מהשורה השנייה, רק עובדה אחת נשמטה לך משקול הדעת,והיא ביטול דעתם של החושבים אחרת ממך שנמנים עם גדולי המשפטנים ומו... המשך קריאה

לא היה צורך בהסבר ונימוק ארוך כל כך, דעתך ואכזבתך מאי ההרשעה עולים בברור מהשורה השנייה, רק עובדה אחת נשמטה לך משקול הדעת,והיא ביטול דעתם של החושבים אחרת ממך שנמנים עם גדולי המשפטנים ומובילי דעת קהל בארה"ב ,למה להתייחס לדעתם,הם אספסוף נחות,ומוסת שלא נמנים עם מלח הארץ.

הדבר הטוב ביותר שיכל לקרות לדמוקרטים. ארה"ב תשתנה לטובה תחת מנהיגות 4שנתית של ביידן. מאידך, במחנה הרפובליקאי תפתח מלחמת הכל בכל. עכשיו, להבדיל מ 2016 כולם יודעים מיהו טראמפ ואם יהיה במר... המשך קריאה

הדבר הטוב ביותר שיכל לקרות לדמוקרטים. ארה"ב תשתנה לטובה תחת מנהיגות 4שנתית של ביידן. מאידך, במחנה הרפובליקאי תפתח מלחמת הכל בכל. עכשיו, להבדיל מ 2016 כולם יודעים מיהו טראמפ ואם יהיה במרוץ (ולא בבית סוהר על שלל כתבי אישום שמחכים לו) זה יפלג את המחנה ויאפשר לדמוקרטים להשיג ניצחון מוחץ.

עוד 905 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 15 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון המדינה של אבא שלה

כמעט כל פרט בסיפורה האישי של יעל מדיני מתפקע מסמליות לאומית ● בתו של משה שרת - ממייסדי המדינה, שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של ישראל - היא אחת מעדות הראייה האחרונות שחוותה מקרוב, בצורה אינטימית ממש, את הדרמה מאחורי הקלעים של הקמת המדינה ● בראיון לאמיר בן-דוד היא מוסרת, בעברית נפלאה, את עדותה - שהיא גם הצעה לנסיעה במכונת זמן אל ימים אחרים

עוד 4,398 מילים ו-1 תגובות

קהילה חזקה מצילה חיים

בערב ראש השנה האחרון עדי גוזי, תושבת מצפה רמון, שמעה בכי מוזר של תינוק מאחת הדירות הסמוכות בבניין בו היא גרה. כשהתקרבה לדלת היא שמעה את קולה של שירה איסקוב: "תשברי את הדלת". כך תיארה גוזי את מה שקרה באותו הערב:

"מאותו רגע הגוף שלי נכנס לטורנדו כשאני עומדת וצורחת לבד 'תפתח את הדלת'. בעלה פתח ועמד שם מולי עם המערוך והסכין, דחפתי עליו את הדלת, האינסטינקט שלי היה חייתי, רציתי לעצור את הזוועה. לרגע היה בייננו עימות כשאני מנסה לפתוח והוא מנסה לדחוף אותי החוצה ולסגור. ראיתי אותו עומד עם מערוך מלא בדם במבט של אדם שאין בו נשמה אנושית, ממשיך להכות אותה ולדקור אותה בלחיים ובידיים. צרחתי לבעלי, לאבא שלי ולשכנים".

כבר בימי התנ"ך הובנה המשמעות של קהילה חזקה ותומכת. הביטוי "טוב שכן קרוב מאח רחוק" (משלי כ"ז, פסוק י'), הוא דוגמה טובה להבנה הזו. אבל שכן או שכנים טובים אינם רק כתובת לכוס חלב או שתי ביצים לארוחת ערב ששכחנו לקנות. שכנה טובה כמו עדי גוזי לצד קהילה חזקה – מצילים חיים.

כבר בימי התנ"ך הובנה המשמעות של קהילה חזקה ותומכת, כמו בביטוי "טוב שכן קרוב מאח רחוק". אבל שכנים טובים אינם רק כתובת לכוס חלב. שכנה טובה כמו עדי גוזי לצד קהילה חזקה – מצילים חיים

רבים מאיתנו הפנימו את המשמעות הקלוקלת הבאה לידי ביטוי במילה "להלשין". עדי גוזי לא הסתפקה ב"להלשין", אלא עשתה מעשה. דמיינו כמה סבל היה נחסך אם כל מי שידע על מעשיו (לכאורה) של יהודה משי זהב, היה מדווח על כך. או אם בעלי המועדונים שנחשפו למעשיו של אלון קסטיאל, היו מדווחים או אפילו מזהירים את קסטיאל שיעשו כך. ויש כמובן עוד לא מעט דוגמאות כמעט בכל שכונה או קהילה.

בקהילות מתבדלות יותר כמו הדתית והחרדית נמצאו פתרונות המבוססים על כוחה של הקהילה לפעול למען חבריה. כך לדוגמה, מי שסייע לתחקיר הארץ אודות משי זהב היה ארגון "מגן", המלווה נפגעים ונפגעות תקיפות מיניות מהציבור החרדי. וכך גם הגוף המקביל בציונות הדתית, "פורום תקנה" שמשמש כתובת לתלונות של הקהילה, מנסה לטפל בעצמו ובמידת הצורך פונה לרשויות המדינה.

שני הגופים הללו התנדבותיים ואינם פועלים מכח חוק או תקנות. הם מנסים להתמודד עם הקושי באיסוף וטיפול בעדויות אך עצם קיומם ופעילותם מבהיר את הנחישות והרצון להתמודד עם אלימות מינית לסוגיה. המגזר הערבי צמא ל"פורום תקנה" משלו ואני מקווה שגם זה יקרה בקרוב.

אבל קהילה חזקה היא גם עמדה ואמירה מוסרית חזקה, כפי שהיטיב לנסח ניצול השואה וחתן פרס נובל לשלום, אלי ויזל. בנאום בבית הלבן ב-1999 אמר ויזל:

"ההפך מאהבה אינו שנאה, הוא אדישות. ההפך מיופי אינו כיעור, הוא אדישות. ההפך מאמונה אינו כפירה, הוא אדישות וההפך מחיים אינו מוות, אלא האדישות בין החיים למוות".

4 מערכות בחירות תוך שנתיים, כשהקמפיינים של מרבית המפלגות הפוליטיות הבהירו היטב שהסוגיות האזרחיות החשובות לכולנו כלל לא נמצאות על סדר היום. השינוי צריך להתחיל בבית, בבניין, בשכונה, בעיר ובכפר. אם הפוליטיקאים לא סופרים אותנו, אנחנו צריכים ויכולות לנהוג אחרת ולאמץ את מה שכבר היה ברור וידוע בתקופת התנ"ך.

קהילה חזקה היא גם עמדה מוסרית חזקה, כפי שניסח אלי ויזל: "ההפך מאהבה אינו שנאה, הוא אדישות. ההפך מיופי אינו כיעור, הוא אדישות. ההפך מאמונה אינו כפירה, הוא אדישות וההפך מחיים אינו מוות, אלא האדישות בין החיים למוות"

קהילה חזקה שמצמיחה הנהגה מקומית נחושה וחדורת מוטיבציה שמחוברת לתושבים וקשובה לצורכיהם, היא הבסיס לשינוי שכולנו מייחלים לו. קהילה חזקה ותומכת בה האזרחים לוקחים אחריות ופועלים ביחד לרווחתם, היא הדרך הנכונה לחיים טובים יותר גם היום.

נתי בירמן מנועים הוא מנהל המטה בתנועת "תנועה ישראלית".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 532 מילים

טיול לחג מחווה לזרים שנלחמו למען עצמאות ישראל

יום הזיכרון ויום העצמאות הם הזדמנות טובה לבקר באנדרטת מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) ובחורשה סביבה, המוקדשים לאלה שנתנו את חייהם למען מדינת ישראל ● לטייל ולזכור

עוד 1,194 מילים

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

למקרה שפיספסת

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

כולם רואים את הפיל שבחדר

כולם רואים את הפיל שבחדר – חוץ מהפוליטיקאים. אחרי 4 סבבי בחירות, כאשר פנינו לסבב החמישי, ברור לכולם כי שיטת הבחירות לא מתאימה לישראל, ואני מוסיף – הגיע זמן חוקה.

שיטת הבחירות מעודדת את הפלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, כלומר מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו את כח הסחיטה של לשון המאזנים.

שיטת הבחירות מעודדת פלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו כח סחיטה של לשון מאזנים

מכאן, שלכאורה זאת שיטת בחירות דמוקרטית לעילא, אבל למעשה התוצאה לא דמוקרטית, כי המנצח מפסיד והמפסיד מנצח, ומי ששולט בסופו של דבר זה המיעוט, כשהרוב נמצא באופוזיציה.

אי אפשר לתקן את המצב בלי חוקה. ביחוד עכשיו, ברמת פוליטיקה כל כך ירודה, שחיסלה את חוקי היסוד שהם התשתית לחוקה. בלי חוקה, ההידרדרות שאנו חוזים בה היום תיצור מומנטום לצלילה.

חוקה לא הייתה מאפשרת את המצב לפיו מי שזכה בבחירות לא קיבל מנדט, ואת המדינה מנהלים רסיסי מפלגות שהם מיעוט בעם.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי, וש"הערבים הם טרוריסטים" והם פסולים מלבוא בקהל הממשלה.

פעם היה ויכוח גדול בין הימין לשמאל – על עתיד השטחים ופתרון הבעיה הפלסטינית. כעת הוויכוח הזה הסתיים, כי אין פרטנר פלסטיני, אבל האג'נדה חוגגת. אשר לבעיה העדתית, כל אחד מכיר ממשפחתו הקרובה כי כל העדות מתערבבות זו בזו, חוץ מן החרדים, וכי אין בעיה עדתית אמיתית. אבל זה לא משנה לאג'נדה.

ערביי ישראל נאמנים וכולנו רואים אותם בבתי החולים נלחמים נגד הקורונה, שכם אל שכם עם כל עם ישראל.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי

מה הוויכוח האמיתי היום? בעד שחיתות או נגד שחיתות. זאת האג'נדה, אבל מישהו צריך לספר זאת לפוליטיקאים. ברגע שזאת תהיה האג'נדה אפשר יהיה להקים את ממשלת השינוי (שינוי למה? שינוי למי?) כי את האג'נדה השקרית של ימין נגד שמאל ואשכנזים נגד מזרחיים תחליף האג'נדה האמיתית – מי בעד שחיתות ומי נגד שחיתות. עם הערבים.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 366 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים ו-1 תגובות
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה