הרב גלעד קריב מנהל טקס נישואים בתל אביב, 14 ביוני 2019 (צילום: באדיבות התנועה ליהדות מתקדמת)
הרב הרפורמי הראשון שעומד להיכנס לכנסת צופה "הסכם חדש" עם החרדים

גלעד קריב מציע "חשיבה מחודשת על היחסים בין דת ומדינה"

ראיון

התקפת החרדים על הרב הרפורמי היתה חריפה במיוחד: "צלם בהיכל", "לא נשב עם קריב בשום קואליציה" ● אבל קריב עצמו היה האחרון להתרגש ממנה ● כשהוא מניף את דגל היהדות הליברלית, מי שצפוי להיות הרב הרפורמי הראשון בכנסת קורא לגישת המקל והגזר ביחס לחרדים ומאמין שהמפלגה שלו תשוב להוביל את מחנה המרכז-שמאל - אם רק "לא נזחל לכל ממשלה שתקום"

הסערה שפרצה ביום שישי בבוקר הייתה, במידה רבה, צפויה: ההתנגשות בין נציגי ההגמוניה האורתודוקסית לבין נציגה הבולט של היהדות הליברלית איננה חדשה, אך היא מגיעה עתה למסדרונות הכנסת עצמה.

זמן ישראל חשף כי המפלגות החרדיות מאיימות בחרם מוחלט על הרב הרפורמי גלעד קריב אם וכאשר ייבחר לכנסת ה-24, והאמירות נגדו היו חריפות במיוחד.

"יש כל מיני דתות ליצניות מחו"ל ועכשיו מפלגת העבודה החליטה להביא אותן לכאן", הצהיר ח"כ משה אבוטבול מש"ס. "לא נשתף פעולה עם אנשים מהסוג הזה שהורסים את היהדות המסורתית השורשית".

"אנחנו לא נשב עם קריב בשום קואליציה", הוסיף ח"כ מיכאל מלכיאלי, אף הוא מש"ס.

"מבחינתנו הוא הרבה יותר גרוע מיאיר לפיד, אביגדור ליברמן או אמיר אוחנה", הצהיר בכיר ביהדות התורה. "הם לא פסולים מבחינה דתית. קריב בא להילחם בנו בנושאי האמונה הכי קרובים לליבנו – על הכותל, הגיור, המועצות הדתיות. זה צלם בהיכל. קריב הוא לא סתם רפורמי, הוא האיש הכי בכיר בתנועה המתקדמת. הוא סמל. אסור לראות אותו שם".

הרב גלעד קריב (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
הרב גלעד קריב (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

קריב עצמו הגיב באיפוק האופייני לו. "להיות הראשון בכל זירה ותחום זה דבר שמוביל לתגובות שנאה ולחרם", כתב. "לא אחת שינוי מפחיד חלק מהאנשים … אני לא מתכוון להחרים אחרים. אני בא לעבוד עם השותפות והשותפים שלי במפלגת העבודה לטובת כל החברה הישראלית". לזמן ישראל הוסיף עוד: "אין לי ספק שלאט לאט הם ילמדו להתווכח איתי במקום להחרים אותי".

גישה דיפלומטית מתונה

לאורך תולדותיה של הכנסת היו לא מעט רבנים ששירתו בהיכלי הכוח. אולם בכל השנים האלה מעולם לא נבחר לבית המחוקקים הישראלי רב מהתנועה הרפורמית.

דבר זה עומד ככל הנראה להשתנות בחודש הבא, שבו קריב צפוי לעשות היסטוריה כרב הרפורמי הראשון בתולדות ישראל שנבחר לכנסת. בפריימריז שהתקיימו במפלגת העבודה בינואר, קריב רשם הצלחה שהביאה אותו למקום הרביעי ברשימה, דבר שהוא מכנה "חלום חיים שהתגשם".

קריב הוא מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, הרב לשעבר של בית הכנסת בית דניאל, השייך לתנועה, ונושא הדגל של הפלג הצברי של התנועה, שעיקר חבריה בתפוצות.

אם ייבחר – חודש לבחירות, הסקרים מנבאים למפלגת העבודה כשישה מנדטים – הוא לא יהיה היהודי הרפורמי הראשון בכנסת, אבל הוא יהיה הרב הרפורמי הראשון.

שניאור זלמן אברמוב (צילום: אתר הכנסת)
שניאור זלמן אברמוב (צילום: אתר הכנסת)

שניאור זלמן אברמוב, דמות חשובה במפלגה הליברלית הישראלית בשנות השישים והשבעים, תרם רבות להקמת המוסדות הרפורמיים בישראל – ולצבר מפלגות המרכז-ימין שהפכו לליכוד של היום.

אף שקריב נראה כמי שאמור להיכנס לכנסת מהצד הנגדי של הקשת הפוליטית, השקפותיו מהדהדות את אלה של קודמיו במפלגה הליברלית: מתן חשיבות לחירויות הפרט ולגישה דיפלומטית מתונה, תמיכה בשוק חופשי יחד עם הוקרת האתוס והמוסדות הקולקטיביסטיים שסייעו בהקמתה, עיצובה וחיזוקה של מדינת היהודים.

שוחחתי עם קריב בשבוע שעבר על ההשקפות האלה, על תחייתה הפתאומית של מפלגת העבודה ועל העובדה המפתיעה שרב רפורמי ישראלי מוביל, ש"הניף את דגל" היהדות הרפורמית בבחירות המקדימות, הצליח להגיע למקום כה גבוה ברשימת העבודה לכנסת.

אף על פי שכ-35% מיהודי ארצות הברית מגדירים את עצמם כרפורמים, בישראל רק כ-3% מהיהודים מזדהים עם התנועה, על פי מחקרים של מכון פיו מאז 2013. אבל קריב מאמין שהשינוי בדרך, בעיקר במרכז-שמאל.

יהדות רפורמית, זכויות להט"בים ומטרות ליברליות אחרות הופכות למיינסטרים, הוא טוען, בעוד מחנה המרכז-שמאל ככלל, שעדיין מתנודד בעקבות קריסת הקואליציה נגד בנימין נתניהו בהובלתו של בני גנץ, מתרחק לאחרונה מהחבורה החדשה של מושיעים-לעתיד וצמא לחזור למפלגות המבוססות ולעקביות אידיאולוגית.

"הבוחרים של המרכז-שמאל יותר בוגרים עכשיו, ולא רודפים אחרי תוכנית הריאליטי הפוליטית האחרונה", הוא אומר. "גוש המרכז-שמאל חוזר למבנה המפלגתי שלו. אחרי כישלון הרשימה של רון חולדאי והרשימה של עפר שלח, ועם הכישלון הצפוי של הרשימה של ירון זליכה, אנחנו חוזרים למגרש המשחקים הפוליטי המקורי של הצבעה למפלגות מבוססות", כמו מרצ, העבודה וגם, הוא מוסיף, יש עתיד.

"הבוחרים של המרכז-שמאל יותר בוגרים עכשיו, ולא רודפים אחרי תוכנית הריאליטי הפוליטית האחרונה. גוש המרכז-שמאל חוזר למבנה המפלגתי שלו"

"יש עתיד היא עכשיו מפלגה רצינית וּותיקה. אני לא אוהב את העובדה שהיא לא הקימה מוסדות דמוקרטיים פנימיים, אבל אני לא יכול להתעלם מהעובדה שהיא מפלגה חזקה ומבוססת".

השישייה הפותחת של רשימת העבודה לכנסת ה-24. מימין: אבתיסאם מראענה, גלעד קריב, אמילי מואטי, מרב מיכאלי, עמר בר-לב, אפרת רייטן (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
השישייה הפותחת של רשימת העבודה לכנסת ה-24. מימין: אבתיסאם מראענה, גלעד קריב, אמילי מואטי, מרב מיכאלי, עמר בר-לב, אפרת רייטן (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

נראה שמפלגת העבודה הצליחה להינצל ברגע האחרון מהכחדה. לפני חודש הסקרים ניבאו לה פחות מ-2% מקולות הבוחרים – מתחת לאחוז החסימה. היום סקרים רבים חוזים לה 7-6 מנדטים. איך אתה מסביר את התפנית הזאת?
"אני חושב שזה שילוב של שני דברים. אחד, והיא בהחלט ראויה לקרדיט על זה, מרב מיכאלי הזכירה לחברי המפלגה את החשיבות שבמוסדות דמוקרטיים [בתוך המפלגה], לא רק כדי לעמוד בסטנדרטים של ממשל תקין, אלא גם כמה חשובים ההליכים האלה לשימור האנרגיה הפוליטית והאידיאולוגית של המפלגה. חברי המפלגה [בפריימריז], ואחר כך הבוחרים הפוטנציאליים [בסקרים], ראו בה מנהיגה אמיתית עם אומץ פוליטי, עם מסר אידיאולוגי. זה החייה את המפלגה ואת בסיס הבוחרים שלה.

"הדבר השני הוא שאני מאמין בהחלט שלמפלגת העבודה, למרות האתגרים הרבים שאנחנו מתמודדים איתם בשני העשורים האחרונים, עדיין יש בסיס בוחרים טבעי שנאמן למפלגה – אבל גם קהל טבעי חדש של צעירים שמתעניינים בערכים החברתיים שהמפלגה מציגה".

בימין נשמעת לפעמים בדיחה על אמבולנסים. כל פעם שאתה שומע אמבולנס, על פי הבדיחה, זה אומר אחד משני דברים: או שמת מצביע של השמאל או שנולד מצביע של הימין. יש תזוזה דמוגרפית בישראל, למגמה שמרנית יותר בקרב הצעירים. מה עתידו של השמאל הישראלי בהתחשב במגמה הזאת?
"אני יודע שראש הממשלה נתניהו עובד קשה, מנהל קמפיין מצטיין שכמותו, כדי להסוות את העובדות, אבל התוצאות של שלושת סבבי הבחירות האחרונים מספרות סיפור שונה. בסופו של דבר, יש לנו ראש ממשלה חזק, כריזמטי, שבשלושת סבבי הבחירות האחרונים – שהוא עצמו יזם – כשל מלהשיג רוב.

"כשאתה מסתכל על המפה הפוליטית בישראל, קיימת התפלגות ברורה שלא נעלמת. אז אני לא חושב שהאמירה שיש תזוזה דמוגרפית חזקה ימינה מבוססת על עובדות של ממש, היא מבוססת בעיקר על תגובות אפולוגטיות וקורבניות של השמאל הישראלי.

גלעד קריב (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
גלעד קריב (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

"במבט לעתיד, אני לא אומר שזה יהיה ניצחון קל או מובן מאליו, אבל אני חושב, בעיקר לאור המגפה, שהרעיונות הבסיסיים של השמאל הישראלי הם הרעיונות היחידים שיכולים לעזור לישראל למצוא את הדרך החוצה מהמשבר הזה.

"במבט לעתיד, אני לא אומר שזה יהיה ניצחון קל או מובן מאליו, אבל אני חושב, בעיקר לאור המגפה, שהרעיונות הבסיסיים של השמאל הם הרעיונות היחידים שיכולים לעזור לישראל למצוא את הדרך החוצה מהמשבר"

"פילוסופיה חברתית-דמוקרטית שמגנה על מקומה של היוזמה הפרטית, השוק החופשי והשקעות פרטיות, אבל בו בזמן מבינה שלממשלה יש תפקיד חשוב בצמצום פערים חברתיים, בהתמודדות עם אתגרים חברתיים, בהסדרה של תחרות הוגנת ובהצעת ואספקת שירותים חברתיים בסיסיים.

"זו פילוסופיה פוליטית שמעודדת את הממשלה לעשות השקעות אסטרטגיות, להבין שכשאתה משתמש בגירעון, כשאתה מרשה לעצמך לנהל גירעון כי השקעת בטיפוח תשתיות חברתיות, פיזיות וכלכליות, אתה תחזיר את ההשקעה הזאת.

"ברור שהרעיונות האלה הם היחידים שיאפשרו לנו לשקם את החברה הישראלית ואת הכלכלה הישראלית אחרי המגפה.

"זה לא סוד שהסיבה היחידה שהצלחנו להוציא לפועל מבצע התחסנות רחב כזה היא לא יכולות העל של נתניהו, אלא מערכת הבריאות בישראל, שנבנתה על ידי השמאל הסוציאל-דמוקרטי הישראלי.

מרב מיכאלי בפריימריז לראשות מפלגת העבודה, 24 בינואר 2021 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרב מיכאלי בפריימריז לראשות מפלגת העבודה, 24 בינואר 2021 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

"לא מדובר בערגה לעבר מפואר. מערכת הבריאות הציבורית של ישראל מתדרדרת. ההשקעה הציבורית בשירותי הבריאות מצטמצמת. [אף על פי שההוצאה הריאלית על בריאות עולה,] אם אתה משווה את זה לגידול באוכלוסייה, היום אנחנו [כמעט] בתחתית רשימת מדינות ה-OECD בפרמטרים של בריאות הציבור: מספר האחיות ביחס לאוכלוסייה, מספר המיטות בבתי החולים ביחס לאוכלוסייה, האיזון בין השקעות ציבוריות ופרטיות בשירותי בריאות – אנחנו בתחתית הרשימות האלה. לפני שלושים שנה, הובלנו את העולם המפותח.

"יש פערים גבוהים מאוד בין מרכז הארץ לפריפריה מבחינת תוחלת החיים והגישה לשירותי בריאות. ברור שאנחנו זקוקים היום להשקעה ציבורית רחבה בחיזוק התשתית הבריאותית של המדינה.

"אני חושב שזה נכון גם לרעיונות שלנו לגבי היחסים עם הפלסטינים.

"קח לדוגמה את ההחלטה של בית הדין הפלילי הבינלאומי [בשבוע שעבר, שלבית הדין יש סמכות שיפוטית בגדה המערבית ובעזה כדי לחקור חשדות לפשעי מלחמה]. מרצ תתקשה להתנגד בתוקף להחלטה. יש עתיד תתנגד לה אבל תתקשה לומר בקול ברור, 'אנחנו ניזום דיאלוג עם הנהגת הרשות הפלסטינית, ואנחנו מאמינים במדיניות של [ראש הממשלה לשעבר יצחק] רבין להפסיק את ההשקעה הנרחבת בהתנחלויות.

גלעד קריב (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
גלעד קריב (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

"העבודה היא מפלגת המרכז-שמאל היחידה שתגיד את שני הדברים בו בזמן: אנחנו מתנגדים להחלטת בית הדין ונפעל נגדה, בין אם אנחנו בקואליציה או באופוזיציה, ובו בזמן, ביום שאחרי הבחירות, אנחנו מאמינים שראש ממשלת ישראל צריך להתקשר לאבו מאזן ולהתחיל במשא ומתן כן.

"אנחנו מאמינים שיש קהל ישראלי רחב שרוצה לשמוע את המסר הזה, שמאמין בו ותומך בו".

באותו יום, אחרי הבחירות, על מי מפלגת העבודה תמליץ לראשות הממשלה?
"כרגע, כשאתה מסתכל על הסקרים, נראה שיאיר לפיד הוא המועמד המוביל של מחנה המרכז-שמאל.

"אנחנו מאמינים בהחלט שאם נעבוד קשה, ואם נעבוד בחוכמה, ואם לא נזחל לכל ממשלה שתקום, כמו שמפלגת העבודה עשתה הרבה פעמים בעבר, אז למפלגת העבודה יש פוטנציאל להחזיר לעצמה את התפקיד המוביל במחנה הזה.

"אני חייב להגיד שאני בהחלט מאמין שלמרב מיכאלי יש את האיכויות והיכולות של מנהיגה לאומית. הגיע הזמן לראשת ממשלה שנייה. אבל כשאני מסתכל על הסבב הקרוב, אני חושב שסביר להניח שיש עתיד כנראה תהיה המפלגה הגדולה ביותר בגוש שלנו, ושהמועמד הטבעי להמליץ עליו הוא יאיר לפיד.

"לכן אנחנו דוחקים במצביעי המרכז-שמאל להבין שאנחנו זקוקים למפלגת עבודה חזקה כדי להבטיח שהברית העיקרית של יש עתיד לא תהיה עם גדעון סער ונפתלי בנט, אלא קודם כול עם מפלגת העבודה. בשביל זה אנחנו צריכים מפלגת עבודה חזקה".

יאיר לפיד (צילום: אלעד גוטמן)
יאיר לפיד (צילום: אלעד גוטמן)

ובכל זאת, האם תשבו בממשלה עם נתניהו? העבודה עשתה את זה שוב ושוב בשנים האחרונות.
"לא. מרב מיכאלי אמרה את זה בבירור. היא לא צריכה להוכיח כמה היא רצינית וישרה בנושא הזה. היא כבר הוכיחה את זה. הוצע לה עד חצי המלכות כדי לתמוך בהצטרפותה של העבודה לממשלת נתניהו הנוכחית. היא סירבה. והיא שילמה מחיר פוליטי על כך שהיא דבקה בעקרונות שלה.

"כולנו סומכים על מרב שלא נמצא את עצמנו בסופו של דבר תומכים בנתניהו. אני גם צריך לומר שבאופן אישי, אין סיכוי שאני אמצא את עצמי חבר בקואליציה של נתניהו. נתניהו מבסס את המנהיגות הפוליטית שלו על שנאה והסתה, על שיסוע החברה הישראלית. כמנהיג רפורמי, נתניהו בגד בנו יותר מפעם אחת. אנחנו צריכים להודות לנתניהו על שנות שירותו ולומר 'מספיק ודי'".

"אין סיכוי שאני אמצא את עצמי חבר בקואליציה של נתניהו. נתניהו מבסס את המנהיגות הפוליטית שלו על שנאה והסתה, על שיסוע החברה הישראלית. כמנהיג רפורמי, נתניהו בגד בנו יותר מפעם אחת"

בוא נדבר על החרדים. תעמולת הבחירות של אביגדור ליברמן מישראל ביתנו קוראת ל"סוף לשלטון החרדים". יאיר לפיד נוקט נימה עדינה יותר, אבל המספרים שלו בסקרים עולים בכל פעם שרואים בחדשות המון חרדי שמפר את הגבלות הקורונה. מה עמדתה של מפלגת העבודה בנוגע למפלגות החרדיות, להתנהלות שלהן במגפה ול"אוטונומיה" של החברה החרדית שהומחשה בהפרות הנרחבות של הסגר?
"עמדתה של העבודה היא שאנחנו בבירור עומדים בפני רגע מכריע ביחסים של הקהילה החרדית, או הקהילות החרדיות, עם הרעיון של מדינה ושל היותן חלק מהמארג האזרחי של החברה הישראלית. אני חושב שהרוב המכריע של הישראלים מבין את זה היום.

הרב גלעד קריב (שני מימין) עורך טקס נישואים רפורמי מול הכנסת, ב-18 במרץ 2013 (צילום: פלאש90)
הרב גלעד קריב (שני מימין) עורך טקס נישואים רפורמי מול הכנסת, ב-18 במרץ 2013 (צילום: פלאש90)

"מפלגת העבודה מאמינה שהשימוש בשפה מסיתה בתעמולת בחירות…"

אתה מתכוון לכך שליברמן מזהיר מפני ה"שלטון" שלהם על שאר המדינה?
"כן, לדוגמה. להשתמש בשפה מסיתה ואז להצטרף לקואליציה יחד עם המפלגות החרדיות זו התנהגות לא ישרה ולא מועילה. בסופו של דבר, ליברמן לא עשה שום דבר כדי לקדם הסכם חדש עם החברה החרדית.

"מפלגת העבודה מאמינה שאנחנו צריכים למצוא איזון עדין של גזרים ומקלות. אנחנו לא צריכים להשתמש בשפה מסיתה, אבל אנחנו צריכים לזהות אילו דברים אנחנו צריכים לאכוף. לדוגמה, אנחנו צריכים סטנדרט אחיד לאכיפת החוק. אנחנו צריכים לבנות בתי ספר ממלכתיים בתוך החברה החרדית, ולעבוד עם אותם חלקים בחברה הזאת שנעים לקראת אורח חיים ופוליטיקה של השתלבות רבה יותר.

"הממשלה הנוכחית והאחרונות שקדמו לה לא עשו כמעט שום דבר כדי לתמוך בהתפתחויות החיוביות האלה בחברה החרדית, בעיקר מפני שהמפלגות החרדיות עשו כל שבכוחן כדי לבלום את זה. אנחנו מאמינים שזו גישה מתוחכמת יותר.

"הממשלות האחרונות לא עשו כמעט שום דבר כדי לתמוך בהתפתחויות החיוביות בחברה החרדית, בעיקר מפני שהמפלגות החרדיות עשו כל שבכוחן כדי לבלום את זה. אנחנו מאמינים שזו גישה מתוחכמת יותר"

"מרצ תלתה בנתיבי איילון שלטי חוצות שמציגים רבנים חרדים [בצורה ביקורתית]. אנחנו לא עושים את זה. זה לא מוביל אותנו לשום מקום. אנחנו צריכים להבהיר שבנושאים של אכיפת חוק, לימודי ליבה, הגנה על זכויות נשים בחברה החרדית, אנחנו לא נתפשר. ובו הזמן, אנחנו מבינים לחלוטין את הרצון של החברה החרדית לשמר את אורח החיים הייחודי שלה.

"יחד עם זאת, אני חייב לומר שבנושאים קלאסיים של דת ומדינה, העבודה הייתה [בעבר] יותר זהירה מאשר היום".

הרב גלעד קריב מתפלל בבית דניאל, תל אביב, ביום העצמאות ב-2018 (צילום: באדיבות התנועה ליהדות מתקדמת)
הרב גלעד קריב מתפלל בבית דניאל, תל אביב, ביום העצמאות ב-2018 (צילום: באדיבות התנועה ליהדות מתקדמת)

כלומר, היא לא תמכה בנושאים של פלורליזם דתי? האם זה מפני שהיא נזקקה לחרדים כשותפים קואליציוניים?
"כן, אבל לא רק בגלל זה. אני חושב שלמצביעי העבודה גם היו פעם השקפות מסורתיות יותר. ב-15 השנים האחרונות יש מגמה של תזוזה אצל הרבה ישראלים, בנושאים כמו נישואים אזרחיים, קהילת הלהט"בים, התרחש שינוי אידיאולוגי תרבותי שהפך את הציבור הליברלי בארץ להרבה יותר ליברלי בנושאים האלה.

"בעשר השנים האחרונות המפלגה התחילה להגיד בבירור: אנחנו נקדם נישואים וגירושים אזרחיים; נתמוך בזכויות קהילת הלהט"בים; לא נתמוך במונופול של הרבנות על גיור; אנחנו רוצים לתמוך בצמיחת הקהילות התרבותיות והדתיות של היהדות הליברלית, במכינות קדם-צבאיות וכן הלאה.

"אני חושב שמפלגת העבודה של היום היא בהרבה מובנים הבית הפוליטי הטבעי של אותם ישראלים שמצד אחד מחויבים לרעיון של מדינה יהודית ודמוקרטית, ומצד שני רוצים מדינה פלורליסטית.

"אני רואה את עצמי כקול המוביל וכשגריר של הערכים ושל השאיפות הפוליטיות האלה בתוך המפלגה. לא התמודדתי בפריימריז על ידי הסתרת הזהות הרפורמית שלי והמעמד הנוכחי שלי כאחד ממנהיגי התנועה הרפורמית. נופפתי בדגל הזה.

"הגעתי שני בפריימריז [מבחינת מספר הקולות הכללי] בדיוק משום שבאתי עם מסר של חופש דת ומצפון ושל חשיבה מחודשת על היחסים בין דת ומדינה בישראל".

עוד 2,044 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

אנגלה מרקל כמשל ונמשל

ביום האישה הבינלאומי השנתי התייחסות לנשים שמנהיגות מדינות היא כבר מזמן בגדר אטריות קרות. לא מדובר בהיסטוריה רחוקה של מלכות ונסיכות שזכו במעמדן על בסיס תורשתי, אלא בהיסטוריה קרובה בה הנשים עמדו במאבקים פוליטיים כדי להתמנות ולנצח בבחירות כלליות בזכות עצמן.

ביום האישה הבינלאומי השנתי התייחסות לנשים שמנהיגות מדינות לא מחדשת. זו לא היסטוריה רחוקה של מעמד על בסיס ירושה, אלא היסטוריה קרובה בה נשים עמדו במאבקים פוליטיים וניצחו בזכות עצמן

מאז אמצע שנות ה-60 של המאה הקודמת הפך התחום למעשה של שגרה כשמדינות רבות בחרו בהן לעמוד בראשן או בראשות הממשלה. ישראל הייתה בין החלוצות כאשר בחרה בגולדה מאיר ב-1969, שאולצה לפרוש בעקבות מחדלי מלחמת יום הכיפורים.

לעומת גורלה הפוליטי, גורלן של אינדירה גנדי בהודו ובנזיר בהוטו בפקיסטן המוסלמית היה טראגי יותר, כאשר הן נרצחו על רקע פוליטי. אלן ג'ונסון סרליף הייתה האישה הראשונה באפריקה שנבחרה לנשיאה בליבריה, ובזכות פעילותה זכתה גם בפרס נובל לשלום.

בעולם המערבי של בחירות חופשיות נודע מקום מיוחד למרגרט תאצ'ר, שבהיסטוריה הבריטית עד היום נודעה כראש הממשלה הראשונה וגם היחידה שנבחרה שלוש פעמים רצופות לאורך 11 שנים, התקופה הארוכה ביותר מאז ראשית המאה ה-19.

במהלך כהונתה היא הנהיגה מדיניות שמרנית קיצונית שהביאו למהפכים גדולים בכלכלה והחברה הבריטית. בשל כך זכתה למושג שהתקבע בעולם הפוליטי, תאצ'ריזם, המבטא לא רק את מדיניותה אלא גם את סגנון מנהיגותה הריכוזי, לאומיותה הקיצונית וגישתה הלא מתפשרת להשיג מטרות פוליטיות. מסיבה זו היא החליטה לפרוש ב-1999, כאשר הגיעה למסקנה כי איננה נהנית יותר מתמיכה מוחלטת של חברי מפלגתה השמרנית.

לעומת השמות הללו, שונה מעמדה וגורלה הפוליטי של המנהיגה שכיכבה בזירה העולמית בשני העשורים האחרונים, ודמותה הפוליטית הפכה לסמל במובנים רבים, אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה. ראשיתה וסיומה של הקריירה הפוליטית שלה מהווים ביטוי לאישיותה הצנועה, ששנות כהונתה הרבות לא הותירו בה רישומן והיא נותרה חפה מכל הגינונים המאפיינים מנהיגים רבים, בעיקר מהמגדר השני. מרקל קיבלה את מושכות מפלגתה לאחר שהמנטור הפוליטי שלה, הלמוט קוהל, הקנצלר שהנהיג את איחודה של גרמניה, הסתבך בשערוריית שחיתות ב-1999 והיא, יוצאת מזרח גרמניה הקומוניסטית, גינתה אותו פומבית וקראה לו ללכת למרות שהייתה במשך שנים בת חסותו.

דמותה הפוליטית של מרקל, קנצלרית גרמניה, הפכה לסמל. ראשית וסיום הקריירה הפוליטית שלה מבטאים את אישיותה הצנועה, שנותרה חפה מגינונים המאפיינים מנהיגים רבים, בעיקר מהמגדר השני

לאחר 18 שנות הנהגת מפלגתה הנוצרית דמוקרטית, מתוכן למעלה מ-15 שנים בראשות הממשלה, היא נפרדת בדרך לא שגרתית בעולם המודרני. כבר לפני כשנתיים היא הודיעה כי לא תתמודד על כהונת קנצלר חמישית ב-2021 ועל כוונתה לפרוש גם מהנהגת המפלגה.

"עכשיו הזמן לפתוח פרק חדש. היום בשעה זו, ברגע זה אני מוצפת בהרגשה אחת, תודה".

חברי המפלגה באולם קמו על רגליהם ובמשך כעשר דקות מחאו כפיים ללא הפסק בעוד היא נראתה נרגשת ונבוכה. נופפה לקהל, התיישבה, קמה שוב על רגליה, ניסתה לומר מספר מלים, התיישבה שוב וקמה שוב. הרגעים הללו, גם אם לא במכוון, הדגישו את אישיותה ואופייה.

לפני מספר ימים הגיע רגע הפרישה מהנהגת המפלגה לאחר שנבחר יורשה, בעוד הבחירות הכלליות מתוכננות לסתיו. כפי שקרה בימים הראשונים של מגפת הקורונה במדינות שונות, הגרמנים ברחבי המדינה יצאו למרפסות ובמשך כשש דקות מחאו כפיים באופן ספונטני לאות הערכה ותודה על מנהיגותה ושירותה למענם.  

לאורך כל שנותיה בשלטון ראה הציבור במרקל אישה עם יושרה אישית, שלא רדפה אחרי כל מצלמה ומיקרופון אלא אם כן היה לה דבר מה בעל ערך לומר. גינוני השררה לא דבקו בה. היא לא התפתתה לאופנות מתחלפות ואורות זרקורים, לא ניצלה את משרתה כדי לצבור נכסים אישיים או להקיף עצמה בעוזרים ומשרתים. היא ובעלה ממשיכים להתגורר באותה דירה שלפני היבחרותה ולא במשכן הרשמי של הקנצלר. בהתנהגותה היומיומית שידרה אמפתיה, אמינות ויציבות – מצרכים בסיסיים למנהיגות ראויה.

80 מיליוני גרמנים העריכו את ידענותה, מסירותה ויכולותיה להתנהל גם בזירה הבינלאומית. היא שיתפה פעולה והתעמתה עם חמישה ראשי ממשלה בריטיים, ארבעה נשיאי צרפת, שמונה ראשי ממשלה איטלקיים, ארבעה נשיאים אמריקאים, כולל ג'ו ביידן, ואחד, ולדימיר פוטין.

באחת ממסיבות העיתונאים מרקל נשאלה על ידי עיתונאית על לבושה. מסתבר שהבחינו שמלתחתה אינה מתחדשת, ועלתה השאלה אם אין לה חליפה אחרת מחליפה מסוימת שנדמה כי היא לובשת כל הזמן. היא השיבה כי היא עובדת מדינה ולא מודל אופנה.

בהזדמנות אחרת כששאלו אותה האם יש בביתה עובדי משק בית ומי מנקה שם, מכין ארוחות וכדומה, היא השיבה בשלילה, כי אין לה עוזרות כי איננה זקוקה להן שכן היא ובעלה מבצעים מדי יום את משימות הבית. כששאלות מסוג זה חזרו על עצמן מרקל הגיבה כי היא מצפה מהעיתונאים לשאול אותה על ההישגים והכישלונות בעבודתה בממשלה במקום פרטים על חייה האישיים.

מרקל לא ניצלה את משרתה לצבירת נכסים אישיים או להקיף עצמה בעוזרים ומשרתים. היא ובעלה ממשיכים להתגורר באותה דירה מלפני היבחרה ולא במשכן הקנצלר הרשמי. על שאלה לגבי מלתחתה הגיבה כי היא עובדת מדינה ולא מודל אופנה

אנגלה מרקל היא הדגם של המנהיג שהזמן לא מקלקל, הנותר נאמן לערכיו ומבין כי תפקידו לשרת ולקדם את האינטרסים של אזרחיו. לכן, למרות קומתה הלא גבוהה היא מותירה אחריה נעליים גדולות מאד שיורשיה יצטרכו למלא בעמל רב.

בצלאל לביא הוא גמלאי משירות המדינה. בעל תואר שני ביחסים בינ"ל ומדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית. בכתיבה פובליציסטית עושה שימוש בעובדות ואירועים היסטוריים כדי לדון באירועי דיומא שוטפים בארץ ובעולם. היה עורך של עיתון אזורי בשרון ופרסם ספר היסטורי על חיפושי הנפט בא"י ומאמרים אקדמיים בכתבי עת בארץ ובחו"ל בנושאי ארץ ומדינה ותולדות היהודים באירופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 767 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-2 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה