בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
ראובן קסטרו/פול

נתניהו מכפיל את ההימור במאבקו מול מערכת המשפט

בדיון בבג"ץ על הסדר ניגוד העניינים של נתניהו התברר כי ראש הממשלה מתבצר בעמדתו ואף מכפיל את ההימור: אם לנתניהו אסור להתערב במינוי פרקליט המדינה, אז הוא ממנה דווקא את אוחנה לטפל בנושא ● ההימור הזה מסוכן לנתניהו: הוא מקדם את הדיון המשפטי אל התובנה הבלתי נמנעת, שנאשם בעבירות שחיתות חמורות אינו יכול להמשיך לנהל את ענייני המדינה ● פרשנות

כמו שחקן פוקר ותיק, הטקטיקה של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ להתמודד עם עימותים ממשליים או האשמות כלפיו בדבר פעולות לא חוקיות, הייתה כידוע להתבצר בעמדתו ולהכפיל את ההימור (double down). ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא תלמיד שקדן של טראמפ, בכל הנוגע לעימות מול מוסדות שלטון החוק וכל נורמה ממשלית תקינה.

ביום חמישי האחרון, אפשר היה להיווכח בטקטיקה הזו במסגרת הדיון שהתקיים בבג"ץ בעתירות בעניין הסדר ניגוד העניינים של נתניהו.

ראש הממשלה מצוי בהקשר הזה בעימות חזיתי הן עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שגיבש בעניינו הסדר חד-צדדי, נוכח סירובו של נתניהו לחתום על הסכם, אחרי שעורכי דינו ניהלו "משא ומתן" עם אנשי היועץ במשך תקופה ארוכה; והן עם בג"ץ עצמו, שכבר הוציא צו על-תנאי המלמד שמרחב התמרון של נתניהו מצטמצם.

תקציר הפרקים הקודמים: בחודש נובמבר הוציא בג"ץ צו על-תנאי, המחייב את נתניהו לנמק מדוע לא ייקבע שהסדר ניגוד העניינים ששלח אליו מנדלבליט הוא מחייב, ומדוע ההסדר מחייב גם את השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בכל הנוגע למינוי בעלי תפקידים במערכת המשפט.

אמיר אוחנה ובנימין נתניהו במהלך קמפיין הבחירות באפריל 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אמיר אוחנה ובנימין נתניהו במהלך קמפיין הבחירות באפריל 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

השופטים ציינו כי נתניהו עצמו הצהיר שיקבל עליו כל הסדר ניגוד עניינים, במסגרת הדיון בעתירות להטלת המנדט להרכבת ממשלה על נתניהו, בחודש מאי 2020.

הדיון שהתקיים בשבוע שעבר הוא, אם כך, שלב כמעט אחרון לפני מתן פסק דין בנושא.

במהלך השבוע הקרוב אמורים השופטים לקבל שני עדכונים – האחד מפרקליטות המדינה, לגבי גיבוש הסדר הנוגע למגעים של נתניהו ואנשים מטעמו עם עובדי מדינה המשמשים גם עדי תביעה במשפטו של נתניהו; וכן תשובה מפרקליטיו של נתניהו, באשר להחלטתו של אוחנה, האם סוגיית מינוי פרקליט מדינה חדש תועלה לאישור הממשלה.

כן, אוחנה הוא המחליט בעניין זה, לאחר שנתניהו העביר דווקא אליו את סמכותו של ראש הממשלה לקבוע מה ייכנס לסדר היום של הממשלה, ביחס לנושא מינוי פרקליט מדינה.

"זה לא מצב רגיל"

בשלב הנוכחי של התגלגלות העתירה, השופטים מתמקדים בהיבטים פרקטיים שלה, ולא בצדדים העקרוניים, שעליהם ניתן להתווכח גם בזמנים אחרים. במילים אחרות, זה לא הזמן לדון בשאלה האם חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה מחייבת את ראש הממשלה, או לקבל ממנו הצהרות כלליות על כוונתו לפעול לפיה.

אביחי מנדלבליט (צילום: Amir Cohen/Pool via AP)
אביחי מנדלבליט (צילום: Amir Cohen/Pool via AP)

על הפרק יש נושאים ממוקדים, מעשיים, של מינויים במערכת אכיפת החוק – פרקליט מדינה באופן מיידי ויועץ משפטי לממשלה בהמשך הדרך, אם נתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה בעוד 8-10 חודשים, לקראת סוף כהונתו של מנדלבליט, בין אם כראש ממשלת מעבר או בראשות ממשלה חדשה.

קביעות שייקבעו כעת בבג"ץ ביחס לניגוד העניינים של הנאשם נתניהו, לא תהיה נסיגה מהן גם בגלגולי הקואליציה הבאים.

עורך דינו של נתניהו, מיכאל ראבילו, ציין בפתח הדיון ביום חמישי האחרון כי אין מחלוקת שנתניהו לא צריך להיות מעורב בהליכי מינוי של בעלי תפקידים במערכת אכיפת החוק. השופט חנן מלצר, הפורש בקרוב, התערב: "רצו להביא את זה בפני הממשלה, וראש הממשלה לא שם את זה על סדר היום. זה לא נראה לך מעורבות?"

ראבילו בישר לשופטים כי בעקבות המניעות של נתניהו, וההנחיה שקיבל – והמקובלת עליו – להעביר לשר אחר בממשלה את סמכויותיו כראש ממשלה בנושאים שבהם הוא מנוגד-עניינים, נתניהו החליט כי השר המיועד יהיה אוחנה.

דווקא אוחנה, אותו אוחנה שהצו על-תנאי שהוצא בבג"ץ כולל ספקות גם ביחס אליו, נוכח הנאמנות המוחלטת של אוחנה לנתניהו בכל הנוגע להתנהלות הלעומתית כלפי מערכת אכיפת החוק.

מיכאל ראבילו, עורך דינו של בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מיכאל ראבילו, עורך דינו של בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"דווקא להעביר לאותו שר שיש לגביו צו על-תנאי, זה בעייתי", הודיע מלצר, "אם [נתניהו] היה רוצה לקדם את זה, היה שם את זה על סדר היום, ואז הממשלה הייתה מצביעה. הסדר חלופי היה שאפשר להעביר את זה לשר אחר".

השופט ניל הנדל שאל את ראבילו, מה הפרשנות שלו לקביעה שראש הממשלה לא יתערב במינוי. ראבילו השיב: נתניהו לא יקבע אם להעלות את הנושא לסדר היום של הממשלה, והוא לא ישתתף בהצבעה.

הנדל הקשה: "כשאתה אומר לא יתערב, האם הוא [נתניהו] רשאי להביע עמדתו לאותו שר? רשאי לשוחח עם השר על הנושא? זה התערבות או לא?". ראבילו נאלץ להבהיר: "לא צריך לדבר, ולא להביע את עמדתו".

ראבילו ביקש לשרטט קו גבול המגדר את היקף המניעות החלה על נתניהו. רק שהוא בחר דוגמה שלא שירתה את הטיעון. "מינוי של יועץ משפטי במשרד לענייני תפוצות, יש מניעה שראש הממשלה יתערב? לא כל דבר [נתניהו יהיה מנוע]".

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
שופט בית המשפט העליון ניל הנדל (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)

נשיאת העליון אסתר חיות הבינה לאן הוא חותר וירתה מייד: "ממתי ראש ממשלה מתערב ביועץ משפטי לענייני תפוצות? איזו נגיעה יש לו? האנשים האלה כפופים ליועץ המשפטי לממשלה, הם תחת פיקוחו והם עצמאיים, ולא כפופים לשר".

ראבילו ציין כי עמדתו הכללית של ראש הממשלה היא שאין מקום להגביל אותו ב"דברים רחוקים", שהנגיעה שלהם לתחום המניעות היא קלושה. מלצר חידד את גדר תחום המניעות: "נניח שרוצים למנות שגריר, זה משהו אחר. אבל נושאים משפטיים – אם רוצים לקצץ בסמכויות היועץ בצורה כזו או אחרת, זה רלוונטי [למניעות] וקיבלתם על עצמכם שתימנעו".

חיות סיכמה עבור עורך דינו של נתניהו את המצב: "זה לא מצב רגיל. יש פה אדם שעומד לדין פלילי, אדוני דיבר על נראות, ש[הוא] יראה שהוא לא מתערב בנושאים שיש להם קרבה להליך שלו".

נשיאת העליון חיות: "זה לא מצב רגיל. יש פה אדם שעומד לדין פלילי, אדוני דיבר על נראות, ש[הוא] יראה שהוא לא מתערב בנושאים שיש להם קרבה להליך שלו".

הוויכוח עבר לשאלת היקף המניעות של נתניהו בנושא מינוי שופטים, לרבות לבית המשפט העליון. "ראש הממשלה סבור שיש מועמדים שמרניים יותר מבחינה פוליטית", הודיע עורך דינו, "שיג ושיח רגיל יכול שיהיה עם כל גורם החבר בוועדה לבחירת שופטים, ואף אחד לא יכול להגיד לחבר בוועדה מה לעשות".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

השופט הנדל השיב: "העניין של הנראות הוא פשוט. נגד ראש הממשלה יש הליך שמתנהל בבית המשפט המחוזי. הוא נהנה מחזקת חפות, אין מחלוקת. אם יהיה ערעור מצד זה או אחר, התיק יגיע הנה [לבית המשפט העליון] ומבחינת הנראות הציבורית זה בעייתי אם הוא יהיה מעורב במינויים בעת הזאת, שהמשפט נמשך. אנחנו נמצאים במקום מאוד רגיש".

השופט הנדל: "אם יהיה ערעור מצד זה או אחר, התיק יגיע הנה [לבית המשפט העליון] ומבחינת הנראות הציבורית זה בעייתי אם הוא יהיה מעורב במינויים בעת הזאת, שהמשפט נמשך. אנחנו נמצאים במקום מאוד רגיש"

יש משהו מרתק בקרב שנתניהו מנהל בחזיתות המשפטיות השונות, באמצעות עורכי דינו השונים – הן בבית המשפט המחוזי בירושלים, בתפקידו כנאשם, והן בבג"ץ, בתפקידו כראש ממשלה שהוא גם נאשם. אם יש קו מחבר הוא הניסיון להציב עמדה תקיפה, לעתים אפילו מתקיפה ולא מתגוננת.

אבל יש משהו מסוכן מבחינת נתניהו בהימור הזה, שהולך ומוכפל: הוא מסייע אקטיבית לפוגג את ערפל הקרב ולקדם את הדיון המשפטי אל התובנה הבלתי נמנעת – שכפל התפקידים הזה, שבו מי שנאשם בעבירות שחיתות חמורות ממשיך לנהל את ענייני המדינה, פשוט בלתי אפשרי.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אני תקווה כי בית המשפט אכן יעמוד על המשמר ולא יתן לנתניהו באמצעות פרקליטיו אפשרות לדחות את משפטו באמתלות מסוג זה מה עוד שלא יעלה על הדעת שהנאשם מנסה גם לקבוע את הרכב השופטים העתידי בעל... המשך קריאה

אני תקווה כי בית המשפט אכן יעמוד על המשמר ולא יתן לנתניהו באמצעות פרקליטיו
אפשרות לדחות את משפטו באמתלות מסוג זה מה עוד שלא יעלה על הדעת שהנאשם מנסה גם לקבוע את הרכב השופטים העתידי בעליון

עוד 994 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה