הפוטיניזם כסוג של איום קיומי

גרפיטי של פוטין, אילוסטרציה (צילום: Don Fontijn on Unsplash)
Don Fontijn on Unsplash
גרפיטי של פוטין, אילוסטרציה

בעידן המודרני, הרגיש לזולת ולזהותו, קשה להציג קבוצה שלמה באור שלילי מבלי להסתכן. היוצא מן הכלל זה הרוסים בעידן פוטין, שבהם מותר להלום. ברגע ששמים לב לזה, זה די מדהים.

נזכרתי בכך לאור הדיווחים על כך שישראל רכשה חיסונים רוסיים במיליונים (לטענת אל-ג'זירה) עבור משטר אסד בסוריה, תמורת חזרתה (ביום שישי, דרך מוסקבה) של ישראלית שחצתה את הגבול. הממשלת חטפה על כניעתה לסחטנות – אבל איש לא הופתע מהסחטנות הסיבובית הזו עצמה. הרי כזו היא רוסיה.

בעידן המודרני, הרגיש לזולת ולזהותו, קשה להציג קבוצה שלמה באור שלילי מבלי להסתכן. היוצא מן הכלל זה הרוסים בעידן פוטין, שבהם מותר להלום. ברגע ששמים לב לזה, זה די מדהים

גם החונטה הצבאית של מיאנמר והמשטר המטורף בצפון קוריאה מוצגים בצדק רב באור נורא, אבל רוסיה בפסגה בתור מדינה חשובה אשר ראשיה מוצגים בתרבות הפופולרית כרמאים, נצלנים, וקרימינליים באופן ממש מוחלט. המוניטין שלהם בתחומים הללו הוא לחלוטין ללא רבב.

זה בלט במיוחד בסדרה הנורווגית המצויינת OCCUPIED ("כבושה"), אותה ראיתי על שלוש עונותיה בסגר שהסתיים זה עתה. בהתראת ספוילרים מתבקשת, אספר שבסדרה רוסיה פולשת לנורווגיה בגלל מחלוקת על אנרגיה, ומשם זה מתדרדר.

הרוסים חוטפים את ראש ממשלת נורווגיה והורגים חיילים שלהם עצמם ב"פיגוע טרור" מפוברק, המנוצל כדי להצדיק עוד התעמרויות. מאפיונר רוסי הורג את אחד מבריוניו ומענה שני ללא סיבה משכנעת, ואז מחוסל בעצמו חיש קל על ידי סגן ראש הממשלה בעקבות האשמה מופרכת.

הרוסים סוחטים את השגרירה שלהם באוסלו על ידי חטיפת חברתה ההרה ואז שותלים בגופה אמפולה של רעל הנשלט בשלט רחוק (לאחר שהרעילה אותה). הם הורגים עיתונאי מציקן וכורתים ברית עם לאומן נורווגי שמטיל אימה על רוסים במדינתו – כי כך הם מקווים לערער את היציבות שלה. וכמובן שהם משבשים בחירות בפייק ניוז בלתי נגמר ואוספים חומר על כולם.

אזרחים רוסים מחוץ לרוסיה – כולל נציגי המשטר – רוצים רק לא לחזור לשם ויועצים לכל מי שמוכן לשמוע שלא יתקרב לבני עמם.

שומו שמיים! אפילו את ישראל הכובשת אי אפשר להציג כך! מי שרק היה מעז היה חוטף האשמות על אנטישמיות ואף נזיפות מבן-דרור ימיני.

דן פרי מכסה את קריסת ברה"מ עבור AP, ברפובליקה האוקראינית ב-1991
דן פרי מכסה את קריסת ברה"מ עבור AP, ברפובליקה האוקראינית ב-1991

זה לא תמיד היה כך. אני זוכר איך לפני כ-30 שנה דיווחתי מרחבי העולם הקומוניסטי, כולל ממוסקבה, תוך כדי שברית המועצות התפרקה. רומנטיקה ותקווה מילאו את האוויר ומושגים כמו חופש ודמוקרטיה רוממו בפי כל.

זה לא תמיד היה כך. אני זוכר איך לפני כ-30 שנה דיווחתי מרחבי העולם הקומוניסטי, כולל ממוסקבה, תוך כדי התפרקות בריה"מ. רומנטיקה ותקווה מילאו את האוויר ומושגים כמו חופש ודמוקרטיה רוממו בפי כל

במקביל, קרן המטבע הבינלאומית והכלכלן ג'פרי סאקס לחצו על הרשויות הפוסט-סובייטיות ליישם "טיפול בהלם" במעבר לקפיטליזם (רומניה, שנשלטה על ידי קומוניסטים לשעבר שהעדיפו ללכת לאט, הוצגה כלא רצינית).

התוצאה של הטיפול בהלם הזה הייתה היפר-אינפלציה שחיסלה חסכונות ופנסיות, והפרטה בלתי מרוסנת שהפכה פקידים מושחתית למיליונרים ומפיונרים חסרי מעצורים ל"אוליגרכים".  וכך אבד האמון בדמוקרטיה ונסללה דרכו לצמרת של פוטין, בוגר הק.ג.ב. הדרוך והחשדן.

בשני העשורים שעברו מאז שעלה הפך פוטין לשם נרדף לתחבולות ותחמונים (הרבה יותר מנתניהו הישראלי, שלבושתנו איננו נדרש לזייף בחירות). סקירה מהירה:

1

האמונה הרווחת היא שהמשטר הורג מתנגדים (מסורת עוד מימי רספוטין) – מהעיתונאית הביקורתית אנה פוליטקובסקאיה (נרצחה במעלית ב -2006) ועד המרגל העריק אלכסנדר ליטוויננקו (הורעל בלונדון באותה שנה) ועד יריבו הפוליטי אלכסיי נבאלני (שחטף רעל בתחתונים לפני כמה חודשים).

2

נבאלני שרד ושחרר סרטון שהאשים את פוטין בבניית ארמון בעלות 1.3 מיליארד דולר לעצמו – כקצה קרחון השחיתות.

3

פוטין כלא לשנים ארוכות את אחד האוליגרכים, מיכאיל חודורקובסקי, לאחר שפיתח יומרות פוליטיות, באשמות מזויפות.

4

הוא משבש בחירות בארצות הברית ובמדינות אחרות באמצעות קמפיינים של דיסאינפורמציה דיגיטלית וטריקים שונים בתחום הסייבר.

5

כמובן שבבית הבחירות מזויפות, והוא למעשה השתלט על רוב התקשורת הרוסית.

6

הוא פלש לאוקראינה וסיפח את חצי האי קרים והואשם בקשר להפלת מטוס נוסעים מלזי מעל המדינה.

7

מדיניות החוץ שלו ככלל היא מקרה מקסימלי של תועלתנות צינית כפי שתעיד בריתו עם בשאר אסד הסורי, שאחראי לחורבן מדינתו והואשם בשימוש בנשק כימי נגד עמו.

8

פוטין עקף את הגבלת הכהונה בנשיאות על ידי הצנחתו של דמיטרי מדבדב כנשיא בובה בזמן שהוא מכהן כראש ממשלתי עם סמכויות – ואז הם התחלפו. כעת הוא עסוק בשינויים חוקתיים שינציחו את שלטונו (ממש כמו ארדואן בטורקיה ולא רחוק מנתניהו בארץ אם ירשה לו הבוחר בעוד חודש).

פוטין עקף את הגבלת הכהונה בנשיאות בהצנחת נשיא בובה, כשהוא מכהן כרה"מ עם סמכויות ולהיפך. כעת הוא עסוק בשינויים חוקתיים שינציחו את שלטונו. ממש כארדואן בטורקיה ולא רחוק מנתניהו כאן, אם ירשה לו הבוחר בקרוב

יש אפס סיבה להאמין שפוטין מנסה אי פעם לעשות את הדבר הנכון עבור עמו או עבור העולם. זהו דבר די מדהים שאי אפשר לומר על דונלד טראמפ או נתניהו, וגם לא על בוריס ג'ונסון הבריטי ואפילו לא על שונאת הזרים הצרפתיה מארין לה פן.

רוסיה, כמובן, היא אחת התרבויות הכבירות – ארצם של דוסטויבסקי, ולדימיר ויסוצקי וגארי קספרוב. עם זאת, היא מעולם לא הגיעה לבגרות פוליטית, טעתה בדרך הן עם הקומוניזם והן דרך היציאה ממנו. זרעו סטאלין וילצין, ובדין קצרו את פוטין.

העניין חשוב יותר מפוטין ואפילו מרוסיה. אנו נמצאים ברגע מכריע לדמוקרטיה ליברלית – שיטת השלטון שלפני שלושה עשורים, עם קריסת האימפריה הקומוניסטית בהנהגת הרוסיה, נחשבה כמנצחת ברמה עולמית-היסטורית.

כיום הדמוקרטיה הליברלית עומדת על בלימה, מכיוון שהשינויים והשיבושים הדמוגרפיים, הטכנולוגיים, המטאורולוגיים והכלכליים של העשורים האחרונים פגעו בהמוני אנשים במערב ובלבלו לחלוטין רבים מהם. התסיסה שזה יוצר מונעת דיון מושכל ורציונלי ומולידה פופוליזם, פרובינציאליזם וגרוע מכך.

דרך התבוננות זו בדברים מטפחת פטליזם והתנתקות בקרב הבוחרים ומסייעת לא רק לאוטוקרטים אלא גם למנהיגים נבחרים בעלי נטיות אוטוקרטיות.

כל כך גדולה הציניות שמכל עבר שומעים כעת שרעיון הדמוקרטיה לוקה בחסר, החופש הוא מותרות, האמת היא אשליה והפוליטיקה תמיד צריכה להיות מכונת שקרים ותחמונים: אם אתה מנסה להיות בסדר, ולשמור על צלם אנוש, אזי שאתה לא 'קילר' ואולי גם 'עגל רך'. נשמע מוכר?

ככל שדמוקרטיות פונות יותר לדרך אידיוטית – וזו המגפה האמיתית של המאה – כך יותר אנשים יתפתו למודלים אחרים, בין אם מדובר בדמוקרטיה המדומה של פוטין או בדיקטטורה הקפילסטית של סין הקומוניסטית. זה נורא.

אולי הדרך היחידה לצאת מזה עוברת דרך פרדיגמה חדשה לחלוטין, שתעניק לאנשים את הביטחון והוודאות שהם מחפשים, אבל ללא מרכיבי הדיסטופיה.

עד שזה יקרה, כדאי מאוד להיזכר בערכי הרנסנס שעזרו לנו לצאת מתקופה אפלה קודמת: חילוניות, הומניזם, קלאסיות, פרספקטיבה ואינדיבידואליזם. הייתי שמח לראות מערך ריענון בינלאומי מוקם לצרך זה, ומסובסד ממס מיוחד עך ענקי המדיה החברתית.

העניין חשוב יותר מפוטין ואף מרוסיה. אנו ברגע מכריע לדמוקרטיה ליברלית – שיטת השלטון שלפני 3 עשורים, עם קריסת האימפריה הקומוניסטית בהנהגת הרוסיה, נחשבה כמנצחת ברמה עולמית-היסטורית

חסידי הפוטיניזם ברחבי תבל מהמרים שזה לא יקרה. הם מהמרים שפרוגרסיבים יבטלו כל דבר מסוג זה כשריד של ההגמוניה הישנה, או משהו כזה – ביד אנטי-ליברלית אחת עם קנאי הימין שפשוט רוצים לשרוף הכל, ספרים כסנטורים.

הבסתם הוא האתגר התרבותי הגדול של זמננו.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,033 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

אנגלה מרקל כמשל ונמשל

ביום האישה הבינלאומי השנתי התייחסות לנשים שמנהיגות מדינות היא כבר מזמן בגדר אטריות קרות. לא מדובר בהיסטוריה רחוקה של מלכות ונסיכות שזכו במעמדן על בסיס תורשתי, אלא בהיסטוריה קרובה בה הנשים עמדו במאבקים פוליטיים כדי להתמנות ולנצח בבחירות כלליות בזכות עצמן.

ביום האישה הבינלאומי השנתי התייחסות לנשים שמנהיגות מדינות לא מחדשת. זו לא היסטוריה רחוקה של מעמד על בסיס ירושה, אלא היסטוריה קרובה בה נשים עמדו במאבקים פוליטיים וניצחו בזכות עצמן

מאז אמצע שנות ה-60 של המאה הקודמת הפך התחום למעשה של שגרה כשמדינות רבות בחרו בהן לעמוד בראשן או בראשות הממשלה. ישראל הייתה בין החלוצות כאשר בחרה בגולדה מאיר ב-1969, שאולצה לפרוש בעקבות מחדלי מלחמת יום הכיפורים.

לעומת גורלה הפוליטי, גורלן של אינדירה גנדי בהודו ובנזיר בהוטו בפקיסטן המוסלמית היה טראגי יותר, כאשר הן נרצחו על רקע פוליטי. אלן ג'ונסון סרליף הייתה האישה הראשונה באפריקה שנבחרה לנשיאה בליבריה, ובזכות פעילותה זכתה גם בפרס נובל לשלום.

בעולם המערבי של בחירות חופשיות נודע מקום מיוחד למרגרט תאצ'ר, שבהיסטוריה הבריטית עד היום נודעה כראש הממשלה הראשונה וגם היחידה שנבחרה שלוש פעמים רצופות לאורך 11 שנים, התקופה הארוכה ביותר מאז ראשית המאה ה-19.

במהלך כהונתה היא הנהיגה מדיניות שמרנית קיצונית שהביאו למהפכים גדולים בכלכלה והחברה הבריטית. בשל כך זכתה למושג שהתקבע בעולם הפוליטי, תאצ'ריזם, המבטא לא רק את מדיניותה אלא גם את סגנון מנהיגותה הריכוזי, לאומיותה הקיצונית וגישתה הלא מתפשרת להשיג מטרות פוליטיות. מסיבה זו היא החליטה לפרוש ב-1999, כאשר הגיעה למסקנה כי איננה נהנית יותר מתמיכה מוחלטת של חברי מפלגתה השמרנית.

לעומת השמות הללו, שונה מעמדה וגורלה הפוליטי של המנהיגה שכיכבה בזירה העולמית בשני העשורים האחרונים, ודמותה הפוליטית הפכה לסמל במובנים רבים, אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה. ראשיתה וסיומה של הקריירה הפוליטית שלה מהווים ביטוי לאישיותה הצנועה, ששנות כהונתה הרבות לא הותירו בה רישומן והיא נותרה חפה מכל הגינונים המאפיינים מנהיגים רבים, בעיקר מהמגדר השני. מרקל קיבלה את מושכות מפלגתה לאחר שהמנטור הפוליטי שלה, הלמוט קוהל, הקנצלר שהנהיג את איחודה של גרמניה, הסתבך בשערוריית שחיתות ב-1999 והיא, יוצאת מזרח גרמניה הקומוניסטית, גינתה אותו פומבית וקראה לו ללכת למרות שהייתה במשך שנים בת חסותו.

דמותה הפוליטית של מרקל, קנצלרית גרמניה, הפכה לסמל. ראשית וסיום הקריירה הפוליטית שלה מבטאים את אישיותה הצנועה, שנותרה חפה מגינונים המאפיינים מנהיגים רבים, בעיקר מהמגדר השני

לאחר 18 שנות הנהגת מפלגתה הנוצרית דמוקרטית, מתוכן למעלה מ-15 שנים בראשות הממשלה, היא נפרדת בדרך לא שגרתית בעולם המודרני. כבר לפני כשנתיים היא הודיעה כי לא תתמודד על כהונת קנצלר חמישית ב-2021 ועל כוונתה לפרוש גם מהנהגת המפלגה.

"עכשיו הזמן לפתוח פרק חדש. היום בשעה זו, ברגע זה אני מוצפת בהרגשה אחת, תודה".

חברי המפלגה באולם קמו על רגליהם ובמשך כעשר דקות מחאו כפיים ללא הפסק בעוד היא נראתה נרגשת ונבוכה. נופפה לקהל, התיישבה, קמה שוב על רגליה, ניסתה לומר מספר מלים, התיישבה שוב וקמה שוב. הרגעים הללו, גם אם לא במכוון, הדגישו את אישיותה ואופייה.

לפני מספר ימים הגיע רגע הפרישה מהנהגת המפלגה לאחר שנבחר יורשה, בעוד הבחירות הכלליות מתוכננות לסתיו. כפי שקרה בימים הראשונים של מגפת הקורונה במדינות שונות, הגרמנים ברחבי המדינה יצאו למרפסות ובמשך כשש דקות מחאו כפיים באופן ספונטני לאות הערכה ותודה על מנהיגותה ושירותה למענם.  

לאורך כל שנותיה בשלטון ראה הציבור במרקל אישה עם יושרה אישית, שלא רדפה אחרי כל מצלמה ומיקרופון אלא אם כן היה לה דבר מה בעל ערך לומר. גינוני השררה לא דבקו בה. היא לא התפתתה לאופנות מתחלפות ואורות זרקורים, לא ניצלה את משרתה כדי לצבור נכסים אישיים או להקיף עצמה בעוזרים ומשרתים. היא ובעלה ממשיכים להתגורר באותה דירה שלפני היבחרותה ולא במשכן הרשמי של הקנצלר. בהתנהגותה היומיומית שידרה אמפתיה, אמינות ויציבות – מצרכים בסיסיים למנהיגות ראויה.

80 מיליוני גרמנים העריכו את ידענותה, מסירותה ויכולותיה להתנהל גם בזירה הבינלאומית. היא שיתפה פעולה והתעמתה עם חמישה ראשי ממשלה בריטיים, ארבעה נשיאי צרפת, שמונה ראשי ממשלה איטלקיים, ארבעה נשיאים אמריקאים, כולל ג'ו ביידן, ואחד, ולדימיר פוטין.

באחת ממסיבות העיתונאים מרקל נשאלה על ידי עיתונאית על לבושה. מסתבר שהבחינו שמלתחתה אינה מתחדשת, ועלתה השאלה אם אין לה חליפה אחרת מחליפה מסוימת שנדמה כי היא לובשת כל הזמן. היא השיבה כי היא עובדת מדינה ולא מודל אופנה.

בהזדמנות אחרת כששאלו אותה האם יש בביתה עובדי משק בית ומי מנקה שם, מכין ארוחות וכדומה, היא השיבה בשלילה, כי אין לה עוזרות כי איננה זקוקה להן שכן היא ובעלה מבצעים מדי יום את משימות הבית. כששאלות מסוג זה חזרו על עצמן מרקל הגיבה כי היא מצפה מהעיתונאים לשאול אותה על ההישגים והכישלונות בעבודתה בממשלה במקום פרטים על חייה האישיים.

מרקל לא ניצלה את משרתה לצבירת נכסים אישיים או להקיף עצמה בעוזרים ומשרתים. היא ובעלה ממשיכים להתגורר באותה דירה מלפני היבחרה ולא במשכן הקנצלר הרשמי. על שאלה לגבי מלתחתה הגיבה כי היא עובדת מדינה ולא מודל אופנה

אנגלה מרקל היא הדגם של המנהיג שהזמן לא מקלקל, הנותר נאמן לערכיו ומבין כי תפקידו לשרת ולקדם את האינטרסים של אזרחיו. לכן, למרות קומתה הלא גבוהה היא מותירה אחריה נעליים גדולות מאד שיורשיה יצטרכו למלא בעמל רב.

בצלאל לביא הוא גמלאי משירות המדינה. בעל תואר שני ביחסים בינ"ל ומדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית. בכתיבה פובליציסטית עושה שימוש בעובדות ואירועים היסטוריים כדי לדון באירועי דיומא שוטפים בארץ ובעולם. היה עורך של עיתון אזורי בשרון ופרסם ספר היסטורי על חיפושי הנפט בא"י ומאמרים אקדמיים בכתבי עת בארץ ובחו"ל בנושאי ארץ ומדינה ותולדות היהודים באירופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 767 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

אלקין: נתניהו יודע שלא יהיו לו 61, אני רואה את העצבנות שלו

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות ● גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: נראה אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב

עוד 12 עדכונים

למקרה שפיספסת

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-2 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה