הרב חיים אמסלם (צילום: דוד כהן/פלאש90)
דוד כהן/פלאש90
"אני זה הבית החדש של החרדי הלומד והעובד"

ראיון הרב חיים אמסלם רוצה להציל את הציבור החרדי

כשכיהן כח"כ מטעם ש"ס, התייצב נגד עמדת המפלגה בפרשת הפרדת הנערות האשכנזיות והספרדיות בעמנואל ● הוא ניסה את מזלו בבית היהודי וכמס' 2 של משה פייגלין ב"זהות" ● עכשיו הרב חיים אמסלם רץ שוב - והפעם הוא מתמקד במצוקות החברה החרדית אחרי שנת הקורונה ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "אני משה רבנו שבא לגאול את העם מסבלותיו" ● סיכוייו אפסיים, אבל המסר שלו חשוב

ראש מפלגת עם שלם, הרב חיים אמסלם, מנסה שוב את מזלו להיבחר לכנסת. הסיכויים שלו אפסיים, אבל למסר שלו כדאי להקשיב.

מחר (שלישי) הוא מתחיל בקמפיין חדש שהוא מקווה כי ימשוך תשומת לב ציבורית ויעניק לו קולות דווקא מהציבור החרדי הגדול, שם הוא נחשב דמות שנויה במחלוקת. הפעם, לדבריו, הוא לא מתעמת עם הציבור הזה, אלא בא להציל אותו מדרך החיים המוטעית שגרמה לו נזק כפול ומכופל בימי הקורונה.

"אני משה רבנו שבא לגאול את העם מסבלותיו", אומר אמסלם לזמן ישראל. "לציבור החרדי נמאס מכל המצב הזה. בימי הקורונה הוטל עליו זרקור ענק. הם לא עובדים, לא מתפרנסים, חיים בצפיפות, שרויים במצוקה ולכן גם נדבקו יותר בנגיף.

הרב חיים אמסלם (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הרב חיים אמסלם (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"אני פונה לחרדים ואומר להם: 'אתם לא סוג ב'. אין סיבה שתחיו בעוני. תשחררו את הילדים שלכם ללמוד ולעבוד'. זה גם ישנה באופן דרמטי את המתח בין חרדים וחילוניים. נוכל לחיות בחברה אחרת.

"מה שקרה בקורונה חשף את כל הבעיות. הקורונה רק הגבירה את האיבה שהתפתחה כאן כלפי החרדים. המצב הזה מחמיר מיום ליום. אומרים להם אתם רק מפריעים, לא עובדים חיים על חשבוננו ועכשיו גם מסכנים אותנו.

"החרדים שומעים ורואים הכל", מוסיף אמסלם. "הם מתוסכלים. אני חי בתוך החברה הזו. יש עכשיו התעוררות. הם אומרים לי אנחנו רוצים לעבוד, אבל לא יכולים. לא למדנו. הם רואים את חולצות התכלת (כינוי בעולם החרדי לאנשים עובדים, ש"י) ומקנאים בהם, אבל גם לעובדים האלה לא קל. אין להם לא אבא רוחני ולא אבא פוליטי.

"החרדים מתוסכלים. יש עכשיו התעוררות. הם אומרים לי אנחנו רוצים לעבוד, אבל לא יכולים. לא למדנו. הם רואים את חולצות התכלת ומקנאים בהם, אבל גם לעובדים האלה לא קל. אין להם לא אבא רוחני ולא אבא פוליטי"

"אני מסתכל על הנוער הנושר מהישיבות, ועכשיו המספרים הולכים וגדלים בגלל השיבושים שגרמה הקורונה. בחורים בני 17-16 שהיה להם קשה לפני כן וההפסקה הזו בלימודים דרדרה הכול. החבר'ה האלה שרופים. הם לא פה ולא שם.

"אני מדבר עם ההורים שלהם. הם רוצים שילמדו תורה אבל שתהיה להם בגרות, וכך תהיה להם גם תקווה. מי שמתאים לתורה – בבקשה. אבל מי שלא, אז שתהיה לו אופציה. המפלגות החרדיות לא נותנות להם שום אופציה, חוץ מלימוד סוגיות תלמודיות קשות.

אברכים לומדים בקפסולות בישיבת קמניץ, 2 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אברכים לומדים בקפסולות בישיבת קמניץ, 2 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"הנוער הזה לא נושר. הוא לא שבאבניק. הוא רק מתאים למקומות אחרים. ההורים שלהם לא רוצים שהם יהיו נזקקים. אני בעצמי רוצה נכד רופא. חרדי שהוא רופא. למה לא? הרמב"ם היה רופא. מה עושים? צריך להקים 100 מוסדות לצעירים כאלה, שלא מוצאים את מקומם בישיבות. זה יהיה הקמפיין שלי".

הרב אמסלם הוא דמות מוכרת למדי ולא שגרתית. לאורך הקריירה שלו הוא סירב ללכת בתלם, ומצא את עצמו בצרות.

אמסלם כיהן כחבר כנסת מטעם ש"ס בין השנים 2012-2007. באמצע הדרך הוא התקומם נגד המפלגה שנכנעת לתכתיב הליטאי ולא שומרת לטענתו על המסורת הספרדית.

בהמשך הוא התייצב נגד עמדת ש"ס והמפלגות החרדיות בפרשת ההפרדה בין נערות אשכנזיות וספרדיות בבית הספר בעמנואל, ויצא בפומבי בעד הצורך לחינוך חרדי אחר שמכיל גם לימודי ליבה. מועצת החכמים של ש"ס קבעה בעקבות הדברים כי "יש להתרחק מן האיש הזה כמטחווי קשת ומדעותיו המוזרות והכפרניות". באותם ימים הכנסת הצמידה לו מאבטח.

בבחירות 2013 התמודד הרב אמסלם עם המפלגה העצמאית שהקים, עם שלם, אך לא עבר את אחוז החסימה. בהמשך הצטרף לליכוד ונדד גם לבית היהודי. בבחירות אפריל 2019 חבר אמסלם למפלגתו של משה פייגלין, זהות, ושולב במקום השני ברשימה, אך המפלגה לא עברה את אחוז החסימה.

הרב חיים אמסלם רץ בראשות מפלגת עם שלם בבחירות לכנסת ב-2013 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הרב חיים אמסלם רץ בראשות מפלגת עם שלם בבחירות לכנסת ב-2013 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אמסלם מבקש היום לגייס לטובת הקמפיין שלו גם את הציבור החילוני, שלטענתו תמיד העריך אותו על עמדותיו המתונות והאמיצות.

"הייתי השבוע בחוג בית ברעות", מספר אמסלם. "אמרתי להם הרי אתם רוצים הרבה כמוני, בעלי דעות מקרבות, לא מסיתות. תתמכו בי. זה לטובתכם. אני כאן בשבילכם. בשביל החברה ישראלית. אל תלכו שולל אחרי אביגדור ליברמן שהולך על הראש של החרדים. אני מציג שטאנץ אחר. לא לפחד מהחרדים, אלא לעזור ולהפוך אותנו לחברה אחת".

מאין אתה רוצה להביא קולות? בסקרים אתה אפילו לא מתקרב למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה.
"בין נפתלי בנט ואיתמר בן-גביר יש את המפד"ל של פעם. על האנשים הללו אני מדבר. אותה יהדות שמסוגלת לשים קו מחבר בין החרדי והדתי ובין החילוני. לקרב לבבות. זו האמנות שלי. לפני שקמה ש"ס היו במפד"ל הרב יצחק אבו חצירא והרב בן ציון חי עוזיאל. אלה הרבנים שלי. זה אני.

"בין נפתלי בנט ואיתמר בן-גביר יש את המפד"ל של פעם. על האנשים הללו אני מדבר. אותה יהדות שמסוגלת לשים קו מחבר בין החרדי והדתי ובין החילוני. לקרב לבבות. זו האמנות שלי. זה אני"

"מעבר לזה אני פונה לחרדים. אם אתה לומד תורה בלבד, לך ליהדות התורה או לש"ס. אם אתה רוצה להיות חרדי אבל בנוסף להציל את החיים שלך, אני כאן. יש כאן פוטנציאל של 200 אלף צעירים חרדים שזקוקים לפרנסה. אם לא למדת ולא השכלת תחיה על 5,000 שקל לחודש, אבל למה שתגזור עליך גזירת עוני. למה שלא תהיה בהייטק?".

בעולם החרדי, אמסלם הוא חפץ חשוד. ההיסטוריה המרדנית שלו, הספרים שחיבר והמלחמות שניהל על אמונתו בנושאים הלכתיים שונים לא הוסיפה לו אהדה יתרה. הפעם הוא הולך על אסטרטגיה אחרת, לא לעומתית. הוא מבטיח שיש לו גם תמיכה פנימית.

חרדים ושוטרים במסלול התנגשות במאה שערים, 24 בינואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
חרדים ושוטרים במסלול התנגשות במאה שערים, 24 בינואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"אני מפויס", אומר אמסלם. "במצב שנוצר אחרי הקורונה, אני זה הבית החדש של החרדי הלומד והעובד. אני מדבר עם ראשי ישיבות אצלנו והם אומרים לי 'אתה צודק'. הם יודעים שלא כולם, אולי הרוב, לא מסוגל ללמוד תורה יומם ולילה. ובכל זאת, אני אומר לצעיר החרדי: 'תלמד תורה כל ימי חייך. חצי יום תלמד, וחצי יום תעבוד בהייטק. מותר לך'".

ואיך תביא את זה לידי ביטוי אם תיבחר לכנסת?
"אתן לך דוגמה. ניר ברקת, שהיה ראש עיריית ירושלים, רצה להקים מבנה חדש לישיבה שנקראת 'חכמי לב' שמשלבת תורה ועבודה. הנציגים של ש"ס ויהדות התורה במועצת העיר טרפדו לו את התוכניות, והישיבה עזבה את ירושלים. זה בדיוק מה שאעשה. אני אהיה הפטרון של החרדי העובד והלומד בכנסת".

"ניר ברקת רצה להקים מבנה לישיבת 'חכמי לב' שמשלבת תורה ועבודה. נציגי ש"ס ויהדות התורה טרפדו לו את התוכניות, והישיבה עזבה את ירושלים. זה בדיוק מה שאעשה. אני אהיה הפטרון של החרדי העובד והלומד בכנסת"

ביהדות התורה וש"ס מתכוונים להחרים את הרב הרפורמי גלעד קריב ממפלגת העבודה, כאשר יגיע לכנסת. מה דעתך?
"אני לא מסכים עם אף דעה של הרב קריב. הוא מנוגד לחלוטין לתפיסה ההלכתית שלי, אני אחלוק עליו, אבל להחרים? זו לא הגישה שלי. זו לא הגישה הספרדית. אני לא אחרים אף יהודי ואתפלל עליו שיחזור בתשובה".

תעמוד אתו במניין?
"ישראל אף על פי שחטא ישראל הוא, ואפילו המלך ירבעם בן נבט שחטא והחטיא את הרבים, הקדוש-ברוך-הוא לא החרים אותו ואמר לו 'ירבעם חזור בך'. אני רואה את עצמי ממשיך דרכם של הרב עוזיאל והרב יוסף משאש. הם לא עסקו בנידויים, חרמות או פסילות. רק בקירוב לבבות".

עוד 1,025 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 10 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה