פרופ' עליאן אלקרינאוי (צילום: עומר שרביט)
"אני רץ כדי להיות שופר של האנשים שמודרים כלכלית, חברתית, חינוכית ונפשית"

חינוך הוא התשובה

ראיון

לבית הספר הוא הגיע רכוב על חמור ● כדי ללמוד בתיכון נאלץ לנדוד הרחק מביתו ● מאז, הפך פרופ' עליאן אלקרינאוי לחוקר בעל שם עולמי, מדליק משואה ומקור השראה אמיתי ● כעת הוא רץ לכנסת ברשימה הכלכלית, במטרה לשנות את המצב אצל הבדואים והערבים ● "האלימות גואה בחברה הערבית, ויש לי תכנית מפורטת איך מטפלים בזה, לא רק זבנג וגמרנו כמו הביקורים של נתניהו"

כשעליאן אלקרינאוי היה ילד, הוא הלך מדי בוקר שמונה קילומטרים כדי להגיע לבית הספר. בשלב מסוים עלה על חמור כדי לעשות את הדרך, "וזה כבר היה שדרוג", הוא מספר. הוא נולד ב-1958 כאחד מבין 15 אחים ואחיות שגדלו בשטח הכלוא בין משמר הנגב לקיבוץ שובל, כיום העיר רהט. השבט שנושא את שם משפחתו גר שם באוהלים וצריפים ללא חשמל ומים.

"לא היו בתי ספר תיכוניים באזור, אז כדי להמשיך ללמוד בכיתה ט' היינו צריכים לנדוד לטירה שבמשולש. היינו שם מספר ילדים לבד, מעט מאוד הצליחו להגיע לזה כי היה צריך לשלם כסף כדי לשכור דירה. לא היה קל ולכן לא הרבה למדו בזמנו", הוא נזכר.

למרות נתוני הפתיחה הלא מבטיחים, פרופ' אלקרינאוי הוא חוקר בעל שם עולמי בגישה רב תרבותית לטיפול פסיכולוגי, בעיקר בקרב החברה הבדואית והערבית, ולפני שבע שנים הדליק משואה בטקס המסורתי בהר הרצל. הוא היה נשיא מכללת אחווה ודיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ממוריאל בניופאונדלנד. בימים אלה הוא משלים ספר על פליטים סורים בירדן.

פרופ' עליאן אלקרינאוי בחדרו באוניברסיטת בן גורין בבאר שבע, פברואר 2021 (צילום: עומר שרביט)
פרופ' עליאן אלקרינאוי בחדרו באוניברסיטת בן גורין בבאר שבע, פברואר 2021 (צילום: עומר שרביט)

"מלרכב על החמור לבית הספר הגעתי לאוניברסיטה, כיהנתי בתפקידים כאלה ואחרים ויצרתי לעצמי שם בינלאומי", הוא מתמצת את הדרך שעבר מחולות רהט לפסגות העולם האקדמי. לכאורה, אם הוא הצליח אז אולי אין טעם בשיח על אי-שוויון ופערים, כי הרי כל אחד יכול.

"בסדר, אז כמה יש כמוני? לכן אנחנו אומרים 'עליאן הצליח וצריך להוות מודל לחיקוי', ולטפל טיפול אמיתי ועמוק בבעיות. המציאות מורכבת, אחוי, חביבי, ואני לא יכול לראות את המצב ולהגיד לא ראיתי, לא שמעתי".

"כמה יש כמוני? לכן אנחנו אומרים 'עליאן הצליח וצריך להוות מודל לחיקוי', ולטפל טיפול אמיתי ועמוק בבעיות. המציאות מורכבת, אחוי, חביבי, ואני לא יכול לראות את המצב ולהגיד לא ראיתי, לא שמעתי"

ביס לכל כיס

אנחנו נפגשים במגרש הביתי שלו, חדרו באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, באותה מחלקה שבה סיים תואר ראשון ושאליה חזר כדי לכהן כראש התוכנית ואחראי על השלוחה באילת. שלווה יחסית אופפת את בירת הנגב וגם הקמפוס עצמו ריק לגמרי, כחלק מהשבתת הלימודים הפרונטליים בתקופת משבר הקורונה.

פרופ' עליאן אלקרינאוי באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, פברואר 2021 (צילום: עומר שרביט)
פרופ' עליאן אלקרינאוי באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, פברואר 2021 (צילום: עומר שרביט)

אלקרינאוי נמצא כרגע במירוץ אחר השעון הפוליטי, להספיק זומים ופגישות פנים מול פנים במסגרת המגבלות. לא עם סטודנטים, אלא עם בוחרים פוטנציאליים, שאותם הוא מנסה לשכנע להצביע למפלגה הכלכלית של ירון זליכה. הוא ממוקם רביעי ברשימה, שלפי שעה לא עוברת את אחוז החסימה בסקרים.

"עד לפני חודשיים לא הכרתי את זליכה. נפגשנו והיתה שיחה טובה. בהתחלה לא הבנתי מה הוא רוצה ממני. אמר שהוא רוצה להקים מפלגה וחשוב לו שיהיו בה אנשי מקצוע ובעיקר מישהו שבא ממחלקה לעבודה סוציאלית ומסתכל על הפן החברתי ולא רק על הכסף", הוא אומר.

"משכתי קצת את ההחלטה, ובסופו של דבר כשראיתי את ההשלכות החינוכיות והנפשיות של הקורונה, שהעצימה פערים בין המגזרים, גרמה לקריסה של 20% מהעסקים ועוד 20% בדרך לשם, הסכמתי לקפוץ למים ולהצטרף לזליכה כדי לטפל במשבר הקשה שפוקד אותנו וכדי לבנות כלכלה וחברה בריאה".

"כשראיתי את ההשלכות החינוכיות והנפשיות של הקורונה, שהעצימה פערים בין המגזרים, גרמה לקריסה של 20% מהעסקים ועוד 20% בדרך לשם, הסכמתי לקפוץ למים"

הוא חוזר על המסר שנשמע מחבריו למפלגה החדשה, וטוען שבסקרים פנימיים היא עוברת. "בין 3.5 ל-4 מנדטים איתנו כל הזמן, אנחנו צריכים לעבור בסקרים של הטלוויזיה ואז יצטרפו אלינו יותר.

פרופסור ירון זליכה נושא דברים בהפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, 7 באוגוסט 2020 (צילום: פלאש 90)
פרופסור ירון זליכה נושא דברים בהפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, 7 באוגוסט 2020 (צילום: פלאש 90)

"אני לא רואה מפלגה אחרת שמדברת על כלכלה וחברה וזו האג'נדה שלנו, זה העיתוי הנכון לעזור לאוכלוסיות האלה שיצביעו לנו, אנחנו לא בימין ולא בשמאל, כל מה שמעניין אותנו זה איך לעזור לעסקים הקטנים ולשקם את מעמד הביניים שבדרך לקריסה, יש לנו תוכניות ברורות איך לעשות את זה, אנחנו יכולים להילחם בטייקונים, לקצץ משם ולתת לאזרח".

אם לא תעלו בסקרים תשקלו לחשב מסלול מחדש?
"אנחנו לא שם ואני מקווה ורואה שמתחילים להבין מי אנחנו ומה המטרות שלנו. חשבנו ובחנו היטב אם להתאחד לפני הגשת הרשימות והיו ניסיונות, אבל אף אחד לא היה מוכן לאמץ את המצע שלנו".

"מתחילים להבין מי אנחנו ומה המטרות שלנו. חשבנו ובחנו היטב אם להתאחד לפני הגשת הרשימות והיו ניסיונות, אבל אף אחד לא היה מוכן לאמץ את המצע שלנו"

בחלון הראווה של מצע הכלכלית, זליכה מדבר על מאבק בטייקונים וכשלי שוק, אלא שהוא לא מתייחס כלל לסוגיות שקשורות לרווחה.

כך, למשל, בהקשר לשוק הדיור, הוא מתמקד בהורדת מחיר דירה ל-120 משכורות. יש גם כוונה להוריד מכס על ייבוא מזון ואת המיסוי הכבד על כלי רכב. קריצה קלאסית לבוחרים מהמרכז-ימין הכלכלי, בסגנון משה כחלון משודרג ולוחמני יותר.

המפלגה הכלכלית בראשות ירון זליכה (במרכז). פרופ' עליאן אלקרינאוי ראשון מימין
המפלגה הכלכלית בראשות ירון זליכה (במרכז). פרופ' עליאן אלקרינאוי ראשון מימין

כשלעצמה, האג'נדה הזו נשמעת נהדר, בתקווה שהיעילות הכלכלית תגדל בצורה פנטסטית, כך שלא יהיה צורך במסחטת הכסף האדירה של המיסים על רכבים וחלפים. אין ספק שזליכה כבר הוכיח שאינו שבוי של תאגידי ענק במה שנוגע למיסוי ותמלוגים, ומבטיח גם להילחם במונופול הגז.

אלקרינאוי מהדהד את אותם מסרים וטוען שזו הדרך להגדיל את העוגה הכלכלית לכולם. עם זאת, יש לו מושג ברור לאן להפנות את המשאבים הפנויים לבניית תשתיות צמיחה ורווחה.

"במקום מיליארדים תרוויחו מיליונים, ואת היתרה תשאירו לאחרים. אנחנו רוצים להוריד את יוקר המחיה כי זה נוגע לכל כיס. אנחנו רוצים להשקיע באוכלוסיות המוחלשות. להוריד את מספר התלמידים בכיתה מ-35 ל-18, ולא תלמיד אחד יותר. המערכת כושלת ויש פערים גדולים בין מרכז לפריפריה".

"אנחנו רוצים להוריד את יוקר המחיה. אנחנו רוצים להשקיע באוכלוסיות המוחלשות. להוריד את מספר התלמידים בכיתה ל-18, ולא תלמיד אחד יותר. המערכת כושלת ויש פערים גדולים בין מרכז לפריפריה"

הראיון הזה מתקיים ימים ספורים אחרי שפורסמו בתקשורת הידיעות על חשד לתקיפה מינית של ילדה בידי בדואים, וסיפור הפריצה של שודדים בדואים לבסיס נבטים. התחושה הכללית היא שבחברה הבדואית מתפתח מערב פרוע. התשובה של אלקרינאוי, שחוזרת שוב ושוב היא "חינוך, חינוך וחינוך", שייתן לנוער הבדואי מסגרת ואופק.

"אם יש לנו 35 תלמידים בכיתה, 50% מהם נושרים או מסיימים 12 שנות לימוד, סופרים 12 שנה ומקבלים תעודת בוגר תיכון, אבל מפיש. אין כלום. לכאורה אנחנו משקיעים בילדים האלה, אבל אי אפשר לדבר על סטארט-אפ ניישן עם כיתות כל כך גדולות.

בית ספר אלנג'אח ברהט (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
בית ספר אלנג'אח ברהט (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

"בכפרים הלא מוכרים לא למדו השנה כמעט בכלל ועדיין לא לומדים. גם באוניברסיטה המערכת לפעמים נופלת אז תאר לעצמך אחד שגר ביישוב לא מוכר. הקורונה העצימה פערים חברתיים וחינוכיים ויש כאן דור שהולך קפוט.

"האלימות פושה בקרב צעירים שאין להם מה להפסיד, ואנחנו רוצים להביא את האנשים האלה למצב שבו יחשבו מיליון פעם. ניהלתי פה באוניברסיטה את המרכז הבדואי והצלחתי להביא 153 סטודנטיות בדואיות ללמוד בפקולטות השונות. זה משנה עולם ותרבות.

"היום המצב הוא שיש יותר בנות מאשר בנים בתואר ראשון מהמגזר הבדואי והערבי, כי שינינו את התרבות, השאלה אם אתה פתוח להשקיע, אם יש לך אמצעים ותוכנית".

"הבאתי 153 סטודנטיות בדואיות ללמוד בפקולטות השונות. זה משנה עולם ותרבות. היום המצב הוא שיש יותר בנות מאשר בנים בתואר ראשון מהמגזר הבדואי והערבי. השאלה אם אתה פתוח להשקיע, אם יש לך תוכנית"

תלמידות בבית ספר אלנג'אח ברהט בהפסקת לימודים (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
תלמידות בבית ספר אלנג'אח ברהט בהפסקת לימודים (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

נפתלי בנט אמר לפני שבוע "איבדנו את הנגב, אין משילות בקרב הבדואים".
"אני נגד אלימות ומגנה את מה שקרה בתוקף, אבל צריך לראות למה הגענו עד הלום. מה התנאים שהביאו למצב הנוכחי. האלימות גואה בחברה הערבית, ויש לי תכנית מפורטת איך מטפלים בזה, לא רק זבנג וגמרנו כמו הביקורים של נתניהו.

"ביקור פה והקמת תחנת משטרה שם זה טיפול סימפטומטי. הקלה מקומית שתתפוצץ במקום אחר, זה לא טיפול שורש. לכן אנחנו רוצים להיות במשרד האוצר ולשבת על השיבר כדי להקצות משאבים לאן שצריך".

פרופסור פלוס פלוס

זו לא הפעם הראשונה ששמו מוזכר בהקשרי הזירה הפוליטית. עמיר פרץ ביקש למנותו לשר הערבי הראשון, ובבחירות שלאחר מכן שמו הוזכר גם בהקשר למינוי מטעם בני גנץ. זה לא התממש אז והוא עצמו אומר שהצביע בעבר לעבודה וגם לכחול-לבן ו"התאכזבתי כמו כולם".

גבוה, רזה, תזזיתי ובעל קול רועם, הוא במקום שבו אינו חושש להביע את דעתו על הכל מהכל, ומשלב ביטויים עממיים בערבית וקלישאות באנגלית שנצרבה אצלו מהשנים הארוכות במהלכן בילה באקדמיה הקנדית. הוא לא מוצא שום בעיה בלדבר פוליטיקה בזמן שהוא מכהן בתפקיד אקדמי.

פרופ' עליאן אלקרינאוי מצטלם במטה המפלגה הכלכלית החדשה
פרופ' עליאן אלקרינאוי מצטלם במטה המפלגה הכלכלית החדשה

"אנחנו פרופסורים באוניברסיטה ויותר חזקים אפילו מפוליטיקאים. יש לנו פה גדול, עצמאות וחופש. אני פרופסור מן המניין פלוס-פלוס. אנחנו לא במשרד החינוך, מדברים חופשי. אתה רואה כמה כתבתי, עשיתי את זה במו ידי", הוא אומר בעודו מצביע על מדף הספרים העמוסים שלידו, שחלקם נערכו ונכתבו על ידו בהוצאות של אוניברסיטאות יוקרתיות.

הוא לא מאמין לנתניהו, כשראש הממשלה אומר שיקים שדה תעופה בנבטים, "זה כלאם פאדי", לא חושב שהחיבוק החם שלו למגזר הערבי יניב לו קולות, ומתקשה להבין איך זה מסתדר עם החבירה לכהניסטים.

"מאוד מעניין שביבי מחבק את החברה הערבית אחרי שהביא את חוק הלאום, חוק קמיניץ, (להחמרת האכיפה נגד בנייה בלתי חוקית, ע.ש.) והערבים נוהרים לקלפיות. בצד אחד אתה מחבק את מנסור עבאס ובצד השני את הגזענים האלה, הכהניסטים ואיתמר בן-גביר שהם שונאי ערבים ויהודים. איך זה מתיישב, אני לא יודע".

"מאוד מעניין שביבי מחבק את החברה הערבית אחרי שהביא את חוק הלאום, חוק קמיניץ והערבים נוהרים לקלפיות. בצד אחד אתה מחבק את מנסור עבאס ובצד השני את איתמר בן-גביר. איך זה מתיישב, אני לא יודע"

אתה מהווה מיעוט גם בקרב הבדואים, שרובם מצביעים למשותפת. ונתניהו הצליח בהקשר הזה לגרום לפיצול בחברה הערבית.
"למנסור עבאס יש את הגישה שלו, ואני מכבד אותו. הוא חבר שלי, אבל הוא לא גזען כמו בן-גביר. אני לא יכול לחיות במדינה שבה גזענות מקבלת לגיטימציה מראש הממשלה, אני לא קונה את החיבוק שלו למגזר הערבי, אני מעריך שהערבים לא יצביעו לו. אכפת לי מהמדינה ומחברה בריאה. תראה את הליכוד, לימור לבנת פורשת בעקבות החיבור לכהניסטים. חליל אללה, זה ראש ממשלה שמחבק אנשים כאלה!".

לכל אורך השיחה הוא משדר ממלכתיות. "אני לא מגזרי, הייתי ראש המחלקה הזו ונשיא מכללה ודיקן בקנדה ועבדתי עם כולם. לא היו אצלי איקס או וואי או זד, אני מסתכל על בני אדם באשר הם ורוצה לקדם גם פיוס לאומי בחברה הישראלית ולמתן את השיח המתלהם, המתנשא והגזעני. בזה צריך להיאבק".

הכרזה של המפלגה הכלכלית עם ירון זליכה ועליאן אלקרינאוי
הכרזה של המפלגה הכלכלית עם ירון זליכה ועליאן אלקרינאוי

ועדיין, מה עושים, למשל, עם כל כלי הנשק שמסתובבים בחברה הערבית?
"כשנהיה בממשלה הבאה נקים תת ועדות שיכללו את כל משרדי הממשלה השונים, החל בחינוך, תשתיות ועד ביטחון פנים כי צריך להילחם מיידית בכנופיות הפשע ובחצי מיליון כלי נשק שמסתובבים במגזר הערבי. חלק מהנשק בא מצה"ל, ולכן משרד הביטחון צריך להיות חלק מהמאבק.

"דרושה יד ברזל ויחד עם זאת לטפל בדברים האחרים, קודם כל חינוך. זה הכלי היחידי שיכול להפחית את האלימות. אבל יותר מהכל אנחנו רוצים שיהיו בוועדות הממשלתיות גם נציגים של החברה הערבית, אנשי מקצוע ומנהיגים, הם צריכים להיות שותפים לפתרון, לא לתת הוראות מלמעלה כי תמיד יש התנגדות", הוא אומר וחובט יד אחת בשניה.

"יש מטרות קצרות וארוכות טווח. אם רואים ש-3,000 תיכוניסטים מהנגב מסיימים בית ספר, ורק 20% מהם ממשיכים להשכלה הגבוהה. נדרשת התערבות מיידית של הכשרה והכוונה. אנחנו רוצים להקצות לזה משאבים כי זה חשוב למדינת ישראל ולחוסן הלאומי. הם צריכים להיות חלק מהכלכלה במקום לשבת בבתי סוהר, ששם עולה עשרת אלפים שקל לחודש להחזיק אותם.

"אם רואים ש-3,000 תיכוניסטים מהנגב מסיימים בית ספר, ורק 20% מהם ממשיכים להשכלה הגבוהה. נדרשת התערבות מיידית של הכשרה והכוונה. אנחנו רוצים להקצות לזה משאבים כי זה חשוב למדינה ולחוסן הלאומי"

"אני רוצה להשקיע באוכלוסייה הזו ולהרחיק אותה מעולם הפשע. עוני הוא אחד ההסברים לעבריינות ואנחנו רוצים לשפר את מצבה של האוכלוסייה, כולל נוער בסיכון, מחסור במסגרות בלתי פורמליות והכוונה. צריך להקצות המון כסף כדי לבנות תכנית מקיפה מתשתיות ועד חינוך".

البروفيسور عليّان القريناوي: محاضر في جامعة بن غوريون ومرشّح ضمن الحزب الاقتصادي، يبيّن أن الاقتصاد السّليم هو الضمان الوحيد لمجتمعٍ سليم.ولأنّنا نريد لمجتمعنا الأفضل، علينا أن نختار له الأفضل أيضًا.لذلك سنختار الحزب الاقتصادي، لينهضَ باقتصادنا ومجتمعنا.

Posted by Alean Alkrenawi on Wednesday, February 17, 2021

אפשר להציל המון

בגלל הלו"ז הצפוף שגוזר עליו קמפיין הבחירות האינטנסיבי, הראיון לא מתקיים בעיר מגוריו, רהט, שבה אחיו של אלקרינאוי, טלאל, היה ראש העיר.

אמנם אחוז האבטלה נחתך בה בחצי בשנים האחרונות, לפחות עד לפני הקורונה, אך העיר הבדואית הגדולה מצפון לבאר שבע היא עדיין אחד היישובים העניים במדינה ומדורגת באשכול הכלכלי הנמוך ביותר. הוא חקר גם את ההשלכות השליליות של פוליגמיה על נשים, אך גדל במשפחה מונוגמית ולו עצמו יש שני ילדים.

לדבריו, הרחבת מעגל ההשכלה היא גם התשובה לתופעות כמו ריבוי נשים, וכמובן אלימות.

"ברור שיש תופעות שלא הכי מתאימות לעידן שלנו, כולל נקמת הדם כמו שרואים בג'וואריש ובמקומות כאלה, אבל הדרך היחידה למתן את זה היא באמצעות חינוך. יש קורלציה הפוכה בין רמת ההשכלה לנישואים הפוליגמיים, אנשים מתרחקים מזה יא חביבי, יא עיני, יא רוחי.

"ברור שיש תופעות שלא הכי מתאימות לעידן שלנו, כולל נקמת הדם כמו שרואים בג'וואריש ובמקומות כאלה, אבל הדרך היחידה למתן את זה היא באמצעות חינוך. יש קורלציה הפוכה בין רמת ההשכלה לנישואים הפוליגמיים"

"כמה שאתה משקיע בדור הזה אתה גם דוחה את גיל הנישואים. כנשיא מכללת אחווה הכפלתי את שיעור התלמידים הערבים מ-16% ל-32%. ברגע שהחבר'ה מתחילים ללמוד אין זמן לחתונות".

חזון ההשכלה שלו עובר דרך הלוואות בערבות מדינה לסטודנטים והרחבת הזכאות למלגות לפי המודל המקובל בצפון אמריקה. "הבת שלי לומדת בטורונטו כי יש לי אמצעים, אבל מה תגיד באופקים, דימונה, נתיבות וירוחם? צריכים להציע להם הלוואות ומלגות.

נשים מוסלמיות באום אל-פחם במהלך מגפת הקורונה, פברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
נשים מוסלמיות באום אל-פחם במהלך מגפת הקורונה, פברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

"הקורונה גורמת לסטודנטים לקשיים נפשיים, חברתיים וכלכליים. דווקא בהתחלה ראינו שיש עלייה בסטודנטים שפנו לאפיק ההשכלה, אבל ברגע שהתחילו ללמוד ראינו גם את הקשיים הכלכליים. הסטודנטים כותבים לי, אין לי כסף וההורים שלי הפכו למובטלים. מעמד הביניים קורס. יש כאן מצוקות קשות ביותר".

מעבר לכך, הוא רוצה להחזיר הביתה את הסטודנטים הערבים שלומדים בירדן ומדינות אחרות. "יש 24 אלף סטודנטים ערבים שמוציאים בחו"ל מיליארד וחצי שקל בשנה, שבאים מהאמצעים הדלים בחברה הערבית. עם הכסף הזה אפשר להקים בארץ שתי אוניברסיטאות ואנחנו רוצים להקים אחת ביישוב ערבי.

"יש 24 אלף סטודנטים ערבים שמוציאים בחו"ל מיליארד וחצי שקל בשנה, שבאים מהאמצעים הדלים בחברה הערבית. עם הכסף הזה אפשר להקים בארץ שתי אוניברסיטאות ואנחנו רוצים להקים אחת ביישוב ערבי"

"הסטודנטים שלומדים בחו"ל חווים שם קשיי הסתגלות ואחר כך מתקשים להסתגל פה. חקרתי את הנושא הזה ביחס לסעודים שלומדים בארה"ב.

"יחד עם הגדלת העזרה במימון לסטודנטים נוכל להציל המון. זה משלם את עצמו כי במקום לשלוח אותם לשוליים אתה מעלה את ההכנסות שלה האנשים האלה, וזה משנה את כל התמונה. במקביל, אנחנו רוצים להקים גם בית חולים בחברה הערבית. הממשל לא רואה את הדברים האלה, ולכן אני רוצה להיות שם כי אני בא מהשטח".

מה אתה מציע ביחס לכפרים הלא מוכרים? אתה חושב שהבדואים צריכים להתפשר?
"צריך לשבת עם התושבים ולבוא עם פתרונות, צריך לשתף את האוכלוסייה. גם בטיפול באלימות, הם צריכים להיות חלק מהפתרון. ברגע שאתה מתחיל לראות את החלופות אפשר לשתף ולבנות משהו ביחד".

שבט טראבין של הבדואים גר ליד אתר הפסולת דודאים (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
שבט טראבין של הבדואים גר ליד אתר הפסולת דודאים (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

בשנים האחרונות אלקרינאוי שהה לא מעט בירדן כדי לחקור את תופעת הפליטים, והוא עוסק גם באלימות פוליטית והמשמעויות שלה. אף שהוא מדבר על חינוך ועוסק בו, הוא עצמו חקר את התחום הטיפולי, ואחד מספריו הראשונים מתייחס לפסיכיאטריה בחברה הבדואית, שמרוחקת גיאוגרפית ותרבותית מהחברה הכללית.

לא בטוח שהמפלגה שבה הוא רץ תגיע עד לכנסת, אבל אי אפשר לטעות במוטיבציה של האיש הזה. אם לא בחודש הבא, אולי בסבב הבחירות הבא יגיע ליעד.

"זה החלום שלי: לתת שוויון זכויות ולטפל בכולם בצורה שווה, לא להשאיר אנשים מאחור. בגלל זה החלטתי ללכת לפוליטיקה כדי להיות שופר של האנשים המוחלשים שמודרים כלכלית, חברתית, חינוכית ונפשית".

עוד 2,239 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

אנגלה מרקל כמשל ונמשל

ביום האישה הבינלאומי השנתי התייחסות לנשים שמנהיגות מדינות היא כבר מזמן בגדר אטריות קרות. לא מדובר בהיסטוריה רחוקה של מלכות ונסיכות שזכו במעמדן על בסיס תורשתי, אלא בהיסטוריה קרובה בה הנשים עמדו במאבקים פוליטיים כדי להתמנות ולנצח בבחירות כלליות בזכות עצמן.

ביום האישה הבינלאומי השנתי התייחסות לנשים שמנהיגות מדינות לא מחדשת. זו לא היסטוריה רחוקה של מעמד על בסיס ירושה, אלא היסטוריה קרובה בה נשים עמדו במאבקים פוליטיים וניצחו בזכות עצמן

מאז אמצע שנות ה-60 של המאה הקודמת הפך התחום למעשה של שגרה כשמדינות רבות בחרו בהן לעמוד בראשן או בראשות הממשלה. ישראל הייתה בין החלוצות כאשר בחרה בגולדה מאיר ב-1969, שאולצה לפרוש בעקבות מחדלי מלחמת יום הכיפורים.

לעומת גורלה הפוליטי, גורלן של אינדירה גנדי בהודו ובנזיר בהוטו בפקיסטן המוסלמית היה טראגי יותר, כאשר הן נרצחו על רקע פוליטי. אלן ג'ונסון סרליף הייתה האישה הראשונה באפריקה שנבחרה לנשיאה בליבריה, ובזכות פעילותה זכתה גם בפרס נובל לשלום.

בעולם המערבי של בחירות חופשיות נודע מקום מיוחד למרגרט תאצ'ר, שבהיסטוריה הבריטית עד היום נודעה כראש הממשלה הראשונה וגם היחידה שנבחרה שלוש פעמים רצופות לאורך 11 שנים, התקופה הארוכה ביותר מאז ראשית המאה ה-19.

במהלך כהונתה היא הנהיגה מדיניות שמרנית קיצונית שהביאו למהפכים גדולים בכלכלה והחברה הבריטית. בשל כך זכתה למושג שהתקבע בעולם הפוליטי, תאצ'ריזם, המבטא לא רק את מדיניותה אלא גם את סגנון מנהיגותה הריכוזי, לאומיותה הקיצונית וגישתה הלא מתפשרת להשיג מטרות פוליטיות. מסיבה זו היא החליטה לפרוש ב-1999, כאשר הגיעה למסקנה כי איננה נהנית יותר מתמיכה מוחלטת של חברי מפלגתה השמרנית.

לעומת השמות הללו, שונה מעמדה וגורלה הפוליטי של המנהיגה שכיכבה בזירה העולמית בשני העשורים האחרונים, ודמותה הפוליטית הפכה לסמל במובנים רבים, אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה. ראשיתה וסיומה של הקריירה הפוליטית שלה מהווים ביטוי לאישיותה הצנועה, ששנות כהונתה הרבות לא הותירו בה רישומן והיא נותרה חפה מכל הגינונים המאפיינים מנהיגים רבים, בעיקר מהמגדר השני. מרקל קיבלה את מושכות מפלגתה לאחר שהמנטור הפוליטי שלה, הלמוט קוהל, הקנצלר שהנהיג את איחודה של גרמניה, הסתבך בשערוריית שחיתות ב-1999 והיא, יוצאת מזרח גרמניה הקומוניסטית, גינתה אותו פומבית וקראה לו ללכת למרות שהייתה במשך שנים בת חסותו.

דמותה הפוליטית של מרקל, קנצלרית גרמניה, הפכה לסמל. ראשית וסיום הקריירה הפוליטית שלה מבטאים את אישיותה הצנועה, שנותרה חפה מגינונים המאפיינים מנהיגים רבים, בעיקר מהמגדר השני

לאחר 18 שנות הנהגת מפלגתה הנוצרית דמוקרטית, מתוכן למעלה מ-15 שנים בראשות הממשלה, היא נפרדת בדרך לא שגרתית בעולם המודרני. כבר לפני כשנתיים היא הודיעה כי לא תתמודד על כהונת קנצלר חמישית ב-2021 ועל כוונתה לפרוש גם מהנהגת המפלגה.

"עכשיו הזמן לפתוח פרק חדש. היום בשעה זו, ברגע זה אני מוצפת בהרגשה אחת, תודה".

חברי המפלגה באולם קמו על רגליהם ובמשך כעשר דקות מחאו כפיים ללא הפסק בעוד היא נראתה נרגשת ונבוכה. נופפה לקהל, התיישבה, קמה שוב על רגליה, ניסתה לומר מספר מלים, התיישבה שוב וקמה שוב. הרגעים הללו, גם אם לא במכוון, הדגישו את אישיותה ואופייה.

לפני מספר ימים הגיע רגע הפרישה מהנהגת המפלגה לאחר שנבחר יורשה, בעוד הבחירות הכלליות מתוכננות לסתיו. כפי שקרה בימים הראשונים של מגפת הקורונה במדינות שונות, הגרמנים ברחבי המדינה יצאו למרפסות ובמשך כשש דקות מחאו כפיים באופן ספונטני לאות הערכה ותודה על מנהיגותה ושירותה למענם.  

לאורך כל שנותיה בשלטון ראה הציבור במרקל אישה עם יושרה אישית, שלא רדפה אחרי כל מצלמה ומיקרופון אלא אם כן היה לה דבר מה בעל ערך לומר. גינוני השררה לא דבקו בה. היא לא התפתתה לאופנות מתחלפות ואורות זרקורים, לא ניצלה את משרתה כדי לצבור נכסים אישיים או להקיף עצמה בעוזרים ומשרתים. היא ובעלה ממשיכים להתגורר באותה דירה שלפני היבחרותה ולא במשכן הרשמי של הקנצלר. בהתנהגותה היומיומית שידרה אמפתיה, אמינות ויציבות – מצרכים בסיסיים למנהיגות ראויה.

80 מיליוני גרמנים העריכו את ידענותה, מסירותה ויכולותיה להתנהל גם בזירה הבינלאומית. היא שיתפה פעולה והתעמתה עם חמישה ראשי ממשלה בריטיים, ארבעה נשיאי צרפת, שמונה ראשי ממשלה איטלקיים, ארבעה נשיאים אמריקאים, כולל ג'ו ביידן, ואחד, ולדימיר פוטין.

באחת ממסיבות העיתונאים מרקל נשאלה על ידי עיתונאית על לבושה. מסתבר שהבחינו שמלתחתה אינה מתחדשת, ועלתה השאלה אם אין לה חליפה אחרת מחליפה מסוימת שנדמה כי היא לובשת כל הזמן. היא השיבה כי היא עובדת מדינה ולא מודל אופנה.

בהזדמנות אחרת כששאלו אותה האם יש בביתה עובדי משק בית ומי מנקה שם, מכין ארוחות וכדומה, היא השיבה בשלילה, כי אין לה עוזרות כי איננה זקוקה להן שכן היא ובעלה מבצעים מדי יום את משימות הבית. כששאלות מסוג זה חזרו על עצמן מרקל הגיבה כי היא מצפה מהעיתונאים לשאול אותה על ההישגים והכישלונות בעבודתה בממשלה במקום פרטים על חייה האישיים.

מרקל לא ניצלה את משרתה לצבירת נכסים אישיים או להקיף עצמה בעוזרים ומשרתים. היא ובעלה ממשיכים להתגורר באותה דירה מלפני היבחרה ולא במשכן הקנצלר הרשמי. על שאלה לגבי מלתחתה הגיבה כי היא עובדת מדינה ולא מודל אופנה

אנגלה מרקל היא הדגם של המנהיג שהזמן לא מקלקל, הנותר נאמן לערכיו ומבין כי תפקידו לשרת ולקדם את האינטרסים של אזרחיו. לכן, למרות קומתה הלא גבוהה היא מותירה אחריה נעליים גדולות מאד שיורשיה יצטרכו למלא בעמל רב.

בצלאל לביא הוא גמלאי משירות המדינה. בעל תואר שני ביחסים בינ"ל ומדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית. בכתיבה פובליציסטית עושה שימוש בעובדות ואירועים היסטוריים כדי לדון באירועי דיומא שוטפים בארץ ובעולם. היה עורך של עיתון אזורי בשרון ופרסם ספר היסטורי על חיפושי הנפט בא"י ומאמרים אקדמיים בכתבי עת בארץ ובחו"ל בנושאי ארץ ומדינה ותולדות היהודים באירופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 767 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

אלקין: נתניהו יודע שלא יהיו לו 61, אני רואה את העצבנות שלו

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות ● גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: נראה אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב

עוד 13 עדכונים

למקרה שפיספסת

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-2 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה