בכיר במערכת הבריאות:

"בפעילויות התו הירוק אין בדיקות על מנת ללחוץ על הציבור להתחסן"

פרסום ראשון התכנון היה להציב עמדות לבדיקה מהירה במאות נקודות כדי לאפשר כניסה לילדים ולבלתי מתחסנים ● אחרי שהתברר שיש מלאי גדול מספיק של בדיקות, התחילו לחשוש במשרד הבריאות שהציבור יאבד מוטיבציה להתחסן, והתוכנית שונתה ● התוצאה: כאוס בשטח ● חלק גדול מהמקומות נותר סגור, עובדים לא מחוסנים רשאים להיכנס, אבל הילדים נשארים בחוץ

בדיקות קורונה במעבר היבדק וסע ליד קצרין, 21 בפברואר 2021 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
מיכאל גלעדי/פלאש90
בדיקות קורונה במעבר היבדק וסע ליד קצרין, 21 בפברואר 2021

אתמול (ראשון) נכנסה לפעולה תוכנית "התו הירוק", המאפשרת פתיחה של אירועי תרבות וספורט, בתי תפילה, חדרי כושר, בריכות שחיה, תערוכות ובתי מלון למחוסנים ולמחלימים. התוכנית הייתה אמורה לכלול גם אפשרות להכניס לפעילויות מי שעבר בדיקת קורונה שלילית. בסוף השבוע שעבר, האפשרות הזו הוצאה מהתוכנית במפתיע, ללא שום הסבר.

גורם בכיר במערכת הבריאות, המעורב בהיערכות לביצוע מתווה התו הירוק, אומר לזמן ישראל: "הוציאו את הבדיקות מהסיפור כדי להגביר את הלחץ על הציבור להתחסן. זאת לא איזו תקלה טכנית של הרגע האחרון, אלא החלטה מודעת לא לאפשר לאנשים את האופציה לעבור בדיקה במקום להתחסן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יואב קיש מציגים את ערכות הבדיקה המהירה לגילוי נגיף הקורונה שמשרד הבריאות רכש מ"סופיה", 6 באוקטובר 2021 (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יואב קיש מציגים את ערכות הבדיקה המהירה לגילוי נגיף הקורונה שמשרד הבריאות רכש מ"סופיה", 6 באוקטובר 2021 (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

"הכוונה הייתה להציב בכניסה לפעילויות עמדות לבדיקה מהירה כדי לאפשר לילדים, בעלי מזרק אפיפן שאסור להם להתחסן וכן עובדים שלא חוסנו לעבור בדיקה מהירה ולהיכנס, ולשלוח את השאר – לקוחות מעל גיל 16 שלא חוסנו – לעבור בדיקות קורונה רגילות.

"אבל אחרי שהתברר שיש מספיק בדיקות מהירות כדי לאפשר לכל מי שלא התחסן להיבדק ולהיכנס, התחילו לחשוש שמי שיוכל להיכנס אחרי בדיקה של רבע שעה יאבד את המוטיבציה להתחסן, ולכן ויתרו על כל הבדיקות".

"אחרי שהתברר שיש מספיק בדיקות מהירות כדי לאפשר לכל מי שלא התחסן להיבדק ולהיכנס, התחילו לחשוש שמי שיוכל להיכנס אחרי בדיקה של רבע שעה יאבד את המוטיבציה להתחסן, ולכן ויתרו"

התוכנית לא יצאה לפועל

עד ליום רביעי שעבר, פורסם שוב ושוב כי המקומות שיפעלו במסגרת התו הירוק יאפשרו כניסה למתחסנים, למחלימים ולמי שיציג בדיקת קורונה שלילית. זאת הייתה גם החלטת הממשלה בנושא.

לשם כך, הזמין משרד הבריאות מאות ערכות לבדיקות מהירות, במטרה להעמיד אותן בכניסה לעסקים ולמוסדות שייפתחו. משווקת ערכות הבדיקה "סופיה", למשל, קיבלה הזמנה להכנת 300 עמדות בדיקה מהירה לצורך התו הירוק, ובחברה דיווחו כבר לפני כשבועיים כי הם מוכנים להפעלת כל העמדות ומחכים להוראה להפעיל אותן.

בדיקת קורונה מהירה של "סופיה"
בדיקת קורונה מהירה של "סופיה"

בתחילת השבוע שעבר פורסמו ציטוטים של בכירים במשרד הבריאות, לפיהם הם מעוניינים לצמצם את מתחמי הבדיקות ולגבות תשלום עבור בדיקות, כדי להקשות על מי שלא חוסן להיכנס לפעילויות התו הירוק. זאת, למרות ששימוש נרחב בבדיקות מאפשר לאתר ולבודד נדבקים במגפה ומקטין את התחלואה בכל מקרה.

ביום חמישי שעבר, הודיעו שר הבריאות יולי אדלשטיין ובכירי משרד הבריאות במסיבת עיתונאים על תנאי הפעלת התו הירוק. במפתיע, אדלשטיין הצהיר כי התו הירוק לא יאפשר בינתיים כניסה לנבדקים. זאת, למעט אפשרות לילדים להיכנס על סמך בדיקה לבתי מלון בלבד.  לא ניתנה הודעה מתי יתאפשרו הבדיקות, ולא ניתן הסבר לשינוי במדיניות.

מהדברים שאמרו אדלשטיין ובכירי משרדו השתמע שקיים מחסור בבדיקות או ערכות בדיקה, אף כי הדבר לא נאמר בפירוש.

אדלשטיין אמר כי "מי שבוחר שלא להתחסן, יצטרך להמתין עד שמספר המתחסנים יעלה, ואז נוכל לעמוד בביקוש לבדיקות לגילוי הקורונה" והוסיף: "בקרוב יהיו מקומות עבודה שבהם אנשים שעובדים עם קהל באופן קבוע יהיו או מחוסנים או יצטרכו לעבור בדיקות כל 48 שעות".

הממונה על בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, נשאלה מה יעשו ילדים שירצו להיכנס לפעילויות, וענתה: "יהיה ניתן לעשות זאת בהמשך, כשיהיו יותר בדיקות מהירות".

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, בדיון של ועדת החוקה בכנסת, 25 בינואר 2021 (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, בדיון של ועדת החוקה בכנסת, 25 בינואר 2021 (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

ערפילים כבדים מאוד

במקביל לביטול אופציית הבדיקה, הקניונים ומתחמי הקניות, שהיו אמורים להיפתח אתמול גם הם במסגרת התו הירוק, ייפתחו בלא הגבלת כניסה בהתאם להוראות התו הסגול. אחרי שלבעלי הקניונים התברר כי אין אפשרות לבדיקה, הם הפעילו לחץ והודיעו שלא יסכימו לפתוח למחוסנים בלבד.

הוצאת האפשרות להיבדק הכניסה את כל תוכנית התו הירוק לטלטלה שמעכבת את יישומה. משמעות ההחלטה היא שילדים לא יוכלו להיכנס לפעילויות בכלל, ועבור חלק מהמקומות – כמו בריכות שחיה – המשמעות היא ביטול התוכנית כולה.

במועצה לשלום הילד הגיבו בזעם על ההחלטה להשאיר את הילדים בחוץ.

מנכ"לית המועצה, עו"ד ורד וינדמן, שלחה מכתב לאדלשטיין וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבו כתבה: "המתווה הוא אפליה פסולה ויש בו כדי להחריף את הנזקים הקשים שנגרמים ממילא לילדים כתוצאה מהשלכות משבר הקורונה. יש לאפשר פתרונות כגון בדיקות מהירות בכל מקום בו תותר כניסה לציבור המחוסן".

לקוחות מציגים את התו הירוק בכניסה לחדר כושר של רשת "הולמס פלייס" בתל אביב, 21 בפברואר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
לקוחות מציגים את התו הירוק בכניסה לחדר כושר של רשת "הולמס פלייס" בתל אביב, 21 בפברואר 2021 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

בעיה נוספת שעלתה היא השאלה כיצד יוכלו עובדים צעירים, שרובם הגדול טרם חוסנו בחיסון שני ואין להם תעודת מתחסן, להיכנס למקומות העבודה שלהם. פרסומי משרד הבריאות בנושא היו מעורפלים ולא התייחסו לשאלה האם עובדים לא מחוסנים יוכלו להיכנס. רק אתמול, בתשובה לשאלות כתבים, הודו במשרד הבריאות כי "נכון להיום, אין חובה חוקית על העובדים להציג תו ירוק, אלא על ציבור הלקוחות בלבד".

ההערכה היא שכל המקומות שנפתחו איפשרו לעובדיהם להיכנס בלי חיסון וללא בדיקה. ברשת חדרי הכושר והספא "הולמס פלייס", ובחלק מרשתות בתי המלון כמו פתאל וסטאי, אמרו אתמול בגלוי כי חלק מעובדיהם אינם מחוסנים וגם הם חזרו לעבוד כרגיל. הסיכון בהדבקה נעשה גבוה יותר, אם כן, מאשר במצב שבו היו נערכות בדיקות בכניסה למי שטרם חוסן.

העובדה שחלק ניכר מהלקוחות – רובם מתחת לגיל 40 – לא יכולים להיכנס כלל, איסור הכניסה לילדים, היעדר בדיקות מהירות לעובדים והכאוס הכללי שליוו את הפעלת התוכנית גרמו לחלק ניכר מהעסקים והמוסדות שלא להיפתח.

בחדרי הכושר, שרוב עובדיהם וחלק ניכר מלקוחותיהם הם צעירים, הודיעו בשבוע שעבר שמבחינתם המשמעות היא ביטול התוכנית. כ-650 בעלי חדרי כושר חתמו על עצומה שבה הודיעו כי לא יפתחו אותם. מבדיקה שערכנו עולה כי חדרי כושר של "גרייט שייפ" ו"פרופיט" נותרו סגורים.

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין במכון כושר בפתח תקוה, 20 בפברואר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין במכון כושר בפתח תקוה, 20 בפברואר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

הלך הצ'ופר

גם ההודעות על פתיחה גורפת מחדש של ענף התרבות, והציוצים הנרגשים של פוליטיקאים, לא שיקפו את המציאות. מבין שבעת התיאטראות הרפרטואריים, רק תיאטרון החאן נפתח היום מחדש, ובשבוע הבא ייפתח גם תיאטרון חיפה.

אולמות הקולנוע נותרו סגורים, ואתמול פורסם שאמנם חלק ממועדוני ההופעות נפתחו, אך לא רובם.

בעוד שבוע וחצי אמורות להיפתח גם מסעדות גדולות במסגרת התו הירוק, ולא ברור כלל כיצד ניתן לפתוח אותן בלי אפשרות לבדיקת ילדים ולקוחות צעירים שטרם חוסנו בחיסון שני.

"התוכנית של האיים הירוקים הייתה יכולה להיות יופי של צ'ופר למחוסנים ולעזור לעסקים להתרומם, אבל מרוב לחץ ולהיטות לדחוף את כולם להתחסן, ויתרו על המרכיב החשוב של הבדיקות", אומר בכיר במערכת הבריאות.

"לא ברור על מה ההיסטריה, הציבור ממשיך להתחסן בקצב מהיר, ורוב אלה שאין להם תעודת מתחסן עדיין לא יכלו לקבל חיסון שני. התוצאה היא בלאגן, יותר הדבקה, פחות הכנסות והמון עוגמת נפש".

"לא ברור על מה ההיסטריה, הציבור ממשיך להתחסן בקצב מהיר, ורוב אלה שאין להם תעודת מתחסן עדיין לא יכלו לקבל חיסון שני. התוצאה היא בלאגן, יותר הדבקה, פחות הכנסות והמון עוגמת נפש"

מחברת "סופיה", המספקת למשרד הבריאות בדיקות מהירות, נמסר: "התחלנו כבר לפני מספר שבועות בהיערכות להקמת מתחמים לביצוע בדיקות מהירות. המטרה היא להנגיש את הבדיקות, שהוכיחו כבר רמת אמינות גבוהה, עם קבלת תשובה תוך 15 דקות, בעיקר לאנשים שלא התחסנו מסיבות רפואיות ובני נוער מתחת לגיל 16, ללא תלות במעבדה.

"ישנם מספיק מכשירים וערכות בדיקה. טרם התקבלו אצלנו הנחיות לנוהל בדיקת סרבני החיסונים וטרם קיבלנו הודעה החל ממתי להתחיל לבדוק".

ממשרד הבריאות נמסר: "אכן במסגרת תכנון התו הירוק גובשה האפשרות לכלול במסגרתו גם כניסה לנבדקים בעלי תוצאה שלילית 48 שעות לפני הפעילות. יחד עם זאת, ולקראת אישור תכני הפעימות בממשלה נשקלה אפשרות זו שוב – והוחלט שלא להכליל בה את מי שאינו מחוסן או מחלים, ולא לאפשר כניסה עם בדיקות, גם לא לילדים. יודגש כי מדובר בהחלטה מוגבלת בזמן, אשר תיבחן מחדש.

"הסיבות המרכזיות להחלטה הן:

  • "כמות הלא מחוסנים בישראל, ובוודאי אם מוסיפים אליה ילדים, מייצרת כמות צפויה של עשרות רבות של בדיקות מדי יום לצרכי כניסה בתו ירוק (מעבר לעשרות האלפים המתקיימות היום לסימפטומטיים, קטיעת שרשראות, מגן אבות ועוד) – זוהי תוספת שבנקודת הזמן הזו עלולה להרוס את מערך הבדיקות ולא לספק תשובות בזמן.
  • "הידע המצטבר על יעילות החיסון גם במניעת תחלואה וגם במניעת הדבקה עדיין נדרש כדי להעריך באופן מלא את רמת הסיכונים שבפתיחה לציבור לא מחוסנים. זאת בעיקר לאור העובדה שבדיקות אינן "הרמטיות" ויש בהן גם אחוזי בדיקות שגויות.
  • "התו הירוק עוד מצוי בשלבי הרצה, גם טכניים אופרטיביים, וגם במימוש בשטח ונדרשים כמה ימי הפעלה כדי להבין את הביקושים ואת האפקטיביות של התו הירוק בשטח.

"מתוך כל אלה סוכם כאמור להמתין עם פתיחת התו הירוק לנבדקים בשלב הזה, ולקבל את המשך המדיניות לקראת הפעימה הבאה".

עוד 1,190 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה