פחד מחיסונים. אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock
סרבני החיסונים מסבירים עד כמה גבוה המחיר שהם משלמים על החלטתם

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

אופירה אבירם, נשואה ואם לשניים מפתח תקווה, היא היחידה בבית שלא התחסנה. "בעלי התחסן, המשפחה שלי ושל בעלי לוחצים עליי להתחסן, אבל אני לא רוצה. אני סובלת מבעיות שמיעה, ואני מפחדת שהחיסון יגביר את זה. אני גם מאוד לא אוהבת את האגרסיביות שבה כופים את החיסון. למה לחוץ לממשלה לחסן אותנו כל כך מהר, דווקא לפני הבחירות? כל התעמולה האגרסיבית הזו מאוד מרתיעה אותי".

משפחתה של אבירם, נומרולוגית ובעלת עמוד פופולרי בפייסבוק, מדגימה סובלנות והכלה בסוגיה הזו, אבל מדובר במקרה יוצא דופן. מבצע החיסונים הלאומי יצר פילוג עז בין המתחסנים והבלתי מתחסנים במדינה שגם כך עתירה בפילוגים מזנים שונים ומשונים. קבלת האחר? לא בבית ספרנו. ההחלטה שלא להתחסן מתקבלת ברוב המקרים בעוינות, לא באמת משנה למה לא התחסנת.

"בבית למדנו עוד הרבה לפני המגפה לחיות עם השוני", מספרת אבירם. "בעלי מאוד שונה ממני. אני באה מבית דתי והוא בא מבית חילוני. בפוליטיקה אני מרכז והוא ימין. בכל פעם שאנחנו שומעים בחדשות על מישהו שנפטר מקורונה הוא אומר לי בצחוק – 'עכשיו תגידי שביבי עושה את זה בכוונה כדי שאנשים ילכו להתחסן'.

"אבל יש לי חברות שהודיעו לי שלא יפגשו אותי עד שאתחסן. אני מבינה שהן מפחדות, אבל אני לא שוקלת להתחסן".

שלט בהפגנה נגד כפיית חיסונים, 15 בפברואר 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
שלט בהפגנה נגד כפיית חיסונים, 15 בפברואר 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

האם פתיחת פעילויות התו הירוק תשנה משהו בבית אבירם? "זה רק מעמיק את הפילוג. למנוע מאנשים כניסה למקומות ציבוריים? מישהו כאן השתגע. אני לא מתנגדת חיסונים, חיסנתי את ילדיי בכל הנדרש בילדותם ואני לא מכחישת קורונה, אבל אף אחד לא יכול לכפות עלי חיסון. אנחנו, הלא מתחסנים, לא סוג ב'".

"למנוע מאנשים כניסה למקומות ציבוריים? מישהו כאן השתגע. אני לא מתנגדת חיסונים, חיסנתי את ילדיי בכל הנדרש בילדותם ואני לא מכחישת קורונה, אבל אף אחד לא יכול לכפות עלי חיסון. אנחנו, הלא מתחסנים, לא סוג ב'"

לנמק את הסטיגמה

קארו ברקן אפטר, אם לשלושה המתגוררת בקיבוץ יחד, עדה לחוסר הסובלנות החדש שנולד כאן באבחה. היא עדיין לא גיבשה את ההחלטה אם להתחסן, ומרגישה שהבחירה החופשית שלה על גופה נשללת ממנה בזמן שמופעל עליה לחץ מכיוון המתחסנים ומתנגדי החיסונים, במקביל.

"הקהילה בקיבוץ שלנו ושל הישוב הסמוך אלינו מתנגדת לחיסונים בצורה מאוד לוחמנית. כולם פה עמוק בתיאוריות קונספירציה, שכל העולם עושה ניסוי על אזרחי ישראל ואין לסמוך על המדינה שלנו, ומזריקים לנו חומרים", היא אומרת.

"מצד שני, אני רכזת חינוך של שני הישובים, ואני במגע עם כל שכבות הגיל, ויש לחץ מלמעלה לחסן את עובדי ההוראה. קיים גם לחץ להתחסן מצד המשפחה שנמצאת במרכז, וזה גורם לי לתחושה שאין לי בחירה חופשית.

הפגנה נגד כפיית חיסונים בכיכר הבימה בתל אביב, 15 בפברואר 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
הפגנה נגד כפיית חיסונים בכיכר הבימה בתל אביב, 15 בפברואר 2021 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

"השבוע שמעתי מישהי מהישוב מספרת לכמה אנשים שהיא שוקלת להתחסן כי זה פוגע לה בפרנסה מחוץ לישוב וכולם התנפלו עליה, ממש עשו עליה עליהום".

ברקן אפטר, שנולדה בשוויץ ועלתה לישראל בגיל 23, משווה את המצב בישראל לקצב האיטי של החיסונים בשוויץ. "משהו פה לא מסתדר לי. הרי למדינה כמו שוויץ יש הרבה כסף, והם לא ממהרים לחסן. הם עדיין בשלב החיסון של אוכלוסיית בני 75 פלוס. שני ההורים שלי בני 74 והם גרים בשוויץ, ועוד לא הגיע תורם להתחסן, ופה כולם כבר לוחצים עלי להתחסן ואני עוד לא בת 50.

"אני מניחה שמתישהו אצטרך להתחסן כי אני ארצה לפגוש את המשפחה שלי ולטוס לחו"ל, אבל אני מעדיפה שזו תהיה החלטה אישית שלי ולא ללכת עם העדר".

פרופ' מיכל פרנקל, ראשת המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית, דווקא מתרשמת שהחיסונים הפכו לקונצנזוס בישראל ולסממן של מחויבות קולקטיבית. "אנחנו, הישראלים, רואים את המחלוקת על חיסונים כסימון על סולם הערכים שלנו. אלה שמתחסנים רואים באלה שלא מתחסנים מסיבות שאינן רפואיות, כאנשים שדואגים לאינטרס הפרטי שלהם בלבד".

פרופ' מיכל פרנקל (צילום: האוניברסיטה העברית)
פרופ' מיכל פרנקל (צילום: האוניברסיטה העברית)

הדמוניזציה הזו, לפי פרנקל, היא ברירת המחדל של חברה במצב של משבר וחוסר ודאות. "כשיש לנו מחסור חמור במידע, אנחנו חייבים להשתמש בסטיגמה על מנת להשיג שליטה על המצב. אנחנו עושים חישובים לסיכויים וסיכונים שלנו ולכן לא נרצה להיות בחברת מישהו שלא התחסן כי הוא עלול לסכן אותנו".

פרנקל משווה את הוקעת מתנגדי החיסון בחברה הישראלית לתהליך שעברנו עם העישון.

"הרי בזמנו אף אחד לא היה עושה סיפור מעישון. אנשים היו מעשנים בעבודה, במשרדים שלהם, במסעדות, בברים, כל עוד לא התחיל השיח הציבורי על עישון פאסיבי. עד אותו הרגע אנשים שהיו מעשנים היו מזיקים לעצמם, ברגע שהחלה המודעות שהם מזיקים גם לאחרים הכול השתנה והעישון נאסר במקומות ציבוריים.

"מכיוון שהחיסון לא אמור להגן רק עליך אלא גם על הסביבה שלך ולהקטין את סיכויי ההדבקה, אז כל אלה שלא מתחסנים כאילו מעשנים לנו בפרצוף. לכן, זה הגיוני שלא נרצה לשבת לידם בהצגה או בסרט, ולא נרצה שיבואו למקום העבודה שלנו, ולא נרצה להיפגש איתם. יש הגיון בסטיגמה שמודבקת לאנשים שנמנעים מלהתחסן מסיבות אידיאולוגיות".

"כשיש לנו מחסור חמור במידע, אנחנו חייבים להשתמש בסטיגמה על מנת להשיג שליטה על המצב. אנחנו עושים חישובים לסיכויים וסיכונים שלנו ולכן לא נרצה להיות בחברת מישהו שלא התחסן כי הוא עלול לסכן אותנו"

לחץ בדיור המוגן

הלחץ החברתי בשם הקונצנזוס מופעל גם על מי שלא מתחסן מסיבות רפואיות. אימו של תומר, שמתראיין כאן בעילום שם, אישה בשנות ה-80 לחייה שגרה בצפון, לא מתחסנת בגלל המחלה האוטואימונית ממנה היא סובלת. ההחלטה הזו הכניסה אותה לסיטואציה בעייתית ורגישה בדיור המוגן שבו היא מתגוררת.

"יש בדיור המוגן 290 איש שהתחסנו ו-10 שלא. שבעה מתוכם אנשים עם מחלות רקע כמו אמא שלי, ושלושה סרבנים", מספר תומר. "לאחרונה אמא שלי מעידה כי היא מרגישה יחס אחר כלפיה מצד ההנהלה, שעושים לה פרצופים, מתייחסים אליה כאילו היא מצורעת, מקשים עליה".

מרכז קבלת החיסונים בכיכר רבין בתל אביב (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרכז קבלת החיסונים בכיכר רבין בתל אביב (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

בעקבות הלחץ, מחפשים תומר ואימו אחר פתרון.  "אתמול נשבר לי הלב כשהיא אמרה לי 'אני מרגישה שאנחנו על אי בודד, וכולם מתחילים לשוט לחוף עם סירות הצלה ואני לא'. בגלל המצב היא כל היום סגורה בדירה. כל כך עצוב לי בשבילה. השבוע נפגשתי עם חמי וחמותי וחיבקתי אותם בפעם הראשונה אחרי חודשים כי הם מחוסנים, וכאב לי הלב שאני לא יכול לחבק את אמא".

היעדר הסובלנות כלפי הלא-מחוסנים גרמה לנתן, איש תקשורת שביקש להתראיין בשם בדוי, לשנות את דעתו השלילית על מתנגדי החיסונים.

"לפני שנתיים בערך, כשהתנהל כאן שיח אודות מתנגדי חיסונים סביב התפרצות החצבת והשחפת, קראתי למתנגדים טרוריסטים. בן דוד שלי, אבא לשלושה שלא חיסן את הילדים שלו אפילו בטטנוס, שעד אותו הרגע היה חבר קרוב שלי, מאוד נפגע ממני, ניתק אתי את הקשר ולא דיבר אתי מאז.

"בעקבות הזובור שעושים היום לכל מי שלא מתחסן, הפכתי ליותר סבלני. אני רואה איזו שנאה ואיזו הסתה ואלימות יש ברשת, וזה גרם לי לשנות את דעתי. אני, אשתי והילדים התחסנו, אבל התקשרתי לבן הדוד שלי והתנצלתי.

"בעקבות הזובור שעושים היום לכל מי שלא מתחסן, הפכתי ליותר סבלני. אני רואה איזו שנאה ואיזו הסתה ואלימות יש ברשת, וזה גרם לי לשנות את דעתי"

"מתנגדי החיסונים הפכו לאויב. יש פה אנשים שונים שחיים יחד עם גישות שונות לחיים. כמו שהחילונים והחרדים והימנים והשמאלנים חיים ביחד, אנחנו צריכים לחיות גם עם מתנגדי החיסונים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
זה לא שהמדינה נחלקה, זה התקשורת והשלטון הסיתו את העם. בדיוק כמו ב"נחשול" לקחו אנשים נורמטיבים ויצרו להם דמוניזציה כי שומו שמיים הם מעיזים לחשוב שיש להם זכות על גופם. הופכים אנשים למפלצו... המשך קריאה

זה לא שהמדינה נחלקה, זה התקשורת והשלטון הסיתו את העם. בדיוק כמו ב"נחשול" לקחו אנשים נורמטיבים ויצרו להם דמוניזציה כי שומו שמיים הם מעיזים לחשוב שיש להם זכות על גופם. הופכים אנשים למפלצות "מפיצי מחלות", בדיוק כמו לפני שבעים שנה. ומצחיק שגרמניה מתנגדת לדרכון ירוק וכל אמצעי לחץ לחיסון, בזמן שדווקא יהודים נוהרים לפאשיזם.

אתחיל בזה שאני #לא נגד חיסונים 2 הבנים שלי קיבלו חיסון מטיפת חלב ובבית הספר ובעלי התחסן וכל משפחתי . ואני גם #לא מכחישה קורונה . אני מסתכלת על השיווק האגרסיבי לבוא להתחסן בכל מדיה אפשרי... המשך קריאה

אתחיל בזה שאני #לא נגד חיסונים 2 הבנים שלי קיבלו חיסון מטיפת חלב ובבית הספר ובעלי התחסן וכל משפחתי .
ואני גם #לא מכחישה קורונה .
אני מסתכלת על השיווק האגרסיבי לבוא להתחסן בכל מדיה אפשרית וחרדה לנו כאומה להתחיל לסמן אנשים שלא מתחסנים ומתחסנים בירוק ובצבעים.
או להגדיר אותם מתנגדי חיסון ולשלול מהם את החרות לעשות דברים שהיו רגילים חדר כושר,קניון ,תרבות.לאן הגענו?
סלקציה כמו בפאבים שהיו עושים ,לכפות חיסון???
הלווווו אתם מבינים את המשמעות של המילה כפייה וחרות חופש האדם.
במקום כפייה אשמח להסברה או לאלטרנטיבה למי שלא רוצה או מפחד לעשות חיסון .
בדיקה קורונה פעם בשבוע או משהו אחר ואם אתם התחסנתם אתם לא אמורים לפחד להיות ליד אנשים שלא התחסנו אתם מסודרים…
אולי במקום לסמן איקס פשוט תצאו בקמפיין הסברה .
השבוע חברה אמרה לי שלא אבוא אלייה הביתה עד שאני אתחסן ,בזה הרגע לקוחה שלחה לי הודעה שהיא מאוד העריכה אותי ומבינה שאני מתנגדת לחיסון ,ואיחלה לי בהצלחה וכנראה שגם חסמה אותי אצלה בוואצאפ איך בדיוק היא הבינה השד יודע…
אתם באים אליי לייעוץ כי אני מומחית ומקצוענית ולא כי עשיתי חיסון או לא .

תגידו הלווווווו התחרפנתם?
יש לי קבוצה בפייסבוק של אנשים כמוני שסובלים 24/7 מטינטון הם מתחרטים על הרגע שעשו חיסון יש להם תופעות לוואי והטינטון שלהם התחזק.
זה רק מה שחסר לי שהשמיעה שלי תמשיך לרדת ואסבול יותר גם כך איכות החיים שלי ירדה והמצב בלתי נסבל

חוסר הסבלנות כלפי שלא מתחסנים אידאולוגית נובע מהרצון הפשוט לחזור לנורמליות והאנשים האלו, בגלל דאגה אינטרסנטית או חשיבה מעוותת (אמונה בקונספירציות) מונעים מאיתנו חיים נורמליים. הכעס כלפי... המשך קריאה

חוסר הסבלנות כלפי שלא מתחסנים אידאולוגית נובע מהרצון הפשוט לחזור לנורמליות והאנשים האלו, בגלל דאגה אינטרסנטית או חשיבה מעוותת (אמונה בקונספירציות) מונעים מאיתנו חיים נורמליים. הכעס כלפיהם מאוד פשוט. אנחנו רוצים את החיים שלנו בחזרה. הדוגמא של עישון בפרצוץ מאוד מדויקת. אבל יש פה דבר נוסף וזה עצירת הכלכלה שהם גורמים. אז שלא ירגישו מסכנים. הם העקשנים ואנחנו מסכנים בגללם

נתנייהו רוצה לשלוט בעם כמו סטאלין , הוא מסוכן ומסכן את עתידה של ארץ ישראל , אסור להצביע לו , רוב המתנגדים לחיסון הם ימניים , אסור ללכת להציע , הם תומכים בדקטטורה אנו בדמוקרטייה , הם תומ... המשך קריאה

נתנייהו רוצה לשלוט בעם כמו סטאלין , הוא מסוכן ומסכן את עתידה של ארץ ישראל , אסור להצביע לו , רוב המתנגדים לחיסון הם ימניים , אסור ללכת להציע , הם תומכים בדקטטורה אנו בדמוקרטייה , הם תומכים בשקר ואנ באמת ועל כן לא הולכים להצביע ואליי נחשוב להצביע לרשימה המשותפת ושהשמאל הרדיקאלי ישלוט במדינה , נתנייהו שקרן כרוני וממשיך במסע השקר הנלוז והעלוב שהוא דוגל בו , פשוט איש מגעיל ,

עוד 1,031 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות

עוד במסגרת הפעימה השלישית: פתיחת המסעדות, המלונות, אולמות האירועים ועולם התרבות והספורט ● יאיר גולן: יקרו יותר ויותר אירועים כמו החקירה בהאג עקב שליטת ישראל על עם אחר ● מרב מיכאלי: בני גנץ צריך לפרוש ● מפגינה נגד נתניהו הוכתה בפניה ביבנאל

עוד 6 עדכונים

תקווה חדשה

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

ההגמוניה החרדית

הבעיה היא לא היהדות.

בכעס רב קראתי בימים האחרונים את ההתבטאויות הנלוזות של אלו שחושבים שהיהדות היא הרכוש הפרטי שלהם. הגינוי הבוטה כלפי גיורים בצה"ל, ומעט קודם לכן הטינה כלפי הגיורים הרפורמים והקונסרבטיביים – אמירות כל כך צפויות, וכל כך מצערות.

ואף על פי שהן צפויות, האמירות הללו מכעיסות רבים ורבות, כאמור גם אותי. מדוע? לכאורה, העמדה הזו הייתה כל כך צפויה, שהכועסים היו אמורים לפהק לשמוע שוב את הקללות והלעג המוכרים לנו. אך בכל זאת יש כאן כעס ראוי – שכן המניע לאמירות הללו אינו מניע של יהדות, של הלכה, של אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה.

העמדה הזו כה צפויה, שאפשר היה לפהק מהקללות והלעג המוכרים לנו. ובכל זאת יש כאן כעס ראוי – כי המניע לאמירות אינו מניע של יהדות, הלכה, אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה

במחברות הכלא שלו, תאר המהפכן הקומוניסט אנטוניו גראמשי את ההגמוניה. גראמשי ניסה להסביר מדוע "הפרולטריון", מעמד הפועלים, אינו מתמרד נגד האליטות. גראמשי טען כי אותן אליטות מחזקות את מעמדן השליט על ידי יצירת הרושם שאלו הם פני הדברים הטבעיים. על ידי יצירת הרושם שהן אמורות להיות האליטות ויצירת המחשבה שכללי המשחק בהם משחקים השחקנים הפוליטיים הם כללי המשחק שיש לנהוג בהם, ממשיכות האליטות להתל בכולנו כבמריונטות.

במקרה שלנו, כללי המשחק אינם מידי שמים, וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, ההכפשות, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה הן עמדות. עמדות שאנו לא חייבים לקבל כדברי אלוהים חיים. לא – אלו דברי רבנים, שחלקם בעזרת השם עדיין חיים.

אמנם, השליטה של היהדות האורתודוקסית בחיים בישראל היא די ברורה. במסגרת אותו סטטוס קוו ידוע לשמצה, שאפשר לדבר האם ועד כמה הוא באמת תקף כיום, הוחלט לאסדר את הדת כחלק בלתי נפרד מהמדינה.

מאיסור על תחבורה ציבורית בשבת, דרך שליטת הרבנות בריטואלי חיים כגון נישואין וקבורה ועד למינויים של רבני ערים (מכספי מסים) – הדת (היהודית בעיקרה, אך לא רק) מוסדה כחלק משמעותי מהחיים במדינה. ברבים ממוסדות אלה שולטת האליטה החרדית. למשל ברבנות הראשית. אך רק נזכיר – כל זה לא חייב להיות כך, ואפילו הדת הממוסדת במדינה אינה ציווי אלוהי.

הסיבה של האליטה החרדית לצעקות השבר בימים האחרונים מגוחכת: הרי אין ולא צפויה סכנה של רפורמים וקונסרבטיבים שיהגרו בהמוניהם לישראל. אין ולא צפויה סכנה של מאות אלפי גיורים רפורמים שיתקיימו בישראל, ויכירו, אויה לנו, בגרים מכל קצוות תבל.

התהליך הטכני עצמו כל כך ארוך שעצם הרעיון בלתי סביר. אך השנאה הבוערת כלפי התנועה הרפורמית באה מאותו מקום של השנאה החרדית לציונות בתחילת המאה ה-20 (לא של החרדיות כולה, יש לציין), ולהשכלה במאות ה-18-19 – חשש מהחדש, מהקידמה, מהאפשרות שלא כולם ינהו אחרי הרעיונות אותם "אנו" שואפים לקדם. החשש שמא השליטה לא תהיה "בידינו". ההפסד הצורב של היהדות האורתודוקסית מול החילון והרפורמה הותיר אותה בפחד, והפחד מזין את השנאה.

כללי המשחק אינם מידי שמים וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה עמדות

אלא ששנאה אינה ערך יהודי. היהדות האורתודוקסית עליה גדלתי (כחילוני ממשפחה שומרת מסורות), מאמינה ב"ואהבת לרעך כמוך". היהדות שלי אינה מאמינה בקריאת קדיש בשל נישואין למגוירת בצבא, אלא בהכלת ואהבת כל מי שרוצה להיות חלק מהעם הזה.

היהדות שלי מאמינה בחיבוק של קהילות אחרות, גם אם הן מאמינות ביישום הדרך הדתית בצורה שונה מאיתנו. היא מאמינה במחלוקת, היא מאמינה ביכולת להתדיין, היא מאמינה שאפשר להגיד "אנחנו לא מסכימים איתך, אבל אנחנו מוכנים להכיר בקיומך".

ההגמוניה החרדית, אשר שולטת ברבנות הראשית, ובמידה רבה גם בפוליטיקה הדתית בישראל, לא יכולה להביא עצמה ליישום המצווה הפשוטה הזו. מכאן גם ההשקפה שלי, לפיה אותה הטינה, התיעוב העמוק כלפי הרפורמים, אינו מגיע ממקום הלכתי בעיקרו – אלא ממקום של חשש לאובדן הכוח הפוליטי והשליטה בחיי הדת הממוסדים בישראל.

החשש שמא הציבור החילוני בישראל יגלה שיש אפשרות אחרת של יהדות, שאינה האורתודוקסית-חרדית. שלאותם חילונים שרוצים לשמור במידת מה על עקרונות דתיים, יהיה לאן ללכת. שלאותם חילונים תהיה אפשרות להיות מחוברים ליהדותם, בלי להיות מחוברים ליהדות כפי שחלק מהמנהיגים החרדים רואים אותה.

עופר צ'יזיק הוא עיתונאי, דובר ואיש מדיה, מאז גיל 14. עוסק בעיתונות מתוך אמונה בעולם טוב יותר. עורך בגלי צה"ל לשעבר, וסטודנט בתכנית רודרמן לתואר שני בלימודי יהדות ארה"ב. כיום דובר חוש"ן, ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל ובוגר תכנית 'יסוד' מבית עתודות לישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים
עודכן לפני 8 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה