נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע בהר הרצל, 14 במרץ 2019 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90
נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע בהר הרצל, 14 במרץ 2019

ראש הממשלה בנימין נתניהו גירש השבוע שלוש פעמים את נשיא המדינה ראובן ריבלין משלושה טקסים ואירועים חשובים, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל. ריבלין יאמר כמובן שהוא סילק את עצמו מהאירועים, אחרי שהבין שנתניהו הופך אותם לחלק מקמפיין הבחירות.

בשורה התחתונה, הכעס, המבוכה ותחושת חיסול החשבונות מרחפת בימים אלה מעל בית הנשיא, בעיקר אחרי שנתניהו משתלט בכל פעם על האירועים במהירות והופך פרוטוקולים וסדרי עולם ממלכתיים ברגע האחרון.

היי דרומה לאילת

ביום ראשון התקיים באילת הטקס הממלכתי במלאת 72 שנה לשחרור העיר והנפת דגל הדיו המפורסם באום רשרש. נשיאי המדינה משתתפים בטקס הזה בכל שנה, וגם הנשיא ריבלין טס לאירוע מאז נבחר ב-2014.

ריבלין נהג להגיע לטקס גם כאשר כיהן כחבר כנסת וכיו"ר הכנסת. הוא גם זכה באות יקיר העיר, כי שירת בה כקצין מודיעין במלחמת ששת הימים.

את הכנסת אמורה הייתה לייצג באירוע ח"כ יפעת שאשא ביטון ממפלגתו של גדעון סער, תקווה חדשה.

ביום חמישי שעבר הודיע מרכז ההסברה, שלוחה במשרד ראש הממשלה, כי נתניהו יגיע לטקס, שאחריו גם יקיים פגישה עם פעילי ליכוד. באותה הזדמנות הוחלפה ח"כ שאשא ביטון, ואת מקומה תפסה ח"כ קרן ברק מהליכוד. נשיא המדינה, שעשה כבר את כל הסידורים לנסיעה וקבע סדר יום באילת, החליט להישאר בבית, כי הבין שהוא הולך להיות סטטיסט בקמפיין של ראש הממשלה.

נשיא המדינה, שעשה כבר את כל הסידורים לנסיעה וקבע סדר יום באילת, החליט להישאר בבית, כי הבין שהוא הולך להיות סטטיסט בקמפיין של ראש הממשלה

נתניהו עצמו טס לאילת, הגיע לטקס ואז התברר כי החששות המוקדמים של ריבלין היו מוצדקים. "יש לי בשורה טובה", הודיע נתניהו בתחילת נאומו. "החל מהיום אנחנו פותחים את המדינה כולה עם התו הירוק. תתחסנו, קבלו את התו הירוק וחזרו לחיים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס הממלכתי לציון 72 שנה לשחרור אילת ולהנפת דגל הדיו (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס הממלכתי לציון 72 שנה לשחרור אילת ולהנפת דגל הדיו (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

נתניהו הרוויח פעמיים. גם גימד את הנשיא ריבלין, יריבו בנפש, וגם הכה בראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, מקום שביעי ברשימת תקווה חדשה. יצחק הלוי לא התאפק ופרסם פוסט זועם בפייסבוק על האירוע.

"למעלה מ-17 שנים שאני מכהן כראש עיריית אילת ואירוע מביש כזה לא היה לי", כתב יצחק הלוי, "כבר לפני חודשיים אישרו הנשיא ריבלין והרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, אילתי משלנו, את ההשתתפות בטקס. שניהם החליטו לבטל את בואם משום הפגיעה בממלכתיות והכנסת הפוליטיקה לאירוע ממלכתי".

"כבר לפני חודשיים אישרו הנשיא ריבלין והרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, אילתי משלנו, את ההשתתפות בטקס. שניהם החליטו לבטל את בואם משום הפגיעה בממלכתיות והכנסת הפוליטיקה לאירוע ממלכתי"

בסוף הנאום הקצר שלו באירוע באילת סיפר ראש הממשלה: "פעם, כאשר האלוף אברהם אַדָן, שהניף את דגל הדיו, נשאל כיצד הרגיש הוא השיב: 'חשבתי איך להחזיק מעמד על התורן, ולא להחליק מטה'. יש בנו אהבה גדולה לאילת והאהבה הזאת מנצחת ותנצח".

נתניהו לא ידע כנראה כי בניו של האלוף אדן, שמגיעים לאירוע בדרך כלל, לא באו הפעם מאותה סיבה שאיזנקוט סירב לבוא: הם לא רצו להשתתף באירוע פוליטי בכיכובו של נתניהו.

אתמול (שלישי) שוב מצא נשיא המדינה את עצמו מחוץ לטקס ממלכתי, ושוב באדיבותו של ראש הממשלה. נתניהו החליט הפעם להגיע ברגע האחרון לטקס האזכרה הממלכתי ליוסף טרומפלדור וחבריו שנפלו בקרב על הגנת תל חי בי"א באדר, לפני 101 שנים. בשנים האחרונות נתניהו לא נצפה באירוע הזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס י"א באדר בתל חי, 24 בפברואר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס י"א באדר בתל חי, 24 בפברואר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

הנשיא ריבלין היה אמור להיות האורח והדובר המרכזי בטקס. הוא מגיע לשם מאז שהיה ילד. ביום שני הודיע מרכז ההסברה לנשיא כי נתניהו החליט לבוא לאירוע. ריבלין ביטל מייד את בואו, אחרי שכבר ראה מה שהתרחש באילת.

ריבלין נסע לצפון, ביקר במכללת תל חי כמתוכנן, אבל נשאר שם גם כאשר התקיים הטקס ליד האנדרטה המפורסמת. במקום לנאום באירוע, הוא נפגש עם חניכים של בית"ר העולמית.

אחרי הטקס הגיע ריבלין למתחם האנדרטה לבדו, הניח זר ונסע לירושלים. לפני כן הוא וידא שראש הממשלה עזב את המקום. הוא לא רצה להיתקל בו.

הצגה פוליטית

אבל כאן לא נגמרה שורת ההרפתקאות וההפתעות הפוליטיות שמכין נתניהו לכבוד הנשיא.

בשבוע שעבר הזמינה מנהלת תיאטרון החאן בירושלים אלישבע מזי"א את ריבלין ואת שר התרבות והספורט חילי טרופר להצגה "רוחות עליזות" שעלתה אמש בתיאטרון. מדובר בהצגה הראשונה שמעלה החאן אחרי תקופה ארוכה של שביתה מאונס, ונתניהו הוא לא האיש שייתן לאחרים לחגוג גם אירוע כזה, בעיקר לא לריבלין.

וכך, בעוד הנשיא מכין את עצמו לאירוע, התקבלה בבית הנשיא הידיעה שנתניהו מגיע לחאן, ויקיים שם מסיבת עיתונאים ב-18:30 בערב. הנשיא החליט שוב להישאר בביתו בטלביה. כאשר הוזמן לאירוע בחאן הוא וידא שטרופר לא יישא דברים כלל, כדי שלא להיגרר לתעמולת בחירות. ברגע האחרון הוא קיבל מסיבת עיתונאים פוליטית של נתניהו על הראש.

בעוד הנשיא מכין את עצמו לאירוע, התקבלה בבית הנשיא הידיעה שנתניהו מגיע לחאן, ויקיים שם מסיבת עיתונאים ב-18:30 בערב. הנשיא החליט שוב להישאר בביתו בטלביה

נתניהו בא להצטלם עם השחקנים ולבחון אם התיאטרון עומד בתנאי הקורונה. גם טרופר הגיע, אבל ההצגה הייתה של ראש הממשלה. "אנחנו נחליט על עוצר בפורים", אמר נתניהו לעיתונאים בחאן. "אנחנו לא רוצים לחזור על מה שקרה בפורים הקודם".

ריבלין זועם על ההנחתות של נתניהו ועל השינויים התכופים של האירועים הממלכתיים לטובת הבחירות, אבל מזהה גם את האובססיה של ראש הממשלה כלפיו. נתניהו, מצדו, משנה את סדר האירועים, ומבטל את המשתתפים ואת האורחים כאילו כלום. את נשיא המדינה הוא לא סופר, כרגיל.

ביום שני הקרוב יתקיים טקס ממלכתי נוסף – הענקת אות תקווה ישראלית בחינוך. ריבלין נערך לכוננות ספיגה. למזלו, האירוע יתקיים הפעם בבית הנשיא, כך שנתניהו לא יוכל לכפות את עצמו על הליין-אפ. הזמנה מבית הנשיא לנתניהו כמובן שלא תישלח.

ניפגש אחרי הבחירות

מעבר ליום שני לא צפויים אירועים ממלכתיים נוספים עד הבחירות. ריבלין ונתניהו ייפגשו בבית הנשיא רק כאשר ראש הממשלה יגיע לקבל מהנשיא את השרביט, אם הוא יתברר כבעל הסיכויים הגבוהים ביותר להקים את הממשלה הבאה. זה הולך להיות מרתק.

נשיא המדינה ראובן ריבלין מעניק לבנימין נתניהו את המנדט להרכיב ממשלה, ב-25 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
נשיא המדינה ראובן ריבלין מעניק לבנימין נתניהו את המנדט להרכיב ממשלה, ב-25 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ריבלין מסיים את הכהונה שלו בקיץ הקרוב. הוא אכול בתחושות נקם ושילם בנתניהו, שלא רצה אותו בתפקיד ומאז עושה את הכול כדי לגמד אותו.

ריבלין יכול לגרום לרעידת אדמה חוקתית ואזרחית אם יחליט שהוא לא מטיל את תפקיד הנשיא על אדם באמצע משפט פלילי. אבל לא נראה שירחיק לכת.

ריבלין יכול לגרום לרעידת אדמה חוקתית ואזרחית אם יחליט שהוא לא מטיל את תפקיד הנשיא על אדם באמצע משפט פלילי. אבל לא נראה שירחיק לכת

מצד אחד, הוא דמוקרט שמכבד את בחירת הבוחר והמלצות חברי הכנסת ומצמצם את הסמכות שלו. ריבלין גם שילם מחיר כבד על תיק פלילי שסחב בעבר, עד שנסגר בסוף.

מצד שני, אחרי כל ההיסטוריה הבין-אישית, וניסיונות הפגיעה מצד ראש הממשלה, מי יודע? אם לאף מועמד – לא לנתניהו ולא ליריביו – לא יהיו 61 המלצות, שיקול הדעת הוא של ריבלין בלבד. עם שלושה חודשים לסוף הקדנציה, הנשיא עשוי לקבל החלטה חסרת תקדים ולמנוע מנתניהו לקבל את האופציה להרכיב ממשלה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 999 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 18 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

הצבעה חשאית לנשיאות – לא רצוי ולא מצוי

בשבועות האחרונים, וביתר שאת בימים האחרונים, עולות הצעות וספקולציות – משמאל ומימין – לעסקאות פוליטיות הנוגעות לבחירות לנשיאות אשר הולכות ומתקרבות אלינו בצעדי ענק.

חלק מעסקאות אלה, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי של "חוק יסוד: נשיא המדינה", כך שההצבעה תהפוך מחשאית לגלויה. ההצעה כזו, כך נדמה, מתעלמת מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת לא את הרצוי ולא את המצוי.

חלק מהעסקאות, תיאורטיות ומעשיות, כוללות שינוי "חוק יסוד: נשיא המדינה", להפיכת ההצבעה מחשאית לגלויה, תוך התעלמות מצרכיה ומעוגניה הדמוקרטיים של החברה הישראלית. למעשה, היא לא הולמת את הרצוי ולא את המצוי

אין חולק על כך שלממלכתיות הישראלית מספר רגליים, בהן גם כאלה שבהן יחסי רוב ומיעוט משחקים תפקיד רב והכרחי בקבלת החלטות ובקביעת מדיניות. לרוב יש משמעות והשפעה, וטוב שכך. יחד עם זאת, נהוג לראות את ההצבעה החשאית בכנסת כמפלטו הנחוץ והייחודי של החלש.

הצבעה חשאית היא המקום שבו עוצמתו המוצדקת של הרוב מאבדת מעט מכוחה. גם למיעוט – הן מיעוט מספרי והן כזה ששייך לפריפריה של יחסי הכוחות בישראל – יש משמעות, וצריכות להיות לו פלטפורמות השפעה. פלטפורמות ההשפעה של המיעוט הפרלמנטרי קיימות ומוכרות, אבל האימפקט שלהן מוגבל, אפילו מוגבל ביותר.

יש שיגידו שהמציאות הזו בלתי נסבלת, יש שיסברו שאפשר לסבול זאת עד גבול מסויים, אבל כך וכך ברור שיש הצבעות או מוקדים פרלמנטריים שבהם חשוב לייצר גבולות משחק שיאפשרו קצת יותר מרחב, יותר קולות, יותר גוונים של השפעה.

נשיא המדינה ומבקר המדינה הם שני מוסדות שעשייתם עבור המיעוט, החלש או הקטן היא משמעותית ביותר. מוסד הנשיאות הישראלי פעל ופועל דרך קבע להשמעת קולות שלא נשמעים ולמתן מקום ואפילו השפעה לכלל גווניה של החברה ולא רק אלה שבמוקדי הכוח. זה התפקיד שנטלו על עצמם נשיאי ישראל, תפקיד המבוסס על האמון הרב, יחסית, שרוכשים למוסד הנשיאות גם מערכות ומנגנוני המדינה וגם הציבור הישראלי.

מוסד ביקורת המדינה עוסק במקומות בהם מוקדי כוח ושררה פועלים שלא כדין או כהוגן. למעשה שני המוסדות הללו, במהותם, תורמים לחיבורם ההדדי של המדינה וסמליה מזה, וקהלים אשר אינם מיוצגים במוקדי ההשפעה מזה. קיומן של הנשיאות וביקורת המדינה, והידיעה כי השלטון אינו יכול להיות דורסני ללא גבולות, הן בסיס חשוב בקשר ובתחושת השייכות של כלל אזרחי ואזרחיות ישראל, בעיקר כשאינם מוצאים את ייצוגם המשפיע ברשויות אחרות.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל, בנקודת התורפה של המיעוט. הפיכת ההצבעה לגלויה משמעה הוצאת האוויר מגלגל ההצלה של מיעוטים, ויהא זה מיעוט בכמותו או בהשפעתו. להצבעה החשאית יש משמעות דרמטית, ואכן, ההיסטוריה מראה שהיא הביאה עמה גם הפתעות בבחירות לנשיאות. לא כאלה שפגעו בכוחו של הרוב, אבל בהחלט כאלה שאפשרו למיעוטים להרגיש בני השפעה, ובצדק.

ברורה אם כן הסיבה שהצבעה גלויה לנשיאות בישראל אינה רצויה. משום שהיא מאפשרת את דורסנותו הקואליציונית של הרוב – יהא שיוכו הפוליטי אשר יהיה – דווקא בנקודה בה המיעוט יסבול ממנה יותר מכל

עד כאן הרצוי, ומה בדבר המצוי והאפשרי? ובכן, כמובן שהכול אפשרי בישראל, ועם זאת, ברי לכל שהצבעה חשאית מעניקה כוח למיעוטים מכל הסוגים – כלומר גם לכל מי שנמצא במיעוט פרלמנטרי בשנים האחרונות, וגם לכל מי שנחשב מיעוט זהותי ואפילו אם הוא בקואליציה. כעת, ובהתאמה למקרה הישראלי שבו התפיסה האישית כמיעוט היא החוויה הרווחת, כל מה שנותר לנו זה להמר ולחשב כל אחד ואחת, בחשאי כמובן, מהו המצוי והאפשרי. מה הסיכוי שכלל חברי וחברות הכנסת ששותפים לתחושת המיעוט ירצו לגזול מכוחם שלהם ולהפוך את ההצבעה לנשיאות מחשאית לגלויה.

ינון גוטל-קליין הוא מנהל מרכז הביקורים של בית הנשיא ודוקטורנט לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, החוקר זיכרון לאומי ובתי קברות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 546 מילים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים

ח״כ אורית סטרוק: חושבת שזה אפשרי להביא את סער לנתניהו

מאיר כהן: ״שומע שסער נחוש לא להצטרף לנתניהו, מקווה שבנט שומר על אנשיו״ ● סמוטריץ׳: עדיף בחירות חמישיות וממשלת שמאל על שיתוף פעולה עם רע״ם ● דיווח: בפייזר הסכימו לשמור על התור של ישראל לחיסונים ● הקבינט המדיני-בטחוני צפוי להתכנס היום לראשונה מאז פברואר ● הפגנות מול הקריה ואגף השיקום בפ״ת במחאה על הטיפול של משרד הביטחון בהלומי קרב

עוד 14 עדכונים

למקרה שפיספסת

כיצד להתמודד עם סכנת הגרעין האיראני?

הנתק המדיני בין ישראל לממשל ביידן בנושא סכנת הגרעין האיראני הוא גדול והסיכויים לשנות את עמדת הנשיא ביידן בנושא החזרה להסכם הגרעין שואפים לאפס. בעוד ישראל מכינה את האופציה הצבאית, עליה להגביר את הפגיעה במתקני הגרעין של איראן ולחסל מדעני גרעין בכירים. ההתקפה המוצלחת על המתקן בנתנז היא דוגמה טובה ליכולותיה של ישראל.

הדרג המדיני והביטחוני יצא בימים האחרונים מגדרו כדי להסביר לשר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין שביקר בישראל את סכנת הגרעין האיראני וכיצד איראן מוליכה שולל את העולם.

הדרג המדיני והביטחוני יצא בימים האחרונים מגדרו כדי להסביר לשר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין שביקר בישראל את סכנת הגרעין האיראני וכיצד איראן מוליכה שולל את העולם

בקרוב יצאו לוושינגטון הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המוסד יוסי כהן וראש אמ"ן תמיר הימן כדי להסביר בבית הלבן וב-CIA את פעילות ההונאה האיראנית ואת ההכנות החשאיות של איראן להפוך למדינת סף גרעינית ולהשיג בטווח הארוך יותר נשק גרעיני, למרות כל הכחשותיה.

ישראל נקלעה למצוקה מדינית וביטחונית גדולה בעקבות חילופי הממשל בארה"ב. הנשיא ביידן הוא ידיד ישראל, אבל האינטרסים של ארה"ב, כפי שהוא רואה אותם, הם אחרים מאלה של ישראל. הנשיא ביידן רוצה לעצור את הדהירה האיראנית לעבר נשק גרעיני באמצעות החזרתה להסכם הגרעין מ-2015, אולם האיראנים ביצעו כבר הפרות גדולות של ההסכם, בראשן מעבר להעשרת אורניום מרמה של 4 אחוזים לרמה של 20 אחוזים וצבירת כמויות גדולות של אורניום מועשר.

בנוסף לכך, הם התקינו במתקן הגרעיני בנתנז צנטיפוגות מתקדמות שאסור היה להם להתקינן על פי הסכם הגרעין. האיראנים פשוט קובעים עובדות בשטח ומצפצפים על הפקחים הבינלאומיים.

האיראנים הם אלופי המשא ומתן והם  מקפלים את האמריקאים מעמדותיהם בשיחות וינה באופן איטי אך בטוח. התנאים שלהם ברורים ואותם הם רוצים להכתיב: התנגדות עזה להכנסת כל שינוי בהסכם הגרעין המקורי והסרה מלאה וחסרת תנאים של הסנקציות האמריקאיות שהוטלו עליה.

האיראנים הם אלופי המו"מ ומקפלים את האמריקאים מעמדותיהם. תנאיהם ברורים: התנגדות עזה להכנסת כל שינוי בהסכם הגרעין המקורי והסרה מלאה וחסרת תנאים של הסנקציות האמריקאיות

האיראנים מנצלים את הוואקום המדיני ביחסים בין הנשיא ג'ו ביידן לראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לקבוע עובדות בשטח. הם יודעים כי הנשיא ביידן איננו מעוניין בעימות צבאי עם איראן, זוהי נקודת המוצא שלו ולכן הם מרשים לעצמם להשתולל ולנסות להכתיב לארה"ב את מהלכיה הבאים.

ממשל ביידן משלה את עצמו כי יצליח לפתוח דף חדש עם טהרן. הוא איננו מבין כי מדיניות ההתפרסות שלו כלפי איראן נחשבת לחולשה גדולה וטהרן מנצלת זאת לטובתה.

האמריקאים אינם מרוצים, בלשון המעטה, מהמלחמה הימית שהסלימה בין ישראל לאיראן שמבחינתם פוגעת בהתקדמות השיחות בוינה.

ישראל מנסה לשכנע את ממשל ביידן כי הוא טועה ואחר כך לנסות ולהיכנס עמו לקרביים של הסכם הגרעין, בניסיון להפוך אותו להסכם חדש שיכלול את הדגשים החשובים לישראל. ישראל רוצה להכליל בו סעיפים חדשים הקשורים לסכנת הטילים הבליסטיים, להתפשטות האיראנית במזה"ת, להארכת מועד פקיעת ההסכם ועוד. אלו הם שינויים המשרתים גם את מדינות המפרץ ששומרות כעת על שתיקה ונותנות לישראל ולאיראן להתכתש ביניהן.

אולם, הסיכוי שהאיראנים יסכימו לכל שינוי בהסכם הגרעין שואף לאפס. ממשל ביידן בא מתוך עמדת חולשה והם באים מתוך עמדת חוזקה וכוח.

לישראל אסור להתערב במגעים בין ארה"ב לאיראן. היא צריכה לעשות כל מה שביכולתה כדי לשכנע את ארה"ב בצדקת עמדתה, אך במקביל עליה להכין את האופציה הצבאית להנחתת מכה על מתקני הגרעין של איראן.

ההתקפה על המתקן הגרעיני האיראני בנתנז המיוחסת לישראל היא צעד מבורך בכיוון הנכון.

ישראל רוצה להכליל בהסכם סעיפים חדשים המשרתים גם את מדינות המפרץ, ששומרות כעת על שתיקה ונותנות לישראל ולאיראן להתכתש ביניהן. אולם הסיכוי שהאיראנים יסכימו לכל שינוי בהסכם הגרעין שואף לאפס

גורמי מודיעין במערב טוענים כי הייתה זו פעולה מוצלחת מאוד של המוסד הישראלי, אשר הצליח להחדיר מטען חבלה גדול למתקן בנתנז ולפוצצו מרחוק. לא הייתה זו מתקפת סייבר כפי שסברו בתחילה. בפיצוץ נפגעו גם סרקזות חדשות, והערכה בישראל ובמערב היא כי יקח לאיראנים לפחות 9 חודשים להחזיר את המצב לקדמותו.

ממשל ביידן לא יאפשר לישראל לתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן. הוא חושש שהדבר יביא למלחמה אזורית ויבעיר את המזה"ת. אם הממשל יראה שישראל נכנסת לשלב של הכנות מעשיות לתקוף את  מתקני הגרעין האיראניים, הוא יעשה כל מה שביכולתו לעצור את מבצע צה"ל ופירוש הדבר הוא עימות גלוי בין ישראל לממשל ביידן, שיהיה לשמחתם של האיראנים.

לכן ישראל צריכה להתמקד בזמן הקרוב בשתי משימות עיקריות:

1

התקפות יומיות על היעדים האיראניים בסוריה כדי למנוע את ההתבססות האיראנית שם.

2

נוכח ההתקפה המוצלחת על המתקן הגרעיני בנתנז, יש להגביר הפעילות החשאית של המוסד הישראלי נגד מתקני הגרעין האיראניים ונגד האישים הבכירים בפרוייקט הגרעין של איראן, כפי שנעשה במקרה של אבי פצצת הגרעין האיראנית מוחסן פחרי זאדה.

גורמים מדיניים בכירים מעריכים שיקשה מאוד על ישראל לשכנע את ממשל ביידן לשנות את דרכו. הדבר מצריך מאמץ מדיני מרוכז והפעלת גורמי השפעה על הנשיא. הסיכויים לכך אינם גבוהים. לכן צריך להכות באיראנים בלב פרוייקט הגרעין בכל העוצמה. הם מבינים רק את שפת הכוח.

ממשל ביידן לא יאפשר לישראל לתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן מחשש להבערת המזה"ת במלחמה אזורית. הממשל יעשה הכל כדי לעצור הכנות מעשיות לתקיפה. פירוש הדבר עימות גלוי בין ישראל לממשל ביידן

נוכח מה שקרה במתקן בנתנז בימים האחרונים נראה כי לישראל יש את היכולות לכך. ישראל צריכה להרחיב את יריעת הפגיעה ביעדים באיראן מבלי לקחת אחריות ולהמשיך ולשמור על העמימות, עד שיקרה שינוי כלשהו במדיניות הבית הלבן בנושא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 808 מילים
עודכן לפני 36 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תראה מה שצבע יכול לעשות

הגלובוס הירוק מוגש השבוע לעיריית כפר סבא שהוכיחה כי אולי אין חגיגה בלי עוגה, אבל בלי זיקוקים אפשר להסתדר לא רע ● ובמישור העולמי לניו זילנד, שהודיעה כי בתוך שנתיים ייאסרו כליל המשלוחים החיים ● הגלובוס השחור מוקדש לקציר הדמים של האופניים והקורקינטים החשמליים ● והטיפ: מה עושים עם שאריות צבע?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הָאַנְגְּאוֹבֶר 81

ההופעות הטלוויזיוניות של נתניהו הולמות בחושים כמו צ'ייסרים של עראק. במינון מופרז – כמו ביום העצמאות – האפקט שלו על מערכת העצבים של אלה מבין הישראלים שהוא מעורר אצלם בעיקר עצבים, הוא של אלכוהול זול: פוגע בראייה, מנטרל את החושים, מעורר בחילה וגורם לאובדן אוריינטציה ולירידה מהירה ביכולת הריכוז

עוד 1,013 מילים

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

"נתניהו יציע לסער לשמש כמ"מ רה"מ ולאלקין - יו"ר הכנסת"

נתניהו לסער: "חזור אלינו, זה הבית שלך" ● לפי דיווח, סער אמר בתגובה "בשביל לחנוק מישהו, קודם פותחים את הידיים" ● בן גביר: "שנתניהו יגיד תודה שמנענו ממנו ממשלה עם עבאס" ● דיווח: רע"ם העבירה דרישות לליכוד ללא דרישה לביטול חוק הלאום ● ניצן הורוביץ: "אנחנו במגעים עם לפיד, סער ובנט" ● מאות הפגינו נגד ההתיישבות היהודית במזרח י-ם, ביניהם ח"כים מהרשימה המשותפת ומרצ ● ארה"ב לישראל: "די לפטפטת בנושא איראן"

עוד 28 עדכונים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה