• חתיכת זפת בחוף געש, 22 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
  AP Photo/Ariel Schalit
 • גופת הלווייתן המת בחוף ניצנים, 21 בפברואר 2021 (צילום: פלאש90)
  פלאש90
 • חיילים אוספים זפת בחוף פלמחים, 22 בפברואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
  יונתן זינדל/פלאש90
 • צב ים בן חצי שנה מנוקה מזפת במרכז להצלת צבי ים במכמורת, 23 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
  AP Photo/Ariel Schalit
 • חיפושית על סלעים מכוסים בזפת, 23 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
  AP Photo/Ariel Schalit
אסון הזפת בחופים:

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

1

זיהום ים, זיהום חקירה

כאילו לא די בסיוט של ההתמודדות עם מתקפת הזפת, המשרד להגנת הסביבה עבר שבוע לא קל גם בזירה המשפטית-תקשורתית.

כשהתחיל להתברר היקף המפגע, נפתחה כמתבקש חקירה פלילית – בשיתוף משטרת ישראל, המשטרה הירוקה והיחידה להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה – במטרה לשים יד על המזהמים.

בעודם אוספים ממצאים, נדהמו אנשי המשרד להגנת הסביבה לראות בטלוויזיה שמערכת "הצינור" של גיא לרר פתחה בחקירה עצמאית משלה, שאף הניבה, לכאורה כמובן, תוצאות לא רעות.

התחקירן אמיר שואן הציג בשידור אונייה שמהלכיה תואמים באופן חשוד את לוחות הזמנים והמיקום הגיאוגרפי המשוער של הזרמת הנפט לים. התחקיר עלה כמובן גם לרשת, ומדובר כזכור בתכנית שמחזיקה דף פייסבוק צנוע עם 1.2 מיליון עוקבים.

זיהום הזפת -תחקיר הצינור חושף פרטים ראשונים מהחקירה, מי הן האוניות החשודות לגרימת האסון האקולוגי החמור בחופי ישראל?Amir Shuan

Posted by ‎הצינור‎ on Monday, February 22, 2021

לטענת גורמים במשרד להגנת הסביבה, הפרסום הזה, מבלי להיכנס לפרטים (כי אסור) הסב נזק מיידי וחד-משמעי לחקירה המתנהלת. הים הוא גדול ולרשות אוניות עברייניות עומד מגוון רחב של תרגילי התחמקות. אונייה שקברניטיה מבינים שהיא על הכוונת, יכולה לסור לנמל הקרוב, לרוקן את הדלק ממכליה ולהחליף אותו בחדש כדי למחוק כל קשר לדלק ששייט על הגלים לעבר חופי ישראל.

גם אם אכן יש חשש כזה, הטענה שהתקשורת פגעה בחקירה נראית מעט דחוקה: עבריינים יודעים שהם עבריינים, והם לא זקוקים לאייטם אצל גיא לרר כדי לדעת שכדאי להם לטשטש עקבות.

במשרד להגנת הסביבה, בכל אופן, חששו שהאייטם ב"צינור" הוא רק הספתח לנחשול של חקירות תקשורתיות ומיהרו לבקש מבית המשפט צו איסור פרסום. השופט זיאד פלאח, בקלילות שלא פעם מאפיינת הוצאת צווים כאלה, חתם, ונתן את האות למהומה רבתי.

הוצאת הצו התקבלה בתדהמה בכלי התקשורת ובקרב ציבור שוחרי הסביבה. צווי איסור פרסום מזוהים עם עולם החקירות הפלילי, כאלה שמתבססים על ממצאי מז"פ ושאר פרטים מוכמנים שאם יודלפו עלולים לשבש את החקירה.

בתחום איכות הסביבה, שמזוהה עם ערכים כמו שקיפות, הניסיון להטיל איפול על החקירה התפרש כמו ניסיון למדר את הציבור ממידע שנוגע לו ישירות ולנטרל את היכולת של התקשורת לבקר.

מכאן ועד האשמות בסתימת פיות הדרך הייתה קצרה, ועד מהרה גם שורבב שמו של האיש שבלעדיו אי אפשר להתווכח על שום דבר בישראל – ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כמה פוליטיקאים רכבו על כתם הנפט והאשימו את נתניהו בכך שהוא מסתיר גם את מחדלי הסביבה מאחורי צו איסור פרסום. אחרי הצנזורה המסתורית על פרטי הפרשה המוזרה של החזרת הישראלית מסוריה, והגניזה השערורייתית של הפרוטוקולים של קבינט הקורונה ל-30 שנה, זה נראה כמו המשך טבעי. רק שזה לא.

לנתניהו אין קשר לבקשה הבהולה של אנשי המשרד להגנת הסביבה, וככל שהצלחתי לברר גם אין שום היבט דיפלומטי (עלו רמיזות לגבי החשש מפגיעה במערכת היחסים עם אחת המדינות שהאונייה החשודה עגנה בהן) לא עומד מאחורי בקשת צו איסור הפרסום.

אפשר לחלוק ולבקר את השיקולים שעמדו מאחורי הבקשה, אבל המניעים היו מקצועיים ומשפטיים. יש מספיק תיאוריות קונספירציה בסביבה, אין צורך בעוד אחת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ, 21 בפברואר 2021 (צילום: קובי גדעון/לע"מ‎)
ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל בחוף ים באשדוד בעקבות דליפת הנפט שגרמה לזיהום בחופי הארץ, 21 בפברואר 2021 (צילום: קובי גדעון/לע"מ‎)

הטעות העיקרית של אנשי המשרד הייתה בכך שלא הבחינו בין פרסום ממצאים מוכמנים מתוך החקירה עצמה – דבר שככל הידוע לא קרה – לבין פרסום מידע עצמאי שכלי התקשורת מתחקרים ומגיעים אליו בכוחות עצמם.

כמה שעות אחרי הוצאת הצו שודר בחדשות "כאן 11" עדכון מעניין – אותה אונייה חשודה הייתה מעורבת באירוע של דליפת נפט בדנמרק לפני כעשור.

כשמדובר בחקירת רצח עם ראיות פורנזיות ועדויות שניתנו בפני המשטרה, בלי הדלפות לעיתונאים כמעט אין גישה להוכחות ולמידע משמעותי; במקרה של זיהום ים, לפחות בשלב הראשוני, חלק לא מבוטל מהמידע נמצא ברשת, בצילומי לוויין וכו'. לבלום עבודה עצמאית של כלי תקשורת זה לא דמוקרטי ולרוב גם לא חכם. הרי מה שלא ישודר בטלוויזיה ממילא יצוף ברשתות החברתיות, רק ששם הוא עלול לשכשך בשלולית של תוספות בסגנון עדות הפייק ניוז.

ולכן, הצו המתוקן שהוציא השופט פלאח אחרי פניית שורה של כלי תקשורת, ארגוני סביבה וארגון העיתונאים, נראה כמו איזון סביר בשלב הזה: צו איסור פרסום על חומרים מתוך החקירה עצמה, אבל חופש מלא לכלי התקשורת לבצע תחקירים ולהגיע למידע עצמאי.

"אני אוסר פרסום בדבר שיטות החקירה, הגורמים החוקרים וחומרים המגיעים מהרשות החוקרת וכל פרט שמקורו ברשות החקירה", כתב השופט בהחלטתו, "אבל מתיר פרסום כל פרט שמקורו בחקירה עצמאית של כלי התקשורת".

ואחרי זה, הוסיף את המילים החשובות הבאות: "תחקירים תקשורתיים יכולים לסייע לרשויות החקירה בביצוע עבודתם ואין לראות בכך כעניין שיש בו כדי להפריע לביצוע החקירה".

אז אפשר להשמיע צפירת הרגעה; הדמוקרטיה הישראלית אולי תקועה בבוץ – אבל לפחות לא בזפת.

2

צו איסור דיון

מי שבאמת מוטרד מהשתקת הדיון הציבורי סביב האירוע הסביבתי הקשה צריך לחפש אותו במקום אחר – בכנסת.

ח"כ מיקי חיימוביץ', רשמית עדיין יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ביקשה לכנס דיון דחוף של הוועדה כדי לדון במפגע הזפת. על פי הכללים, בפגרת הבחירות כינוס של ועדה מחייב אישור משני חברי וועדת ההסכמות – ח"כ מיקי זוהר מהליכוד וח"כ מאיר כהן מיש עתיד. כהן אישר מייד את בקשתה של חיימוביץ'.

ח"כ מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והסביבה, בדיון בוועדה (צילום: יונתן סמייה, דוברות הכנסת)
ח"כ מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והסביבה, בדיון בוועדה (צילום: יונתן סמייה, דוברות הכנסת)

לתדהמתה, בבוקר יום ראשון קיבלה תשובה שלילית, לא מנומקת, מלשכתו של זוהר. בהמשך זוהר פרסם הודעה בה תלה את הסירוב בצו איסור הפרסום ("לא אישרתי זאת ואני מניח שעכשיו יותר קל להבין מדוע").

אפילו בגוש תומכי נתניהו היו כאלה שהתקשו לבלוע את הטיעון הזה. ח"כ משה ארבל מש"ס פנה אתמול (שלישי) בדחיפות לזוהר ודרש לאשר את קיום הדיון.

"ככל שיש בעיה ביטחונית לקיים את הדיון המלא בדלתיים פתוחות", כתב ארבל, "ניתן לסגור חלק מהדיון לכניסת כתבים ומבקרים כפי שנעשה במקרים אחרים, אולם אין הצדקה שלא לקיים כל דיון בנושא קריטי ודחוף הנמצא בליבה של עבודת הכנסת והפיקוח הפרלמנטרי".

הסירוב הזה שערורייתי מכל בחינה: זה כאילו שייאסר לקיים דיון בכנסת על מגפת רציחות הנשים בגלל שהוטלו צווי איסור פרסום על החקירות של מקרי הרצח.

מה הקשר בין פרטי חקירה חסויים לבין דיון ציבורי נוקב על היערכות המדינה לזיהום ים, על ההרעבה התקציבית של המשרד להגנת הסביבה, על התכנית הממשלתית למניעת זיהומי ים שאושרה ב-2008 אבל עד היום לא תוקצבה ולא תורגמה לחוק מחייב?

מיקי זוהר בכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: אורן בן חקון/POOL)
מיקי זוהר בכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: אורן בן חקון/POOL)

הרי זה בדיוק מה שזוהר רוצה למנוע: תהלוכה של ארגוני סביבה, חברי כנסת מהאופוזיציה ומומחים מהאקדמיה שיסבירו עד כמה אירוע זיהום הזפת היה ידוע מראש, עד כמה הוא תוצאה של מדיניות ושל סדרי עדיפויות, עד כמה הוא לא בגדר 'כוח עליון' אלא אירוע שיש מי שנושא באחריות לגביו וצריך לתת לציבור דין וחשבון. והמישהו הזה, הוא הבוס של זוהר. אז לפי שעה, לא יהיה דיון.

3

תנו לצה"ל לנצח

כשצרה גדולה מתרגשת על ישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל.

בימים האחרונים נשלחו מאות חיילים ללקט זפת בחופים, והם עמלו שם שכם ליד שכם עם עובדי הייטק, חברות ביטוח ועוד ארגונים וגופים שנטשו את המשרד ליום אחד לטובת ניקיון הים.

במקביל, חיל הים גויס כדי לסייע בחקירה ובהתחקות אחר עקבותיהם של המזהמים. מותר לשער שלחיל הים אכן יש טכנולוגיות מתקדמות שיכולות לעזור, אבל כאן עולה השאלה: למה הגוף שמגן על קו החוף של ישראל בהיבט הביטחוני מצויד במילה האחרונה של הטכנולוגיות המתוחכמות, בעוד הזרוע הממשלתית שאמורה להגן על הים שלנו בהיבט הסביבתי נדרשת לעשות את זה בעזרת ציוד שתקוע, מטאפורית לפחות, אי שם בעידן סירות הדייג?

חיילים אוספים זפת בחוף פלמחים, 22 בפברואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
חיילים אוספים זפת בחוף פלמחים, 22 בפברואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

במשרד להגנת הסביבה זעמו בימים האחרונים על פייק ניוז שהסתובב ברשתות, בדמות צילומי לוויין מה-11 בפברואר שמראים את כתם הזיהום מתפשט. לפי הטענות שעלו ברשת, התמונה מוכיחה שההתראה הגיעה לישראל יותר משבוע לפני שהזיהום תקף את קו החוף, ואף על פי כן לא נעשה דבר.

אלא שאת הצילום הזה הפיץ ופרסם המשרד להגנת הסביבה עצמו: זה צילום שהתקבל בדיעבד, אחרי שהמשרד פנה אל הסוכנויות הבינלאומיות וביקש לאתר תמונות לוויין חשודות מהתאריכים הרלוונטיים.

המשרד מיהר לפרסם הבהרה שעד שהזפת ליחכה את קו החוף לא הגיעה לישראל שום התראה משום סוג, וזו האמת. רק שזו אמת עצובה ומטרידה.

אמנת ברצלונה, שעליה חתומה ישראל כמו רוב מדינות הים התיכון, מחייבת אוניות שמזרימות נפט או חומרים מזהמים לים בשל תקלה לדווח על כל אירוע כזה. חברות נורמטיביות נוהגות כך, אבל כשמדובר בכלי שיט עם התנהלות עבריינית אין הרבה סיכוי שהוא ידווח על הזיהום באופן וולונטרי – ואז אין מידע מוקדם.

בשונה ממלחמת יום כיפור, איש לא התעלם הפעם מההתראות של הדרג הזוטר; פשוט לא היו התראות. וגם זה, תכל'ס, סוג של יום כיפור.

זפת מכסה את הסלעים בחוף דור, 23 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
זפת מכסה את הסלעים בחוף דור, 23 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

4

תנו למגבון לנצח

מי שגדל בישראל בשנות ה-70' וה-80' של המאה הקודמת זוכר איך כפות הרגליים היו מלאות זפת אחרי כל בילוי בים. בחלק מהחופים היו מתקנים לניקוי הרגליים שהכילו נפט, ובבית האמצעי היחיד להסרת הזפת היה סבון בשם 'סינטבון' שנמכר בריבועים. שפשוף הגון של כף הרגל בריבוע המחוספס החזיר אותה לגוון סביר.

במהלך השנים פחתה כמות הזפת בחופים בחדות. האמנות הבינלאומיות והטכנולוגיות המתקדמות סייעו להפחתה משמעותית של כמויות הנפט שנשפכות מכלי שיט לים ומזהמות את החופים.

השבוע, כשחזרתי מסיור זפת בקו החוף, גיליתי שהסבונים החנונים של היום לא עושים על הזפת רושם. מתקני נפט כבר כמעט ואין, ומצאתי את עצמי עם רגליים מושחרות ודביקות ובלי מענה.

אחרי כמה דקות של חוסר אונים עיניי נחו על חבילת מגבונים לחים שעמדה מיותמת בפינת חדר האמבטיה. אני ממעט מאוד להשתמש במוצר החד-פעמי, המזיק והאנטי-סביבתי הזה, אבל באותו רגע שמחתי לגלות שאני ומשפחתי לא צדיקים כמו שחשבתי.

אישה מחזיקה דג מת לאחר שניקתה אותו מזפת, 20 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
אישה מחזיקה דג מת לאחר שניקתה אותו מזפת, 20 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

ניגוב של הרגל במגבון חולל פלאים: הזפת התמוססה במגע עם החומרים האגרסיביים שמכיל המגבון והרגל חזרה במהירות לצבעה המקורי. בהחלט חומר למחשבה לפני הפעם הבאה שאתם מעבירים מגבון תמים למראה על הישבן הרך של הפעוט הביתי.

לי, בכל אופן, לא היה זמן למחשבות כאלה: שפשפתי ושפשפתי תוך שאני מודע לאירוניה שבה אסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר.

5

נאות לווייתן החדשה

בתחילת השבוע ערכו ד"ר רוני קינג מרשות הטבע והגנים ועמיתיו מהמכון הווטרינרי בבית דגן נתיחה ראשונית בגופתו של הלווייתן שנפלט לחוף ניצנים. הם מצאו נוזל שחור בריאות, מה שעורר אצלם חשד – ראשוני בלבד בינתיים – כי למותו של הלוויתן, בניגוד להערכות הראשוניות, יש קשר לזיהום הנפט.

פעיל סביבה, שהקדיש השבוע לא מעט שעות לגירוד זפת בחופים, חלק איתי בהקשר הזה תובנה שכל-כולה הומור מריר: "מעניין שלקידוח הגז הגדול קוראים 'לווייתן'. זה בדיוק כמו שלשכונות בישראל קוראים נווה סביונים על שם הסביונים שהיו שם פעם, או גבעת הפרפרים לזכרם של הפרפרים שנכחדו בגלל הבנייה.

"אז עכשיו גם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם".

גופת הלווייתן המת בחוף ניצנים, 21 בפברואר 2021 (צילום: פלאש90)
גופת הלווייתן המת בחוף ניצנים, 21 בפברואר 2021 (צילום: פלאש90)
עוד 1,517 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משבר הדיור חוזר, ובגדול: עשור אחרי מחאת האוהלים ברוטשילד, מחירי הדירות שוב דוהרים כלפי מעלה ● הביקושים גבוהים ויש מחסור בדירות באזור המרכז ● כחלון ניסה לבלום את המחירים ונכשל בעוד שדרעי וליצמן נתפסים כמי שדואגים לסקטור שלהם ● חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים: "אנחנו כבר 13 שנה במשבר מתמשך והוא חמור לדעתי יותר מהמשבר עם איראן"

עוד 2,465 מילים

לשופרות כדאי להקשיב לפרשנים הימנים

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיניהם של יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים, שמבקשים להתנער מהתמיכה האוטומטית של רוב מחנה הימין בנתניהו. ההתפכחות באה לידי ביטוי בקרב הימין והמגזר החרדי, אך רואים אותה גם בקרב אנשי המחאה.

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיני יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים. את ההתפכחות רואים גם בקרב אנשי המחאה

בימים בהם כונו המפגינים "מפיצי מחלות" (שהרי לנוכח מצב התחלואה כיום הם כבר הפסיקו להפיץ מחלות ועברו לסטטוס של כינים), המפגינים סיפרו שנתקלו בלא מעט אנשי ימין שהתפכחו, עזבו את הליכוד ועברו להשתתף בעצמם במחאה. מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע כי חלק מאנשי המחאה הם אנשי ימין או אנשי ליכוד לשעבר.

כאמור, הקולות המפוכחים נשמעים גם בתקשורת החרדית. תקשיבו למשל לריבלין (לא הנשיא) הפרשן החרדי יעקב ריבלין, למשל, אמר:

"בוחרים של שישים ואחד מנדטים בחרו באלו שהבטיחו לא לשבת איתו. זה רצון הבוחר, זו פעם רביעית ומן הראוי שנתניהו יכבד אותו וילך הבייתה".

 מאמר שכתב העיתונאי אריאל כהנא ב"ישראל היום" עורר סערה. עצם כתיבת המאמר משקפת את קיומם של בקיעים בחומה הבצורה שנבנתה ע"י הימין כדי להגן על נתניהו. במאמר המדובר, כהנא מנסה לשכנע את חבריו מהימין כי הפתרון למשבר הפוליטי יהיה, כדבריו, לשחרר את הפקק הלו הוא נתניהו.

מהטקסט של כהנא, למי שנתקל לראשונה בכותב, ניתן ללמוד כי הוא בעל עמדות ימין. או כפי שמדקלמים זאת נתניהו ושריו – "על מלא". עם זאת, ניתן לומר לזכותו שהוא מקדם באופן גלוי ובאומץ פתרון פרגמטי ששומר על הימין בשלטון, ללא ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום, הפועל על פי האינטרסים האישיים שלו לפני טובת המדינה. פתרון שבאופן אישי בהחלט לא מקובל עלי, כמי שתומך בממשלת שינוי, אך השיח שכהנא מעורר בעקבות מאמרו מעניין, וניתן ללמוד ממנו על הלך הרוח המתגבש בימין.

כהנא כותב במאמרו:

"זו המציאות הפוליטית, טובה או רעה, מוצדקת או מעוותת, הגונה או אכזרית. זה פוצע את הלב, במיוחד לאנשים כמוני שליוו את נתניהו מקרוב. אך ככל שאדם יכול לצפות את העתיד, המציאות הזו לא תשתנה.

הריאל פוליטיק הוא שנתניהו הוא איש הציבור היחיד שאם יזוז במעט מתפקידו הנוכחי, תתאפשר הקמת ממשלה בישראל. אם בנט או סער, או ליברמן, או לפיד, או מיכאלי, או סמוטריץ', יעזבו עדיין לא תקום ממשלה, משום שאף מפלגה לא תשנה את עמדתה בנוגע אליו. לעומת זאת, אם נתניהו יתגמש ניתן יהיה להקים ממשלה ברגע.

זה אולי לא צודק ולא פייר אך זה המצב. אחרי שנתיים של סחרור נוראי, הדרך היחידה להקים ממשלה בישראל היא ויתור של נתניהו.

הרעיונות מסתובבים בחלל האוויר. בכיר אחר מהליכוד שיחליף אותו. רוטציה מעוגנת בחוק וערובות אחרות. לא הפרטים חשובים אלא העיקרון. בלי נכונות של נתניהו לשחרר את הפקק, לא תוקם ממשלה בעתיד הקרוב או הרחוק. ודאי וודאי שלא תוקם ממשלה לאומית, שתחולל את הרפורמות במערכת המשפט, תדאג להתיישבות ובכלל תהלום ערכיהם של נתניהו ומצביעיו".

נחסוך לכם את ההשמצות שספג כהנא בטוויטר בתגובה למאמרו. לפי תגובתו להשמצות, ניתן להבין שהאיש מכיר היטב את נתניהו:

"אני מלווה את נתניהו 25 שנה. בבחירות 1996 עמדתי בצמתים עם תמונותיו. כעיתונאי, מאז שב לראשות ב-2009, כשדיברו על 'בידוד מדיני', אני כתבתי שישראל פורחת. כשלעגו לקשריו עם פוטין טענתי אני בשבחם. כשהשמיצו את נאומיו בקונגרס, דיברתי על גדולתם. איני צריך הטפות".

והנה גם הפרשן החרדי יאיר שרקי מצטרף ומעז להציע אלטרנטיבה לתקיעות האינסופית:

"ואחרי ימי הזיכרון והעצמאות, בלתי נתפס שאחדות לא עולה אפילו כאפשרות כדי לפתור את המצב הפוליטי. בפעם הקודמת השמאל-מרכז התפשר ורוּמה. עכשיו תור הימין לוותר: אם נתניהו לא מסוגל להיות שני ברוטציה, ממשלת אחדות של בנט – לפיד עדיפה מעוד בחירות והמשך ההתגוששות".

וישנו גם בני רבינוביץ', פרשן חרדי הכותב ב"יתד נאמן", שנראה כי מאס בסגידה לנתניהו:

"האפשרות היחידה שלפנינו (אחרי שנכשלת כבר 4 פעמים) חדה וברורה; חלאס. לך לקיסריה, ותוך 5 דקות תוקם כאן ממשלה יציבה וחזקה".

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית. וכאמור, גם גורמים בימין ובמגזר החרדי מתחילים להבין זאת ולגלות את הפנים האמיתיות של נתניהו מתחת למסיכה (לא זו של הקורונה).

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית

אותם ח"כים, פעילים פוליטיים ועיתונאים שהתפכחו – חייבים להשמיע את קולם ולפעול ביחד למען יצירת תפנית במציאות הפוליטית ההזויה. תומכי הליכוד סבורים שהרוב בחר בנתניהו, כלומר ב-30 מנדטים, אך כפי שריבלין אמר וכפי שנאמר לא מעט – הציבור בחר ב-62 מנדטים שמתנגדים לנתניהו. אמרתם שהרוב קובע והפעם אתם צודקים. לפי השיטה, הרוב נגד נתניהו.

בכתבה דילמת הליכודניקים ששודרה אמש (ראשון) ניתן לראות כי למספר ליכודניקים ירד האסימון, או בעידן של היום – ירדה האפליקציה, והם מבינים שבלי נתניהו יכלה להיות להם ממשלה ימנית עם ראש ממשלה אחר מהליכוד.

הזכרתי את ישראל היום בשל המאמר של כהנא. אבל ראוי להתעכב גם על רגעים מעניינים שאירעו באולפן שישי האחרון, כשבועז ביסמוט הגדיר את העיתון שאותו הוא עורך: "עיתון ימני שמרן שמתנגד לכניסה של רע"ם לממשלה".

זו לא הפעם הראשונה שביסמוט שוגה בדיווח או בניתוח המציאות. ישראל היום הוא עיתון שפועל לפי דגם ישן שדי נעלם מהעולם, כך שיתכן שכדאי לשנות את שמו ל"ישראל אתמול". עיתון מגויס שנולד ע"י מקורבו של נתניהו שלדון אדלסון המנוח, במטרה להביע תמיכה/לקדם/לחזק את נתניהו, על פי הדגם הסובייטי שנולד בראשית המאה ה-20 והתחדד בתקופת המלחמה הקרה. דגם לפיו, כדי להנחיל את מסרי השלטון לכלל האוכלוסייה, הפעילה המדינה הקומוניסטית מכונת תעמולה משומנת היטב. פייק ניוז שנקרא, למרבה האירוניה: "אמת". פראבדה.

הוויכוח בין גדי סוקניק לשי גולדן, שלאחרונה קיבל זמן מסך עודף במקום ד"ר הילה קורח הנפלאה, ממחיש את הוויכוח הקיים היום בין אלו שזועמים על התועמלנים, או בשפה של היום "השופרות", לבין אלו שתומכים בהם כחלק מהתמיכה בנתניהו. מי שמקשיב לאחרונה לגולדן מבין היטב את סוקניק.

שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.

סערה בשידור חי | שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.גדי סוקניק מרמז האשמות חסרות בסיס כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוסף הופך את ראש המוסד יוסי כהן למעיין עושה דבריו האישיים של נתניהו.שי גולדן לא נשאר חייב.

Posted by ‎לירן אלמוג כהן – Liran Almog Cohen‎ on Sunday, April 11, 2021

רשימת השופרות ארוכה, וקוראת תיגר על הקביעה שהתקשורת שמאלנית, שיש ממש בהתקפה של נתניהו על התקשורת, ובעיקר מרדדת את התקשורת.

נחזור לביסמוט, שמדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים כדי לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן, עד שזה נראה שהוא מנסה לבסמט לנו את התודעה. חצי עם מעריך את השופרות, חצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך ולשמור על לחץ דם תקין.

ביסמוט, מדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן. חצי עם מעריך את השופרות וחצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך תוך שמירה על לחץ דם תקין

ואם כבר ישראל היום, אי אפשר לסיים את הפוסט מבלי להתייחס לבחירה שלו  להקדיש את השער בערב יום הזיכרון לחייל אליאור עזריה, מה שמשקף את הערכים והסטנדרטים של העיתון, שמשקפים נאמנה את אלו של השלטון שאותו הם מדבררים.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,030 מילים

"מה לנו כי נלין אם בהם נוהגים ככה?"

ראיון נעמי מורביה עוקבת בייאוש אחר מחאת נכי צה"ל ● כמי שמובילה את מאבק הנכים להעלאת קבצת הנכות בביטוח לאומי מזה שנים, היא מאמינה שהעוול שנעשה לנכי צה"ל אף גדול מזה שנעשה לנכים שהיא מייצגת ("בגלל האחריות השילוחית של המדינה"), חושפת כי גם בנה הוא הלום קרב ומזהירה את נכי צה"ל מפני הבטחות השווא של נתניהו: "מצבם נעשה יותר גרוע בגללו. אז למה שנאמין לו?"

עוד 1,111 מילים

״עמדתנו נותרה זהה - או ממשלת ימין בראשות מישהו אחר או אחדות פריטטית״

נוכח הפרסומים כי נתניהו בוחן ההצבעה ישירה לראש ממשלה ציטט סער את נתניהו שאמר פעם ״שיטת ממשל אינה זוג גרביים" ● נתניהו ובנט נפגשים ● לפיד נפגש עם עודה וטיבי ● ישועה: נדרשתי להסיר תמונה של יאיר מתנשק עם חברתו כי רה״מ אמור לחתום על הנפקה ● סמי אבו-שחאדה על האלימות ביפו: ״אנשים שבאים לעיר מעורבת ורואים בה משהו שצריך לשנות - זה מסוכן"

עוד 20 עדכונים

למקרה שפיספסת

הפרסום אתמול כאילו דרעי, נתניהו ובנט מבקשים לקדם בחקיקה זריזה בחירות ישירות לראשות הממשלה בתוך שבועיים מעיד על הפאניקה בסביבת נתניהו ושותפיו, שמבינים כי הזמן אוזל - ואין להם שום היתכנות להקים ממשלה ● וכך, הייאוש מתחיל לחלחל גם לתוך שורות הליכוד וגם ההכרה שאפילו באופוזציה, אף אחד לא ינסה להחליף את נתניהו בראשות המפלגה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-3 תגובות

הנסיך חמזה תחת מתקפה

המלך עבדאללה עבר למתקפה ומכפיש באופן מתוחכם את הנסיך חמזה, למרות ההכרזה הרשמית על סיום המחלוקת בבית המלוכה. המלך עבדאללה סבור כי הנסיך חמזה היה חלק מתוכנית סעודית לממש את תוכנית "עסקת המאה" ולהחליף את ירדן בתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים בירושלים.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות" אליו וליורש העצר והתחייב לכבד את החוקה.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה, המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות"

המלך עבדאללה והנסיך חמזה נראו יחדיו, בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, באירוע לציון 100 שנים להקמת המדינה ההאשמית. אולם אין לטעות, המשבר נותר עמוק מאוד. בפרשה עדיין עצורים כ-20 איש ולא ברור מה יעלה בגורלם. ברחוב הירדני לא מאמינים לגירסת השלטונות על קשירת קשר כביכול של הנסיך חמזה, ביחד עם "גורמים חיצוניים" (סעודיה) להפיל את שלטון המלך. הציבור דורש הסברים מהממשלה ולא מקבל אותם, והרושם הכללי הוא שהיה כאן ספין תקשורתי גדול של ארמון המלוכה כדי לחפות על הכישלון הגדול שלו בטיפול במשבר הכלכלי ובמגיפת הקורונה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה שלה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומהתמיכה של השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה.

הנסיך חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם, במיוחד הקלטת הויכוח הלוהט בינו לבין הרמטכ"ל יוסף אלחניטי שהגיע לביתו כדי להזהירו. עכשיו עבר המלך עבדאללה לשלב של מתקפת נגד כדי להכפיש את הנסיך חמזה.

למרות שהתובע הכללי בירדן אוסר על אמצעי התקשורת, כולל הרשתות החברתיות, לפרסם שום מידע בפרשה – פירסם אחד מ"שופרות התעמולה" של המלך עבדאללה מאמר הכפשה נגד הנסיך חמזה.

את המאמר בעיתון הירדני "אלע'ד", פירסם העיתונאי פהד אלחיטאן, יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ הטלוויזיה הירדני, המקורב לבית המלוכה, בו הוא האשים את הנסיך חמזה כי בשל החלומות והשאיפות האישיים שלו חרג ממעמדו והיה מעורב בקשירת קשר נגד המלך עבדאללה. מזימה שאף נקבעה לה "שעת אפס" ולוח זמנים מפורט, עד להתערבות גורמי הביטחון הירדנים בפרשה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה לה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומתמיכת השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה. חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם

המאמר של פהד אלחיטאן היה ההאשמה הרשמית הראשונה של גורם ממשלתי רשמי נגד הנסיך חמזה, למרות שהמלך הודיע על סיום הפרשה. המאמר עורר זעם רב ברשתות החברתיות על פירסומו למרות האיסור של התובע הכללי. נשמעו קריאות להעמיד את אלחיטאן לדין והיו תגובות תמיכה רבות בנסיך חמזה, אולם, לציבור הירדני ברור כי המאמר הוא פרי עטו של השופר של משפחת המלוכה.

בכך לא נסתיים מסע ההכפשה של  הנסיך חמזה, ראש הממשלה בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער שנמשך כמה שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד הנסיך חמזה.

בסקירה של ראש הממשלה לחברי הפרלמנט נמסרו הדברים הבאים:

1

קשירת הקשר נגד המלך עבדאללה נועדה להחלישו בגלל התנגדותו ל"עסקת המאה" של טראמפ. הנסיך חמזה ו"גורמים פנימיים וחיצוניים" ניסו להוביל מהלך, שבו יביעו השבטים הבדואים בדרום ירדן נאמנות לנסיך חמזה, שהציג את עצמו בפגישות עימם כתחליף למלך עבדאללה.

הנסיך חמזה דחה כל מיני יוזמות שהציע לו המלך עבדאללה והוא הפר את החוקה הירדנית.

2

ראש הממשלה סירב לומר מיהם "הגורמים החיצוניים" המעורבים בקשר, שרצו לזעזע את ביטחון ויציבות הממלכה, אך רמז למעורבות של סעודיה.

3

ראש הממשלה מתח ביקורת על הנסיך חמזה, בתואנה שלא התנהג כיאה ל"נסיך האשמי" וקצין בצבא ירדן, כאשר הקליט בחשאי את הרמטכ"ל הירדני והדליף את ההקלטה לאמצעי התקשורת בעולם.

4

המלך עבדאללה ניסה להניא את הנסיך חמזה מהשאיפות האישיות שלו ללא הצלחה.

בהמשך מסע ההכפשה של חמזה, רה"מ בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער של שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד חמזה

5

גורמי הביטחון הירדנים התערבו וערכו מעצרים רק ברגע שהתוכנית של הנסיך חמזה ומקורביו באסם עוואדללה והשריף חסן בן זיד נכנסה לשלב מעשי ונקבעו לה תאריכים ולוחות זמנים. התוכנית הייתה להסית את השבטים הבדואים נגד המלך עבדאללה ומוסדות המדינה. "הגורמים החיצוניים" העבירו כספים לבאסם עוואדאללה לרכוש נדל"ן במזרח ירושלים כדי לקדם את "עסקת המאה" על רקע התנגדות המלך לתוכנית ולויתור על ירושלים ומחיקת הזהות הלאומית הפלסטינית.

6

החקירה נמצאת באחריות התובע הכללי, שיעביר כתבי אישום נגד המעורבים לבית הדין המיוחד לביטחון המדינה.

*  *  *

"מלחמת האחים" בבית המלוכה הירדני נמשכת, למרות שרשמית הפרשה הסתיימה. המלך עבדאללה מנסה לשקם את הנזקים שנגרמו לו בדעת הקהל בירדן ולהכפיש את הנסיך חמזה.

עם זאת, למרות שברור כי לא היה שום ניסיון הפיכה בירדן, הפרשה מעידה על החשש הגדול של המלך עבדאללה מכך, שלמרות שהנשיא טראמפ איננו עוד בבית הלבן – תוכנית "עסקת המאה" לא ירדה מן הפרק, וכי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לבחוש בנעשה בירדן, באמצעות הנסיך חמזה. זאת כדי להביא בסופו של דבר להשתלטות סעודית על מעמד האפוטרופסות על המקומות הקדושים בירושלים, שמוקנית לירדן בהתאם להסכם השלום עם ישראל משנת 1994.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפחתו של פגוע הנפש שנהרג בחיפה דורשת להשעות את השוטר החשוד

מעקב זמן ישראל שלושה שבועות אחרי שמוניר ענבתאווי נורה למוות בידי שוטר, פנתה משפחתו למח"ש בתלונה על כך שהחשוד לא הושעה וכי הם טרם קיבלו את תוצאות הנתיחה שלאחר המוות ● "לא ייתכן שחייו של חולה נפש יקופחו ולא ייתכן כי משפחה הזועקת לעזרת המשטרה כגוף מקצועי, תזכה לתוצאה הפוכה בקטל של ממש" ● מח"ש בתגובה: "ההחלטה על החזרת השוטר החשוד לתפקידו אינה בסמכות מח"ש"

עוד 963 מילים

מנדלבליט ממשיך לעבוד בשביל נתניהו

בנוסף לעורכי הדין שמעסיק נתניהו במשפטו הפלילי ובבג"ץ, לראש ממשלת המעבר יש צוות נוסף שעובד עבורו פול-טיים ● היועמ"ש מנדלבליט ואנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות הגישו לבג"ץ תגובה בעתירה נגד הטלת המנדט על נאשם בפלילים שיש בה אי-דיוקים וטיעונים מפולפלים היוצאים להגנת נתניהו ● לא ברור מדוע מנדלבליט עובד כל כך קשה למטרה זו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי ... המשך קריאה

שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים המייסרים את ליבי, לבי התמלא צערים וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד"ר אלאבה יכול לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי. אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה צריך את בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349071995123 תודה לך ד"ר ALABA.

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיק... המשך קריאה

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיקי 3000 בגלל ניגוד עניינים? ובשל ניגוד עניינים בתיק 3000, ניגוד העניינים גולש גם לתיקי נתניהו האחרים, ולמעשה לכל החלטה בכל עניין שקשור לנתניהו? ואולי הגיע הזמן שמגישי הבגצ יגישו עתירה כנגד מעורבות מנדלבליט בכל הקשור לנתניהו, כיוצא מהכשלים בחקירות תיק 3000 שפסחו על מנדלבליט עצמו? כן, אתם! בשביל זה אנחנו תורמים לכם, למקרה ותהיתם. ואולי הדילוג מעל דעת המיעוט של גרוניס במינוי מנדלבליט התבררה כרגע שבו בגצ הפך לסמרטוט. והגיע הזמן להקריא לבגצ את דעת המיעוט שלו, ולהגיד לבגצ, שדעת המיעוט הזאת לא מגיעה לקרסוליים של המציאות היום

עוד 975 מילים ו-2 תגובות

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

יוזמת דרעי: ייערכו בחירות ישירות לראשות הממשלה, הכנסת תישאר ללא שינוי

בג"ץ דחה את העתירה נגד החלטת הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● לפיד: אופתע אם ריבלין לא יטיל עליי את הרכבת הממשלה ● נתניהו: תוך שבועיים תוצג בממשלה רפורמה מקיפה בטיפול בנכי ובפצועי צה"ל ● נתניהו קבע כי גלנט ורגב יכהנו לסירוגין כחברים בקבינט הביטחוני ● סמוטריץ': מוטב שתקום ממשלת בנט-לפיד מאשר ממשלה של מפלגות ימין שנשענת על רע"ם

עוד 52 עדכונים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים ו-1 תגובות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה